Jump to content

Lenovo P780


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλος εχει το συγκεκριμένο κινητό και με την ρομ του minideal, ενω το κινητό δουλεύει αψογα με αυτην την ρομ εχει πρόβλημα με την συνομιλία, δεν τον ακούνε, εχω το p770 κ ειχα παρωμειο πρόβλημα το ελυσα απενεργοποιωντας το smart sound, προσπαθώ να βρω τροπο να το απενεργοποιησω και στο δικο του αλλα δεν βρίσκω καπου την επιλογή, ξερει κανεις αν υπαρχει η δυνατότητα;

 

Patch_Settings_for_SmartSound.zip

https://docs.google.com/file/d/0B1jkIUFCciwGSEZhYy1sLVdKeDg/edit?usp=sharing&pli=1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατεβασα το zip αρχειο και το περασα με το recovery....

Μια χαρα το σημα και ειδικα στη πρωτη sim (vodafone).

Ευχαριστω papg για το λινκ

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..προσπαθω να βαλω τη vibe 2.0 απο need rom μεσω flash tool αλλα οταν παταω firmware update η download δεν κανει τιποτα..αλλαξα υπολογιστη και εχω win 8 τωρα μηπως φταει αυτο? τωρα εχω εγκατεστημενη την viberom V1.0 1347

 

edit. Το βρηκα τελικα παιδες αν καποιος αντιμετωπιση ιδιο προβλημα η λυση ειναι στο λινκ http://www.craftedge.com/tutorials/driver_install_windows8/driver_install_win8.html

Edited by Georgis13
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες!! εχει παραγγειλει ενας φιλος μου το τηλ. απο εδω http://ru.aliexpress.com/item/In-Stock-Original-Lenovo-P780-MTK6589-Quad-Core-mobile-phone-4000mAh-5-0-Gorilla-glass-Android/1169057842.html και τωρα δεν το θελει. ετσι, ψηνομαι να το παρω εγω δινοντας του τα λεφτα λιγα-λιγα.. τι λετε, αξιζει τον κοπο? ειναι αξιοπιστο? ξερω οτι στην ιδια τιμη παιζει και στα γνωστα μαγαζια... mini, vick, 2toc κ.α.... επισης εχω διαβασει αρκετο απ το νημα και ειμαι ετοιμος για φλασαρισμα της ST1347. θα ειναι το πρωτο μου android και (εννοειται) πρωτο φλασαρισμα... καθε γνωμη σεβαστη!! ευχαριστω..
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Ρ780 περίπου 8 μήνες . Πρίν λίγες μέρες την ώρα που φόρτιζε (στο αυτοκίνητο) άκουσα ένα περίεργο ήχο και είδα καπνό , όταν το έπιασα στα χέρια μου έκαιγε . Το τηλ. μετά από αυτό νέκρωσε . Μέτά από μια-δυό μέρες που δοκίμα να το φορτίσω (στο σπίτι) η οθόνη άναψε μου έδειξε φόρτιση (45%) αλλά αμέσως άρχισε να θερμαίνετε οπότε το αποσύνδεσα . Το notification led αναβοέσβηνε κόκκινο .Προσπάθησα να το ενεργοποιήσω χωρίς επιτυχία . Σήμερα που δοκίμα πάλι να το φορτίσω ήταν εντελώς νεκρό . Το τηλ. είναι αγορασμένο από Pandawill .

Letv LeEco LE 2 X620 3/32 BB72

LeEco Le Max2 X829 6GB/128GB LeMax2-CN-ARoMA_28s-V8_Full_Debloated

LeEco X626 4/32 χάλια ROM από tinydean

LeEco Le Pro3 X650 AI χάλια ROM από tinydean

LeEco X522 LineageOS 14.1 - LeEco X526 5.8.019S

Link to comment
Share on other sites

Για οσους εχουν 4.4.2 KitKat και θελουν να αλλαξουν το Theme ή το wallpaper

εδω εχω το LenovoThemeCenter.apk

Απλα το κανεις εγκατασταση και μπορεις να κατεβασεις διαφορα θεματα και εικονες.

https://drive.google.com/file/d/0B4fai69pFpApY2puN24wSzBUZ00/view?usp=sharing

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

δεν συνδέεται με τίποτα για θέματα κλπ έβαλα το Lenovo ID συνδέθηκε οκ αλλα για θέματα δεν συνδέεται,έχει κάποια άλλη ρύθμιση; δεν βρήκα κάτι.

