Jump to content

Smartphone εως 350-400 να αντέξει στο χρόνο!!!


Mandagor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

 

Απο το 2010 περίπου είμαι κάτοχος ενός iphone4 και σιγά σιγά ήρθε η ώρα να το αλλάξω γιατί άρχισε να μου κολλάει στη καθημερινή χρήση (για βαριές εφαρμογές με έχει αφήσει προς πολλού) για τα πιο δύσκολα βάζω το ipad αλλά δε θέλω πια να το κουβαλάω στη δουλειά!

 

Το τηλέφωνο το χρησιμοποιώ αρκετά στη δουλειά ,μιλάω αρκετά αλλά δεν εχω απαίτηση να μου κρατάει 2 μέρες η μπαταρία! Παιχνίδια δε παίζω εδώ και καιρό (δεν τα τρέχει) αλλά που και που δε θα με χαλούσε! Εκτός απο επικοινωνία δουλεύω αρκετά teamviewer , web, YouTube, και κάποιες απλές σχετικά εφαρμογές (καρτελες πελατών ,χρεώσεις,πιστώσεις υπόλοιπα κλπ)

 

Το μέγεθος δε με χαλάει γιατί σχεδόν παντα κουβαλάω τσάντα αλλά βάζω όριο τις 5,5 ίντσες! Επίσης σημαντικό για μένα το 4G LTE, η αιςθητικη, οθόνη,η φωτογραφική το video ,η ταχύτητα και το βασικότερο να μου κρατησει αρκετά χρόνια(δεν αλλάζω κινητό συχνά)

 

Αποκλείω samsung σιχαίνομαι τις οθόνες τους!και την αισθητική τους, επαιξα με το S5 και δε μου άρεσε!

 

Εχω δει lg g3 2/16 εντυπωσιάστηκα παρά πολυ (λογικό μετα το iphone) αλλά ακούω για lag (αν και δε μου παρουσίασε κάποιο θέμα στα 10 λεπτά που το είχα, αλλά όπου υπαρχει καπνός υπαρχει και φωτιά) και αν έχει έστω και μικροπροβλήματα τώρα μετα απο 2 χρόνια φοβάμαι οτι θα σέρνεται!

 

Το 1+1 επίσης το αποκλείω μέχρι να έρθει επίσημα και στην ελλαδα (θέλω να υπαρχει ελληνική αντιπροσωπεία για service) είχα invite και την έδωσα!

 

Όταν λέω εως 400 ειναι το όριο τραβηγμένο απο τα μαλλιά οποτε δε μπαίνω στη λογική βάλε αλλά 50 και πάρε το τάδε!

 

αυτά τα λίγα λοιπόν και συγνώμη αν σας κούρασα

 

ΥΓ: καφέ δε θέλω να κανει :)

motorola startac 130(1997)-->Nokia 3210(1999)-->Nokia 6310(2001)-->SonyEricsson T610(2004)-->Sony Ericsson S500(2007)-->Sony Ericsson K800i(2007)-->Samsung i900 Omnia(2008)-->iphone 4(2010)-->????
Link to comment
Share on other sites

Δες για g3 ή xperia z2. Οι μόνες επιλογές για αυτά που ζητάς :)
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν να σε βόλευε αρκετά και το Oppo find 7a, νομίζω σε καλύπτει σε όλα.

Μπορεί να μην έχει ελληνική αντιπροσωπεία αλλά έχει ευρωπαϊκή με εξαιρετικό service από αυτά που ακούω και διαβάζω..

Link to comment
Share on other sites

Δες το Ζ2 , είναι άριστο και δη για αυτά που ζητάς. Ατελείωτη μπαταρία, 3 γίγα ραμ που δεν προβληματίζει πουθενά την απρόσκοπτη λειτουργία της συσκευής.

