Jump to content

Κάρτες μνήμης: Απορίες, συμβατότητα, προβλήματα κ.α.


eosid
 Κοινοποίηση

ποια να επιλεξω???  

3 members have voted

  1. 1. ποια να επιλεξω???

    • SAMSUNG
      1
    • Sandisk
      2


Recommended Posts

Πανο, τοτε ισως μια τετοια αν τη βρω πιο φθηνη:

http://www.you.gr/proionta/pc-parts/apothikeftika-mesa/kartes-mnimis/microsd-kingston-uhs-i-32gb-adapt

να ειναι καλυτερη..

Γενικα εχω αρχισει να μην διαγραφω τιποτα απο το κινητο, απο την SD θελοντας να εχω φωτογραφιες στο κινητο απο παλια, ομως επειδη μελλοντικα το Ζ3-Ζ4 θα εχουν απαιτησεις..θελω να προλαβω να την παρω σωστη ωστε να μην ψαχνομαι,γιαυτο ρωτησα για προδιαγραφες, και οχι σε σχεση με το Ζ1c αλλα με τα μελλοντικα 4k και slow motion..

Νομίζω ότι αυτή που σου προτείνω θα σε καλύψει, λέει 30MB/s read/write. Πρακτικά οποιαδήποτε UHS-I από τις γνωστές μάρκες θα σε καλύψει απόλυτα, ακόμα και για εγγραφή 4Κ για οποία όμως θα πρέπει να σε απασχολήσει και η χωρητικότητα, όχι μόνο η ταχύτητα. Αν δηλαδή σκοπεύεις να μη σβήνεις τίποτα, δε νομίζω να σου φτάσει η 32άρα. Θες τουλάχιστο 64άρα, μην πω 128άρα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι αυτή που σου προτείνω θα σε καλύψει, λέει 30MB/s read/write. Πρακτικά οποιαδήποτε UHS-I από τις γνωστές μάρκες θα σε καλύψει απόλυτα, ακόμα και για εγγραφή 4Κ για οποία όμως θα πρέπει να σε απασχολήσει και η χωρητικότητα, όχι μόνο η ταχύτητα. Αν δηλαδή σκοπεύεις να μη σβήνεις τίποτα, δε νομίζω να σου φτάσει η 32άρα. Θες τουλάχιστο 64άρα, μην πω 128άρα.

 

βιντεο δεν γραφω, μονο φωτογραφιες το λιωνω, οποτε να γραψω και 10 βιντεο ολο το χρονο με 1-2 λεπτα δεν εγινε τιποτα, αυτα τα ριχνω στο pc, απλα οταν τα γραψω θελω να λειτουργει σωστα..επισης το high speed με ενδιαφερει πιο πολυ αν μελλοντικα χρειαστει.Γενικα την καρτα την αγοραζω για τα επομενα 4-5 χρονια, σκεψου οτι την 16αρα την εχω απο το 2010 περιπου, οποτε θα την παρω για πολυ καιρο και για να βαλω την 16αρα στο ταμπλετ...μαλλον θα παω σε μια απο τις λυσεις αυτες

 

Update:

Τσιμπησα την 64αρα την evo απο τον κινεζο στο ebay, 27 ευρω..να τελειωνω..

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

βιντεο δεν γραφω, μονο φωτογραφιες το λιωνω, οποτε να γραψω και 10 βιντεο ολο το χρονο με 1-2 λεπτα δεν εγινε τιποτα, αυτα τα ριχνω στο pc, απλα οταν τα γραψω θελω να λειτουργει σωστα..επισης το high speed με ενδιαφερει πιο πολυ αν μελλοντικα χρειαστει.Γενικα την καρτα την αγοραζω για τα επομενα 4-5 χρονια, σκεψου οτι την 16αρα την εχω απο το 2010 περιπου, οποτε θα την παρω για πολυ καιρο και για να βαλω την 16αρα στο ταμπλετ...μαλλον θα παω σε μια απο τις λυσεις αυτες

