Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος ΙΙ


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άρα δεν είναι θέμα software να μην το κάνω hard reset?

Να το αλλάξω μόνος μου είναι εύκολο?

Nokia 8210,6610,7610,6600,N80,N95,N95 8GB,N97,N8
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω λύσει τελείως ένα N8 με οδηγό αυτό το βίντεο

(δες στο 4:46)

 

Για να αλλάξεις μικρόφωνο δεν χρειάζεται κολλητήρι, απλά τα δύο κατσαβίδια και φυσικά το ανταλλακτικό ακουστικό http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2047675.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xnokia+n8+ear+speaker&_nkw=nokia+n8+ear+speaker&_sacat=0

Link to comment
Share on other sites

Άμα πιάνουν τα χέρια σου, είναι εύκολο να το ανοίξεις και να το αλλάξεις σύμφωνα με αυτά που δίνει ο φίλος παραπάνω ....

 

Και εγώ το έλυσα, μιας και πρόσφατα έπεσε του αδερφού μου σε μαρμάρινα σκαλοπάτια με αποτέλεσμα να την "φάει" στα πλήκτρα της φωνής, με αποτέλεσμα να είναι συνέχεια πατημένο το Vol - και να μην ακούγεται τίποτα ! Αναγκάστηκα να το λύσω εντελώς για να ισιώσω το αλουμίνιο σε εκείνο το σημείο που είχε τσακίσει και πίεζε το πλήκτρο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχω ένα θεματάκι με ένα Ν8 που έχω. Έχω λοιπόν το τηλέφωνο το οποίο έκανε μπάνιο στην θάλασσα και και ξεβγάλθηκε σε κρύο νερό χωρίς μαλακτικό. (για όσους δεν το κατάλαβαν ήταν μέσα στο μαγιό :lol: )

 

Πήρα απο ebay ένα το οποίο ναι μεν λειτουργούσε αλλά δεν έδειχνε τίποτα.Η οθόνη είχε σπάσει μαζί με το digitizer. Έκανα την επέμβαση σήμερα και άλλαξα τα πάντα. Ευτυχώς για μένα η οθόνη απο το πλυμένο λειτουργεί ακόμα. Όλα καλά λοιπόν το φόρτισα πήρε μπροστά αλλά το θέμα έγκειται στην γλώσσα. Ελληνικά γιοκ. Εκτός απο πακέτο γλώσσας μπορώ να περάσω κάποιο ελληνικό firmware; Το τηλέφωνο ήρθε απο Λιθουανία αλλά απο ότι ρώτησα τον πωλητή αγοράστηκε στην Νορβιγία.

 

Ευχαριστώ παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

θα βάλεις τη rom του lagoskon

οδηγίες:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=350736

 

το έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα ενεργά links ξέρουμε που αλλού μπορούμε να το βρούμε;

Link to comment
Share on other sites

lagoskon ευχαριστώ για τη βοήθεια αλλά για κάποιο λόγο έχει μουλαρώσει ο rompatcher μου και δε γίνεται δουλειά. Μέχρι και με telnet μπήκα από τον υπολογιστή μου με το fshell, βλέπω το C αλλά όταν πάω να μπω στο private μου λέει ότι δεν έχω permissions.

 

Ναι το filesplus παρακάμπτει το bug μετά το πρόσφατο update γιατί ανοίγει για το login τον browser, δεν προσπαθεί πλέον να κάνει login μέσα από την εφαρμογή. Όμως έχει το κακό ότι ανοίγει τα links tou dropbox στον browser και πολλές φορές μου βγάζει ότι το αρχείο δεν βρέθηκε.

Τελικά βρήκα λύση, έβαλα το πανάλαφρο και δωρεάν droper που αν και παλιό πρόγραμμα συνδέεται κανονικότατα. Το μόνο μείον του σε σχέση με το cutebox είναι ότι όταν πας να ανεβάσεις πχ μια φωτογραφία δεν ανοίγει η έκθεση αλλά ο filemanager και πρέπει να ξέρεις το όνομα του αρχείου που θες να ανεβάσεις (όπως συμβαίνει και με το dropian που πάλι όμως δεν συνδέεται λόγω του bug).

 

Άρα problem solved, και ας μην μπορώ να μπω στο private του C. Κατά τα άλλα το τηλέφωνο λειτουργεί άψογα.

 

τελικά το έλυσα το πρόβλημα με το C/private, εντελώς τυχαία. Ψάχνοντας κάτι άλλο έπεσα πάνω σε μία εφαρμογή BelleCleaner και είδα ότι έχει επιλογή (μέσα σε τόσα άλλα) να καθαρίσει τις ρυθμίσεις του rompatcher. To έτρεξα και χωρίς καν reboot ο rompatcher άνοιξε. Απλά είχε όλα τα patches κλειστά. Έκανα add to auto σε αυτά που ήθελα και έτοιμος :up:

 

τώρα μένει να δω μήπως βρω τα αρχεία του cutebox

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γιατί οταν κατεβάζω το whatsapp, ενώ πηγαίνει κατεβαίνει στη μαζική μνήμη, οταν εγκαθίσταται, πάει στου τηλεφώνου (C: ) και με τρώει τη μνήμη του τηλεφώνου μου; Το διέγραψα και το ξαναπερασα απ' το κατάστημα, αλλά το ίδιο κάνει κάθε φορά! Υπάρχει κάποια λύση;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο google για whatsapp modded symbian.

