Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τον ποιότητα του ήχου κατά την βιντεοσκόπηση. Δεν ξερω αν είναι μονοφωνική ή στερεοφωνική και επιπλέον πως διαχωρίζει τους ήχους. Τι εννοώ να εξηγήσω. Ένα samsung pixon που είχα, ενώ τράβαγε καταπληκτικό βίντεο, σε περιβάλλον που είχε πολύ δυνατό θόρυβο (πάρτυ, μπουζούκια, συναυλίες κλπ) όταν έβαζες να ακούσεις το βίντεο, δεν άκουγες τίποτα παρά μόνο ένα δυνατό βουιτό. Δεν μπορούσε να αναπαράγει τίποτα. Μπούκωνε τελείως. Δεν ξέρω αν υπάρχει κι εδώ αυτό το θέμα. Το nokia n8 που είχα για παράδειγμα, ακουγονταν και η παραμικρή λεπτομέρεια όσο δυνατός κι αν ήταν ο ήχος

 

Αυτό που λες το ανέφερε άλλος φίλος στις πρώτες σελίδες του νήματος.

Πιθανότατα λοιπόν ισχύει.Αλλά επειδή δεν έχω προσωπική εμπειρία περιμένω επιβεβαίωση ή διάψευση.

Η αλήθεια είναι ότι για μένα πάντως, αυτός δεν είναι ουδόλως λόγως για να μην πάρει κάποιος το κινητό.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και καθως εχθες ημουνα στο Ιντερνετ και εκανα setting στις ρυθμισεις το menu key εκανε μονο του χωρις να το πιεζω 2-3 pop up και μετα νεκρο......επαθα εγκεφαλικο..To back kai home δουλευουν κανονικα.

Εβγαλα μπaταρια sim SD κλπ αλλα τιποτα..........

Βρηκα σχετικες αναφορες σε Galaxy s

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως κανεις αποσυνδεση απο το live messenger του social hub;εψαξα αλλα δεν βρηκα.τελικα εκλεισα το κινητο...κ στα αλλα του social hub ετσι ειναι η εχει logout καπου;
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια με το usb on the go τι ακριβως παιζει?

με τον καταλληλο ανταπτορα μπορεις να συνδεσεις διαφορες usb συκευες..

φανταζομαι δεν θα χει προβλημα με απλα στικακια..

για παραδειγμα μπορεις να συνδεσεις καποιο αλλο κινητο ή mp3 player πανω και να μεταφερεις μουσικη?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια με το usb on the go τι ακριβως παιζει?

με τον καταλληλο ανταπτορα μπορεις να συνδεσεις διαφορες usb συκευες..

φανταζομαι δεν θα χει προβλημα με απλα στικακια..

για παραδειγμα μπορεις να συνδεσεις καποιο αλλο κινητο ή mp3 player πανω και να μεταφερεις μουσικη?

 

ναι, τα παντα..

βεβαια προυποθεση αν ειναι σκληρος, ισως χρειαζεται εξωτερικο ρευμα, και να ειναι σε fat32 format.. Δεν εχουμε υποστηρηξη για ntfs ακομη...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

...Η μπαταρια οσο παει και καλυτερευει...19 ωρες και 35 λεπτα και ειμαι στο 60% με μετρια χρηση...η ενδειξη ισχυος του wifi ειναι εντελως στον κοσμο της ...κατεβαζα με 1,2 mbps και εδειχνε ακομα 1 παυλα...:lol:

Sony Vaio P VGN-P31ZK/Q(still rocks ;) )

Nokia 700 Symbian belle FP2

Link to comment
Share on other sites

Παιδες τι πρεπει να κανω για να μου παιζει αρχεια ηχου wma κ συμπιεσμενα οπως rar & zip?

 

ΥΓ. ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ!!!

μπαταρια σχεδον 2 μερες με σωστη συντηρηση εφαρμογων κλπ...

το iphone 3gs (που ειχα πριν) μπροστα του ειναι για τα μπαζα!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά help... Δοκιμάζοντας τι παίζει με το Titanium Backup και θέλοντας να δω τι κάνει με το πάγωμα προσπάθησα να παγώσω τους σελιδοδείκτες του internet explorer για να τους ξεπαγώσω μετά και να δω αν δουλεύει (τους εμφάνιζε σαν λειτουργία συστήματος και σκέφτηκα ότι θα ήταν η πιο σφαλής περίπτωση παγώματος αρχείου συστήματος ώστε να μην δημιουργηθεί πρόβλημα). Όταν τους πάγωσα όμως μάλλον πάγωσε όλο τον explorer. Όταν προσπάθησα να το ξεπαγώσω ξεκίνησε τη διαδικασία αλλά κόλλησε χωρίς να την ολοκληρώνει. Έκανα reboot και ξαναπροσπάθησα να το ξεπαγώσω αλλά τίποτα.