Θεωρώ ότι είναι πιο χρήσιμο να εξοικονομείς χρήματα από άλλα αξεσουάρ και να επενδύεις πιο συχνά σε μια ποιοτική κάρτα μνήμης. Εγώ αλλάζω κάρτα μνήμης κατά κανόνα κάθε 5-6 μήνες, αν οι ανάγκες για αποθήκευση το απαιτούν, και για να μην ξοδεύω πολλά, παίρνω πάντα την δεύτερη καλύτερη χωρητικότητα, που είναι διαθέσιμη, δηλαδή τώρα υπάρχουν μέχρι 128άρες microSD, έχω 64άρα. Επίσης επωφελούμαι από τυχόν προσφορές. Τη συγκεκριμένη 64άρα που έχω την πήρα προσφορά από 53€ στα 37.5€ (από τα Crazy Sundays του e-shop.gr).

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πριν 1-2 σελίδεες μπορείς να δεις κάποιες προτάσεις που έχουν γίνει.

Μία από αυτές είναι και http://www.ebay.com/itm/SAMSUNG-MICRO-SDHC-EVO-32GB-48MB-32G-32-G-GB-MICRO-SD-UHS-1-C10-MEMORY-CARD-NEW-/371064371515?pt=US_Memory_RAM_&hash=item566528f93b

 

πολύ καλή τιμή και μου ήρθε και πάρα πολύ γρήγορα.

Το είχε προτείνει το κατάστημα ο χρήστης johnsot-1 και το επιβεβαίωσε ο Party68.

Αν ψάχνεις για κάτι τέτοιο,τότε θεωρώ μονόδρομο την παραπάνω αγορά.

 

Και το ξανά επιβεβαιώνω.. ακόμα αντέχουν και είναι άψογες και οι 2 κάρτες ;)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι είναι πιο χρήσιμο να εξοικονομείς χρήματα από άλλα αξεσουάρ και να επενδύεις πιο συχνά σε μια ποιοτική κάρτα μνήμης. Εγώ αλλάζω κάρτα μνήμης κατά κανόνα κάθε 5-6 μήνες, αν οι ανάγκες για αποθήκευση το απαιτούν, και για να μην ξοδεύω πολλά, παίρνω πάντα την δεύτερη καλύτερη χωρητικότητα, που είναι διαθέσιμη, δηλαδή τώρα υπάρχουν μέχρι 128άρες microSD, έχω 64άρα. Επίσης επωφελούμαι από τυχόν προσφορές. Τη συγκεκριμένη 64άρα που έχω την πήρα προσφορά από 53€ στα 37.5€ (από τα Crazy Sundays του e-shop.gr).

 

γιατι καθε 6 μηνες? δεν βρισκω το λογο..

Εγω απλα ριχνω ολα μου τα αρχεια στον σκληρο του υπολογιστη, αλλα αντι να τα σβηνω οπως παλια, πεταω τη σαβουρα σιγουρα, και τα υπολοιπα μενουν στην καρτα για να εχει νοημα το αλμπουμ κτλ του κινητου..

Αν δεν φτασει να τη γεμισω δεν αλλαζω. η samsung που εχω δουλευει αριστα.

το ιδιο και μια νοκια 8αρα απο το Ν79....

Θα σκεφτω για αυτες που αναφεραμε, μαλλον θα παω απο ebay στην samsung evo, νομιζω μια χαρα θα ειναι και για 4κ..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μην μπαίνετε στην λούπα των class 6 ή 10.

Σε κάποιες κάρτες οι διαφορές είναι μικρές (ή ανύπαρκτες) και πληρώνετε τσάμπα λεφτά.

Πάντα να ψάχνετε για μετρήσεις της κάρτας που θέλετε.

Πχ η κάρτα που πήρα στα 12€, ενώ είναι class 6, σε κάτι μετρήσεις χτυπάει άνετα class 10.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μην μπαίνετε στην λούπα των class 6 ή 10.

Σε κάποιες κάρτες οι διαφορές είναι μικρές (ή ανύπαρκτες) και πληρώνετε τσάμπα λεφτά.