Είναι η τελευταία έκδοση πειραγμένη ώστε να μπορείς να επιλέξεις που θα την εγκαταστήσεις και επίσης αν θες να ξεκινάει αυτόματα ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δε δοκιμάσετε και το picsel smart office που έχει επιλογή για Dropbox αν δουλευει

 

Σε μένα δε λειτουργεί το dropbox μέσα στο smart office. Έχω την έκδοση Picsel Smart Office 1.8.0_339281

 

 

Edit: Απόψε πέθανε οριστικά και το το skype στο Ν8...

Edited by giorgosnp

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

ενω ηταν μια χαρα το wifi στο κινητο τωρα δεν μπαινει με κανεναν browser..εκανα ενα restart και ενα καθαρισμο με το bellecleaner αλλα τιποτα..το ρουτερ δεν φταιει γιατι απο pc και ταμπλετ μπαινει κανονικα στο ιντερνετ. κ απο το κινητο με συνδεση δεδομενων (data) μπαινει. το wifi αργει λγο να συνδεθει,συνδεεται αλλα δεν μπαινει στο ιντερνετ.. εχει συμβει σε κανεναν??

 

edit: λυθηκε το προβλημα

Edited by dentaltech_13
Link to comment
Share on other sites

Εδω και λιγες μερες παρατηρω οτι οταν βαζω τα handsfree του nokia n8 δεν δουλευουν. Σε αλλο κινιτο δουλευουν και οταν τα βαζω αργα στο nokia n8 τα βρισκει μονο ως ακουστικα οταν το πιεζω ποιο δυνατα προς τα μεσα και ακομα σαν ακουστικα μονο.

Οταν το βαζω γρηγορα μεσα στην θυρα δεν τα βρισκει καθολου.τι μπορει να φταιει?οι ρυθμισεις ειναι οκ ολες!

Edited by NAYPLI
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος φίλος, τεχνικό ώστε να αναλάβει να αντικαταστήσει τα 2 μικρόφωνα στο ν8 μου ; Από όσο είδα σε βίντεο χρειάζεται ηλεκτρονικός. Βρίσκομαι Κρήτη Ηράκλειο. Όποιος γνωρίζει ας στείλει μνμ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ποιος μπορει να δοκιμασει αν του δουλευουν οι χαρτες??

σημερα το ειχα για αρκετη ωρα ανοιχτο αλλα δεν εβρισκε σημα gps , με τα δεδομενα κλειστα βεβαια αλλα δεν δικαιολογει η τοση ωρα που εκανε

Link to comment
Share on other sites

σήμερα μετά από πολύ καιρό πηγα να ανοίξω την εφαρμογή ιντερνετικο ραδιόφωνο κ δεν δούλεψε ποτέ.. Έμενε στην φόρτωση σταθμών.. Το έχει δοκιμάσει κανένας άλλος; μας άφησε χρόνους κ αυτή η εφαρμογή?
Link to comment
Share on other sites

σήμερα μετά από πολύ καιρό πηγα να ανοίξω την εφαρμογή ιντερνετικο ραδιόφωνο κ δεν δούλεψε ποτέ.. Έμενε στην φόρτωση σταθμών.. Το έχει δοκιμάσει κανένας άλλος; μας άφησε χρόνους κ αυτή η εφαρμογή?

 

Ναι, το σκότωσε η Νοκια εδώ και λίγο καιρό.

Βρες το cuteradio, την έκδοση 0.1.2, όχι επόμενη

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ηρθε email για το sync των επαφων. Termination of Nokia Sync.

Τις εκανα migrate στο microsoft people και ειμαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν έκανα ή πρόκειται να κάνω sync τις επαφές μου σε κανενός είδους cloud. Sync με nokia suite, backup - restore και αυτό ήταν όλο.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το σκότωσε η Νοκια εδώ και λίγο καιρό.

Βρες το cuteradio, την έκδοση 0.1.2, όχι επόμενη

 

ευχαριστώ! Βρήκα την έκδοση 0.2.1 δοκίμασα και παίζει μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν έκανα ή πρόκειται να κάνω sync τις επαφές μου σε κανενός είδους cloud. Sync με nokia suite, backup - restore και αυτό ήταν όλο.

 

Και το backup που κάνεις στο ίδιο το κινητό, μέσω της εφαρμογής Αρχεία, μια χαρά δουλεύει. Πάντα μετά από φορμάρισμα/φλασάρισμα, έκανα restore και μου επανέφερε τις επαφές στο ακέραιο. Άσε που σου βγάζει τις επαφές μία-μία σε ξεχωριστά αρχεία vcf, οπότε μπορείς να κάνεις αντιγραφή+ επικόλληση μία επαφή ή ένα συγκεκριμένο αριθμό επαφών προς όποιο κινητό υποστηρίζει εισαγωγή vcf (π.χ. Andrοid).

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Και το backup που κάνεις στο ίδιο το κινητό, μέσω της εφαρμογής Αρχεία, μια χαρά δουλεύει. Πάντα μετά από φορμάρισμα/φλασάρισμα, έκανα restore και μου επανέφερε τις επαφές στο ακέραιο. Άσε που σου βγάζει τις επαφές μία-μία σε ξεχωριστά αρχεία vcf, οπότε μπορείς να κάνεις αντιγραφή+ επικόλληση μία επαφή ή ένα συγκεκριμένο αριθμό επαφών προς όποιο κινητό υποστηρίζει εισαγωγή vcf (π.χ. Andrοid).

 

είσαι σίγουρος; Εγώ τρία αρχεία έχω, ένα για κάθε τι που πήρα backup

 

[ATTACH]52486[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...