Jump to content

Καλύτερες ταινίες θρίλερ/τρόμου


Nyo_One
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

...το οποίο Blair Witch Project, κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι η πιο υπερεκτιμημένη ταινία όλων των εποχών (καλά, η δεύτερη πιο υπερερκτιμημένη - η πρώτη είναι ο Dark Knight :p).

Και δεν έφταιγε η shaky cam γι'αυτό, γιατί και το Cloverfield και το Rec μου άρεσαν πάρα πολύ.

Απλά βαρέθηκα απίστευτα στο Blair Witch.

 

ούτε και εμένα που πολυάρεσε (το είχα δει σινεμά-ουπς φάνηκε η ηλικία μου :p) απλά δεν το βρήκα και χάλια. Θυμάμαι στο σινεμά τι γιούχα είχε φάει τότε :lol:

Το blair witch project ουτε και μενα με ενθουσιασε... που με εχουν ζαλισει μερικοι για το ποσο τρομαχτικο ηταν..μαλλον εχω παθει ανοσια :confused::lol:

 

Ααα μην ξεχασω..ειδα το The mist... ενταξει..δεν ηταν ασχημο..το περιμενα καλυτερο..ειδικα η ερμηνεια μερικων ηθοποιων δεν με επεισε

 

στο Mist έπαθα πλάκα με το τέλος του:):)

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια..μαλλον ειμαι χαζο τελειως :confused::O

τι το συγκλονιστικο ειχε το τελος του the mist που εγω δεν το επιασα?

Σορρυ αν ειναι ηλιθια η ερωτηση μου :O

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας πω... Για το Night of the Living Dead-Νύχτα των Ζωντανών Νεκρών τί άποψη έχετε? Είνα κλασσική ταινία τρόμου στε σκηνοθεσία του Τζορτζ Ρομερο. Γενικά αξίζει να τη δω? Όχι απαραίτητα για τον τρόμο, αλλά την εμπειρία...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια..μαλλον ειμαι χαζο τελειως :confused::O

τι το συγκλονιστικο ειχε το τελος του the mist που εγω δεν το επιασα?

Σορρυ αν ειναι ηλιθια η ερωτηση μου :O

 

Δεν είχε κάτι συγκλονιστικό απλά είναι μια από τις λίγες ταινίες τρόμου που το τέλος

είναι τόσο καταθλιπτικό, γιατί ο ήρωας ναι μεν επιβιώνει αλλά η τραγική ειρωνεία του ότι σκοτώνει τους ανθρώπους στο αυτοκίνητο - με αποκορύφωμα το ίδιο του το παιδί - κάτι το οποίο φαινόταν σαν αυτοθυσία (γιατί εκείνος αναγκαστικά θα πέθαινε με πολύ, πολύ χειρότερο τρόπο), τελικά αποδεικνύεται απλά δολοφονία γιατί λίγα λεπτά μετά εμφανίζεται ο στρατός. Φαντάσου τις τύψεις, τις ενοχές και την ψυχολογική κατάσταση αυτού του ανθρώπου μετά από αυτό. Άρα, ενώ θεωρητικά το τέλος για τον πρωταγωνιστή είναι καλό, στην πραγματικότητα θα προτιμούσε να είχε πεθάνει ενώ σε ολόκληρη την ταινία έκανε τα πάντα για να το αποφύγει αυτό.

 

 

Δε συμφωνώ για τις ερμηνείες. Με εξαίρεση στο τέλος που ο Jane είναι λίγο υπερβολικός και ο ίδιος αλλά και οι υπόλοιποι με έπεισαν.

 

Παιδιά να σας πω... Για το Night of the Living Dead-Νύχτα των Ζωντανών Νεκρών τί άποψη έχετε? Είνα κλασσική ταινία τρόμου στε σκηνοθεσία του Τζορτζ Ρομερο. Γενικά αξίζει να τη δω? Όχι απαραίτητα για τον τρόμο, αλλά την εμπειρία...

 

Είναι κλασική ταινία τρόμου με ζόμπι. Γενικά αξίζει να τη δεις, γιατί είναι απο τις πρώτες (αν όχι η πρώτη) σημαντικές ταινίες τρόμου και καθόρισε το πώς εξελίχθηκε το είδος. Δε θα σε συγκλονίσει, γιατί πολλά πράγματα θα τα έχεις ξαναδεί σε άλλες πιο σύγχρονες ταινίες τρόμου, αλλά αξίζει να τη δεις έστω και για "ιστορικούς λόγους", όπως άλλωστε και το Halloween του Carpenter ή τα πρώτα Friday the 13th και Nightmare on Elm Street.

