Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επειδη δεν ηξερα που να ρωτησω ειπα να ρωτησω εδω. ειμαι ψιλοασχετη οπως θα καταλαβετε...

εχω συνδεση ιντερνετ του οτε στον κεντρικο υπολογιστη Conn-x εδω και 2 χρονια περιπου.το μοντεμ μου ειναι κλειδωμενο και αλλα ατομα δεν μπορουν να μπουν.εχω ομως και ενα netbook στο οποιο θελω να μπαινω ιντερνετ.πως μπορω να ανοιξω το μοντεμ μου ετσι ωστε να μπαινω και απο το netbook.???χρειαζεται ενα key που υποτιθεται βρισκεται απο πισω αλλα δε ξερω ποιοσ κωδικος ειναι...επισης αν πληκτρολογησω αυτον τον κωδικο θα ανοιξει μονο για μενα ή και για τουσ υπολοιπους στη γειτονια???

 

edited by rigasnic :: γραφή τύπου SMS

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επειδη δν ηξερα που να ρωτησω ειπα ν ρωτησψ εδω.ειμαι ψιλοασχετη οπως θα καταλαβετε...

εχω σθνδεση ιντερνετ τοθ οτε στν κεντρικο υπολογιστη Conn-x εδω και 2 χρονια περιπου.τ μοντεμ μου ειναι κλειδωμενο κ αλλα ατομα δν μπορουν ν μπουν.εχω ομως κ ενα netbook στο οποιο θελω ν μπαινω ιντερνετ.πως μπορω να ανοιξω τ μοντεμ μου ετσι ωστε ν μπαινω κ απο τ netbook.???χρειαζεται ενα key που υποτιθεται βρισκεται απο πισω αλλα δε ξερω ποιοσ κωδικος ειναι...επισησ αν πληκτρολογησω αυτον τν κωδικο θα ανοιξει μονο για μενα ή και για τουσ υπολοιπουσ στη γειτονια???

 

Καταρχην μην αγχωνεσαι!! :p

 

1ον) Ο κεντρικος υπολογιστης σου ειναι desktop ή laptop?? Απ' οτι μπορω να καταλαβω απο αυτα που γραφεις μαλλον ειναι laptop και συνδεεσαι ασυρματα στο ιντερνετ, σωστα??

 

2ον) Αν το προβλημα σου ειναι να βρεις το WEP/WPA key (οτι χρησιμοποιεις τελος παντων) τοτε απλα οπως λες και εσυ το γραφει απο πισω το router σου και βαζεις τον κωδικο οταν σου ζηταει να βαλεις το network key.

 

3ον) Αν δεν το γραφει απο πισω το κλειδι μπες στο interface του modem σου (πληκτρολογεις τη διευθυνση πχ 192.168.1.1 στον browser σου) και απο τις επιλογες απλως αλλαξε το κλειδι και βαλε εναν κωδικο που να θυμασαι. (Αν εχεις και το manual του modem θα το κανεις τσακ μπαμ).

 

4ον) Αφου τελειωσεις με το κλειδι σου, οταν θα θες να συνδεθεις ασυρματα απο το netbook σου, θα βρισκεις το δικτυο σου θα βαλεις τον νεο κωδικο και εισαι ετοιμη.

 

5ον και τελευταιο για να μπορει καποιος να χρησιμοποιησει το ασυρματο δικτυο σου οταν ειναι κλειδωμενο πρεπει να γνωριζει το network key σου αλλιως δεν εχει προσβαση. Αν δεν βαλεις κλειδι μονο τοτε θα εχει ελευθερη προσβαση.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ απλο δικτυο!! Παρε δυο ασυρματα routers (ιδιας μαρκας κατα προτιμηση για να πετυχει σιγουρα) για να κανεις bridge μεταξυ των δυο οροφων. Απο εκει στο router του καθε οροφου θα τραβηξεις καλωδιο για τους σταθερους και ασυρματα θα παιζουν οι φορητοι!! :)

 

πόσο περίπου κοστίζει η αγορά τους; έχεις κάτι να προτείνεις σε μάρκα-ποιότητα;

