Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το σκέφτομαι ακόμη...... δε θέλω να ρουτάρω το τηλέφωνό μου και από ότι φαίνεται δεν υπάρχει και τρομερός λόγος για την αλλαγή...... μικροπροβλήματα βέβαια....

από την άλλη πλευρά το screen recording και η μεταφορα apps στην κάρτα είναι αρκετά σημαντικοί παράγοντες... αν και έχω συνηθίσει να ζω και χωρις αυτά. το Z1C μου έχει καμια 200 apps φορτωμένες και έχει ακόμη 6 giga ελεύθερα... οι φωτό ευτυχώς αποθηκευονται στην κάρτα.....

προς το παρόν παίρνω backup αρχεια και φακέλλους.....

κράτησα και το .apk για το "close all"..... το taskkiller.....

το θέλει κανείς?

παρεπιπτώντως..... κατα την εγκατάσταση η sd επηρρεάζεται? να την αφήσω μέσα ή να τη βγάλω? τα αρχεία θα χαθούν?

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ασε φιλε μου και γω εχω καταμπερδευτει. Με bootloader εγγυησεις κλπ.Τοσα χρονια οτι κινητο ειχα ρουταριζοταν εντελως γελοια..Πρωτη φορα πηρα sony φαινεται αψογο παντως.Ελπιζω καποιος προθυμος να βρεθει να μας βοηθησει..

 

Απλό είναι, με αλλαγή Rom μέσω flashtool δεν χάνεις εγγύηση.. Ακόμα και αν κάνεις root. Αν όμως ξεκλειδώσεις bootloader ή αλλάξεις kernel τότε τη χάνεις.. Αυτά.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μου την έδωσε να περιμένω για την αναβάθμιση, γιατί η συσκευή μου ήταν customization για Ελβετία κι' απ' ότι είδα με το XperiFirm ακόμα βόσκουν πρόβατα στην Ελβετία! Οπότε έβαλα την Ελληνική customazation, χωρίς καθαρή εγκατάσταση μάλιστα (άφησα επιλεγμένο στο Flashtool μόνο το wipe cache, τις εφαρμογές με τα δεδομένα τους τα άφησα) και δουλεύει ρολόι, μέχρι στιγμής τουλάχιστον! Θέλει να συνηθίσω βέβαια κάτι λειτουργικές μικρολεπτομέρειες αλλά γενικώς μου αρέσει. Η μπαταρία μια χαρά παρ' όλο που το ξετίναξα για αρκετές ώρες. Δεν μου έκανε κανένα κόλλημα.

Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι ο εσωτερικός χώρος αποθήκευσης μειώθηκε κατά περίπου 1,3GB, όσο ήταν δηλαδή το μέγεθος του ftf. Περίμενα βέβαια να μειωθεί αφού το μέγεθος του Lollipop είναι σχεδόν διπλάσιο από του Kit Kat, αλλά είναι φυσιολογικό; Ας μου πει κανένας που έχει αναβαθμίσει.

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

Ναι,φυσιολογικό λόγω ART.

Όσον αφορά το Root για Lollipop τελικά γίνεται ως εξής κι αν υπάρχει άλλος τρόπος ας συμπληρώσει κάποιος..:

 

***Υποθέτουμε ότι ξεκινάτε με ήδη backed up TA Partition και έχοντας ήδη εγκαταστήσει Lollipop***

 

1.Ξεκλειδώνεις bootloader σύμφωνα με τις επίσημες οδηγίες.

Προσοχή:σβήνονται τα πάντα από την ενσωματωμένη SD έτσι.

 

2.Κατεβάζεις το στοκ Customized GR Lollipop 5.02 με Xperifim,το μετατρέπεις σε FTF με Flashtool και με το πρόγραμμα PRF το μετατρέπεις σε pre rooted ROM με recovery σε τελική μορφή. zip που μεταφέρεις στην εξωτερική SD.