Αδιάβροχο και θα πάρει και την τελευταία αναβάθμιση του android. Χαλαρά το κρατάς 3-4 χρονάκια χωρίς να σε προβληματίσει. Σε αυτό παίζει μεγάλο ρόλο η πολή καλή του μνήμη με τα 3 γίγα , μιας και δεν ξέρουμε πως θα είναι το λειτουργικό μετά από κάποια χρόνια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά τα δεδομένα Z2. Τώρα βέβαια πως θα κρατήσεις το κινητό αρκετά χρόνια αφού η μπαταρία κάποια στιγμή θα τα φτύσει όταν ολοκληρώσει τους κύκλους φόρτισης και είναι non removable είναι άλλο θέμα αλλά αφού δεν σου αρέσουν οι οθόνες της Samsung (!) δεν έχεις κι άλλη επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για non removable battery μιας και για μένα ειναι κακό... Μετα απο δυο χρόνια αν χαλάσει η μπαταρία πετάς το κινητό η το στέλνεις service και στην αλλάζουν; Ελπιζω το δεύτερο...

 

Το z2 θα προσπαθήσω να το βρω σε κάποιο κατάστημα (στην επαρχία δεν ειναι εύκολα τα πράγματα) το oppo μου κανει πιο ελκυστικό βέβαια εφόσον έχει ανταπόκριση στο service!

 

Επειδή πριν ρωτήσω στο forum είχα βάλει στο καλάθι το g3 πολλές φορές αλλά κολλούσα να πατησω το κουμπακι της αγοράς μπορεί να μου πει κάποιος για πιο λόγο ΔΕΝ θα το επέλεγε;

motorola startac 130(1997)-->Nokia 3210(1999)-->Nokia 6310(2001)-->SonyEricsson T610(2004)-->Sony Ericsson S500(2007)-->Sony Ericsson K800i(2007)-->Samsung i900 Omnia(2008)-->iphone 4(2010)-->????
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για non removable battery μιας και για μένα ειναι κακό... Μετα απο δυο χρόνια αν χαλάσει η μπαταρία πετάς το κινητό η το στέλνεις service και στην αλλάζουν; Ελπιζω το δεύτερο...

 

Το z2 θα προσπαθήσω να το βρω σε κάποιο κατάστημα (στην επαρχία δεν ειναι εύκολα τα πράγματα) το oppo μου κανει πιο ελκυστικό βέβαια εφόσον έχει ανταπόκριση στο service!

 

Επειδή πριν ρωτήσω στο forum είχα βάλει στο καλάθι το g3 πολλές φορές αλλά κολλούσα να πατησω το κουμπακι της αγοράς μπορεί να μου πει κάποιος για πιο λόγο ΔΕΝ θα το επέλεγε;

Το στέλνεις service και σου αλλάζουν μπαταρία.

Αλίμονο δηλαδή να πετάξεις το κινητό!

Άρα και απο εμένα z2 τωρα που έπεσε στα 370-380 δεν εχει κανέναν αντίπαλο για αυτα που προσφέρει σε πολυ υψηλό επίπεδο.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το στέλνεις service και σου αλλάζουν μπαταρία.

Αλίμονο δηλαδή να πετάξεις το κινητό!

Άρα και απο εμένα z2 τωρα που έπεσε στα 370-380 δεν εχει κανέναν αντίπαλο για αυτα που προσφέρει σε πολυ υψηλό επίπεδο.

Να σε ρωτήσω κάτι γιατί και εγώ είμαι σε αναζήτηση τηλεφώνου και αναφέρεις για το Ζ2. Τι διαφορές έχει από αυτό που κοστίζει στο skroutz 507 νομίζω;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι γιατί και εγώ είμαι σε αναζήτηση τηλεφώνου και αναφέρεις για το Ζ2. Τι διαφορές έχει από αυτό που κοστίζει στο skroutz 507 νομίζω;

 

Αυτα εδώ βλέπω εγω που ξεκινάνε απο 370 και ειναι 99% χωρών ΕΕ.

http://www.skroutz.gr/s/4503696/Sony-Xperia-Z2-LTE-16GB.html

Τα πάνω των 500 ευρω ειναι τα ελληνικής αντιπροσωπείας.

Εγγύηση σε ολα εντός ΕΕ έχεις κανονικά.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναφέρομαι σε αυτό που ξεκινάει από 549 ευρώ. https://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna.html?from=catspan&keyphrase=sony+xperia+z2

Κοίταξα λίγο τα χαρακτηριστικά αλλά δεν έβγαλα άκρη.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναφέρομαι σε αυτό που ξεκινάει από 549 ευρώ. https://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna.html?from=catspan&keyphrase=sony+xperia+z2

Κοίταξα λίγο τα χαρακτηριστικά αλλά δεν έβγαλα άκρη.

