Jump to content

All about Pebble SmartWatch : Εφαρμογές, watchfaces, tips!


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://content.myphone.gr/photo/full/21277/photo-main.jpg

 

When a dream comes true!!

 

Εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα success story. H ιδέα του pebble ξεκίνησε στο μυαλό του Eric Migicovsky, ενός νεαρού Καναδού φοιτητή του MIT, ο οποίος σε πρώτη φάση φαντάστηκε ένα ρολόι που θα μπορούσε να εμφανίσει τα μηνύματα από ένα smartphone και το οποίο στην πορεία εξελίχθηκε σε κάτι πολύ πιο εξελιγμένο.

 

Αρχικά, ο Migicovsky προσπάθησε να βρει κεφάλαια μέσω του επιχειρηματικού προγράμματος Υ Combinator, όπου και κατάφερε να αντλήσει από επενδυτές ένα αρχικό κεφαλαίο της τάξης των 375.000$. Αυτά τα χρήματα όμως δεν ήταν αρκετά για να πραγματοποιήσει το όνειρο του.

 

Έτσι, τον Νοέμβριο του 2012, ιδρύοντας την εταιρία Pebble Technology ξεκίνησε μια εκστρατεία συλλογής χρημάτων στο Kickstarter, απευθυνόμενος στο ευρύ κοινό, με αρχικό στόχο να μαζέψει 100.000$. Η διαδικασία είχε ως εξής, οποίος ενδιαφερόταν για το συγκεκριμένο project θα κατέθετε προκαταβολικά 115$ και θα λάμβανε ένα pebble μόλις αυτό έβγαινε στην παραγωγή. Αυτός ο αρχικός στόχος έγινε πραγματικότητα μόλις μέσα σε 2 ώρες και μέσα σε έξι μέρες είχαν ήδη μαζευτεί 10.000.000$. Η παραγωγή άρχισε τον Ιανουάριο του 2013 και μέχρι σήμερα έχουν πουληθεί πάνω από 300.000 συσκευές.

 

Η επιτυχία μάλιστα ήταν τέτοια που πρόσφατα ανακοινώθηκε η κυκλοφορία μιας αναβαθμισμένης, ως προς τα υλικά, έκδοσης του έξυπνου ρολογιου κατασκευασμένη εξ ολοκλήρου από ανοξείδωτο ατσάλι.

 

Αναλυτικό review της συσκευής, το μοναδικό στα ελληνικά, μπορείτε να διαβάσετε από τον δικό μας Mythozz στον παρακάτω σύνδεσμο Hands-on: Pebble Smartwatch. Εδώ θα ασχοληθούμε περισσότερο με τις εφαρμογές.

 

Καφέ;; Όχι......τα υπόλοιπα ναί!!!

 

Το pebble έχει ένα πραγματικά εντυπωσιακό εύρος εφαρμογών (ξεπερνάνε τις 1000), που δεν έχω δει να υπάρχει σε άλλο smartwatch. Συγκεκριμένα, μπορεί κάποιος να βρει από αμέτρητα watchfaces για να ανανεώνει την εικόνα του ρολογιού του και να μην βαριέται, μέχρι εφαρμογές γυμναστικής και ταξιδίων έως και χρήσιμα εργαλεία διαχείρισης, από το ρολόι, λειτουργιών του κινητού του.

 

Ένα θέμα που υπάρχει τουλάχιστον με την android συσκευή (nexus 5) που το χρησιμοποιώ εγώ είναι ότι το official pebble store δεν έχει κάνει την άφιξη του ακόμη στο Google playstore, το οποίο παρεπιπτόντος έχει ήδη αφιχθεί στο iOS. Eπομένως, χρησιμοποιώ μια beta εκδοσή του pebble market η οποία είναι αρκετά laggy και γενικότερα δύσχρηστη. Το ζήτημα αυτό θα λυθεί πολύ σύντομα καθώς έχει ήδη ανακοινωθεί από την pebble ότι το official android market της θα κάνει την εμφάνιση του το αργότερο μέχρι το τέλος Μαρτίου. Όποτε, υπομονή.

 

Ένα δεύτερο και τελευταίο θέμα, είναι ότι μετά την αναβάθμιση του λειτουργικού από την έκδοση 1.0 στην έκδοση 2.0 όλες οι εφαρμογές που είχαν αναπτύξει οι διάφοροι developers για το pebble χρειαζόταν και αυτές αναβάθμιση. Τι σημαίνει αυτό; Ότι κάποιες εφαρμογές ίσως να μην λειτουργούν σωστά ακόμα, άλλα είναι ένα θέμα το οποίο λύνεται μέρα με την ημέρα καθώς αναβαθμίζονται όλο και πιο πολλά apps.