 

3.Φλασάρεις με Flashtool σε Hotboot mode ένα kernel με recovery πχ CM12 ή ένα kernel από τα pre rooted ROMs με ενσωματωμένο recovery από xda.

 

4.Δεν το αφήνεις να κάνει reboot,αλλά μπαίνεις στο recovery όπου φλασάρεις το pre rooted ελληνικό Lollipop που έχεις ήδη φτιάξει με το Xperifim και το PRF από xda σε μορφή. zip και που έχεις ήδη αποθηκεύσει στην SD Card σου.

 

5.Κάνεις κανονικό reboot,σετάρεις βασικές λειτουργίες του συστήματος και ξανά reboot να βεβαιωθείς ότι όλα ΟΚ.

 

6.Τρέχεις την εφαρμογή BackupTA επιλέγοντας Restore TA partition κλειδώνοντας πάλι τον bootloader. Αποκαθιστάς έτσι DRM keys κτλ.

 

Αν ξεκινάτε από KitKat με root τα πράγματα αλλάζουν.

Αν δεν έχετε backed up TA partition ατυχήσατε γιατί χάσατε τα DRM Keys σας. Εάν είστε σε KitKat rooted ξεκινάτε από αυτά πρώτα ώστε να είστε εξασφαλισμένοι.

 

Καμία ευθύνη δεν φέρω για τυχόν ζημιά στο κινητό σας. Η διαδικασία χρειάζεται μια κάποια εξοικείωση.

Edited by BlackArtsInc
Link to comment
Share on other sites

Πριν έρθει η αναβάθμιση ειχα 4,4 με ροοτ και ξεκλειδωτο μπουτλοαντερ. Εκανα απο το λαπτοπ αναβάθμιση σε λολιποπ. Μπορω να το κανω ροοτ με τον παραπαναω οδηγο?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια συγγνωμη που ειναι αυτο κουμπι που κλεινει ολες τις εφαρμογες?Στην 4.4.4. εννοειται

Κανενας ρε φιλοι?

Link to comment
Share on other sites

Πάνω δεξιά ήταν στην οθόνη που έδειχνε ανοιχτές τις εφαρμογές. Δεν θυμάμαι όμως αν το είχε εξαρχής ή το είχα βάλει εγώ με το gravity. Πάντως στην lollipop RU που πέρασα εγώ, υπάρχει κανονικά.

Επίσης όποιος είναι root στην 4.4.4 και έχει περασμένο recovery ΔΕΝ χρειάζεται να ξεκλειδώνει τον bootloader για να περάσει lollipop και να έχει root. Απλά θα περάσει με το recovery μια prerooted rom και θα είναι αρχηγός. Να ξέρετε οποίοι θέλετε απαραίτητα το xposed ότι προς το παρόν στους περισσότερους δημιουργεί bootloop. Η λύση όμως είναι κοντά

Link to comment
Share on other sites

Επίσης όποιος είναι root στην 4.4.4 και έχει περασμένο recovery ΔΕΝ χρειάζεται να ξεκλειδώνει τον bootloader για να περάσει lollipop και να έχει root. Απλά θα περάσει με το recovery μια prerooted rom και θα είναι αρχηγός.

+1 Αν έχεις ήδη πάει σε Lollipop δυσκολεύεται το θέμα...

 

Wtf?!! :-) Δεν γινεται με αυτο τον τροπο?

http://techchomps.com/root-14-5-a-0-242-android-5-0-lollipop-on-sony-xperia-z1-compact/

Το έχεις δοκιμάσει; Αφετέρου πως φλασάρεις boot.img δηλαδή kernel με κλειδωμένο bootloader;

Αν γίνεται,μακάρι. Θα το δοκιμάσω κάποια απ'τις επόμενες μέρες και θα σου πω. Αν και να πω αλήθεια δεν θα ήθελα να φλασάρω kernel που δεν έχω ιδέα από που προέρχεται. Δεν γράφει κάτι συγκεκριμένο...

