Jump to content

Lenovo P780


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν νομιζω να πειράζει που αναβοσβήνει το κινητό (όταν έχεις πατημένο το κοκκινο κουμπάκι η συσκευή βγαίνει off, βάζεις το USB και το αφήνεις) τι να σου πώ δοκίμασε σε κανα άλλο PC αν μπορείς και σε θύρα uSB πίσω πάνω στη μητρική.Aπο προσωπική εμπειρία απο ένα συγγεκριμένο Pc δεν μπορώ να φλασάρω καμιά συσκευή κάτι παίζει με τα usb.

 

Θα δοκιμάσω φίλε να σαι καλά ευχαριστώ πάρα πολύ ! Θα σου πω νέα όταν δοκιμάσω !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν νομιζω να πειράζει που αναβοσβήνει το κινητό (όταν έχεις πατημένο το κοκκινο κουμπάκι η συσκευή βγαίνει off, βάζεις το USB και το αφήνεις) τι να σου πώ δοκίμασε σε κανα άλλο PC αν μπορείς και σε θύρα uSB πίσω πάνω στη μητρική.Aπο προσωπική εμπειρία απο ένα συγγεκριμένο Pc δεν μπορώ να φλασάρω καμιά συσκευή κάτι παίζει με τα usb.

 

Φίλε μου σε υπερευχαριστώ όλα κομπλέ :D έχω πάλι κινητό ! Να σαι καλά σου εύχομαι :) τελικά έφταιγε το λαπ τοπ μου !

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε υπερευχαριστώ όλα κομπλέ :D έχω πάλι κινητό ! Να σαι καλά σου εύχομαι :) τελικά έφταιγε το λαπ τοπ μου !

Αν δεν φας ώρες δεν μαθαίνεις.

Ολα καλά.:)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν φας ώρες δεν μαθαίνεις.

Ολα καλά.:)

 

Έτσι είναι έχεις δίκιο !!! Στο μεταξύ έβαλα μια άλλη ρομ που τα σπάει έχει όλες όλες τις ρυθμίσεις στα Ελληνικά και όλα όσα είδα μέχρι τώρα δουλεύουν πάρα πολύ καλά VIBEUI_V2.0_1443_7.25.1_ST_P780_baralajbi έτσι λέει ! το λινκ τώρα είναι σε άλλον υπολογιστή όποιος έχει θέμα με ROM την προτείνω :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια...κάτοχος lenovo p780....και έχω ένα θεμα.

Οτι κατεβαζω απο το playstore αποθηκευονται στην εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου η οποια ειναι πολυ λιγη γυρω στο 1,4gb πως θα γίνει να αποθηκευονται απευθειας στην sd card?

Γνωριζω για εφαρμογες οπου κάνουν την μεταφορα απο το τηλεφωνο στην sd αλλα εγω θελω να αλλαξω την ρυθμιση ..δηλ απευθειας αποθηκευση στην sd card ειναι εφικτο?

Για αυτο υπαρχει καποια λυση?

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλαράκι πας στις ρυθμίσεις πας κάτω κάτω εκεί που λέει Αποθηκευτικός χώρος μπαίνεις και πατάς Κάρτα SD κάνει επανεκκίνηση το κινητό και κομπλέ . Εγώ έτσι το έκανα :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για αυτο υπαρχει καποια λυση?

 

Ναι φιλαράκι πας στις ρυθμίσεις πας κάτω κάτω εκεί που λέει Αποθηκευτικός χώρος μπαίνεις και πατάς Κάρτα SD κάνει επανεκκίνηση το κινητό και κομπλέ . Εγώ έτσι το έκανα :)

Link to comment
Share on other sites

αφαίρεση εφαρμογων rom για την ROW_KITKAT έκδοση 223,226κ.λ.π.

https://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=ru&tl=en&u=http%3A%2F%2F4pda.ru%2Fforum%2Findex.php%3Fshowtopic%3D566352%26st%3D7440 ποστ 7461

Προσωπικά έριξα αρκετό ξήλωμα και περιμένω για τις συνέπειες,μεχρι στιγμής πάντως δεν βρήκα κάτι να δυσλειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,

χρησιμοποιω εδω και 10ημερες περιπου το P780 όπως μου ηρθε από minideal (rooted, ελληνικα, 4.2.2) και ολα καλα.

