Jump to content

[Επίσημο] NOKIA Lumia Cyan - Windows Phone 8.1 Update


Katsaras_John
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πληροφοριακά και χωρίς να σημαίνει ότι μιλάμε για τέτοια περίπτωση, ο μεγεθυντικός φακός ενεργοποιείται κάνοντας double tap με δυο δάκτυλα.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 483
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η αυτονομία του κινητού μου έχει χειροτερέψει, το αφήνω με 78% το βράδυ και το πρωί το βρίσκω στα 65%, όλα τα έχω κλειστά και τίποτα δεν τρέχει στο παρασκήνιο και του έχω κάνει soft reset.
Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομία του κινητού μου έχει χειροτερέψει, το αφήνω με 78% το βράδυ και το πρωί το βρίσκω στα 65%, όλα τα έχω κλειστά και τίποτα δεν τρέχει στο παρασκήνιο και του έχω κάνει soft reset.

 

η κεραία θα φταίει . Αν δεν έχει καλό σήμα εκεί που το αφήνεις , η συσκευή ψάχνει συνέχεια και τρώει μπαταρία .

 

Δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα πάντως . 13% μέσα σε 8(πάντω κάτω) ώρες είναι δεν είναι και κανένα μεγάλο drain . Βάλτο σε airplain mode το βράδυ για ελάχιστη κατανάλωση

Edited by ignus
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα την τελευταία αναβάθμιση στο κινητό μου (Nokia Lumia 920) και πραγματικά έχω μείνει κατενθουσιασμένος. Έτσι και αλλιώς ήμουν ικανοποιημένος με τα Windows Phone 8, τώρα είναι 100% σίγουρο ότι δεν πρόκειται να αλλάξω λειτουργικό.

 

Μια σημαντική απορία: Επειδή έχει χαλάσει το flash μου, θέλω να πάω το κινητό για επισκευή. Πως μπορώ να κρατήσω back up τη συσκευής μου και τι ακριβώς θα "σώσω";; Αν μπορούσε κάποιος να με καθοδηγήσει θα του ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

Φώτο, βίντεο, Μουσική και αρχεία πάρτα είτε από USB είτε κάνεις μεταφορά μέσω WiFi στον υπολογιστή σου ή στο OneDrive... Πιο γρήγορα όμως να βάλεις ένα USB και να τα περάσεις όλα... Όσο για το back up των ρυθμίσεων και των SMS πήγαινε Ρυθμίσεις -> Αντίγραφα Ασφαλείας και δημιούργησε :)
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Επειδή είμαι λίγο άσχετος με το θέμα, το αντίγραφο ασφαλείας που ακριβώς αποθηκεύεται;; Πρέπει να το περάσω στον υπολογιστή;; Επίσης, αυτό που με καίει πιο πολύ είναι οι επαφές μου. Έχω συγχρονίσει τον κάθε αριθμό με λογαριασμό στο Facebook/twitter κ.τ.λ και δε θέλω να μπω στη διαδικασία να το ξανακάνω. Υπάρχει κάποιος σίγουρος τρόπος να σώσω τις επαφές μου;;

Edited by foreverfreak
Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμίσεις θα αποθηκευτούν στο OneDrive του λογαριασμού Microsoft που έχεις στο κινητό... Οι επαφές σου ούτως ή άλλως είναι αποθηκευμένες στο hotmail σου (λογαριασμός Microsoft)...

 

Μόλις πάρεις με το καλό το κινητό πίσω και το ανοίξεις, θα περάσεις το λογαριασμό Microsoft (τον ίδιο με τώρα εννοείται) και θα σε ρωτήσει αν θες να κάνεις restore, αν πατήσεις "Ναι" οι ρυθμίσεις σου, οι εφαρμογές σου, η αρχική οθόνη και τα SMS θα επανέλθουν όπως τώρα...

:!: ΠΡΟΣΟΧΉ :!: Αν δεν πατήσεις Ναι μετά δεν θα έχεις τη δυνατότητα να κάνεις restore... Μόνο όταν ανοίξεις πρώτη φορά το κινητό...

