Jump to content

Samsung Galaxy S II Plus (I9105)


bromiaris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τώρα, το S II επανέρχεται με την έκδοση Plus όπως ανακοίνωσε πριν 2 ημέρες η Samsung (http://www.samsungmobilepress.com/2013/01/10/Samsung-GALAXY-S-II-Plus)

Το S II Plus έχει:

Διπύρηνο τσιπ 1,2GHz

Οθόνη 4,3 ιντσών Super AMOLED Plus και τρέχει Android 4.1.2 (Jelly Bean).

Κάμερα 8 Megapixel Camera with LED Flash και μπροστινή κάμερα 2 Megapixel

Από μνήμη θα διαθέτει 8GB+1GB (RAM)…

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 771
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το μόνο που με καίει -και βιάζομαι να βγει στην αγορά αυτή η συσκευή- είναι το γεγονός του ότι θα κυκλοφορήσει επιτέλους κι αυτή η ρημάδα η αναβάθμιση για τα δικά μας SII...

Κατά τα άλλα, το plus δεν με ξετρελαίνει καθόλου με όσα χαρακτηριστικά έχω διαβάσει μέχρι στιγμής...

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα δεν ελεγαν οτι θα εχει επεξεργαστη στα 1,4 και καλυτερη αναλυση οθονης ?

Εγώ είχα ακούσει πως θα είχε τον ίδιο επεξεργαστή, αλλά λίγο καλύτερο τσιπ γραφικών...

Όπως και να'χει, δε το ζηλεύω καθόλου...

:(

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Καθαρή υποβάθμιση είναι το plus, αφού δεν είναι μόνο το ότι η μνήμη είναι λιγότερη αλλά το κυριότερο είναι ότι έχει χειρότερο τσιπ γραφικών μιας και έχει ένα Broadcom αντί του Mali-400MP για λόγους μείωσης του κόστους παραγωγής. Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε και παρακάτω:

 

http://www.gsmarena.com/samsung_i9105_galaxy_s_ii_plus-review-872p5.php

 

*το λινκ έχει 7 σελίδες αλλά έβαλα κατευθείαν αυτή με τα benchmarks

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η συσκευή ήδη είναι διαθέσιμη και στην Ελλάδα πλέον. Μήπως να αλλάξει ο τίτλος και να γράψουν οι κάτοχοί του εντυπώσεις;

 

Το βασικό που εστιάζει η αλλαγή είναι ο επεξεργαστής και το chipset γραφικών. Ειδικά το 2ο δείχνει να είναι κατώτερο. Πάντως του δίνουν καλύτερη αυτονομία από το S2...

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό που εστιάζει η αλλαγή είναι ο επεξεργαστής και το chipset γραφικών. Ειδικά το 2ο δείχνει να είναι κατώτερο. Πάντως του δίνουν καλύτερη αυτονομία από το S2...

 

Με χειρότερη gpu λογικό είναι να έχει καλύτερη αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή ήδη είναι διαθέσιμη και στην Ελλάδα πλέον.

Ψάχνω να το βρω σε κανένα ιντερνετομάγαζο αλλά δεν το βρίσκω... Το είδες πουθενά;

Πληροφοριακά και από περιέργεια, πόσο τα δίνουν;

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να το βρω σε κανένα ιντερνετομάγαζο αλλά δεν το βρίσκω... Το είδες πουθενά;

Πληροφοριακά και από περιέργεια, πόσο τα δίνουν;

 

Το έχει σε 4 κατασμήματα στο skroutz. Το φθηνότερο 340€. Τι στιμή που βρίσκεις το SII στα 269!!

