Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας και ενδιαφερομαι το επομενο ετος να σπουδασω στην Αγγλια,ειπα να ανοιξω αυτο το θεμα..

1.Ποια ειναι τα ''καλα'' πανεπιστημια?

2.τι σπουδες προτιμανε περισσοτερο οι ελληνες σπουδαστες στην αγγλια?

3.ποσο ακριβο ειναι τελικα να σπουδασεις στο εξωτερικο?

και αλλα πολλα

 

καταθεση αποψεων,εμπειριων και σχολια απο ελληνες σπουδαστες στο εξωτερικο η και εσωτερικου

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μιας και ενδιαφερομαι το επομενο ετος να σπουδασω στην Αγγλια,ειπα να ανοιξω αυτο το θεμα..

1.Ποια ειναι τα ''καλα'' πανεπιστημια?

2.τι σπουδες προτιμανε περισσοτερο οι ελληνες σπουδαστες στην αγγλια?

3.ποσο ακριβο ειναι τελικα να σπουδασεις στο εξωτερικο?

και αλλα πολλα

 

καταθεση αποψεων,εμπειριων και σχολια απο ελληνες σπουδαστες στο εξωτερικο η και εσωτερικου

 

  1. Καθε χρονο αλλαζει η σειρα καταταξης.Βεβαια τα top (Oxford,Cambridge) θα τα βρεις παντα στις πρωτες θεσεις.Οριστε και ενα site που εχει το ranking του 2005 αναλογως τι σχολη θες να δεις.
  2. Αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο.Αναλογως με το τι θελει ο καθενας.Παντως αρκετοι κανουν business και computing.
  3. Εξαρταται απο πολη και πανεπιστημιο.Για παραδειγμα παλια που ημουν Leicester για σπιτι πληρωνα 230£ το μηνα για ενοικιο και τωρα που ειμαι Οξφορδη πληρωνω 520£.Η ζωη παντως ειναι σχετικα ακριβη θα ελεγα. :O

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω, επειδη οι εφημεριδες δεν ειναι πανακεια, καλο θα ηταν να κοιταξεις τι λεει και το ofsted (Office for standards in education http://www.ofsted.gov.uk) για το πανεπιστημιο που θα επιλεξεις για να εχεις μια ακομα πιο εγκυρη αποψη. Το ofsted ειναι υπηρεσια του κρατους που ελεγχει σχολεια, πανεπιστημια και γενικα οτιδηποτε εχει να κανει με εκπαιδευση, και βγαζει αναλυτικοτατα reports.

 

Το καλο ειναι πως το ofsted πηγαινει στο καθε πανεπιστημιο, κανει inspection και ρωτα και τους φοιτητες για το πανεπιστημιο. Ελπιζω να το βρειτε χρησιμο :)

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα της ακριβειας, κατα την προσωπικη μου γνωμη, οι Αγγλοι εχουν την λιρα, οπως ακριβως εχουμε εμεις το ευρω.

 

Δηλαδη, 2 λιρες πχ το γαλα (δεν εχει τοσο), δε το βλεπουν ως 3.50 ευρω.

 

Oσο για τα site με τις αξιολογησεις...

 

Το ofsted ειναι για οτιδηποτε παρεχει εκπαιδευση εκτος απο πανεπιστημια. Για την ακριβεια, "ofsted inspects further education (FE) provision in HE insitutions".

 

Για τα πανεπιστημια, υπευθυνο ειναι το QAA (Quality Assurance Agency for Higher Education) και η σελιδα τους ειναι www.qaa.ac.uk

 

Aυτα!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου υπαρχουν διαφορων διαβαθμισεων Αγγλικα ΑΕΙ.

Για να σε δεχτουν θα πρεπει να κινηθεις με βαση τον βαθμο απολυτηριο σου και αν πιστευεις οτι δεν θα σε δεχτουν για να μπεις στο πρωτο ετος Βρετανικου Πανεπιστημιου θες ειτε να κανεις ΙΕΚ στην αντιστοιχη ειδικοτητα και να στο προσεμετρησουν στην αξιολογηση η να κανεις προπανεπιστημιακο ετος και με βαση αυτο να μπεις στο Πανεπιστημιο που θες.

Φυσικα για Αγγλικα θες κατι παραπανω απο lower αλλα παιζει καποια Βρετανικα Πανεπιστημια να σε δεχτουν και με lower αρκει να κανεις σε αυτους Αγγλικα ως μαθημα και να ειναι μερος της προαγωγης σου για το επομενο ετος η επιδοση σου στα Αγγλικα.