 

Οι επαφές σου ούτως ή άλλως θα περαστούν αυτόματα (εφόσον είναι στο Microsoft Account σου ή σε κάποιο άλλο mail)... Τώρα βέβαια δεν νομίζω να διατηρηθεί η σύνδεση μεταξυ των επαφών και προφίλ σε fb skype κτλ κτλ...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν ξέρω πως να σε ευχαριστήσω, ήσουν κατατοπιστικότατος. Σου είμαι υπόχρεος. Εντάξει, στην τελική τιη σύνδεση μεταξύ των επαφών την ξαναφτιάχνουμε, δεν έγινε και τίποτα.

 

Κάτι τελευταίο. Πως μπορώ να είμαι σίγουρος αν οι επαφές είναι όντως περασμένες στο gmail ή έστω το hotmail;;

 

Edit: Άκυρο, το βρήκα με λίγο παραπάνω ψάξιμο. Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθειά σου.

Edited by foreverfreak
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά και χωρίς να σημαίνει ότι μιλάμε για τέτοια περίπτωση, ο μεγεθυντικός φακός ενεργοποιείται κάνοντας double tap με δυο δάκτυλα.

 

απιστευτο ! τι αλλα κρυφα κολπα υπαρχουν αραγε ! αυτο ακριβως ειχε γινει. το δοκιμασα μολις και το ειδα.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές όταν χρησιμοποιώ τον uc browser μου βγάζει μήνυμα: "out of memory at line : *"

Στη θέση του * βάλτε κάποιον αριθμό (όχι πάντα ο ίδιος).

Τι σημαίνει αυτό το μήνυμα;

Το έχει βγάλει σε κανέναν άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Απο προχθες που εβαλα την αναβαθμιση οταν ανοιγω δεδομενα μου τρωει με τη μια τη μπαταρια... Τι μπορει να φταει;
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με την μια; όταν ανοίγεις τα δεδομένα σε οποιαδήποτε συσκευή η κατανάλωση ανεβαίνει παρα πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με την μια; όταν ανοίγεις τα δεδομένα σε οποιαδήποτε συσκευή η κατανάλωση ανεβαίνει παρα πολύ.

 

για παραδειγμα εκει που η μπαταρια ειναι στο 80% με 1-2 λεπτα με ανοικτα δεδομενα πεφτε κατευθειαν στο 10%... κ αυτο απο τοτε που εκανα την αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο κόλλημα του μετρητή θα είναι... Κάνε soft reset (volume down + power button για 10-12"" μέχρι να κάνει μία δόνηση)
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με την μια; όταν ανοίγεις τα δεδομένα σε οποιαδήποτε συσκευή η κατανάλωση ανεβαίνει παρα πολύ.

 

Όχι, η κατανάλωση έρχεται αν χρησιμοποιείς τα δεδομένα και όχι αν απο τα ανοίγεις. Εγώ τα έχω μόνιμα ανοιχτά αλλα αν δεν κάνω browsing τότε δεν έχω κατανάλωση.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς από που αλλάζουμε το όνομα της συσκευής για το Bluetooth στα 8.1; δεν το βρισκω πουθενά.

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς από που αλλάζουμε το όνομα της συσκευής για το Bluetooth στα 8.1; δεν το βρισκω πουθενά.

 

Εκτός κι αν έχει αλλάξει κάτι, συνδέεις το τηλέφωνο με τον υπολογιστή και απλά του αλλάζεις το όνομα που σου βγάζει στο MyComputer.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός κι αν έχει αλλάξει κάτι, συνδέεις το τηλέφωνο με τον υπολογιστή και απλά του αλλάζεις το όνομα που σου βγάζει στο MyComputer.

 

 

 

Έτσι γίνεται!!

 

Θα το δοκιμάσω ευχαριστώ.

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα??? Δεν νομίζω... Υπάρχει εδώ και ένα μήνα σε Preview for Developers έκδοση αλλά επίσημα θα έχει έρθει μέχρι τέλος του έτους...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο μπερδεύτηκα :lol:

 

ΥΓ Παντως τα αργουν αυτα τα μικρα update, τωρα διαβασα οτι μεσα στον οκτωβριο θα βγει η gdr2 για DP και ακομα δεν εχουν δωσει την gdr1!