 

 

***Σύντομα θα έχω νέα πιο συγκεκριμένα. Περιμένω κάποιες απαντήσεις από xda.

Edited by BlackArtsInc
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα στο τηλέφωνο τη Lollipop. Πάτησα να μεταφερθούν οι εφαρμογές στην sd και παρατήρησα ότι δεν πρέπει να έχει μεταφερθεί ούτε mb από τα δεδομένα. Έχουν δημιουργηθεί οι φάκελοι των εφαρμογών στην sd αλλά όλα τα δεδομένα πρέπει να έχουν παραμείνει στην εσωτερική μνήμη η οποία έχει μόνο 3 gb πλέον ελεύθερα , ενώ η sd είναι σχεδόν άδεια. Τι μπορεί να φταίει, κάποια ρύθμιση που δεν άλλαξα?
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα στο τηλέφωνο τη Lollipop. Πάτησα να μεταφερθούν οι εφαρμογές στην sd και παρατήρησα ότι δεν πρέπει να έχει μεταφερθεί ούτε mb από τα δεδομένα. Έχουν δημιουργηθεί οι φάκελοι των εφαρμογών στην sd αλλά όλα τα δεδομένα πρέπει να έχουν παραμείνει στην εσωτερική μνήμη η οποία έχει μόνο 3 gb πλέον ελεύθερα , ενώ η sd είναι σχεδόν άδεια. Τι μπορεί να φταίει, κάποια ρύθμιση που δεν άλλαξα?

 

Συμφωνα με την εμπειρια μου πρεπει να πατησεις το MOVE TO SD και να περιμενεις στην ιδια οθονη μεχρι να τελειωσει η μεταφορα. Αν φυγεις σε αλλη οθονη δεν μεταφερεται τιποτα. Αν αυτο δεν λυσει το προβλημα σου τοτε το πιο πιθανο ειναι να χρειαζεσαι καθαρh εγκατασταση του Lollipop χρησιμοποιοντας το PC Companion και την επιλογη Repair Phone που εγκαθιστα απο την αρχη με reset το τελευταιο επισημο firmware.

 

 

 

Οσον αφορα την συζητηση περι root του Lollipop νομιζω καταληγω συντομα σε τελικο οδηγο που θα μπορουσα να ποσταρω εδω αναλυτικα μαζι με links για Customized GR (1280-1394) FTFs για stock Kit Kat καθως και pre rooted stock Lollipop σε μορφη zip κτλ κτλ. Μηπως ομως να ανοιξω νεο ΘΕΜΑ γιατι ηδη αυτο ειναι αρκετα δυσαναγνωστο μετα απο 1585 σελιδες; Εννοω να γινει ολη η σχετικη συζητηση σε νεο θεμα χωρις τον χαμο που υπαρχει εδω που μισοι ρωτουν για γενικα πραγματα,μισοι για root και γενικα υπαρχει μεγαλο μπερδεμα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να το ανοιξεις φιλε μου.Οχι γιατι θα βολεψει εμενα,αλλα για να γινει ενας διαχωρισμος για να μην αποσυντονιζουμε τους υπολοιπους εμεις οι newbies!
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την συζητηση περι root του Lollipop νομιζω καταληγω συντομα σε τελικο οδηγο που θα μπορουσα να ποσταρω εδω αναλυτικα μαζι με links για Customized GR (1280-1394) FTFs για stock Kit Kat καθως και pre rooted stock Lollipop σε μορφη zip κτλ κτλ. Μηπως ομως να ανοιξω νεο ΘΕΜΑ γιατι ηδη αυτο ειναι αρκετα δυσαναγνωστο μετα απο 1585 σελιδες; Εννοω να γινει ολη η σχετικη συζητηση σε νεο θεμα χωρις τον χαμο που υπαρχει εδω που μισοι ρωτουν για γενικα πραγματα,μισοι για root και γενικα υπαρχει μεγαλο μπερδεμα...