 

Για οσους εχουν 4.4.2 KitKat και θελουν να αλλαξουν το Theme ή το wallpaper

εδω εχω το LenovoThemeCenter.apk

Απλα το κανεις εγκατασταση και μπορεις να κατεβασεις διαφορα θεματα και εικονες.

https://drive.google.com/file/d/0B4fai69pFpApY2puN24wSzBUZ00/view?usp=sharing

Link to comment
Share on other sites

δεν συνδέεται με τίποτα για θέματα κλπ έβαλα το Lenovo ID συνδέθηκε οκ αλλα για θέματα δεν συνδέεται,έχει κάποια άλλη ρύθμιση; δεν βρήκα κάτι.

 

Για λιγο που το δοκιμασα μεσω Vodafone ειδα οτι εχει καποια φορτωμενα.

Θα το κοιταξω στο σπιτι μεσω Wi-Fi και θα δω τι παιζει.

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Για λιγο που το δοκιμασα μεσω Vodafone ειδα οτι εχει καποια φορτωμενα.

Θα το κοιταξω στο σπιτι μεσω Wi-Fi και θα δω τι παιζει.

μετά απο καμοια 10ρια φορές μπήκε οκ:D

Link to comment
Share on other sites

Λάζαρε,όσο αφορά το morelocale2 το δοκίμασα εγώ και έχει Ελληνικά κανονικά. Απλά δεν έχει πλήρη μετάφραση. Πως;Ανοίγεις την εφαρμογή και πατάς το αριστερό πλήκτρο του κινητού και εμφανίζεται το μενού του morelocale.Πατάς add locale και εμφανίζεται ένα πλαίσιο που έχει κάποια iso.Πατάς πάνω στα iso και στο ένα ψάχνεις και βρίσκεις την χώρα και στο άλλο την γλώσσα.Τα επιλέγεις και μετά εμφανίζονται κανονικά τα Ελληνικά.

Διορθώνω τον εαυτό μου για να μην μπερδευτεί κάποιος που θα θελήσει να δουλέψει το morelocale;)

Ανοίγουμε την εφαρμογή,αλλά δεν πατάμε να εμφανιστεί το μενού.Πηγαίνουμε στην επάνω δεξιά γωνία και επιλέγουμε το add locale.Έπειτα η διαδικασία είναι ίδια.Αυτό που δεν ανέφερα όμως,είναι οτι όταν επιλέξετε set,θα εμφανιστεί ένα μήνυμα με 2 επιλογές για εγκατάσταση του script.Η μια γίνεται αυτόματα,αν ειστε root,και δώσετε άδεια.Και η άλλη επιλογή να περάσετε χειροκίνητα το script.

Εγώ το έκανα ευκολα με το root.

Ελπίζω να μην μπέρδεψα κάποιον μέχρι να κάνω την διόρθωση.

Edited by vortex78

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

για το notification led υπαρει καποια λυση;

 

Πραγματική λύση….όχι από ότι ξέρω μέχρι στιγμής..

Μπορείς να βάλεις το Light Flow…αλλά και αυτό μόνο βάζοντας « HTC direct mode» …με ένα χρώμα στο led (κόκκινο απ'ότι θυμάμαι) …κολλάει …άστο ….ας ελπίσουμε στο μέλλον ότι θα γίνει κάτι….

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταντήσει τραγική η κατάσταση που χάνει τι σήμα. Πότε στην μια μόνο, Πότε και στις δύο... Την ώρα που μιλάω το χάνει και μόνο ΕΓΏ δεν ακούω, ενώ οι ΆΛΛΟΙ ΑΚΟΎΝΕ.. Με έχει κουράσει πάρα πολύ. Δεν ξέρω αν είναι hardware το θέμα, γιατί πιστεύω πως αν υπήρχε ζημιά θα ήταν σε μια κατάσταση μόνο. Τι να πω...
Link to comment
Share on other sites

Απορία για Roms…

 

Αγόρασα που λέτε το κινεζούλ’ από το ευρωπαϊκό κατάστημα του minideal…ήρθε κανονικά με περασμένο το rom του (που δεν θυμάμαι καν πoιο ήταν)….και δεν έτρεχε καθόλου το google maps….(uninstall – reinstall …τίποτε) …και του έκανα και γω ένα ωραίο format για να με θυμάται και του έβαλα τον Ρώσο…

P780_s221_LiFe_XVIBE_v05 (από flash tool που και καλά είναι ίδιο με το v09 όπως λέει ο κουμπάρος ο ρώσος)

Του έκανα αναβάθμιση σε 1.2 και μέχρι εκεί καλά…και τα πιο πολλά προγράμματα είναι περασμένα στο δεύτερο partition της SD (link2sd)

 

Τώρα ας παραθέσω τα προβλήματα/bugs για να δω αν είναι συχνά και αν δεν συμβαίνουν σε άλλα Roms.

