Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5140 & Νεο 5140i


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Re paidia gia na e3afanisw to logotupo ths voda h na valw diko mou alla apo oti eida den to vlepei to logomanager.

 

uparxei kati allo pou mporei na kanei allagh logotupou?

an gnwrizei kapoios kai mporei as to steilei sto modshq@yahoo.com h pm me !

Efxaristw !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 346
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος iCeDeViL (29 Ιούλ. 2004 , 03:49)

 

Hello!!Exw ena t610 k aurio tha paw na kanw antallagi ( kata 99% ) k tha parw to 5140... mipws kserei kaneis an exoun bgei games gia to 5140 k an nai pou tha ta brw????

thx :rolleyes:

 

 

Απο τη στγμή που το κινητό είναι series 40 τότε θα ψάξεις στην ανάλογη περιοχή το θέμα με τίτλο παιχνίδια.. ή καλύτερα κάνε κλίκ εδώ

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Pantws re paidia to plhtkro "0" den patietai me tipota.Pws ekanan tetoia ******* den katalavainw.

Oson afora to gps shell akousa oti paizei na to ferei o germanos mesa sthn evdomada.Twra avgoustiatika ti na perimenei kaneis alla pote den 3ereis :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος denial ( 2 Αύγ. 2004 , 09:19)

 

Pantws re paidia to plhtkro "0" den patietai me tipota.Pws ekanan tetoia ******* den katalavainw.

 

 

Καλά και εσύ τι το θες να το πατάς το "0", πολύ παράξενος είσαι, αμάν! :p

Ας ελπίσουμε ότι θα μαλακώσει με την χρήση γιατί αλλιώς θα κάνουμε ομαδική μήνυση στην ΝΟΚΙΑ για θλάση στον αντίχειρα.

 

Τώρα που την είπα και εγώ την ****** μου να σας πω και γιατί έγραψα αυτό το post. Μερικές φορές (δεν έχω καταλάβει από τι εξαρτάται) το κινητό δεν εμφανίζει στην οθόνη τις αναπάντητες και τα μηνύματα (δηλ το μήνυμα π.χ. "2 αναπάντητες κλήσεις") αλλά όταν πάω στην λίστα με τις αναπάντητες (ή τα μηνύματα αντίστοιχα) φαίνονται κανονικά. Πολλές παρενθέσεις ε? Αδυναμία έκφρασης το έλεγε η φιλόλογός μου. Τέσπα, το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα ή να πάω στα "απίστευτα και όμως αληθινά";

If it works, don't fix it.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

παιδια μια ερώτηση:

Έχει μία φίλη το 5140 και δεν ξέρει πώς να στείλει φωτος απο το κινητό σε laptop. Χρειάζεται να έχεις εγκαταστήσεις το Νοκια PC Suite ή όχι?

Ενεργοποίησα τις IR από το κινητό και το Νοκια PC Suite μου έβγαλε "Δεν υπαρχει σύνδεση". Πρέπει να γίνει κάτι άλλο?

Ποια είναι τα βήματα για αποστολή jpg?

Είμαι εντελώς άσχετος με νοκια και δεν γνωρίζω τί παίζει εδω με τις IR. :whistle:

Thnxs

Link to comment
Share on other sites

Όταν βλέπεις την εικόνα στην Έκθεση πατάς επιλογές>αποστολή>με υπέρυθρες, σου λένε τα win xp ότι έρχεται ένα αρχείο και αν θέλεις να το αποδεχτείς... πατάς ναι, και αυτό ;)
If it works, don't fix it.
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα αυτο που λες με τις IR, αλλα δεν εμφανίζεται τίποτα στο PC (έχει ΧP home edition) και στην οθονη του κινητου εμφανίζεται το μήνυμα, μετά από πολλές προσπάθειες, "η αποστολή απέτυχε".

 

Τί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Το5140 το κράτησα ακριβώς μια ..... μέρα. Και αυτό γιατί το Νοκια club έκλεισε νωρίς, και δεν μπόρεσα να το επιστρέψω αυθημερών.

