Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Και τι πατάω ρε παιδιά τώρα:worry:

Αυτό το κατεβάζεις στο τηλέφωνο και επιλέγοντας το, το κάνεις εγκατάστατο. Εσύ που πήγες και το άνοιξες? Το PC δεν σου χρειάζεται άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κατεβάζεις στο τηλέφωνο και επιλέγοντας το, το κάνεις εγκατάστατο. Εσύ που πήγες και το άνοιξες? Το PC δεν σου χρειάζεται άλλο.

 

Στο τηλέφωνο δεν έχω playstore άρα το κατέβασα στον υπολογιστή. Προσπαθώντας να το κάνω επικόλληση από τον υολογιστή στο τηλέφωνο, μου λέει ότι δεν έχω αρκετό χώρο. Ότι δηλαδή το τηλέφωνο έχει μνήμη συνολικά 10ΜΒ και ότι αυτή είναι κατειλημμένη. Συνεπώς δεν μπορώ να το μεταφέρω το αρχείο. Πώς λοιπόν θα κάνω την εγκατάσταση; Δεν βλέπω τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε το απλά από το κινητό και πάτα το να κάνει εγκατάσταση.. Τα .apk είναι ότι τα exe στον υπολογιστή. Δε χρειάζεσαι play store. Άμα χρειαστεί σβήσε κάτι (πως γίνεται να το γέμισες?)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε το απλά από το κινητό και πάτα το να κάνει εγκατάσταση.. Τα .apk είναι ότι τα exe στον υπολογιστή. Δε χρειάζεσαι play store. Άμα χρειαστεί σβήσε κάτι (πως γίνεται να το γέμισες?)

 

Είμαι ένα βήμα πριν .....την καταστροφή ή την ολοκλήρωση. Από τον παρακάτω οδηγό εγκατάστασης δεν έκανα το βήμα 9, γιατι δεν ξέρω αν εχω το Update SuperSU-v2.14.zip και αν υπάρχει στην sd(δεν μπορώ να θυμηθώ), που να ψάξω για να το βρω; Εκτός αν υπάρχει άλλη λύση.

 

1. Εγκαταστήστε το Mobileuncle MTK tools

2. Κατεβάστε το TWRP recovery και αποθηκεύστε το στην sdcard (χύμα, όχι σε φάκελο)

3. Κατεβάστε και αποθηκεύστε όποια rom επιθυμείτε απο εδώ NEEDROM Εάν έχετε κατεβάσει official rom μέσω system update θα την βρείτε στον φάκελο /sdcard/lenovota

4. Κατέβασε το τελευταίο Update SuperSU-v2.14.zip και αποθήκευσε το στην sdcard.

5. Τρέξτε το Mobileuncle και στο παράθυρο superuser που θα βγει πατήστε "Χορήγησε" (Grant αν το έχετε στα αγγλικά). Από τις επιλογές του προγράμματος επιλέξτε "Recovery Update". Πατήστε το "recovery_twrp.img" και μετά OK και πάλι ΟΚ για να μπεις στο TWRP recovery.

6. Πρώτη δουλεία μας στο TWRP είναι να πάρουμε backup την rom και τα data μας ώστε αν κάτι δεν πάει καλά ή δεν μας αρέσει η νέα rom να γυρίσουμε εύκολα στην προηγούμενη κατάσταση. Στο home του TWRP recovery επέλεξε "Backup" και στην επόμενη οθόνη τσεκάρετε όλες τις επιλογές. Παρακάτω που γράφει "Storage:Internal storage" πατάτε και επιλέγετε που θα αποθηκεύσετε το backup (internal storage=εσωτερική sdcard ή sdcard=εξωτερική sdcard). Εάν έχετε εγκατεστημένη εξωτερική sdcard προτιμήστε αυτή για την αποθήκευση του backup. Τώρα μπορείτε να εκτελέσετε το backup κάνοντας swipe από αριστερά προς τα δεξιά στην μπάρα που γράφει "Swipe to backup". Περίμενε να τελειώσει επιτυχώς το backup (προσέξτε μήπως βγάλει τυχόν σφάλμα) και μετά πατάτε το κουμπί home ή 2 φορές το κουμπί back.

7. Στο home του TWRP πατάτε το "Wipe" και μετά κάνετε swipe από αριστερά προς τα δεξιά στην μπάρα "Swipe to Factory Reset" και όταν ολοκληρωθεί, πατάτε πάλι το home.

8. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το zip αρχείο της rom. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το Home.

9. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το Update SuperSU-v2.14.zip. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το "Reboot system". Το τηλέφωνο θα μπουτάρει (την πρώτο boot κρατάει λίγο παραπάνω) και θα βγάλει την οθόνη επιλογής γλώσσας. Επιλέξτε English (εκτός αν ξέρετε κινέζικα). Αν μέχρι να γυρίσει η γλώσσα αγγλικά πετάξει μηνύματα του superuser στα κινέζικα εσείς πατήστε την κάτω δεξιά επιλογή. Αν το έχετε γυρίσει ήδη στα αγγλικά πατήστε Grant. Προχωρήστε στο αρχικό σεταρισμα του τηλεφώνου αφήστε το 2-3 λεπτά ανοικτό και μετά κλείστε το εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ με λίγα λόγια φλασαρες με επιτυχία τη Ρομ και σου λείπει το superSu (το οποίο γιατί δεν κατέβασες αφού κατέβασες όλα τα άλλα?)..

Παρτο από δω και φλασαρε το τώρα

Μπες πάλι σε TWRP και πάτα install zip, κατά τα γνωστά, θα το έχεις χύμα στην SD..

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια κ καλη κυριακη να εχουμε μια ερωτηση βλεπω καιρο της ρομ ποια ειναι καλυτερη την 1501 η την 1516 να περασω ευχαριστω προκαταβολικα
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είπα να κάνω μια μικρή αισθητική παρέμβαση στο τηλέφωνο. Άλλαξα την boot splash screen σε αυτή που φαίνεται στο συνημμένο.

Για όποιον του αρέσει, εφαρμόζεται φλασάροντας στο TWRP το https://dl.dropboxusercontent.com/u/3724021/LENOVO%20A806/A806_LOGO_BLUE.zip

Επίσης αν κάποιος έχει κάποια διαφορετική πρόταση ας ανεβάσει την εικόνα (διαστάσεις 720x1280) να φτιάξουμε μερικές εναλλακτικές boot splash screens.

 

Για επαναφορά στο εργοστασιακή boot splash screen φλασάρετε το https://dl.dropboxusercontent.com/u/3724021/LENOVO%20A806/A806_LOGO_STOCK.zip

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ καλη!

Επισης κατι σε χρυσό με πολεμιστή (βασικα αυτη την εικονα που εχουν στις promotion pictures, δεν τη βρηκα πουθενά)

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κατα την εκκίνηση βγαζει 3 διαφορετικές οθονες, δε γίνεται να τις κανουμε μία καπως..; Επισης εχω την εντύπωση οτι αργει να ανοιξει, με την 1516..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ καλη!

Επισης κατι σε χρυσό με πολεμιστή (βασικα αυτη την εικονα που εχουν στις promotion pictures, δεν τη βρηκα πουθενά)

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κατα την εκκίνηση βγαζει 3 διαφορετικές οθονες, δε γίνεται να τις κανουμε μία καπως..; Επισης εχω την εντύπωση οτι αργει να ανοιξει, με την 1516..[/QUOφιλε εχεις τημ 1516 ρομ πως σ φαινεται τι διαφορα εχει απο την 1501

Link to comment
Share on other sites

Την 1501 δεν την ειχα, αλλα καθε ρομ εχει μικροδιορθωσεις σφαλματων, η μπαταρία ειναι εξίσου καλη, αλλα ο Kandilak εχει κανει δουλειά οπως ενσωματωση Xposed framework, root, διορθωση ειδοποιησεων/κλεισιματος εφαρμογων και ολες τις αλλες διορθωσεις.

Δύο ζητήματα που ελεγχω αυτη την περιοδο ειναι το σημα, πολλες φορές μου βγαζει x (δλδ χωρις σημα) αλλα πιανει αν με παρουν και καποια μικρολαγκαρισματα. Το πρωτο δεν ξερω αν ειναι απ'το υπερβολικο πειραγμα που του εχω κανει και το δεύτερο αν ειναι απο μη αναγκαιο καθαρισμα ραμ που εχω κανει.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Την 1501 δεν την ειχα, αλλα καθε ρομ εχει μικροδιορθωσεις σφαλματων, η μπαταρία ειναι εξίσου καλη, αλλα ο Kandilak εχει κανει δουλειά οπως ενσωματωση Xposed framework, root, διορθωση ειδοποιησεων/κλεισιματος εφαρμογων και ολες τις αλλες διορθωσεις.

