Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος- σκεφτομαι να το πάρω για να το διαβάσω αλλά και για να έχω ολόκληρη την σειρα...

 

Οι χαρακτηρές δεν έχουν καμία ανάπτυξη, είναι εντελώς επίπεδοι και πραγματικά μη ρεαλιστικοί, η υπόθεση μπάζει εντελώς και ο Μπράουν προσπαθεί να βγάλει λαγούς από το καπέλο του. Αυτά έχω ακούσει από 1-2 φίλους που το διάβασαν στα αγγλικά.

 

Προσωπική μου άποψη είναι πως η πορεία του Μπράουν είναι φθίνουσα και ο λόγος είναι απλός. Βιβλία όπως ο Κώδικας Ντα Βίντσι ή οι Πεφωτισμένοι, χρησιμοποιούσαν ιστορικά στοιχεία τα οποία πήρε και έφτιαξε όπως ήθελε. Από εκείνα και μετά, όταν και έπρεπε να φτιάξει ένα βιβλίο μόνο τους και όχι να συνδέσει πράγματα μεταξύ τους, τα συγγραφικά του πονήματα είναι το λιγότερο μέτρια...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το βρίσκω αρκέτα λογικό αν και σίγουρα θα το αγοράσω για την ολοκλήρωση της σειράς.

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

το βρίσκω αρκέτα λογικό αν και σίγουρα θα το αγοράσω για την ολοκλήρωση της σειράς.

 

αν σου αρεσουν τα βιβλια αυτου του τυπου...διαβασε και το "οκτω" τησ Katherine Neville ..επισης πολυ καλο!

Let's conspire to re-ignite

All the souls that would die just to feel alive!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ''Χαμένο Σύμβολο'' του Dan Brown το διάβασα σε 2 μέρες. Ήταν το δεύτερο βιβλίο του συγγραφέα, κατά τη γνώμη μου, μετά τους ''Iluminatti'' (τα έχω διαβάσει όλα). Δεν έχει όντως αρκετά ιστορικά στοιχεία, έχει όμως πολύ καλή πλοκή και υπόθεση. Δεν το βαρέθηκα σε κανένα σημείο του. Αντιθέτως επειδή είμαι αρκετά περίεργη γυρνούσα συνεχώς μπρος πίσω. :lol:

Βέβαια δεν ήταν το καλύτερο σαφώς βιβλίο που έχω διαβάσει, αλλά αν κάποιος έχει διαβάσει και άλλα βιβλία του συγγραφέα αξίζει πιστεύω.

Από εκεί και πέρα ''Η Αδελφότητα της Ιεράς Σινδόνης'' είναι από τα αγαπημένα μου αυτού του είδους και το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Όσον αφορά το ''Οχτώ'' της Katherine Neville, πιστεύω ότι είναι ένα αρκετά αξιόλογο βιβλίο, παρόλα αυτά επαναλαμβάνει πολλές φορές τα ίδια πράγματα (είναι και το στυλ της συγγραφέα τέτοιο). Πάντως αν επιλέξετε να το διαβάσετε να σκεφτείτε πολύ καλά αν θα πάρετε και τη ''Φωτιά'' που είναι η ίδια ιστορία με το παραπάνω, αλλά με τα παιδιά και τα εγγόνια των χαρακτήρων του. Πιστεύω απλά ότι δεν αξίζει. Καλύτερα αν θέλετε να δείτε κάτι άλλο από τη συγγραφέα να διαβάσετε τον ''Μαγικό Κύκλο'' ή το ''Στοίχημα''. :)

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το ''Οχτώ'' της Katherine Neville, πιστεύω ότι είναι ένα αρκετά αξιόλογο βιβλίο, παρόλα αυτά επαναλαμβάνει πολλές φορές τα ίδια πράγματα (είναι και το στυλ της συγγραφέα τέτοιο). Πάντως αν επιλέξετε να το διαβάσετε να σκεφτείτε πολύ καλά αν θα πάρετε και τη ''Φωτιά'' που είναι η ίδια ιστορία με το παραπάνω, αλλά με τα παιδιά και τα εγγόνια των χαρακτήρων του. Πιστεύω απλά ότι δεν αξίζει. Καλύτερα αν θέλετε να δείτε κάτι άλλο από τη συγγραφέα να διαβάσετε τον ''Μαγικό Κύκλο'' ή το ''Στοίχημα''. :)

 

τα εχω διαβασει και αυτα που αναφερεισ..αλλα το 8 μου αρεσε περισσοτερο απο τα 3

οσον αφορα το ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΣΥΝΔΟΝΗΣ δεν το εχω διαβασει αν και εχω διαβασει αρκετα αυτου του τυπου!!!θα το εχω στα υποψη.....

να δω τωρα ποτε θα τελειωσω "ΤΟ ΣΜΗΝΟΣ" του ΦΡΑΝΚ ΣΕΤΣΙΝΓΚ ......ατελειωτο και με πολυ επιστημονικους ορουσ.......

Let's conspire to re-ignite

All the souls that would die just to feel alive!!