 

Έχω αγοράσει όλη τη σειρά των "σκληρών" της Νοκια, 5210, 5100, και τώρα 5140. Οι παρατηρήσεις μου:

 

5210: παλαιολιθικό μενού, και εντελώς entry level. Για την εποχή του όμως πολύ καλό, με ΚΟΡΥΦΑΙΑ αίσθηση και απόκριση πλήκτρων.

 

5100: Series 40, ΚΟΡΥΦΑΙΑ κατασκευή εσωτερικού module (πραγματικά πολύ στιβαρό ρε παιδιά, το κρατούσες και σου έδινε την εντύπωση ότι μπορείς να το λειτουργήσεις και χωρίς shells). ΑΛΛΑ: λόγω σχεδιασμού πληκτρολογίου, σχετική ασάφεια στα ομαδοποιημένα πλήκτρα (πχ: αριστερό soft key, πράσινο ακουστικό, πλήκτρο αριστερά). Και μην ξεχνάμε το τραγικό πλήκτρο on-off.

 

Βγαίνει λοιπόν το 5140, και περιμένω ένα κινητό που πέρα από εφετζίδικα gadgets όπως πυξίδες, GPS shells, αλφάδια κλπ θα αντιμετώπιζε τα προβλήματα των προκατόχων του.

 

Και τι βλέπω:

-Κάμερα, καλοδεχούμενη μεν, αλλά χωρίς προστασία από το "ανθεκτικό" shell.

-Κάκιστη εφαρμογή των shells (δοκίμασα 2 κινητά), τόσο που έχεις την εντύπωση ότι θα μαζεύει περισσότερη σκόνη από τα νορμάλ κινητά.

-ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΣΑΦΕΙΑ στο πολυπλήκτρο (πλέον).

-ΤΡΑΓΙΚΟ πλήκτρο 0. Κάθε space στο SMS μας φέρνει πιο κοντά στον ορθοπεδικό.

-Υπερβολικά δύσκολο άνοιγμα των shells.

-Σε σχέση με το 5100 ελαφρώς πιο πρόχειρη κατασκευή εσωτερικής μονάδας.

 

Για μένα, το κορυφαίο ανθεκτικό από Νοκια παραμένει το 5100, σαν χρυσή τομή ανάμεσα σε δυνατότητες, κατασκευή, και πλέον τιμή αγοράς.

 

Τονίζω ότι όλα τα παραπάνω είναι καθαρά προσωπικές απόψεις.

Επίσης, θα παρατηρήσατε ότι όλα τα σχόλια επικεντρώνονται στην κατασκευή, και όχι στις λειτουργίες τηλεφώνου, αλλά για μένα αυτό είναι το ζητούμενο, όταν μιλάμε για ένα τέτοιο τηλέφωνο.

 

Συγγνώμη για το μακροσκελές ποστ, καλή συνέχεια.

Φιλικά, Γιώργος.

:)

Don't think you are, know you are...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eye ( 6 Αύγ. 2004 , 10:50)

 

Καλημέρα σε όλους!

 

Το5140 το κράτησα ακριβώς μια ..... μέρα. Και αυτό γιατί το Νοκια club έκλεισε νωρίς, και δεν μπόρεσα να το επιστρέψω αυθημερών.

 

Έχω αγοράσει όλη τη σειρά των "σκληρών" της Νοκια, 5210, 5100, και τώρα 5140. Οι παρατηρήσεις μου:

 

5210: παλαιολιθικό μενού, και εντελώς entry level. Για την εποχή του όμως πολύ καλό, με ΚΟΡΥΦΑΙΑ αίσθηση και απόκριση πλήκτρων.

 

5100: Series 40, ΚΟΡΥΦΑΙΑ κατασκευή εσωτερικού module (πραγματικά πολύ στιβαρό ρε παιδιά, το κρατούσες και σου έδινε την εντύπωση ότι μπορείς να το λειτουργήσεις και χωρίς shells). ΑΛΛΑ: λόγω σχεδιασμού πληκτρολογίου, σχετική ασάφεια στα ομαδοποιημένα πλήκτρα (πχ: αριστερό soft key, πράσινο ακουστικό, πλήκτρο αριστερά). Και μην ξεχνάμε το τραγικό πλήκτρο on-off.