Link to comment
Share on other sites

που το βρηκες τετοια τιμη ... 320 + εχει ...για το ς2 λεω

 

Τη μέρα που είχα γράψει το προηγούμενο μήνυμα τόσο έκανε το SII.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα παιδιά,

 

Μπήκα και εγώ στο χώρο τον Android σήμερα με το SII Plus. Εκ πρώτης άποψης για τα χρήματα που έδωσα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Έχω όμως μια απορία. Ενώ στα χαρακτηριστικά του κάνει λόγο για 8GB εμένα το κινητό μου γράφει:

Συνολικός χώρος: 3,94

Διαθέσιμος: 3,60

 

Γνωρίζει κανείς τον λόγο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επεσε ένα i9105P (με το NFC) στα χέρια μου, με τιμή ελαφρώς κάτω από τα 300 ευρώ. Αισθητικά δείχνει καλύτερο από το παλιό SII λόγω της ολόϊδιας μπλέ γυαλιστερής βαφής με τα SIII. Το "χρώμιο" τριγύρω είνια επίσης μπλέ και πολύ όμορφο. Το πίσω καπάκι είναι πιό χοντρό. Φοράει την 4.1.2 και το μενού περιλαμβάνει πάρα πολλές και θεαματικές προσθήκες και βελτιώσεις. Εντυπωσιακή η δυνατότητα ενός βίντεο να αναπαράγεται ενώ επιπλέει σε σμίκρυνση πάνω από το μενού. Το σκρολάρισμα είναι απαλότατο και τα μενού και στην πλοήγηση. Το ελαφρώς διαφορετικό hardware φαίνεται να δίνει παραπλήσιες επιδόσεις με το παλιό. Στο Antutu έβγαλε γύρω στο 8800 που είναι σαφώς πάνω από το SII με την 2.3.6 και από το GNexus με την 4.2.2. Η βελτιωμένη κάμερα είναι απλά εκπληκτική!!! Υπερβολικά γρήγορη, με πολύ λεπτομέρεια και ελάχιστο θόρυβο. Το φλας είναι σε επίπεδα xenon! H μπαταρία σαφώς καλύτερη από τα αχόρταγα τετραπύρηνα. Η οθόνη παραμένει η ίδια Super Amoled PLUS με τα μάλλον χαμηλό ppi αλλά με το πλεονέκτημα του να μην είναι Pentile οπότε η ευκρίνεια είναι μεγαλύτερη από την αναμενόμενη.

 

Το τηλεφωνο στέκει αξιοπρεπέστατα στα 300 ευρώ και είναι κατάλληλο για όποιον θέλει κάτι πιό συμμαζεμένο και με καλύτερη μπαταρία από τον "αρχηγό" των 320 ευρώ, το 4Χ. Τα πλεονεκτήματα της αφαιρούμενης μπαταρίας, της υποδοχής για κάρτα μνήμης, της συνέχισης των αναβαθμίσεων και της σιγουριάς μιάς πολύ δουλεμένης συσκευής της Samsung που δε θα σε προδώσει από ποιότητα κατασκευής, κάνουν τις υπόλοιπες επιλογές να χρειάζονται δεύτερη σκέψη.

 

Sgs2 με 4.1.2 χωρίς τίποτα πειραγμένο και fr να έχει προηγηθεί. Στα ίδια λεφτά θα προτιμούσες το plus;;;

 

 

 

Στο gsmarena πάντως δεν τους άρεσε το πίσω καπάκι και για την κάμερα λένε ότι είναι ίδια με του s2.

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Ναι, με βάση τα προσωπικά μου κριτίρια θα προτιμούσα σαφέστατα το Plus γιατί κυκλοφόρησε πολύ πρόσφατα και έχει τη δέσμευση για αναβαθμίσεις τους επόμενους 18 μήνες, γιατί έχει 4.1.2 out-of-the-box με το Nature UX ενώ το SII ακόμη δεν την έχει πάρει επίσημα, γιατί η οθόνη του είναι εμφανώς καλύτερα καλιμπραρισμένη για πιό φυσικά χρώματα και γιατί κατασκευστικά είναι αισθητά καλύτερο από το απλό εξ ού και το μεγαλύτερο βάρος. Η γκρί-μπλέ βαφή, ίδια με του SIII, είναι αισθητικά και ποιοτικά ανώτερη από αυτήν του απλού με το χρώμιο γύρω-γύρω.Το reviews του GSM Arena τα διαβάζω αλλά δεν είναι το Ευαγγέλιο για μένα γιατί με τόσες συσκευές που περνάνε από τα χέρια μου έχω μιά προσωπικά εμπεριστατωμένη άποψη,

 

Aλήθεια, τα παλιά SII έχουν στάνταρ NFC; :confused:

 

Aν θυμάμαι καλά δεν έχουν όλα τα plus, nfc stnd. Το μεγαλύτερο βάρος είναι στην έκδοση με το nfc όχι γιατί έχουν βάλει τόοοσο καλύτερα υλικά (bezel & καπάκι). Σε χωρητικότητα όμως είναι 8gb και το ui με τόσους launcher δεν θα πρέπει να είναι τόσο σημαντικός παράγων...Τέλος και για να μην θεωρηθεί vs, σε θέμα υποστήριξης μάλλον τα ίδια είναι....