 

Αν πάντως τη δεις και σου αρέσει, σου προτείνω και το Dawn of the Dead του Zack Snyder (300, Watchmen) το οποίο είναι μια άλλη, πιο μοντέρνα εκδοχή της ιδέας του Romero. Προσωπικά μου άρεσαν και τα δύο εξίσου (ίσως λίγο πιο πολύ του Snyder γιατί έχει και καλύτερα εφέ).

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Είναι κλασική ταινία τρόμου με ζόμπι. Γενικά αξίζει να τη δεις, γιατί είναι απο τις πρώτες (αν όχι η πρώτη) σημαντικές ταινίες τρόμου και καθόρισε το πώς εξελίχθηκε το είδος. Δε θα σε συγκλονίσει, γιατί πολλά πράγματα θα τα έχεις ξαναδεί σε άλλες πιο σύγχρονες ταινίες τρόμου, αλλά αξίζει να τη δεις έστω και για "ιστορικούς λόγους", όπως άλλωστε και το Halloween του Carpenter ή τα πρώτα Friday the 13th και Nightmare on Elm Street.

 

Αν πάντως τη δεις και σου αρέσει, σου προτείνω και το Dawn of the Dead του Zack Snyder (300, Watchmen) το οποίο είναι μια άλλη, πιο μοντέρνα εκδοχή της ιδέας του Romero. Προσωπικά μου άρεσαν και τα δύο εξίσου (ίσως λίγο πιο πολύ του Snyder γιατί έχει και καλύτερα εφέ).

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τις προτάσεις! :) Τελικά μάλλον θα τη δω τη 'Νύχτα' αύριο..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας πω... Για το Night of the Living Dead-Νύχτα των Ζωντανών Νεκρών τί άποψη έχετε? Είνα κλασσική ταινία τρόμου στε σκηνοθεσία του Τζορτζ Ρομερο. Γενικά αξίζει να τη δω? Όχι απαραίτητα για τον τρόμο, αλλά την εμπειρία...

 

οπου υπαρχει το ονομα του ρομερο τοτε το βλεπεις χωρις δευτερη σκεψη....

ο ανθρωπος ειναι εγγυηση στα ζομπι...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, τελικά είδα χθες το Night of the Living Dead.. Τί να πω.. Είχα χρόνια να ανατριχιάσω έτσι από θρίλερ.. :wacko: Μου άρεσε για πολλούς λόγους: η ασπρόμαυρη εικόνα μου έδινε μια περίεργη αίσθηση τρόμου, η 'τρεμάμενη' κάμερα με έκανε να νομίζω ότι εγώ η ίδια βιντεοσκοπώ τους ηθοποιούς :worry: Αν και δεν υπήρχαν σχεδόν καθόλου εφέ, η ταινία ήταν πολύ αληθοφανής, ίσως γιατί όλα παρουσιάζονταν πολύ 'ωμά' στον θεατή. Μπορώ να πω ότι ήταν δηλαδή σαν να έβλεπα ντοκυμανταιρ!.. Το μόνο αρνητικό στοιχείο ήταν οι κουραστικές επαναλαμβανόμενες αναμεταδόσεις του ραδιοφώνου και η μέτρια ερμηνεία του ρόλου της Barbra..

Προτείνω ανεπιφύλακτα την ταινία σε όσους δεν την έχουν δει!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας πω... Για το Night of the Living Dead-Νύχτα των Ζωντανών Νεκρών τί άποψη έχετε? Είνα κλασσική ταινία τρόμου στε σκηνοθεσία του Τζορτζ Ρομερο. Γενικά αξίζει να τη δω? Όχι απαραίτητα για τον τρόμο, αλλά την εμπειρία...

 

εγω το βρηκα γελοιο και καταφερα να δω μολις μιση ωρα...δεν αντεξα το εβγαλα... απορω γιατι εχει γινει κλασικο...

