Jump to content

Wind Roaming F.A.Q.


Hunter
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

TIM Roaming F.A.Q.

 

Επειδή δεν έχω δει κάποιο ανάλογο θέμα στο φόρουμ είπα να ασχοληθώ λιγάκι και να συντάξω αυτό το μήνυμα προς βοήθεια όλων

 

1. Για κατόχους σύνδεσης με συμβόλαιο υπάρχουν οι παρακάτω προϋποθέσεις

 

Α) εάν ο λογαριασμός σας εξοφλείτε μέσω πιστωτικής κάρτας τότε το roaming ενεργοποιείτε με ένα τηλεφώνημα στο CC 1260/1266

 

Β) εάν ο λογαριασμός σας εξοφλείτε μέσου τραπεζικού λογαριασμό τότε πάλι με ένα τηλεφώνημα στο CC έχουμε roaming.

 

Γ) εάν εξοφλούμε τον λογαριασμό μας με μετρητά σε τράπεζα / ΕΛΤΑ / Κατάστημα ΤΙΜ , θα πρέπει να περάσουμε από ένα κατάστημα ΤΙΜ είτε να δηλώσουμε μια πιστωτική κάρτα / Τραπεζικό λογαριασμό είτε να καταβάλουμε μια εγγύηση € 293,00 τα οποία χρήματα επιστρέφονται αφού εξοφληθεί ο λογαριασμός που κάναμε όταν ήμασταν στο εξωτερικό.

 

2. Για κατόχους ForAll/Free2Go/B-Free

 

Παρέχεται χωρίς καμία άλλη ενέργεια σε όλα τα καρτοκινητά η δυνατότητα να μπορούμε να στέλνουμε και να λαμβάνουμε μηνύματα και να έχουμε εισερχόμενες κλήσεις ( εφόσον υπάρχει υπόλοιπο στον λογαριασμό μας )

 

Για να μπορέσουμε να έχουμε ΚΑΙ εξερχόμενες κλήσεις θα πρέπει τουλάχιστον 4-5 μέρες πριν να περάσουμε από ένα κατάστημα ΤΙΜ για να κάνουμε μια αίτηση ( B-Free FULL Roaming ) στην οποία πρέπει απαραίτητος να δηλώσουμε πιστωτική κάρτα για να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία . η υπηρεσία αυτή παραμένει ενεργή για 3 μήνες και στο τέλος του κάθε μήνα εκδίδεται λογαριασμός.

 

Υ.Γ. για την υπηρεσία B-Free Full Roaming , πρέπει απαραιτήτως να έχει δηλώσει ο κάτοχος του καρτοκινητου τα στοιχεία του στην ΤΙΜ

 

 

Ενημέρωση Αυγούστου 2007

Από 1ης Αυγούστου 2007 οι κάτοχοι συμβολαίων Wind θα μπορούν να ενεργοποιούν το Roaming ανεξάρτητα του τρόπου πληρωμής, χωρίς εγγύηση.

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 226
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Hunter (23 Μάρ. 2004 , 10:15)

 

293,00 τα οποία χρήματα επιστρέφονται αφού εξοφληθεί ο λογαριασμός που κάναμε όταν ήμασταν στο εξωτερικό.

 

 

επειδή το έχω πρόσφατο...σε επικοινωνία με το cc μου είπαν ότι δεν έχει την μορφή εγγύησης που επιστρέφεται,αλλά αφαιρείται από μελλοντικούς λογαριασμούς...που σημαίνει αν εγώ κάνω λογαριασμό 20 ευρώ το μήνα θέλω 15 μήνες να αφαιρεθεί το ποσό,που σημαίνει προεξόφληση 15 μηνών...αμ δε ....πήρα το B free της μητέρας μου και ησύχασα.... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως και εγω αυτο ξερω... Σιγουρα σε κοσμοτε τουλαχιστον ετσι γινεται...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nikos_s3 (23 Μάρ. 2004 , 14:12)

 

