Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Αυτό ναι. Αλλά θόρυβος άξιος αναφοράς που είπε ο φίλος δεν υπάρχει.

Για τα χρώματα ευθύνεται ο φωτισμός.

Το λιγοστό φως προέρχεται από λάμπα με κιτρινωπό χρώμα και κάνει τα φύλλα να φαίνονται σαν ξερά.

 

Κώστα το σημείο αυτό είναι πολύ σκοτεινό κάτω από τις φυλλωσιές έχω τραβήξει και με iso 800, όπου είναι πολύ μαυρίλα.

Το iso δεν είναι κανόνας όπως νομίζουν κάποιοι.

Την ίδια ώρα αν τραβήξω λίγο πιο αριστερά που έχει περισσότερα φώτα χρειάζεται iso 800 γιατί ο ουρανός βγάζει θόρυβο.

Στις φυλλωσιές όμως χρειάζεται μεγάλο iso.

 

Γι αυτό η εφαρμογή της κάμερας πρέπει να έχει άμεσα προσβάσιμες κάποιες βασικές ρυθμίσεις.

 

Αμα βγαλω βραδυνη φωτο με το 1020 με τοσο ψηλο iso...τα αποτελεσματα θα ειναι τραγικα.Που οφειλεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αμα βγαλω βραδυνη φωτο με το 1020 με τοσο ψηλο iso...τα αποτελεσματα θα ειναι τραγικα.Που οφειλεται αυτο?

Στο ότι δε χρειάζεται τόσο ψηλό iso...?

Link to comment
Share on other sites

Στο ότι δε χρειάζεται τόσο ψηλό iso...?

 

ισως...γιατι μετα το iso 800 την εχουν παρατησει την επεξεργασια τελειως.

Link to comment
Share on other sites

Αμα βγαλω βραδυνη φωτο με το 1020 με τοσο ψηλο iso...τα αποτελεσματα θα ειναι τραγικα.Που οφειλεται αυτο?

 

 

Στον αισθητηρα κυριως. Πολλα mp και μικρα micron pixel. Και στο processing που γινεται απο το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Αμα βγαλω βραδυνη φωτο με το 1020 με τοσο ψηλο iso...τα αποτελεσματα θα ειναι τραγικα.Που οφειλεται αυτο?

 

Είναι θέμα επεξεργασίας (στο Μ8 βοηθά καιτο UltraPixel).

Σε πολύ σκοτεινά πλάνα, αν ανεβάσεις το iso πολύ, πρέπει να έχεις software που θα αφαιρέσει τον θόρυβο και φυσικά θα μειώσει την λεπτομέρεια.

 

Κατεβάζοντας το iso, τα σημεία που είναι σκοτεινά γίνονται κατάμαυρα οπότε ούτε αυτά φαίνονται ούτε ο θόρυβος. Βλέπουμε τα φωτισμένα που έχουν καλή απόδοση και λεμε ωραία φώτο.

 

Το 1020 προφανώς δεν θα μπορέσει σε τόσο σκοτεινό σημείο να δώσει φωτογραφία αν δεν τα καταφέρνει με υψηλό iso.

Όπως είπα με χαμηλά το iso δεν διακρινόταν τίποτα γιατί περνάει ελάχιστο φως από τις φυλλωσιές που σχηματίζουν τόξο.

Το έβαλα στο auto να δω που θα πάει και πέτυχα καλύτερο αποτέλεσμα από μια μαύρη φωτογραφία.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν γνωρίζω, δεν μπορούν να βγάλουν ultra pixel αισθητήρα στα 8-10mp + ois? κατασκευαστικά δεν μπορούν ακόμα?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν γνωρίζω, δεν μπορούν να βγάλουν ultra pixel αισθητήρα στα 8-10mp + ois? κατασκευαστικά δεν μπορούν ακόμα?

 

 

Χωρις να το εχω ψαξει το θεμα, δεν πιστευω οτι γινεται κατασκευαστικα με το ιδιο μεγεθος. Θα πρεπει να μεγαλωσει πολυ ο αισθητηρας! Μου φαινεται δυσκολα τα περιθωρια να γινει αυτο χωρις να υπαρχει αυξημενο εξογκωμα στο σχεδιο. Ελπιζω να το ξεπερασουν και να το δουμε συντομα!

