Jump to content

Wind - Επέκταση δικτύου κάλυψης 3g/4g


cmvr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η κάλυψη βελτιώθηκε στον νομό ή μόνο μέσα στην πόλη ;

 

Στην πόλη μέσα η κάλυψη είναι πάρα πολύ καλή καθώς και οι ταχύτητες ! στα κοντινά χωριά επίσης το 3G πάει σφαίρα. Τις επόμενες ημέρες που θα κινηθώ λόγο δουλειάς και σε άλλες περιοχές του νομού θα σας ενημερώσω. Πάντως η διαφορά είναι τεράστια το δίκτυο έχει βελτιωθεί 100% !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολύ ευχάριστο αυτό για την Wind με την αναβάθμιση του δικτύου της και στην Πτολεμαϊδα . Απλά να σου πω ότι το Η και το Η+ , είναι ανώτερα , πιο γρήγορα εννοώ από το απλό 3G .

 

Πρέπει και η Vodafone να βελτιώσει τις ταχύτητες του 3G σε πολλές περιοχές της επαρχίας , αλλά και της Αττικής , στις οποίες πολλοί φίλοι παραπονιούνται για τις χαμηλές ταχύτητες του 3G της .

 

Με το 4G η Vodafone , είναι πολύ καλή σε ταχύτητες σε Βόλο που μένω , Λάρισα , Θεσσαλονίκη και Αθήνα που έκανα μετρήσεις πρόσφατα .

 

Μπράβο στην Wind τέλος , για την πολύ καλή αναβάθμιση του δικτύου της σε πολλές περιοχές της Ελλάδας .

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω τα speedtest για 3g της Wind στην πόλη των Χανίων (περιοχή ΚΤΕΛ) που έκανα και με το Ookla και με το Open signal. Είναι σχεδόν τα ίδια με τα αντίστοιχα που έκανα και πόσταρα για την Vodafone στο αντίστοιχο φόρουμ. Το μόντεμ της συσκευής μου είναι στα 21 Mbps οπότε ίσως να είναι και λίγο μεγαλύτερα τα νούμερα αν γίνει το τεστ με 42αρι μόντεμ. Πάντως σε γενικές γραμμές έχουν και οι δύο εταιρείες τις ίδιες ταχύτητες, τουλάχιστον στο κέντρο της πόλης. Η διαφορά είναι στην επαρχία όπου η Vodafone πιάνει σε πιο πολλά σημεία 3g, αλλά η Wind όπου πιάνει 3g πάει σφαίρα.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Για να μην δημιουργούνται θετικές εντυπώσεις για την wind στα Χανιά να ενημερώσω ότι πριν βγεις καν απο την πόλη ξεκινάει το τζόκερ.

Ακόμα και σε λοφους πολυ κοντά που βλεπεις όλη την πόλη είναι το σήμα χάλι μαύρο (το ίδιο και για voda αλλα είναι ίσως λιγο καλυτερα)

Μονο το edge τους σώζει για όσους βέβαια τους αρκεί.

Όλα αυτα βέβαια για ενα τμήμα στην Βόρεια πλευρά.

Αν μιλήσουμε για Αποκόρωνα η ακομα χειρότερα για Νότια εκεί βρισκόμαστε στον μεσαίωνα.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Για τον Αποκόρωνα τα έχω πει πολλές φορές φίλε μου. Αν εξαιρέσεις τον Βάμο που πιάνει 3g και με καλές ταχύτητες για την υπόλοιπη περιοχή το χάος. Σε πολλές περιοχές δεν πιάνει ούτε 2g όπως Καλύβες, Κεφαλας, Λικοτιναρά που ακόμα και σε κεντρικά σημεία χάνεται τελείως το σήμα. Η Vodafone που αναφέρεις στον Αποκόρωνα πιάνει σε πολλά σημεία 3g αλλά με ταχύτητες που δεν ξεπερνούν τα 4-5 Mbps. Εκεί μένω και τα έχω δει πρώτο χέρι.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

2G Δηλαδη σημα καθολου επισης ειναι τα Λενταριανά στον βλητέ πανω στα Κουνουπιδιανά και αγιο ονουφριο ... και προς Καλαθα Σταυρο δεν υπαρχει σημα καθολου εστω για κληση.Εχει μεγαλο θεμα.Σταυρο' δεν εχει σημα 3G ουτε η wind ουτε η vodafone.