Αν δεν εχεις επισημο τιτλο Αγγλικων τοτε πρεπει να κανεις toefl/ielts.

Επισης αν δεν θες να κανεις προπανεπιστημιακο ετος στην Ελλαδα μπορεις να κανεις στην εδρα του Αγγλικου Πανεπιστημιου αν δεν ικανοποιηεις τα κριτηρια εισαγωγης.

Αυτοι ειναι οι πιο συνηθησμενοι τροποι εισαγωγης.Μπορεις επισης να δωσεις τις εξετασεις που δινουν οι Αγγλοι μαθητες για να μπουν στα Πανεπιστημια.

Για αξιολογησεις πρεπει να κοιταξεις και τον τομεα αλλα και την γενικη καταταξη των Πανεπιστημιων.

Το ποσο στοιχιζουν οι σπουδες εξαρταται κυριως απο την πολη.οσο πιο μακρια απο το Λονδινο τοσο καλυτερα και θα ειναι απο αποψη εξοδων περιπου σαν να σπουδαζες σε περιφεριακο Ελληνικο ΑΕΙ.

Να εχεις επισης υποψιν σου πως συνηθως για να στο επομενο ετος σπουδων πρεπει να περαστουν ολα τα μαθηματα του τους η στην καλυτερη περιπτωση μεχρι 2.(εξαρταται απο το Πανεπιστημιο και τους κανονισμους του)

Δεν ειναι αυτονοητο να πας σε επαναληπτικες για αυτο πρεπει να προσεξεις να μην χρωστας πολλα μαθηματα ωστε να σου δωσουν την ευκαιρια του Σεπτεμβριου.

Συνηθως εχεις δικαιωμα να επαναλαβεις ετος εκτος αν προκειται για τοπ πανεπιστημιο.

Γενικα παντως πρεπει παρακολουθεις στις παραδοσεις γιατι με βαση τις παραδοσεις(με βαση αυτα που θα πουν δηλαδη οι καθηγητες στις παραδοσεις) θα αξιολογηθεις.Αν δεν παρακολουθεις μαθηματα τοτε θα ειναι δυσκολο για σενα να περασεις μαθηματα.

Τελος ισχυει ο θεσμος του εξωτερικου διορθωτη και περα απο αυτο ειναι αυστηροι στις αντιγραφες.

Αυτα.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Na po ena aftonoito gia ta rankings twn panephsthmiwn apo tis efimerides: Profanws pezontas me ta weightings boreis na kaneis oti theleis kai na allaxeis to top 10-20 efkola. Ta rankings prepei na ta xrisimopoieis gia na pareis mia gefsi kai profanws den einai to apoluto kritirio.

 

Mazi me ta alla site pou sou proteinan, tha sou elega na kitaxeis kai to Research Assessment Exercise pou vathmologei to kathe department olwn twn panepistimiwn xehwrista me vasi tin piotita ths erevnas pou kanoun (http://www.hefce.ac.uk/research/assessment/). Afto, gia mena, einai pio simantiko apo ta rankings twn efimeridwn, giati polu apla ta "kala" panepistimia xehwrizoun apo tin erevna tous se pagkosmio epipedo kai oxi toso tin piotita didaskalias.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα δεν σημαινει οτι αν δεν εχει καποιο Πανεπιστημιο καλη ερευνα δεν ειναι αξιο για σπουδες.

Υπαρχουν οπως ειπα διαφορων διαβαθμισεων Πανεπιστημια.Ολα αναγνωριζονται απο το ΔΙΚΑΤΣΑ ως ισοτιμα και αντιστοιχα αν η διαρκεια ειναι ιση με των Ελληνικων ΑΕΙ.Αλλιως κανεις και Μεταπτυχιακο για να παρεις και την αντιστοιχια.

Αν θες να μπεις στα τοπ Πανεπιστημια ειναι αρκετα δυσκολο και το να μπεις αλλα και το να αποφοιτησεις.

Και στην Ελλαδα εχουμε λιγα ΑΕΙ που να ειναι στις παγκοσμιες καταταξεις σε καλες θεσεις αλλα ολα αναγνωριζονται φυσικα σε παγκοσμιο επιπεδο.

Σε οτι αφορα το qaa ελεγχει ολα τα προγραμματα των Αγγλικων Πανεπιστημιων παγκοσμιως .

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα της ακριβειας, κατα την προσωπικη μου γνωμη, οι Αγγλοι εχουν την λιρα, οπως ακριβως εχουμε εμεις το ευρω.