Link to comment
Share on other sites

Kλασικο δεν σημαινει και ποιοτικα καλο.... Το "Βασικα καλησπερα σας" ειναι κλασικη ταινια της δεκαετιας του 80 αλλα σιγουρα δεν ειναι Μπεν Χουρ!!!!! CULT ισως να ειναι ο καταλληλος χαρακτηρισμος....
Dust in the wind, all we are is dust in the wind..............
Link to comment
Share on other sites

Είχα δεί το Night of the living dead πριν αρκετά χρόνια. Παρόλα αυτά νομίζω ότι είναι μια από τις ελάχιστες ταινίες του είδους που πραγματικά έχει ατμόσφαιρα και περνάει την κρίση του χρόνου. Με διαφορά η καλύτερη ταινία του Ρομέρο, δεν έχω δει άλλη δική του που να ξεφεύγει από τη μετριοτητα (δεν έχω δεί το πρώτο Dawn of the Dead). Ο σκηνοθέτης σε όλη τη ζωή του προσπάθησε να το φτάσει και δεν τα κατάφερε. ¨Εχει ατμόσφαιρα, ανάπτυξη χαρακτήρων η πλοκή έχει δανειστεί πάρα πολλά από τα Πουλιά του Χίτσκοκ αν αντικαταστήσεις τα πουλιά με ζομπι και από τις πρώτες ταινίες που είχαν ένα μαύρο άντρα ως πρωταγωνιστή και θετικό χαρακτήρα, πρωτοποριακό και σε αυτό τον τομέα και το τέλος ήταν πολύ καλό επίσης.

Το paranormal μπορεί να εντυπωσιάσει αν το παρεις στα σοβαρά, αλλιώς είναι μέτριο.

Edited by Luci
Link to comment
Share on other sites

Αν πάντως τη δεις και σου αρέσει, σου προτείνω και το Dawn of the Dead του Zack Snyder (300, Watchmen) το οποίο είναι μια άλλη, πιο μοντέρνα εκδοχή της ιδέας του Romero. Προσωπικά μου άρεσαν και τα δύο εξίσου (ίσως λίγο πιο πολύ του Snyder γιατί έχει και καλύτερα εφέ).

 

Oh come on, sprinting zombies?! :p

 

Δεν αντιλέγω, καλή ταινία ήταν, αλλά για εμένα μόνο και μόνο το οτι τα ζόμπι στο remake έτρεχαν σαν παλαβά με ξενέρωσε. Πες με εκκεντρικό αλλά πιστεύω πως το γεγονός πως τα ζόμπι σερνόντουσαν στις κλασσικές του ρομέρο έκανε τον θεατή να φρικάρει ακόμα περισσότερο :rolleyes:

 

Ελπίζω σύντομα να κυκλοφορήσει και το World War Z από την Paramount, σε σκηνοθεσία του Mark Forster με πρωταγωνιστή τον Brad Pitt... Όσοι δεν έχετε διαβάσει το ομώνυμο του Max Brooks καθώς και το Zombie Survival Guide, ψάξτε και βρείτε τα (ή αν βαριέστε, pm me...), αξίζουν πραγματικά! :cool:

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτή ήταν η πρωτοτυπία. Σε όλα τα έργα/βιβλία τα ζόμπι πάνε απελπιστικά αργά. Όχι, εμένα μου άρεσε η "νέα" προσέγγιση στα ζόμπι (για να πω και την αλήθεια ποτέ δεν κατάλαβα γιατί τα ζόμπι πρέπει να πηγαίνουν σαν πάπιες όταν έχουν όλα τα...μέλη τους :p - εδώ ήταν νεκροί και ζωντάνεψαν, το περπάτημα τους μάρανε;; )

 

όσο για το βιβλίο του Brooks, το ξεκίνησα πριν λίγο καιρό και το άφησα στη μέση. Δε μου άρεσε ο τρόπος που έγραφε. Καταλαβαίνω πως ήθελε κάτι διαφορετικό (για όσους δεν το έχουν διαβάσει μοιάζει με "λεύκωμα" ενός ερευνητή που μίλησε με διάφορους ανθρώπους παγκοσμίως μετά το ξέσπασμα των ζόμπι στον κόσμο) αλλά απλά με άφησε αδιάφορο ο τρόπος που έγραφε. Μπορεί να το ξεκινήσω αργότερα ξανα για να του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία, αλλά γενικά βαρέθηκα πολύ. :p

 

