Jump to content

Μήπως ήρθε η ώρα να αλλάξεις μέρος και τρόπο ζωής;


Guest RouKouNas
 Κοινοποίηση

Θα εγκαταλείπατε την Αθήνα ???  

95 members have voted

  1. 1. Θα εγκαταλείπατε την Αθήνα ???

    • Θα εγκατέλειπα την Αθήνα τρέχοντας εάν μπορούσα.
      57
    • Δεν θα την εγκατέλειπα ακόμα και αν μπορούσα.
      38


Recommended Posts

Guest RouKouNas
εμεινα πεντε χρονια στην Ροδο οταν πρωτοηρθα στην Ελλαδα απο το εξωτερικο, και μετανιωνω καθε μερα που εφυγα και ηρθα στην Αθηνα.......και ναι εαν μπορουσα θα ξαναγυρναγα στην Ροδο

 

Γεια σου φιλε Hunter,

 

Με την πρωτη ευκαιρια φιλε ΦΥΓΕ και θα με θυμηθεις.. Η ζωη σου θα γινει ανθρωπινη και θα διαρκεσει πολυ πολυ περισσοτερο.. Θελω να σου πω οτι το παιδακι μου θα γνωρισει και θα θυμαται για παντα τους 2 προ-παππουδες και την μια προ-γιαγια του που ειναι 78-74 και 77 ετων καλα να ειναι οι ανθρωποι.. Θα ηθελα και εγω πολυ να δω δις-εγγονα.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Guest RouKouNas
Οχι δεν ειναι τυχαιο...απλα παντα ο ανθρωπος θελει αυτο που δεν εχει...Οι ιδιοι που σου τα λενε αυτα, αν πανε επαρχια ειναι πολυ πιθανο να θέλουν να γυρισουν πισω.

 

Πιθανο εως και Απιθανο.. ;)

 

Γενικα η παραλιακη ζωνη της Αθηνας(νοτια προαστια)& ο Πειραιας δεν εχουν καμια σχεση με το κεντρο...κανουμε & κανα μπανακι χωρις πολλα εξοδα... ;)

 

Πολυ σωστα φιλε Δημητρη.. Αλλο μερος ο Πειραιας.. Στο Πασαλιμανι εζησα τα εφηβικα μου χρονια.. :(

 

Crystall Palace και μετα Goody's Λεχματζουν και μετα Λουνα Παρκ Διπλα Μαρινα Ζεας πιτσα και μετα διπλα για καφε... Ομορφα χρονια.. :(

Link to comment
Share on other sites

Πιθανο εως και Απιθανο.. ;)

 

Πολυ σωστα φιλε Δημητρη.. Αλλο μερος ο Πειραιας.. Στο Πασαλιμανι εζησα τα εφηβικα μου χρονια.. :(

 

Crystall Palace και μετα Goody's Λεχματζουν και μετα Λουνα Παρκ Διπλα Μαρινα Ζεας πιτσα και μετα διπλα για καφε... Ομορφα χρονια.. :(

 

Και εγώ στο Πασαλιμάνι μένω. Φυσικά ο Πειραιάς έχει μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου, ίσως γιατί την θεωρώ (λόγω λιμανιών, παραλιμανιών, μικρολιμανιων =), Ζέας, κτλ κτλ κτλ) μια πιο "απλωμένη" πόλη από την Αθήνα, που ένα μεγάλο ποσοστό της είναι αντιγραφή άλλου κομματιού της (δόμηση, αρχιτεκτονική, κτλ).

 

Παρ'όλα αυτά, έχω εκτιμήσει πολύ την Θεσσαλονική, την οποία έχω επισκεφτεί ελάχιστες μέρες ως τώρα (και όταν ήταν σχετικά άδεια).

 

Πόλη για περπάτημα είναι, από τις μεγάλες τουλάχιστον...Φιλικότατα παιδιά (όσοι Θεσσαλονικείς ξέρω είναι πολύ καλοί άνθρωποι), απίστευτο φαγητό (εδώ ολόκληρο θέμα για το...σουβλάκι εδώ μέσα -που εκεί είναι τεράστιο- και...καλά κρατούσε, τι να λέμε τώρα?) και ένα κλίμα "Αθηναίικο" αλλά με πιο χαλαρούς ρυθμούς...Καλή πόλη, όπως και άλλες επαρχιακές.