Eπισης πανω στα Ροδωπου αν εχεις wind μονο το 112 μπορεις να καλεσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
2G Δηλαδη σημα καθολου επισης ειναι τα Λενταριανά στον βλητέ πανω στα Κουνουπιδιανά και αγιο ονουφριο ... και προς Καλαθα Σταυρο δεν υπαρχει σημα καθολου εστω για κληση.Εχει μεγαλο θεμα.Σταυρο' δεν εχει σημα 3G ουτε η wind ουτε η vodafone.

Eπισης πανω στα Ροδωπου αν εχεις wind μονο το 112 μπορεις να καλεσεις.

Και μετα λεω εγω και κανω παραπονα οτι εχει Η στην περιοχη μου και πιανει 2.5 mbit μονο και 2G αστερι την να πουν μερικη αλλοι ουτε τηλ δεν μπορουν να παρουν....:wacko:

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

χελώνα πληρώνεις ....χελώνα παίρνεις !

η ταχύτητα της wind (στα καλύτερα της) στην πολη της πτολεμαΐδας σήμερα κυριακή 2/8/2015

DOWNLOAD 0.76 UPLOAD 0.90

Edited by soulis
Link to comment
Share on other sites

Νομος Θεσσαλονικης-Αγιος Βασιλειος,Γερακαρου,Ζαγκλιβερι, Δορκαδα,Ξυλουπολη,Λαχανα και ολα τα τριγυρω χωρια αποκλειστικα και μονο με GRPS.Σημα για ομιλια ομως φουλ. Edited by athanasiosthess
Link to comment
Share on other sites

χελώνα πληρώνεις ....χελώνα παίρνεις !

η ταχύτητα της wind (στα καλύτερα της) στην πόλη της Πτολεμαΐδας σήμερα κυριακή 2/8/2015

DOWNLOAD 0.76 UPLOAD 0.90

 

Δεν είναι έτσι ακριβώς. Λόγο δουλειάς και με τις 3 εταιρίες στην τσέπη μου (για ποιοτικό έλεγχο δικτύου) έχουν θέματα σε πολλές πόλεις σε θέματα κάλυψης παρότι οι χάρτες δείχνουν φουλ κάλυψη και ισχύει για όλες τις εταιρίες. Υπάρχουν σημεία που υπερτερεί ακόμα και η wind , σε άλλα η voda και σε άλλα η cote.

 

Πτολεμαΐδα έχει θέματα με την ταχύτητα αφού η wind εκπέμπει με το παλαιό δίκτυο.

 

Στις περιοχές εκεί έχω αρκετές καταγραφές με όλα τα δίκτυα σε θέματα ταχύτητας αλλά με την wind παράγινε.

 

Αν θέλεις κάνε ένα πείραμα. Κλείδωσε μόνο σε 3g και βγες έκτος κτιρίου να κάνεις ένα speedtest.net σε διαφόρους σερβερ. Μέτρα πρωί μεσημέρι και βράδυ όσο ποιο αργά μπορείς. Εάν πιάσει το θεωρητικό 3.5mbps (και δεν έχει θέμα η συσκευή σου) σε ώρες μη αιχμής σημαίνει ότι το μη αναβαθμισμένο δίκτυο είναι πίτα από συνδρομητές για αυτό σέρνεται αφού δεν φτάνει η χωρητικότητα του.

 

Μέχρι 3,5 mbps μέτρησα πέρσι περνώντας από την πόλη σου αλλά ήταν σε ώρες μη αιχμής αργά το βράδυ.

 

Εύχομαι να σας αναβαθμίσουν σύντομα.

 

http://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/kalupsi/diktuo-prosvasis-kinitis/3g/

Link to comment
Share on other sites

Από επικοινωνία που είχα με το τηλεφωνικό κέντρο, προκειμένου να αναφέρω το θέμα με τις ταχύτητες, μου είπαν ότι αναβάθμιση εντός του 2015 για την περιοχή Πτολεμαΐδας δεν υπάρχει.

Στο τοπικό κατάστημα της wind μας είπαν ότι το δίκτυο είναι σε φάση αναβάθμισης....

