Jump to content

IKEA, Praktiker ή Leroy Merlin;


John24
 Κοινοποίηση

Ποιο από τα 3 καταστήματα επιλέγετε για τις αγορές σας;  

148 members have voted

  1. 1. Ποιο από τα 3 καταστήματα επιλέγετε για τις αγορές σας;



Recommended Posts

Παιδιά, πήγα και αγορασα ξύλα από το Leroy Merlin για να φτιάξω ένα τραπέζι πικ-νικ κηπου και διαφορα σχετικά ,καθισματα ,παγκακι ,βοηθητικο τραπεζακι κλπ. Εκτος από το οτι όλες οι τρυπες ηταν σε λαθος θεση και έπρεπε να ξανατρυπήσω αλλου για να μπουν οι βιδες , τα ξυλα ηταν στραβα και φθαρμένα πράγμα που δε φενοτανε στο μαγαζι όταν τα αγορασα. Δεν ξέρω για τα άλλα ειδη που γράφετε παραπάνω, αλλά σε Leroy Merlin εγω δεν ξαναπαταω.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λεροι και ικεα απο εμενα.για κρεβατια και γραφεια βαζω και νεοσετ.για ολα τα αλλα ειδη σπιτιου ικεα και για οτι χρησιμο για κηπο,βιομηχνικα ειδη ,ηλεκτρικα λιροι.η εξυπηρετηση σε ολα ειναι αποτι καταλαβα σε ποιον θα πετυχεις και τι ωρα.τιμες καλες και οι 3.παντως σε λευκα ειδη και ορισμενα αλλα πραγματα το ικεα εχει φτηνιαρικα,οποτε παω αλλου.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Made in China,

Turkey,

Poland,

Romania,

Bagladesh, etc...

 

Κυρίως όμως made of μοριοσανίδα (μελαμίνη), συμήδα, 100% πολυπροπυλένιο, εποξειδική βαφή σε σκόνη, 100% πολυεστέρας, 100% πολυαιθυλένιο, Αφρός πολυουρεθάνης κοκ. :(

:blink:
Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε να δω το ίδιο εργαλείο του PRAKTIKER πιο φτηνό σε μαγαζί της γειτονιάς μου. Το ίδιο και σε χρώματα εκτός αν είναι περίοδος προσφοράς. Αυτό ισχύει και για το LEROY, αν έχουν κάτι σε προσφορά καλώς, αλλιώς τα περισσότερα είδη είναι είτε κακής ποιότητας είτε ακριβότερα. Το ΙΚΕΑ πάλι έχει καλή ποικιλία σε υφάσματα αλλά τα έπιπλα είναι για μια πενταετία το πολύ. Για κάποιον που είπε για NEOSET μάλλον πλάκα κάνει, όλα είναι κινέζικα (το εργοστάσιο παραγωγής έχει χρόνια που έκλεισε) και ένας καναπές που πήρα από μ@λ@κία μου έχει βουλιάξει σε τόσες μεριές μέσα σ' ένα χρόνο που λέω να τον κάνω καυσόξυλα.
Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα το εργοστασιο της νεοσετ πρωτη φορα το ακουω,αν και δεν μου φαινεται περιεργο καθοτι εχω να ψωνισω επιπλα χρονια τωρα...παντως την ιδια ποιοτητα εχει και ας φτιαχνονται οπου και τα αλλα ,του ικεα δλδ.ολα εξω φτιαχνονται και την ιδια ποιοτητα εχουν για μενα.μπορει να ησουν και ατυχος.το ιδιο μπορει να σου τυχαινε εαν αγοραζες απο το ικεα,που εχει και αυτο ωραια σχεδια απλα λιγο σουηδικο-καντρυ στυλ.για τα υφασματα του ικεα μαλλον εσυ μου κανεις πλακα τωρα.κακιστα ειναι!
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Τα πρακτικερ οτι εχει επωνυμο ειναι σιγουρα ποιο ακριβο απο αλλα καταστηματα. Επισης τα περισσοτερα για να μην πω ολα, ειναι ποιο ακριβα απο αλλα καταστηματα. Ουκ ολιγες φορεςτο εχω διαπιστωσει. Φτηνα ειναι οι τυχον προσφορες συνηθως και αυτα που ειναι δικης επωνυμια και παραγγελιες. Αλλα απο ποιοτητα παλι κατω. Μονο για βολτα συνηθως παω ή για να παρω κατι που εχω σταμπαρει και δεν ξερω που αλλου πωλειται κατι.

