Jump to content

Apple: MacOS / Mac software


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε αυτό το topic μπορείτε να συζητάτε οτιδήποτε έχει σχέση με το MacOS και το software για τους Mac.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ας κανω εγω λοιπον την αρχη...:p

 

"Επεσε" στα χερια μου το snow leopard v10a380 αλλα δεν εχω ιδεα πως να το εγκαταστησω και αν αξιζει ο κοπος...αν μπορει καποιος λιγο αναλυτικα...thanks:)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει, υπάρχει !!! :rolleyes:

Την έχω βάλει εδώ και 2 εβδομάδες, πολύ γρήγορο μπουτάρισμα και κλείσιμο. Τα εφέ τα έχετε δει στο WWDC. Υπάρχουν ακόμα όμως προγράμματα που δεν τρέχουν λόγω 64bit. Ένα από αυτά, απαραίτητο το menu meters.

Γενικά το λειτουργικό είναι αξιόπιστο και έτοιμο. Άμα θελετε να ρωτήσετε κάτι ελεύθερα.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Eιχα παει στο public προχθες και ηρθα πρωτη φορα σε τοσο στενη επαφη με mac και ομολογω εντυποσιαστηκα...ποσα προγραμματα ομως εχει ηδη εγκατεστημενα γιατι συμφωνα με την "Ψηφιακη Ελλαδα¨εχει πολλα...Οσοι εχετε ποσο καιρο σας πηρε να τον συνειθησετε??υπαρχουν πολλα προγραμματα που να αντιστοιχουν με τα windows(μtorrent κ.α.)?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Για τα περισσότερα, υπάρχουν τα ίδια ή παρόμοια προγράμματα. Το συνηθίζεις σε μια βδομάδα το πολύ. Μετά κοιτάς το παλίο pc σου και λυπάσαι τον εαυτό σου που τοσα χρόνια ταλαιπωριόσουν...
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει, υπάρχει !!! :rolleyes:

Την έχω βάλει εδώ και 2 εβδομάδες, πολύ γρήγορο μπουτάρισμα και κλείσιμο. Τα εφέ τα έχετε δει στο WWDC. Υπάρχουν ακόμα όμως προγράμματα που δεν τρέχουν λόγω 64bit. Ένα από αυτά, απαραίτητο το menu meters.

Γενικά το λειτουργικό είναι αξιόπιστο και έτοιμο. Άμα θελετε να ρωτήσετε κάτι ελεύθερα.

 

εγω απλα θελω να μου πεις πως μπορω να το εγκαταστησω στο μακουλη...ειναι φασαρια??θα μπορεσω να το κανω archive and install για να μη χασω τιποτα??για πες κατι...εσυ τι εκανες για παραδειγμα?

Link to comment
Share on other sites

Upgrade κατευθείαν. Έπαιξε μια χαρά. Πάρε όμως πρώτα ένα backup, ποτέ δεν ξέρεις
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

το εχω σε .dmg. Μπορω και ετσι?Δεν χρειαζεται να το γραψω σε cd??

προτεινεις να κανω archive and install η καλυτερα clean?? Με το archive and install θα χασω τα applications μου??γιατι βαριεμαι να τα ξαναπερναω...

Link to comment
Share on other sites

κάποιο νέο για το 10.5.8?

 

seedαρεται κάθε βδομάδα καινούριο build. Θέλει τουλάχιστον 1 μήνα για να δωθεί.

 

το εχω σε .dmg. Μπορω και ετσι?Δεν χρειαζεται να το γραψω σε cd??

προτεινεις να κανω archive and install η καλυτερα clean?? Με το archive and install θα χασω τα applications μου??γιατι βαριεμαι να τα ξαναπερναω...

Θα το γράψει σε DVD κανονικά και θα κάνεις εγκατάσταση, δεν είναι απαραίτητο το clean, εγώ το πέρασα upgrade

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τον νέο Firefox 3.5 για Mac. Είναι όντως πολύ γρήγορος!

 

Προτείνω να βάλετε το theme Phoenity Reborn το οποίο τον ομορφαίνει πολύ στο Mac...:)

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τον νέο Firefox 3.5 για Mac. Είναι όντως πολύ γρήγορος!

 

Προτείνω να βάλετε το theme Phoenity Reborn το οποίο τον ομορφαίνει πολύ στο Mac...:)

 

παταω check for updates και δε μου βγαζει τιποτα...πρεπει να το κανω uninstall και να περασω το 3.5 απο το site??

Link to comment
Share on other sites

παταω check for updates και δε μου βγαζει τιποτα...πρεπει να το κανω uninstall και να περασω το 3.5 απο το site??

 

Κατέβασέ τον από το site και βάλε τον "καπακωτά" πάνω στον παλιό...:)

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τον νέο Firefox 3.5 για Mac. Είναι όντως πολύ γρήγορος!

 

Προτείνω να βάλετε το theme Phoenity Reborn το οποίο τον ομορφαίνει πολύ στο Mac...:)

chromi fox FTW. ίσως το καλύτερο theme.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Ας κανω εγω λοιπον την αρχη...:p

 

"Επεσε" στα χερια μου το snow leopard v10a380 αλλα δεν εχω ιδεα πως να το εγκαταστησω και αν αξιζει ο κοπος...αν μπορει καποιος λιγο αναλυτικα...thanks:)

 

ειναι final built αυτο?

