Jump to content

Digea - Η Ψηφιακή Τηλεόραση στην Ελλάδα


johnthegreek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν παιζει να γινουν ολα τα καναλια HD μεσα σε 6 μηνες.Εδω ακομα ειμαστε στην αρχη.1 καναλι HD εχουμε ολο κι ολο κι 'αυτο δεν εχει πληρες προγραμμα.Θα περασουν αρκετα χρονια μεχρι να φταασουμε να τα βλεπουμε ολα HD.

 

Thanxx man :)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Συμφωνα με το μνημονιο 2 η οριστικη ημερομηνια για το αναλογικο switch off σε ολη την Ελλαδα ειναι η Κυριακη 30/06/2013.Αυτο σημαινει οτι απο 01/07/2013 θα υπαρχουν σε ολη την Ελλαδα μονο ψηφιακα καναλια.
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως υπαρχουν ακομα περιοχες οπου ενω μεν ειναι μεσα στα φασμα της DIGEA λογω φυσικων εμποδιων δεν μπορουν να εχουν σημα. Και μιλαω για περιοχες παρα πολυ κοντα στην Αθηνα.

 

Προφανως θελει καποιους αναμεταδοτες, αλλα ποιος ειναι υπευθυνος για αυτο? Οποιος και να ειναι αν δεν βρει λυση βλεπω μετα μολις κλεισουν τα αναλογικα να κλεινουν και οι τηλεορασεις.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα γράφω πρώτη φορά στο myphone!!

Μπορώ να πω από το λίγο που εψαξα έχει τα πάντα και αυτό είναι παρα πολυ καλό!!

Να μην σας κουράζω με πολλά λόγια και να μπω στο θέμα μου.Κάνοντας μια αναζήτηση στα Ψηφιακά κανάλια 1ον)οχι μονο μου έβγαλε και κάποια ξένα κανάλια (π.χ. Euro News,Bbc World News και ένα Γερμανικό δεν το θυμάμαι αυτν την στιγμή) αλλα και 2 συνδρομητικα κανάλια της Nova (Novacinemas1 και Novasports1).Μπορεί να μου πει κάποιος πως εμφανίστηκαν και αν υπάρχει κάποιος τρόπος για να μπορέσω να τα δω;(Ξέχασα να σας ενημερώσω ότι οταν βάζω τα συγκεκριμένα κανάλια μου εμφανίζει το μηνυμα: κωδικοποιημένο σήμα!)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γράφω πρώτη φορά στο myphone!!

Μπορώ να πω από το λίγο που εψαξα έχει τα πάντα και αυτό είναι παρα πολυ καλό!!

Να μην σας κουράζω με πολλά λόγια και να μπω στο θέμα μου.Κάνοντας μια αναζήτηση στα Ψηφιακά κανάλια 1ον)οχι μονο μου έβγαλε και κάποια ξένα κανάλια (π.χ. Euro News,Bbc World News και ένα Γερμανικό δεν το θυμάμαι αυτν την στιγμή) αλλα και 2 συνδρομητικα κανάλια της Nova (Novacinemas1 και Novasports1).Μπορεί να μου πει κάποιος πως εμφανίστηκαν και αν υπάρχει κάποιος τρόπος για να μπορέσω να τα δω;(Ξέχασα να σας ενημερώσω ότι οταν βάζω τα συγκεκριμένα κανάλια μου εμφανίζει το μηνυμα: κωδικοποιημένο σήμα!)

Tα δορυφορικά που λες απλά αντικατέστησαν τα ψηφιακά της ert (cinema, prisma, sport) που έκλεισαν οριστικά αν κοιτάξεις θα δεις οτι δεν υπάρχουν πια και στις ίδιες συχνότητες εκπέμπουν τα ξένα δίκτυα που ανέφερες. Το euronews εκπέμπει ψηφιακά εδώ και καιρό ενώ τα συνδρομητικά είναι της nova οπως το λες και μονος σου, αν εχεις συνδρομή στη nova τα βλέπεις κανονικά και ψηφιακά αντί αναλογικά.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Xωρίς σήμα αναλογικής τηλεόρασης θα είναι η Αττική από τις 3.00 η ώρα τα ξημερώματα της 6ης Ιουλίου 2012

http://www.zappit.gr/default.php?pname=Article&cat_id=8&art_id=13866

 

 

Τι λέει εδώ;; Εγώ μένω στην Αττική και δεν πιάνω ψηφιακά κανάλια!! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Xωρίς σήμα αναλογικής τηλεόρασης θα είναι η Αττική από τις 3.00 η ώρα τα ξημερώματα της 6ης Ιουλίου 2012

http://www.zappit.gr/default.php?pname=Article&cat_id=8&art_id=13866

 

 

Τι λέει εδώ;; Εγώ μένω στην Αττική και δεν πιάνω ψηφιακά κανάλια!! :cry:

Θα πρεπει να εχεις παρει αποκωδικοποιητη ή καινουρια τηλεοραση μεχρι τις 06/07/2012 γιατι αλλιως τηλεοραση....γιοκ!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι για αυτούς που πιάνουν απο Υμητο

Πακετωθήκαμε....

