Jump to content

Όλα για το κάπνισμα - τσιγάρα- πούρα. κ.α.


xraysr0x
 Κοινοποίηση

Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?  

1.318 members have voted

  1. 1. Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?

    • Lucky Strike
      68
    • Marlboro
      178
    • Davidoff
      109
    • GR
      23
    • Camel
      48
    • Origin
      2
    • Καρελια κ.α.
      56
    • Στριφτό
      370
    • Άλλο
      210
    • ΔΚ/ΔΑ
      254


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πηρα τα black που κανουν 4 ευρω, πολυ μετρια τα βρηκα. Μεχρι στιγμης τα καλυτερα μου φανηκαν τα rich blue. Μενει να δοκιμασω τα gold και white τωρα.

 

Ρε παιδια σιχαθηκα το τσιγαρο με αυτα τα black davidoff. Μη τα παρει κανεις. Τζαμπα και τα 4 ευρω. Ο,τι χειροτερο εχω καπνισει. Καμμια γευση, βρωμανε, σιχαμενα!!

 

Μετα θα δοκιμασω τα assos μαλακο, εχω ακουσει καλα σχολια.

Edited by VeCo
Link to comment
Share on other sites

Άμα θες καλά τσιγάρα, κάνε καπνό, είναι απλό, μετά δεν θα μπορείς να κάνει άλλα βιομηχανική τσιγάρα.
Link to comment
Share on other sites

Zante Κασετινα! Τα σπαει παιδια. Απιστευτο τσιγαρα, και το ακριβοτερο ελληνικο που υπαρχει. 3,90 με την αυξηση.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μενα,μολις πριν λιγο εμαθα οτι "αυτο με τα λεπτα χαρτακια" οτι βλαπτουν λιγοτερο ειναι μυθος!πισω απο καθε πακετακι αναγραφεται ο τυπος Α,Β κλπ....που σημαινει οτι οσο κατεβαινει τοσο πιο βλαβερο.μαλιστα αναγραφονται οι περιεκτικοτητες στον καπνο craven αναλογως με τον τυπο (φιλτρακι-χαρτακι).εγω τοσα χρονια καπνιζω τα rizla τα θαλασσι γι αυτο το λογο αλλα....λαθος τελικα?

 

οποιος εχει περισσοτερη γνωση επι του θεματος ας απαντησει

Link to comment
Share on other sites

Πηρα σημερα και τα καρελια χρυση κασετινα αφιλτρα. Τα σπανε, τα καλυτερα που εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης. Επισης δεν ειναι τοσο βαρια, οσο τα περιμενα, και ας εχουν και νικοτινη 1!

 

Να ρωτησω κατι. Τα αφιλτρα σημαινει οτι παιρνω ολες τις ουσιες μεσα; Κανουν για καθημερινη χρηση;

Link to comment
Share on other sites

Επισης το σπαστικο με τα αφιλτρα ειναι οτι οταν ρουφαω καπνο, παιρνω και κοκκους καπνου απο την αλλη μερια. Τους φτυνω ή μασαω και καταπινω;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δε νομίζω πως χρειάζεται να είσαι επιστήμονας για να καταλάβεις ότι λεπτότερο χαρτάκι σημαίνει λιγότερη μάζα χαρτιού. Αρα λιγότερο σε ποσότητα χαρτί σημαίνει και λιγότερα χημικά. Δε ξέρω βέβαια εάν βάζουν τίποτα άλλες ουσίες για να γίνουν λεπτότερα και διάφανα τα ασημένια. Στην πραγματικότητα δε ξέρω καν αν είναι καθαρό χαρτί. Και ίσως μετά από τόση επεξεργασία να είναι πιο βλαβερά από τα πράσινα. Πάντως εάν είναι το ίδιο χαρτί σε λεπτότερο και δεν έχουν μπει επικίνδυνες ουσίες, είναι πιο "υγιεινό".

 

Πάντως δε μπορώ να καταλάβω τι σας έχει πιάσει όλους με το θέμα "υγεία"! Κάνουμε όλοι κάτι βλαβερό, κάτι που είναι αργός θάνατος και το ξέρουμε. Παζάρια με το θάνατο δε νομίζω ότι έχουν και πολύ νόημα. Ένα είναι το υγιεινό κάπνισμα, το κομμένο. Από κει και πέρα αφού αποφασίζουμε να το συνεχίσουμε παρά το αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι καταστρέφει την υγεία, το μόνο κριτήριο με βάση το οποίο θεωρώ ότι θα πρέπει να κινούμαστε είναι η ικανοποίηση μας. Εάν δε σε ικανοποιεί μόνο ζημιά μπορείς να κάνεις γιατί αυξάνεις την κατανάλωση. Μερικοί ας πούμε παίρνουν 0,1-1 τσιγάρα για πιο υγιεινά και καπνίζουν 3 πακέτα τη μέρα. Ενώ θα μπορούσε να τους ικανοποιήσει μισό πακέτο 0,9-10. Τελικά καταλήγουν να κάνουν περισσότερο ζημιά παρά κακό στον ευατό τους.