Πάντα να ψάχνετε για μετρήσεις της κάρτας που θέλετε.

Πχ η κάρτα που πήρα στα 12€, ενώ είναι class 6, σε κάτι μετρήσεις χτυπάει άνετα class 10.

 

ετσι ακριβως ειναι, γιαυτο και εγω εψαχνα καμια δοκιμασμενη, πχ καποιον που εχει Ζ2 ή note3 και γραφει 4Κ, σιγουρα θα μπορει να μας διαφωτισει στην πραξη..χωρια τις μετρησεις..

Νομιζω οτι η κλασση εδω και χρονια ειναι πολυ σχετικη, παντα πρεπει να κοιταμε το read/write

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μη λέμε ό,τι θέλουμε. Δε γίνεται να είναι εξίσου ή πιο γρήγορη μία Class 6 από μία Class 10 ή μία UHS-I. Εκτός κι αν η Class 10/UHS-I είναι μούφα. Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μη λέμε ό,τι θέλουμε. Δε γίνεται να είναι εξίσου ή πιο γρήγορη μία Class 6 από μία Class 10 ή μία UHS-I. Εκτός κι αν η Class 10/UHS-I είναι μούφα.

 

μια πολυ φθηνη και κακης ποιοτητας 10αρα μπορει να ειναι ιδια σε ταχυτητα με μια καλη 6αρα..αρκει να κατσεις να δεις specs απο καθε καρτα..και θα δεις οτι υπαρχουν τετοιες περιπτωσεις.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μη λέμε ό,τι θέλουμε. Δε γίνεται να είναι εξίσου ή πιο γρήγορη μία Class 6 από μία Class 10 ή μία UHS-I. Εκτός κι αν η Class 10/UHS-I είναι μούφα.

Μπορείς να αναφέρεις τα τυπικά νούμερα μιας 10αρας κάρτας;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αναφέρεις τα τυπικά νούμερα μιας 10αρας κάρτας;

 

Μία τυπική απλή 10άρα βγάζει περίπου 30ΜΒ/s ανάγνωση, 10ΜΒ/s εγγραφή. Οι πιο καλές, που έχουν τη σήμανση UHS-I, μπορεί να ξεκινούν από 30-30 (ΜΒ/s, ανάγνωση-εγγραφή), μέχρι και 45-30, ή ακόμα και 80-45 ή 90-45 οι πιο καλές και συνήθως πιο ακριβές της κάθε φίρμας. Δε μιλάω για τις 10άρες της πλάκας που δε βγάζουν ούτε 10-10. Αυτές είναι οι μούφα 10άρες που ανέφερα πιο πριν.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μία τυπική απλή 10άρα βγάζει περίπου 30ΜΒ/s ανάγνωση, 10ΜΒ/s εγγραφή. Οι πιο καλές, που έχουν τη σήμανση UHS-I, μπορεί να ξεκινούν από 30-30 (ΜΒ/s, ανάγνωση-εγγραφή), μέχρι και 45-30, ή ακόμα και 80-45 ή 90-45 οι πιο καλές και συνήθως πιο ακριβές της κάθε φίρμας. Δε μιλάω για τις 10άρες της πλάκας που δε βγάζουν ούτε 10-10. Αυτές είναι οι μούφα 10άρες που ανέφερα πιο πριν.

 

Ωραία.

Να λοιπόν που δεν τα παραλεμε .

Αν ισχύουν οι μετρήσεις του τύπου εδώ, http://www.amazon.com/review/RRREYEJ2HHIW1/#RRREYEJ2HHIW1

Τότε έχουμε μια 6αρα που σε εγγραφή ξεσκίζει την τυπική 10αρα που λες, ενώ και στην ανάγνωση δεν τα πάει άσχημα . Και σε τιμή λουκούμι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.

Να λοιπόν που δεν τα παραλεμε .