Αποφάσισα να κάνω επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων (καθώς δεν το χρησιμοποιώ ακόμα ως πρώτο κινητό γιατί δεν έχει έρθει η θήκη που έχω παραγγείλει και δεν έχω περάσει και τίποτα φοβερό μέσα), αλλά όταν επανήλθαν οι εργοστασιακές ρυθμίσεις και ξεκίνησε το τηλ μου έβγαλε κάποια στιγμή ένα μήνυμα ότι "Η εργασία com.android.phone τερματίστηκε απροσδόκητα. Δοκιμάστε ξανά και μου έδινε την επιλογή (Αναγκαστικό κλείσιμο)" ενώ όταν πήγα στις εφαρμογές διαπίστωσα ότι λείπει το εικονίδιο του explorer :( Το πρόβλημα είναι ότι όλα αυτά έγιναν από το τίποτα αλλά δεν βρίσκω τρόπο να τα επαναφέρω (έχω κάνει επαναφορά ρυθμίσεων με όλους τους τρόπους).

 

Τι λύσεις υπάρχουν ?

Πρέπει να ξαναπεράσω to firmware?

Υπάρχει κάπου το αυθεντικό ελληνικό ?

Αν βάλω το τελευταίο ΚΕ7 θα έχω Ελληνικά σε όλα (πληκτρολόγιο, επαφές κλπ) ή όχι. Αξίζει να αλλάξω σε ΚΕ7 ή όχι? Πως θα γίνει η διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες τι πρεπει να κανω για να μου παιζει αρχεια ηχου wma κ συμπιεσμενα οπως rar & zip?

 

ΥΓ. ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ!!!

μπαταρια σχεδον 2 μερες με σωστη συντηρηση εφαρμογων κλπ...

το iphone 3gs (που ειχα πριν) μπροστα του ειναι για τα μπαζα!!!

Φίλε τι εννοείς σωστή συντήρηση εφαρμογών? Μπορείς να δώσεις παράδειγμα?

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το usb on the go αλλά και το MHL to HMDI, ξέρει κανείς αν έχει τη δυνατότητα για hub? Όχι αν θα κυκλοφορήσει επισήμως κάποιο dock/hub αλλά αν το κινητό μπορεί να αντέξει π.χ. 2 usb και το hdmi ταυτόχρονα (και την εξωτερική τροφοδοσία φυσικά) από άποψη chipset.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτή την στιγμή είμαι για καφεδάκι στο κέντρο της αλεξανδρούπολης..ό δήμαρχος έχει βάλει wifi σε όλη την πόλη και το κινητό συνδέεται κανονικά και με τον νόμο..επίσης συνδέεται και με το wifi της καφετέριας που είμαι άλλα και με την απέναντι..ότι κάνει δηλαδή και το iphone του κολλητού μου δίπλα ...παιδιά πραγματικά προσπαθώ να βρώ αν έχει κάποιο πρόβλημα το κινητό στο συγκεκριμένο θέμα και δεν βρίσκω τίποτα ..όλα δουλεύουν ρολόι ...

 

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και καθως εχθες ημουνα στο Ιντερνετ και εκανα setting στις ρυθμισεις το menu key εκανε μονο του χωρις να το πιεζω 2-3 pop up και μετα νεκρο......επαθα εγκεφαλικο..To back kai home δουλευουν κανονικα.

Εβγαλα μπaταρια sim SD κλπ αλλα τιποτα..........

Βρηκα σχετικες αναφορες σε Galaxy s

κανε ενα format του κινητου με εργοστασιακες ρυθμισεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά help... Δοκιμάζοντας τι παίζει με το Titanium Backup και θέλοντας να δω τι κάνει με το πάγωμα προσπάθησα να παγώσω τους σελιδοδείκτες του internet explorer για να τους ξεπαγώσω μετά και να δω αν δουλεύει (τους εμφάνιζε σαν λειτουργία συστήματος και σκέφτηκα ότι θα ήταν η πιο σφαλής περίπτωση παγώματος αρχείου συστήματος ώστε να μην δημιουργηθεί πρόβλημα). Όταν τους πάγωσα όμως μάλλον πάγωσε όλο τον explorer. Όταν προσπάθησα να το ξεπαγώσω ξεκίνησε τη διαδικασία αλλά κόλλησε χωρίς να την ολοκληρώνει. Έκανα reboot και ξαναπροσπάθησα να το ξεπαγώσω αλλά τίποτα.