απλα σε καποιες ειδοποιησεις (πχ στις συνομιλιες facebook) εμφανιζει τους ελληνικους χαρακτηρες με καποια κενα ενδιαμεσα, και όχι σωστα όπως θα επρεπε.

 

αν διαβασω τον τροπο κτλ να του αλλαξω ρομ με μία από τις διαθεσιμες ας πουμε στο xda, θα λυθουν τα προβληματα αυτα?

ειναι καλη σκεψη,ή μπορει να δημιουργηθουν τιποτα πιο σοβαρα θεματα?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,

χρησιμοποιω εδω και 10ημερες περιπου το P780 όπως μου ηρθε από minideal (rooted, ελληνικα, 4.2.2) και ολα καλα.

απλα σε καποιες ειδοποιησεις (πχ στις συνομιλιες facebook) εμφανιζει τους ελληνικους χαρακτηρες με καποια κενα ενδιαμεσα, και όχι σωστα όπως θα επρεπε.

 

αν διαβασω τον τροπο κτλ να του αλλαξω ρομ με μία από τις διαθεσιμες ας πουμε στο xda, θα λυθουν τα προβληματα αυτα?

ειναι καλη σκεψη,ή μπορει να δημιουργηθουν τιποτα πιο σοβαρα θεματα?

 

Φίλε και εμένα ακριβώς αυτό κάνει άσχετα που την συσκευή την έχω 1 χρόνο (και δεν την αλλάζω) εγώ την ρομ την έβαλα μόνος και το έχει αυτό με τα κενά που λες ... 1 λύση είναι να βάλεις μια official ρομ που δεν θα έχει ελληνικά αλλά αγγλικά επίσης η δεύτερη λύση είναι να μπεις εδώ http://www.needrom.com/category/lenovo/serial-p/p780/ έχει πολλές επιλογές για ρομ και να επιλέξεις μόνος .. Εγώ το κρατάω έτσι με τα κενά :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πρεπει να ειναι θεμα γραμματοσειρας. Δεν ξερω αν γινεται απλα να αλλαξετε απο καπου την γραμματοσειρα. Σε lenovo A806 αλλαζει η γραμματοσειρα με αυτον τον τροπο
.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετό καιρό εχω πάνω την ROW S226.

Δεν έχω βρει κάποιο πρόβλημα γενικά αλλά η μόνη παρατήρηση μου είναι

οτι όταν εχω τα δεδομένα ανοιχτά , εχω σύνδεση και μπορώ να ανοίξω διάφορες σελίδες

αν το αφήσω για λίγο χωρίς να το χρησιμοποιήσω πχ μετά απο 10 λεπτά ,

χάνει τη σύνδεση και πρέπει να απενεργοποιήσω τα δεδομένα και ξανα ενεργοποιήση

για να μπορέσει να ανοίξει σελίδα.

Το έχει παρατηρήσει κάποιος αυτό που έχει την ίδια ROM ?

Αν ναι έχει βρεί κάποια λύση για αυτό το θεματάκι ?

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Έχω την rom Lenovo P780 (rooted) Build num: P780_S125_130529 , όπως ήθρε ρουταρισμένο πέρυσι από Κίνα.

Σήμερα μου ήρθε ένα μήνυμα για αναβάθμιση του SuperSU από το Google play. Μόλις επιλέγω "Συνέχεια", μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:

 

Αν έκετε κάποια προσαρμοσμένη ανάκτηση (custom recovery) όπως το TWRP ή το CWM, μπορείτε να τ χρησιμοποιήσετε (ή να δοκιμάσετε να) εγκαταστήσετε το SU binary. Αυτό προτείνεται στις συσκευές HTC. Θα θέλατε να εγκαταστήσετε το SU binary;

 

Και από κάτω έχι δύο επιλογές:

 

TWRP/CMW και Κανονική

 

Τι επιλέγω; Χρειάζεται να το κάνω;

 

ΥΓ.: Να πάρει! Αναγάστηκα να γράψω όλο το μήνυμα. :lol: Δεν καταφέρνω να πάρω screeenshot! Κάποτε το είχα κάνει με το of και την ένταση ταυτόχρονα. Εκτός αν τα κατάφερα αλλά δεν βρίσκω πού αποθηκεύτηκε το screenshot.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Σημερα παρελαβα μια θηκη τυπου flip που ειχα παραγγειλει.

