Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

Φυσικα και θα το παρεις οσο τα γυαλια.

 

 

Δεν ισχυει αυτο το εχουμε πει. Διαβαστε σε προηγουμενες σελιδες.

 

Aκριβώς!

Όσο λέει η συνταγή γιατρού, τόσο παίρνεις και τα γυαλιά και τους φακούς.

Έχει δίκιο το μέλος cpt, αυτή η "διαπίστωση" έχει γραφεί πολλές φορές στις προηγούμενες 59 σελίδες.

Anyway, καλή συνέχει α και καλή επιλογή next time!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΟΚ παιδια ευχαριστω, μαλλον θα παω να παρω καινουρια γυαλια με τους βαθμους των φακων γιατι με αυτους βολευομαι περισσοτερο .
Link to comment
Share on other sites

Hello guys!

Φοράω εδώ και τέσσερις μέρες φακούς και έχω ένα μικρο προβληματάκι...Δεν ξεχωρίζω ποια είναι σωστή και η λάθος μεριά :/ Και από τις δύο μεριές μου φαίνονται το ίδιο...Απλώς στην μια ο φακός είναι πιο ρηχος..Ο οπτικός μου έδωσε κάτι φακούς της Barnoux (ξέρει κανείς αυτή τη μάρκα;) και το θέμα ειναι πως ειναι διάφανοι, δεν εχουν δηλαδή κάποια αμυδρη έστω απόχρωση για να τους ξεχωρίζω μέσα στο υγρό... Αν και το μάτι τους ανέχεται καλά, μετά από κανα τρίωρο θολώνει λίγο η όραση και τους βγάζω.Μου είπαν οτι ειναι φυσιολογικό στην αρχή αλλά να συμβαίνει και τόσο γρήγορα;

Link to comment
Share on other sites

Hello guys!

Φοράω εδώ και τέσσερις μέρες φακούς και έχω ένα μικρο προβληματάκι...Δεν ξεχωρίζω ποια είναι σωστή και η λάθος μεριά :/ Και από τις δύο μεριές μου φαίνονται το ίδιο...Απλώς στην μια ο φακός είναι πιο ρηχος..Ο οπτικός μου έδωσε κάτι φακούς της Barnoux (ξέρει κανείς αυτή τη μάρκα;) και το θέμα ειναι πως ειναι διάφανοι, δεν εχουν δηλαδή κάποια αμυδρη έστω απόχρωση για να τους ξεχωρίζω μέσα στο υγρό... Αν και το μάτι τους ανέχεται καλά, μετά από κανα τρίωρο θολώνει λίγο η όραση και τους βγάζω.Μου είπαν οτι ειναι φυσιολογικό στην αρχή αλλά να συμβαίνει και τόσο γρήγορα;

Πολύ προσοχή σε αυτό.Η σωστή πλευρά είναι η βαθιά.Αν τον βάλεις με ανάποδη καμπυλότητα θα το καταλάβεις.Ο φακός θα είναι έτοιμος να βγει από το μάτι, δεν θα σου κάθεται καλά.Επίσης αν τον κρατήσεις στο δάχτυλό σου με την ανάποδη καμπυλότητα θα δεις ότι τείνει ο ίδιος ο φακός να γυρίσει.

 

Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό σε 3 ώρες να τους βγάζεις, πάντως εγώ τους φοράω όλη μέρα με τις πρώτες ενοχλήσεις το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Στο 3ωρο ειναι λογικο να σε ενοχλει ελαφρως τις πρωτες μερες. Αλλα αν στη βδομαδα πανω δε εχει "στρωσει" ξαναπερνα μια απ τον οπτικο σου να το αναφερεις.
Link to comment
Share on other sites

Hello guys!

Φοράω εδώ και τέσσερις μέρες φακούς και έχω ένα μικρο προβληματάκι...Δεν ξεχωρίζω ποια είναι σωστή και η λάθος μεριά :/ Και από τις δύο μεριές μου φαίνονται το ίδιο...Απλώς στην μια ο φακός είναι πιο ρηχος..Ο οπτικός μου έδωσε κάτι φακούς της Barnoux (ξέρει κανείς αυτή τη μάρκα;) και το θέμα ειναι πως ειναι διάφανοι, δεν εχουν δηλαδή κάποια αμυδρη έστω απόχρωση για να τους ξεχωρίζω μέσα στο υγρό... Αν και το μάτι τους ανέχεται καλά, μετά από κανα τρίωρο θολώνει λίγο η όραση και τους βγάζω.Μου είπαν οτι ειναι φυσιολογικό στην αρχή αλλά να συμβαίνει και τόσο γρήγορα;