 

Φυσικά, σπουδάζοντας σε μικρή πόλη του εξωτερικού, θέλω κάτι μεσαίο, αλλά με ευχαρίστηση (αν είχα και μια δουλειά εκεί) θα μετακόμιζα σε μικρή πόλη...άλλος ρυθμός ζωής, περισσότερα πράγματα να κάνει κανείς για να ηρεμήσει...Από διασκέδαση ξέρω ότι κανείς δεν χάνεται ;) και από ψώνια κτλ, να ναι καλά το eshopping για πράγματα που δεν βρίσκεις ή θες ποικιλία...

 

Βέβαια, εγώ θεωρώ τον εαυτό μου ανοιχτόμυαλο άνθρωπο, που δεν θα είχε πρόβλημα να μείνει και στο εξωτερικό, και στην επαρχία...άλλοι φίλοι και γνωστοί μου δεν το κουνάνε από την Αθήνα με τίποτα!!! Αυτοί χάνουν...

 

-Γιάννης

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Denior είσαι ακόμα 16 χρονών. Κι εγώ είμαι μόλις 22. Νομίζω στην παρούσα φάση της ζωής μας δεν μπορούμε να εκτιμήσουμε κάποια πράγματα του στυλ: "ψυχική ηρεμία", "απουσία άγχους", "πώς να κουμαντάρεις μια οικογένεια", "καθαρός αέρας", "ησυχία".

Εγώ σπουδάζω στη Θεσσαλονίκη. Μεγάλωσα στη Χαλκίδα.Εκεί μένουν και οι γονείς μου δηλαδή. Τα τελευταία 3 χρόνια έχει αρχίσει και γίνεται ανυπόφορη η κατάσταση εκεί.Και μιλάω από άποψη κίνησης και ηρεμίας. Και το συζητάω με τους δικούς μου οι οποίοι περιμένουν πώς και πώς να τελειώσω με τις σπουδές, να πάρουν σύνταξη και να φύγουν για κάνα νησάκι. Φαντάζομαι λοιπόν ότι από τη στιγμή που όλοι είμαστε από το ίδιο σκαρί φτιαγμένοι, θα φτάσει κάποια στιγμή που θα παρακαλάμε να μπορούσαμε να φύγουμε από το φρενοκομείο της μεγαλούπολης. Πόσο μάλλον οι Αθηναίοι που ζουν και στο κολλαστήριο της Αθήνας. Εγώ προσωπικά ακόμα και τώρα παίρνοντας το πτυχίο μου αν μπορέσω να φύγω και να βρώ μια δουλειά σε κάνα νησί θα το κάνω όπωσδήποτε. Το θέμα είναι ότι είναι πολύ λίγοι οι τυχεροί που βρίσκουν αξιοπρεπή δουλειά στα νησιά

Exo analogistei polles fores ta pleonekthmata kai ta meionekthmata ths zohs sthn Athhna.Symperana loipon pos aksizei na zo sthn Athhna,efoson h zoh me eyxaristei.

 

Thelo na anafero kai kati allo.Ta proastia ths Athhnas paroysiazoyn polles diafores mataksy toys.Paradeigmatos xarhn den tha hthela me tipota na meno se proastia opos to Peristeri h h Kypselh.Ekei h kinhsh einai anypoforh kai o synostismos epishs,eno den yparxei sxedon kanenas xoros prasinoy .

Link to comment
Share on other sites

εμεινα πεντε χρονια στην Ροδο οταν πρωτοηρθα στην Ελλαδα απο το εξωτερικο, και μετανιωνω καθε μερα που εφυγα και ηρθα στην Αθηνα.......και ναι εαν μπορουσα θα ξαναγυρναγα στην Ροδο

Παίρνω αφορμή από αυτό που έγραψε ο φίλος Τεό και συμπληρώνω πως το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά και ήμουν στο παρα πέντε να φύγω από τον Πειραιά για να παω Ρόδο. Τελικά έμεινα στο καμίνι για τους Χ λόγους. Σωστό ή λάθος ο χρόνος θα δείξει.

