Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9506)


fits13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://i44.tinypic.com/33ac4dc.jpg

Προδιαγραφές

 

Γενικές πληροφορίες

  • Τύπος συσκευής: Smartphone
  • Λειτουργικό σύστημα: Android 4.2
  • System on a chip (SoC): Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800
  • Επεξεργαστής: Quad-core 2.3 GHz Krait 400
  • Συνεπεξεργαστής: Adreno 330 GPU
  • Μνήμη RAM: 2GB
  • Αποθηκευτικός χώρος: 16GB ή 32GB ή 64GB τρεις εκδόσεις
  • Επέκταση αποθ. χώρου: microSDXC μέχρι 64GB

 

Εξωτερικά γνωρίσματα

  • Διαστάσεις: 136,6 x 69,8 x 7,9 χιλιοστά
  • Βάρος: 130 γραμμάρια

 

Οθόνη

  • Τύπος: AMOLED
  • Τεχνολογία: Full HD Super AMOLED
  • Οθόνη αφής: Ναι multi-touch
  • Διαγώνιος: 5,0 ίντσες
  • Ανάλυση: 1080 x 1920 pixels FHD
  • Χρώματα: 16,7 εκατ. χρώματα

 

Ψηφιακή κάμερα

  • Ανάλυση κάμερας: 13 megapixel
  • Φλας: Ναι Λευκό LED
  • Αυτόματη εστίαση: Ναι
  • Εγγραφή βίντεο :Ναι
  • Μέγιστη ανάλυση βίντεο: 1080p στα 30 fps
  • Βοηθητική κάμερα: Ναι

 

Συνδεσιμότητα

  • Bluetooth: Bluetooth 4.0 με A2DP
  • Wi-Fi: IEEE 802.11a/b/g/n/ac
  • NFC: Ναι
  • Εντοπισμός θέσης: GPS, A-GPS και Glonass
  • Ψηφιακή πυξίδα: Ναι
  • Θύρα δεδομένων: Ναι
  • Τύπος θύρας: Micro-USB 2.0
  • Υποδοχή ακουστικών: Ναι 3,5 χιλιοστών
  • Ραδιόφωνο FM: Όχι

 

Δίκτυα

  • GSM: 850, 900, 1800, 1900 MHz
  • UMTS: 850, 900, 1900, 2100 MHz
  • LTE: 1800 MHz
  • Δεδομένα: GPRS, EDGE, HSDPA+, HSUPA
  • Μέγιστη ταχύτητα λήψης: 42,2 Mbit/s
  • Μέγιστη ταχύτητα αποστολής: 23 Mbit/s

 

Αυτονομία

  • Τύπος μπαταρίας: Αφαιρούμενη Lithium-Ion
  • Χωρητικότητα μπαταρίας: 2600mAh

Αντέγραψα την παρουσίαση του "superuser" για το i9505 αλλά άλλαξα τα σημεία τα οποία αλλάζει αυτή η έκδοση του κινητού s4.

 

Στην ουσία είναι ένα ίδιο ακριβώς κινητό με το i9505 με τα μόνα που αλλάζουν να είναι τα soc, επεξεργαστής & συνεπεξεργαστής που πιστεύω αλλάζει πολύ την απόδοση του κινητού.

Δείτε και εδώ ένα συγκριτικό μεταξύ των δυο κινητών.

 

Και εδώ ένα συγκριτικό μεταξύ των δυο chipset snapdragon 600 & snapdragon 800.

 

Επίσης τα παραπάνω που αλλάζουν τα έχει και το νεότερο nexus 5.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι στην ουσια ειναι ακριβως οπως το i9505 απλα αλλαζουν αυτα που αναφερα στο 1 μου ποστ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά

Ψήνομαι μήπως πάρω στις γιορτές S4 (βασικά ήμουνα να το πάρω ακόμα πιο γρήγορα αλλά πέρασα CyanogenMod 11 με ΚΚ4.4 και έχω ηρεμήσει λίγο γιατί ο παππούλης ο Galaxy S περνάει τώρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω:

- Τα μαγαζιά που έχουν φτηνά το S4 είναι αξιόπιστα; Πχ αν το παραγγείλω από Easy Buy World είμαι οκ;

- Μιας και έχει ωριμάσει πλέον το S4 είδα ότι κυκλοφόρησε το I9506, θα έρθει επίσημα Ελλάδα όμως; (Ως γνωστόν με το μαμά I9500 το φάγαμε και λάβαμε το I9505 το μακρύτερο)

Ευχαριστώ

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε φιλε μην σε παρω στο λαιμο μου.

 

Στα λινκ που αναφερω στο 1 μου ποστ δεν αναφερουν αν τα εχουν ή οχι?

Δες κι αυτο το λινκ μπορει να λεει αυτο που θελεις να μαθεις.

 

Και τι ακριβως ειναι αυτα που λες?

 

Αν εννοεις τα εφε σχετικα με τη καμερα τοτε πιστευω οτι τα εχει αφου στην ουσια ειναι το κλασικο i9505 με αναβαθμιζμενα chipset/καρτα γραφικων.