το bridge πως θα γίνει; είναι κάτι σύνθετο; ή γίνεται εύκολα και γρήγορα; Θα μπορέσω να το κάνω; (έχω έρθει για λίγες μέρες στην πατρίδα,αν είναι χρονοβόρο, να μην μπούμε στη διαδικασία, και το αφησω στη μέση και φύγω!)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

πόσο περίπου κοστίζει η αγορά τους; έχεις κάτι να προτείνεις σε μάρκα-ποιότητα;

το bridge πως θα γίνει; είναι κάτι σύνθετο; ή γίνεται εύκολα και γρήγορα; Θα μπορέσω να το κάνω; (έχω έρθει για λίγες μέρες στην πατρίδα,αν είναι χρονοβόρο, να μην μπούμε στη διαδικασία, και το αφησω στη μέση και φύγω!)

 

Κοιτα τα routers καλο θα ηταν να ειναι ιδια μιας και με διαφορετικης μαρκας η "γεφυρα" δεν πιανει παντα.

Κοιτα εχω κανει γεφυρες με πολυ φτηνα και πολυ ακριβα modems/routers. Αν θες μια φτηνη λυση τα OvisLink 5460 ειναι μια χαρα και κανουν παπαδες (τα 'χω χρησιμοποιησει για 5-6 γεφυρες και δεν ειχα ποτε προβλημα). Αμα ψαξεις θα βρεις D-Link, και Netgear πανω κατω στην ιδια τιμη εξισου καλα. Βαλε ομως το κοστος x2. :rolleyes: Εκτος αν εχεις ειδη καποιο router που μπορει να κανει γεφυρα οποτε αγορασεις ενα ιδιο. ;)

 

Τωρα για να κανεις μια δικτυωση με bridge οσο να 'ναι ισως σε παιδεψει λιγο παραπανω, σε καποιες μικρολεπτομεριες, γιατι θα ειναι το πρωτο σου. Παντως τα περισσοτερα manuals που εχουν τα routers γραφουν αναλυτικα πως γινεται!! Σε γενικες γραμμες ομως για αρχαρισο πανω απο 1-1,5 ωρα δεν παιρνει.

 

Οτι αλλο θες εδω ειμαστε να βοηθησουμε, ασε που υπαρχουν και χιλιαδες οδηγιες στο ιντερνετ!! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην μην αγχωνεσαι!! :p

 

1ον) Ο κεντρικος υπολογιστης σου ειναι desktop ή laptop?? Απ' οτι μπορω να καταλαβω απο αυτα που γραφεις μαλλον ειναι laptop και συνδεεσαι ασυρματα στο ιντερνετ, σωστα??

 

2ον) Αν το προβλημα σου ειναι να βρεις το WEP/WPA key (οτι χρησιμοποιεις τελος παντων) τοτε απλα οπως λες και εσυ το γραφει απο πισω το router σου και βαζεις τον κωδικο οταν σου ζηταει να βαλεις το network key.

 

3ον) Αν δεν το γραφει απο πισω το κλειδι μπες στο interface του modem σου (πληκτρολογεις τη διευθυνση πχ 192.168.1.1 στον browser σου) και απο τις επιλογες απλως αλλαξε το κλειδι και βαλε εναν κωδικο που να θυμασαι. (Αν εχεις και το manual του modem θα το κανεις τσακ μπαμ).

 

4ον) Αφου τελειωσεις με το κλειδι σου, οταν θα θες να συνδεθεις ασυρματα απο το netbook σου, θα βρισκεις το δικτυο σου θα βαλεις τον νεο κωδικο και εισαι ετοιμη.

 

5ον και τελευταιο για να μπορει καποιος να χρησιμοποιησει το ασυρματο δικτυο σου οταν ειναι κλειδωμενο πρεπει να γνωριζει το network key σου αλλιως δεν εχει προσβαση. Αν δεν βαλεις κλειδι μονο τοτε θα εχει ελευθερη προσβαση.

 

ευχαριστω πολυ που απάντησες σε λατρευω...

