Jump to content

Γυμναστήρια: Ένας νέος τρόπος ζωής;


Dromeas
 Κοινοποίηση

Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;  

698 members have voted

  1. 1. Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;

    • Πάω Universal Studios, Gymnet κλπ (οργανωμένα γυμναστήρια)
      134
    • Πάω στο κλασικό γυμναστήριο της γειτονιάς μου...
      250
    • Δεν πάω γυμναστήριο, αλλά μήπως πρέπει να ξεκινήσω; :confused:
      186
    • Σιγά μην πάω γυμναστήριο... έχω αγώνα αύριο!
      128


Recommended Posts

αααα ωραία :p και δηλαδή πόσο χρόνο σου τρώνε όλα αυτά..και γενικά πόσες φορές την εβδομάδα γυμνάζεσαι;

 

Κοιταξε να δεις .... Εγώ αυτή τη χρονικά περίοδο παώ όποτε μου το επιτρέπει η δουλεία μου ...

( Δηλαδή υπάρχουν και φορές που πάω κάθε μέρα και στα 2 " Βάρη σε μηχανήματα και kick Boxing - Thai Boxing" ...

και τα δύο μαζί μου τρώνε ένα 4 ωρο την ημέρα. 1,5ώρα τα βάρη και το υπόλοιπο προπόνηση σε μένα ή σε κάτι πιτσιρίκια που τους κάνω μάθημα kick Boxing :D )

Αλλο εγώ όμως και άλλο εσυ .... :p:p ( Με την καλή την έννοια πάντα ):)

Μην ξεχνάς ότι παλιότερα ήμουν σε επαγγελματικό επίπεδο στο Thai Boxing και τώρα απλά περνάω την ώρα μου και γιαυτό αφηερώνω τόσο χρόνο σε αυτό που με τρελένει !!! :w00t:

 

Εσύ πιστεύω ότι με 2 φορές την εβδομάδα απο ένα 2ωρο ( kick Boxing ) και άλλες 2 φορές την εβδομάδα απο 1 ώρα για βάρη κ.τ.λ. θα είσαι καλά !!!

Μπορείς να τα συνδιάσεις οπως και εγώ με βάση πάντα το προγραμμά σου !!!

Να ξέρεις ότι οι υπερβολές πληρώνονται με χρόνιους τραυματισμούς !!!

( Δηλαδή στην αρχή θα ξεκινήσεις σιγά σιγά και χαλαρά για να αποφύγεις κάποιο ανεπιθύμητο τραυματισμό ) !!!

Αν κάνεις αυτό που σου είπα σε 2 μήνες το αργότερο θα δεις διαφορά !!!

Οτι άλλο θες για το kick Boxing ρώταμε !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απο διατροφη μπορω να σου πω οτι κατι σαν 'κανονας' ειναι να τρως υδατανθρακες πριν την ασκηση και πρωτεινη μετα.

 

Υδατανθρακες= ενεργεια για να καψεις

πρωτεινη= τρεφει μυς μετα την ασκηση

 

Με αυτο τον βασικο κανονα κανεις κορμι, για πιο συγκεκριμενα πραγματα ειδικος ειναι ΜΟΝΟ ο γυμναστης σου.

 

αν μπορείς να αναφέρεις ενδεικτικά κάποιες τροφές που περιέχουν υδατάνθρακες και κάποιες πρωτείνη; για να ξέρω τι να τρώω...

 

εγώ βασικά όγκο θέλω να πάρω, ήδη έχω αρχίσει να βλέπω διαφορά στο γυμναστήριο. αλλά ξέρω ότι χωρίς διατροφή δε γίνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

αν μπορείς να αναφέρεις ενδεικτικά κάποιες τροφές που περιέχουν υδατάνθρακες και κάποιες πρωτείνη; για να ξέρω τι να τρώω...

 

εγώ βασικά όγκο θέλω να πάρω, ήδη έχω αρχίσει να βλέπω διαφορά στο γυμναστήριο. αλλά ξέρω ότι χωρίς διατροφή δε γίνεται τίποτα.

Για να πάρεις όγκο χρειάζεσαι διατροφή πλούσια σε προτεϊνες, ειδικά πριν πας στο γυμναστήριο.