 

Εγω θα ελεγα να το ανοιξεις φιλε μου.Οχι γιατι θα βολεψει εμενα,αλλα για να γινει ενας διαχωρισμος για να μην αποσυντονιζουμε τους υπολοιπους εμεις οι newbies!

 

Συμφωνώ με τον kostas_kanal0011;6096167..... To root είναι πολύ συγκεκριμένη δουλειά και καλό θα ήταν να βρίσκεται στο δικό του χώρο..... εδώ γίνεται χαμός.......

 

όλοι συζητούν για το taskkiller (το προγραμματάκι που κλείνει όλες τις εφαρμογές), ρώτησα αν το θέλει κανένας και μάλλον κανείς δεν το πρόσεξε.....

όλοι ρωτάμε αυτό που μας ενδιαφέρει αποκλειστικά χωρίς να διαβάζουμε.... :happy::happy::p:p

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παιδεύονται πολύ οι νέοι χρήστες, τουλάχιστον στη δημιουργία του Customized GR ftf, το ανέβασα και μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ για να το φλασάρετε κατευθείαν με flashtool:

http://we.tl/Dw1Z8WVc1N

Δουλεύει άψογα. Δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό bug μέχρι, ούτε και battery drain, παρ' όλο που δεν έκανα clean install και κράτησα όλες τις εφαρμογές. Η μπαταρία μου κρατάει το ίδιο όπως και με το Kit Kat (ενδεχομένως και περισσότερο). Είναι η stock ROM, χωρίς root και unlocked bootloader. Μόνο βιαστείτε γιατί το link στο wetransfer κρατάει για 1 βδομάδα!

Edited by SkyHi

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

Δύο ακόμα παρατηρήσεις για την lollipop.

Η ενεργοποίηση απενεργοποίηση του WiFi βάση τοποθεσίας, δεν υπάρχει πια. Σύμφωνα με την Sony το σκανάρισμα των δικτύων έχει γίνει optimize έτσι ώστε η επιλογή αυτή φέρνει πλέον ελάχιστη εξοικονόμηση ενέργειας.

Επίσης η επιλογή "αποφυγή κακών συνδέσεων" δεν υπάρχει γιατί είναι on συνέχεια από την Google στην lollipop.

Σε εμένα μπορεί να είναι πολύ χρήσιμη γιατί κινούμαι σε χώρο με δύο WiFi που ανάλογα πιο υπερισχύει με συνδέει το κινητό, αλλά σε μερικές περιπτώσεις μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα.

Όπως πχ σε περιπτώσεις που δεν θέλουμε να έχουμε ανοιχτά τα mobile data και το WiFi είναι οριακό. Σε αυτή την περίπτωση το κινητό θα σε αποσυνδέσει. Στην kit kat μπορούσες να κλείσεις την επιλογή αυτή και κουτσά στραβά όλο και κάτι να δεις στο Internet...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον kostas_kanal0011;6096167..... To root είναι πολύ συγκεκριμένη δουλειά και καλό θα ήταν να βρίσκεται στο δικό του χώρο..... εδώ γίνεται χαμός.......

 

όλοι συζητούν για το taskkiller (το προγραμματάκι που κλείνει όλες τις εφαρμογές), ρώτησα αν το θέλει κανένας και μάλλον κανείς δεν το πρόσεξε.....

όλοι ρωτάμε αυτό που μας ενδιαφέρει αποκλειστικά χωρίς να διαβάζουμε.... :happy::happy::p:p

 

ποιο είναι φιλε μου το προγραμματακι που κλεινει ολες τις εφαρμογες?

--------------------------------------------------------------

μαλλον το βρηκα από Play store και το κατεβασα

Edited by p3nny
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

ποιο είναι φιλε μου το προγραμματακι που κλεινει ολες τις εφαρμογες?