Link to comment
Share on other sites

Από επικοινωνία που είχα με το τηλεφωνικό κέντρο, προκειμένου να αναφέρω το θέμα με τις ταχύτητες, μου είπαν ότι αναβάθμιση εντός του 2015 για την περιοχή Πτολεμαΐδας δεν υπάρχει.

Στο τοπικό κατάστημα της wind μας είπαν ότι το δίκτυο είναι σε φάση αναβάθμισης....

 

Οι μόνοι που ξέρουν τι γίνεται είναι η τεχνική υπηρεσία που ασχολείται με τα πακέτα δεδομένων. Οι άλλοι όλοι στον κόσμο τους (το ίδιο ισχύει για όλες τις εταιρίες). Οι απλοί εκπρόσωποι δεν βλέπουνε την όλη εικόνα.

Edited by meropi
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Γνωρίζει κανείς αν στην περιοχή της παραλίας Οφρυνίου (Τούζλα) στον νομό Καβάλας αναβάθμισε σε 3g η wind; Γιατί πέρυσι το καλοκαίρι που πήγα, δυστυχώς μόνο gprs...
Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

Gprs τουζλα,ασπροβαλτα,καριανη,σταυρος κτλ

Vodafone H+ αλλά Μόνο μέσα στην διαδρομή πχ δείχνει εικονικό Η..cosmote 4G παντου

Edited by dimgeo

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Gprs τουζλα,ασπροβαλτα,καριανη,σταυρος κτλ

Vodafone H+ αλλά Μόνο μέσα στην διαδρομή πχ δείχνει εικονικό Η..cosmote 4G παντου

 

Καμία αλλαγή με πέρυσι δηλαδή...:cry:

Οπότε παίρνω και το m8 που έχω σαν δεύτερο με νούμερο cu...

 

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση!

Edited by Homer_GR
Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

Καμία αλλαγή με πέρυσι δηλαδή...:cry:

Οπότε παίρνω και το m8 που έχω σαν δεύτερο με νούμερο cu...

 

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση!

 

Σε αυτές τις περιοχές όντως .... Χωρίς λογική όπως και στην Θάσο...

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

έχει γίνει αναβάθμηση στο νομό καστοριάς, στο νομό φλώρινας και στην περιοχή των πρεσπών όπου όσοι έχουν πάει μου λένε ότι πάει πολύ καλά , έχουν αφήσει όμως εκτός αναβάθμησης προς το παρον Πτολεμαΐδα και κοζάνη , δυο πόλεις που στο σύνολο τους ο πλυθυσμός τους είναι ο διπλάσιος από τους δυο νομούς Φλωρινας και καστοριάς....με ποιά κριτήρια αφηασν εκτός αναβάθμησης αυτές τις 2 πόλεις? Edited by soulis
Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκα και εγώ το τριήμερο στο χωριό μου, που βρίσκεται ανατολικότερα του αεροδρομίου και είναι ο Τρίλοφος Θεσσαλονίκης.

Έβλεπα την ένδειξη Η στον δείκτη σήματος στο τηλέφωνο μου και δεν πίστευα στα μάτια μου! Ικανοποιητικές οι ταχύτητες και έκανα άψογα την δουλειά μου.

 

http://i.imgur.com/Pz5fiP5.png

Link to comment
Share on other sites

Χθεσινό speed test στην περιοχή αεροδρομίου Θεσσαλονίκης με σήμα H

 

Γιατί δεν μετράς με το application του speedtest.net και να επιλέξεις server εντός Ελλάδας που σίγουρα δα σου δώσει πολύ παραπάνω ταχύτητα και θα είναι ποιο ρεαλιστικό το αποτέλεσμα ...

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

lte στους 800 έχει ξεκινήσει, υπάρχουν κεραίες που δουλεύουν σήμερα στους 800?

Γενικότερα από όλες τις εταιρίες οχι μονο απο wind

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

lte στους 800 έχει ξεκινήσει, υπάρχουν κεραίες που δουλεύουν σήμερα στους 800?

Γενικότερα από όλες τις εταιρίες οχι μονο απο wind

 

Από wind ναι από τις άλλες σιγά σιγά.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Χινιτσα που ειναι διπλα παντως πήγαινε μια χαρά

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πορτο χέλι κέντρο ..ενω μου έδειχνε οτι έχει 3g η ταχύτητα ήταν αστα να πάνε :(

 

Χινιτσα που ειναι διπλα σε εμένα πήγαινε μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...