Κλασικά τέτοια φαγητά είναι το κοτόπουλο (κατά προτίμηση βραστό), το ψάρι (κυρίως τα μεγάλα ψάρια, τσιπούρα κλπ. αλλά και τα φιλέτα), το ασπράδι του αυγού κλπ.

Επίσης, μπορείς ένα μισάωρο πριν πας γυμναστήριο να καταναλώσεις και μια κονσέρβα τόνο ή σαρδέλες για έξτρα προτεϊνες.

 

Υπάρχει πάντα και η λύση των συμπυκνωμένων προτεϊνών, αλλά προσωπικά δεν θα ήθελα να ανακατευτώ με αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις όγκο χρειάζεσαι διατροφή πλούσια σε προτεϊνες, ειδικά πριν πας στο γυμναστήριο.

Κλασικά τέτοια φαγητά είναι το κοτόπουλο (κατά προτίμηση βραστό), το ψάρι (κυρίως τα μεγάλα ψάρια, τσιπούρα κλπ. αλλά και τα φιλέτα), το ασπράδι του αυγού κλπ.

Επίσης, μπορείς ένα μισάωρο πριν πας γυμναστήριο να καταναλώσεις και μια κονσέρβα τόνο ή σαρδέλες για έξτρα προτεϊνες.

Υπάρχει πάντα και η λύση των συμπυκνωμένων προτεϊνών, αλλά προσωπικά δεν θα ήθελα να ανακατευτώ με αυτά.

 

Συμφωνώ εκτώς από κάποιο σημείο !!!

Σε αυτό που λες κάνεις λάθος ...Γιατί πριν απο την προπόνηση ή το γυμναστίριο πρέπει να εχεις φάει τουλάχιστον ένα 2 ωρο πρίν για να έχεις άδειο στομάχι !!!!

Δεν είναι και ότι καλύτερο να κάνεις γυμναστική με γεμάτο στομάχι γιατί πρεσάρεις παραπάνω την καρδιά και κουράζεσε πιο γρήγορα και υπάρχουν και πολλοί άλλοι κύνδυνοι όταν κάνεις κάτι τέτοιο !!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ εκτώς από κάποιο σημείο !!!

Σε αυτό που λες κάνεις λάθος ...Γιατί πριν απο την προπόνηση ή το γυμναστίριο πρέπει να εχεις φάει τουλάχιστον ένα 2 ωρο πρίν για να έχεις άδειο στομάχι !!!!

Δεν είναι και ότι καλύτερο να κάνεις γυμναστική με γεμάτο στομάχι γιατί πρεσάρεις παραπάνω την καρδιά και κουράζεσε πιο γρήγορα και υπάρχουν και πολλοί άλλοι κύνδυνοι όταν κάνεις κάτι τέτοιο !!! ;)

Έχεις απόλυτο δίκιο σ'αυτό που λες, αλλα δε νομίζω ότι μια μικρή κονσέρβα τόνο (30 γρ. καθαρό βάρος νομίζω), χωρίς τπτ άλλο, θα επιβαρύνει τόσο πολύ το στομάχι και την καρδιά. Άλλωστε, τις προτεϊνες τις θες λίγο πριν την προπόνηση, όχι πολύ πριν.

 

Και άλλωστε μιλάω για προπόνηση χαμηλού ρυθμού (βάρη, γρήγορο περπάτημα, ποδήλατο) και όχι για σπορ (π.χ. kick boxing).

 

Anyway, αυτό που γράφεις είναι σωστό πάντως και θα έπρεπε να εφαρμόζεται γιατί ποτέ δεν ξέρεις τις αντοχές και τις αδυναμίες του οργανισμού σου...

