Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τη κατέβασα αλλά δε το δοκίμασα ακόμα, δε πρόλαβα εχθές. Ίσως δοκιμάσω σήμερα το βράδυ.
Link to comment
Share on other sites

Τη κατέβασα αλλά δε το δοκίμασα ακόμα, δε πρόλαβα εχθές. Ίσως δοκιμάσω σήμερα το βράδυ.

 

Εγώ το δοκίμασα σήμερα.Έβαλα πάλι την 1447,gapps,root κ μετά πήγα να κάνω restore από το twrp.κ δεν μου έβγαζε τίποτα.Δεν μπορούσα να επιλέξω κάτι να κάνω restore.μάλλον κάτι έκανα λάθος.Κ την έβαλα ξανά με τον κλασσικό τρόπο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα έχω την 1445, γενικά μου κάνει κάποια σπαστικά lags. Η 1447 βλέπω ότι είναι stable, σε προηγούμενες stable δεν κατόρθωσα να περάσω τα gapps. Επίσης, root πώς κάνετε σε kit kat? ό,τι και να δοκίμασα αποτυγχάνει. ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα έχω την 1445, γενικά μου κάνει κάποια σπαστικά lags. Η 1447 βλέπω ότι είναι stable, σε προηγούμενες stable δεν κατόρθωσα να περάσω τα gapps. Επίσης, root πώς κάνετε σε kit kat? ό,τι και να δοκίμασα αποτυγχάνει. ευχαριστώ!

 

Αν ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό http://www.androidrookies.com/2014/07/lenovo-s820-install-vibe-ui-v15-with.html θα έχεις την 1447 με root κ gapps.Απλά στην θέση της ROM 1427 που λέει στην σελίδα βάζεις την 1447.Root όπως λέει στην σελίδα με το kinguser.Κ gapps αυτά https://www.androidfilehost.com/?fid=23501681358551002 . Έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας .Είμαι κάτοχος του κινητού απο τον Αύγουστο αγορασμενο απο minideal και έχω viberom v1.0_1340_3_st.Θέλω να περάσω αλλη γιατί αυτή έχει αρκετό lag.Κάνω απ ευθείας αυτο http://www.androidrookies.com/2014/07/lenovo-s820-install-vibe-ui-v15-with.html?m=1 ή πρεπει να κάνω κάτι άλλο πριν ,η ημερομηνία αγοράς του κινητου (δηλ πριν τον Απρίλιο ή μετα ) σε τι επιρεαζει τη διαδικασίαΔεν με ενδιαφέρει ή γλώσσα.Ή καλύτερη μαμά Ρομ είναι αυτή στον σύνδεσμο ή έχετε να προτείνεται κάτι άλλο;Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας .Είμαι κάτοχος του κινητού απο τον Αύγουστο αγορασμενο απο minideal και έχω viberom v1.0_1340_3_st.Θέλω να περάσω αλλη γιατί αυτή έχει αρκετό lag.Κάνω απ ευθείας αυτο http://www.androidrookies.com/2014/07/lenovo-s820-install-vibe-ui-v15-with.html?m=1 ή πρεπει να κάνω κάτι άλλο πριν ,η ημερομηνία αγοράς του κινητου (δηλ πριν τον Απρίλιο ή μετα ) σε τι επιρεαζει τη διαδικασίαΔεν με ενδιαφέρει ή γλώσσα.Ή καλύτερη μαμά Ρομ είναι αυτή στον σύνδεσμο ή έχετε να προτείνεται κάτι άλλο;Ευχαριστώ.

Για μετά τον Απρίλιο τηλέφωνα, χρησιμοποιείς τον preloader που αναφέρεται εδώ. Καλύτερη ROM είναι η τελευταία επίσημη stable V2.0_1447_7.48.1_ST_S820 που τη κατεβάζεις από εδώ ακολουθώντας τις οδηγίες από εδώ. Απλά αντί για την VIBEUI_v1.5_1427_ST_S820 που αναφέρεται στις οδηγίες εσύ βάζεις τη 1447 που θα κατεβάσεις και επιπλέον χρησιμοποιείς τον νέο preloader.