 

Την σωστή και την λάθος μεριά θα την συνηθίσεις σιγά-σιγά, μέσα σε λίγες μέρες θα αρχίσεις και να πηγαίνει μηχανικά το δάχτυλό σου μέσα στο υγρό και να "πιάνει" τον φακό να τον βγάλει έξω να τον καθαρίσεις και θα καταλαβαίνεις την σωστή και την ανάποδη μεριά, για να τον τοποθετήσεις επί της κόρης με την σωστή μεριά.

 

Βασικά, για το 3ωρο που λες, νομίζω παίζει ρόλο το αν έχεις κοιμηθεί καλά (γιατί αν το μάτι κλείνει από την νύστα, λογικό είναι να ενοχλείται το μάτι από κάθε τι πρόσθετο), όπως και το εάν τους έχεις καθαρίσει επιμελώς....

Για κάθε άλλο, πάντως, υπάρχει και ο οπτικός......

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Ok, λοιπόν έχει περάσει μια βδομάδα και το πρώτο ζευγάρι μας άφησε χρόνους, ο ένα φακός χάθηκε :D Το δεύτερο ζευγάρι είναι οι μηνιαίοι focus της cibavison. Στον οπτικό δοκίμασα και ένα αλλο υγρό, το optifree, το οποίο δεν έρεθιζε τα μάτια μου, δηλαδή μάλλον έφταιγε το προηγούμενο υγρό.

Α και κάτι άλλο. Έχει χρησιμοποιήσει κάνεις το biotrue; Φαίνεται καλύτερο από το να χρησιμοποιείς ένα υγρο πριν βάλεις τον φακό στο μάτι και ένα για να τον καθαρίζεις...

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια παίδες!

Link to comment
Share on other sites

Ok, λοιπόν έχει περάσει μια βδομάδα και το πρώτο ζευγάρι μας άφησε χρόνους, ο ένα φακός χάθηκε :D Το δεύτερο ζευγάρι είναι οι μηνιαίοι focus της cibavison. Στον οπτικό δοκίμασα και ένα αλλο υγρό, το optifree, το οποίο δεν έρεθιζε τα μάτια μου, δηλαδή μάλλον έφταιγε το προηγούμενο υγρό.

Α και κάτι άλλο. Έχει χρησιμοποιήσει κάνεις το biotrue; Φαίνεται καλύτερο από το να χρησιμοποιείς ένα υγρο πριν βάλεις τον φακό στο μάτι και ένα για να τον καθαρίζεις...

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια παίδες!

 

 

 

Κοίταμ εφ' όσον χαθεί ο ένας φακός, απλώς πετάγεσαι και παίρνεις ένα φακό για να αντικαταστήσεις τον απολεσθέντα. Και πας έτσι μέχρι να τελειώσει το δίμηνο. Εγώ αυτό θα έκανα στην θέση σου. Δεν χρειάζεται να αντικαταστήσεις και τον άλλον τον μη απολεσθέντα!

 

Μπορεί όντως "να μην σου κάθεται καλά" κάποιο υγρό, αυτό θα φανεί στην πορεία. Εγώ πχ το υγρό που πήρα μια χαρά μου κάθισε, ούτε ερεθισμοί ούτε τίποτα. Αλλά να προσέχεις και την υγιεινή, καθαρές πετσέτες, πολύ καλό πλύσιμο προσώπου και χεριών και μετά βάζουμε φακούς.

 

Και φυσικά χρησιμοποιώ ένα υγρό και για να καθαρίζω τους φακούς και για να τους ξαναβάλω στο "κουτάκι" τους. Αλλά εντάξει, ο καθένας θέλει να πουλήσει από την μια μεριά, αλλά και εσύ θα διαλέξεις ό.τι σε βολεύει περισσότερο από την άλλη μεριά......

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

και εμένα έτσι μου έχουν πει, 2-3 διαφορετικοί οφθαλμιατροι

 

Kαι ο δικος μου οφθαλμιατρος το ιδιο μου χει πει, και ο οπτικος επισης. Απο κει κ περα..

Link to comment
Share on other sites

Kαι ο δικος μου οφθαλμιατρος το ιδιο μου χει πει, και ο οπτικος επισης. Απο κει κ περα..

