Jump to content

Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΒΡΗΚΑ ΑΚΡΗ: ΘΕΡΜΑΝΤΙΚΑ ΤΥΠΟΥ ΚΟΥΚΟΥΝΑΡΑΣ ΚΛΠ & ΑΕΡΟΘΕΡΜΑ, ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ ΚΛΠ ΞΗΡΑΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ.

ΟΙ ΘΕΡΜΟΠΟΜΠΟΙ (ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΑ SITES ΟΠΩΣ ΤΟ http://www.***.gr ΓΡΑΦΟΥΝ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ)ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΥΝ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΨΗΛΗ. ΟΙ ΘΕΡΜΟΠΟΜΠΟΙ ΖΕΣΤΑΙΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΕΝΩ ΟΙ ΘΕΡΜΟΣΥΣΣΩΡΕΥΤΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕ ΝΗ ΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΑΣΚΟΠΑ ΑΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΧΕΙ ΖΕΣΤΗ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΤΡΙΦΑΣΙΚΟ ΡΕΥΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΟΙ, ΖΥΓΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ (ΑΠΟ ΤΑ ΠΥΡΟΤΟΥΒΛΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ) ΚΑΙ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ. ΑΝ ΤΟ ΨΑΞΕΤΕ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ, ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΤΕ.

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω βαλει στο μαγαζι ενα a/c inverter.

το μεσημερι μου ειπε ο ψυκτικος που κλεινει το μαγαζι 13,30 με 17,00 καλυτερα ειναι να το αφηνω ανοιχτο να κραταει μια σταθερη θερμοκρασια και να δουλευει στο ρελαντι. ενω αν το κλεισω και το ανοιξω μετα στις 17,00 θα δουλευει τερμα μεχριο να πιασει μια θερμοκρασια και θα καψει παραπανω. γνωρισεται τπτ γιαυτο?

τι να κανω να το αφηνω να καιει το μεσημερι ενω ειναι κλειστο το μαγαζι?

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Κάτι αντίστοιχο μου είχε πει κι εμένα ο υδραυλικός όταν βάλαμε καλοριφέρ: είναι καλύτερο να το έχεις όλο το 24ωρο στους 18 βαθμούς παρά να το ανάβεις όταν κρυώνεις και να το σβήνεις όταν ζεσταθείς.

 

Το ίδιο και πιο έντονα γίνεται στα κλιματιστικά που δεν παίζει ρόλο τι θερμοκρασία θέλεις. Δηλαδή είτε το βάλεις στους 18 είτε στους 28, αυτό με την ίδια ένταση θα δουλέψει και τον ίδιο ζεστό αέρα θα στέλνει. Οπότε, αν κλείνοντας το μαγαζί έχει μέσα 18 βαθμούς, τότε ίσως να χρειαστεί να λειτουργήσει μερικά λεπτά για να διατηρήσει τη θερμοκρασία. Ενώ αν το σβήσεις, μέχρι τις 5 που θα γυρίσεις θα έχει πέσει στους... 15; 13; ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασία και μετά θα δουλεύει για μισή ώρα ή και παραπάνω για να ξαναφτάσει τους 18.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ψάχνω για έναν καλό ψηφιακό θερμοστάτη εσωτερικού χώρου ( το κουμπάκι μέσα στο σπίτι που ανάβουμε το καλοριφέρ) . Άκουσα για siemens και για Hager...

έχει κανείς να προτείνει κάτι καλό, max μέχρι 60-70 ευρώ ? Σημειωτέον ότι δεν χρειάζομαι λειτουργία για ζεστό νερό, παρά μόνο για άνοιγμα/κλείσιμο του καλοριφέρ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να πείτε τι γνώμη έχετε για τις Kerosun?

Η επιθυμητή χρήση θα είναι 2-3 ώρες την ημέρα.

Συμφέρει οικονομικά η χρήση αυτής ή η χρήση ενός A/C? (όχι inverter)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να πείτε τι γνώμη έχετε για τις Kerosun?

Ενοεις Kerosun πετρελαιου η αλογονου?
Link to comment
Share on other sites

Ενοεις Kerosun πετρελαιου η αλογονου?

