Jump to content

Κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας


pininfarina
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν μιλάς για sample tests υπάρχουν στο site του ΥΠ.Ε.Π.Θ., στο link που έδωσε παραπάνω ο aimilios...

Πιο συγκεκριμένα εδώ υπό τον τίτλο "Δείγματα Θεμάτων και Προδιαγραφές Σύνταξης" (αυτό ανοίγει και με Firefox :) )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχουν και βιβλία σε γερμανικά, απ' ότι έχω κοιτάξει και νομίζω και αγγλικά .... Πάντως ό,τι πληροφορία θέλετε γενικά για το ΚΠΓ είμαι στη διάθεσή σας .... Μιλάει ο παλιός !!! :D
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος csk4023 ( 8 Οκτ. 2004 , 16:32)

 

Αν μιλάς για sample tests υπάρχουν στο site του ΥΠ.Ε.Π.Θ., στο link που έδωσε παραπάνω ο aimilios...

Πιο συγκεκριμένα εδώ υπό τον τίτλο "Δείγματα Θεμάτων και Προδιαγραφές Σύνταξης" (αυτό ανοίγει και με Firefox :) )

 

 

αρκετα κατανοητο ευχαριστω? :)

Υπογραφή εκτός ορίων. 420Χ150 και 16Κ μέγιστο.
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Είμαι σε δίλημα από οικονομικής άποψης δεν υπάρχουν τα φράγκα να κάνω ποετοιμασία για το αγγλικό πτυχίο profficency και σκέφτομαι να δώσω το κρατικό πτυχίο το Αdvance.Έχω πάρει το Lower του Cambridge εδώ και 4 χρόνια και τα έχω ξεχάσει λίγο τα Αγγλικά! Ήθελα να με διαφωτίσει κάποιος αν με παίρνει ο χρόνος να δώσω το κρατικό το Αdvance τον Απρίλιο από θέμα προετοιμασίας εννοώ και αν αξίζει τον κόπο να το δώσω....!!!!!
Link to comment
Share on other sites

το εδωσα φετος....εχω το lower το κρατικο και το edexcel,και ειπα να το δωσω με προετοιμασια 3 εβδομαδων...καμοια σχεση με lower πας κατευθειαν σε αλλο επιπεδο,πολυ δυσκολο.τα reading και το listening πολυ δυσκολα.το writτing και το speaking ευκολο αλλα οι εξαιταστες αισχος!πρεπει να ξερεις πολυ λεξιλογιο.αν μπορεις καλυτερα να δωσεις το Cambridge η το michigan,ειναι πιο ευκολα.

εγω τελικα δεν το πηρα,οπως και κανενας απο το φροντιστηριο μου παρολο που αυτοι εκαναν 8 μηνες γεματους προετοιμασια.ο,τι αλλο θελεις εδω ειμαι.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το "edexcel" δεν ξέρω τι είναι! Χρειάζομαι ενημέρωση(help!!) Πάντως έχω ακούσει ότι οι συνθήκες κάτω από τις οποίες δίνεις τα κρατικά πτυχία δεν είναι και οι καλύτερες από θέμα καθηγητών ή του listening που δεν ακούγεται καλά.....κτλ! Άν πάρω βιβλιογραφία και πώ ότι θα κάτσω να κάνω μόνη μου κάποια πράγματα και με κάποιους μήνες φροντηστήριο δεν βγαίνει η δουλειά έτσι?
Link to comment
Share on other sites

ειναι lower απο αγγλια(δεν θυμαμαι πιο πανεπιστημιο) και ειναι αναγνωρισμενο σε ευρωπη αμερικη σιγουρα...ειναι πολυ καλο αλλα δεν ξερω για το επιπεδο του advanced.ναι η συνθηκες ειναι πολυ χαλια...δεν εχει οργανωθει το ολο θεμα,ελπιζω στο μελλον να γινει κατι,γιατι παρολες τις δυσκολιες ειναι πολυ καλο πτυχιο.ναι νομιζω πως απο δω και περα εξαρταται πιο πολυ απο εσενα,δλδ απο προσωπικο διαβασμα λεξιλογιου.απο γραμματικες και τετοια εχεις τελειωσει(δεν εχει και τπτ δυσκολο απο θεμα γραμματικης)κατευασε ενα sample test απο το υπεπθ εχει λινκ απο πανω.μερικες ασκησεις ειναι πραγματικα παλουκια...ολα βασιζοντε στο λεξιλογιο και στην ανεση που εχεις με την γλωσσα.αν ασχοληθεις μπορεις να το παρεις,αλλα με χαζοδιαβασμα δεν γινεται τπτ.για βιβλια καλυτερα να ρωτησεις σε φροντιστηριο για να σου πουν τα σωστα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ΞεΘάβω το θέμα μιας και το Νοέμβριο είναι οι εξετάσεις για το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας. Ενδιαφέρομαι να δώσω Αγγλικά και ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τι παίζει με τα επίπεδα. Αν δεν κάνω λάθος οι εξετάσεις αφορούν τα επίπεδα Β2 (Καλή γνώση) και Γ1 (πολύ καλή γνώση). Θα παω να δώσω χωρίς κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία μιας και τα Αγγλικά μου είναι σε αρκετά καλό επίπεδο. Εχω Lower απο το Cambridge και μάλιστα το είχα πάρει με Α (πριν αρκετά χρόνια..) Αξίζει να δώσω το επίπεδο Β2 ή είναι αντίστοιχο με το Lower και θα μου είναι άχρηστο? Οσον αφορά το επίπεδο Γ1 μήπως είναι πολύ δυσκολότερο? Εχω ακούσει οτι πρόκειται για επίπεδο Proficiency. Οποιος γνωρίζει κάποια πράγματα παραπάνω ας με ενημερώσει. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Ti na balw twra edw.. den kserw!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και βιβλία σε γερμανικά, απ' ότι έχω κοιτάξει και νομίζω και αγγλικά .... Πάντως ό,τι πληροφορία θέλετε γενικά για το ΚΠΓ είμαι στη διάθεσή σας .... Μιλάει ο παλιός !!! :D