Link to comment
Share on other sites

Για μετά τον Απρίλιο τηλέφωνα, χρησιμοποιείς τον preloader που αναφέρεται εδώ. Καλύτερη ROM είναι η τελευταία επίσημη stable V2.0_1447_7.48.1_ST_S820 που τη κατεβάζεις από εδώ ακολουθώντας τις οδηγίες από εδώ. Απλά αντί για την VIBEUI_v1.5_1427_ST_S820 που αναφέρεται στις οδηγίες εσύ βάζεις τη 1447 που θα κατεβάσεις και επιπλέον χρησιμοποιείς τον νέο preloader.

 

Φίλε σε ευχαριστώ θα κάνω την διαδικασία και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβάθμιση σε 1447 stable πατώντας πάνω στην 1443. Δεν μου περνά τα gapps τι να κάνω;;;;

 

Τι εννοείς ακριβώς?Δεν έβαλες την 1447 εξαρχής?Πες λίγο πιο αναλυτικά τι έκανες,τι σφάλμα σου βγάζει στα gapps κ ποια gapps φλασάρεις

Link to comment
Share on other sites

Είχα περασμένη την 1445 dev. πέρασα την 1447 stable στην sd, έκανα μέσω TWRP install και μέχρι εδώ όλα καλά. δε μου περνούσε όμως gapps ούτε kinguser. τελικά με την ίδια διαδικασία ξαναπέρασα την 1445 dev και δούλεψαν όλα. σε stable έκδοση ποτέ δεν κατάφερα να περάσω gapps, αυτό ρώτησα προχθές, αν μπορούμε να το κάνουμε αλλά πάλι δεν το κατάφερα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκίμασα πολλές εκδόσεις gapps, καμία δε δούλεψε. επίσης έχω θέμα με τη χωρητικότητα, χωρίς να έχω ιδιαίτερες εφαρμογές γεμίζει ο χώρος (έτσι λέει τουλάχιστον). Βέβαια μέχρι τώρα δεν το είχα ρουτάρει για να παίξω με διάφορες εφαρμογές, τώρα που το ρούταρα θα δω μήπως μπορέσω και το φτιάξω. καμία ιδέα;; το κινητό το έχω ένα χρόνο αν εξαιρέσουμε κάποια μικρά θεματάκια με τις rom γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η οθόνη του ούτε την παραμικρή γρατσουνιά, η μπαταρία κρατά χωρίς χρήση 2 μέρες περίπου, με περισσότερη χρήση βέβαια κρατά λιγότερο...

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί πάμπολλες φορές ο σχετικός οδηγός που περιλαμβάνει και τα απαραίτητα αρχεία για να περάσεις gapps και να κάνεις root τις stable εκδόσεις της VIBE. Μόλις μερικά μηνύματα παραπάνω αναφέρονται και πάλι. Ακολούθα αυτούς τους οδηγούς και τα αρχεία που περιλαμβάνονται στα links και δε θα έχεις πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Είχα περασμένη την 1445 dev. πέρασα την 1447 stable στην sd, έκανα μέσω TWRP install και μέχρι εδώ όλα καλά. δε μου περνούσε όμως gapps ούτε kinguser. τελικά με την ίδια διαδικασία ξαναπέρασα την 1445 dev και δούλεψαν όλα. σε stable έκδοση ποτέ δεν κατάφερα να περάσω gapps, αυτό ρώτησα προχθές, αν μπορούμε να το κάνουμε αλλά πάλι δεν το κατάφερα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκίμασα πολλές εκδόσεις gapps, καμία δε δούλεψε. επίσης έχω θέμα με τη χωρητικότητα, χωρίς να έχω ιδιαίτερες εφαρμογές γεμίζει ο χώρος (έτσι λέει τουλάχιστον). Βέβαια μέχρι τώρα δεν το είχα ρουτάρει για να παίξω με διάφορες εφαρμογές, τώρα που το ρούταρα θα δω μήπως μπορέσω και το φτιάξω. καμία ιδέα;; το κινητό το έχω ένα χρόνο αν εξαιρέσουμε κάποια μικρά θεματάκια με τις rom γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η οθόνη του ούτε την παραμικρή γρατσουνιά, η μπαταρία κρατά χωρίς χρήση 2 μέρες περίπου, με περισσότερη χρήση βέβαια κρατά λιγότερο...