Αποφάσισα να κάνω επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων (καθώς δεν το χρησιμοποιώ ακόμα ως πρώτο κινητό γιατί δεν έχει έρθει η θήκη που έχω παραγγείλει και δεν έχω περάσει και τίποτα φοβερό μέσα), αλλά όταν επανήλθαν οι εργοστασιακές ρυθμίσεις και ξεκίνησε το τηλ μου έβγαλε κάποια στιγμή ένα μήνυμα ότι "Η εργασία com.android.phone τερματίστηκε απροσδόκητα. Δοκιμάστε ξανά και μου έδινε την επιλογή (Αναγκαστικό κλείσιμο)" ενώ όταν πήγα στις εφαρμογές διαπίστωσα ότι λείπει το εικονίδιο του explorer :( Το πρόβλημα είναι ότι όλα αυτά έγιναν από το τίποτα αλλά δεν βρίσκω τρόπο να τα επαναφέρω (έχω κάνει επαναφορά ρυθμίσεων με όλους τους τρόπους).

 

Τι λύσεις υπάρχουν ?

Πρέπει να ξαναπεράσω to firmware?

Υπάρχει κάπου το αυθεντικό ελληνικό ?

Αν βάλω το τελευταίο ΚΕ7 θα έχω Ελληνικά σε όλα (πληκτρολόγιο, επαφές κλπ) ή όχι. Αξίζει να αλλάξω σε ΚΕ7 ή όχι? Πως θα γίνει η διαδικασία?

 

Eνεργοποίησε τον εντοπισμό σφαλμάτων usb (usb debugging) από το μενού εφαρμογές-ανάπτυξη κάνε reboot και ξαναδοκίμασε με το ξεπάγωμα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το usb on the go αλλά και το MHL to HMDI, ξέρει κανείς αν έχει τη δυνατότητα για hub? Όχι αν θα κυκλοφορήσει επισήμως κάποιο dock/hub αλλά αν το κινητό μπορεί να αντέξει π.χ. 2 usb και το hdmi ταυτόχρονα (και την εξωτερική τροφοδοσία φυσικά) από άποψη chipset.

 

usb hub μπορείς να του βάλεις, αλλά πρέπει να έχει εξωτερική τροφοδοσία ώστε να λειτουργήσουν οι συσκευές που θα του συνδέσεις. Η τροφοδοσία που δίνει το κινητό δεν επαρκεί.

 

Όσο για το αν μπορείς να έχεις ταυτόχρονα και tv-out και να συνδέσεις συσκευές με usb, η απάντηση είναι όχι. Ή το ένα ή το άλλο. Αν χρησιμοποιείς το tv-out (MHL), το μόνο που θα μπορείς να κάνεις από εκεί και πέρα είναι να συνδέσεις συσκευές με bluetooth.

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Φίλε τι εννοείς σωστή συντήρηση εφαρμογών? Μπορείς να δώσεις παράδειγμα?

θα σου πω εγω τι κανω:

Τελειωνοντας με τη δουλεια που εκανα σε οποιοδηποτε προγραμμα,

παω διαχειρηση εφαρμογων κ κλεινω ο,τι τρεχει στο παρασκηνιο κ στη RAM.

Επισης οταν βρισκομαι εξω παντα κλεινω wi fi , gps, bluetooth. Αν επισης δε θελω να εχω ιντερνετ κλεινω απο το δεξι πληκτρο (power) τα δεδομενα κ ειμαι σουπερ.

Κοιτα φιλε αμα δεν υπαρχει καποιος λογος να τρεχουν απο κατω ολα αυτα, γιατι ν σ τρωνε τη μπαταρια.

Αν ειναι δικη σου αποφαση να "παιξεις" με το κινητο ή να κανεις χρηση, τοτε ναι...Ομως πανω απ ολα ειναι τηλεφωνο...και πρεπει πρωταρχικως ν εχουμε μπαταρια αν μη τι αλλο για τα τηλεφωνηματα μας!!! ;)

Edited by singer
Link to comment
Share on other sites

θα σου πω εγω τι κανω:

Τελειωνοντας με τη δουλεια που εκανα σε οποιοδηποτε προγραμμα,

παω διαχειρηση εφαρμογων κ κλεινω ο,τι τρεχει στο παρασκηνιο κ στη RAM.