 

Α) H Ram που περισσεύει είναι κάπου 200-300 mb (πολύ λίγο μου φαίνεται)

Β) Πολλές φορές όταν γράφω κάτι στο keyboard κολλάει και επιστρέφει στην επιφάνεια εργασίας (λες και πάτησα τo home)

Γ) Έχει τραβήξει μερικά κολλήματα (5-6 φορές εδώ και 3 εβδομάδες που το έχω) και συγκεκριμένα ενώ δουλεύω κάποιο πρόγραμμα, κολλάει και το κινητό ξεκολλάει μόνο με το reset (κόκκινο κουμπάκι δίπλα στη θήρα της SD)

Δ) Ένα άλλο περίεργο πράγμα είναι ότι το fb Messanger…όταν πάω να γράψω μήνυμα δεν μου βρίσκει όλους τους φίλους που έχω…. Δλδ ψάχνω π.χ. κάποιον που τον λένε Λεωνίδα…και όχι απλά δεν μου τον βγάζει …αλλά ψάχνει …ψάχνει…και μετά μου βγάζει διάφορους Λεωνίδες να επιλέξω, οι οποίοι δεν είναι καν στο friend list..

Ε) Τα μηνύματα του whatsup έρχονται αλλά δεν με ενημερώνει (και του έχω δώσει και προτεραιότητα) – αντιθέτως το Viber δεν έχει κανένα πρόβλημα

Z) To Google Drive & το OneDrive δεν μπορούνε να περαστούν και μου βγάζει insufficient space …ενώ περνάω ότι άλλο θέλω χωρίς πρόβλημα

ΣΤ) Εδώ και τρεις μέρες ενώ είναι μια χαρά…μου πετάει μύνημα ότι έχει χάσει το google account…και ξαναπερνάω τον κωδικό (κάπου 4-5 φορές σε σύνολο)

Ζ) Σε αυτό βασικά δεν ξέρω αν ευθύνεται το κινητό ή ο πάροχος τηλεφωνίας…αλλά το 3G internet άλλοτε είναι πολύ ομαλό και άλλοτε αποσυνδέεται και συνδέεται μετά από λεπτά (δεν είμαι Ελλάδα παρεμπιπτόντως …Αγγλία και σύνδεση Giffgaff )

 

Αυτά τα βασικά….αυτό που θέλω να μάθω είναι αν έχει κάποιος παρόμοια προβλήματα και αν υπάρχει κάτι πιο ελαφρύ και σταθερό σε rom και κατά προτίμηση κάτι να μην έχει animation effects (ή να τα απενεργοποιεί)..Ως animation effects ορίζω το animation που έχει καθώς πάς σε διάφορα μενού/επιστρέφεις στην επιφάνεια εργασίας.

 

Γενικά το κινητό από μπαταρία είναι φοβερό ….μου κρατάει 2 μέρες με 3G & Wifi on…

Κοντά 2 ώρες μουσική (Internet Radio) κάθε μέρα…mail..facebook ..youtube ..όλα καλά..

Απλά νιώθω πολλές φορές ότι καθυστερεί να τρέξει μερικά πράγματα και περίμενα πολλά περισσότερα από ένα 4πύρινο (έχοντας ως standard το προηγούμενο κινητό μου …LG P500 (Overclocked 740Mhz))

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :D

Link to comment
Share on other sites

κάνε ένα κόπο και δοκίμασε http://www.needrom.com/download/4-4-2-row-for-china-baseband-p780/

την έχω τρεις εβδομάδες δεν παρατήρησα κολήματα και προβλήματα,βεβαια δεν έχω fb, Viber,κλπ τρώει λίγη μνήμη αλλα δεν κόλησε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

κάνε ένα κόπο και δοκίμασε http://www.needrom.com/download/4-4-2-row-for-china-baseband-p780/

την έχω τρεις εβδομάδες δεν παρατήρησα κολήματα και προβλήματα,βεβαια δεν έχω fb, Viber,κλπ τρώει λίγη μνήμη αλλα δεν κόλησε ποτέ.

 

Ευχαριστώ.....^_^

Βασικά έβγαλα το SecureIT χθες και θέλω να δω πως θα πάει ..(που μέχρι στιγμής πάει πιο γρήγορα γιατί όπως και να έχει τα antivirus σου βαραίνουν το λειτουργικό σύστημα) ...θα το αφήσω καμία βδομάδα και μετά θα την δοκιμάσω και θα σου πω εντυπώσεις ^_^

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα με το modem firmware.

Εδω εχω δυο zip αρχεια τα οποια περνανε με Recoveery.