 

Δηλαδη, 2 λιρες πχ το γαλα (δεν εχει τοσο), δε το βλεπουν ως 3.50 ευρω.

 

Oσο για τα site με τις αξιολογησεις...

 

Το ofsted ειναι για οτιδηποτε παρεχει εκπαιδευση εκτος απο πανεπιστημια. Για την ακριβεια, "ofsted inspects further education (FE) provision in HE insitutions".

 

Για τα πανεπιστημια, υπευθυνο ειναι το QAA (Quality Assurance Agency for Higher Education) και η σελιδα τους ειναι www.qaa.ac.uk

 

Aυτα!

 

Εχμ.. το ΗΕ institutions σημαινει Higher education δηλαδη πανεπιστημια :stupid:

 

Βαλε το post code σου για students over 16years και βρες το πανεπιστημιο σου. Απλα απ'οτι εχω καταλαβει, ελεγχει κυριως art media κλπ!

 

Ωραιο το qaa, πολυ αναλυτικο!

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναλεω, αξιολογει το Further Education στα Higher Education Institutions και οχι τα Higher Education Institutions αυτα καθεαυτα.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναλεω, αξιολογει το Further Education στα Higher Education Institutions και οχι τα Higher Education Institutions αυτα καθεαυτα.

 

Οι σχολες, media art κλπ θεωρουνται further education? Δεν το ηξερα :O

Link to comment
Share on other sites

1- Οι γενικές βαθμολογίες είναι υποκειμενικές. Μπορεί ενα καλό πανεπιστήμιο να μην είναι τόσο καλό στον τομέα που θα επιλέξεις.

Πάντως για master συνιστώ μην διαλέξεις κάτι κατω απο την 30η θέση.

 

2-Οικονομικά, πολιτικοί μηχανικοι είναι αρκετά δημοφιλη.

Ιατρική σπάνια βρίσκεις Ελληνες!

 

3-Δεν είναι τόσο ακριβό όσο λένε. Εξαιρείται το Λονδίνο... στο οποίο όμως θα έχεις το πλεονέκτημα easyjet.com :p

Ειδικά αν βρείς και μια part-time job (καθόλου δύσκολο) τα έξοδα θα είναι πολυ περιορισμένα.

Link to comment
Share on other sites

Παιρνω το πτυχιο μου(οικονομικα) το ερχομενο Ιουνιο και σκεφοτμαι σοβαρα να κανω καποιο μεταπτυχικο στην Αγγλια(management ή finance ή κατι σχετικο με υπολογιστες).

 

 

Οσοι σπουδαζετε εξω η γνωριζετε για μεταπτυχιακα που εχουν σχεση με τα παραπανω που ανεφερα, θα ηθελα τις πληροφοριες σας...

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

3-Δεν είναι τόσο ακριβό όσο λένε. Εξαιρείται το Λονδίνο... στο οποίο όμως θα έχεις το πλεονέκτημα easyjet.com :p

Ειδικά αν βρείς και μια part-time job (καθόλου δύσκολο) τα έξοδα θα είναι πολυ περιορισμένα.

 

Απ'οτι βλεπω στο προφιλ σου αναφερεις Leicester.Εκει ναι δεν ειναι ακριβα. ;)

 

Παιρνω το πτυχιο μου(οικονομικα) το ερχομενο Ιουνιο και σκεφοτμαι σοβαρα να κανω καποιο μεταπτυχικο στην Αγγλια(management ή finance ή κατι σχετικο με υπολογιστες).

 

 

Οσοι σπουδαζετε εξω η γνωριζετε για μεταπτυχιακα που εχουν σχεση με τα παραπανω που ανεφερα, θα ηθελα τις πληροφοριες σας...

 

Μπορεις να ριξεις μια ματια ΕΔΩ ψαχνωντας με οτι κριτηριο θελεις εσυ. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι βλεπω στο προφιλ σου αναφερεις Leicester.Εκει ναι δεν ειναι ακριβα. ;)

 

Εχω κάνει και 3 χρόνια Liverpool. Ουτε εκεί ηταν ακριβά. + του οτι ήταν πανέμορφη πόλη.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ισως εγω να εχω παει μονο σε ακριβες πολεις. :p

 

Παντως Μπραιτον,Οξφορδη και εννοειται Λονδινο πιστευω οτι καποιος ο οποιος ειναι λιγο σπαταλος τοτε χρειαζεται αρκετα λεφτα. :O

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ισως εγω να εχω παει μονο σε ακριβες πολεις. :p

 

 

Πάντως όντως οι 3 πόλεις που αναφέρεις είναι από τις πιο ακριβές :lol:

 

Ο απλός κανόνας βέβαια είναι ότι στο νότο είναι πιο ακριβά κι όσο ανεβαίνεις προς τα βόρεια πέφτουν οι τιμές ;)

 

 

(το http://www.ofsted.gov.uk/ βγαζει server error)

 

Εμένα ανοίγει κανονικά :)

 

Χρησιμοποίησε το prospects που σου δίνει ο φίλος πιο πάνω. Είναι πολύ χρήσιμο.