όταν η βγει η ταινία, βέβαια θα τη δούμε εννοείται

Άλλωστε εκεί δε θα είναι σα να διαβάζω το ημερολόγιο της Άννας Φράνκ :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτή ήταν η πρωτοτυπία. Σε όλα τα έργα/βιβλία τα ζόμπι πάνε απελπιστικά αργά. Όχι, εμένα μου άρεσε η "νέα" προσέγγιση στα ζόμπι (για να πω και την αλήθεια ποτέ δεν κατάλαβα γιατί τα ζόμπι πρέπει να πηγαίνουν σαν πάπιες όταν έχουν όλα τα...μέλη τους :p - εδώ ήταν νεκροί και ζωντάνεψαν, το περπάτημα τους μάρανε;; )

 

+1 για το Dawn of the Dead. Από τις καλύτερες ταινίες με ζόμπι κατά τη δική μου άποψη.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Oh come on, sprinting zombies?! :p

 

Δεν αντιλέγω, καλή ταινία ήταν, αλλά για εμένα μόνο και μόνο το οτι τα ζόμπι στο remake έτρεχαν σαν παλαβά με ξενέρωσε. Πες με εκκεντρικό αλλά πιστεύω πως το γεγονός πως τα ζόμπι σερνόντουσαν στις κλασσικές του ρομέρο έκανε τον θεατή να φρικάρει ακόμα περισσότερο :rolleyes:

 

Χαχα! Ακριβώς αυτο είχα πάθει με τη 'Νύχτα'... Κατά τη γνώμη μου, σε μια ταινία με ζόμπι αυτά πρέπει να κινούνται αργά και να μην έχουν ούτε 'τακτική' ούτε νοημοσύνη.. Έτσι μεταφέρουν ένα είδος απειλής στον θεατή.. Αυτός άλλωστε ήταν πάντα ο ορισμός των zombies για μένα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρακμη το Dawn Of The Dead για μενα ..ισως επειδη γενικα οι ταινιες με ζομπι κλπ δεν μου αρεσουν, τις θεωρω ξεπερασμενες .

Απο θριλερ προτιμω αυτα που μπλεκουν το μυστηριο μεσα πολυ οπως ειναι το "Ταυτοτητα " ,γνωστο το εχει δειξει και η τηλεοραση και το "Απολυτο Σκοταδι " που νομιζω οτι το εχει δειξει κι αυτο .

Επισης και το SAW το 1 ηταν φανταστικη ταινια ,πολυ ωραια εμπνευση και καταπληκτικο φιναλε ,επισης ωραια το 2 αντε και το 3 ,μετα χαθηκε εντελως, το εβλεπα μονο και μονο για να λεω οτι το ειδα ως συνεχεια αλλα ειναι οτι να ναι πλεον απο σεναριο ... Ουτε που θυμαμαι τωρα αν εχω δει το τελευταιο που εχει βγει .

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το After.Life

 

Η ταινία είναι θρίλερ, αλλά όχι τρόμου.

Η βασική υπόθεση είναι πως η Αννα (Christina Ricci) μετά από έναν τσακωμό με το αγόρι της (Justin Long), μπλέκεται σε ένα αυτοκινητιστικό ατύχημα και ξυπνάει σε ένα γραφείο κηδειών όπου ο ιδιοκτήτης του (Liam Neeson) της λέει πως είναι νεκρή και πως μόνο εκείνος μπορεί να τη δει και να την ακούσει και πως έχει τρεις μέρες για να "κλείσει" τις ανοιχτές υποθέσεις της στη Γη και να μπορέσει να αναπαυθεί εν ειρήνη. Εκείνη όμως δυσκολεύεται να δεχτεί πως είναι νεκρή και τότε είναι που ξεκινάνε τα αντιφατικά: είναι ή όχι η Άννα νεκρή;

 

Η ταινία αυτή έχει τρια βασικά θετικά στοιχεία:

α) μια πολύ έξυπνη βασική ιδέα που παίζει ανάμεσα στο θρίλερ και την ερώτηση "πόσο πραγματικά θέλεις να ζεις;"

β) είναι μια από αυτές τις ταινίες που σου λένε "αυτά είναι τα γεγονότα, αποφάσισε εσύ τι νομίζεις πως συμβαίνει"

γ) έχει ΠΟΛΛΕΣ σκηνές με την Christina Ricci γυμνή :p

 

Το τρίτο είναι αυταπόδεικτο το γιατί είναι θετικό :p.

Το γεγονός πως ασχολείται με τον θάνατο και το κατά πόσο ζούσε τη ζωή της όπως ήθελς όταν ήταν ζωντανή, του δίνει μια πιο "φιλοσοφική" προσέγγιση.