1)δεν ειναι laptop και δεν συνδεομαι ασυρματα.εχει καλωδιακι και ενωνεται με τη συσκευη τηλεφωνου στο δωματιο

 

2)πισω απο τ modem μου εχει ενα PN,SN,KAY,MAC και διπλα τους αντιστοιχους κωδικους.ποιο ειναι τ σωστο???

 

3)Αυτο το interface που ακριβως το βρισκω?

 

4 & 5 ΟΚ!:p

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ που απάντησες σε λατρευω...

1)δεν ειναι laptop και δεν συνδεομαι ασυρματα.εχει καλωδιακι και ενωνεται με τη συσκευη τηλεφωνου στο δωματιο

 

2)πισω απο τ modem μου εχει ενα PN,SN,KAY,MAC και διπλα τους αντιστοιχους κωδικους.ποιο ειναι τ σωστο???

 

3)Αυτο το interface που ακριβως το βρισκω?

 

4 & 5 ΟΚ!:p

 

Λοιπον, το PN (Part Number), SN (Serial Number), MAC (Mac Address) δεν εχουν σχεση με το network key σου. Το KAY δεν ξερω τι ειναι... μηπως εννοεις key?? Δοκιμασε να βαλεις αυτον για αρχη.

 

Αν δεν ειναι αυτος ο κωδικος τοτε δες στο manual του modem σου (ελπιζω να μην το χεις πεταξει, αν ναι βρες το απο το ιντερνετ), πολυ πιθανον να ειναι καποιος default και να αναγραφεται μεσα.

 

Τωρα αν και παλι δεν το βρεις πρεπει να τον κανεις reset εσυ και να περασεις εναν δικο σου. Αυτο γινεται μεσα απο το interface του modem. Ανοιγεις λοιπον μια νεα σελιδα του browser σου (explorer, firefox οτι χρησιμοποιεις) και πανω στη διευθυνση βαλε αυτη που γραφει το manual αν δεν τη βρεις, ανοιξε το Command Prompt και γραψε την εντολη ipconfig θα σου βγαλει καποια στοιχεια η κονσολα αυτο που σε ενδιαφερει ειναι η "Προεπιλεγμενη Πυλη" που θα ειναι μια διευθυνση της μορφης 192.168.1.x. Αυτη ειναι η διευθυνση που πρεπει να πληκτρολογησεις στον browser.

 

Απο κει και περα θα σου ανοιξει το interface, (το menu του modem δηλαδη) οπου αμα ψαξεις θα βρεις που ρυθμιζεις το wireless key. Βαλε WPA κλειδι και οχι WEP!! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το PN (Part Number), SN (Serial Number), MAC (Mac Address) δεν εχουν σχεση με το network key σου. Το KAY δεν ξερω τι ειναι... μηπως εννοεις key?? Δοκιμασε να βαλεις αυτον για αρχη.

 

Αν δεν ειναι αυτος ο κωδικος τοτε δες στο manual του modem σου (ελπιζω να μην το χεις πεταξει, αν ναι βρες το απο το ιντερνετ), πολυ πιθανον να ειναι καποιος default και να αναγραφεται μεσα.

 

Τωρα αν και παλι δεν το βρεις πρεπει να τον κανεις reset εσυ και να περασεις εναν δικο σου. Αυτο γινεται μεσα απο το interface του modem. Ανοιγεις λοιπον μια νεα σελιδα του browser σου (explorer, firefox οτι χρησιμοποιεις) και πανω στη διευθυνση βαλε αυτη που γραφει το manual αν δεν τη βρεις, ανοιξε το Command Prompt και γραψε την εντολη ipconfig θα σου βγαλει καποια στοιχεια η κονσολα αυτο που σε ενδιαφερει ειναι η "Προεπιλεγμενη Πυλη" που θα ειναι μια διευθυνση της μορφης 192.168.1.x. Αυτη ειναι η διευθυνση που πρεπει να πληκτρολογησεις στον browser.