 

Γεια χαρά

Ψήνομαι μήπως πάρω στις γιορτές S4 (βασικά ήμουνα να το πάρω ακόμα πιο γρήγορα αλλά πέρασα CyanogenMod 11 με ΚΚ4.4 και έχω ηρεμήσει λίγο γιατί ο παππούλης ο Galaxy S περνάει τώρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω:

- Τα μαγαζιά που έχουν φτηνά το S4 είναι αξιόπιστα; Πχ αν το παραγγείλω από Easy Buy World είμαι οκ;

- Μιας και έχει ωριμάσει πλέον το S4 είδα ότι κυκλοφόρησε το I9506, θα έρθει επίσημα Ελλάδα όμως; (Ως γνωστόν με το μαμά I9500 το φάγαμε και λάβαμε το I9505 το μακρύτερο)

Ευχαριστώ

Μια χαρα αξιοπιστα ειναι φιλε μου. Μην σου πω οτι μερικα ειναι ποιο αξιοπιστα απο τα καταστηματα μεγαλων αλυσιδων.

Ενα παιδι στο αλλο τοπικ αγορασε το i9505 απο ενα εν λογο online καταστημα και επειδη ειχε αμφιβολιες οτι το κινητο που του εστειλαν ισως ηταν ανοιχτο και οχι σφραγισμενο πηρε τηλ. το μαγαζι και ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ο μαγαζατορας του ειπε στειλε μου πισω το κινητο να σου στειλω αλλο.

Απο αυτο και μονο καταλαβαινεις φιλε μου....

 

Απλα επειδη οι γνωστες αλυσιδες καταστηματων αγοραζουν ΜΟΝΟ απο την samsung hellas γι' αυτο και πουλανε το απλο s4 i9505 στα 600-700 ευρω.

 

Ενω τα online stores επειδη φερνουν τα κινητα κατευθειαν απο αλλες χωρες τις ευρωπης οπως γαλλια, γερμανια κ.τ.λ.

 

Κανε αυτο που κανω εγω ΠΡΙΝ αγορασω κατι.

 

01. Αρχικα παιρνεις τηλεφωνο την επισιμη αντιπροσωπεια του κινητου που θελεις να παρεις. Στη προκειμενη περιπτωση samsung hellas

02. Τους ρωτας ΣΥΓΚΕΚΡΗΜΕΝΑ αν απο το ταδε online store καλυπτουν τα κινητα που πουλαει.

03. Συνηθως σου λενε οτι αν το κινητο προερχεται απο χωρα που ανηκει στην ευρωπη και η αποδειξη αγορας εχει σφραγιδα και υπογραφη του καταστηματος μια χαρα το καλυπτουν.

 

 

Αλλωστε με βαση τους νομους της Ενωμενης Ευρωπης οτιδηποτε αγορασεις στην ευρωπη καλυπτεσε απο το επισημο service του στην χωρα που εισαι αρκει να ειναι μεσα στην Ε.Ε.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

αυτο παιδια θα ερθει Ελλαδα?Ξερουμε τπτ?η θα καταληξει σαν το i9500.....
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη?

 

Απο συνικιακα μαγαζια που εχουν το i9505 κοντα στα 400 ευρω αυτο ποσο λετε να κοστιζει?

 

Και ποτε περιπου να το περιμενουμε στην ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

το lte-a δν ειναι?αν το παραγγειλω απο το amazon h ebay..ποσο θα ειναι το τελωνιο?
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Κανε αυτο που κανω εγω ΠΡΙΝ αγορασω κατι.

 

01. Αρχικα παιρνεις τηλεφωνο την επισιμη αντιπροσωπεια του κινητου που θελεις να παρεις. Στη προκειμενη περιπτωση samsung hellas

02. Τους ρωτας ΣΥΓΚΕΚΡΗΜΕΝΑ αν απο το ταδε online store καλυπτουν τα κινητα που πουλαει.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, παρόλα αυτά αμφιβαλω αν υπάρχει περιπτωση να απαντήσουν αν τους πω απλα όνομα καταστήματος. Με imei η serial κάτι μπορεί να γίνει, αλλά το θέμα μας δεν είναι εκεί, είναι στην εξυπηρέτηση του καταστήματος σε οποιαδήποτε περίπτωση.

 

Το να είναι 180-200€ ακριβότερο το I9506 απο το I9505 είναι τραγελαφικο!

Α ρε Samsung με τα overpriced launches σου! Μακάρι να μπορουσα να κρατηθω μέχρι να βγει το S5 (Άλο χαιβανι απο εκεί, ακούς εκεί x64 lol)

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

Το Σ5 για όσους ενδιαφέρονται λένε θα βγει στη παραγωγή τον Ιανουάριο και στα μαγαζιά κανά μήνα μετά.

Σε 2 εκδόσεις η μια πλαστική ή άλλη μεταλλική.

Περισσότερο από φήμες απ' ότι διαβάζω. Είναι πολύ κοντά.