 

παλιος?

εννοεις πως εχεις δωσει στο κρατικο΄΄

περα απο τα samples υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να μας πει καποιος που εχει παρει το πιστοιητικο(πχ τι σε ρωτανε και τετοια)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μέχρι 23 Σεπτεμβρίου είναι οι αιτήσεις.

 

Εγώ πάντως έχω το b2 στα Γερμανικά(φέτος δίνω το γ1) το β2 και το γ1 στα Αγγλικά(και θα δώσω το γ2)

 

Εμένα πάντως μου φάνηκε σχετικά εύκολο το γ1

Link to comment
Share on other sites

Τώρα παίζουν αιτήσεις για το Γ1 ή το Γ2 στα αγγλικά.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Ενώθηκαν 2 θέματα που αφορούσαν το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας...

Συνεχίζουμε εδώ...! :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

... και ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τι παίζει με τα επίπεδα. Αν δεν κάνω λάθος οι εξετάσεις αφορούν τα επίπεδα Β2 (Καλή γνώση) και Γ1 (πολύ καλή γνώση).

Ακριβώς έτσι είναι.

 

Αξίζει να δώσω το επίπεδο Β2 ή είναι αντίστοιχο με το Lower και θα μου είναι άχρηστο? Οσον αφορά το επίπεδο Γ1 μήπως είναι πολύ δυσκολότερο? Εχω ακούσει οτι πρόκειται για επίπεδο Proficiency.

Το Β2 ναι, είναι αντίστοιχο του Lower, αφού και τα δύο αφορούν "καλή γνώση". Το Γ1 είναι ένα επίπεδο παραπάνω, "πολύ καλή γνώση", ισοδύναμο του Advanced (Cambridge) και του ALCE (Michigan). Επίπεδο Proficiency θα έχει το Γ2, εξετάσεις του οποίου θα λάβουν χώρα το Νοέμβριο του 2006.

 

Πάντως για μένα, στον τομέα του ΚΠΓ έχουμε αποτύχει παταγωδώς. Αυτή η ιστορία υπάρχει εδώ και χρόνια θυμάμαι, από τότε που την πρωτοξεκίνησε ο αείμνηστος Φλωράς (πρόεδρος επί χρόνια της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ιδιοκτητών Φροντιστηρίων -και αργότερα Κέντρων- Ξένων Γλωσσών), ζητώντας από το κράτος να διοργανώσει (κρατικές) εξετάσεις γλωσσομάθειας ισοδύναμες με αυτές των πανεπιστημίων του εξωτερικού. Και μόνο ισοδύναμες δεν είναι.. Στο κύρος των πτυχίων που δίνουν, ναι, είναι. Αλλά στις συνθήκες διεξαγωγής τους τρομερά πρόχειρες, ανεπίτρεπτες θα έλεγα, απ' ό,τι ακούω από παιδιά που έχουν πάρει μέρος και καθηγητές/φροντιστηριούχους που πλέον προτρέπουν τα παιδιά να προτιμούν τα Michigan/Cambridge μέχρι το ΚΠΓ να έχει δείξει λίγα χρόνια ζωής και.. "καλής πίστης". Προσωπικά θα περίμενα καλύτερη οργάνωση από μια χώρα που κατάφερε να διοργανώσει Ολυμπιακούς με επιτυχία. Αλλά όταν μπαίνει η γραφειοκρατία στη μέση.. :X

