Jump to content

Ορθογραφία: απορίες, κανόνες, απαντήσεις


DENIOR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σωστό είναι. Η λέξη είναι μετοχή παρακειμένου, ο παρακείμενος στα αρχαία έπαιρνε άυξηση και η άυξηση στο "ο" εμφανιζόταν με τη μετατροπή του στο αντίστοιχο μακρό φωνήεν, δηλαδή "ω".

;) ;)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 184
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

[Το κορυφαίο που είδα, την περασμένη Κυριακή στην Εθνική Αθηνών-Κορίνθου, λίγο έξω απ'την Αθήνα: "Πωλούνται καρπούζεια"... :D δηλαδή στον ενικό πώς γράφεται... "το καρπούζει"; ]

 

 

 

Αυτό εχω την εντύπωση οτι ειναι επίτηδες γραμμένο.Είναι διαφήμιση για τσίχλες αν δεν κάνω λάθος.Πρέπει να την εχω δει και μέσα στην Αθήνα.

Orbit πρέπει να διαφημίζει. Έχει καταλάβει κανείς το σκεπτικό αυτής της διαφήμισης; Που κολλάει η ανορθογραφία;

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω, αλλά προσωπικά θεωρώ σωστό κάτι τέτοιο μόνο όταν ειναι σε αρχαίζουσα όλο το κείμενο.

edit

στο ωπλισμένο αναφέρομαι.

Link to comment
Share on other sites

Δε συνεννοούμαστε με δέκα λέξεις, συνεννοούμαστε με όσες λέξεις χρειαζόμαστε. Αυτό είναι η γλώσσα, εργαλείο επικοινωνίας. Αφού καταφέρνουμε να συνεννοούμαστε από εκεί και πέρα λίγα πράγματα έχουν σημασία.

 

Αν θες να εξηγήσεις πώς μας επιβάλλει το "κατεστημένο" (φαντάζομαι εννοείς τα ΜΜΕ) λειψό και άθλιο λεξιλόγιο το συζητάμε. Εγώ δεν έχω δει πάντως ποτέ κανέναν να απαγορεύει την απόκτηση νέας γνώσης (και του συνοδευτικού λεξιλογίου). Όποιος βαριέται να ανοίξει ένα βιβλίο και μετά τα ρίχνει στο "κατεστημένο" μάλλον πρέπει να κάνει την αυτοκριτική του (δεν αναφέρομαι σε σένα, αλλά σε όσους δεν αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους αλλά προτιμούν να γκρινιάζουν).

 

@adriana Είναι διαφήμιση της Orbit καρπουζι και λέει αν θυμάμαι καλά: "Εδό τα καλά καρπούζεια". Εμπνευσμένη προφανώς από πινακίδες σαν αυτή που είδε ο ng78 :lol:

 

Οταν ολη μερα ακουω οκ,trendy,cool,και διαφορα αλλα τετοια τι να πω?

Μεγαλο μεριδιο ευθυνης εχει και το κρατος μεσω της παιδειας.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω, αλλά προσωπικά θεωρώ σωστό κάτι τέτοιο μόνο όταν ειναι σε αρχαίζουσα όλο το κείμενο.

edit

στο ωπλισμένο αναφέρομαι.

 

Συμφωνώ.

Η δημοτική γλώσσα έχει μερικούς δικούς της κανόνες,οι οποίοι δεν επηρεάζονται από την καθαρεύουσα.

Το «οπλισμένο» πρέπει να αποτυπώνεται με «ο» τη στιγμή που προέρχεται από το ρήμα οπλίζω,το οποίο γράφεται με «ο» σε όλους τους χρόνους.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.

Η δημοτική γλώσσα έχει μερικούς δικούς της κανόνες,οι οποίοι δεν επηρεάζονται από την καθαρεύουσα.

Το «οπλισμένο» πρέπει να αποτυπώνεται με «ο» τη στιγμή που προέρχεται από το ρήμα οπλίζω,το οποίο γράφεται με «ο» σε όλους τους χρόνους.

 

Δεν διαφωνώ με αυτό που λές, αλλά δεν πρόκειται και για ανορθογραφία πιστεύω.Είναι απλά παλαιότερη γραφή.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.

Η δημοτική γλώσσα έχει μερικούς δικούς της κανόνες,οι οποίοι δεν επηρεάζονται από την καθαρεύουσα.

Το «οπλισμένο» πρέπει να αποτυπώνεται με «ο» τη στιγμή που προέρχεται από το ρήμα οπλίζω,το οποίο γράφεται με «ο» σε όλους τους χρόνους.

 

Παντου παντως ,ακομη και στους κανονισμους του υπουργειου, γραφεται με 'ο' και οχι με 'ω' !

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Παντου παντως ,ακομη και στους κανονισμους του υπουργειου, γραφεται με 'ο' και οχι με 'ω' !

 

Ε, αφού το γράφουν και εκεί...:p :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

κτήριο ή κτίριο?