Την αποκέντρωση την έχει σκεφτεί ο καθένας μας αλλά δίχως δουλειές όπως προανέφερε ο Bayern7 δεν φτάνει μόνο το κίνητρο. :rolleyes: Θα ήθελα κι εγώ να έμενα σε ένα νησί αλλά έχει και τα μειονεκτήματά του. Π.χ σε μια φάση που θα είχα σαλτάρει και θα μου είχαν σπάσει τα νεύρα θα μπορούσα κάλλιστα να πάρω το αμάξι και να φύγω για Σούνιο για να πάω να αράξω ένα 2ωρο να ηρεμήσω. Ή ένα Σ/Κ που δεν θα δούλευα να φύγω Παρασκευή απόγευμα καρφί για Πήλιο,Αράχωβα ή όπου αλλού με βγάλει ο δρόμος...

Πέρα από αυτό έχει γίνει μια συνήθεια πλέον η κίνηση,η πόρτα σε ένα καλό μαγαζί,το σπάσιμο νεύρων και ότι άλλο κακό σου προσφέρει μια μεγαλούπολη.

Πάντως ποτέ δεν είναι αργά για αλλαγές. :) ;)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Σε ακτινα 40 χιλιομετρων θα εμενα μονιμα,καπου ησυχα και απομερα.

Οχι πιο μακρια γιατι εκτος του οτι δεν υπαρχουν δουλειες και οι ανθρωποι που ξερω νιωθω εξω απο τα νερα μου.Για μονιμη φαση μιλαω,οχι ενα σαββατοκυριακο.

 

Ρουκουνα αν εκει που εισαι παθεις κατι,που θα σε πανε??

Θα μου πεις και εδω που ειμαι εγω τις ιδιες πιθανοτητες εχουμε,αλλα ξεχωρα απο αυτο τι παιζει εκει?

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας μεγαλώσει σε χωριό κι έχοντας σιχαθεί την ησυχία και το να μην έχεις τι να κάνεις, πιστεύω πως μια επαρχιακή πόλη από 50k-150k κατοίκους πιστεύω θα ήταν μια χαρά.

Πάτρα rulez

Link to comment
Share on other sites

Μένω Αθήνα 6 χρόνια και γουστάρω :wacko: :wacko: :wacko:

 

Φυσικά και θα ήθελα να μείνω σε κάποια επαρχιακή πόλη αν μου το επέτρεπε η δουλειά μου, αλλά όχι σε κ@λοχώρι... :alien: Το έφαγα στην μάπα επί 18 χρόνια, δεν θέλω άλλο...

 

Επαναλαμβάνω, αν ήταν στο χέρι μου... :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Oχι. Το αντικειμενο των σπουδών μου, συνεπώς και το επάγγελμα που ακολουθώ δεν «ευδοκιμεί» στις μικρές επαρχιακές πόλεις.

Οπότε Αθήνα, Θεσσαλονίκη μοιάζουν μονόδρομος...

Αν δεν υπήρχε αυτό το «πρόβλημα» θα προτιμούσα συνειδητά να μένω σε κάποια επαρχιάκη πόλη με πληθυσμό κάτω των 100.000 κατοίκων, ή κάπου εκεί.

 

Μια από τα ίδια. Εδωσα φυσικά την πρώτη απάντηση. Έχω μεγαλώσει στην επαρχία αλλά τα τελευταία 10 χρόνια είμαι Αθήνα. Οι ρυθμοί εδώ είναι 2x και βάλε. Το είδα πιο έντονα μάλιστα όταν έχοντας ζήσει 3 χρόνια Αθήνα, πήγα περιοδεία στην επαρχία με τη βοήθεια του Ελληνικού Στρατού και θυμήθηκα πως είναι η ζωή εκεί. Σίγουρα ισχύουν όλα τα στραβά που αναφέρθηκαν (όπως και για την αντιμετώπιση των φαντάρων αλλά αυτό είναι άλλο topic) αλλά επιμένω επαρχία.