 

Περισσότερες λεπτομέρειες γύρω από τις αναβαθμίσεις αρκετών Samsung Galaxy συσκευών διέρρευσαν στο διαδίκτυο από ανεπίσημες πηγές, οι οποίες κάνουν λόγο τόσο για το αναμενόμενο Android 5.0 όσο και για την Android 4.2.2 Jelly Bean. Η πηγή εμφανίζεται ως «υπάλληλος» της Samsung που διατηρεί την ανωνυμία του, οπότε καλό είναι να διατηρούμε επιφυλάξεις γύρω από τη γνησιότητα της. Αξίζει να σημειώσουμε πως, σύμφωνα με την αναφορά, δεν πρόκεται για την τελική λίστα συσκευών.

 

Οι συσκευές λοιπόν που θα αναβαθμιστούν σε 4.2.2 Jelly Bean και δεν θα πάνε επίσημα σε νεότερη έκδοση, είναι τα GT-I9080 Galaxy Grand, GT-I9082 Galaxy Grand DUOS, GT-I8160 Galaxy Ace 2, GT-I8190 Galaxy S3 Mini, GT-I8530 Galaxy Beam, GT-I8730 Galaxy Express, GT-I9070 Galaxy S Advance, GT-I9100 Galaxy S2, GT-I9105 Galaxy S2 Plus, GT-I9260 Galaxy Premier, GT-N7000 Galaxy Note, GT-S6310 Galaxy Young, GT-S6312 Galaxy Young DUOS, GT-S6810 Galaxy Fame και GT-S7710 Galaxy X Cover 2. Aπό τη λίστα ξεχωρίζει το Galaxy S2, το οποίο η εταιρία δεν φαίνεται να έχει ακόμα ξεχάσει.

 

Στις συσκευές που αναμένεται πως θα λάβουν την Android 5.0, βλέπουμε τα GT-I9300 Galaxy S3, GT-I9305 Galaxy S3 LTE, GT-I9500 Galaxy S4, GT-I9505 Galaxy S4 LTE, GT-N5100 Galaxy Note 8.0, GT-N5105 Galaxy Note 8.0 LTE, GT-N5110 Galaxy Note 8.0 Wi-Fi, GT-N7100 – Galaxy Note 2, GT-N7105 – Galaxy Note 2 LTE, GT-N8000 Galaxy Note 10.1, GT-N8005 Galaxy Note 10.1 LTE και τέλος, GT-N8010 Galaxy Note 10.1 Wi-Fi.

 

[via] - [via]

 

 

Τα benchmarks είναι μιά χονδρική ένδειξη και σε ορισμένα υπερτερεί το ένα και σε άλλα το άλλο. Tο Galaxy Νexus έχει χαμηλότερα σκορ λόγω ανάλυσης οθόνης αλλά η ποιότητα κύλισης και η συνολική καθημερινή εμπειρία είναι γενικά καλύτερη και από τα δύο. Το μέγεθος του όμως είναι πιό άβολο για τα γούστα μου και συνοδεύται με τα "κουσούρια" της έλλειψης κάρτας μνήμης και ραδιοφώνου.

 

 

Το benchmark το έβαλα μιας και έχουν ολόιδια ανάλυση και ίδια ghz σε επεξεργαστή όσο για το gnexus είναι και συσκευή με pure android οπότε διαφέρει κάπως σε σχέση με τα άλλα 2...

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Για δείτε πώς τραβάει φωτογραφίες και πείτε μου αν έχω δίκιο!

 

Κλικ για πλήρες μέγεθος 8Mp.