 

 

 

Πάμε λοιπόν να δούμε κάποιες, κατά την γνώμη μου, πολύ χρήσιμες προτάσεις εφαρμογών.

 

Glance for Pebble

 

Μια από τις κορυφαίες και βασικότερες εφαρμογές του Pebble που λειτουργεί όμως μόνο με Android.

 

- Δείχνει την τρέχουσα ώρα, ημερομηνία και Καιρό

- Επιτρέπει την αποστολή προδιαμορφωμένων μηνυμάτων SMS

- Διαθέτει ενσωμάτωμενο Tasker

- Ημερολόγιο

- Ένδειξη μη αναγνωσμένων SMS, μηνυμάτων Gmail και αναπάντητων κλήσεων στην κεντρική οθόνη

- Ανάγνωση των πρόσφατων SMS

- Μετοχές

 

Ring My Phone

 

Σε περίπτωση που δεν ξέρετε που βάλατε το κινητό σας η σας έπεσε κάπου στο αυτοκίνητο η στο σπίτι χρησιμοποιώντας την το κινητό κουδουνίζει με τον ήχο κλήσης που έχετε επιλέξει και σας προδίδει την θέση του.

 

Pebble Dialer

Σας επιτρέπει να φορτώσετε όλες τις επαφές και τις πρόσφατες κλήσεις σας από το κινητό στο ρολόι και να πραγματοποιήσετε κλήσεις από αυτό χωρίς να χρησιμοποιήσετε το μενού του κινητού παρά μόνο την ίδια την τηλεφωνική συσκευή για να μιλήσετε .

 

Pebble Phone Ringer Switcher

 

Σας επιτρέπει να διαχειριστείτε τον ήχο του τηλεφώνου από το ρολόι. Δηλαδή, είστε κάπου που δεν θέλετε να σας ενοχλήσουν με ένα μόνο κλικ στο ρολόι έχετε βάλει το κινητό στο αθόρυβο η στην δόνηση και μόλις φύγετε το επαναφέρεται πάλι στο κανονικό εννοείται.

 

Morpheuz Sleep Monitor with Smart Alarm

 

Xρησιμοποιεί το επιταχυνσιόμετρο στο Pebble για να παρακολουθεί την κίνηση κατά τη διάρκεια του ύπνου. Το ρολόι στη συνέχεια στέλνει τις πληροφορίες αυτές στο τηλέφωνό και το παρουσιάζει σε ένα γράφημα για να δείξει ακριβώς πόσο συχνά πετιέται κάποιος και γυρίζει κατά τη διάρκεια της νύχτας. Μπορεί επίσης να ανιχνεύσει πότε είμαστε στα βαθύτερα στάδια του ύπνου.

 

Phone Pebble Finder

- Στέλνει την απόσταση που βρίσκεται το τηλέφωνο σας , αν έχει κλαπεί , από την τρέχουσα θέση GPS σας στο email που εσείς ορίζετε.

- Βγάζει στην οθόνη το μήνυμα "Έχω κλαπεί!!" αμέσως μόλις ενεργοποιηθεί το κλεμμένο τηλέφωνο.

- Δυναμώνει τη δόνηση του pebble και του κινητού.

- Μπορείτε να ρυθμίσετε με ακρίβεια την ένταση ήχου του κινητού από το ρολόι.

- Δείχνει την ένταση σήματος του pebble (πόσο κοντά δηλαδή είναι με το τηλέφωνο).

 

XBMC Remote

 

Διαχείριση Πολυμέσων:

 

- Play/Pause

- Stop (long Play/Pause)

- Toggle Rew/ff and Vol (double click Play/Pause)

- Mute (long Vol+ or Vol-)

- Rewind (sort click)

- Fast Forward (sort click)

- Skip track (long click)

- Previous track (long click)

 

Steps

 

Ειδική εφαρμογή που μετράει τα βήματα μας και αποθηκεύει τα δεδομένα.

 

Watch Trigger for Pebble

Μας επιτρέπει να τραβάμε από το ρολόι φωτογραφίες με την κάμερα του κινητού. Ιδιαίτερα χρήσιμη εφαρμογή όταν θέλουμε να τραβήξουμε φωτογραφίες παρέας με τον φωτογράφο μέσα.

 

Pebble Pillbox

 

Διαχειριστής φαρμακευτικής αγωγής από το Pebble .