 

Από ότι βλέπω αυτό δεν έχει 4G LTE.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναφέρομαι σε αυτό που ξεκινάει από 549 ευρώ. https://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna.html?from=catspan&keyphrase=sony+xperia+z2

Κοίταξα λίγο τα χαρακτηριστικά αλλά δεν έβγαλα άκρη.

 

Ειναι ελληνικής αντιπροσωπείας(βλέπε κότσοβώλος το φέρνει)

LTE εχει κανονικά,μαλλον τυπογραφικό λάθος του skroutz.

Ολα τα z2 εχουν LTE υποστήριξη.

Προτίμησε αυτα που ξεκινάνε απο 370.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για non removable battery μιας και για μένα ειναι κακό... Μετα απο δυο χρόνια αν χαλάσει η μπαταρία πετάς το κινητό η το στέλνεις service και στην αλλάζουν; Ελπιζω το δεύτερο...

 

Το z2 θα προσπαθήσω να το βρω σε κάποιο κατάστημα (στην επαρχία δεν ειναι εύκολα τα πράγματα) το oppo μου κανει πιο ελκυστικό βέβαια εφόσον έχει ανταπόκριση στο service!

 

Επειδή πριν ρωτήσω στο forum είχα βάλει στο καλάθι το g3 πολλές φορές αλλά κολλούσα να πατησω το κουμπακι της αγοράς μπορεί να μου πει κάποιος για πιο λόγο ΔΕΝ θα το επέλεγε;

 

Mε το iphone τι έκανες με την μπαταρία;;;;Συνεπώς για μένα δεν είναι τόσο μεγάλο θέμα το γεγονός ότι η μπαταρία δεν είναι αφαιρούμενη. Το Ζ2 είναι ίσως το καλύτερο για αυτό που θες.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ελληνικής αντιπροσωπείας(βλέπε κότσοβώλος το φέρνει)

LTE εχει κανονικά,μαλλον τυπογραφικό λάθος του skroutz.

Ολα τα z2 εχουν LTE υποστήριξη.

Προτίμησε αυτα που ξεκινάνε απο 370.

Δηλαδή για να καταλάβω, του έβαλαν διαφορετικό τον τίτλο και το εμφάνισε το skroutz σαν διαφορετικό προϊόν; Ό,τι να 'ναι!!! Μπορεί να το έκαναν και επίτηδες, να φαίνεται και καλά στους αδαείς ότι είναι διαφορετική συσκευή και για αυτό κοστίζει και παραπάνω.

 

Συγγνώμη και για το offtopic.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Mε το iphone τι έκανες με την μπαταρία;;;;Συνεπώς για μένα δεν είναι τόσο μεγάλο θέμα το γεγονός ότι η μπαταρία δεν είναι αφαιρούμενη. Το Ζ2 είναι ίσως το καλύτερο για αυτό που θες.

 

Δε βγαίνει η μπαταρία απο το iphone????????:lol::lol::lol::lol: Τώρα το μαθαίνω αυτό!!!!!! Ούτε το είχα ψάξει ποτέ , ούτε πήγα να το ανοίξω , και ακόμα κρατάει μια μέρα με φυσιολογική χρήση σαν απλό τηλέφωνο δηλαδη... (από την ώρα που έβαλα πρόγραμμα με απεριόριστα μέχρι το μεσημέρι πέφτει στο 30-40% με καμιά 70-80 κλήσεις)

Πολύ ωραία λοιπόν αλλά ξαναρωτάω γιατί όπως είπα και πριν το G3 μου φάνηκε super και παραλίγο να το πάρω! Για πιο λόγο θεωρείτε το Z2 καλύτερο;

 

Στο G3 μου άρεσε :

  • ότι κρύβει το μέγεθος του
  • Το UI
  • Οι Φωτογραφίες και video
  • Η αίσθηση στο χέρι
  • Η ποιότητα κατασκευής

 

Δεν μου άρεσε:

  • Η υποψία ότι η οθόνη του σκοτώνει τις επιδόσεις
  • Ότι στα 10λεπτα ένιωσα μια ζεστούλα στο χέρι

 

Στο Z2 τώρα...