 

 

Κοίτα, αν διαβάσεις τις προηγούμενες 60 περίπου σελίδες, φίλε Claimant, θα δεις πόσες πολλές φορές έχει γραφεί από πολλά μέλη ότι τον ίδιο βαθμό φοράς είτε εάν βάλεις φακό επαφής, είτε εάν βάλεις ομματογυάλια..........από κει και πέρα it's up to you τι θα αποφασίσεις!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Αν έχω και αστιγματισμό εκτός από μυωπία, πρέπει αναγκαστικά να πάρω φακούς που είναι για αστιγματισμό ή αυτοί που είναι μόνο για μυωπία κάνουν;
Link to comment
Share on other sites

Οτι κανουν οι μυωπικοι κανουν αλλα δεν θα βλεπεις τοσο καλα. Πρεπει να παραγγειλεις στο καταστημα οπτικων που θα πας να σου βαλουν και τον αστιγματιστμο στους φακους γιατι ολοι οι φακοι βγαινουν μονο με βαθμους μυωπιας. Το κοστος ειναι περιπου το διπλασιο απο οτι οι απλοι μυωπικοι φακοι.
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι... απο τι ηλικια "επιτρεπεται" να βαλεις φακους? γιατι ο οφθαλμιατρος μου μου λεει μετα τα 21...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

φοραω απο τα 14 και δεν μου εχουν πεσει τα ματια ακομα :lol:

σημαντικό ειναι να κατανοησει το πιτσιρικι οτι δεν κοιμομαστε με φακους(πανω απο 2 ωρες :p ),σχολαστικος καθαρισμος και δεν κλεινουμε 24ωρα με φακους...

Link to comment
Share on other sites

φοραω απο τα 14 και δεν μου εχουν πεσει τα ματια ακομα :lol:

σημαντικό ειναι να κατανοησει το πιτσιρικι οτι δεν κοιμομαστε με φακους(πανω απο 2 ωρες :p ),σχολαστικος καθαρισμος και δεν κλεινουμε 24ωρα με φακους...

 

:lol::lol:

 

ευχαριστω για την απαντηση :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι... απο τι ηλικια "επιτρεπεται" να βαλεις φακους? γιατι ο οφθαλμιατρος μου μου λεει μετα τα 21...

 

Αν επιτρεπεται ποσω χρονων ειναι ο γιατρος σου; Στα 21 αλλοι κανουν λειζερ.

Δεν υπαρχει θεμα ηλικιας αρκει να μπορει ο καθενας να τηρει τους στοιχειωδεις κανονες.

Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρεπεται ποσω χρονων ειναι ο γιατρος σου; Στα 21 αλλοι κανουν λειζερ.

Δεν υπαρχει θεμα ηλικιας αρκει να μπορει ο καθενας να τηρει τους στοιχειωδεις κανονες.

 

οκ ευχαριστω :)

 

οσο για το λειζερ, ηθελε να κανει μια ξαδελφη μου μεγαλυτερη και της προτειναν μετα τα 21-22 και η μυωπια της σταθεροποιηθηκε στα 24-25 της:worry:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει εξεταση που κατα προσσεγιση υπολογιζει ποτε περιπου σταθεροποιειται η μυωπια. Αν πχ εχεις εμφανισει μυωπια στα 10 σου και στα 21-23 εχεις 6 βαθμους ας πουμε οι πιθανοτητες να εχει σταθεροποιηθει ειναι πολυ περισσοτερες απο το αν εχεις εμφανισει στα 15 σου και στα 21 εχεις 3 βαθμους. Επισης το 95% για το αν δεχεσαι η οχι λειζερ προκυπτει απο το παχος του αμφιβλιστροιδους.
Link to comment
Share on other sites

... Επισης το 95% για το αν δεχεσαι η οχι λειζερ προκυπτει απο το παχος του αμφιβλιστροιδους.

 

Αυτό δεν το ήξερα ... Αλλά γνωρίζω και εγώ πως άτομα κάτω των 18 δεν κάνει να φοράνε φακούς επαφής .... Και μόλις σταθεροποιηθεί και η μυωπία τότε κάνεις και επέμβαση, συνήθως στα 21 ...

 

Όπως και να χει, δεν σημαίνει ότι είναι μονόδρομος για όλους ... Δηλαδή δεν σημαίνει ότι θα βάλεις φακούς μέχρι να μπορέσεις να κάνεις επέμβαση, εγώ είμαι 22 και προτιμάω ακόμα τους φακούς ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ήξερα ... Αλλά γνωρίζω και εγώ πως άτομα κάτω των 18 δεν κάνει να φοράνε φακούς επαφής ....