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα επεξεργασίας (στο Μ8 βοηθά καιτο UltraPixel).

Σε πολύ σκοτεινά πλάνα, αν ανεβάσεις το iso πολύ, πρέπει να έχεις software που θα αφαιρέσει τον θόρυβο και φυσικά θα μειώσει την λεπτομέρεια.

 

Κατεβάζοντας το iso, τα σημεία που είναι σκοτεινά γίνονται κατάμαυρα οπότε ούτε αυτά φαίνονται ούτε ο θόρυβος. Βλέπουμε τα φωτισμένα που έχουν καλή απόδοση και λεμε ωραία φώτο.

 

Το 1020 προφανώς δεν θα μπορέσει σε τόσο σκοτεινό σημείο να δώσει φωτογραφία αν δεν τα καταφέρνει με υψηλό iso.

Όπως είπα με χαμηλά το iso δεν διακρινόταν τίποτα γιατί περνάει ελάχιστο φως από τις φυλλωσιές που σχηματίζουν τόξο.

Το έβαλα στο auto να δω που θα πάει και πέτυχα καλύτερο αποτέλεσμα από μια μαύρη φωτογραφία.

 

Το Oppo δεν μπορει να βγαλει τετοια φωτογραφια...η κουνημενη θα βγει η με πολυ θορυβο.Θα βγαλει δηλαδη με 1/14 ταχυτητα και iso 4500.

To 1020 θα την βγαλει με 1/4 ταχυτητα και iso 400...ante 800

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν γνωρίζω, δεν μπορούν να βγάλουν ultra pixel αισθητήρα στα 8-10mp + ois? κατασκευαστικά δεν μπορούν ακόμα?

Θα πρέπει να βάλουν μεγαλύτερο αισθητήρα π.χ. σαν του N8 ή του K zoom (έχουν ίδιο αισθητήρα αυτά τα δύο και είναι στην τρίτη θέση πίσω από τα 808 και 1020, για όσους δεν γνωρίζουν). Νομίζω μέχρι εκεί μπορούν να το κάνουν. Αν όμως βάλουν σαν το 808 και πάει στα 20 MP, θα δημιουργηθεί εξόγκωμα στην συσκευή και δεν το θέλουν αυτό... Αλλά μέχρι τα 10 περίπου πιστεύω μπορούν να το κάνουν (χωρίς εξόγκωμα εννοώ).

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι αν μπορούσαν θα το είχαν κάνει.

Γιατί να μένουν στα 4ΜΡ, κάτι που απορρίπτεται απο πολλούς χρήστες.. Χάνουν αγοραστικό κοινό.

Η γενική αίσθηση που κυκλοφορεί, είναι πως το Μ7-Μ8 δεν έχουν καλή κάμερα. Και αυτό οφείλεται στα ονομαστικά ΜΡ κατά το μεγαλύτερο ποσοστό.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι αν μπορούσαν θα το είχαν κάνει.

Γιατί να μένουν στα 4ΜΡ, κάτι που απορρίπτεται απο πολλούς χρήστες.. Χάνουν αγοραστικό κοινό.

Η γενική αίσθηση που κυκλοφορεί, είναι πως το Μ7-Μ8 δεν έχουν καλή κάμερα. Και αυτό οφείλεται στα ονομαστικά ΜΡ κατά το μεγαλύτερο ποσοστό.

 

Για μένα η καμερα του Μ8 υστερεί οταν πρεπει να κοψεις κομματι απο την φωτογραφια για να κανεις ζουμ ουσιαστικά μεσο crop.

Ξέρω λοιπόν που δεν πρέπει να την χρησιμοποιήσω.

Τα 4mp δεν έχουν σχεση με τα 4 η 8 άλλων συσκευών. Δίνουν πολύ καλύτερα αποτελεσματα απο 8αρες προηγουμένων ετών. Εχω παρατηρησει οτι ι φακός έχει πολύ καλή ποιότητα γιατί αν αυξήσω την οξύτητα οταν κάνω επεξεργασια στο iPhoto βελτιώνεται πολύ η ευκρίνεια.