Με απογοήτευση βλέπω ότι ακόμη σήμερα αντί να ενισχύεται με κάθε τρόπο η επαρχία για να αντιστραφεί η τάση αστυφιλίας, σπρώχνεται ο κόσμος στην Αθήνα με το ζόρι.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Σ

Οι μεγαλυτεροι απο εσενα θα συμφωνησουν μαζι μου και θα το δεις.. ;)

Οι συνομιλοικοι σου παλι θα συμφωνησουν μαζι σου.. ;)

 

We will See.. ;)

 

ego simfono mazi sou... mono pou... peran tou kaliterou tropou zois pou tha megalosei to paidi mou... tha skeftomoun...

an pathei kati sovaro to paidi mou tha perimeno elikoptera klp klp... an megalosei to paidi mou i evresi ergasias tou tha einai poli pio diskoli apo oti se ena kentro.

i morfosi tou stin santorini einai periorismeni opote pali tha eprepe na figei gia kapou allou (athina isos?)... klp klp

 

fisika an pane ola kala kai opos ta oneirevomaste sti zoi... i santorini tha einai thavma... alla opos kseroume i zoi einai diskoli...

 

prosopika tha protimousa kati se aktina 50km apo athina...

diladi kamia n.makri, kalamo... omorfa paraliaka meri me poli kosmo to xeimona kai amesi prosvasi sto kentro se kamia ora!

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ!!!

Δεν αλλάζω την Αθήνα με τίποτα!

Καταρχήν εδώ έχω μεγαλώσει και την αγαπάω.

Δεύτερον,ότι θέλω το έχω δίπλα μου.

Τρίτον,η περιοχή που μένω είναι πανέμορφη και δεν έχω κανένα παράπονο.

Τέταρτον όλοι μου οι φίλοι είναι εδώ.

 

Γενικά,δε θα μπορούσα να ζήσω αλλού ειδικά σε επαρχεία!

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ!!!

Δεν αλλάζω την Αθήνα με τίποτα!

Καταρχήν εδώ έχω μεγαλώσει και την αγαπάω.

Δεύτερον,ότι θέλω το έχω δίπλα μου.

Τρίτον,η περιοχή που μένω είναι πανέμορφη και δεν έχω κανένα παράπονο.

Τέταρτον όλοι μου οι φίλοι είναι εδώ.

 

Γενικά,δε θα μπορούσα να ζήσω αλλού ειδικά σε επαρχεία!

 

tinkerbell se pantrevomai! dose til, diefthinsi, ΑΦΜ, FAX, mobile... na se kataplikso! :p

Link to comment
Share on other sites

tinkerbell se pantrevomai! dose til, diefthinsi, ΑΦΜ, FAX, mobile... na se kataplikso! :p

Πού θες να μείνουμε?Τα παιδιά μας δε σε πειράζει να μεγαλώσουν Αθήνα ε?

:lol: :lol:

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι η ζωη μου ειναι ενας κυκλος με κεντρο το θεμιστοκλειο(γηπεδο της περιοχης μου) γεννηθηκα πειραια εζησα κερατσινι για δυο χρονια μετα υπαπαντη μεχρι τα 16 μετα απεναντι απο το γηπεδο μεχρι τα 18 και τωρα σχεδον διπλα απο το σπιτι που περασα τα καλυτερα μου χρονια :)
Link to comment
Share on other sites

Γεννημένος και μεγαλωμένος στα Χανιά, ήρθα πριν μερικά χρόνια στην Αθήνα για να σπουδάσω. Η Αθήνα μου αρέσει τρελά, δεν την αλλάζω με καμία άλλη πόλη και είναι ελάχιστες είναι η φορές που μου την έχει δώσει στα νεύρα.

Όμως, όταν θα έρθει η ώρα να εργαστώ και να κάνω οικογένεια, δε θα ήθελα με τίποτα να είμαι εδώ. Θα προτιμούσα τα Χανιά για ευνόητους λόγους. Αυτό βέβαια δεν είναι κάτι που μπορείς πάντα να προβλέψεις, ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει.