 

edit: beta ειναι, το βρηκα. Αξίζει τον κοπο κανεις να το περασει? οταν βγει η final θα μπορουμε να κανουμε απλα upgrade ή θελει τα κολπα των win - clean install??

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ειναι beta η οχι...αποφασισα τελικα να περιμενω να βγει και να το αγορασω...

 

ασχετο αλλα αυτο θελω...:p:X

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα java πρόβλημα...Δεν μπορώ να μπω στο φεστιβάλ Επιδαύρου και να βγάλω τα εισιτήρια ηλεκτρονικά...

 

Μήπως πρέπει να εγκαταστήσω κάτι? Έχω κάνει update στο java μου...

 

http://www.greekfestival.gr/show_static?page=tickets_booking&lang=gr

 

Για δείτε να με φωτίσετε...

 

Ευχαριστώ!

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα java πρόβλημα...Δεν μπορώ να μπω στο φεστιβάλ Επιδαύρου και να βγάλω τα εισιτήρια ηλεκτρονικά...

 

Μήπως πρέπει να εγκαταστήσω κάτι? Έχω κάνει update στο java μου...

 

http://www.greekfestival.gr/show_static?page=tickets_booking&lang=gr

 

Για δείτε να με φωτίσετε...

 

Ευχαριστώ!

 

Μέχρι το βήμα 2 που ζητάει εγγραφή φτάνω κανονικά. Στη συνέχεια είναι το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το βήμα 2 που ζητάει εγγραφή φτάνω κανονικά. Στη συνέχεια είναι το πρόβλημα;

Στην εγγραφή που σου δίνει τις θέσεις εγώ δεν μπορώ να μπω...μήπως φταίει το σαφάρι?

 

Δεν μπορώ να κάνω επιλογή καλύτερων θέσεων που λέει κάτω...

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

αλλα μαλλον λιγο δυσκολο στη χρηση...:p

τι να πω. βλακία.

 

αντί για trackpad να το καταλάβω... αλλά αντί για πλήκτρα...???

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

τι να πω. βλακία.

 

αντί για trackpad να το καταλάβω... αλλά αντί για πλήκτρα...???

 

Μην ψαρώνετε... είναι απλώς μια φάρσα! :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πρίν απο μερικές μέρες αγόρασα τον πρώτο μου mac (συγκεκριμένα τον IMAC 24 3,06GHz), αφου απο όλους όσους ρωτούσα ειδικούς και μη άκουγα τα καλύτερα, !!! Είχα διαβάσει πόσο πιο ευχρηστο και ποιο σταθερο ήταν το λειτουργικό τους απο τα pc, δεν "κόλαγαν'' ιούς (αν και αυτό βλέπω οτι σύντομα δεν θα ισχύει και τοσο σίγουρα...), έτσι λοιπόν πήρα την απόφαση και έκανα το μεγάλο βήμα αλλαγής λειτουργικού, αφου είμαι χρήστης windows εδω και πάρα πολλά χρόνια !!!

Πάντως μετά απο την χρήση των πρώτων αυτών ημερών δεν έχω καταλάβει καμία σπουδαία διαφορά... απεναντίας βρίσκω ότι λοίπουν κάποιες ευκολίες που είχαν τα windows ! Ξέρω οτι σχεδόν όλοι υποστηρίζουν τελείως το ανάποδο και οτι οσοι χρησιμοποίησαν mac δεν επέστρεψαν ξανά στα windows... , γιαυτό θα ήθέλα να μου εξηγήσεται, τώρα που έχω και εγώ προσωπική γνώμη, σε ποιά σημεία εστιάζονται αυτές οι διαφορές υπεροχής ? Και εννοώ συγκεκριμένες ευκολίες και βελτιώσεις στην χρήση τους !

Πέρα όλων αυτων θα ήθελα επίσης να ρωτήσω κάποιες ποιό συγκεκριμένες απορίες που έχω :

1)Επειδή χρησιμοποιώ ένα αρχιτεκτονικό πρόγραμμα, το οποίο λειτουργεί αποκλειστικά με windows, θα ήθελα να μου πείτε ποιό απο τα δυο Vmware Fusion ή Paralles ή οποιδήποτε άλλο ξέρεται θα ήταν καλό να χρησιμοποιήσω, έτσι ώστε να έχω και τα windows xp στον mac μου ? Ή μήπως καλύτερα θα ήταν ένα Boot Camp ?

2) Safari ή FF ?

3) Έχω βρεί έναν WD 2Tb(έχω πολλά αρχεία, φωτό κ.λ.π.) εξωτερικό σκληρό δίσκο για να κάνω backup με το Time Machine, τι λέτε ?

4) Και κάτι που ίσως σας φανεί απλό ή άσχετο, άλλά δεν έχω καταλάβει πως λειτουργεί η διαχείρηση των αρχείων. Στην αρχική στήλη δεν υπάρχουν τα αντίστοιχα subfolders των windows, έτσι όταν θέλω να κάνω μεταφορες αρχείων απο ένα subfolder σε ένα άλλο μου φαίνεται κάπως δυσχρηστο, αφου δεν έχω εποπτεία απο αυτό που μεταφέρω σε ποιό μπορώ να το μετακινήσω...

 

Sorry αν σας κούρασα με τις απορίες μου, αλλά ειμαι ακόμα στην αρχή της νεας μου εξερεύνησης ... και κάθε βοηθεια απο εσας , θα ήταν κάτι παραπάνω απο εκτιμητέα και απαραίτητη !

Ευχαριστώ πολλύ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...