Δύο ζητήματα που ελεγχω αυτη την περιοδο ειναι το σημα, πολλες φορές μου βγαζει x (δλδ χωρις σημα) αλλα πιανει αν με παρουν και καποια μικρολαγκαρισματα. Το πρωτο δεν ξερω αν ειναι απ'το υπερβολικο πειραγμα που του εχω κανει και το δεύτερο αν ειναι απο μη αναγκαιο καθαρισμα ραμ που εχω κανει.

Στο xposed ποια modules έχεις ενεργοποιημένα? Έχω παρατηρήσει ότι κάποια modules στο xposed είναι υπεύθυνα για lag στο τηλέφωνο (πχ Gravity box, Custom text). Επίσης, αν χρησιμοποιείς το module smart network δες μήπως ευθύνεται για το μή σήμα.
Link to comment
Share on other sites

φιλε ρωταω απλα να ξερω τι ειναι καλυτερο.....στα χαρακτηριστικα σιγουρα το λενοβο ειναι καλυτερο απλα το λενοβο ειναι κινεζια γιαυτο ρωταω.....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για την υπομονή σας μαζί μου. Μετά από 10 μέρες έχω πάλι κανονικό κινητό:D. Μπορεί να του λείπει το superSu, αλλά αφού δουλεύει κανονικά δεν με απασχολεί, αν και με τρώει λίγο να μάθω τι θα κέρδιζα με το superSu...Για να ανταποδώσω πάντως, αν κάποιος έχει πρόβλημα στον προστάτη ή έχει αλτσχάιμερ, ευχαρίστως να του δώσω συμβουλές:p
Link to comment
Share on other sites

φιλε ρωταω απλα να ξερω τι ειναι καλυτερο.....στα χαρακτηριστικα σιγουρα το λενοβο ειναι καλυτερο απλα το λενοβο ειναι κινεζια γιαυτο ρωταω.....

Εγώ πάντως προτιμώ το γνήσιο κινέζικο , από την αμερικανιά που φτιάχνεται στην Κίνα. Και αν θες να συγκρίνεις το A806 με κάποιο iphone θα πρέπει να κοιτάξεις πολύ πιο ψιλά από το 4S για να υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

Στο xposed ποια modules έχεις ενεργοποιημένα? Έχω παρατηρήσει ότι κάποια modules στο xposed είναι υπεύθυνα για lag στο τηλέφωνο (πχ Gravity box, Custom text). Επίσης, αν χρησιμοποιείς το module smart network δες μήπως ευθύνεται για το μή σήμα.

 

Ναι το smart network δουλεύω και προσπαθώ να καταλάβω αν φταίει η ρύθμιση, πχ GSM ή GSM/WCDMA σε screen off ή αυτό καθεαυτό το module..

Όλα τα άλλα τα έβγαλα γιατί δε δούλευαν κιόλας. Αυτό και το vibe expert

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως προτιμώ το γνήσιο κινέζικο , από την αμερικανιά που φτιάχνεται στην Κίνα. Και αν θες να συγκρίνεις το A806 με κάποιο iphone θα πρέπει να κοιτάξεις πολύ πιο ψιλά από το 4S για να υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

 

Φίλε @kandilak , αν θυμάσαι και εγώ είχα αναφέρει από την αρχή μια σχετική απώλεια σε ισχύ του σήματος στην 1516 rom! Τουλάχιστον σε σχέση με το σήμα που είχα στην 1447 από vickmall, το οποίο ήταν σφαίρα! Και δεν έχω πειράξει τίποτα, το έχω όπως το είχες διαμορφώσει εσύ.

 

Επίσης , αν γνωρίζεις, έχω δοκιμάσει επιτυχώς να τυπώσω από το a806 σε wireless hp εκτυπωτή, web page, pdf, email. Αυτό που ακόμη δεν έχω καταφέρει είναι να τυπώσω εικόνα από το lenovo gallery. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν εμφανίζεται η επιπλέον επιλογή "Print" όταν επιλέγω photo και πατάω στο menu icon, σύμφωνα και με όσα λέει η hp εδώ,

 

http://www8.hp.com/us/en/ads/mobility/android-wireless-network-printing.html

 

Τα φώτα σου!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για την υπομονή σας μαζί μου. Μετά από 10 μέρες έχω πάλι κανονικό κινητό:D. Μπορεί να του λείπει το superSu, αλλά αφού δουλεύει κανονικά δεν με απασχολεί, αν και με τρώει λίγο να μάθω τι θα κέρδιζα με το superSu...Για να ανταποδώσω πάντως, αν κάποιος έχει πρόβλημα στον προστάτη ή έχει αλτσχάιμερ, ευχαρίστως να του δώσω συμβουλές:p

 

Γιατί βρε άνθρωπε καλέ δεν κάνεις αυτό που σου'γραψα πριν? Φλασαρε το τώρα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6096346#post6096346

(λίγο από Parkinson's/alzheimer είχα κάνει σε κάτι ποντίκια)

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε @kandilak , αν θυμάσαι και εγώ είχα αναφέρει από την αρχή μια σχετική απώλεια σε ισχύ του σήματος στην 1516 rom! Τουλάχιστον σε σχέση με το σήμα που είχα στην 1447 από vickmall, το οποίο ήταν σφαίρα! Και δεν έχω πειράξει τίποτα, το έχω όπως το είχες διαμορφώσει εσύ.