 

Αυτή η εφαρμογή παρακολουθεί περιοδικά τη φαρμακευτική σας αγωγή. Το μόνο που πρέπει να κάνει κάποιος είναι να εισάγει τα φάρμακά του, σε τι δόσεις και πότε πρέπει να τα πάρει. Έτσι, εξασφαλίζετε ότι δεν θα ξεχνάτε να τα πάρετε μέσω της ενημέρωσης σας από το Pebble. Επίσης , είναι σε θέση να επιβεβαιώσει την κατανάλωση του φαρμάκου και μπορείτε ακόμα να το ρυθμίσετε να σας ενημερώσει όταν έχετε καθυστερήσει μέχρι και 15 λεπτά.

 

Music Boss Watch App

 

Διαχείριση της μουσικής του τηλεφώνου μας μέσω του pebble.

 

-Γρήγορη εναλλαγή κομματιών από το ρολόι.

 

-Αυξομείωση της Έντασης.

 

 

 

Populal Watchfaces

 

Mario Time

 

Beam Up

 

Yahoo Weather

 

Fair Weather Watch

 

Noms

 

Superman - Clark Kent

 

Batman & Robin - Comic Cover

 

Time Orbit

 

BreakingBad Time

 

Time Goes By

 

Abstract Analog

 

Clock Work

 

 

 

 

(Η λίστα αυτή θα ανανεώνεται με κάθε τι χρήσιμο που βρίσκω και φυσικά μπορείτε και εσείς να προτείνετε).

Edited by akis44
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 294
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άψογος ο οδηγός σου Άκη. Θα προσθέσω στα apps που χρησιμοποιώ, το Pebble Battery for DashClock. Απεικονίζει τα επίπεδα μπαταρίας του Pebble Watch στο Dashclock Widget :)

 

-QckA0jBriWSxiOuI-ak3sgA_ihAAT0vP06IzPyV-uIGwprt0bqo0OKVn8TWa7jaPmA=h900-rw

 

http://www.youtube.com/embed/gyTQqgMxTTk

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω το απίθανο smartwatch+ για iPhone με JB. Υπάρχει και έκδοση στο Apple Store με περιορισμένες όμως δυνατότητες.
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος..............από την στιγμή φίλε μου που βλέπω έχεις iphone , ότι καλό βρίσκεις για iOS βάζε το.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Άκη μπράβο ωραία δουλειά.

Παράλληλα με τις εφαρμογές, όποιος έχει πληροφορίες για κάποιο αξεσουάρ, skins, straps, protectors κλπ ας δίνει link.

 

Κάνω την αρχή βάζοντας ενα πολυ ωραίο skin μαζί με screen protector που αγόρασα απο εδώ

http://www.gadgetwraps.com/devices/pebble-watch/brushed-black-metallic-pebble-watch-wrap.html?utm_source=pebbleapps&utm_medium=android&utm_campaign=testrun

Κοστίζει με την έκπτωση 6$ συν 1,5 τα μεταφορικά.

 

http://img823.imageshack.us/img823/4354/4sos.png

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Update: Το Official Market της Pebble στο android είναι πλέον πολύ κοντά, σύμφωνα με την ίδια την εταιρία, προς το παρόν έχει καταφτάσει η πιθανότατα τελευταία Beta έκδοση 10
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακη διορθώθηκε το πρόβλημα με τα ελληνικά που προέκυψε από το νέο update?
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

yuppp.....ήδη από 21/2 το διόρθωσαν...δεν ξέρω στο ios τι γίνετε μόνο.....είναι καλοί παίκτες........pebblebits
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω με ios ειμαι τελειος με ελληνικα και ολες τις αναβαθμισεις, να ειναι καλα το pebblebits!! Απιστευτο ρολογακι δεν το αλλαζω με κανενα αφης ή εγχρωμο γκουμουτσα με μπαταρια για δυο μερες
Nokia 5110, 3210, 8210, Samsung M-100, Nokia 7210, 7650, 6600, Siemens Sx1, Nokia 6230, 6680, N70, Qtek S200, Nokia N80, Qtek 9000, Nokia N93, N95 8GB, samsung Omnia, iphone 3g, 3gs , 4, 4s, 5, 6+, 7
Link to comment
Share on other sites

Εγω με ios ειμαι τελειος με ελληνικα και ολες τις αναβαθμισεις, να ειναι καλα το pebblebits!! Απιστευτο ρολογακι δεν το αλλαζω με κανενα αφης ή εγχρωμο γκουμουτσα με μπαταρια για δυο μερες

 

Για πες μου επειδή θα το δουλεψω κι εγώ με iPhone, το firmware το φτιάχνεις στον safari του iPhone και το περνάει κατευθείαν στο pebble;

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Update2: Τελικά, κατέφθασε και νέα Beta έκδοση του Android appstore. Διορθώνει τα περισσότερα απο τα γνωστά bugs της προηγούμενης και είναι ακόμη ενα βήμα πιο κοντά στην τελική έκδοση.