 

Πάντως εγώ είχα χρησιμοποιήσει την εξής απλή μέθοδο: είχα πάρει τα sites των πανεπιστημίων ένα ένα χρησιμοποιώντας τη λίστα των Times για να βρω τι έχει το καθένα. :O (όχι και τα 100+ εννοείται, κάπου στο 30-40 σταμάτησα :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά δεν υποστηρίζω οτι η Αγγλία είναι πιο φθηνή απο την Ελλάδα, υπάρχουν όμως περιπτώσεις που τα έξοδα είναι λιγότερα.

Παραδείγματα:

-Εχεις 1Mbit με περίπου €18 τον μήνα. Στην Ελλάδα πόσο έρχεται το internet μηνιαίως;

-Στα SuperMarket μπορείς να βρείς ΠΑΡΑ πολλά προϊοντα Private Label σε υπερβολικά χαμηλές τιμές. Και πάρα πολλές προσφορές τύπου στα 2 δώρο άλλο 1 κλπ.

-Πολλά club δεν έχουν εισιτήριο και το ποτό στοιχίζει περίπου 3 ευρώ ενώ η μπύρα ακόμα φθηνότερα.

-Λογω dsl παίζεις FULL με MSN, Skype και VoIPbuster και τα τηλεπικοινωνιακά δεν στοιχίζουν τίποτα.

-Αν ανοίξεις λογαριασμό σε Τράπεζα όλο και κάτι θα πάρεις. π.χ η Natwest αυτην την στιγμή δίνει ΔΩΡΕΑΝ Railcard με την οποία εχεις 33,3% έκπτωση στα τρένα!! Εμένα μου είχε δώσει 25λίρες= 38,6 ευρώ ΔΩΡΟ με το άνοιγμα λογαριασμού.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά δεν υποστηρίζω οτι η Αγγλία είναι πιο φθηνή απο την Ελλάδα, υπάρχουν όμως περιπτώσεις που τα έξοδα είναι λιγότερα.

Παραδείγματα:

-Εχεις 1Mbit με περίπου €18 τον μήνα. Στην Ελλάδα πόσο έρχεται το internet μηνιαίως;

-Στα SuperMarket μπορείς να βρείς ΠΑΡΑ πολλά προϊοντα Private Label σε υπερβολικά χαμηλές τιμές. Και πάρα πολλές προσφορές τύπου στα 2 δώρο άλλο 1 κλπ.

-Πολλά club δεν έχουν εισιτήριο και το ποτό στοιχίζει περίπου 3 ευρώ ενώ η μπύρα ακόμα φθηνότερα.

-Λογω dsl παίζεις FULL με MSN, Skype και VoIPbuster και τα τηλεπικοινωνιακά δεν στοιχίζουν τίποτα.

-Αν ανοίξεις λογαριασμό σε Τράπεζα όλο και κάτι θα πάρεις. π.χ η Natwest αυτην την στιγμή δίνει ΔΩΡΕΑΝ Railcard με την οποία εχεις 33,3% έκπτωση στα τρένα!! Εμένα μου είχε δώσει 25λίρες= 38,6 ευρώ ΔΩΡΟ με το άνοιγμα λογαριασμού.

 

Θα συμφωνησω σε ολα. Πλεον το κοστος του να σπουδαζεις σε μια φθηνη επαρχιακη πολη στην Αγγλια ειναι περιπου το ιδιο με το να εισαι μακρια απο το σπιτι σου στην Ελλαδα..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά ήρθα φέτος για master στο Dundee της Σκωτίας και μου έχουν φύγει τρελά λεφτά μέχρι τώρα χωρίς να έχω κάνει αγορές και τέτοια εννοείται.Εκτός απο internet και τα ποτά σε όλα τα άλλα έπαθα πλάκα με τις τιμές.Αν και σπούδασα Αθήνα ερχόμενος απο επαρχιακή πόλη μου φεύγουν πολλά περισσότερα τον μήνα εδώ.Ίσως είναι αρχή ακόμα και δεν έχω μάθει τα κόλπα...