Link to comment
Share on other sites

exw ksekinhsei kai gw gymnasthrio edw kai 3 evdomades..twra paw sthn 4..opws eixa ksanapei thelw muikh endynamwsh..ayto einai idio me ton ogko pou eipe ena paidi pio panw?dld gia na kanw grammwseis tha prepei na trww prwteeines prin thn askhsh 'h ydatanthrakes?kai epishs eida oti leei kapoios oti ta varh kai ayta einai mythos..ayto isxyei?gt egw kanw diadromo kai meta askhseis sta organa..help please:-)
Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

nai otan leme grammwseis den ennooume san tis athlhtries pou einai les kai exoun andriko swma..
Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

exw ksekinhsei kai gw gymnasthrio edw kai 3 evdomades..twra paw sthn 4..opws eixa ksanapei thelw muikh endynamwsh..ayto einai idio me ton ogko pou eipe ena paidi pio panw?dld gia na kanw grammwseis tha prepei na trww prwteeines prin thn askhsh 'h ydatanthrakes?kai epishs eida oti leei kapoios oti ta varh kai ayta einai mythos..ayto isxyei?gt egw kanw diadromo kai meta askhseis sta organa..help please:-)

 

Δεν είμαι διατροφολόγος για να σου πώ τι πρέπει να τρως.....

Ο γυμναστής σου δεν σου έχει πεί ??? ( Συνήθως ξέρουν γιαυτό σου λεω )

Αλλα όπως γράφω και πιο πάνω δεν είναι ότι καλυτερο για τον οργανισμό να τρώμε και μετά στα καπάκια να πάμε γυμναστήρο ...

Εγώ αυτά που έτρωγα πρίν αποσυρθώ απο το επαγγελματικό kick Boxing ήταν :

κοτόπουλα , ψάρια , κρέας κοκκινο..( Απαγορευόταν αυστηρώς αναψικτικά κ.τ.λ. )

Τώρα επιτέλους τρώω ότι θέλω χωρίς περιορισμούς !!!! :)

Αυτά μας τα είχε βγάλει διατροφολόγος και πάντα με βάση το μεταβολισμό του σώματος του κάθε αθλητή !!!!

Link to comment
Share on other sites

exw ksekinhsei kai gw gymnasthrio edw kai 3 evdomades..twra paw sthn 4..opws eixa ksanapei thelw muikh endynamwsh..ayto einai idio me ton ogko pou eipe ena paidi pio panw?dld gia na kanw grammwseis tha prepei na trww prwteeines prin thn askhsh 'h ydatanthrakes?kai epishs eida oti leei kapoios oti ta varh kai ayta einai mythos..ayto isxyei?gt egw kanw diadromo kai meta askhseis sta organa..help please:-)

Είναι απλό. Αν θες να αυξήσεις μυϊκή μάζα (αυτό είναι που λέμε "είμαι στον όγκο τώρα" :lol:) χρειάζεσαι πρωτεϊνες. Επειδή είσαι γυναίκα, και δεν έχεις ανάγκη να "πετάξεις" δικέφαλους, τρικέφαλους κλπ. :p θα σου πρότεινα να μην αυξήσεις τις πρωτεϊνες που παίρνεις ούτως ή άλλως στο καθημερινό φαγητό σου. Οι πρωτεϊνες που παίρνεις καθημερινά σου φτάνουν ώστε να έχεις ένα γυμνασμένο μεν, όχι ανδρικό δε, σώμα. ;)

 

Απλώς να φτοντίσεις, μέσω προσεγμένης διατροφής και αεροβικής άσκησης (διάδρομο, ποδήλατο, αερόμπικ, διάφορα σπορ κλπ.), να αποβάλλεις το επιφανειακό λίπος που μπορεί να έχεις, ώστε να αναδειχθούν οι μύες που υπάρχουν από κάτω (και αυτό είναι η γράμμωση). ;)

Και επίσης μην το παρακάνεις στα κιλά, ειδικά στήθος/πλάτη/ώμους, γιατί θα αρχίσουν να αναπτύσσονται σε όγκο οι αντίστοιχες μυικές ομάδες, και το σώμα σου μπορεί να γίνει περισσότερο τριγωνικό απ' ότι θες. Αλλά αυτό θα το βλέπεις στην πορεία και μπορείς να σταματήσεις να βάζεις περισσότερα "κιλά" στα βάρη όταν φτάσεις στο επίπεδο που σ' αρέσει. ;)

 