 

Στους 2 μήνες που το έχω, η κάμερα του έκανε την δουλεια της ικανοποιητικά για μενα, στο 80% των περιπτωσεων. Δηλαδη σε εσωτερικά πλάνα, κοντινα εξωτερικα οπου θα τραβηξω την οικογενεια μου και ομορφα γενικά μακρινά πλανα που όμως δεν ζητω λεπτομερεια.

Δεν κάνει για διακοπές και εκδομές όπου κυριαρχούν τα τοπία.

 

Μακαρι να βρουν τροπο να κανουν το ultrapixel 6 η 8 mp. Αν δεν μπορουν προτιμω να παραμεινει ως έχει με κάποιες βελτιωσεις παρα ένα μετριο φακο 13 η 16 mp που μολις χαμηλώνει ο φωτισμός θα παίρνω χάλια φωτογραφίες.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι αν μπορούσαν θα το είχαν κάνει.

Γιατί να μένουν στα 4ΜΡ, κάτι που απορρίπτεται απο πολλούς χρήστες.. Χάνουν αγοραστικό κοινό.

Η γενική αίσθηση που κυκλοφορεί, είναι πως το Μ7-Μ8 δεν έχουν καλή κάμερα. Και αυτό οφείλεται στα ονομαστικά ΜΡ κατά το μεγαλύτερο ποσοστό.

Ίσως έχεις δίκιο, να μην μπορούν τελικά... Η HTC δεν είναι Nokia! ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μακαρι να βρουν τροπο να κανουν το ultrapixel 6 η 8 mp. Αν δεν μπορουν προτιμω να παραμεινει ως έχει με κάποιες βελτιωσεις παρα ένα μετριο φακο 13 η 16 mp που μολις χαμηλώνει ο φωτισμός θα παίρνω χάλια φωτογραφίες.

 

Συμφωνούμε σε γενικές γραμμές. Αν συγκρίνεις απλές 8άρες κάμερες σχεδόν πάντα είναι κατώτερες από τα Ultrapixel 4 MP. Ακόμη και κάποια 13άρια ακόμα (ίσως π.χ. τα G2/G3) είναι κατώτερα. Μόνη εξαίρεση ίσως τα Nokia που η 12άρα του Ν8 είναι ακόμη και τώρα η καλύτερη σε αυτό το εύρος, ενώ υπάρχουν εξαιρετικές κάμερες της Νόκια σε κάθε κλίμακα. Οπότε για την πλειοψηφία των άλλων εταιρειών και γι αυτό το εύρος (έως και 13 MP) συμφωνούμε, προτιμότερο το HTC.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα φωτογραφίας η sony ανεβαίνει πολύ το τελευταίο καιρό αφού καθαρές και με ζωντανά χρώματα φωτογραφίες http://www.theverge.com/2014/10/3/6899787/xperia-z3-camera-sample-photos
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παω σε Xperia Z3 Compact...εχει κανεις αποψη για την καμερα?

 

Η Σονυ εχει τις χειρότερες φωτο σε σχεση με τις υπολοιπες ναυαρχίδες.

Δεν έχω δει του compact, αλλα του Ζ3 είναι ενα κλικ κατω από του galaxy S5 και ακομα περισσοτερο απο του note 4.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παω σε Xperia Z3 Compact...εχει κανεις αποψη για την καμερα?

 

ο αισθητηρας πρεπει να ειναι ο ιδιος με του κανονικου z3...κοιτα το προηγουμενο ποστ, εχει αρκετα καλες φωτογραφιες.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Η Σονυ εχει τις χειρότερες φωτο σε σχεση με τις υπολοιπες ναυαρχίδες.

Δεν έχω δει του compact, αλλα του Ζ3 είναι ενα κλικ κατω από του galaxy S5 και ακομα περισσοτερο απο του note 4.