επειδή το έχω πρόσφατο...σε επικοινωνία με το cc μου είπαν ότι δεν έχει την μορφή εγγύησης που επιστρέφεται,αλλά αφαιρείται από μελλοντικούς λογαριασμούς...που σημαίνει αν εγώ κάνω λογαριασμό 20 ευρώ το μήνα θέλω 15 μήνες να αφαιρεθεί το ποσό,που σημαίνει προεξόφληση 15 μηνών...αμ δε

Οχι ακριβώς έτσι :cool: Ναι μεν ισχύει αυτό μόνο για σύνδεση συμβολαίου και δεν είναι εγγύηση αυτό που πληρώνεις αλλά ποσό έναντι μελλοντικών χρεώσεων. Επίσης δεν περιμένεις 15 μήνες αλλά τα χρήματα αυτά παραμένουν πάντα για τόν σκοπό που ανέφερα πιο πάνω και σε περίπτωση που θες να κάνεις διακοπή είτε πιστώνονται σε λογαριασμούς και αφαιρούνται απ'εκει είτε όταν κάνεις διακοπή και δεν πιστώνονται κάπου στα επιστρέφουν σε λογαριασμό δικο σου ή τα παίρνεις σε κατάστημα TIM. Αυτά :)

[SIGPIC][/SIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ακόμα χειρότερα δηλαδή...τους έχεις καβάτζα πάντα 100 χιλιάρικα και τα παίρνεις όταν φύγεις...βρε δεν τα κρατάω σπίτι μου να τα'χω να τα χαίρομαι..:o
Link to comment
Share on other sites

Μα απο τη στιγμη που ανοιγουν το roaming ακομα και με εξοφληση μεσω τραπ. λογαριασμου, δεν υπαρχει καν λογος υπαρξης της εγγυησης αυτης.. :whistle:
Infinite loneliness
Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτωντως η μονη που δεν θελει πιστωτικη η εγγυηση για το roaming ειναι η Vodafone.
Link to comment
Share on other sites

Απο ποτε? Εδω αν δεν εχεις πιστωτικη κτλ δε μπορεις να κανεις διεθνη κληση!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα τι σχεση εχει το να εχεις καρτα για την vodafone το θεμα μας εδω ειναι ΤΙΜ roaming εαν δεν κανω λαθος
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Hunter (25 Μάρ. 2004 , 14:15)

 

δεν καταλαβα τι σχεση εχει το να εχεις καρτα για την vodafone το θεμα μας εδω ειναι ΤΙΜ roaming εαν δεν κανω λαθος

 

 

Αναφερθηκε πιο πανω η Cosmote, οποτε ειπα να γραψω τι παιζει και με την Vodafone. Κακο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Μολις επικοινωνησα με την Vodafone. Περιαγωγη χωρις εγγυηση μου ειπαν ΔΕΝ!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος TakeOverNet (25 Μάρ. 2004 , 14:36)

 

Αναφερθηκε πιο πανω η Cosmote, οποτε ειπα να γραψω τι παιζει και με την Vodafone. Κακο ειναι?

 

 

καθολου κακο φιλε μου , απλα δεν θελω εγω και κανενας αλλος νομιζω να κανουμε το θεμα vs , νομιζω οτι θα συμφωνεις μαζι μου ετσι δεν ειναι?

 

Προς Θεου δεν λεω οτι ετσι παει να γινει αλλα μερικες φορες αθελα μας μπορουμε να πουμε κατι που μπορει να οδηγησει ενα θεμα στον καδο

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Hunter (25 Μάρ. 2004 , 15:29)

 

καθολου κακο φιλε μου , απλα δεν θελω εγω και κανενας αλλος νομιζω να κανουμε το θεμα vs , νομιζω οτι θα συμφωνεις μαζι μου ετσι δεν ειναι?

 

Προς Θεου δεν λεω οτι ετσι παει να γινει αλλα μερικες φορες αθελα μας μπορουμε να πουμε κατι που μπορει να οδηγησει ενα θεμα στον καδο

 

 

Εχεις δικιο. Καλυτερα να μενουμε στο θεμα μας και να μην ποσταρουμε αποκλειστικα για να γραψουμε κατι για την εταιρεια που υποστηριζουμε/δουλευουμε.