 

Άρα υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
τιποτα ακομα απο κανεναν...να δουμε ποιος θα το παρει πρωτος εδω στην ελλαδα!!!εγω σε λιγο καιρο θα χτυπησω στο samsung galaxy s4 E330s lte-a αυτο που βγαινει στην νοτιο κορεα.στην ευρωπη ειναι το i9506..ακριβως το ιδιο...
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Θα το ρισκαρεις δηλαδη αφου αυτο που θα παρεις δεν θα ερχεται απο ευρωπαικη χωρα αυτοματα δεν θα το καλυπτει η ελληνικη samsung ετσι δεν ειναι?
Link to comment
Share on other sites

Θα το ρισκαρεις δηλαδη αφου αυτο που θα παρεις δεν θα ερχεται απο ευρωπαικη χωρα αυτοματα δεν θα το καλυπτει η ελληνικη samsung ετσι δεν ειναι?

 

ναι σωστα...θα το προσεχω σαν να εχω diablo!!!ελεγα να περιμενω κ για το s5 αλλα δν θα ειναι μεταλλικο απο οτι λενε!!!κοιταξε στο sammobile s 4 e330s lte-a εχει δικο του filmware κ βγαινει καθε μηνα update..ενω στο i9506 eyrope θα ειναι branded προς το παρον...δηλ ....με λιγα λογια το s4 e330s lte-a δν θα το αφησουν ποτε απο αναβαθμισεις...θα το προσεχουν πολυ αυτο το κινητο!!!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Οχι εδω δεν νομιζω οτι εχεις δικιο.

 

Δεν νομιζω το i9506 να ειναι υποχρεωτικα branded. Στανταρ θα υπαρχει και unbranded φιλε μου.

 

Οσο για τα αλλα που λες αυτο μονο η samsung το ξερει και κανεις αλλος....

Link to comment
Share on other sites

Οχι εδω δεν νομιζω οτι εχεις δικιο.

 

Δεν νομιζω το i9506 να ειναι υποχρεωτικα branded. Στανταρ θα υπαρχει και unbranded φιλε μου.

 

Οσο για τα αλλα που λες αυτο μονο η samsung το ξερει και κανεις αλλος....

 

Ναι εχεις δικιο φιλε μου..εχει κυκλοφορησει στην sweden unbranded κ θα κυκλοφορησει κ για αλλες χωρες..παντως θα παρω την samsung αυριο να ρωτησω για το e330s lte-a

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Σουηδία που μου το έφερε χθες μια φίλη που εργάζεται εκεί και το προορίζω για δώρο, το κόστος του είναι στα 520 ευρώ !!! Λίγο που το έτρεξα είναι πολύ καλό αλλά δεν έχω άποψη για το πόσο καλύτερο είναι από το i9505 μιας και είμαι κάτοχος του nexus 5. Πάντως παιδιά smarthphone εν έτη 2013-2014 χωρίς snapdragon 800 δεν έχει κανένα μακροπρόθεσμο μέλλον ιδίως για όσους δεν μπορούν να δίνουν κάθε χρόνο 200, 300 ή 400 ευρώ για αγορά κινητού και χρειάζονται ένα κινητό να το κάνουν απόσβεση από 3 εως 5 χρόνια .
Link to comment
Share on other sites

Τωρα απλα τα ισοπεδωνεις ολα.

Δηλαδη το απλο i9505 που εχει snapdragon 600 ειναι για πεταμα???

 

Εεεε οχι φιλε μου δεν ειναι ετσι.

Link to comment
Share on other sites

xρονια πολλα κ καλα χριστουγεννα σε ολη την ομαδα!!!μια χαρα ειναι το snapdragon 600 κ exynos 5410..ο 800s ενα 20 % ποιο πανω ειναι.δεν μπορεις να καταλαβεις την διαφορα...μονο που θα υποστηριζει:

Snap800:

 

+ Ultra HD εγγραφή βίντεο 4κ?

+ Lte

+ Καλύτερη απόδοση GPU (aprox 26%)

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Γιατι lte δεν προσφερει και το i9505?

 

Μια χαρα προσφερει lte και το i9505.

φιλε fits13 δεν ειπα εγω οτι δεν εχει lte..απλα αυτα τα 3 που σου εγραψα ποιο πανω λενε κ στο xda!!!μια χαρα κινητο ειναι το i9505!!!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Ernesto σου ξέφυγε ένα "Α" στο lte. Το i9506 έχει LTE-A την επόμενη γενιά μετά το "απλό" LTE το οποίο είναι άγνωστο αν θα έρθει ποτέ Ελλάδα σαν δίκτυο (εδώ δεν υπάρχουν περιοχές με 3G το LTE μας μάρανε). Παίδες το i9506 δεν θα έρθει ποτέ Ελλάδα γιατί δεν υπάρχει λόγος. Σε ένα μήνα άντε 2 θα βγει το S5.
Link to comment
Share on other sites

Κι ομως υπαρχει λογος γιατι οταν ερθει το s5 φαντασου ποια θα ειναι η τιμη του.

Ενω το i9506 αν και οταν ερθει ελλαδα εννοειτε οτι θα ειναι ποιο φτηνο απο το s5 οποτε.....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9506)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...