Jump to content

Microsoft Windows 7


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/b/bd/Windows_7.png/290px-Windows_7.png

 

Το νέο λειτουργικό της Microsoft είναι πλέον σε τελική μορφή (RTM). Σε αυτό το topic μπορείτε να συζητάτε οτιδήποτε αφορά τα Windows 7.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι είμαι ο πρώτος που κατάφερε να καταστρέψει τα Win 7. Σε μια από τις δοκιμές μου αποπειράθηκα να εγκαταστήσω το Partition Magic 8. Μου έβγαλε σχετικό μήνυμα ότι το πρόγραμμα δεν είναι compatible κι ότι τα Windows ψάχνουν να βρουν λύση.

 

Μετά από λίγο, μήνυμα ότι βρέθηκε λύση και η εγκατάσταση προχωρά κανονικά. Restart το μηχάνημα και αυτό ήταν!

 

Ξεκίνησε το Startup Repair, προσπάθησε αλλά ποτέ δεν διόρθωσε το πρόβλημα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χθες άνοιξα το "Media Center" για να ακούσω μουσική.Εκεί που άκουγα μουσική και σέρφαρα στο διαδύκτιο ξαφνικά η εικόνα άρχισε να χαλάει.Όλα τα εικονίδια πήγαιναν από'δω και από'κει.Δείτε πως είχε γίνει ο οθόνη μου:

http://img36.imageshack.us/img36/7922/windows7seriousbug.png

:blink::blink:.Γενικά, πάντως, το "Media Center" κολλάει πολλές φορές και έχει αργό start up.Επίσης, ο υπολογιστής κολλάει και στο μη aero θέμα που έχουν τα 7 ενώ στα υπόλοιπα θέματα πάει σφαίρα :blink:.Γιατί συμβαίνει αυτό;:worry:

Και κάτι τελευταίο.Είδα στις "Ιδιότητες συστήματος" το εξής:

http://img44.imageshack.us/img44/7758/74962488.png

"Δυνατότητα 64 bit : Ναι".Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να βάλω 64bit OS στον υπολογιστή μου; Τι διαφορά έχει η 64bit έκδοση από την 32bit που έχω τώρα;:worry:

 

 

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.:O

Link to comment
Share on other sites

θελεις ram.

Θέλω Ram για πιο πράγμα;Για το πρόβλημα με τον "Media Center" ή για την 64bit που θέλω να περάσω;:confused: Έχω 1Gb Ram και στη slidebar μου δείχνει ότι είναι στο 71%.Πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξω Ram ή μπορώ να το καθυστερήσω;:)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είμαι ο πρώτος που κατάφερε να καταστρέψει τα Win 7. Σε μια από τις δοκιμές μου αποπειράθηκα να εγκαταστήσω το Partition Magic 8. Μου έβγαλε σχετικό μήνυμα ότι το πρόγραμμα δεν είναι compatible κι ότι τα Windows ψάχνουν να βρουν λύση.

 

Μετά από λίγο, μήνυμα ότι βρέθηκε λύση και η εγκατάσταση προχωρά κανονικά. Restart το μηχάνημα και αυτό ήταν!

 

Ξεκίνησε το Startup Repair, προσπάθησε αλλά ποτέ δεν διόρθωσε το πρόβλημα.

 

 

μια απο τα ιδια αλλα με αλλο προγραμμα. τελικα δεν δουλεψε το startup repair και εκανα επαναφορα συστηματος! τωρα ειμαι οκ χωρις να περασω τελικα το προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω Ram για πιο πράγμα;Για το πρόβλημα με τον "Media Center" ή για την 64bit που θέλω να περάσω;:confused: Έχω 1Gb Ram και στη slidebar μου δείχνει ότι είναι στο 71%.Πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξω Ram ή μπορώ να το καθυστερήσω;:)

 

Για ολα! :) Μεχρι 2gb προσθεσε αν μεινεις οπως εισαι, οσα υποστηριζει η μητρικη σου, αν θες, αν βαλεις 64bit. Αλλιως τα παραπανω απο 3gb δεν θα σου αναγνωριζονται σε 32bit λειτουργικο!

 

Οσοι εχουν την RTM ηδη αν τα αγορασουν απλα ενεργοποιουν η παλι clean install??

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

δεν παιζει η καρτα ηχου γιατι?οι drivers?apo που θα τουσ κατεβασω?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως από την κατασκευάστρια εταιρια? Εμένα τους βρήκε όλους πάντως.
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

μεσω καποιου προγραμματος ισως να βρεις drivers... υπαρχουν αρκετα που κανουν πολυ καλη δουλεια σε vista και xp.

 

μπορει να μου πει καποιος ποιες ειναι οι ελαχιστες απαιτησεις που χρειαζονται τα 7? εχω βρει πολλες πληροφοριες, αλλα ολες ειναι διαφορετικες... αλλου λενε για 256 ram, αλλου 1gb και παει λεγοντας...

Link to comment
Share on other sites

1gb ram 50 γβ σκληρος.