 

Απο κει και περα θα σου ανοιξει το interface, (το menu του modem δηλαδη) οπου αμα ψαξεις θα βρεις που ρυθμιζεις το wireless key. Βαλε WPA κλειδι και οχι WEP!! :)

 

ειμαι σιγουρη οτι γραφει kay και οντως δεν ισχυει ο κωδικος.αυτο το manual του modem που το ψαχνω . και αν το εχω πεταξει πως θα το βρω απο το ιντερνετ?

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σιγουρη οτι γραφει kay και οντως δεν ισχυει ο κωδικος.αυτο το manual του modem που το ψαχνω . και αν το εχω πεταξει πως θα το βρω απο το ιντερνετ?

 

Ok λοιπον πας για reset του κωδικου μεσα απο το interface.

 

To manual ειναι το βιβλιαρακι με τις οδηγιες του modem. Ομολογω οτι δεν ξερω που το εχεις βαλει!! :p Αν δεν το βρεις απλα πηγαινε στο google γραψε τη μαρκα και το μοντελο του modem σου και manual. Θα στο βρει δεν υπαρχει περιπτωση!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ok λοιπον πας για reset του κωδικου μεσα απο το interface.

 

To manual ειναι το βιβλιαρακι με τις οδηγιες του modem. Ομολογω οτι δεν ξερω που το εχεις βαλει!! :p Αν δεν το βρεις απλα πηγαινε στο google γραψε τη μαρκα και το μοντελο του modem σου και manual. Θα στο βρει δεν υπαρχει περιπτωση!!

 

το βιβλιαρακι το εχω.ποια διευθυνση πρεπει να βαλω στον Browser δεν καταλαβα...

και επισης που θα βρω και αυτο το command prompt?

συγγνωμη σ'εχω ζαλισει...

Link to comment
Share on other sites

το βιβλιαρακι το εχω.ποια διευθυνση πρεπει να βαλω στον Browser δεν καταλαβα...

και επισης που θα βρω και αυτο το command prompt?

συγγνωμη σ'εχω ζαλισει...

 

Aφου εχεις το βιβλιαρακι ασε το command prompt δε σου χρειαζεται. Μεσα στο βιβλιαρακι γραφει ακριβως ποια διευθυνση (ενα νουμερο ειναι) πρεπει να γραψεις στον browser σου και γενικα αμα το διαβασεις λεει πολυ αναλυτικα (φανταζομαι) πως αλλαζεις τον κωδικο. Για τσεκαρετο μια....

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Aφου εχεις το βιβλιαρακι ασε το command prompt δε σου χρειαζεται. Μεσα στο βιβλιαρακι γραφει ακριβως ποια διευθυνση (ενα νουμερο ειναι) πρεπει να γραψεις στον browser σου και γενικα αμα το διαβασεις λεει πολυ αναλυτικα (φανταζομαι) πως αλλαζεις τον κωδικο. Για τσεκαρετο μια....

 

το βιβλιαρακι που εχω λεει μονο πως να κανεις εγκατασταση και το αντιστοιχο cd απο τν conn-x λεει διαφορα για εγκατασταση , απεγκατασταση και προδιαγραφες...αυτη τη διευθυνση και πως να αλλαξω κωδικο πουθενα...

αλλη λυση δεν υπαρχει?

εαν παρω τηλεφωνο μπορουν να μου βρουν αυτοι τον κωδικο?

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται παραξενο να μην το γραφει. Οπως και να εχει οχι δεν μπορουν να βρουν τι κωδικο εχεις βαλει.

 

Ανοιξε το Command Prompt κανε οτι βλεπεις στην εικονα που ανεβασα και μολις βρεις την δικια σου προεπιλεγμενη πυλη πληκτρολογησε τη διευθυνση στο παραθυρο του browser σου (σαν να γραφεις τη διευθυνση ενως site δηλαδη)!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται παραξενο να μην το γραφει. Οπως και να εχει οχι δεν μπορουν να βρουν τι κωδικο εχεις βαλει.