Ειναι απο αυτες που εχουν 2 παραθυρακια ενα χαμηλα για απαντηση κλησης κ ενα μεγαλυτερο ορθογωνιο ψηλα.

 

Για να τ αξιοποιησω ποιον τροπο προτεινετε;εγκατεστησα nova launcher αλλα δε βρηκα καμια ρυθμιση.

 

Καποιος;

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό 2 χρόνια ... όπως ήρθε από minideal P780_S125_130529

 

τελευταία άρχισε να μη φορτίζει καλά... όλη νύχτα πάει από 28% στο 60%... ενώδεί χνει να φορτίζει...

 

Ειναι μπαταρία ή ο φορτιστής?... μπορώ να κάνω κάτι????

Μανώλης - Ηράκλειο Κρήτης
Link to comment
Share on other sites

Lazare στο ειπα θα γινεις μαστερ!!!;)

 

Επειδη θέλω κι εγω όχι να γίνω master αλλα για αρχή να πάρεω το bachelor :lol: Μπορεις να με βοηθήσεις. Έχω το θέμα με τις δύο κάρτες δικτύου, που το κινητο έχει ψυχολογικα και κπάνει ότι θέλει με το σημα. Είδα απο τα σχόλια για την vibe rom , την κατεβασα στο pc και την τοποθέτησα "χυμα" όπως είχες πει στην κάρτα, αλλά έχω πρόβλημα με το twrp recovery. Δεν μπορώ να το κατεβάσω. Ούτε απο το link που έχεις ανεβάσει. Μου δείχνει πως δεν υπάρχει το URL. Τέλος, κοίταξα και στο site της εφαρμογης αλλα δεν είχε την συσκευη p780 ούτε κάποιο lenovo γενικα...

 

Φυσικά και ασχολούμαι πρώτη φορα με το λογισμικό του κινητού και αν και έχω καταλάβει τι πρέπει να κάνω στην εφαρμογη, έχω τεχνικά προβλήματα. (εχω δει αρκετα το θέμα απο το forum και για αυτο και γράφτηκα κιόλας. Εχω δει και τις οδηγίες της σελιδας 52, 12, ότι υπάρχει στο ενδιάμεσο)

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων, σόρρυ που θα ξαναγράψεις τα ίδια...

I did my best though!

Edited by sporos89
Link to comment
Share on other sites

Επειδη θέλω κι εγω όχι να γίνω master αλλα για αρχή να πάρεω το bachelor :lol: Μπορεις να με βοηθήσεις. Έχω το θέμα με τις δύο κάρτες δικτύου, που το κινητο έχει ψυχολογικα και κπάνει ότι θέλει με το σημα. Είδα απο τα σχόλια για την vibe rom , την κατεβασα στο pc και την τοποθέτησα "χυμα" όπως είχες πει στην κάρτα, αλλά έχω πρόβλημα με το twrp recovery. Δεν μπορώ να το κατεβάσω. Ούτε απο το link που έχεις ανεβάσει. Μου δείχνει πως δεν υπάρχει το URL. Τέλος, κοίταξα και στο site της εφαρμογης αλλα δεν είχε την συσκευη p780 ούτε κάποιο lenovo γενικα...

 

Φυσικά και ασχολούμαι πρώτη φορα με το λογισμικό του κινητού και αν και έχω καταλάβει τι πρέπει να κάνω στην εφαρμογη, έχω τεχνικά προβλήματα. (εχω δει αρκετα το θέμα απο το forum και για αυτο και γράφτηκα κιόλας. Εχω δει και τις οδηγίες της σελιδας 52, 12, ότι υπάρχει στο ενδιάμεσο)

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων, σόρρυ που θα ξαναγράψεις τα ίδια...

I did my best though!