 

Η ουσία λοιπόν στο θέμα νομίζω είναι ότι ο περισσότερος κόσμος ευχαριστιέται τα ασημένια γιατί αφήνουν τη λιγότερη δυνατή μυρωδιά στον καπνό. Ότι χαρτάκι σας αρέσει χρησιμοποιήστε το. Δεν έχει νόημα να ψάχνουμε για το υγιεινό.

 

Επισης το σπαστικο με τα αφιλτρα ειναι οτι οταν ρουφαω καπνο, παιρνω και κοκκους καπνου απο την αλλη μερια. Τους φτυνω ή μασαω και καταπινω;

 

Καλύτερα να τους φτύνεις. Εάν ήταν καθαρός καπνός από το χωριό δε θα είχε σημασία. Αλλά τα χημικά που έχει μέσα καλύτερα να μην τα καταπίνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια τα marlboro light ποσο πηγαν με την σημερινη αυξηση;

 

απο οτι διαβασα απο 0,06 εως 0,08 ευρώ λεπτά το πακέτο θα παρουν αυξηση τα τσιγάρα

 

βαλε και την στρογγυλοποιηση.... κανα 10λεπτο πανω τα βλεπω.....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τσιγάρα ή καπνός με άρωμα βανίλια ή σοκολάτα εκτός από τα black devil???

 

Απο καπνους υπαρχει ο αρωματικος Old Holborn :happy:

Link to comment
Share on other sites

Μια λίστα με τσιγάρα που έχουν άσπρο φίλτρο.... Μόνο τα Davidoff Gold ξέρω! Όποιος γνωρίζει, ας βοηθήσει :)
Link to comment
Share on other sites

Μια λίστα με τσιγάρα που έχουν άσπρο φίλτρο.... Μόνο τα Davidoff Gold ξέρω! Όποιος γνωρίζει, ας βοηθήσει :)

 

γενικα davidoff και καρελια excellence.

Link to comment
Share on other sites

Με πέτυχε προχτές μια προμότερ έξω από το ψιλικατζίδικο και μου έλεγε κάτι για τα PALL MALL, για έκπτωση και τέτοια.

Της είπα ότι δεν με ενδιαφέρει γιατί δεν αγοράζω φτηνά τσιγάρα (ψωνάρα :alien:).

Μου είπε ότι έχουν πολύ καλό χαρμάνι (για τα 20άρια κόκκινα φίλτρο σκληρό).

-Έχουν όντως καλό χαρμάνι;

(Εν τω μεταξύ τα κάπνιζα για κάνα χρόνο πριν από χρόνια, από τον τότε φίλο μου που τα έπαιρνε γιατί ήταν καλά και φτηνά, αλλά δεν έχω γνώμη για την ποιότητα τους :O. )

 

[Μετά που ξανασκέφτηκα, μετάνιωσα: έπρεπε να πάρω την έκπτωση και να τα πάρω τα PALL MALL. Για να τα έχω για τους τρακαδόρους που καπνίζουν στριφτά αλλά βαριούνται να στρίψουν και μου σκίζουν τα ωραία και ακριβά μου Camel Natural Flavor. :p]

Link to comment
Share on other sites

Τοπ-5 των τσιγαρων της Ελληνικης αγορας κατα την γνωμη μου. Παραθετω και τιμες.

1 GEORGE KARELIAS EXCELLENCE

http://2.bp.blogspot.com/_HEQ4SdFt2Bk/SmShVnmxc3I/AAAAAAAAABs/F8d2Otk7g9c/s400/kareliasandsons1.jpg

4,30 Το καλυτερο τσιγαρο της αγορας. Καπνα Virginia, Παραγωγος Καρελια.

2 George KARELIAS αφιλτρο

http://bohem.pblogs.gr/files/f/160993-George_karelias_and_sons_virginia_plain_ovals_s_20_b_greece.jpg

3,80 . Φοβερα καπνα Virginia. Παραγωγος Καρελια

3. SANTE FILTER

http://cigarettepackcollector.com/pic/sante2.JPG

3,90 Eξαιρετικα πλουσιο και απαλο τσιγαρο. Καπνα Virginia-Burley-Oriental. Παραγωγος: Παπαστρατος-Philip Morris Hellas.

4. Lucky Strike non Filter

http://www.mnartists.org/uploads/users/user_13755/7ad0bcdd6ac8c457c39cf1c7a1cf16cf/7ad0bcdd6ac8c457c39cf1c7a1cf16cf.jpg

3,80 H γνησια κλασσικη συνταγη. Καπνα Virginia-Burley-Oriental .Παραγωγος ΒΑΤ

5 Dunhill INTERNATIONAL

http://www.smooker.info/wp-content/uploads/2009/06/dunhill-international-450x297.jpg

4,00 Eνα τσιγαρο καποτε αριστο,τωρα απλα καλουτσικο. Καπνα Virginia χωρις προσθετα. Παραγωγος ΒΑΤ

Link to comment
Share on other sites

πως σας φαινονται τα john player special blue και γενικα τα john player???? ετυχε να κανω ενα απο τα μπλε σημερα και ηταν καλο.