Το ότι είναι ελεύθερο σε ερμηνεία όμως είναι και πολύ θετικό και πολύ αρνητικό ταυτόχρονα.

 

Το αρνητικό του θέματος είναι ότι δε σου δίνει καμία απάντηση για το τι συνέβη πραγματικά και πως τα στοιχεία που έχεις είναι τελείως αντιφατικά. Η άποψή σου για το τι μπορεί πραγματικά να συμβαίνει αλλάζει ανα σκηνή. Σε κάποιες φάσεις νομίζεις πως απλά η ταινία "παίζει" μαζί σου. Συνήθως μου αρέσει αυτό, αλλά θέλω να έχω δημιουργήσει μια άποψη για το τι πραγματικά συμβαίνει - σε αυτή την ταινία όχι μόνο άποψη δε δημιούργησα, αλλά για να πω και την αλήθεια δε με ένοιαζε και ιδιαίτερα για τους χαρακτήρες.

 

Οι ερμηνείες μου φάνηκαν μέτριες (και ο Neeson...βαριεστησμένος), ήταν αρκετά μεγάλη και πολλές σκηνές μπορούσαν να είχαν κοπεί στο μοντάζ γιατί ήταν απλά άχρηστες. Ο βασικότερος μαζί με την πρωταγωνίστρια χαρακτήρας της ταινίας, είναι αυτός του νεκροθάφτη Liam Neeson, που υποστηρίζει πως μιλά με τους νεκρούς.Το πρόβλημα με το χαρακτήρα του είναι πως δε μαθαίνουμε τίποτα που να τον κάνει άνθρωπο και όχι "χαρακτήρα" (αν γίνομαι κατανοητός).

 

Δεν ξέρω αν μου άρεσε αυτή η ταινία.

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

@DesertSMisSRaiN

 

Θα συμφωνησω μαζι σου, παντως το τελος εγω δεν το καταλαβα :p

Προτιμησαν μαλλον να μην ειναι ξεκαθαρο.. ωστοσο ωραια εξελισεται η ταινια.

Link to comment
Share on other sites

@DesertSMisSRaiN

 

Θα συμφωνησω μαζι σου, παντως το τελος εγω δεν το καταλαβα :p

Προτιμησαν μαλλον να μην ειναι ξεκαθαρο.. ωστοσο ωραια εξελισεται η ταινια.

Βασικά επίτηδες το άφησαν έτσι ανοιχτό για να αποφασίσει ο καθένας τι νομίζει πως έγινε.

Κάπου διάβασα βέβαια πως η σεναριογράφος δήλωσε πως

η Anna ήταν σίγουρα ζωντανή πριν τη θάψει ο Neeson

. Προσωπικά από αυτό συμπεραίνω πως

η Άννα ήταν ζωντανή όταν τη θάψανε, αλλά πεθανε θαμένη, ο γκόμενός της πέθανε στη διαδρομή προσπαθώντας να φτάσει στο νεκροταφείο και τελικά κατέληξε στο νεκροτομείο όντας πραγματικά νεκρός

.

 

Αλλά...ξέρω γω...μπορεί και να μην έγιναν έτσι :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε κάτι συγκλονιστικό απλά είναι μια από τις λίγες ταινίες τρόμου που το τέλος

είναι τόσο καταθλιπτικό, γιατί ο ήρωας ναι μεν επιβιώνει αλλά η τραγική ειρωνεία του ότι σκοτώνει τους ανθρώπους στο αυτοκίνητο - με αποκορύφωμα το ίδιο του το παιδί - κάτι το οποίο φαινόταν σαν αυτοθυσία (γιατί εκείνος αναγκαστικά θα πέθαινε με πολύ, πολύ χειρότερο τρόπο), τελικά αποδεικνύεται απλά δολοφονία γιατί λίγα λεπτά μετά εμφανίζεται ο στρατός. Φαντάσου τις τύψεις, τις ενοχές και την ψυχολογική κατάσταση αυτού του ανθρώπου μετά από αυτό. Άρα, ενώ θεωρητικά το τέλος για τον πρωταγωνιστή είναι καλό, στην πραγματικότητα θα προτιμούσε να είχε πεθάνει ενώ σε ολόκληρη την ταινία έκανε τα πάντα για να το αποφύγει αυτό.