Αν ισχύουν οι μετρήσεις του τύπου εδώ, http://www.amazon.com/review/RRREYEJ2HHIW1/#RRREYEJ2HHIW1

Τότε έχουμε μια 6αρα που σε εγγραφή ξεσκίζει την τυπική 10αρα που λες, ενώ και στην ανάγνωση δεν τα πάει άσχημα . Και σε τιμή λουκούμι.

Η καρτούλα που παραθέτεις πράγματι είναι σούπερ, αλλά αποτελεί εξαίρεση, διότι οι περισσότερες 6άρες κυμαίνονται σε παρακάτω ταχύτητες. Το ότι η Samsung υποτιμάει το προϊόν της και το ονομάζει Class 6 αντί για Class 10, δεν αναιρεί το γεγονός ότι η πλειοψηφία των 6άρων παίζουν αρκετά πιο κάτω σε ταχύτητες. Προσωπικά θεωρώ

Κατά τα άλλα δεν αντιλαμβάνομαι το λόγο για τον οποίο με εγκαλείς. Το μόνο που είπα είναι ότι θέλω να είμαι εκσυγχρονισμένος και να μην έχω κάρτα μνήμης τεχνολογίας τριετίας. :what:

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω την τόσο μεγάλη διαφορά σε τιμή μεταξύ των καρτών...δηλ μια Kingston 64 σε skroutz την βρισκω σε μια τιμή μεταξύ 30-40 ευρώ και την ίδια σε μαγαζιά μεγάλα,μην ονοματισουμε τωρα την βρισκω 50 ....μπορεί κάποιος που το έχει ψαξει να μου εξηγήσει την διαφορά στην τιμή...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω την τόσο μεγάλη διαφορά σε τιμή μεταξύ των καρτών...δηλ μια Kingston 64 σε skroutz την βρισκω σε μια τιμή μεταξύ 30-40 ευρώ και την ίδια σε μαγαζιά μεγάλα,μην ονοματισουμε τωρα την βρισκω 50 ....μπορεί κάποιος που το έχει ψαξει να μου εξηγήσει την διαφορά στην τιμή...

 

Για τον ίδιο λόγο που τα σκρουτζομάγαζα πουλάνε τα κινητά πολύ φθηνότερα από τις μεγάλες αλυσίδες, οι οποίες βάζουν σε όλα καπέλο.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στο φορουμ, να κάνω κι εγω μια ερωτηση, να λησω την απορία μου. Για ένα smartphone που σηκώνει 64gb κάρτα, αρκεί μια τυπική δεκάρα-class READ: 30MB/S • WRITE: 10MB/S ή αξίζει να πας σε extreme ταχυτητες 45 90 κ.λ.π ή θα δώδεις τσάμπα τα λεφτά σου? ευχαριστώ..
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στο φορουμ, να κάνω κι εγω μια ερωτηση, να λησω την απορία μου. Για ένα smartphone που σηκώνει 64gb κάρτα, αρκεί μια τυπική δεκάρα-class READ: 30MB/S • WRITE: 10MB/S ή αξίζει να πας σε extreme ταχυτητες 45 90 κ.λ.π ή θα δώδεις τσάμπα τα λεφτά σου? ευχαριστώ..

 

εξαρτατι τι θες να κανεις, αν τα θες απλα για αποθηκη αρκει..αν ομως θες τις ταχυτητες, πχ για να γραφεις βιντειο υπερυψηλης αναλυσης ή να φωτογραφιζεις σε burst mode κτλ κτλ, τοτε καλο ειναι να πας σε μεγαλυτερες ταχυτητες..δεν ξερω αν θες και παιχνιδια τι διαφορα θα εχει, ομως ειναι καθαρα θεμα χρησης..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εχω παρει εδω και κανα χρονο μια sandisk 32 class 10 για την action cam μου.μετα απο λιγο καιρο και επειδη δε χρησιμοποιουσα την καμερα την εβαλα στο κινητο μου.τωρα που θελω να τη ξαναχρησιμοποιησω στην καμερα δεν μου την αναγνωριζει.μεχρι και φορματ της εκανα και ττπτ.το κινητο συνεχιζει να την αναγνωριζει κανονικα.εχει τυχει αυτο σε καποιον αλλο?μπορω να κανω κατι για να τη ξαναδει η καμερα?υποψιν την εκανα φορματ και σε fat32 και σε ntfs και σε exfat.
Link to comment
Share on other sites