ΙΚΕΑ ειναι να βγαζειςς γουστα για home λατρες να παιρνεις ιδεες και ισως μεμονωμενα κομματια ή προσφορες. Επισης ειναι ποιο ακριβο, οπως ειπωθηκε ηδη, απο αλλα επιπλαδικα σε σχεση με τη ποιοτητα που παραδιδει. Απλα πουλαει ντιζαιν λεπτομερεια και μαζικοτητα. Ποιοτητα και στιβαροτητα οχι.

Για το λερου με δυο φορες που το εχω επισκεφτει, εχω σχηματισει μεχρι στιγμης καλη εικονα απο θεμα τιμης, αλλα οχι οτι ειναι και το φτηνοτερο της αγορας. Απλα εχει ποικιλια και μεγαλη γκαμα και αυτο σε υλικα. Τιμες εχω βρει και φτηνοτερα απο εξωτερικα καταστηματα αλλα δεν ειναι, σιγουρα, ο κανονας. Μου αρεσει παντως ως καταστημα περισσοτερο απο το πρακτικερ.

Το ΙΚΕΑ ειναι αλλη κατηγορια, αλλο στυλ και απευθυνεται σε διαφορετικο αγοραστικο κοινο.

θες δε θες, θα γινει ο πολος σου κιοφτες
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Νομιζω οτι στα ειδη σπιτιου, και μαλιστα σε οικονομικες τιμες, το ΙΚΕΑ παιζει χωρις αντιπαλο.
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι στα ειδη σπιτιου, και μαλιστα σε οικονομικες τιμες, το ΙΚΕΑ παιζει χωρις αντιπαλο.

 

Και όχι μόνο. Έχουν ποιότητα για τις τιμές παρά τα όσα έχουν ακουστεί κατά καιρούς. Το μισό σπίτι ΙΚΕΑ έκανα, εδώ και 3 χρόνια και ούτε ένα πρόβλημα δεν είχα.

“I think therefore I am – don’t bet on it!” What’s his point? :O
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι στα ειδη σπιτιου, και μαλιστα σε οικονομικες τιμες, το ΙΚΕΑ παιζει χωρις αντιπαλο.

 

Υπερβολές. ΑΝ έπαιζε χωρίς αντίπαλο όλοι οι άλλοι θα είχαν κλείσει. Ορισμένα πράγματα που πουλάει είναι εκνευριστικά φτηνά, σε σημείο που είναι σαν να σου λέει θα είσαι κορόιδο αν το πάρεις από αλλού, και ορισμένα άλλα πράγματα τα δίνει εξίσου εκνευριστικά-αδικαιολόγητα ακριβά, σε σημείο που ο μόνος λόγος να τα πάρεις είναι επειδή δεν έχεις επιλογή λόγω του ότι είναι σετ με άλλα πράγματα, ή επειδή δεν έχεις άλλο χρόνο για να ψάξεις σε άλλα μαγαζιά.

 

Και όχι μόνο. Έχουν ποιότητα για τις τιμές παρά τα όσα έχουν ακουστεί κατά καιρούς. Το μισό σπίτι ΙΚΕΑ έκανα, εδώ και 3 χρόνια και ούτε ένα πρόβλημα δεν είχα.