Το Ui λέει τίποτα;

Το service;

Η Sony σαν εταιρεία βγάζει μοντέλο κάθε 6 μήνες μήπως τα παλιότερα τα παρατάει χωρίς updates γρήγορα;;;

Η κάμερα νομίζω είναι πολύ καλή όπως και το video

Η αίσθηση στο χέρι πως είναι; Έχει μεγάλα bezels και νομίζω ότι δε θα μπορέσω να το βρω εδώ (Με μια βόλτα που έκανα δεν το είχαν στις βιτρίνες)

 

ΥΓ : Μπαλόνια σας τα χω κάνει το ξέρω αλλά δεν έχω καμία επαφή με android συσκευές πέρα από το S3 mini της γυναίκας μου και δεν έχω παρακολουθήσει τις εξελίξεις (Διαβάζω όμως συνέχεια τις τελευταίες μέρες :O )

motorola startac 130(1997)-->Nokia 3210(1999)-->Nokia 6310(2001)-->SonyEricsson T610(2004)-->Sony Ericsson S500(2007)-->Sony Ericsson K800i(2007)-->Samsung i900 Omnia(2008)-->iphone 4(2010)-->????
Link to comment
Share on other sites

Δε βγαίνει η μπαταρία απο το iphone????????:lol::lol::lol::lol: Τώρα το μαθαίνω αυτό!!!!!! Ούτε το είχα ψάξει ποτέ , ούτε πήγα να το ανοίξω , και ακόμα κρατάει μια μέρα με φυσιολογική χρήση σαν απλό τηλέφωνο δηλαδη... (από την ώρα που έβαλα πρόγραμμα με απεριόριστα μέχρι το μεσημέρι πέφτει στο 30-40% με καμιά 70-80 κλήσεις)

Πολύ ωραία λοιπόν αλλά ξαναρωτάω γιατί όπως είπα και πριν το G3 μου φάνηκε super και παραλίγο να το πάρω! Για πιο λόγο θεωρείτε το Z2 καλύτερο;

 

Στο G3 μου άρεσε :

  • ότι κρύβει το μέγεθος του
  • Το UI
  • Οι Φωτογραφίες και video
  • Η αίσθηση στο χέρι
  • Η ποιότητα κατασκευής

 

Δεν μου άρεσε:

  • Η υποψία ότι η οθόνη του σκοτώνει τις επιδόσεις
  • Ότι στα 10λεπτα ένιωσα μια ζεστούλα στο χέρι

 

Στο Z2 τώρα...

Το Ui λέει τίποτα;

Το service;

Η Sony σαν εταιρεία βγάζει μοντέλο κάθε 6 μήνες μήπως τα παλιότερα τα παρατάει χωρίς updates γρήγορα;;;

Η κάμερα νομίζω είναι πολύ καλή όπως και το video

Η αίσθηση στο χέρι πως είναι; Έχει μεγάλα bezels και νομίζω ότι δε θα μπορέσω να το βρω εδώ (Με μια βόλτα που έκανα δεν το είχαν στις βιτρίνες)

 

ΥΓ : Μπαλόνια σας τα χω κάνει το ξέρω αλλά δεν έχω καμία επαφή με android συσκευές πέρα από το S3 mini της γυναίκας μου και δεν έχω παρακολουθήσει τις εξελίξεις (Διαβάζω όμως συνέχεια τις τελευταίες μέρες :O )

 

+1 μπαταρια στο iphone αλλάζει μεσα σε 2 3 λεπτα max....... (4 βιδες ειναι δυο στο κουτι και δυο στην μπαταρια)

 

για το g2 συμφονο......... + περα οτι οθονη ριχνει της επιδοσεις ειναι και χαμιλου φοτισμου...