εχει κανενασ λινκ για τετοια προγραμματα που βρισκουν τους drivers?ενα αλλο προβλημα που βγαζει ειναι το αντιβιωτικο χοντρο κολλημα

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

50gb??? γιατι ποσο ποιανουν μετα την εγκατασταση??? σκεφτομουν για 80ρη SSD.. Θα ειναι λιγος? μαζι με office, βασικα progs και κανα δυο games..

 

Οσο για την ενεργοποιηση που ρωτησα παραπανω???

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

50gb??? γιατι ποσο ποιανουν μετα την εγκατασταση??? σκεφτομουν για 80ρη SSD.. Θα ειναι λιγος? μαζι με office, βασικα progs και κανα δυο games..

Όχι δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Έχω δίσκο 160GB και γέμισα τα 80 αλλά με 8GB τραγούδια, 5GB εφαρμογές του iPod και 4-5GB ταινίες. Και τα βασικά προγράμματα. Λογικά θα σε φτάσει αλλά εξαρτάται από τα προγράμματα σου πόσο χώρο παίρνουν.

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

μιας και δουλεύουν όπως τα vista με το winsxs θα χρειάζονται όλο και περισσότερο χώρο.

 

τα περνάω μέσω msdn στο tablet και γράφω εντυπώσεις.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

μιας και δουλεύουν όπως τα vista με το winsxs θα χρειάζονται όλο και περισσότερο χώρο.

 

τα περνάω μέσω msdn στο tablet και γράφω εντυπώσεις.

 

Για πες μας!! Και ποσο χωρο σου επιασαν!! :pp Για ποια εκδοση μιλαμε? Ultimate? Home Premium??

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Ωρε Alexkass λεγε κ καμμια κουβεντα παραπανω, σε safe mode δουλευεις???

τι εννοείς? όλα τα προγράμματα που έχω παίζουν οκ.

 

ταχύτητα πολύ πιο καλή από τα VISTASP2 σε αυτά που θέλω.

 

επιτέλους το wake from sleep θυμίζει το mac

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

χεχεχεχε εννοω οτι απαντας πολυ κοφτα λες και κανεις εξικονομηση ενεργειας!! ;) Και μερικες φορες τοσο κοφτα που δεν απαντας σε ολα, η απαντας αλλα μη κατανοητα σε μερικους :) Τεσπα, απο χωρο που καιγομαι να μαθω, ποσο πιανουν? Τι μεγεθος SSD προτεινεις να χωρανε μεσα και 2 DVD-DL games??
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

χεχεχεχε εννοω οτι απαντας πολυ κοφτα λες και κανεις εξικονομηση ενεργειας!! ;) Και μερικες φορες τοσο κοφτα που δεν απαντας σε ολα, η απαντας αλλα μη κατανοητα σε μερικους :) Τεσπα, απο χωρο που καιγομαι να μαθω, ποσο πιανουν? Τι μεγεθος SSD προτεινεις να χωρανε μεσα και 2 DVD-DL games??

γύρω στα 10GB με λίγα προγράμματα εγκατεστημένα.

 

όμως όσο περνάει ο καιρός μεγαλώνει το μέγεθος

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχω ενα laptop Acer Aspire. Από την αρχή που τον αγόρασα είχε εγκατεστημένα τα windows vista 32bit και ο σκληρός 200 gb κατανενημένος σε 2 partitions.Το ένα C: Με την ονομασία C: acer και το αλλο D: Data. Το λειτουργικό είναι εγκατεστημένο στο C: acer. Έκανα clean install τα windows 7 RC που κατέβασα από την microsoft. Eνώ μπούταρα από το dvd drive, δεν με ρώτησε πουθενά για να κάνω format τον σκληρό και να βάλω τα win 7 σ'ένα σκληρό που θα είναι εννοιαίος και μόχι σε δύο μέρη. όταν τελείωσε, τα win 7 είχαν εγκατασταθεί στον acer C: και το Data D: υπήρχε ακόμη.Πως μπορώ να κάνω το δίσκο εννοιαίο?? (Δεν έχω πρόβλημα να βάλω τα win 7 από την αρχή). Καμμιά λύση???:(:blink:
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις τα εξής:

1)Θα πας στο «Control Panel»

2)Θα πας στο « Administrative Tools»

3)Θα πας στο «Computer Management»

4)Θα βρεις το «Disk Management» που είναι κάτω από το «Storage»

5)Εκεί θα βρεις το Partition που θες να διαγράψεις και θα πατήσεις το «Delete Partition» ή «Delete Volume».

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις τα εξής:

1)Θα πας στο «Control Panel»

2)Θα πας στο « Administrative Tools»

3)Θα πας στο «Computer Management»

4)Θα βρεις το «Disk Management» που είναι κάτω από το «Storage»

5)Εκεί θα βρεις το Partition που θες να διαγράψεις και θα πατήσεις το «Delete Partition» ή «Delete Volume».

Φίλε μου σ'ευχαριστώ πολύ..Τόσο απλό τελικά.:rolleyes:
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...