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, πριν λιγες μερες εμαθα οτι περασα το Lower και θελω τωρα ειτε να συνεχισω με το Proficiency ειτε για να παρω το αντιστιχο του Lower τα Γερμανικα. Ομως επειδη και τα δυο μου ειναι αναγκεα και θελω μεχρι να παω λυκιο να εχω ξεμπερδεψει (παω Β' γυμνασιου) και για να τα κανω και τα δυο δεν μπορω σκευτικα να δωσω το κρατικο με τα μαθηματα που κανουμε στο σχολειο. Δλδ του χρονου να δωσω Γερμανικα με οτι Γερμανικα εχω μαθει απο το σχολειο και να δωσω και αντιστιχο του Proficiency του κρατους με οτι γνωσεις εχω μεχρι τωρα και με οτι υλες καταφερω να βρω να στο net και με αρκετη εξασκηση το καλοκαιρι δουλευοντας για 1-2 μηνες σε καπιο τουριστικο μαγαζι. Το θεμα ειναι αν θα ειναι αρκετες οι γνωσεις που θα εχω για να περασω η αν μονο μεσω φροντιστιριου τα καταφερω. Δεν θελω να τρεχω σε φροντιστιρια ουτε να πληρωνω τζαμπα λευτα,Αλλωστε δεν μπρολαβενω και να κανω 2 φροντιστιρια, μονο 1 το πολυ. Και αμα μπορω να τα καταφερω να τελιωσω μεχρι του χρονου με ολα αυτα θα ειμαι πολυ ευτιχισμενος.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, πριν λιγες μερες εμαθα οτι περασα το Lower και θελω τωρα ειτε να συνεχισω με το Proficiency ειτε για να παρω το αντιστιχο του Lower τα Γερμανικα. Ομως επειδη και τα δυο μου ειναι αναγκεα και θελω μεχρι να παω λυκιο να εχω ξεμπερδεψει (παω Β' γυμνασιου) και για να τα κανω και τα δυο δεν μπορω σκευτικα να δωσω το κρατικο με τα μαθηματα που κανουμε στο σχολειο. Δλδ του χρονου να δωσω Γερμανικα με οτι Γερμανικα εχω μαθει απο το σχολειο και να δωσω και αντιστιχο του Proficiency του κρατους με οτι γνωσεις εχω μεχρι τωρα και με οτι υλες καταφερω να βρω να στο net και με αρκετη εξασκηση το καλοκαιρι δουλευοντας για 1-2 μηνες σε καπιο τουριστικο μαγαζι. Το θεμα ειναι αν θα ειναι αρκετες οι γνωσεις που θα εχω για να περασω η αν μονο μεσω φροντιστιριου τα καταφερω. Δεν θελω να τρεχω σε φροντιστιρια ουτε να πληρωνω τζαμπα λευτα,Αλλωστε δεν μπρολαβενω και να κανω 2 φροντιστιρια, μονο 1 το πολυ. Και αμα μπορω να τα καταφερω να τελιωσω μεχρι του χρονου με ολα αυτα θα ειμαι πολυ ευτιχισμενος.

Για τα Γερμανικά δεν έχω ιδέα, ας σε βοηθήσει κάποιος άλλος :)

 

Τώρα όσον αφορά στα Αγγλικά πρέπει να σου πω πως τα μαθήματα του σχολείου δε θα σε καλύψουν με τίποτα (αν θέλεις, πες μου και ποιο βιβλίο κάνεις για να σου πω στα σίγουρα, αλλά έτσι κι αλλιώς τα βιβλία που διδάσκονται στο Γυμνάσιο και την Α'-Β' Λυκείου είναι πολύ χαμηλού επιπέδου για να σε καλύψουν σε επίπεδο Proficiency). Το ότι είναι κρατικό το πτυχίο δε σημαίνει κι ότι είναι εύκολο ή ότι καλύπτεται από την ύλη του σχολείου :!:. Όπως ανέφερα και παραπάνω, θέλει ΠΟΛΛΗ οργάνωση ακόμα και πολλά χρόνια μέχρι να πετύχουν κάτι τέτοιο.. :whistle:

 

Τώρα, το αν πρέπει να κάνεις φροντιστήριο εξαρτάται από τη διάθεση που έχεις να διαβάσεις μόνος σου. Προσωπικά θα σου πρότεινα (ειδικά αν τελικά δεν πας φροντιστήριο) να προετοιμαστείς για το Michigan Proficiency και όχι για το Cambridge, αφού στο πρώτο η μεγαλύτερη δυσκολία είναι το πλούσιο λεξιλόγιο που απαιτεί και το οποίο μπορείς και μόνος σου να διαβάσεις, ενώ το δεύτερο απαιτεί πολύ καλό χειρισμό της γλώσσας συνολικά, κάτι που είναι δύσκολο ένας μαθητής να αποκτήσει μόνος του (για να μην παρεξηγηθώ, και το Michigan είναι δύσκολο, ειδικά στην έκθεση όπου πρέπει να έχεις ένα πάρα πολύ καλό επίπεδο γνώσεων και χειρισμού της γλώσσας για να ανταπεξέλθεις στις 300 λέξεις σε μισή ώρα και σε θέματα ανάπτυξης ιδεών που απαιτεί..).