 

Πριν κάνεις install την 1447 έκανες από το twrp factory reset,wipe cache και data και dalvik cache.Αν δεν τα έκανες αυτά ίσως για αυτό δεν σου περνούσε τα gapps.Μην δοκιμάζεις άλλα gapps.Στις stable εκδόσεις της vibe δουλεύουν μόνο αυτά που έχουμε βάλει σε προηγούμενα post.Όπως λέει κ ο AndreasQTEK αν ακολουθήσεις ακριβώς ότι λένε οι οδηγίες δεν θα έχεις πρόβλημα σε τίποτα.Αν θέλεις βοήθεια στείλε μου pm να μιλήσουμε στο τηλ.Όσο για την χωρητικότητα βάλε την κάρτα sd σαν primary storage κ μετακίνησε εκεί όποιες εφαρμογές μπορούν να πάνε.Όταν σου βγάζει αναβαθμίσεις το play store πολλές φορές θα σου γράφει οτι ο χώρος δεν είναι επαρκείς.βάλε από το playstore το clean master κ όταν το ανοίγεις έχεις επιλογή που λέει άχρηστα αρχεία.Αν τα καθαρίζεις αυτά λύνεται το πρόβλημα του χώρου κ κάνεις τις αναβαθμίσεις κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

 

Με ενδιαφερει η αγορα του κινητου.Μπορει να μου πει καποιος συνοπτικα τα θετικα και τα αρνητικα του?Απο τα λιγα που διαβασα η διαδικασια εγκαταστασης νεας ROM ειναι λιγο μπελαλιδικη, σωστα?Η cam του ειναι καλη για 12αρα?Απο ποιοτητα κατασκευης?

 

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

 

Με ενδιαφερει η αγορα του κινητου.Μπορει να μου πει καποιος συνοπτικα τα θετικα και τα αρνητικα του?Απο τα λιγα που διαβασα η διαδικασια εγκαταστασης νεας ROM ειναι λιγο μπελαλιδικη, σωστα?Η cam του ειναι καλη για 12αρα?Απο ποιοτητα κατασκευης?

 

Ευχαριστω!!

 

Τα θετικά κ τα αρνητικά βασικά εξαρτώνται από τι θέλεις εσύ να κάνεις με το κινητό.Εγώ προσωπικά που το έχω για κλήσεις,internet,παιχνίδια δεν έχω κανένα πρόβλημα.Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.Η κάμερά του για εμένα είναι αρκετά καλή.Γενικά είναι ένα πολύ καλό κινητό.Η εγκατάσταση νέας ROM είναι πολύ απλή διαδικασία αρκεί να ακολουθείς τους οδηγούς που έχουμε δώσει.Σε αυτά τα χρήματα κατά την γνώμη μου είναι από τα καλύτερα κινητά που δίνει το minideal

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα πολύ καλό τηλέφωνο για τη τιμή του από μία πολύ καλή εταιρία. Η σειρά S της Lenovo είναι από τις κορυφαίες σειρές της εταιρίας, πράγμα που σημαίνει και καλή ποιότητα. Δεν είναι τυχαίο ότι, παρά το γεγονός ότι το συγκεκριμένο μοντέλο είναι από τα "παλιά" της εταιρίας, η Lenovo το έχει συμπεριλάβει στις αναβαθμίσεις των μοντέλων που τους δίνει KitKat. Για τα λεφτά αυτά είναι μία πολύ καλή επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδες!Αν το παραγγειλω απο Minideal με ποια προεγκατεστημενη ROM ερχεται?την VIBE 2.0?Σε καθε περιπτωση μπορω να ζητησω να μου κανουν αυτοι εγκατασταση στη τελευταια?Συστηνεται κατι τετοιο?Αναφερω τη συγκεκριμενη ROM γιατι απο το λιγο που διαβασα στο νημα, εχει αγγλικο μενου κατι που δεν με ενοχλει καθολου. Βγαινει μονο σε εκδοση με 4gb αποθηκευτικο χωρο?