 

επισης ο καπνος marlboro ποσο πηγε με την αυξηση???

Link to comment
Share on other sites

Με πέτυχε προχτές μια προμότερ έξω από το ψιλικατζίδικο και μου έλεγε κάτι για τα PALL MALL, για έκπτωση και τέτοια.

Της είπα ότι δεν με ενδιαφέρει γιατί δεν αγοράζω φτηνά τσιγάρα (ψωνάρα :alien:).

Μου είπε ότι έχουν πολύ καλό χαρμάνι (για τα 20άρια κόκκινα φίλτρο σκληρό).

-Έχουν όντως καλό χαρμάνι;

(Εν τω μεταξύ τα κάπνιζα για κάνα χρόνο πριν από χρόνια, από τον τότε φίλο μου που τα έπαιρνε γιατί ήταν καλά και φτηνά, αλλά δεν έχω γνώμη για την ποιότητα τους :O. )

 

[Μετά που ξανασκέφτηκα, μετάνιωσα: έπρεπε να πάρω την έκπτωση και να τα πάρω τα PALL MALL. Για να τα έχω για τους τρακαδόρους που καπνίζουν στριφτά αλλά βαριούνται να στρίψουν και μου σκίζουν τα ωραία και ακριβά μου Camel Natural Flavor. :p]

 

Καλησπέρα φίλε!!! Επειδή απο τα pall mall έχω αρκετή εμπειρία διότι τα κάπνιζα περίπου έναν χρόνο, θα πρότεινα να πάρεις (αν θες pall mall όπως λες για να έχεις γι' αυτούς που κάνουν τράκα όταν βαριούνται να στρίψουν) το pall mall πορτοκαλί ή κόκκινο!! Με τίποτα μην πάρεις pall mall μπλε διότι είναι χάλια τσιγάρο!!!!

 

Ερώτηση: Με ρωτάει ο πατέρας μου αν τα πούρα cohiba είναι ωραία σε γεύση και πόσο κάνουν!! Ευχαριστω!!

Edited by angel_10_wp

ΑΓΓΕΛΟΣ

 

BIG MINDS ARE FOR ALL!!!!! :superman:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι σχετικά καινούριος με το κάπνισμα(3 βδομάδες)κάνω Lucky Strike κόκκινο.Πολύ ωραία γεύση αλλά σχετικά βαρύ.Μερικές φορές με πιάνει και ένας περίεργος βήχας.Γι' αυτό θέλω κάτι ποιό μαλακό αλλά με σχετική γεύση.Τι θα προτείνατε για πρώτο τσιγάρο δηλαδή?

 

 

Επίσης έχω ακούσει καλά λόγια για Black Devil και πήγα και αγόρασα από ένα περίπτερο για να μου φύγει η περιέργεια...Ελεινά 2 τσιγάρα έκανα και μου ήρθε αναγούλα και από μυρωδιά τίποτα.Μήπως ήταν καιρό στο ράφι και γι' αυτό?

Link to comment
Share on other sites

θαναση δοκιμασε τα marlboro light, μαλλον θα σου κανουν

επισης προσφατα δοκιμασα και ta john player special μπλε (εχω και ενα ερωτημα για αυτα τα τσιγαρα πιο πανω αν θυμηθει κανεις) και μπορω να πω οτι τα βρηκα πολυ καλα, ειχαν την αισθηση των τσιγαρων που μου αρεσουν π.χ marlboro...κλπ. και μονο 2.10!

 

οσο για τα black devil δυο ειναι οι περιπτωσεις η τα μισεις ή τα λατρευεις. μαλλον εισαι στην πρωτη ομαδα....:)

Edited by tom12
Link to comment
Share on other sites

πως σας φαινονται τα john player special blue και γενικα τα john player???? ετυχε να κανω ενα απο τα μπλε σημερα και ηταν καλο.

 

επισης ο καπνος marlboro ποσο πηγε με την αυξηση???

 

Ο καπνος αν παλια εκανε 3,20 τωρα λογικα θα εχει 3,80 με την τρεχουσα τιμη

 

Τα john player δεν ετυχε να τα δοκιμασω για να σου απαντησω :)

Link to comment
Share on other sites

Ο καπνος αν παλια εκανε 3,20 τωρα λογικα θα εχει 3,80 με την τρεχουσα τιμη

 

Όντως τόσο κάνει ο καπνός (ο old holborn κιτρινος που παίρνω εγώ τόσο κάνει)!!!

 

Γενικότερα πάντως η τιμή των τσιγάρων ανέβηκε γύρω στα 50-60 λεπτά το πακέτο!! :) :ninja:

ΑΓΓΕΛΟΣ

 

BIG MINDS ARE FOR ALL!!!!! :superman:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε tom12 θα τα δοκιμάσω και τα 2...

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντησή σου...

Όσο για τα black devil πραγματικά τα συχάθηκα...

Μάλλον είναι όπως το είπες για τις 2 κατηγοριές :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...