 

http://img12.imageshack.us/img12/2402/20130411163828.jpg

http://img823.imageshack.us/img823/6223/20130411163505.jpg

http://img823.imageshack.us/img823/6994/20130411163908.jpg

 

Πολύ ωραίες φωτο.

Μπορείς να μου πεις (και μενα με ρώτησαν) Αν έχει (όπως το S3) touch focus στο βίντεο?

Δηλ. πατάς κάπου, εστιάζει και βγάζει ένα AF κουμπί αν θες να επιστρέψεις στο autofocus?

(Έψαχνα να βρω το manual σε pdf αλλά για την ώρα δεν το βρήκα).

Link to comment
Share on other sites

Δεν πολυκατάλαβα τι εννοείς και δε χρησιμοποιώ ποτέ το βίντεο. Τώρα που δοκίμασα, όταν πατάς σε διάφορα σημεία στην οθόνη κατά την βιντεοσκόπηση δε φαίνεται να αλλάζει η εστίαση, ούτε βγάζει κάποια ένδειξη ότι εστιάζει στο αντικείμενο που πατάς. Αν θες να ξαναδοκιμάσω δώσε μου οδηγίες. Το gsmarena λέει ότι το UI είναι σχεδό ίδιο με του SIII αλλά ούτε κι εκείνο το δοκίμασα σε βίντεο.

Μάλλον δεν θα έχει τότε.

Αυτό που γίνεται στο Σ3 είναι ότι πατάς σε ένα σημείο της οθόνης και ένα κουτάκι εμφανίζεται εκεί, γίνεται πράσινο και σβήνει, μόλις εστιάσει στο σημείο που υπέδειξες. Ταυτόχρονα στην κάτω δεξιά γωνία βγάζει ένα "AF" (auto focus) που αν/όταν το πατήσεις επιστρέφει στην αυτόματη εστίαση.

 

Είναι μια χρήσιμη λειτουργία που λίγα κινητά την έχουν στο βίντεο όπως τα S3, S4, HTC one S.

Αν μη τι άλλο γλιτώνεις από το focus breathing του αυτόματου (φαίνεται και στο σημερινό review του gsmarena, όπου για 1-2" βλέπεις που και που να θολώνει η εικόνα).

 

Στις φωτογραφίες απ' ότι διαβάζω το έχει.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες οι φωτό του Αγ. Νικολάου!

Στο αυτόματο είναι τραβηγμένες ;

 

Μπορείς να βάλεις και καποια νυχτερινή με φλάς ή χωρίς;

Link to comment
Share on other sites

Oι φωτογραφίες είναι στο αυτόματο. Ορίστε και μιά νυχτερινή, με φλάς. Σας είπα...κάνει τη νύχτα μέρα!

 

http://img580.imageshack.us/img580/1506/20130417221019.jpg

Φίλε μου τι μου κάνεις, ήμουν έτοιμος να πάω προς sony xperia go και βλέποντας τις εικόνες που έχεις τραβήξει μάλλον αρχίζω να τουμπάρω... νομίζω ότι από το Samsung Galaxy S II i9100 οι φωτογραφίες του έχουν λιγότερο θόρυβο, τουλάχιστον αυτή είναι η εντύπωση μου από τις διαδικτυακές συγκρίσεις!

 

Σε ότι αφορά την μπαταρία σε σχέση με το S II i9100 τι παίζει, το μανιουαλ αναφέρεις ακριβείς τιμές διάρκειας της μπαταρίας; Ειλικρινά στο ιντερνετ έχω δει πολλές τιμές τελικά δεν ξέρω τι ισχύει!

 

Αν είχε και οθόνη στις 3,8-4'' θα ήταν σούπερ για τις ανάγκες μου...

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

Το παράγγειλα κι εγώ στο χρώμα blue grey από birdphone.253 ευρώ.

Έγραψα να είναι η εκδοσή με το nfc.

Ελπίζω να μην το μετάνιωσω αλλά σε αυτή την τιμή είναι άκρως δελεαστικό.

Haki το χρώμα πού το χεις πάρει είναι αυτό πού παράγγειλα έτσι?

Έχετε ακούσει για τίποτα προβλήματά με την οθόνη όπως είχε του s2???με τής μπλε κίτρινες αποχρώσεις?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II Plus (I9105)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...