 

 

Κατεβασε απο εδω την ROW ROM S226 (http://www.needrom.com/download/4-4-2-row-for-china-baseband-p780/)

Και απο εδω το Modem V101 (https://drive.google.com/file/d/0B4fai69pFpApSDVabnNmTzd4M1E/view?usp=sharing)

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

έχω στο τηλέφωνο την VIBEROM_V1.0_1347_3_ST_P780 και είναι ΟK

όποια άλλη ROM και να βάλω, έχω δοκιμάσει πάρα πολλές, στο auto brightness είναι πολύ σκοτεινό

τι μπορεί να φταίει ????

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, εχω κι εγω το p780 εδω κ ενα χρονο αγορασμενο απο etotalk.

και εχω προβλημα με το wifi. δεν μπαινει στο ιντερνετ απο πουθενα μεσα ατο σπιτι. πρεπει να παω πανω στο μοντεμ για να πιασω σημα.

δεν εχω ιδεα απο αντροιντ γενικα. μπορω να στειλω screens για οτι χρειαστει.

 

και επισης εχω και το s750 , παλι απο κει αγορασμενο, το οποιο εχει προβλημα με την sd card. εκτος οτι δεν την διαβαζει καν, εχω βαλει 2 ηδη μεσα , αλλα φαινεται σαν να τις καταστρεφει γιατι οταν βαζω τις καρτεσ σε αλλα κινητα δεν διαβαζονται...

επισης μου φαινεται οτι σερνεται λιγο το τηλ γενικα...

 

παρακαλω βοηθεια γιατι τα χρειαζομαι και τα δυο κινητα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με ένα P780 που έχω στη κατοχή μου και τον τελευταίο καιρό μου είχε παρουσιασει το εξής: για κάποιο λόγο το κινητό δεν άνοιγε αν δεν έμπαινε στο ρεύμα. Σκέτο το κουμπί χωρίς να είναι κουμπωμένο το ρεύμα δεν άνοιγε. Υπέθεσα ότι κάτι έχει γίνει 'σαλάτα' στη ρομ και θέλει εκ νέου πέρασμα. Πρίν από λίγο πέρασα αυτήν εδώ την ρόμ με επιτυχία, αλλά το κινητό και πάλι δεν ανοίγει εάν δεν κουμπωθεί στο ρεύμα και πατήσω για 1 δευτερόλεπτο το κουμπί on/off. Εάν το πατήσω παραπάνω απλά δεν ανοίγει..

Το έχετε ξανασυνατήσει αυτό; Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια ιδεά-βοηθεια στου τι μπορεί να συμβαίνει; Επανεκκίνηση κάνει κανονικά.. Ούτε σε custom recovery μπορεί να μπει..

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

εδιτ: όποια ρομ και να περάσω τελικώς γίνεται το ίδιο. Και φυσικά δεν μπορώ να μπω σε recovery από κλειστό τηλέφωνο. Μόνο μέσω του θείου.

Edited by focusinos
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ακούγεται σαν πρόβλημα με την μπαταρία. Σιγουρέψου ότι πατάνε καλά τα pinάκια της συσκευής στη μπαταρία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται σαν πρόβλημα με την μπαταρία. Σιγουρέψου ότι πατάνε καλά τα pinάκια της συσκευής στη μπαταρία.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Και εγώ αυτό σκεφτόμουν. Πόσα είναι τα βολτ όταν κλείνει κανονικά το κινητό;

Στο μεταξύ κάτι φαίνεται να "ξύπνησε" με το που αποσύνδεσα την μπαταρία και έκανα και ένα battery calibration με το ομονυμο app χωρίς να έχει φορτίσει εντελώς. Δηλαδή πλεόν ανοίγει με το κουμπί χωρίς να το κουμπώσω στο ρεύμα.

Το θέμα μου τώρα είναι ότι όταν βάζω νεα ρομ, έχω ΙΜΕΙ, αλλά με το που μπω για backup σε custom recovery μου σβήνει τα ΙΜΕΙ και δεν ξαναμπαίνουν με το "θείο" ούτε με το backup που έχω κάνει στα ΙΜΕΙ αλλά ούτε και χειροκίνητα από το "θείο" πάλι. Συμβαίνει σε όλους αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...