Οι υδατάνθρακες είναι ας πούμε "καθαρή μορφή ενέργειας", και είναι το πρώτο πράγμα που καίει ο οργανισμός για να είναι ενεργός. Αυτο σημαίνει πως οι υδατάνθρακες (σε συνδιασμό με βιταμίνες πάντα) βοηθούν να είσαι δυνατή και να μην νιώθεις κουρασμένη στην προπόνηση. Και άλλωστε είναι λογικό, πως μπορείς να κάνεις προπόνηση αν δεν έχεις ενέργεια να σε στηρίξει. Δυστυχώς το λίπος είναι δύσκολη μορφή ενέργειας, καίγεται με αργό ρυθμό, και δεν αρκεί για να σε υποστηρίξει όταν κάνεις γυμναστήριο (γι' αυτό και λέμε ότι για να κάψεις λίπος θες ασκήσεις χαμηλού ρυθμού, π.χ. γρήγορο περπάτημα και όχι τρέξιμο, γιατί πρέπει να στοχεύεις στους λιπώδεις ιστούς και όχι σε άλλες πιο εύκολες μορφές ενέργειας, όπως το κάψιμο μυϊκών ιστών).

Link to comment
Share on other sites

dld gia na ktlvw re paidia..gia na apovallw to lipos thelei perissotero aerobic diadromo podhlato kai oxi organa?dld ta organa pou exei gia ta podia kai ola ayta?me liga logia adika ta kanw?
Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

dld gia na ktlvw re paidia..gia na apovallw to lipos thelei perissotero aerobic diadromo podhlato kai oxi organa?dld ta organa pou exei gia ta podia kai ola ayta?me liga logia adika ta kanw?

 

Αδικα δεν τα κάνεις ... αλλα με μέτρο ..;)

Για την καλύτερη φυσική κατάσταση είναι αυτά που προανέφερε και ο φίλος πιο πάνω !!!

( Δηλαδή: διάδρομο , ποδήλατο , aerodic ) :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε ο φίλος panikk, άδικα δεν τα κάνεις, είναι γυμναστική και γυμνάζεις τους μύες σου. Αλλά για στοχευμένη απώλεια λίπους κατάλληλες είναι οι αεροβικές ασκήσεις.
Link to comment
Share on other sites

malista..dld kanoume aerovikes askhseis gia na xasoume lipos kai organa gia na gymnasoume tous mues..swsta?
Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

power plate με 600 ευρω καινουργι οαπο μαγαζι φιλου. να το παρω? τα φερνει αυτος εισαγωγη και γιαυτο τα πουλαει φτηνα, απλα δεν ξερω αν αξιζει
Link to comment
Share on other sites

power plate με 600 ευρω καινουργι οαπο μαγαζι φιλου. να το παρω? τα φερνει αυτος εισαγωγη και γιαυτο τα πουλαει φτηνα, απλα δεν ξερω αν αξιζει

 

δεν παιζει να ναι το κανονικο το power plate..απλα κατι παραπλησιο..που φυσικα δεν κανει την ιδια δουλεια..

Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia....

 

eimai 18 (epitelous..) 185 kai 67 kg....

 

to thema einai oti eimai poly adynatos.. logo tromera kalou metabolismou..oso k an trww:( k trww arketa...

 

km symboulh gia na paxynw? se syndyasmo k me gymnasthrio tha arxisw se ligo kairo.....\

 

 

sorry gia ta greeklish.. ksexasthka:-(

Device: HTC Desire

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

Rom:RCMix S v2.0 A2SD + BravoHboot

Link to comment
Share on other sites

δεν παιζει να ναι το κανονικο το power plate..απλα κατι παραπλησιο..που φυσικα δεν κανει την ιδια δουλεια..

 

και ομως ειναι καινουργιο. η τιμη ειναι χαμηλη γιατι τα κανει αυτος εισαγωγη και στο μαγαζι του το πουλαει χωρις αποδειξη στην τιμη χονδρικης.

δεν ειναι της εταιριας power plate αλλα παρομια πλατφορμα δονησης και μαλιστα απο οτι μο ειπε κανει περιδηνηση και οχι απλη πανω κατω κινηση. 3ης γενεας power plate. τωρα σχετικα με το ποια εταιρια θα αγορασεις το ιδιο ειναι καθως μονο το ονομα αλζει, μου ειπε πως μπορει να γραψει απο εξω απο το μηχανημα οτι ονομα θελει. αγοραζει απ οτο εργοστασιο που φτιαχνει τα power plate. απλα αντι power plate, γραφει stek γιατι ειναι δικια του παραγγελια. συγουρα 2-4-5 χιλιαρικα για να παρω το "γνησιο" δε θα τα εδινα. το θεμα γνησιο ειναι απαττη. δηλαδη τωρα που διαψαω θα πιω μονο απο το γνησιο ποτηρι? τι θα πει γνησιο? μια απλη πλατφορμα δονησης δεν ειναι? η οταν αγοραζεις αυτοκινητο περνεις το γνησιο? δηλαδη την 1η εταιρια που εβγαλε αυτοκινητο μαζικης παραγωγης, αρα την ford?