Link to comment
Share on other sites

Εχει διαβάσει κανεις το βιβλίο με τίτλο," Το φάντασμα της αξόδευτής αγάπη" της Μ.Βαμβουνάκη;
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το ''Οχτώ'' της Katherine Neville, πιστεύω ότι είναι ένα αρκετά αξιόλογο βιβλίο, παρόλα αυτά επαναλαμβάνει πολλές φορές τα ίδια πράγματα (είναι και το στυλ της συγγραφέα τέτοιο). Πάντως αν επιλέξετε να το διαβάσετε να σκεφτείτε πολύ καλά αν θα πάρετε και τη ''Φωτιά'' που είναι η ίδια ιστορία με το παραπάνω, αλλά με τα παιδιά και τα εγγόνια των χαρακτήρων του. Πιστεύω απλά ότι δεν αξίζει. Καλύτερα αν θέλετε να δείτε κάτι άλλο από τη συγγραφέα να διαβάσετε τον ''Μαγικό Κύκλο'' ή το ''Στοίχημα''. :)

 

τα εχω διαβασει και αυτα που αναφερεισ..αλλα το 8 μου αρεσε περισσοτερο απο τα 3

οσον αφορα το ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΣΥΝΔΟΝΗΣ δεν το εχω διαβασει αν και εχω διαβασει αρκετα αυτου του τυπου!!!θα το εχω στα υποψη.....

να δω τωρα ποτε θα τελειωσω "ΤΟ ΣΜΗΝΟΣ" του ΦΡΑΝΚ ΣΕΤΣΙΝΓΚ ......ατελειωτο και με πολυ επιστημονικους ορουσ.......

 

Για το 8 συμφωνώ σε αυτό που λες...

Αν θέλεις, μόλις τελειώσεις ''το Σμήνος'' πες μας πως σου φάνηκε γιατί με ενδιέφερε σαν υπόθεση... Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Σμήνος πέρισυ, μέσα σε λίγες μόνο ημέρες.. είναι από τα βιβλία που σε καθηλώνουν, παρά τον όγκο τους. Με μια λέξη, θα το χαρακτήριζα: Συγκλονιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Σμήνος πέρισυ, μέσα σε λίγες μόνο ημέρες.. είναι από τα βιβλία που σε καθηλώνουν, παρά τον όγκο τους. Με μια λέξη, θα το χαρακτήριζα: Συγκλονιστικό.

 

δεν ειναι ο ογκοσ που κανει δυσκολο το βιβλιο( αλλωστε πιστευω οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερο)αλλα παρα πολλοι επιστημονικοι οροι και βιολογια και δεν ξερω ακομη τι θα ακολουθησει

παντωσ και εγω εχω ακουσει τα καλυτερα γι αυτο

Let's conspire to re-ignite

All the souls that would die just to feel alive!!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Σμήνος πέρισυ, μέσα σε λίγες μόνο ημέρες.. είναι από τα βιβλία που σε καθηλώνουν, παρά τον όγκο τους. Με μια λέξη, θα το χαρακτήριζα: Συγκλονιστικό.

 

Δεν θεωρησες οτι εκανε "κοιλια" σε ορισμενα σημεια;Περαν βεβαια αυτων, το βιβλιο ηταν οντως εξαιρετικο.

Link to comment
Share on other sites

Με τις 1100+ σελίδες του το βρίσκω λογικό να κάνει κοιλιά σε ορισμένα σημεία.. γενικά όμως μου κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς κανένα online shop για αγγλόφωνα βιβλία?
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς κανένα online shop για αγγλόφωνα βιβλία?

 

Καλύτερο από το Amazon; :confused:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς κανένα online shop για αγγλόφωνα βιβλία?

 

γιατι να αγορασεισ οταν μπορεισ να τα κατεβασεισ απο το ιντερνετ??

Let's conspire to re-ignite

All the souls that would die just to feel alive!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς κανένα online shop για αγγλόφωνα βιβλία?

 

Εκτος απο το amazon.com το οποιο δεν στελνει μεταχειρισμενα βιβλια στην Ελλαδα (αν θυμαμαι καλα), υπαρχει και το amazon.co.uk που στελνει. Ισως παντως λιγο καλυτερες τιμες εχει το abebooks.co.uk

 

Για καινουρια βιβλια το waterstones.com ειναι σχετικα καλο και φτηνο.:)

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Για τους φίλους του ποδοσφαίρου και των Ελληνικών ομάδων,θεωρώ πολύ ενδιαφέρουσα τη σειρά βιβλίων του ΣΚΑΙ "Για πάντα πρωταθλητές".

 

Ο τόμος 1 αφορά την Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου.

 

Ο τόμος 2 αφορά την ΑΕΚ.

 

link

 

Ξεφυλλίστε το (απόσπασμα)

 

Περιέχονται και DVD,κοστίζει 10 ευρώ.

 

plz,όχι οπαδικά σχόλια. :)

Link to comment
Share on other sites

Προβλέπονται κι άλλοι τόμοι;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

 

ΑΡΗΣ,ΠΑΟΚ,ΟΣΦΠ,ΠΑΟ.

 

Έριξα μιά ματιά στα links, φαίνονται προσεγμένες εκδόσεις, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς την τιμη τους. Σίγουρα θα πάρω της Εθνικής και της ομάδας μου. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"Πώς Να Μαγνητίζετε τους Άλλους"

της Λιλ Λάουντς.

Πολύ ωραίο βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ο πινακας της Φλανδρας του Ρεβερτε

Το αρωμα του ονειρου του Τομ Ρομπινς

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ(κ δεν μιλαω για ρομαντζες και βλακειες)

"A dreamer is one who can only find his way by moonlight, and his punishment is that he sees the dawn before the rest of the world." O.W.
Link to comment
Share on other sites

Μικρός Νικόλας, για μικρούς και μεγάλους.

Εγώ όσες φορές και να διαβάσω αυτό το βιβλίο, πάντα βλέπω τον εαυτό μου στις σκανδαλιές του μικρού αυτού παιδιού.

Καμιά φορά έχει πλάκα να επιστρέφεις στα παιδικά σου χρόνια,δυστυχώς το άγχος μας έχει κάνει στρατιωτάκια του..

Τα παπάκια μια φορά, πως χορεύανε τρελα, μες της λίμνης τα νερα... :X
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...