 

για την sony ξερουμε............ χαλια ui + μπολικα μικρα bugs.......... + ανυπαρκτο service (οσο αφορα την ελλαδα)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς δώσε λίγα λεφτά ακόμη και πάρε το Ζ3 compact που έχει πολύ καλή μπαταρία που αντέχει 2-3 μέρες οθονη με φωτεινά χρώματα και γενικότερα θα μπορεί να αντέχει στο χρόνο όπως είπες
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω, του έβαλαν διαφορετικό τον τίτλο και το εμφάνισε το skroutz σαν διαφορετικό προϊόν; Ό,τι να 'ναι!!! Μπορεί να το έκαναν και επίτηδες, να φαίνεται και καλά στους αδαείς ότι είναι διαφορετική συσκευή και για αυτό κοστίζει και παραπάνω.

 

Συγγνώμη και για το offtopic.

 

Αφήστε τα αυτά, πάρε το Z3 Compact που σου λένε, θα κάνεις επένδυση σε βάθος χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τα αυτά, πάρε το Z3 Compact που σου λένε, θα κάνεις επένδυση σε βάθος χρόνου.

Επειδή έκανες παράθεση το δικό μου μήνυμα, να σου πω ότι ενδιαφέρομαι για μεγαλύτερη οθόνη όντας κάτοχος του LG OPTIMUS G και NEXUS 4. Οπότε δε θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τα αυτά, πάρε το Z3 Compact που σου λένε, θα κάνεις επένδυση σε βάθος χρόνου.

 

Επένδυση και σε βάθος χρόνου το κινητό? για ποιον?

Αυτά που ζητάει ο άνθρωπος τα κάνουν πλεόν κινητά των 150€ και τα κάνουν και πολύ καλά.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Ποιό στα 150 ευρώ κάνει αυτά τα παραπάνω που ζητάει ο ενδιαφερόμενος...και μάλιστα "πολύ καλά"; :confused:

 

Απο ελλάδα? ίσως κανένα.

Από κίνα? αρκετά. Λενόβο Α8 806 για παράδειγμα. Ασους Ζενφον 5 (Ζ2580) έτσι για αρχή.

Για να μη σου πω πως και το hongmi 1s πετάει και με πολύ λιγότερα από τα 150.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Βάθος χρόνου με Intel επεξεργαστές, χωρίς αναβαθμίσεις, με μη-αφαιρούμενες μπαταρίες, χάλια φωτογραφικές, αμφίβολες αισθητικές με τεράστια bezels και χωρίς εγγυήσεις; Eίμαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν εννοούσε αυτά ο ενδιαφερόμενος. Το Ζ1 Compact με το τέρας επεξεργαστή, τις αναβαθμίσεις και το μεταλικό σασί αποτελεί ένα παραδειγμα του τι ψάχνει. To Ηοngmi "πετάει" αλλά και πριν 2-2,5 χρόνια πετούσε και το S3 και έσταζαν 700 ευρώ για να το αποκτήσουν. Τώρα πετάει το S3:superman:...ή μήπως δεν πετάει; :what:

 

"Bάθος χρόνου" θέλει...επώνυμη ναυαρχίδα ψάχνει...και πολύ καλά κάνει!

 

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ, άρα μήπως η "επώνυμη ναυαρχίδα" του τώρα θα είναι το S3 του αύριο και θα έχει πετάξει επίσης ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό? μήπως κάνει το ίδιο καλά τη δουλειά του (ή έστω και λιγότερο καλά) με τα μισά ή και λιγότερα χρήματα?

Στο κάτω κάτω η τσέπη του καθενός είναι δικιά του και καθένας επιλέγει πως θα διαχειριστεί το χρήμα του και δεν μου πέφτει λόγος, απλά τον συνήγορο του διαβόλου κάνω λίγο.

Α και για το Ηοngmi σε περίπτωση που δεν πετάει σε ένα ή δύο χρόνια, δεν θα του έχει ζητήσει και τα μαλλια της κεφαλής του (όπως έκανε το S3), οπότε (σίγουρα) μικρό το κακό.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

?...........

Α και για το Ηοngmi σε περίπτωση που δεν πετάει σε ένα ή δύο χρόνια, δεν θα του έχει ζητήσει και τα μαλλια της κεφαλής του (όπως έκανε το S3), οπότε (σίγουρα) μικρό το κακό.