 

Ανοιξε το Command Prompt κανε οτι βλεπεις στην εικονα που ανεβασα και μολις βρεις την δικια σου προεπιλεγμενη πυλη πληκτρολογησε τη διευθυνση στο παραθυρο του browser σου (σαν να γραφεις τη διευθυνση ενως site δηλαδη)!!

 

τον κωδικο τον βρηκα (χιλια ευχαριστω)τωρα τον βαζω απλα πανω σαν ιστοσελιδα μονο του/?μου βγαζει λαθος και οτι δεν υπαρχει τετοια σελιδα...

Link to comment
Share on other sites

τον κωδικο τον βρηκα (χιλια ευχαριστω)τωρα τον βαζω απλα πανω σαν ιστοσελιδα μονο του/?μου βγαζει λαθος και οτι δεν υπαρχει τετοια σελιδα...

 

Κατσε τωρα γιατι με μπερδεψες!! :lol:

 

Ποιον κωδικο βρηκες?? Του ασυρματου??? Αν το βρηκες τοτε δεν εχεις να κανεις τιποτε αλλο. Απλα στο netbook που εχεις οταν θα βρεις το ασυρματο δικτυο σου και θα πατησεις να συνδεθεις σε αυτο θα σου ζητησει να τον βαλεις... τον βαζεις και αυτο ηταν ολο.

 

Εσυ γιατι να τον βαζεις στον browser?

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Κατσε τωρα γιατι με μπερδεψες!! :lol:

 

Ποιον κωδικο βρηκες?? Του ασυρματου??? Αν το βρηκες τοτε δεν εχεις να κανεις τιποτε αλλο. Απλα στο netbook που εχεις οταν θα βρεις το ασυρματο δικτυο σου και θα πατησεις να συνδεθεις σε αυτο θα σου ζητησει να τον βαλεις... τον βαζεις και αυτο ηταν ολο.

 

Εσυ γιατι να τον βαζεις στον browser?

 

οχι εννοω την προεπιλεγμενη πυλη...αυτον τον αριθμο τελος παντων...

τον βαζω ομως στον browser και μου βγαζει σφαλμα σελιδας...ετσι απλα τον βαζω χωρις τιποτα?με τις τελειες?παλι λαθος μου εβγαζε...

Link to comment
Share on other sites

οχι εννοω την προεπιλεγμενη πυλη...αυτον τον αριθμο τελος παντων...

τον βαζω ομως στον browser και μου βγαζει σφαλμα σελιδας...ετσι απλα τον βαζω χωρις τιποτα?με τις τελειες?παλι λαθος μου εβγαζε...

Στο browser για να μπεις στο μενού, οι πιο πιθανές διευθύνσεις είναι:

192.168.1.1

ή

192.168.1.254

 

Δοκίμασε πρώτα την πρώτη και μετά την άλλη.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

σε ένα Netgear WG602 για χρήση Repeater και με Speedtouch WiFi 585 V6 μήπως προσπαθώ άδικα?

έχω και ένα ολοκαίνουργιο modem-router WIFI Baudtec που δίνει σήμερα ο ΟΤΕ (με την TV απάνω) και το ζητούμενο είναι η να κάνω repeating με το αγορασμένο Netgear.

Ποιες είναι οι βασικές οδηγίες που χρειάζομαι μπας και τα καταφέρω?

γενικά να πω οτι έχω δικτυακές γνώσεις αλλα τα τελευταία χρόνια εχω χάσει μερικά επεισόδια με την τεχνολογία WIFI.

κάτι κάνω λάθος με τις ρυθμίσεις των 2 συσκευών, πριν καταλήξω βέβαια στο σενάριο οτι δεν συνεργάζονται!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα έχω το Linksys wag 200 και έχω ξεχάσει τον κωδικό ασφαλείας που έβαλα ,δηλαδή εγώ πιστεύω ότι τον βάζω σωστά αλλά τίποτα τον χρειάζομαι γιατί πήρα ένα κινητό με wi-fi και δεν ξέρω αν λειτουργεί γιατί δεν μπορώ να το συνδεθώ ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το Linksys wag 200 και έχω ξεχάσει τον κωδικό ασφαλείας που έβαλα ,δηλαδή εγώ πιστεύω ότι τον βάζω σωστά αλλά τίποτα τον χρειάζομαι γιατί πήρα ένα κινητό με wi-fi και δεν ξέρω αν λειτουργεί γιατί δεν μπορώ να το συνδεθώ ευχαριστώ