 

Βγαίνει λοιπόν το 5140, και περιμένω ένα κινητό που πέρα από εφετζίδικα gadgets όπως πυξίδες, GPS shells, αλφάδια κλπ θα αντιμετώπιζε τα προβλήματα των προκατόχων του.

 

Και τι βλέπω:

-Κάμερα, καλοδεχούμενη μεν, αλλά χωρίς προστασία από το "ανθεκτικό" shell.

-Κάκιστη εφαρμογή των shells (δοκίμασα 2 κινητά), τόσο που έχεις την εντύπωση ότι θα μαζεύει περισσότερη σκόνη από τα νορμάλ κινητά.

-ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΣΑΦΕΙΑ στο πολυπλήκτρο (πλέον).

-ΤΡΑΓΙΚΟ πλήκτρο 0. Κάθε space στο SMS μας φέρνει πιο κοντά στον ορθοπεδικό.

-Υπερβολικά δύσκολο άνοιγμα των shells.

-Σε σχέση με το 5100 ελαφρώς πιο πρόχειρη κατασκευή εσωτερικής μονάδας.

 

Για μένα, το κορυφαίο ανθεκτικό από Νοκια παραμένει το 5100, σαν χρυσή τομή ανάμεσα σε δυνατότητες, κατασκευή, και πλέον τιμή αγοράς.

 

Τονίζω ότι όλα τα παραπάνω είναι καθαρά προσωπικές απόψεις.

Επίσης, θα παρατηρήσατε ότι όλα τα σχόλια επικεντρώνονται στην κατασκευή, και όχι στις λειτουργίες τηλεφώνου, αλλά για μένα αυτό είναι το ζητούμενο, όταν μιλάμε για ένα τέτοιο τηλέφωνο.

 

Συγγνώμη για το μακροσκελές ποστ, καλή συνέχεια.

Φιλικά, Γιώργος.

:)

 

 

Καλοδεχούμενες οι απόψεις σου και σε ευχαριστούμε για την εμπεριστατομένη γνώμη σου πάνω στο κινητό ;)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Amon ( 5 Αύγ. 2004 , 15:11)

 

Το εκανα αυτο που λες με τις IR, αλλα δεν εμφανίζεται τίποτα στο PC (έχει ΧP home edition) και στην οθονη του κινητου εμφανίζεται το μήνυμα, μετά από πολλές προσπάθειες, "η αποστολή απέτυχε".

 

Τί να φταίει?

 

 

Οι Fast Infrared φτάνουν μέχρι 4Mbps και εννοείται ότι πέφτουν σε μικρότερη ταχύτητα για να επικοινωνήσουν με πιο αργές υπέρυθρες όπως αυτές στα κινητά. Μόνο που αυτό δεν φαίνεται να δουλεύει στις θύρες υπερύθρων στα ΝΟΚΙΑ (το δοκίμασα σε 2 laptop και σε 3 κινητά ΝΟΚΙΑ). Η λύση είναι να θέσεις speed limit στην θύρα υπερύθρων στον υπολογιστή. Δοκίμασε τα 576kbps, σε εμένα δουλεύουν μια χαρά. :)

If it works, don't fix it.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Amon (11 Αύγ. 2004 , 11:33)

 

Και πως γινεται να ρυθμίσω τις υπερυθρες στα 576ΚΒς στο laptop?

Εχω ΧP Home.

 

 

Control Panel > Wireless Link > Hardware > Properties, προφανές δεν είναι;

Ψάξτο και εσύ λίγο βρε Amon, μην ρωτάς αμέσως. Έχουμε κατακλύσει το thread με μια θύρα υπερύθρων :o

If it works, don't fix it.
Link to comment
Share on other sites

Re paidia ginetai na paroume apo to kinhto tous hxous pou vriskontai ston katalogo HXOI?

Mallon prostatevontai :(

Uparxoun pou8ena gia download an den ginetai na tous paroume apo th suskevh?