Infinite loneliness
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Wirelessly posted (Nokia 3650: Nokia3650/1.0 (4.13) SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Enas gnwstos mou pou pige sta tirana gia epagelmatikous logous den mporei na steilei minima. Exei kartokinito. Perisy pou eixe ksanapaei estelne kanonika. Mipws prepei na alla3ei kanena kentro minimatwn? Sthn karta tou exei ypoloipo. Ti allo mporei na ftaiei? Thanks

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nhariton (15 Απρ. 2004 , 01:30)

 

Wirelessly posted (Nokia 3650: Nokia3650/1.0 (4.13) SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Enas gnwstos mou pou pige sta tirana gia epagelmatikous logous den mporei na steilei minima. Exei kartokinito. Perisy pou eixe ksanapaei estelne kanonika. Mipws prepei na alla3ei kanena kentro minimatwn? Sthn karta tou exei ypoloipo. Ti allo mporei na ftaiei? Thanks

 

 

Και με τα δυο δικτυα της Αλβανιας υπαρχει αυτο το προβλημα...; :worry:

Infinite loneliness
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia 3650: Nokia3650/1.0 (4.13) SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από Soulman

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nhariton (15 Απρ. 2004 , 01:30)

 

Wirelessly posted (Nokia 3650: Nokia3650/1.0 (4.13) SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Enas gnwstos mou pou pige sta tirana gia epagelmatikous logous den mporei na steilei minima. Exei kartokinito. Perisy pou eixe ksanapaei estelne kanonika. Mipws prepei na alla3ei kanena kentro minimatwn? Sthn karta tou exei ypoloipo. Ti allo mporei na ftaiei? Thanks

 

 

Και με τα δυο δικτυα της Αλβανιας υπαρχει αυτο το προβλημα...; :worry:

 

Den to gnwrizw ayto. Exei aytomath anixneysh diktyou. 8a tou pw na dokimasei na synde8ei me to allo diktyo. Thanks

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
'Οπως ανέφερα και στο σχετικό θέμα όταν κάποιος έχει κάρτα 3G δεν έχει περιαγωγή ας έχει και δέκα πιστωτικές. Το γιατί θα ήθελα πολύ να μου το απαντήσει κάποιος. Είναι μάλλον απο τα κουλά του συστήματος.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος amoust ( 2 Ιούν. 2004 , 01:46)

 

'Οπως ανέφερα και στο σχετικό θέμα όταν κάποιος έχει κάρτα 3G δεν έχει περιαγωγή ας έχει και δέκα πιστωτικές. Το γιατί θα ήθελα πολύ να μου το απαντήσει κάποιος. Είναι μάλλον απο τα κουλά του συστήματος.

 

 

Loipon kalesa kata to apogeyma sto CS ths TIM gia na plirofori8o, mias kai exo to 3G Add On kai prokete na taksidepso sthn Italia th Paraskeyh, an einai energopoiimeno to Roaming os ixe otan itan 2.5G, h apantisi pou elava [pou meta apo ayta pou diavasa edo pera DEN mou ekane ka8olou es8isi] itan pos DEN einai Active to Roaming sth grammh mou... :blink:

 

Eksigisa evgenikotata sth kopela pos 8a taksidepso gia Italia th Paraskeyh kai pos 8elo na ksana ginei Active to Roaming, me doaveveose pos ayto 8a ginei afou edose th sxetiki entoli, apo ekei kai epita 8a energopoii8ei entos mias ergasimis meras [diladi simera Tetarth].

 

...Ante na doume :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Dromeas ( 2 Ιούν. 2004 , 01:57)

 

Loipon kalesa kata to apogeyma sto CS ths TIM gia na plirofori8o, mias kai exo to 3G Add On kai prokete na taksidepso sthn Italia th Paraskeyh, an einai energopoiimeno to Roaming os ixe otan itan 2.5G, h apantisi pou elava [pou meta apo ayta pou diavasa edo pera DEN mou ekane ka8olou es8isi] itan pos DEN einai Active to Roaming sth grammh mou... :blink:

 

Eksigisa evgenikotata sth kopela pos 8a taksidepso gia Italia th Paraskeyh kai pos 8elo na ksana ginei Active to Roaming, me doaveveose pos ayto 8a ginei afou edose th sxetiki entoli, apo ekei kai epita 8a energopoii8ei entos mias ergasimis meras [diladi simera Tetarth].