 

Πετρελαίου και πιο συγκεκριμένα το τύπο omni 105 αν σε διευκολύνει αυτό. ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κανουν καλη δουλεια οι πετρελαιου,αν και δεν τις εχω δοκιμασει γιατι εχω αλογονου.Απλως δεν ξερω αμα συμφερει το καυσιμο.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τη λειτουργία των θερμοσυσσωρευτών τώρα που θα νοικιάσω ένα σπίτι που έχει κ τριφασική εγκατάσταση έχει κ ενα ειδικό ρελέ στον πίνακα που είναι για να γυρνάει απο ημερήσιο σε νυχτερινό ρεύμα,άσχετα που δεν ξέρω προς ποια μεριά είναι για το νυχτερινό ρευμα).Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ξέρει κάποιος τι γίνεται με τη φόρτισή τους.Αρχικά η ΔΕΗ θα μου πει αν έχω τμηματικό ή συνεχές ωράριο νυχτερινού ρεύματος στο σπίτι;Δεύτερον οι θερμοσυσσωρευτές που έχω δεν μου φαίνονται και ιδιαίτερα καινούργιοι,είναι εκείνοι με ένα χαρακτηριστικό πολύ ανοιχτό κιτρινογκρι θα μπορούσα να το πω χρώμα και κάτω είδα πως έχουν ενα ρυθμιστή έντασης (0-1-2) αλλά υπάρχουν και θερμοστάτες στα δωμάτια.Η φόρτιση γίνεται αυτόματα ή εγώ τους ανοίγω από κάπου να φορτίσουν και μετά την υπόλοιπη μέρα τους ξανανοίγω από κάπου για να βγάλουν την θερμότητά τους,αυτό δεν εχω καταλάβει.Επίσης το πόσες ώρες θα φορτιστούν προφανώς έχει να κάνει και με το πόσο χρόνο θα βγάζουν ζέστη αλλά πόσος πάνω-κατώ είναι αυτός ο χρόνος;Τέλος,αν είναι όντως παλιοί που έτσι μου φαίνονται λογικά δεν θα έχει και χρονοδιακόπτη για να φορτίζουν αυτόματα,αλλά την θερμότητα που έχουν μαζέψει την διατηρούν για μέρες αν δεν τους ανάψει κάποιος;Αυτά τα λίγα χαχα,αν ξέρει καποιος που ήδη μπορεί να έχει θερμοσυσσωρευτές.Πιο πολύ δηλαδή γύρω απ το θέμα της φόρτισης με ενδιαφέρει να μάθω και αν έχει καποιος και καμιά άλλη συμβουλή ας την δώσει.
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω αυτά που θυμάμαι από το πατρικό μου κι ελπίζω να ισχύουν ακόμα.

 

Νυχτερινό τιμολόγιο: Πρέπει να έχεις νυχτερινό ρολόι της ΔΕΗ. Υποθέτω ότι αφού έχει το ειδικό ρελιέ ότι το έχεις ήδη, οπότε το χειμώνα είναι σπαστό (15:00-17:00 και 2:00-8:00) ενώ το καλοκαίρι συνεχές (23:00-7:00). Θα καταλάβεις πότε γύρισε σε νυχτερινό γιατί αλλάζει θέση ο διακόπτης και κάνει ένα χαρακτηριστικό ήχο. Εσύ δε μπορείς να το γυρίσεις, η ΔΕΗ το κανονίζει.

 

Θερμοσυσσωρευτές: Αυτοί που είχαμε στο δικό μου σπίτι τοποθετήθηκαν το 1980-1985. Είχαν δύο θερμοστάτες, έναν επάνω στο σώμα που ρύθμιζες το πόσο ζεσταινόταν το ίδιο το σώμα και έναν σε κάθε δωμάτιο για να τους ανάβεις ξεχωριστά και να βγαίνει ο ζεστός αέρας. Ο δεύτερος θερμοστάτης μετρούσε τη θερμοκρασία του δωματίου. Δηλαδή πχ το σώμα ζεσταινόταν στο 2 και σταματούσε να βγάζει αέρα όταν έφτανε στην επιθυμητή θερμοκρασία. Κρύωνε αργά-αργά (έπαιρνε λίγες ώρες). Ο πατέρας μου είχε πει (δεν ξέρω αν ήταν αλήθεια ή ψέμα για να μην τα ανάβουμε όλη τη μέρα) ότι ήταν ρυθμισμένα να δουλεύουν μόνο με το νυχτερινό...

 

Ελπίζω να βοήθησα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα,απλά με το θέμα της φόρτισης λογικά δεν φορτίζουν μόνοι τους..μπορεί εγω π.χ. να μη θέλω να τους ανοίξω ποτέ.Αυτό εννοούσα τι παίζει με τι φόρτιση,τους ανοίγω εγώ από κάπου να φορτίσουν έχει κανένα χρονοδιακόπτη πάνω γιατί εγώ μόνο τη ροδέλα που ρυθμίζεις την ένταση του θερμοσυσσωρευτή είδα.Τέλως πάντων κάπως θα τη βρω την άκρη!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα

 

Θα ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησεις σχετικα με τις σομπες-καλοριφερ πελλετς (Οσοι εισαστε κατοχοι ευπροσδεκτοι)