Το πρωτο ειναι για μοντελο Κινεζικο και οχι για ROW διανομη. ( Κινεζικο ειναι αυτο που τα γραμματα στη μπαταρια ειναι ολα κινεζικα)

Εγω δουλευω αυτο V101 μια και εχω Official ROW ROM S226 και ειναι πολυ καλο σε σημα , ειδικα στη Vodafone.

Το δευτερο V23,S920 ηταν πολυ καλο για τη ROM του MINIDEAL την 1347 που ειχε και Ελληνικα.(το τριτο λινκ)

Αναλογα την ROM που φορας κανε μια δοκιμη.

1) https://drive.google.com/file/d/0B4fai69pFpApSDVabnNmTzd4M1E/view?usp=sharing

2) https://drive.google.com/file/d/0B4fai69pFpApVVJpT0JpM0FXa1E/view?usp=sharing

3) https://drive.google.com/file/d/0B4fai69pFpApbi1jX1A3WExYZTA/view?usp=sharing

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :)

 

Πως μπορώ να βάλω την πιο νεα και πιο σταθερη εκδοση του android , στο τηλεφωνο μου?

 

Θέλω να μου βγαζει σωστα ελληνικά και να κανει οσο καλυτερη διαχειριση μπαταρίας μπορει!

 

Lenovo p780_s136_140306 , android version 4.2.1

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,αγορασα δυο lenovo p780 τον γεναρη του 2014 μαζι με εναν φιλο μου.το κινητο του φιλου μου εχασε το σημα μετα απο 5 μηνες,το δικο μου μετα απο 10 μηνες.αλλαξα λογισμικο(δηλαδη εβγαλα την viberROM που ειχε και περασα μια ROW).τιποτα δεν εγινε.το προβλημα ειναι οτι το σημα ερχεται και φευγει συνεχεια..οτι λογισμικο και να βαλω οτι modem και να φλασαρω.μπορει να ειναι και τεχνικο θεμα(αν και το εχω ανοιξει τοσες φορες,ολα ειναι ενταξει μεσα),αλλα και του φιλου μου τα ιδια ακριβως εκανε.π.χ ενω πιανει σημα κανονικα ,το βαζω για φορτιση και το χανει,το βγαζω και επανερχεται παλι το σημα.η μονη εξηγηση που δινω εγω ειναι οτι τα κινητα εχουν ψυχολογικα και οποτε θελουν πιανουν σημα.εχω ψαξει σε αλλα φορουμ αλλα τιποτα.(πηραμε τα κινητα απο 170 ευρω και μαλλον θα πανε σε κανα καδο ή θα δοκιμασω με καποια βαρια ποσο μπορει να αντεξει μια οθονη μεχρι να σπασει).help.ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

τελικα τη λυση την βρηκα σε καποιο ξενο φορουμ , χρησιμοποιουμε την εφαρμογη wifi connection fixer. Αυτο κατι παει και κανει reset και εκει που πριν μας εβγαζε ''αποφυγη κακης συνδεσης '' τωρα συνδεεται. Αν δειτε πως ψιλοσερνεται το ιντερνετ ακομη μια χρηση της εφαρμογης θα λυσει το προβλημα. Μετα πεταει!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερες και απο μενα.........Ψαχνω εδω και κανα δυο μερες καποιο service να μου αντικαταστησει την σπασμενη οθονη του P780 στη Θεσσαλονικη και δεν εχω βγαλει ακομη ακρη (εχω ηδη αγορασει καινουργια οθονη εννοειται)....Καθε βοηθεια θα ηταν ευπροσδεκτη
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,

 

σκεφτομαι να παραγγειλω το κινητο αυτο.

ομως, διαβαζοντας το θεμα, σχεδον ολες τις πρωτες 80 σελιδες, ειδα οτι οι συζητησεις ειναι κυριως γυρω απο διαφορες rom κτλ.

 

ειναι τοσο απαραιτητο η αλλαγη της rom με την οποια μας το στελνουν όπου εχουμε ζητησει να εχει ελληνικα και ροοτ και gapps ?

αν καταλαβα καλα απο καποια μηνυματα,μεχρι και το gps του λειτουργει εξαρχης μια χαρα και δεν θελει καποιο "πειραγμα/ρυθμιση" που θελουν καποια αλλα με παρομοιο chip ?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου όχι.

Εγώ το έχω πάνω από χρόνο τώρα με τη ROM που αγοράστηκε (S125_130529).

Πού και πού (μια - δυο φορές το μήνα) μπορεί να τρώει κανένα κόλλημα το οποίο φτιάχνει με μια επανεκίνηση, κατά τα άλλα κανένα πρόβλημα.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...