 

Εν ολίγοις, κατ'εμέ η Αθήνα είναι μία χρονοβόρα πόλη. Για όποιον έχει χρόνο (φοιτητές, ρεμάλια κλπ) είναι παράδεισος. Για όποιον δεν τον έχει (εργαζόμενοι, οικογενειάρχες) είναι μάλλον κόλαση...

Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas

Και επανερxομαι για να απαντησω σε ολα σχεδον που ειπατε..

 

Εχουμε και λεμε:

 

Φιλε Sovjohn:

Σιγουρα οι φιλοι σου χανουν και μπραβο σου για της ιδεες σου και τα πιστευω σου.. Μεινε σε αυτα και πιστεψε με στην ζωη σου δεν θα χασεις ΠΟΤΕ..

 

Φιλε AgentM:

Εισαι ενας απο αυτους που πραγματικα (ξεχασα.. :sorry:) ηθελα να ακουσω την γνωμη σου γιατι παρακολουθω τα ποστ σου και ομολογω οτι οι αποψεις σου με εντυπωσιαζουν και με καλυπτουν κατα 90%.. Οταν αποκτησεις οικογενεια και παιδακια με το καλο θα ερθεις πολυ κοντα στα δικα μου πιστευω και θα με θυμηθεις.. Ισως (μακαρι) να γινουμε και γειτονες.. ;)

 

Φιλε aggelopas:

Κανεις ενα λαθος οσον αφορα τις δουλειες εκτος Αθηνων.. :worry: Σε πληροφορω οτι σε μερη σαν την Σαντορινη και γενικα στα νησια κανουν κρα για να βρουν ικανα ατομα για εργασια.. Ειμαι ενας απο αυτα και θα ηθελα να σου πω οτι η αμοιβη μου εινε η διπλασια απο αυτην που θα ειχα στην αντιστοιχη θεση στην Αθηνα. Για το θεμα της υγειας θα συμφωνησω και θα το θιξω παρακατω αυτο το ζητημα. Ας ειναι καλα ομως το "Αεροπλανακι" του δημου για εκτακτες περιπτωσεις..

 

Φιλε grk41:

Η πατρα και η καθε Πατρα ειναι μια λυση κοντα σε αυτην που διαλεξα εγω.. Εχει τα + αλλα και τα -..

 

Φιλε Trobocop®:

Κανεις δεν μιλησε για κ@λ@χωρι.. Για μεση κατασταση μιλαμε και αν σου τυχει μια δουλεια σε ενα καλυτερο μερος απο την Αθηνα "φυγε τρεχοντας..."

 

Φιλε KCB:

Με λιγη καλη θεληση και με λιγο ψαξιμο ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΑ.. Εισαι σε ηλικια που ακομα μπορεις να την κανεις..

 

Φιλε eNeRGy:

Εισαι και εσυ ενας απο αυτους που ξεχασα στο αρχικο ποστ :sorry: και ημουν σιγουρος οτι θα εγραφες αυτα που εργαψες ΟΛΟΣΩΣΤΑ.. :) Ειχα ακριβως τα ιδια ερωτηματικα με εσενα πριν κανω οτι εκανα αλλα πιστεψε με οταν τα εβαλα στην ζυγαρια αυτη εγειρε προς την Σαντορινη..

 

Tinkerbell που μενεις?? :confused: Εαν ζεις στα αστερια οπως λες μεινε εκει για παντα.. Αλλιως welcome to Greece και τα ξαναλεμε..