το παιδι το ξερω χρονια δε μου λεει ψεματα και αλωστε μου εδειξε καταλογο καιειδα ποσο πουλαει χονδρικη. τωρα το οτι το δινει 600 στο μαγαζι του, λογικο ειναι αφου το δινει χωρι ς αποδειξη. παντως το ιδιο ακριβως μηχανημα με εστειλε να το δω σε καποιον που αγοραζει απο αυτον και το πουλαγε 1250.

βασικα η ερωτηση μου ειναι αν οντως οι συσκευες αυτες βοηθανε οσο λενε η απλα ...σε κουνανε

α ενας φιλος αγορασε με εναν αλλο μαζι το και καλα γνησιο power plate 5.000ευρω και τωρα ψαχνουν να το πουλησουν και δε τους δινει κανεις πανω απο 500ευρω! τι βλακας μπορει να εισαι να δωσεις 5000 οταν βρισκεις τα ιδια με 600-1250ευρω! ελεος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

http://www.ricardo.gr/accdb/viewitem.asp?AuctionNr=553860704&ComeFromMyPages=1

θέλω τη γνώμη σας. Αξίζει να μπω στη μάχη για να παρω την πλατφόρμα? πριν λιγες μερες την αγορασε καποιος 780 ευρω ενω τωρα ειναι πολυ ποιο χαμηλα!

μεχρι ποσα να δωσω? είχα ψαξει να αγορασω μια τετοια πλατφορμα και μου ζητουσαν 6-7-8-1500 euro...

Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia....

 

eimai 18 (epitelous..) 185 kai 67 kg....

 

to thema einai oti eimai poly adynatos.. logo tromera kalou metabolismou..oso k an trww:( k trww arketa...

 

km symboulh gia na paxynw? se syndyasmo k me gymnasthrio tha arxisw se ligo kairo.....\

 

 

sorry gia ta greeklish.. ksexasthka:-(

 

etsi akrivws ksekinisa ki egw gymnastirio idio ypsos idia kila,kai pira 8 kila apo tote pou arxisa,trwge kai parapanw kai tha eisai mia xara,twra eimai sta 75 kila,,afou pareis liga kila kai deis to swma sou na dynamwnei(meta apo mines milaw)kai afou pareis kai ton ogko kai ta kila,eimai yper na ksekiniseis kai kolymbitirio an exeis xrono,tha sou kanei tromeri douleia pistepse me.

Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια μια ερωτηση.Ξεκινησα σημερα γυμναστηριο, για πρωτη φορα στη ζωη μου.Ειμαι 22 χρον. 78 κιλα, 1.77 περιπου υψος.

Κανω διαδρομο κανα τέταρτο στην αρχη, μετά κυκλικό πρόγρμμα στα όργανα με τη βοήθεια γυμναστων και τελος παλι διαδρομο η ποδηλατο πριν φύγω.

 

Ενας φιλος μου ειπε να τρωω τουλαχιστον 2 ωρες πριν παω γυμναστηριο.

Μπορω λίγο πριν φυγω για γυμναστηριο να τρωω και κανενα παστελι με αμύγδαλα?Η κανα ξηρο καρπό σκέτο?

 

Μετα το γυμναστηριο μπορω να τρωω κατι , και αν ναι τι?

Γτ πειναω πολύ...Σημερα έφαγα 2 μήλα...

Γενικα μετα απο ποση ωρα αφου τελειωνω το γυμναστηριο μπορω να τρωω, τι και σε τι ποσότητες περίπου?

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν τα λένε στο γυμναστήριο που πηγαίνεις? Οι ξηροί καρποί πάντως δε νομίζω να είναι και ότι καλύτερο...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...