Θα πρέπει να φτιάξουμε τις τηλεοράσεις των γονιών που έχουν μείνει με παλιά tv.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για Λιδωρίκι Φωκίδος εχουμε κανένα νεο με την κάλυψη της digea?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να εχεις παρει αποκωδικοποιητη ή καινουρια τηλεοραση μεχρι τις 06/07/2012 γιατι αλλιως τηλεοραση....γιοκ!

Έχω καινουργιότατη τηλεόραση! Το ψηφιακό σήμα δεν έρχεται εδώ...

 

Ειναι για αυτούς που πιάνουν απο Υμητο

Δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

To μεγαλυτερο μερος της Αττικης καλυπτεται απο τον Υμηττο.Σε ποια περιοχη ακριβως μενεις?Τα αναλογικα καναλια τα πιανεις απο Υμηττο ή απο Παρνηθα?
Link to comment
Share on other sites

To μεγαλυτερο μερος της Αττικης καλυπτεται απο τον Υμηττο.Σε ποια περιοχη ακριβως μενεις?Τα αναλογικα καναλια τα πιανεις απο Υμηττο ή απο Παρνηθα?

Στη Βάρη μένω.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους αναρωτιέστε από πού λαμβάνετε σήμα, πάτε στο παρακάτω link και κοιτάτε τις συχνότητες κάποιων καναλιών.

http://www.satspot.gr/television/channels/160-tv-sixnotites-attiki#πάρνηθα

 

Παράδειγμα: Το κανάλι STAR το πιάνετε στην συχνότητα 535 από Υμηττό, ενώ αν το πιάνετε από Πάρνηθα στην συχνότητα 639.

 

Πάντως οι περισσότεροι πρέπει να πιάνουμε από Υμηττό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στη Βάρη μένω.

Στην Βαρη λογικα θα πρεπει να πιανεις ψηφιακα απο Αιγινα.Εκτος και αμα εισαι σε καποια απο τις "Γκριζες ζωνες" αρα θα ή θα πρεπει να πιασεις αναλογικα απο Παρνηθα ή να πιασεις ψηφιακα απο καποιο δορυφορικο πακετο(νομιζω οτι οι γκριζες ζωνες δηλ.εκει που σταματαει το αναλογικο σημα και δεν υπαρχει ψηφιακο,θα καλυπτονται δωρεαν απο δορυφορικο stream).Εκτος απο digea δεν πιανεις ψηφιακα ουτε ΕΡΤ?

 

Kαι εγω Σπατα μενω. Απο που να πιανω ψηφιακα; Υμηττο η Παρνηθα;

 

Ψηφιακα απο Παρνηθα δεν υπαρχουν ακομα.Οσοι πιανουν απο Παρνηθα θα συνεχισουν να πιανουν αναλογικα.Μονο στον Υμηττο σταματαει η αναλογικη εκπομπη αφου εκπεμπεται ηδη ψηφιακο σημα. Αμα πιανεις ψηφιακα τοτε σιγουρα πιανεις απο Υμηττο.Για να δεις απο που πιανεις αναλογικα τσεκαρε τις συχνοτητες.Π.χ. αμα πιανεις το star απο την συχνοτητα UHF 29 τοτε πιανεις απο Υμηττο ενω αμα το πιανεις απο το UHF 42 τοτε πιανεις απο Παρνηθα.

Link to comment
Share on other sites

Στην Βαρη λογικα θα πρεπει να πιανεις ψηφιακα απο Αιγινα.Εκτος και αμα εισαι σε καποια απο τις "Γκριζες ζωνες" αρα θα ή θα πρεπει να πιασεις αναλογικα απο Παρνηθα ή να πιασεις ψηφιακα απο καποιο δορυφορικο πακετο(νομιζω οτι οι γκριζες ζωνες δηλ.εκει που σταματαει το αναλογικο σημα και δεν υπαρχει ψηφιακο,θα καλυπτονται δωρεαν απο δορυφορικο stream).Εκτος απο digea δεν πιανεις ψηφιακα ουτε ΕΡΤ?

 

Αυτα που εχω κυκλωσει απο το χαρτη της digea ειναι οι γκριζες ζωνες?

 

http://img7.imageshack.us/img7/5229/manolog3.jpg

 

Με λιγα λογια δηλαδη ολο το Λαυριο ειναι εκτος ζωνης καλυψης. Και για τους γνωστες αυτων των περιοχων που εχουν μπροστα βουνα και ειναι μεσα σε "γουβες" η Αιγινα ουτε για αστειο.

 

Οσο για το δωρεαν streaming μεσω δορυφορου το εχουν πει επισημα?