 

hydro το θεμα μας δεν ειναι που μενουμε αλλα αν θα αλλαζαμε την Μεγαλουπολη που ζουμε με την επαρχεια γενικοτερα.. :blink: :confused:

 

eLeKtriK EyE σωστοτατη η τοποθετηση σου.. ;) nο cooments.. :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε Hunter,

 

Με την πρωτη ευκαιρια φιλε ΦΥΓΕ και θα με θυμηθεις.. Η ζωη σου θα γινει ανθρωπινη και θα διαρκεσει πολυ πολυ περισσοτερο.. Θελω να σου πω οτι το παιδακι μου θα γνωρισει και θα θυμαται για παντα τους 2 προ-παππουδες και την μια προ-γιαγια του που ειναι 78-74 και 77 ετων καλα να ειναι οι ανθρωποι.. Θα ηθελα και εγω πολυ να δω δις-εγγονα.. :)

 

ειμαι ηδη σε συζητηση με καποια εταιρεια εκει για να την κανω με ελαφρα φιλε μου, αλλα το χειροτερο ξερεις ποιο ειναι; τον επομενο μηνα η δουλεια με στελνει για ενα μηνα στις Κυκλαδες για ενα project εγκαταστασης, εκει θα τα δω ολα - μεχρι που ειπα στον διευθηντη μου εχθες - "μην με περιμενεις να γυρισω" και συγγνωμη που βγαινω λιγο offtopic αλλα μολις φτασω στο ομορφο νησι σου θα χαρω πολυ να βρεθουμε και να τα πουμε ;)

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Παίρνω αφορμή από αυτό που έγραψε ο φίλος Τεό και συμπληρώνω πως το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά και ήμουν στο παρα πέντε να φύγω από τον Πειραιά για να παω Ρόδο. Τελικά έμεινα στο καμίνι για τους Χ λόγους. Σωστό ή λάθος ο χρόνος θα δείξει.

Την αποκέντρωση την έχει σκεφτεί ο καθένας μας αλλά δίχως δουλειές όπως προανέφερε ο Bayern7 δεν φτάνει μόνο το κίνητρο. :rolleyes: Θα ήθελα κι εγώ να έμενα σε ένα νησί αλλά έχει και τα μειονεκτήματά του. Π.χ σε μια φάση που θα είχα σαλτάρει και θα μου είχαν σπάσει τα νεύρα θα μπορούσα κάλλιστα να πάρω το αμάξι και να φύγω για Σούνιο για να πάω να αράξω ένα 2ωρο να ηρεμήσω. Ή ένα Σ/Κ που δεν θα δούλευα να φύγω Παρασκευή απόγευμα καρφί για Πήλιο,Αράχωβα ή όπου αλλού με βγάλει ο δρόμος...

Πέρα από αυτό έχει γίνει μια συνήθεια πλέον η κίνηση,η πόρτα σε ένα καλό μαγαζί,το σπάσιμο νεύρων και ότι άλλο κακό σου προσφέρει μια μεγαλούπολη.

Πάντως ποτέ δεν είναι αργά για αλλαγές. :) ;)

 

Φιλε μου, τα πραγματα στην Ροδο δεν ειναι καλυτερα απο την Αθηνα αλλα εχεις ενα πλεονεκτημα: δεν εχεις την βαβουρα και τον φοβο, εγω τρεμω καθημερινα για τα παιδια μου, πρεπει για να πανε σχολειο να διασχισουν την Μιχαλακοπουλου, που στις 8 το πρωι ειναι ενα χαος και μισο, με απροσεκτους οδηγους, ταριφες που δεν βλεπυν που πανε κτλ κτλ, στην Ροδο δεν τα ειχα αυτα, τους εβαζα στο αμαξι, πηγαινανε σχολειο, πηγαινα εγω στην δουλεια μου που ηταν 8 χιλιομετρα απο το σπιτι μου μεσα σε 10 λεπτα, ενω εδω θελω για 5 χιλιομετρα με το παπι μιση ωρα!

 

αλλο πραγμα η επαρχια ;)

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Ήρθα στην Αθήνα 19 χρονών και τον περασμένο Σεπτέμβριο μετά απο 21

χρόνια πήρα την οικογένεια και ξαναγύρισα στον τόπο μου.

 

Τρομερή κίνηση και πολύ κοπιαστική να μετακομίσεις ολόκληρο νοικοκυριό, αλλά δεν το μετάνοιωσα καθόλου.Εχουμε ηρεμήσει όλοι...