 

Μπες στο interface του modem σου και καν' τον reset και βαλε αλλον

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω ενα D-Link DSL-2640B ,δεν εχω καποιο προβλημα απλα ενας φιλος μου αλλαξε εταιρεια(πηγε οτε) και του εμεινε το THOMSON SpeedTouch TG585v7..να το δοκιμασω η δεν αξιζει τον κοπο?το μονο προβλημα που εχω με την συνδεση ειναι οτι αργει πολυ το youtube(να φορτωσει βιντεο)..παιζει να δω διαφορα πουθενα αλλου?(αποσυνδεσεις τετοια δεν εχω)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω ενα D-Link DSL-2640B ,δεν εχω καποιο προβλημα απλα ενας φιλος μου αλλαξε εταιρεια(πηγε οτε) και του εμεινε το THOMSON SpeedTouch TG585v7..να το δοκιμασω η δεν αξιζει τον κοπο?το μονο προβλημα που εχω με την συνδεση ειναι οτι αργει πολυ το youtube(να φορτωσει βιντεο)..παιζει να δω διαφορα πουθενα αλλου?(αποσυνδεσεις τετοια δεν εχω)

 

Κοιτα να δεις το Thomson μια χαρα modem-ακι ειναι για οικιακη χρηση, δεν δημιουργει προβληματα, ειναι σταθερο, κλειδωνει ψηλα.

 

Τωρα βεβαια αμα δεν το δοκιμασεις πανω στη γραμμη σου δεν μπορουμε θεωρητικα να σου πουμε αν αξιζει τον κοπο η αντικατασταση του D-Link. Φορεσε το στη γραμμη σου για 1-2 μερες να δεις ταχυτητες download, ping, συγχρονισμο γραμμης, εμβελια του wireless κλπ και συγκρινε το με το D-Link. Αν δεις βελτιωσεις τοτε αλλαξε το, αν οχι μεινε οπως εισαι!! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους σας.

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει κι εμένα γιατί θέλω να μεγαλώσω την εμβέλεια του ασύρματου δικτύου μου στο σπίτι. Χρησημοποιώ ένα Baudtec TW263R4-A0 modem / router στο PC μου (Ethernet καλώδιο) και συνδέομαι ασύρματα σε PC laptop (O.K. αυτό) και στο άλλο δωμάτιο (μεσολαβούν 2 τοίχοι...) ασύρματα πάλι στο Mac μου και αυτό δέν 'πιάνει' καλά εκεί που είναι.. Πώς μπορώ να αυξήσω την εβέλειά του (φτηνή λύση..). Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους σας.

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει κι εμένα γιατί θέλω να μεγαλώσω την εμβέλεια του ασύρματου δικτύου μου στο σπίτι. Χρησημοποιώ ένα Baudtec TW263R4-A0 modem / router στο PC μου (Ethernet καλώδιο) και συνδέομαι ασύρματα σε PC laptop (O.K. αυτό) και στο άλλο δωμάτιο (μεσολαβούν 2 τοίχοι...) ασύρματα πάλι στο Mac μου και αυτό δέν 'πιάνει' καλά εκεί που είναι.. Πώς μπορώ να αυξήσω την εβέλειά του (φτηνή λύση..). Ευχαριστώ.

 

Αμα αλλαζει η κεραια του (που νομιζω αλλαζει), παρε μια αλλη και βαλε ωστε να δυναμωσει το σημα σου!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Αμα αλλαζει η κεραια του (που νομιζω αλλαζει), παρε μια αλλη και βαλε ωστε να δυναμωσει το σημα σου!!

 

Ευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει καποιος το Philips CGA5722 να μου πει ποσες global connections αντεχει να βαλω για τις ρυθμισεις του utorrent
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...