Τα πράγματα σίγουρα θα βελτιώνονται με part time job αλλά νομίζω οτι δεν είναι και πολύ εύκολο για κάποιον που κάνει taught course π.χ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά ήρθα φέτος για master στο Dundee της Σκωτίας και μου έχουν φύγει τρελά λεφτά μέχρι τώρα χωρίς να έχω κάνει αγορές και τέτοια εννοείται.Εκτός απο internet και τα ποτά σε όλα τα άλλα έπαθα πλάκα με τις τιμές.Αν και σπούδασα Αθήνα ερχόμενος απο επαρχιακή πόλη μου φεύγουν πολλά περισσότερα τον μήνα εδώ.Ίσως είναι αρχή ακόμα και δεν έχω μάθει τα κόλπα...

Τα πράγματα σίγουρα θα βελτιώνονται με part time job αλλά νομίζω οτι δεν είναι και πολύ εύκολο για κάποιον που κάνει taught course π.χ.

 

Για να καταλαβουμε ποσο ακριβη ειναι η πολη, τι ενοικιο πληρωνεις?

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα δεν σημαινει οτι αν δεν εχει καποιο Πανεπιστημιο καλη ερευνα δεν ειναι αξιο για σπουδες.

Υπαρχουν οπως ειπα διαφορων διαβαθμισεων Πανεπιστημια.Ολα αναγνωριζονται απο το ΔΙΚΑΤΣΑ ως ισοτιμα και αντιστοιχα αν η διαρκεια ειναι ιση με των Ελληνικων ΑΕΙ.Αλλιως κανεις και Μεταπτυχιακο για να παρεις και την αντιστοιχια.

Αν θες να μπεις στα τοπ Πανεπιστημια ειναι αρκετα δυσκολο και το να μπεις αλλα και το να αποφοιτησεις.

Και στην Ελλαδα εχουμε λιγα ΑΕΙ που να ειναι στις παγκοσμιες καταταξεις σε καλες θεσεις αλλα ολα αναγνωριζονται φυσικα σε παγκοσμιο επιπεδο.

Σε οτι αφορα το qaa ελεγχει ολα τα προγραμματα των Αγγλικων Πανεπιστημιων παγκοσμιως .

 

Ok, eixa grapsei alli mia paragrafo, alla tin esvisa giati sinithws se megala posts kaneis den diavazei to telefteo komati :O

 

Loipon, simfwnw mazi sou. Ithela na prosthesw pws to ti tha pareis apo ena panepistimio ws proptyxiakos foititis liga pragmata exei na kanei me rankings kai me erevna. Allwste otan ena panepistimio proslamvanei enan kathigiti den kanei assessment panw stin ikanotita tou na didaskei. Epeidh milisan diaforoi gia rankings, apla eipa ki egw tin gnwmi mou gia to ti kanei ena panepistimio pio gnwsto apo t'alla...

 

Xerw pedia pou exoun foitisei se panepistimia pou thewrountai apo ta "xeirotera" (se rankings kai erevna...) kai par'ola afta einai apo tous pio ikanous metaptyxiakous pou exo dei. O foititis prepei prwta na vrei tin sxoli pou tou tairiazei kai na endiaferete gia ta sigekrimena mathimata.

 

Telos, einai kalh idea na episkefteis kapia departments prin dialexeis. Ola ta panephsthmia exoun open days gia prospective students kata kairous (leptomeries sta websites), alla boreis polu aneta na kanoniseis me tin grammateia tis kathe sxolhs gia na pas se asxeti mera. Egw phga gia visit sta 2 panepistimia pou m'endieferan afou eixa kanei tin proti mou epilogi sto UCAS (sinolika 5 panepistimia) kai me voithise apistefta na dialexw.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνας οτι το Aberdeen, στη Σκωτια, ειναι πολυ πιο ακριβη πολη, ακομη περισσοτερο και απο το Λονδινο. Εαν το Dundee ειναι κοντα στο Aberdeen, τοτε...

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

To Dundee είναι στη μέση περίπου απο Edinburgh και Aberdeen πληρώνω 250 £ ενοίκιο αλλά μου λένε οτι είναι γενικά φθηνότερα απο νοτιότερες πόλεις Αγγλία και αναρωτιέμαι....Θα το διαπιστώσω μόλις μπορέσω να κάνω καμια εκδρομή...
Link to comment
Share on other sites

£250 gia spiti? Gia estia? All inclusive?

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...