 

Μακρυά απο τις μεγάλες πόλεις αν δεν υπάρχει λόγος.

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

 

Tinkerbell που μενεις?? :confused: Εαν ζεις στα αστερια οπως λες μεινε εκει για παντα.. Αλλιως welcome to Greece και τα ξαναλεμε..

Τόσο κακό είναι να μου αρέσει η Αθήνα?Πραγματικά δε την αλλάζω με τίποτα.

Δεν ξέρω τι θα λέω στα 30 μου,προς το παρόν όμως δεν αλλάζω γνώμη.

Να πάω σε ένα χωριό,νησί να κάνω τι?Να βλέπω τους ίδιους ανθρώπους συνέχεια και να βγαίνω στα ίδια μαγαζια?Να μου λείπει!

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν ήταν αν αλλάξω μέρος ζωής, θα πήγαινα από μία μεγαλούπολη σε μία άλλη. Απλά δεν αντέχω την ζωή στην επαρχία. Εδώ πάμε διακοπές στο εξοχικό στο Πόρτο-Ράφτη και βαράω ενέσεις :Ρ

 

Για μένα η επαρχία είναι καλή για κάνα Σ/Κ ξεκούρασης. Αλλά από εκεί και μετά με πιάνει το σύνδρομη στέρησης (τελικά μάλλον το καυσαέριο είναι εθιστικό :Ρ).

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas
Ήρθα στην Αθήνα 19 χρονών και τον περασμένο Σεπτέμβριο μετά από 21

χρόνια πήρα την οικογένεια και ξαναγύρισα στον τόπο μου.

 

Τρομερή κίνηση και πολύ κοπιαστική να μετακομίσεις ολόκληρο νοικοκυριό, αλλά δεν το μετάνιωσα καθόλου. Έχουμε ηρεμήσει όλοι...

 

Μακριά από τις μεγάλες πόλεις αν δεν υπάρχει λόγος.

 

Δημήτρης

Ετών 39…

 

 

Ειμαι ηδη σε συζητηση με καποια εταιρεια εκει για να την κανω με ελαφρα φιλε μου, αλλα το χειροτερο ξερεις ποιο ειναι; τον επομενο μηνα η δουλεια με στελνει για ενα μηνα στις Κυκλαδες για ενα project εγκαταστασης, εκει θα τα δω ολα - μεχρι που ειπα στον διευθηντη μου εχθες - "μην με περιμενεις να γυρισω" και συγγνωμη που βγαινω λιγο offtopic αλλα μολις φτασω στο ομορφο νησι σου θα χαρω πολυ να βρεθουμε και να τα πουμε ;)
Ετών 34…

 

 

Τόσο κακό είναι να μου αρέσει η Αθήνα?Πραγματικά δε την αλλάζω με τίποτα.

Δεν ξέρω τι θα λέω στα 30 μου,προς το παρόν όμως δεν αλλάζω γνώμη.

Να πάω σε ένα χωριό,νησί να κάνω τι?Να βλέπω τους ίδιους ανθρώπους συνέχεια και να βγαίνω στα ίδια μαγαζια?Να μου λείπει!

Ετων 21…

 

Εγώ αν ήταν αν αλλάξω μέρος ζωής, θα πήγαινα από μία μεγαλούπολη σε μία άλλη. Απλά δεν αντέχω την ζωή στην επαρχία. Εδώ πάμε διακοπές στο εξοχικό στο Πόρτο-Ράφτη και βαράω ενέσεις :Ρ

 

Για μένα η επαρχία είναι καλή για κάνα Σ/Κ ξεκούρασης. Αλλά από εκεί και μετά με πιάνει το σύνδρομο στέρησης (τελικά μάλλον το καυσαέριο είναι εθιστικό :Ρ).