Επισης οταν βρισκομαι εξω παντα κλεινω wi fi , gps, bluetooth. Αν επισης δε θελω να εχω ιντερνετ κλεινω απο το δεξι πληκτρο (power) τα δεδομενα κ ειμαι σουπερ.

Κοιτα φιλε αμα δεν υπαρχει καποιος λογος να τρεχουν απο κατω ολα αυτα, γιατι ν σ τρωνε τη μπαταρια.

Αν ειναι δικη σου αποφαση να "παιξεις" με το κινητο ή να κανεις χρηση, τοτε ναι...Ομως πανω απ ολα ειναι τηλεφωνο...και πρεπει πρωταρχικως ν εχουμε μπαταρια αν μη τι αλλο για το τηλεφωνο!!! ;)

 

Συμφωνώ μαζί σου φίλε. Όταν λες κλείνεις όλα τα ποργράμματα στο παρασκήνιο της ραμ έστω και αν σου βγάζει μήνυμα ότι κλείνοντας τα μπορεί να προκαλέσεις βλάβη? και μετά τα ανοίγεις πάλι ενα ενα π.χπ maps κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, μήπως γνωρίζετε εάν ο γαλαξίας ΙΙ υποστηρίζει εγγενώς το WiFi tethering στο δίκτυο της αγαπητής βόντα ή πρέπει να κανείς να επέμβει βιαίως και πως. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, μήπως γνωρίζετε εάν ο γαλαξίας ΙΙ υποστηρίζει εγγενώς το WiFi tethering στο δίκτυο της αγαπητής βόντα ή πρέπει να κανείς να επέμβει βιαίως και πως. Ευχαριστώ.

 

Δουλεύει κανονικά, αντίθετα με το iphone που κάνει τα χατίρια των παροχων και το κόβει.

 

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου φίλε. Όταν λες κλείνεις όλα τα ποργράμματα στο παρασκήνιο της ραμ έστω και αν σου βγάζει μήνυμα ότι κλείνοντας τα μπορεί να προκαλέσεις βλάβη? και μετά τα ανοίγεις πάλι ενα ενα π.χπ maps κτλ?

 

δε μου λεει τιποτα για βλαβη κλπ...

μετα ο,τι θελω το ξανανοιγω..

-------------------------------

με το gps χρειαζεταικαποια ιδιαιτερη ρυθμιση παιδια?

Παταω πλοηγηση και δεν μπορει να βρει τοποθεσια...

τι θα μπορουσε να φταιει?

Εγκατεστησα και το Navigon 2.6.1 και μου γραφει:

Λυπουμαστε υπηρξε μια μη αναμενομενη διακοπη της εφαρμογης Navigon (διαδικασια com.navigon.navigator)

Προσπαθηστε ξανα

 

---------------------------------

Edited by singer
Link to comment
Share on other sites

Πηρα και εγω το S2, αν και ειχα πει οτι δεν θα ξαναμπλεξω με samsung μετα το omnia lite.

Βασικα το εχω λιωσει αφου απο την παρασκευη το μεσημερι που το ανοιξα μεχρι σημερα, κυριακη, νωρις το απογευμα καταφερα να το κλεισω 3 φορες απο μπαταρια :lol::lol::lol:.Σκοπιμα φυσικα αφου 2-3 φορες στην αρχη ειναι καλο η πληρη αποφορτηση και η πληρη φορτιση μετα.

Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι αρκετα καλες. Ξενερωσα λιγο οταν ανοιξα το πισω καπακι (τοσος λογος πια) και με την απουσια πλαινου κουμπιου για καμερα.Στο λειτουργικο εχω ενα θεμα, αφου ειχα Symbian και windows mobile, και ειναι το πρωτο μου android αλλα αφου τα εβγαλα περα με την windows:p...

Παρατηρησα μια πρασινη γραμμη σχεδον στο κεντρο της οθονης σε λειτουργεια καμερας σε ημιφως, αλλα ευτυχως δεν φαινεται τιποτα στις φωτο, καλου κακου ομως θα ενημερωσω δευτερα μεσημερι την εταιρεια.Ενα μειον που βρηκα στο ιντερνετ ειναι οτι δεν μου παιζει Live streaming tv απευθειας απο το ιντερνετ (πχ wwitv) και πραγματικα μου την εσπασε αυτο, αλλα πιστευω οτι θα το λυσουμε καπως.

Δειχνει ενα αρκετα καλο κινητο και ελπιζω να μην με ξαναπληγωσει η samsung.

Edited by antoni18s
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...