Edited by kampamarou
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το 520 με τα 8.0 ακομα δεν εχω κανει την αναβαθμιση,αλλα απο αυτα που διαβαζω πιο πολυ φασαρια,κολληματα, και δυσλειτουργιες εχει , παρα βελτιωση... Τελικα αξιζει η αναβαθμιση η θα ειμαστε συνεχεια με hard reset? :worry:
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το 520 με τα 8.0 ακομα δεν εχω κανει την αναβαθμιση,αλλα απο αυτα που διαβαζω πιο πολυ φασαρια,κολληματα, και δυσλειτουργιες εχει , παρα βελτιωση... Τελικα αξιζει η αναβαθμιση η θα ειμαστε συνεχεια με hard reset? :worry:

 

Τα όποια προβλήματα παρουσιάζονται οφείλονται κατά πάσα πιθανότητα στην επαναφορά του back up. Hard reset κάνεις μια φορά και τελειώνεις, δεν χρειάζεται συνέχεια.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.

Αν και σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος απο το ΝΟΚΙΑ 625 που πηρα προσφατα υπαρχουν καποια πραγματα πολυ εκνευριστικα.

Για παραδειγμα οταν η οθονη ειναι στο auto τοτε εντος σπιτιου ειναι πολυ αδυναμη (και κανει κατι τρεμοπαιγματα απο πιο φωτεινη στην αρχη σε πιο σκοτεινη) και αντιθετα οταν την βαζω στο manual και συνηθως στο Low εντος σπιτιου ειναι οκ αλλα εκτος στον δρομο δεν βλεπεις την τυφλα σου.Εκει στο αυτοματο δουλευει καλυτερα.

 

Eνα αλλο θεμα παλι ειναι το power save.Οταν ειναι στο ON τοτε μολις παει η μπαταρια στο 20% δεν ερχεται κανενα notification.Οταν ειναι στο OFF(power save) τοτε μπορει να κολλησει καποιος συγχρονισμος και να φαει την μπαταρια μεσα σε λιγες ωρες (το επαθα πριν 2-3 μερες).

Ειναι θεματα της δικης μου συσκευης ή τα ιδια συμβαινουν και σε ανωτερα μοντελα σαν το 930?

www.viewmasterphotos.com

http://viewmasterphotos.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Eνα αλλο θεμα παλι ειναι το power save.Οταν ειναι στο ON τοτε μολις παει η μπαταρια στο 20% δεν ερχεται κανενα notification.Οταν ειναι στο OFF(power save) τοτε μπορει να κολλησει καποιος συγχρονισμος και να φαει την μπαταρια μεσα σε λιγες ωρες (το επαθα πριν 2-3 μερες).

Ειναι θεματα της δικης μου συσκευης ή τα ιδια συμβαινουν και σε ανωτερα μοντελα σαν το 930?

 

Το ότι κόλλησε κάποιος συγχρονισμός πριν λίγες μέρες και σου έφαγε την μπαταρία δεν έχει να κάνει με το Power Save Mode... Μην τα μπερδεύεις...

 

Επίσης όταν είναι στο "ON" αυτή είναι η σημασία του... Όταν φτάνεις στο 20% να σταματάει τις εργασίες στο παρασκήνιο και για να κάνει όσο περισσότερη εξοικονόμηση γίνεται... Τι περίμενες να κάνει? :p

 

Αν παρόλα αυτά θέλεις κάποιες εφαρμογές να λειτουργούν και τότε μπορείς να μπεις στην οικονομία μπαταρίας και πατάς πάνω στην εφαρμογή που θες και επιλέγεις "Να εκτελείται ακόμα και όταν είναι ενεργοποιημένη η Οικονομία Μπαταρίας"... Δηλαδή θα σταματά όλες τις εργασίες (για να κάνει Οικονομία) εκτός από αυτές που έχεις ορίσει... Αλλιώς δεν θα κάνει κάποια Οικονομία...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...