Ετών 18…

 

Χαίρομαι που δικαιώνομαι και τουλάχιστον οι συνομήλικοι μου ασπάζονται την άποψη μου περί αποκέντρωσης.. Για τους μικρότερους τώρα.. θα έρθει η ώρα που θα πιστεψετε τα λογια μας και τοτε θα ψηφίσετε το 1.. ;)

 

Φιλε μου, τα πραγματα στην Ροδο δεν ειναι καλυτερα απο την Αθηνα αλλα εχεις ενα πλεονεκτημα: δεν εχεις την βαβουρα και τον φοβο, εγω τρεμω καθημερινα για τα παιδια μου, πρεπει για να πανε σχολειο να διασχισουν την Μιχαλακοπουλου, που στις 8 το πρωι ειναι ενα χαος και μισο, με απροσεκτους οδηγους, ταριφες που δεν βλεπυν που πανε κτλ κτλ, στην Ροδο δεν τα ειχα αυτα, τους εβαζα στο αμαξι, πηγαινανε σχολειο, πηγαινα εγω στην δουλεια μου που ηταν 8 χιλιομετρα απο το σπιτι μου μεσα σε 10 λεπτα, ενω εδω θελω για 5 χιλιομετρα με το παπι μιση ωρα!

αλλο πραγμα η επαρχια ;)

 

Φίλε Hunter Be My Guest και θα σου στείλω ΡΜ με το τηλέφωνο μου να βρεθούμε..

Link to comment
Share on other sites

RouKouNa η ηλικια δεν παιζει τοσο ρόλο οσο νομιζεις. Ξέω τριανταρηδες που εχουν ωριμοτητα ίση με 12χρονο και το αντιστροφο. Και δεν σημαινει οτι μια αποψη ειναι σωστη επειδη την επικροτουν οι μεγαλυτεροι. Με αυτη τη λογικη και το προγαμιαιο σεξ πχ ειναι κακο γιατι το λενε οι περισσοτεροι ηλικιωμενοι.
Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas
RouKouNa η ηλικια δεν παιζει τοσο ρόλο οσο νομιζεις. Ξέρω τριανταρηδες που εχουν ωριμοτητα ίση με 12χρονο και το αντιστροφο. Και δεν σημαινει οτι μια αποψη ειναι σωστη επειδη την επικροτουν οι μεγαλυτεροι. Με αυτη τη λογικη και το προγαμιαιο σεξ πχ ειναι κακο γιατι το λενε οι περισσοτεροι ηλικιωμενοι.

 

Οχι βρε Michelle προς θεου.. Ειναι τυχαιο το προηγουμενο post μου... :lol: :lol:

 

Μα τι λες τωρα... :confused: :worry: ????

 

Δεν μπορω να σου περασω ΔΥΣΤΥΧΩΣ την αποψη μου πισω απο ενα pc αλλα και δεν με ενδειαφερει αλλωστε να το κανω.. Το θεμα που ανοιξα ειναι για να γραψει ο καθενας την αποψη του οπως εγραψα στο πρωτο post και οχι για να πεισω καποιον να παει στο χωριο / νησι.. Οσο για τους 30αρηδες που μου εφερες σαν επιχειρημα τι να πω?? Απο μονη σου λες οτι εχουν μυαλο 12χρονου.. Αρα παλι στα λογια μου ερχεσε.. Φιλικα παντα θα σου συνηστουσα να αλλαξεις παρεες.. ;)

Link to comment
Share on other sites

με τιποτα σε νησι η επαρχια... απαπαπαπαπαπαπαα!!!!!!

στο νησι καταρχην βαριεσαι τα ιδια τα ιδια τα ιδια και παλι τα ιδια. ωραια να βγεις να πας μια βολτα την μια μερα, την αλλη να πας καπου αλλου μετα που θα πας? παλι στα ιδια συνεχεια μεχρι που βαριεσαι στα ιδια μερη με τους ιδιους ανθρωπους..

στην αθηνα εχεις εκατομυριες επιλογες. μπορεις καθε μερα να κανεις κατι διαφορετικο. να παρεις το αυτοκινητο πχ και να φυγεις 1 ωρα 2 ωρες 5 ωρες.. στο νησι που θα πας? ειδικα αν ειναι και μικρο σε 1 ωρα το γυρισες ολο και εισαι παλι εκει που ξεκινησες!!

Απαπαπαπα!!!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...