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Αν το αναλογικό σήμα εξαφανιστεί τελείως στις 6 Ιουλίου δεν θα πρέπει άμεσα να γίνουν ψηφιακά και τα υπόλοιπα κανάλια?Στις συχνότητες 63 και 65 αν και λέει ότι πιάνει MAD,MTV κλπ τα έχω ψάξει και δεν βρίσκει σήμα!Επίσης πιάνω στη συχνότητα 62 ένα κανάλι με ζώδια και τραγούδια!Και στη συχνότητα 22 εδώ και κάτι μέρες πιάνω 2 ξένα κανάλια και 2 κωδικοποιημένα της NOVA!Κανονικά δεν θα πρέπει στη συχνότητα 27 που ήταν το ALTER να βάλουν 4 κανάλια,όπως επίσης και να αντικατασταθεί το ψηφιακό ALTER και ένα άλλο που είναι κενό????????
Link to comment
Share on other sites

giothesuper για πολλοστή φορά το φόρουμ ΔΕΝ είναι chat room!!! όλα τα τελευταία ποστς, ασχολούνται με την διακοπή του αναλογικού σήματος από Υμηττό στις 6 Ιουλίου και ρωτάς το αυτονόητο...θα σε παρακαλέσω για 1000οστή φορά να είσαι πιο προσεχτικός και τα ποστ σου να προσφέρουν κάτι στους υπόλοιπους χρήστες και όχι μόνο στον post counter.
Link to comment
Share on other sites

Σβήστηκε όμως και το δικό μου μήνυμα!Ρώτησα τι θα γίνει με αυτές τις συχνότητες 62 και 65,όπως επίσης και αν θα βάλουν κάτι στη συχνότητα 27 στη θέση του ALTER!!!!!!!Και όταν κλείσει το αναλογικό σήμα,θα μπουν αυτόματα αυτά,στα ψηφιακά?
Link to comment
Share on other sites

το nickelodeon πχ πού δεν το πιάνω ψηφιακά στον πειραιά τον ιούνιο θα το πιάνω?και σε ποια συχνοτητα ?

 

Αν το αναλογικό σήμα εξαφανιστεί τελείως στις 6 Ιουλίου δεν θα πρέπει άμεσα να γίνουν ψηφιακά και τα υπόλοιπα κανάλια?Στις συχνότητες 63 και 65 αν και λέει ότι πιάνει MAD,MTV κλπ τα έχω ψάξει και δεν βρίσκει σήμα!Επίσης πιάνω στη συχνότητα 62 ένα κανάλι με ζώδια και τραγούδια!Και στη συχνότητα 22 εδώ και κάτι μέρες πιάνω 2 ξένα κανάλια και 2 κωδικοποιημένα της NOVA!Κανονικά δεν θα πρέπει στη συχνότητα 27 που ήταν το ALTER να βάλουν 4 κανάλια,όπως επίσης και να αντικατασταθεί το ψηφιακό ALTER και ένα άλλο που είναι κενό????????

 

 

 

 

Τα περιφερειακα καναλια(Nickelodeon,mad,mtv,extra κ.τ.λ.) που εκπεμπουν απο τις συχνοτητες 54,63 και 65 ψηφιακα προς το παρον εκπεμπουν μονο απο Αιγινα οπου εχει ηδη διακοπει το αναλογικο σημα.Λογικα οταν σταματησουν οι αναλογικες εκπομπες απο Υμηττο,τα περιφερειακα καναλια θα εκπεμπουν ψηφιακα απ'τις παραπανω συχνοτητες και απο Υμηττο.Στην συχνοτητα 62 αυτο το καναλι με τα ζωδια που λες το πιανεις ψηφιακα ή αναλογικα?Οι κενες συχνοτητες που θα προκυψουν απο την διακοπη των αναλογικων εκπομπων απο Υμηττο συντομα θα καλυφθουν απο επιπλεον ψηφιακα καναλια(π.χ. hd,περιφερειακα,θεματικα,ξενα κ.τ.λ.).Ο χαρτης των συχνοτητων θα ξαναφτιαχτει απο την αρχη,και θα προστεθουν και επιπλεον συχνοτητες για ψηφιακο σημα.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση στους γνωστες.

 

Την Τριτη ειδαμε το ματς απο το mega Μπαρτσελονα - Μιλαν, αλλα η εικονα ηταν πολυ χαλια, οχι απο θεμα σηματος αλλα απο ποιοτητα, πολυ μπλαζαρισμα ειχε, οι παικτες απο tele camera με τα βιας τους ξεχωριζες.

 

Αφου λοιπον η CET μοιραζει τα παιχνιδια σε HD γιατι το Mega δεν το αναμεταδιδει σε HD? Αν δεν κανω λαθος για να κανει ενα καναλι μεταδοση σε HD θελει και τον απαραιτητο εξοπλισμο, για να τραβαει και HD καμερες κλπ. Εδω ομως εχουμε μια απλη αναμεταδοση, το mega δηλαδη δεν παρεμβαλει πουθενα, αυτο που λαμβανει αυτο εκπεμπει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Στην συχνοτητα 62 αυτο το καναλι με τα ζωδια που λες το πιανεις ψηφιακα ή αναλογικα?

 

Ψηφιακά το πιάνω,και μάλιστα δεν έχει τίτλο αλλά στις πληροφορίες γράφει {tv gram name}

Στη συχνότητα 62 είναι,και μάλιστα μου έκανε εντύπωση ότι αυτή η συχνότητα έχει μόνο αυτό το κανάλι και όχι 4 όπως οι υπόλοιπες!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...