Αυτην την εβδομαδα τα εφτυσε μια ομολογουμενος απιστευτη σομπα που ειχε η οικογενεια μου εδω κ 30 χρονια

Μιας κ δεν επισκευαζετε πλεον ειπαμε να αγορασουμε μια καινουρια αλλα με εκπληξη διαπιστωσαμε οτι πλεον δεν ειναι κ τοσες πολλες οι προτασεις σε σομπες καλοριφερ πετρελαιου κ οτι ολοι οι γνωστοι μας ειχαν ακουσει κατι καλο ή μας προτειναν καυευθειαν τα συστηματα με πελλετς

Οποτε θα ηθελα να ρωτησω ποσο αξιοπιστες ειναι αυτες οι σομπες σε βαθος χρονου?? H αποσβεση ξερω οτι γινεται σχετικα συντομα αλλα μηπως ειναι βαρεμαρα ο καθαρισμος,σταχτες κτλ....

Το σπιτι μας ειναι 65τμ

Επισης υπαρχει δυνατοτητα σε βαθος χρονου μετατροπης σε φυσικο αεριο??

Επισης η πιο καλη εταιρεια σε value for Money/αξιοπιστια απο 2000-3000 euro ποια ειναι??

Ποια εταιρεια σε Αθηνα θα προτεινατε να ξεκινησουμε να ψαχνουμε??

Ευχαριστη βοηθεια θα ηταν αν ξερετε καποιον αντιπροσωπο στην Αθηνα που να εχει σομπες καλοριφερ πετρελαιου σε περιπτωση που δεν καταληξουμε τελικα σε πελλετς (ξερετε ο father ειναι της παλιας σχολης χαχα )

 

Ευχαριστω κ συγγνωμη αν σας κουρασα

 

 

Link to comment
Share on other sites

1800 με 2000Ε μου ειπαν για σομπες πελλετ ιταλικες. με 1200Ε κινεζικη(η ιδια εταιρεια φτιαχνει και τις ιταλικες)

εχουν οικονομια και ζεστη πολυ. θελει να βαλει ο πατερας μου στο εξοχικο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το θεμα που δεν μπορω να βρω ακρη...

Ποια απο ολες αυτες τις μαρκες θεωρειτε καλη??? (Εννοειτε πως δε με ενδιαφερουν οι κινεζιες)

Εσενα ποια ιταλικη μαρκα σου ειπαν??

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι την βοήθεια σας!

Να μην σας κουράζω πολύ... ;)

 

Θα πάω να μείνω σε ενα σπίτι (ενιαίος χώρος, χωρίς έξτρα δωμάτιο) περίπου 30 τ.μ.

Δεν εχει καλοριφέρ, και για σόμπα πετρελαίου ουτε λόγος...

Ψάχτηκα για ξυλοσομπα αλλα παλι το σκέφτομαι γιατι αυτην την στιγμή ακόμα και τα 250

μονο για την ξυλοσομπα με "ζορίζουν"...

 

Δεν ψάχνω μια "μονιμη" λυση, δηλαδη μπορει του χρονου να παω να μείνω αλλου,

η αν χρειαστεί του χρονου αγοράζω μια ξυλοσομπα..

 

Το θεμα ειναι τωρα τι μπορω να κανω και τι με συμφέρει περισσότερο

για να βγαλω τον φετινό χειμώνα οσο τον δυνατόν καλύτερα και πιο οικονομικά;

Εχω ενα κλιματιστικό 24αρι, αξιζει να το βάλω; (Ο χώρος ειναι σχετικά μικρός και ενιαίος οπότε θα ζεσταίνει καλα.)

Η θα γ....θω με τον λογαριασμο τις ΔΕΗ; Πραγματικά χρειάζομαι την βοήθεια σας γιατι εχω "τρελαθεί"..

Ειναι το μονο πραγμα που με πηγαίνει πίσω και δεν ξερω τι να κανω..

Θα μείνω μονος και πρεπει στις επόμενες 2 εβδομάδες να εχω βρει λύση για να παω να μείνω.

 

Διαβασα και το παρακάτω αθρο.. Οποιος εχει διαθεση και χρονο να με πει την γνωμη του θα του ειμαι υποχρεος!

http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.pameevro.gr%2FNews%2FRealNews%2FBusiness%2Ftabid%2F113%2FarticleType%2FArticleView%2FarticleId%2F13017%2FDefault.aspx&h=AAQHEVNmn

 

Υ.Γ. Ετσι οπως τα λεει το παρακάτω αθρο με συμφέρει το κλιματιστικό,

αλλά αν καίω 0,50 ευρω την ωρα χοντρικά στο 8ωρο θα δινω 120 ευρω τον μηνα..