??? Η Σόνυ? Θα έλεγα το αντιθετο, ότι η Σόνυ διεκδικεί την πρωτιά στα ανδροειδή, αν και έχει ακόμη μεγάλο περιθώριο βελτίωσης! Σε συγκριτικά είχα δει ότι ήταν πολύ κοντά στο lumia 930, το οποίο μαζί με το 1520 κατέχουν για την ώρα την τρίτη θέση πίσω από τα Νοκια 808 και 1020! Θα έλεγα σαν σύνολο δηλαδή στα ανδροειδή ότι είναι πρώτη η Σόνυ (Z2/Z3), δεύτερη η Samsung (K zoom) μαζί με HTC (Ultrapixel - low light photography), μετά Oppo Find 7 και τέλος LG (G3) μαζί με Note 3/S5. Παρόλα αυτά οι διαφορές είναι μικρές και η σειρά κατά περίπτωση αλλάζει...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

??? Η Σόνυ? Θα έλεγα το αντιθετο, ότι η Σόνυ διεκδικεί την πρωτιά στα ανδροειδή, αν και έχει ακόμη μεγάλο περιθώριο βελτίωσης! Σε συγκριτικά είχα δει ότι ήταν πολύ κοντά στο lumia 930, το οποίο μαζί με το 1520 κατέχουν για την ώρα την τρίτη θέση πίσω από τα Νοκια 808 και 1020! Θα έλεγα σαν σύνολο δηλαδή στα ανδροειδή ότι είναι πρώτη η Σόνυ (Z2/Z3), δεύτερη η Samsung (K zoom) μαζί με HTC (Ultrapixel - low light photography), μετά Oppo Find 7 και τέλος LG (G3) μαζί με Note 3/S5. Παρόλα αυτά οι διαφορές είναι μικρές και η σειρά κατά περίπτωση αλλάζει...

 

Δειτε συγκριτικά να καταλαβετε. Υστερει σε software οχι σε αισθητηρες αφου αυτή προμηθευει τους αλλους.

Μου εχουν στειλει 2 φιλοι φωτο για συγκριση και ξερω τι λεω.

 

@@Παοκ θα προσπαθησω το βραδυ που θα παω σπιτι να σου στειλω τα δειγματα που μου εστειλε συμφορουμιτης που εχει Ζ3, Note4, Alpha για να κρινεις μονο σου. Στειλε μου pm αν το ξεχασω.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα φωτογραφίας η sony ανεβαίνει πολύ το τελευταίο καιρό αφού καθαρές και με ζωντανά χρώματα φωτογραφίες http://www.theverge.com/2014/10/3/6899787/xperia-z3-camera-sample-photos

 

πως τις βγαλε ?με τι ρυθμισεις? αποκλειεται να ειναι στο auto.

Link to comment
Share on other sites

Θα καταθεσω την αποψη μου για την καμερα του Oppo find 7a...

Χμμ θα έλεγα αν μπορούσε να γίνει σύγκριση Oppo Find 7a με Galaxy K zoom, καθώς νομίζω ότι οι αλγόριθμοί τους (κι η ανάλυση) μοιάζουν αρκετά... Και Low light comparison των δύο κόντρα στα Ultrapixels της HTC. Αυτή είναι μάχη!!! :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Η Sony πάσχει Πολύ...το sw είναι γτπ ειδικά σε χαμηλό φωτισμο..το Ζ2 είναι μέτριο προς το Καλό το 1 ήταν κακό..Δεν ξέρω τι έκανε στο 3..αλλά στο Android σε κάμερα και σε louncer είναι από της χειρότερες..την φωτο του Κώστα θα μπορούσε να την αποτυπώσει το find μόνο σε αργό κλειστρο των 4 sec σε τρίποδο και λίγο καλύτερη..χωρίς αυτήν δύσκολα ακόμη και σε night mode..

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Nokia N8...most realistic colors ever

15429612709_f29a4ce7b1_c.jpg

Παοκάρα, αν και δικό μου Ν8 δεν είχα ποτέ, συμφωνώ με 1000!!! Στο ίδιο στυλ κυμαίνεται και το 808, αν και σε κάποια σημεία λίγο ενισχύεται παραπάνω το κόκκινο. Το Ν8 αξίζει να το κοντράρεις με Find 7 πιστεύω κι ας έχει παλιώσει πια... Είναι στις καλύτερες κάμερες ακόμη και σήμερα! :)

Edited by navi55

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Η πολύ ωραία και off topic "συζήτηση" που ξεκίνησε ο radiophonic διαγράφηκε. Μείνετε εντός θέματος γράφοντας πολιτισμένα.

Τα εκτός θέματος σχόλια θα συνεχίζουν να διαγράφονται. Για αναζήτηση συσκευής υπάρχει ξεχωριστό μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...