 

Σε κάθε περίπτωση, θα σου πρότεινα να κάνεις και 3-4 μήνες φροντιστήριο προς το τέλος, ή ακόμα καλύτερα, ιδιαίτερα μαθήματα, για να εστιαστεί ο καθηγητής αποκλειστικά στις ανάγκες και τα κενά που θα έχεις εσύ δεδομένου ότι θα έχεις μελετήσει μόνος σου και αυτά σίγουρα θα υπάρχουν. Πάντως και τα δύο πτυχία (ή 3, μαζί με το ΚΠΓ) είναι ισοδύναμα.

 

Αν θέλεις, μπορώ να σου προτείνω βιβλιογραφία για προσωπική μελέτη.. pm me.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι δεν προκειτε η υλη του σχολειου να με καλυψει ειναι συγουρο. Εγω θελω με πρωσοπικη μελετη να τα βγαλω. Βεβαια τωρα που το λες, ναι, μαλλον καλυτερα με πρωσοπικη μελετη και να δωσω Michigan παρα κρατικο. Ο πατερας μου μου λεει να παω φροντιστιριο για να τα βγαλω αλλα εγω θελω να γλυτοσω ολοι αυτην την λουμπα για να κανω και αλλα πραγμτα. Το θεμα ειναι καταρχην αμα θα τα καταφερω, μην τον πεισω και στο τελος βγω χαμενος.Απλα ψαχνω εναν τροπο να γλιτωσω χρονο, χρημα και να τα καταφερω κιολας. Λες 3-4 μηνες προς το τελος να ειναι αρκετοι; Θα το ψαχω πριτερο το θεμα και θα επανελθω.

 

Για τα Γερμανικα περιμενω!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα θα παρω κανα δυο βιβλια (για αρχη) για το prof να διαβασω μονος και τα γερμανικα θα κανω μια προσπαθει στην β-γ λυκειου να δωσω ητε το zertifikat ητε το κρατικο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μέχρι 23 Σεπτεμβρίου είναι οι αιτήσεις.

 

Εγώ πάντως έχω το b2 στα Γερμανικά(φέτος δίνω το γ1) το β2 και το γ1 στα Αγγλικά(και θα δώσω το γ2)

 

Εμένα πάντως μου φάνηκε σχετικά εύκολο το γ1

χτες είδα στις ειδήσεις του ΣΤΑΡ οτι η ημερομηνία υποβολής δικαιολογητικών (1φωτογραφία,φωτοτυπία ταυτότητας και παράβολο 50 € β1 ή 60€ γ1 )παρατάθηκε μέχρι την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου!!!

Υπογραφή εκτός ορίων. 420Χ150 και 16Κ μέγιστο.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγω σε 6 ημέρες δίνω αγγλικά το TOEFL που είναι για σπουδές στο εξωτερικό και είναι η ίδια ύλη με το Proficiency! Εκτός απο μερικά model-tests.
Link to comment
Share on other sites

File moy,

 

Mporeis na breis plhrofories sto http://www.ypepth.gr. EPishs, mia poly kalh seira gia to KRatiko Pistopoihtiko Glwssoma8eias sta Agglika B2 einai ta 4 biblia me 3 CD's ap' tis Ekdoseis PATAKH. Egw ta briskw poly kala. Se proetoimazoyn poly kala gia to ptyxio. 45 eyrw kanoyn kai ta 4 biblia me thn ekptwsh.

 

Kalh epityxia.

 

Nardos

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά χαρά κι από εμένα.Εγώ αποφάσισα μετά απο κάποια χρόνια να επιχειρήσω να πάρω κάποιο πιστοποιητικό για τα Αγγλικά.Είχα κάνει κανονικά φροντηστήριο για χρόνια,αλλά ποτέ δεν έδωσα για lower.Τώρα πια το μετάνιωσα.ευτυχώς είχα μια επαφή με τη γλώσσα στη σχολή που σπούδαζα και δεν ξέχασα ακόμα τα πάντα :worry:

Έτσι αποφάσισα να προσπαθήσω με το Β2.Μένει όμως λιγότερο από ένας μήνας και έχω καταγχωθεί γιατί ενώ θέλω,δεν ξέρω τι να διαβάσω.Βρήκα πολλούς τίτλους βιβλίων αλλά τι να πρωτοδιαβάσω?Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει μήπως και γίνει κανένα θαύμα? :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
Γενικα θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να μαθω τα θεματα του ΚΠΓ για αγγλικα.
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...