 

...Ante na doume :confused:

 

Περιμένουμε τις εξελίξεις...

 

Αν δεν μπορεί να μπει περιαγωγή σε 3G συνδέσεις τότε θα πρόκειται για μεγάλη βλακεία της ΤΙΜ! Ας ελπίσουμε ότι απλά είναι πρόβλημα στο σύστημά τους που απενεργοποιεί την περιαγωγή για όποιον ενεργοποιεί την τρίτη γενιά, το οποίο όμως μπορεί να λυθεί με επανενεργοποίηση της περιαγωγής και όχι ότι δεν γίνεται καθόλου συνύπαρξη 3G και περιαγωγής όπως μας είπε ένας άλλος φίλος ότι του έτυχε!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι φίλε μου να δουλέψει. Πάντως εμένα του Αγίου Πνεύματος στο Βουκουρέστι δεν δούλεψε. Κι εγώ έχω το 3G add on.Μήπως θα ήταν σωστό να πάρεις και μια δεύτερη απλή Sim μαζί σου; Εμένα με έσωσε.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gmmour ( 2 Ιούν. 2004 , 02:27)

 

Περιμένουμε τις εξελίξεις...

 

Αν δεν μπορεί να μπει περιαγωγή σε 3G συνδέσεις τότε θα πρόκειται για μεγάλη βλακεία της ΤΙΜ! Ας ελπίσουμε ότι απλά είναι πρόβλημα στο σύστημά τους που απενεργοποιεί την περιαγωγή για όποιον ενεργοποιεί την τρίτη γενιά, το οποίο όμως μπορεί να λυθεί με επανενεργοποίηση της περιαγωγής και όχι ότι δεν γίνεται καθόλου συνύπαρξη 3G και περιαγωγής όπως μας είπε ένας άλλος φίλος ότι του έτυχε!

 

Την πρώτη μέρα που έφτασα και δεν λειτουργούσε η περιαγωγή πήρα τηλέφωνο και μου την ενεργοποίησαν ξανά. Την τρίτη μέρα που έφευγα και δεν δούλευε μου είπαν πως δεν λειτουργεί για τρίτης γενιάς κάρτα. Χτές που πήγα στο Μαρούσι μου είπαν πως οι USIM δεν λειτουργούν έξω απο την Ελλάδα. Και για να βεβαιωθώ ρώτησα τον υπάλληλο -δηλαδή πρέπει να πάρω άλλη γραμμή απλή που θα την έχω μόνο για έξω; -

Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια απο τα προηγούμενα. Σήμερα που πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών μου είπαν πως το roaming είναι απο σήμερα πλέον ενεργοποιημένο στην γραμμή μου και δεν έχει σχέση που είναι 3G η κάρτα μου!!!!!!!!! Δηλαδή για να είσαι σίγουρος για κάτι θα πρέπει να τηλεφωνείς στην εξυπηρέτηση πελατών δέκα φορές και η πλειοψηφία κερδίζει.
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!! ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΧΡΗΣΤΗΣ 3G ADD ON. ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΥΧΝΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ. ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΣΑ ΜΑΡΤΙΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΗ Η ΠΕΡΙΑΓΩΓΗ ΣΕ 3G ΧΡΗΣΤΕΣ ΕΦΟΣΟΝ ΤΗΡΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΟΙΠΟΘΕΣΕΙΣ. (Π.Κ. , Τ.Λ. ,Η ΕΓΓ.). ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ Η 3G SIM ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΕ ΚΑΛΕΣΟΥΜΕ ΣΤΟ C.C ΤΗΣ ΤΙΜ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑ-ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ Η ΠΕΡΙΑΓΩΓΗ.

ΠΕΡΙΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΟΝΟ 2G. ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...