 

DENIOR, μπράβο σου για το θέμα:)

 

Αν δεν κάνω λάθος, σύμφωνα με τον Μπαμπινιώτη, η σωστή ορθογραφία είναι "κτήριο". Αν όντως προερχόταν από το κτίζω και γραφόταν με γιώτα, θα είχε, ουσιαστικά, την ανύπαρκτη κατάληξη -ριο. Πιθανότα, η λέξη από την οποία προέρχεται το "κτήριο" ήταν το "οικητήριον" ή "ευκτήριον".

 

DENIOR, συγχαρητήρια. Πάντα πρόσεχα πόσο σωστά και ορθογραφημένα χρησιμοποιείς τα ελληνικά στο forum και το θέμα αυτό επιβεβαιώνει και το ενδιαφέρον σου για τη γλώσσα. ΜΠΡΑΒΟ και πάλι ΜΠΡΑΒΟ...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

Είναι συναρπαστικό να εμβαθύνεις στην Ελληνική γλώσσα,να μαθαίνεις τους κανόνες ορθογραφίας και την ετυμολογία των λέξεων.

Link to comment
Share on other sites

παιδια κανω λάθη στα ρήματα που τελειώνουν σε -βάλλω. Πότε γράφονται με ένα λάμδα και πότε με δυο? π.χ. προβαλλω προσβαλλω κ.τ.λ.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν, σε συζήτηση σχετικά με τον στίχο των Pink Floyd "we don't need no education" και τη διπλή άρνηση που χρησιμοποιεί έχω να ρωτήσω:

Η διπλή άρνηση σημαίνει κατάφαση ή απλώς είναι έμφαση? Λέμε πχ "δεν είναι κανείς εδώ". Αυτό είναι έμφαση αλλά μήπως κανονικά δεν είναι? Δεν ξέρω, διαφωτίστε με.

Link to comment
Share on other sites

μήπως το ανάποδο. Γιατί στην φράση "δεν είναι κανείς εδώ" εννοούμε ότι ο χώρος είναι άδειος
Link to comment
Share on other sites

Μην την ψαχνεις με τα ελληνικα,ενα θα σου πω:

"Δεν πάμε πουθενά να φάμε τίποτα?"

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς. Σκέψου ότι όταν σχηματίζουμε αρνητικές προτάσεις λέμε π.χ.: "Τhere isn't anybody here" ή "There is nobody here". Μία άρνηση στην πρόταση.

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στα Ελληνικά είναι σωστό. Στα Αγγλικά όμως, δύο αρνήσεις αναιρούν η μια την άλλη επομένως "we don't need no education" στην ουσία σημαίνει "we need education" άλλα πολύ συχνά αυτός ο κανόνας αγνοείται παρόλο που είναι λάθος. Για έμφαση, θα μπορούσε να γραφτεί και "We need no education" το οποίο είναι και απολυτα σωστό :)
Link to comment
Share on other sites

Στα Ελληνικά είναι σωστό. Στα Αγγλικά όμως, δύο αρνήσεις αναιρούν η μια την άλλη επομένως "we don't need no education" στην ουσία σημαίνει "we need education" άλλα πολύ συχνά αυτός ο κανόνας αγνοείται παρόλο που είναι λάθος. Για έμφαση, θα μπορούσε να γραφτεί και "We need no education" το οποίο είναι και απολυτα σωστό :)

 

Κανονικά και στα ελληνικά υπάρχει αυτός ο κανόνας, αλλά έχει επικρατήσει το αντίθετο, μάλλον για λόγους έμφανησης(2 αρνήσεις είναι ισχυρότερες από μια).

Στην πραγματικότητα δεν πρόκειται για κανόνα γραμματικής αλλά περισσότερο για κανόνα λογικής;) .

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να πούμε (δεν ξέρω αν αναφέρθηκε) πως σε τραγούδια ποιήματα κλπ υπάρχει η ποιητική αδεία. πχ σε τραγούδι του Άσιμου : "...με δίχως σημαίες...".

 

Άρα νομίζω πως σε αυτές τις περιπτώσεις είναι δύσκολο να κάνεις χρήση συντακτικού κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να πούμε (δεν ξέρω αν αναφέρθηκε) πως σε τραγούδια ποιήματα κλπ υπάρχει η ποιητική αδεία. πχ σε τραγούδι του Άσιμου : "...με δίχως σημαίες...".

 

Άρα νομίζω πως σε αυτές τις περιπτώσεις είναι δύσκολο να κάνεις χρήση συντακτικού κλπ...

 

Στην καθημερινό μας γραπτό και προφορικό λόγο,όμως,δε δικαιολογούνται τέτοια λάθη.

Τέτοιου είδους προτάσεις δεν ευσταθούν.Ακόμα και στα τραγούδια μού είναι δύσκολο να τις ανεκτώ...

Link to comment
Share on other sites

Στην καθημερινό μας γραπτό και προφορικό λόγο,όμως,δε δικαιολογούνται τέτοια λάθη.

Τέτοιου είδους προτάσεις δεν ευσταθούν.Ακόμα και στα τραγούδια μού είναι δύσκολο να τις ανεκτώ...

 

η τεχνη ομως δεν εχει κανονες ουτε ορια και δε χωραει σε φορμες.

και δε το λεω εγω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...