 

Παναγιώτης

 

Για να το ελαφρύνω λίγο μπορεί να μου ζητήσει οτι θέλει το κινητό αλλά τα μαλλιά της κεφαλής μου δύσκολα γιατί δεν υπαρχει τρίχα!

 

Παιδια cool...η μεγαλύτερη μου ανασφάλεια ειναι οτι απο omnia i900 πήγα σε iphone που ήταν plug and play με καλή υποστήριξη και γενικά δε με προβλημάτισε ποτε και για κανένα λόγο! Τα android απο την άλλη λόγω κατακερματισμου των rom απο εταιρεία σε εταιρεία δεν μπορω να αξιολογησω ποια ειναι καλή και πια οχι!

 

Λεφτά για iphone δε δίνω (το 4αρι το είχα πάρει 150 ευρω) ούτε είμαι fan boy οποτε το android ειναι μια απόλυτα λογική λύση για μένα! Κινα οκ το ξέρω αλλά είπα είχα πρόσκληση για oneplus και την έδωσα!δε το διακινδυνεύω να μείνω χωρις κινητό για πολυ καιρό (για μένα ειναι εργαλείο) και σκέφτηκα το LG γιατί ακούω τα καλύτερα για το service!

 

Στο θέμα μας τωρα: δυστυχώς στο public δεν είχε το Ζ2 ούτε στο Γερμανό , αύριο θα κανω μια βόλτα και προς wind & Vodafone μήπως και μπορέσω να το βρω για να δω πως κάθεται στο χέρι(δε περιμένω αίσθηση G3 αλλά ελπιζω να ειναι αξιοπρεπής παντόφλα):D

motorola startac 130(1997)-->Nokia 3210(1999)-->Nokia 6310(2001)-->SonyEricsson T610(2004)-->Sony Ericsson S500(2007)-->Sony Ericsson K800i(2007)-->Samsung i900 Omnia(2008)-->iphone 4(2010)-->????
Link to comment
Share on other sites

@aboulafia: Ξεχνάς ότι έχουν γίνει άλματα στα SoC των ναυαρχίδων, ειδικά τον τελευταίο χρόνο, και ότι ένας Snapdragon 800/801/805 σίγουρα θα αντέξει άνετα σε "βάθος χρόνου" κάτι που μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι δε θα συμβεί με αυτά που ανέφερες. Αν η πραγματικότητα συμβάδιζε με την νεοεισαχθείσα λογική του "πάρε ένα κινέζικο" (που προτείνονται κατά κόρον από ορισμένους) τότε θα είχαν ξεκινήσει την πορεία για λουκέτο όλοι οι επώνυμοι. Πλην ορισμένων, ακριβών κινέζικων, όλα τα υπόλοιπα υστερούν, και μάλιστα σε πολλούς τομείς, γι' αυτό και είναι φτηνότερα. Ούτε ένα δεν έχει πχ. μιά πολύ καλή φωτογραφική...για να μην αναφερθώ στην μηδενική after-sales υποστήριξη. Μόλις πιάσεις κάποιο με υψηλότερες προδιαγραφές, κατ' ευθείαν η τιμή παίρνει την ανηφόρα. Οι "κινεζιές" απευθύνονται σε άτομα με αυστηρά περιορισμένο budget και εδώ ο ενδιαφερόμενος διαθέτει μέχρι 400 ευρώ. Δεν υπάρχει "κινεζιά" των 150 ευρώ που να συγκρίνεται με G3, Z2, Z1C, ούτε και με G2 ή S4. Ο άνθρωπος διαθέτει για να αγοράσει μια BMW και συ του λες να πάρει ΚΙΑ γιατί και τα δύο έχουν 1600 κυβικά και 120 ίππους!

 

@Mandagor: Eίσαι στον σωστό δρόμο!:up:

ναι αλλά έχουν γίνει και άλματα στην ενσωμάτωση bloatware από τους 3 μεγάλους και ακόμη και από την ίδια Google, και το bloatware ρίχνει αρκετά της επιδόσεις... με λίγα λόγια φαυλος κύκλος αν δεν έχεις ιδέα από root κλπ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...