 

Αυτο δεν ισχυει σε καμια περιπτωση.

Αλλη η χρηση των φακων αλλο το λειζερ. Οι φακοι αντικαθιστουν τα γυαλια και κατα την αποψη μου εχεις καλυτερο αποτελεσμα με τους φακους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ισχυει σε καμια περιπτωση.

Αλλη η χρηση των φακων αλλο το λειζερ. Οι φακοι αντικαθιστουν τα γυαλια και κατα την αποψη μου εχεις καλυτερο αποτελεσμα με τους φακους.

 

συμφωνώ μαζί σου αλλά δεν ξέρω εάν ισχύει αλλά μου είχε πει ο οφθαλμίατρος μου ότι οι φακοί γίνονται ανεκτικοί περίπου 20χρόνια στο μάτι μετά δεν δημιουργείται δυσανεξία .τώρα αυτα δεν ξέρω εάν ισχύουν με σιγουριά . Αλλά έναν γνωστό που ξέρω που έχει μυωπία 7βαθμούς και φοράει φακούς από μικρός δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Πιστεύω ότι μπορεί να είναι θέμα γιατρού αυτό ότι δηλαδή ο καθένας λέει ότι τον συμφέρει για λέιζερ μάλλον.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ισχυει σε καμια περιπτωση.

Αλλη η χρηση των φακων αλλο το λειζερ. Οι φακοι αντικαθιστουν τα γυαλια και κατα την αποψη μου εχεις καλυτερο αποτελεσμα με τους φακους.

 

Αυτό μου το χει πει ο δικός μου οφθαλμίατρος ο οποίος είναι και οικογενειακός φίλος ... Τώρα τι να σου πω ???? Παίζει να μου το πε για την δική μου προστασία, ως συμβουλή .... Αλλά μου το χει πει οφθαλμίατρος .....

 

Τώρα για το άλλο, πραγματικά τελείως άσχετο ... Δεν είπα το αντίθετο, σαφέστατα και οι φακοί είναι πολύ καλύτεροι από τα γυαλιά ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για αστιγματισμό ποιους φακούς χρησιμοποιείτε οι περισσότεροι;

Χρησιμοποιούσα τους Air Optix αλλά τώρα τελευταία δε μου κάθονται καλά στο μάτι και είπα να δοκιμάσω και καμιά άλλη μάρκα..

Link to comment
Share on other sites

Για αστιγματισμό ποιους φακούς χρησιμοποιείτε οι περισσότεροι;

Χρησιμοποιούσα τους Air Optix αλλά τώρα τελευταία δε μου κάθονται καλά στο μάτι και είπα να δοκιμάσω και καμιά άλλη μάρκα..

 

Έχεις μόνο αστυγματισμό ή μυωπί α και αστυγματισμό;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, βλέπω ότι πολλοί έχετε προβληματισμού ως αφορά τους φακούς επαφής και το λέιζερ. Αυτό που γνωρίζω εγώ είναι ότι δεν υπάρχει ηλικία για το αν θα φορέσει κάποιος φακούς επαφής αρκεί να γνωρίζει και να ακολουθεί τους κανόνες υγιεινής. Τώρα ότι έχει να κάνει με το λέιζερ καλύτερα να περιμένετε μέχρι τα 25 και μετά να το κάνετε. Φορούσα γυαλιά μέχρι τα 18 και μετά φακούς μέχρι πριν 1 χρόνο όπου έκανα λέιζερ. Είμαι 29 τώρα. Δεν έχω κανένα πρόβλημα και βλέπω άψογα. Και κάτι τελευταίο επειδή το διάβασα πιο πάνω. ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ να κοιμάστε με τους φακούς αν αυτοί δεν είναι οι κατάλληλοι. Είναι πάρα πολύ επικίνδυνο. Αν τυχόν συμβεί αυτό που πρέπει να κάνετε είναι να ρίξετε στο μάτι δάκρυα ή υγρό καθαρισμού φακών για να μαλακώσει ο φακός και να βγει. Μην προσπαθήσετε να το βγάλετε αλλιώς. Θα γίνει ζημιά στο μάτι. Α! και ποτέ δεν ρίχνουμε νερό έχει άλατα και καταστρέφει τον φακό.
:) F A Y E ! ! !
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...