 

 

 

Το σημειο με την τραγικη ειρωνεια ειναι προφανες αλλα ηταν τοσο ακυρο το ποσο ευκολα τους καθαρισε-ειδικα το παιδι του, WTF!- που μου εκανε πολυ "προχειρο", δλδ "αντε ας βαλουμε τωρα μια τραγικη ειρωνεια στο φιναλε να φανουμε και λιγο ψαγμενοι και να πει ο κοσμος τι ωραιο τελος".

 

 

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Το σημειο με την τραγικη ειρωνεια ειναι προφανες αλλα ηταν τοσο ακυρο το ποσο ευκολα τους καθαρισε-ειδικα το παιδι του, WTF!- που μου εκανε πολυ "προχειρο", δλδ "αντε ας βαλουμε τωρα μια τραγικη ειρωνεια στο φιναλε να φανουμε και λιγο ψαγμενοι και να πει ο κοσμος τι ωραιο τελος".

 

 

Κοίτα να δεις, ο ήρωας δεν είχε την "πολυτέλεια" του χρόνου. Αν θυμάμαι καλά

ακούγανε ήδη το τέρας να πλησιάζει και μάλιστα μόλις τους σκότωσε βγήκε από το αμάξι για να τον σκοτώσει και αυτόν.

Δεν ξέρω αν ήταν βεβιασμένη η τραγική ειρωνεία, αλλά εμένα μου φάνηκε ΟΚ.

 

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σκεφτώ την καλύτερη ταινία τρόμου. Δείτε πάντως το Joshua (http://www.imdb.com/title/tt0808331/). Αρκετά ανατριχιαστικό και άρρωστο.
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν εχει αναφερθει η συγκεκριμενη αλλα την ειδα προσφατα και μπορω να

πω μου αρεσε αρκετα....ειναι ψυχολογικο θριλερ....

 

http://breeze.mmgenius.com/wp-content/uploads/2010/07/Shelter-2010.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ενα θριλερακι τρομου που ναι ριμεικ μιας παλαιοτερης ταινιας τον 70ς ερχεται απ τον ισπανο σκηνοθετη που εκανε το ορφανοτροφιο με το τιτλο Dont be afraid of the dark .Τη ταινια την ειχα πετυχει τυχαια την αρχικη δηλ και την βρηκα ενα απο τα καλα εργα τρομου που ειχαν γυριστει αρχες των 70ς.

Η υποθεση ειναι πως μια γυναικα κληρονομει μια παλια βικτωριανη επαυλη απ τη γιαγια της και παει με τον αντρα της να μεινει εκει..ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ <οχι δεν ειναι στοιχειωμενο>:p δυστηχως...κατοικειται απο 4 μικρα πλασματακια που ναι δαιμονες.kαι αυτοι θα κανουν κολαση τη ζωη της γυναικας ενω ο αντρας της και η μαμα της θα νομιζουν οτι εχει τρελαθει..Η ταινια ειχε την ατμοσφαιρα των others με την νικολ κιντμαν..Θα ελεγα πως ηταν ακρως ατμοσφαιρικη γοτθικη αρκετα και σκοτεινη.Μαλιστα θυμιζε λιγο και το them ενα αλλο παλιο θριλερ παλι με δαιμονες....ενω η ανατροπη στο τελος σοκαριστικη....

Το ριμεικ δεν ξερω αν θα ναι καλο η οχι μιας και τα περισσοτερα ειναι για τα μπαζα...Αλλα ενα ειναι σιγουρο..ΤΟ ΤΡΕΙΛΕΡ ειναι λιγο χεσμεντεν:lol:

επισης το DEVIL του σαιλαμαν ειναι αρκετα καλο.Εχει καπως κλειστοφοβικο χαρακτηρα καλες σκηνες τρομου και την αναμενομενη ανατροπη στο φιναλε που αν και την ειχα καταλαβει παλι σε εκπλησει οταν τη βλεπεις..

Δεν θα λεγα πως ειναι καλυτερο απ την εκτη αισθηση που ειχε βγαλει αλλα σιγουρα καλυτερο απ τις αλλες μπουρδες που εβγαλε ως τωρα..:)

Και τελος BURRIED ιδου το αντριχιαστικο τρειλερ http://www.youtube.com/watch?v=GWVoUBgVcf8 Δεν ξερω αλλα μου θυμισε λιγο το kill bill 2 .

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...