εξαρτατι τι θες να κανεις, αν τα θες απλα για αποθηκη αρκει..αν ομως θες τις ταχυτητες, πχ για να γραφεις βιντειο υπερυψηλης αναλυσης ή να φωτογραφιζεις σε burst mode κτλ κτλ, τοτε καλο ειναι να πας σε μεγαλυτερες ταχυτητες..δεν ξερω αν θες και παιχνιδια τι διαφορα θα εχει, ομως ειναι καθαρα θεμα χρησης..

 

To burst mode σαν λειτουργεια μενδιαφερει, και κανενα 3d παιχνιδάκι, όχι κάτι τρομερό, απο την άλλη τα χρήματα που διαθέτω ή μια 64gb 10class 30-10 ή 32gb 10class 90-45, γύρω στα 25 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εγω δεν το ειχα τσεκαρει, εχω μια kingston 64αρα 90/45 που πηρα σε προσφορά, έβγαλε σε burst 20 φωτογραφίες σε ενα δευτερόλεπτο. Σε παιχνιδι δεν εχει κάνει κολλημα κανενα. Η παλια μου 32αρα class 10 εκανε περίπου 4 δευτερόλεπτα για 20 φωτογραφίες burst και μια 64αρα class 10 εκανε για τις 20 φοτος περιπου 3 δευτερόλεπτα...

 

Τελικα ακυρο. Και η 64αρα U1 καπου 3 δευτερόλεπτα εκανε..

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι για εγγραφή φωτογραφιών κλπ και μία τυπική 10άρα 30-10 κάνει μια χαρά τη δουλειά. Την πραγματική διαφορά σε ταχύτητα μπορεί να τη δει κανείς σε πολύ πιο απαιτητικές δουλειές, όπως π.χ. εγγραφή βίντεο 4Κ, μεταφορές μεγάλων ή πολλών αρχείων κλπ. Η μεγάλη διαφορά βέβαια είναι όταν βάλεις την κάρτα σε αναγνώστη καρτών και μεταφέρεις αρχεία με υπολογιστή. Εκεί συμπεριφέρεται σαν αργός ή γρήγορος σκληρός δίσκος: όσο πιο γρήγορη είναι, τόσο πιο γρήγορα θα γίνει η μεταφορά.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εκανα ενα απλο πειραμα με τις φωτογραφίες και τελικα οι διαφορες δεν ειναι τετοιες που νομιζα..

Χρονομετρησα τις 20 φωτογραφίες, χωρις το χρονο που κανει να εστιασει, τα αποτελέσματα ειναι τα εξης τελικα:

Kingston 64Gb U1: 3 sec

Adata 64Gb class10: 3.7 sec

Adata 32Gb class10: 2.5 sec! (τελικα τσαμπα την άλλαξα )

Βεβαια ηταν σε χαμηλο φωτισμο (αλλα ηταν για ολες το ιδιο)

Οπότε αυτο που λες για την τυπική 10αρα που λες ισχυει.

 

Σε μεταφορά αρχειων σε pc ειδα σαφως μεγαλυτερες τα χυτητες με την Kingston.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό λέμε δεν αξίζουν κάτι τρέλα χρήματα που ζητάνε κάποιες κάρτες.

Πάρτε κάποια με καλά νούμερα και καλή τιμή και μην αγχώνεστε.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!θα ηθελα να κανω μια ερωτηση,μπορει καποιος να μου προτεινει μια 32gb η 64gb πανω απο class10 σε καλη τιμη?για κινητο την θελω αλλα για ολες τις χρησεις.γιατι δεν ξερω ακριβως που να ψαχτω.ευχαριστω πολυ
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...