Efxaristw !!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, επειδή το πλέον 5210 μου το πάτησαν 5 συγκρουόμενα, αποφάσισα να "χτυπήσω" το 5140. Μου φαίνεται οτι είναι μια χαρά κινητό, για μένα που του κάνω φοβερά σκληρή χρήση...έχει και ραδιόφωνο που το θεωρώ must για ένα κινητό. Ξέρει κανείς σας τιμές και προσφορές με σύνδεση; Επίσης...μου το συνιστάτε γενικώς;
Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

CRASH ΤΕΣΤ για το 5140. Οι Ρώσοι ξαναχτυπούν.

 

http://www.mforum.ru/phones/tests/005872.htm

https://andrismoi.wordpress.com/

Θέματα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον και τα μοιράζομαι

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος xarisp (17 Αύγ. 2004 , 13:44)

 

CRASH ΤΕΣΤ για το 5140. Οι Ρώσοι ξαναχτυπούν.

 

http://www.mforum.ru/phones/tests/005872.htm

 

 

Πάει..

το μαμήσανε το κινητακι!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

phra k egw to 5140 alla de me entypwsiase poli proxeirokataskevh poli kalitero to 5100.kai fisika epistrefw sto p800.

programmata yparxoun gia to 5140?

xathike o kosmos na baloun kai mia karta?

Link to comment
Share on other sites

πήρα και εγώ το 5140 απο τον Γερμανό και μου είπαν πρώτη φόρτιση 16 ώρες. Είναι δυνατόν; Στο μεταξύ, όταν το έβαλα για την πρώτη φόρτιση, η ένδειξη της μπαταρίας ενώ αναβόσβηνε όλη , μετά από μια ώρα περίπου είχα απο την συσκευή το μηνυμα -μπαταρία φορτισμένη-.

Συνέβη σε κανέναν απο εσας το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος el_dimitris (17 Αύγ. 2004 , 22:09)

 

πήρα και εγώ το 5140 απο τον Γερμανό και μου είπαν πρώτη φόρτιση 16 ώρες. Είναι δυνατόν; Στο μεταξύ, όταν το έβαλα για την πρώτη φόρτιση, η ένδειξη της μπαταρίας ενώ αναβόσβηνε όλη , μετά από μια ώρα περίπου είχα απο την συσκευή το μηνυμα -μπαταρία φορτισμένη-.

Συνέβη σε κανέναν απο εσας το ίδιο;

 

 

Αυτό συμβαίνει πάντα, τουλάχιστον στα ΝΟΚΙΑ. Ασ'το να φορτίσει όση ώρα σου είπαν.

 

Πάντως απογοητεύτηκα μετά το crash test...

Keep on rocking in the dream world!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να κάνω μια ερώτηση, είμαι λίγο άσχετος...Μη με φάτε, αν είναι λάθος το post μου ας μεταφερθεί αλλού...

 

Λοιπόν. Έχω Cosmote και δικαιούμαι αναβάθμιση συσκευής της τάξης των 100 euro.

 

Τι ακριβώς πρέπει να κάνω, αν θέλω να αγοράσω το 5140; Με δεσμεύει η επιδότηση να το πάρω από κάποιο κατάστημα Cosmote; Αν ναι, ξέρει κανείς πόσο στοιχίζει; ή αν όχι ακριβώς, την τάξη μεγέθους της τιμής;

 

Αν το πάρω απο το Γερμανό (που λέτε οτι στοιχίζει 120 ευρώ) δεν θα μπορώ να χρησιμοποιήσω την επιδότηση της c-ote;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Εκανα καινούργια σύνδεση ΤΙΜ με την αγορά του 5140. Όταν καλώ οποιονδήποτε αριθμό πρίν την κλήση η συσκευή βγάζει το μηνύμα ' Σημείωση : ενεργές προωθήσεις εισερχομένων κλήσεων΄ . Υπ'όψιν ότι από της ρυθμίσεις του τηλ/νου έχω ακυρώσει την προώθηση κλήσεων και ότι καλώ και δέχομαι κλήσεις κανονικά.

 

Γνωρίζει κανεις τίποτε για αυτό;

 

Συμβαίνει και σε εσάς;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...