 

Επειδή κι εγώ έστησα ένα σπίτι πριν κάποιους μήνες, από το ΙΚΕΑ πήρα ορισμένα μόνο πράγματα, αυτά που έκρινα ότι είχαν αξιόλογη σχέση τιμής απόδοσης. Από τα άλλα δυο το ίδιο. Αν έπαιρνα όλα μου τα πράγματα και έπιπλα από το ΙΚΕΑ ή όλα τα πράγματα από το Praktiker κτλ κτλ θα έπρεπε να δώσω δυσανάλογα μεγάλο ποσό. Θεωρώ το μόνο σενάριο να τα πάρεις όλα από το ίδιο μαγαζί είναι είναι έχεις πολλά λεφτά ή να πας με τα πεθερικά αγκαζέ, με όσα αυτό συνεπάγεται.

 

Όσον αφορά την ποιότητα ισχύει το ίδιο και με τις τιμές. Ορισμένα πράγματα είναι ανέλπιστα καλά και φτηνά π.χ. οι πλαστικές γωνίες ραφιών που είναι ό,τι πιο στιβαρό και ανθεκτικό έχω δουλέψει ποτέ με μόλις 50 σεντς η μία!!! και άλλα είναι καθαρά κινεζιές, σε σημείο που αναρωτιέσαι γιατί να μην το πάρεις απευθείας από κινεζομάγαζα στην ίδια λεωφόρο στο 1/10 της τιμής. Π.χ. οι κορνίζες του είναι λες και είναι από χρυσάφι, όμως ποιοτικά είναι ίδιες με τις κινέζικες από τα One euro shops.

Edited by alx1
Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε η μοναδικη χωρα στην ευρωπη που τα ΙΚΕΑ ειναι τοσο ακριβα και παλι ειμαστε χαρουμενοι και λεμε τι φτηνα που ειναι..
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, κάποια στιγμή που είχε πάρει διαστάσεις το συγκεκριμένο θέμα, η επίσημη απάντηση του ΙΚΕΑ Ελλάδας ήταν να παραθέσει κάποιες τιμές από άλλα προϊόντα που στην Ελλάδα είναι φθηνότερα από το εξωτερικό.

 

Όπως και να έχει το ΙΚΕΑ δε φταίει σε τίποτα. Κερδοσκοπική επιχείρηση είναι, όχι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Πάντα θα πουλάει στο μέγιστο που του επιτρέπει η αγορά, όχι στο ελάχιστο. Αφού η αγορά έχει την άποψη που έχει (κάθε μέρα το ΙΚΕΑ φίσκα), καλά κάνει και είναι ακριβό.

Edited by alx1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψωνίζω από praktiker :) έχω πάρει πολλά πράγματα κ ηλεκτρικά κ είδη σπιτιού κ έχω μείνει πολύ ευχάριστημενη!

Έχω επιπλωσει κ ακίνητα προς ενοικίαση κ ακόμα είναι σε πολύ καλή κατάσταση :D

Έχω ακούσει καλά λόγια για το ικεα αλλά δεν έχω πάει ποτέ :(

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψωνίζω από praktiker :) έχω πάρει πολλά πράγματα κ ηλεκτρικά κ είδη σπιτιού κ έχω μείνει πολύ ευχάριστημενη!

Έχω επιπλωσει κ ακίνητα προς ενοικίαση κ ακόμα είναι σε πολύ καλή κατάσταση :D

Έχω ακούσει καλά λόγια για το ικεα αλλά δεν έχω πάει ποτέ :(

Έχει ωραία κεφτεδακια το άτιμο... Γενικά θα βρεις τα πάντα για ένα σπίτι, από κουταλες μέχρι κρεμαστρες τοίχου.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πάει Leroy? :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

το leroy όταν άνοιξε είχε πανάκριβες τιμές στην Λάρισα που μένω. τώρα τις έχει κατεβάσει και αξίζει για κάποια πράγματα να αγοράσεις
Link to comment
Share on other sites

Ikea για εσωτερικούς χώρους, leroy για κήπο! Μιλάμε πάντα για ισορροπία τιμής - ποιότητας, γιατί κανένα από τα 2 δεν είναι τίποτα σπουδαίο! Νομίζω το ικεα είναι ότι πρέπει για φοιτητές και νέους!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...