Πάλι αρκετα μου φαίνονται αλλά........ Μηπως επειδή ειναι μικρος ο χώρος θα καιω λετε λιγοτερο;

Να βρω αλλη λυση; Να αναγκαστώ να παρω την ξυλοσομπα μηπως ;;; αλλα θα "ματωσω" ...

Οπως καταλαβατε δεν ειμαι "απλας" και γι' αυτο αγχώνομαι πολυ ...

Μαγκιά μου..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως να σου πω κάτι; Δεν τον βλέπω και πολύ βαρύ αυτό το χειμώνα.

Σε 30 τ.μ. διαμέρισμα, νομίζω ότι πολύ το ψάχνεις το θέμα. Πάρε για την ώρα κουβέρτες και το πολύ πολύ κανένα αερόθερμο και πιστεύω είσαι μια χαρά. Υπολόγισε πόσες ώρες θα είσαι σπίτι την ημέρα, από αυτές αφαίρεσε τις ώρες που κοιμάσαι και θα δεις πως δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Θα περναω αρκετες ωρες φιλε στο σπιτι, θα δουλευω το πρωι 5 ωρες, και πες οτι θα λειπω 7-8 ωρες...

Μετα μεχρι το βραδυ σπιτι θα ειμαι, και γενικα θα μαζευεται κοσμος σε μενα..

Δεν μπορω να τους εχω με κουβέρτες.. :worry: Γι' αυτο ειπα, αντι για κανενα αερόθερμο να βαλω το κλιματιστικό που υπαρχει και καθεται... Αλλα ανησυχώ με το ρευμα... Δεν εχω και πολυ "καλη" δουλεια...

Τα εσοδα ειναι περιορισμενα οποτε δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα..

Και δεν βασιζομαι σε κανεναν αλλον.. τα βγαζω δυσκολα.. Οποτε ψαχνω την καλυτερη λυση

και γι' αυτο και ρωτησα εδω να παρω καμια γνωμη απο καποιον που ξερει καλυτερα ;))

Edited by TsoYk
Μαγκιά μου..
Link to comment
Share on other sites

που βρηκες ξυλοσομπα με 250€? φιλος ζεσταινει χωρο 80-90τμ με ξυλοσομπα των 120€!! βεβαια την εχει κανα χρονο αλλα ποσο να ανεβηκε η τιμή; το παρα πολυ 150 να πηγε τωρα

και με 1+ τονο ξυλα βγαζεις το χειμωνα!

οποτε με 250€ βγαζεις σομπα + 1 τονο ξύλα!

 

σε ποια πολη/χωριό μενεις;

Link to comment
Share on other sites

που βρηκες ξυλοσομπα με 250€? φιλος ζεσταινει χωρο 80-90τμ με ξυλοσομπα των 120€!! βεβαια την εχει κανα χρονο αλλα ποσο να ανεβηκε η τιμή; το παρα πολυ 150 να πηγε τωρα

και με 1+ τονο ξυλα βγαζεις το χειμωνα!

οποτε με 250€ βγαζεις σομπα + 1 τονο ξύλα!

 

σε ποια πολη/χωριό μενεις;

 

http://www.e-sompes.gr/index.php?page=1&act=viewCat&catId=27

Και οπου πηγα κατω απο 200 δεν βγηκα.. Ενας φιλος μου πηρε μεταχειρισμένη 80 ευρω!

Αλλα... πρεπει να σου κατσει... Πλεον ολοι το γυρισαν σε ξυλοσομπα γιατι δεν αντεχουν το πετρελαιο.

 

Θεσσαλονικη θα μεινω...

 

Για το κλιματιστικο τι λετε; :/

Μαγκιά μου..
Link to comment
Share on other sites

αφου ενδιαφερεσαι για Θεσσαλονίκη, πανε στον περιφερειακο στη διασταυρωση ωραιοκαστρου στη σταυρουπολη. στη γωνια ακριβως θα δεις ενα μαγαζι με τσακια, σομπες, κλπ

ο φιλος απο κει την πηρε

Link to comment
Share on other sites

αφου ενδιαφερεσαι για Θεσσαλονίκη, πανε στον περιφερειακο στη διασταυρωση ωραιοκαστρου στη σταυρουπολη. στη γωνια ακριβως θα δεις ενα μαγαζι με τσακια, σομπες, κλπ

ο φιλος απο κει την πηρε

 

Πηγα φιλε... ... Αστα ;)

Η πιο φτηνη σομπα που ειχε ηταν 500αρικο..

Και δεν ειχε ξυλοσομπες.. Πελετ ειχε... Πολλα λεφτα.. ;)

Μαγκιά μου..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...