--------------------------------------------------------------

μαλλον το βρηκα από Play store και το κατεβασα

Με αυτες της εφαρμογες το μονο που θα καταφερεις ειναι να πεσεις σε φαυλο κυκλο, η εφαρμογει θα κλεινει εφαρμογες και το συστημα θα της ανοιγει παλι. Φαυλος κυκλος χωρις σταματημο

taskkiller βαζαμε παλια στα τηλεφωνα μας οταν ειχαμε 512ram. Στο z1c με τη ram που εχεις και την καλογραμενη rom δεν χρειαζεται.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει δοκιμασει κανεις να βαλει κατι στην usb? εβαλα στικακι τιποτα εβαλα android usb tv tuner παλι τιποτα.. θελει να περασουμε driver gia usbonthego? εχω την lollipop..
Link to comment
Share on other sites

Εμενα κανονικα αναγνωριζει ενα στικακι kingston datatraveller 4gb και το εμφανιζει μαζι με τα αρχεια του στο file commander.Χρησιμοποιω καλωδιο otg του 1 ευρώ γιατι δεν μου ειχε μεσα η συσκευασια

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

ποιο είναι φιλε μου το προγραμματακι που κλεινει ολες τις εφαρμογες?

--------------------------------------------------------------

μαλλον το βρηκα από Play store και το κατεβασα

 

Με αυτες της εφαρμογες το μονο που θα καταφερεις ειναι να πεσεις σε φαυλο κυκλο, η εφαρμογει θα κλεινει εφαρμογες και το συστημα θα της ανοιγει παλι. Φαυλος κυκλος χωρις σταματημο

taskkiller βαζαμε παλια στα τηλεφωνα μας οταν ειχαμε 512ram. Στο z1c με τη ram που εχεις και την καλογραμενη rom δεν χρειαζεται.

 

Επειδή με μπερδέψατε..... αυτό το "κουμπί" δεν είναι που λείπει από το lollipop? ή όχι?

εγώ για αυτό μιλάω φίλε Karthan..... αν δεν ανοίξεις εφαρμογή, δεν ανοίγει από μόνη της.... τώρα, αν χρειάζεται ή όχι αυτό είναι άλλο θέμα...... δε γνωρίζω να σου πω.....

απλά (αν διάβασες προηγούμενα σχόλια) πολύς κόσμος παραπονέθηκε ότι δε μπορεί να το βρει στο lollipop.....

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο που με χαλασε στην Lollipop ειναι οτι στην kit kat στα quicksettings με παρατεταμενο πατημα πχ πανω στο wifi σου εβγαζε επιλογη να πας στις ρυθμισεις του wifi, το ιδιο και για το gps το stamina mode κλπ, ενω τωρα τιποτα. Και στην οθονη με τις ανοιχτες εφαρμογες εκτος απο το κουμπι close all, πριν με παρατεταμενο πατημα εβγαζε επιλογη να πας στις πληροφοριες της εφαρμογης, τωρα τιποτα. Γενικα μαπα το καρπουζι κατα την γνωμη μου, λογικα θα διορθωθει σιγα σιγα αλλα ειναι νωρις ακομα.
Link to comment
Share on other sites

Μα αν πατησεις ακριβως πανω στην λεξη(πχ wifi) σε παει απευθειας στις ριθμισεις χωρις να το κρατας πατημενο

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Μα αν πατησεις ακριβως πανω στην λεξη(πχ wifi) σε παει απευθειας στις ριθμισεις χωρις να το κρατας πατημενο

 

ειναι κατι που πολλοι δεν το εχουν ανακαλυψει στην lollipop...και δεν παει και το μυαλο σου..

ΠΑρολα αυτα οι 2 κινησεις που πλεον ειναι απαραιτητες για τις γρηγορες ρυθμισεις το εκαναν πιο σπαστικο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...