 

 

[via]

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Update2: Τελικά, κατέφθασε και νέα Beta έκδοση του Android appstore. Διορθώνει τα περισσότερα απο τα γνωστά bugs της προηγούμενης και είναι ακόμη ενα βήμα πιο κοντά στην τελική έκδοση.

 

 

[via]

 

At last ! Checking it now...

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Καλή η έκδοση, επιτρέπει side loading, για μπαταρία θα δείξει ;)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Για πες μου επειδή θα το δουλεψω κι εγώ με iPhone, το firmware το φτιάχνεις στον safari του iPhone και το περνάει κατευθείαν στο pebble;

 

 

Ναι κατευθειαν!!

Nokia 5110, 3210, 8210, Samsung M-100, Nokia 7210, 7650, 6600, Siemens Sx1, Nokia 6230, 6680, N70, Qtek S200, Nokia N80, Qtek 9000, Nokia N93, N95 8GB, samsung Omnia, iphone 3g, 3gs , 4, 4s, 5, 6+, 7
Link to comment
Share on other sites

Τα ελληνικά παίζουν στην νέα έκδοση 2.0.2 που κυκλοφόρησε πρόσφατα?
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τα ελληνικά παίζουν στην νέα έκδοση 2.0.2 που κυκλοφόρησε πρόσφατα?

 

Οχι δεν παιζουν....

................................

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν παιζουν....

 

Άραγε γίνεται σε καινούργιο Pebble να μην περαστεί στο setup το τελευταίο firmware?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς να μην ενημερώσεις την εφαρμογή pebble. Νομίζω γίνεται, απλά θα σε πρίξει στις ειδοποιήσεις για νεα αναβάθμιση. Αλλά και πάλι νομίζω οτι στο pebblebits θα το φτιάξουν αυτο το θέμα, αργά ή γρήγορα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς να μην ενημερώσεις την εφαρμογή pebble. Νομίζω γίνεται, απλά θα σε πρίξει στις ειδοποιήσεις για νεα αναβάθμιση. Αλλά και πάλι νομίζω οτι στο pebblebits θα το φτιάξουν αυτο το θέμα, αργά ή γρήγορα.

 

Άκη τωρα μπήκα και είδα οτι οταν πας να δημιουργησεις το custom firmware γράφει 2.0.2

Αυτή δεν είναι η τελευταία έκδοση?

 

Εννοώ οτι ακόμα και αν δεν είναι η τελευταία, αν την περάσω απο το pebblebits δεν θα την πάρει ωστε να έχω ελληνικά?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Είσαι με iPhone, έτσι δεν είναι?? Ξέρω γω, κάντο και ο θεός βοηθός!!! Όπως και να έχει θα το φτιάξουν σύντομα, ειμαι σίγουρος. Το έχουν κάνει και παλιότερα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ήμουν ανάμεσα στο pebble και στο smartq z watch που είναι φθηνότερο και με έγχρωμη οθόνη αλλά κατέληξα τελικά στο pebble. Περιμένω μέσα στην βδομάδα να έρθει. Υπάρχει μήπως κάποια εφαρμογή για να προσαρμόζω τα vibrations διαφορετικά για κάθε είδος notification (sms, email κτλ) ;
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Ήμουν ανάμεσα στο pebble και στο smartq z watch που είναι φθηνότερο και με έγχρωμη οθόνη αλλά κατέληξα τελικά στο pebble. Περιμένω μέσα στην βδομάδα να έρθει. Υπάρχει μήπως κάποια εφαρμογή για να προσαρμόζω τα vibrations διαφορετικά για κάθε είδος notification (sms, email κτλ) ;

 

Notify pebble

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παρέλαβα ένα μαύρο steel. Ηρθε σε 5 μέρες (από Ολλανδία)

Είναι πολύ πιο διακριτικό από ότι φοβόμουν. Ηρθε και με τα δύο λουράκια (δέρμα και μέταλλο)

Πέρασα τα Ελληνικά από το pebblebits. Μέχρι τώρα όλα καλά δείχνουν!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...