 

Επίσης , αν γνωρίζεις, έχω δοκιμάσει επιτυχώς να τυπώσω από το a806 σε wireless hp εκτυπωτή, web page, pdf, email. Αυτό που ακόμη δεν έχω καταφέρει είναι να τυπώσω εικόνα από το lenovo gallery. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν εμφανίζεται η επιπλέον επιλογή "Print" όταν επιλέγω photo και πατάω στο menu icon, σύμφωνα και με όσα λέει η hp εδώ,

 

http://www8.hp.com/us/en/ads/mobility/android-wireless-network-printing.html

 

Τα φώτα σου!

βάλε το google+ και εκτυπώνεις με το app φωτογραφίας

Link to comment
Share on other sites

Φίλε @kandilak , αν θυμάσαι και εγώ είχα αναφέρει από την αρχή μια σχετική απώλεια σε ισχύ του σήματος στην 1516 rom! Τουλάχιστον σε σχέση με το σήμα που είχα στην 1447 από vickmall, το οποίο ήταν σφαίρα! Και δεν έχω πειράξει τίποτα, το έχω όπως το είχες διαμορφώσει εσύ.

 

Επίσης , αν γνωρίζεις, έχω δοκιμάσει επιτυχώς να τυπώσω από το a806 σε wireless hp εκτυπωτή, web page, pdf, email. Αυτό που ακόμη δεν έχω καταφέρει είναι να τυπώσω εικόνα από το lenovo gallery. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν εμφανίζεται η επιπλέον επιλογή "Print" όταν επιλέγω photo και πατάω στο menu icon, σύμφωνα και με όσα λέει η hp εδώ,

 

http://www8.hp.com/us/en/ads/mobility/android-wireless-network-printing.html

 

Τα φώτα σου!

Για το σήμα μπορώ να πω ότι δεν βλέπω καμιά διαφορά και το λέω αυτό επειδή στο σπίτι μου έχω σήμα οριακά πάντα , που αν έπεφτε με την 1516 τότε δεν θα έπιανε καθόλου.

Για την εκτύπωση δοκίμασε με αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hp.android.print&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Για την εκτύπωση δοκίμασε με αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hp.android.print&hl=el

 

Βρε @kandilak το έχω ήδη κάνει αυτό και ΝΑΙ δουλεύει η εκτύπωση. Για το ****το όμως , αλλά και γιατί δεν θέλω να εκτυπώνω μέσω third party application, ενώ έχω εγκαταστήσει και το HP Print Service Plugin από το Google Play store, και μπορώ και εκτυπώνω κανονικά pdf, emails, web σελίδες, αντίθετα με τις photos δεν μου εμφανίζει την επιλογή του "Print" στις επιλογές του menu icon μέσα από την εφαρμογή του lenovo gallery !!!!

Link to comment
Share on other sites

την λυση στα push notification που εχει γινει τοσος ντορος γιατι δεν την βαζεται στο αρχικο post?

 

καπου την ειχα δει , που αλλαζες μια σειρα σ ενα αρχειο αλλα μου εχει βγει το ματι και δεν βρηκα τιποτα... :wacko:

 

 

επισης εδω:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5919581#post5919581

 

"> Κάντε back για να πάτε στην καρτέλα -> matching digits of number -> By " ???

 

By... train?

By... plane?

By... bus?

By... pass?

By... 7?

Edited by madmax
Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την 1501...σχετικα με το προβλημα στα μηνυματα στο 30+ ( http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5919581#post5919581 ) η εφαρμογη κλησεων ποια ειναι;Δηλαδη τι κανω που παω;

 

Για την διορθωση της γραμματοσειρας των ειδοποιησεων στην μπαρα ,εχω δει το σχετικο βιντεο (

) . Πρεπει να κατεβασω κατι στο κινητο;Αυτο μετα που μπαινει σε κατι φακελους τα εχω και εγω;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...