 

Ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούν να σου βάλουν την τελευταία original αγγλοκινέζικη 1447 Stable με root και gapps, νομίζω ότι είναι ok, διαφορετικά μπορείς να τη περάσεις και μετά εσύ μόνος σου ακολουθώντας τους οδηγούς που έχουν δοθεί. Έβγαινε και έκδοση με 8GB αλλά νομίζω ότι κυκλοφόρησε μόνο στην αγορά της Ινδίας.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

Ποια micro sd card των 8gb προτεινεις να αγορασω και απο που?

Edited by dionisis777
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

Ποια micro sd card των 8gb προτεινεις να αγορασω και απο που?

 

Εγώ έχω αυτή http://www.e-shop.gr/samsung-mb-mp16da-eu-evo-16gb-micro-sdhc-class-10-adapter-p-PER.576921 . Σε κάτι πιο φτηνό αυτή http://www.e-shop.gr/kingston-mbly10g2-16gb-16gb-microsdhc-class-10-sd-adapter-usb-adapter-p-PER.552738 . 16 GB είναι κ οι 2

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα...

 

Βρήκα αυτό ψάχνοντας λίγο... Έχεις κανείς ιδέα αν ισχύει ή αν το έχει κάνει;;;;

 

Ευχαριστώ πολύ

 

http://www.upgrade-lollipop.org/mp3-0/lenovo-s820-5486.html

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάνε πως δε το είδες ποτέ... Το ίδιο είχαν βγάλει και για το 4.4 πριν το αναβαθμίσει επίσημα η Lenovo. Δεν ισχύει. Θα βρεις το ίδιο και για άλλα κινητά...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, οι περισσότεροι θα ξέρετε αλλά για όσους δεν ξέρετε θα μοιραστώ ότι έχω βρει, μπορείτε να φτιάξετε τα ελληνικά (εμφάνιση γραμμάτων με τόνους και γενικά την γραμματοσειρά) απλά αλλάζοντας την προεπιλεγμένη γραμματοσειρά!! Από το app "theme center" στην καρτέλα "category" sto Font\Online βρίσκεται την κατάλληλη και κάνετε αντικατάσταση στο Local. Κατεβάστε και το app "MoreLocale 2" για ελληνικά!! Tέλος για το +30 απλά κάνετε update το contact manager και στην επιλογή More fetures and settings\More display features\Number match bits απλά το αλλάζεται σε "By 7". Το μόνο που δεν έχω βρει ακόμα είναι πως να διώξω να κινέζικα σύμβολα δίπλα στα ονόματα στα μηνύματα. Ελπίζω να βοηθήσω μερικούς..:D:D:D
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, οι περισσότεροι θα ξέρετε αλλά για όσους δεν ξέρετε θα μοιραστώ ότι έχω βρει, μπορείτε να φτιάξετε τα ελληνικά (εμφάνιση γραμμάτων με τόνους και γενικά την γραμματοσειρά) απλά αλλάζοντας την προεπιλεγμένη γραμματοσειρά!! Από το app "theme center" στην καρτέλα "category" sto Font\Online βρίσκεται την κατάλληλη και κάνετε αντικατάσταση στο Local. Κατεβάστε και το app "MoreLocale 2" για ελληνικά!! Tέλος για το +30 απλά κάνετε update το contact manager και στην επιλογή More fetures and settings\More display features\Number match bits απλά το αλλάζεται σε "By 7". Το μόνο που δεν έχω βρει ακόμα είναι πως να διώξω να κινέζικα σύμβολα δίπλα στα ονόματα στα μηνύματα. Ελπίζω να βοηθήσω μερικούς..:D:D:D

 

Για να διώξεις τα κινέζικα σύμβολα νομίζω στον contact manager-More features and settings/more display features πάνω από το number match bits έχει μια επιλογή που νομίζω οτι λέει number location.Αυτό το βάζεις off

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...