Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[/color]

 

Ευχαριστώ. Όταν έκανα downgrade και root πέρασα αυτή που λέει open eu. Εσείς λέτε την slim mode σωστά;

Slim mode. δεν ειναι ρομ....οπως φλασαρες την 4.4 europe open βαζεις στην sd τ slim mode κ τ φλασαρεις κ αυτο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γενικά μετάνιωσα την αγορά αυτού του κινητού. Εγκατέστησα facebook, messenger, viber, whatsapp, outlook από εφαρμογές που δουλεύουν μόνιμα και επειδή δεν αρκεί η ram λόγω των προγραμμάτων της lg (στο προηγούμενο κινητό μου με παρόμοια specs και 1 gb ram δεν είχα θέμα) μου κλείνει συνέχεια εφαρμογές, μέχρι και το home screen. Πέρα απ το ότι μερικές φορές κλείνει το app της μουσικής ενώ ακούω, πριν λίγο πήγα να τραβήξω βίντεο και στα 2 φορές crashare στα 6-7 δευτερόλεπτα κ πέταξε error. Έβαλα και το greenify αλλά μάταια. Καμία διαφορά. Θα δοκιμάσω και το slimod και θα δω. Επόμενο βήμα κάποια custom rom αλλά το κινητό δεν βλέπω να το κρατάω πολύ ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά μετάνιωσα την αγορά αυτού του κινητού. Εγκατέστησα facebook, messenger, viber, whatsapp, outlook από εφαρμογές που δουλεύουν μόνιμα και επειδή δεν αρκεί η ram λόγω των προγραμμάτων της lg (στο προηγούμενο κινητό μου με παρόμοια specs και 1 gb ram δεν είχα θέμα) μου κλείνει συνέχεια εφαρμογές, μέχρι και το home screen. Πέρα απ το ότι μερικές φορές κλείνει το app της μουσικής ενώ ακούω, πριν λίγο πήγα να τραβήξω βίντεο και στα 2 φορές crashare στα 6-7 δευτερόλεπτα κ πέταξε error. Έβαλα και το greenify αλλά μάταια. Καμία διαφορά. Θα δοκιμάσω και το slimod και θα δω. Επόμενο βήμα κάποια custom rom αλλά το κινητό δεν βλέπω να το κρατάω πολύ ακόμα.

Η ram τελικα ειναι 768 MB. :-( με το mod θα δεις διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Η ram τελικα ειναι 768 MB. :-( με το mod θα δεις διαφορα.

Και στο προηγούμενο τόσο την εμφάνιζε απλά δεν σκότωνε τις βασικές εφαρμογές όπως κάμερα και homescreen. Δεν ξέρω τι να πω, το θεωρώ απαράδεκτο να μην έχει προτεραιότητα στις εφαρμογές που θα σκοτώσει.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι δεν χρησιμοποιειτε ραδιοφωνο και υπερυθρες μην ταλαιπωρειστε αδικα. Βαλτε cm11 ή paranoid να ξενοιασετε απο τις βλακειες της LG. Ουτε χαμενα μηνυματα, ουτε κλησεις που δεν ακουγονται, ουτε εφαρμογες που κλεινουν λογω ελειψης μνημης, ουτε περιορισμοι χρησης της sd. Εδω και τρεις μηνες εχω βρει την υγεια μου, χωρις την παραμικρη σκεψη να γυρισω πισω.
Link to comment
Share on other sites

Οσοι δεν χρησιμοποιειτε ραδιοφωνο και υπερυθρες μην ταλαιπωρειστε αδικα. Βαλτε cm11 ή paranoid να ξενοιασετε απο τις βλακειες της LG. Ουτε χαμενα μηνυματα, ουτε κλησεις που δεν ακουγονται, ουτε εφαρμογες που κλεινουν λογω ελειψης μνημης, ουτε περιορισμοι χρησης της sd. Εδω και τρεις μηνες εχω βρει την υγεια μου, χωρις την παραμικρη σκεψη να γυρισω πισω.

Φιλε μου και γω ειχα την cm11 v8.Τωρα βγηκε η v9.Καλη ητανε,αλλα ενα πραμα με ξενερωσε και εβαλα ξανα stok kk.Το θεμα της μπαταριας στο stand by.Μου ετρωγε 1.5 με 2% μπαταρια την ωρα!!!πραγματικα υπερβολικα.Ξερειςωαν αυτο με την v9 διορθωθηκε;;;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου και γω ειχα την cm11 v8.Τωρα βγηκε η v9.Καλη ητανε,αλλα ενα πραμα με ξενερωσε και εβαλα ξανα stok kk.Το θεμα της μπαταριας στο stand by.Μου ετρωγε 1.5 με 2% μπαταρια την ωρα!!!πραγματικα υπερβολικα.Ξερειςωαν αυτο με την v9 διορθωθηκε;;;

 

Εγω δεν το ειχα ποτε αυτο το προβλημα, μπορει να αφησω το τηλεφωνο 5-6 ωρες χωρις να το χρησιμοποιησω και να εχει πεσει 1%. Βεβαια ξηλωσα καμποσες εφαρμογες απο τη cm που δε χρησιμοποιω (theme provider, cm updater, και καποια αλλα), επισης καθαρισα το build.prop που ειχε καποιες διπλες εγγραφες με διαφορετικες τιμες. Αρα δε μπορω να σου πω στα σιγουρα αν βελτιωθηκε (στο xda λενε οτι ειναι καπως καλυτερα). Ισως καποια απο τις εφαρμογες αυτες που εβγαλα να κανει τη ζημια

 

Η γνωμη μου ειναι οτι καλυτερα να το φορτιζω λιγο συχνοτερα αλλα να λειτουργει γρηγορα και απροβληματιστα, παρα να κραταει δυο-τρεις μερες και καθε λιγο να θελει επανεκκινηση γιατι δε με ακουνε, ή να χανω μηνυματα, ή ολα τα αλλα που αναφερουν διαφοροι χρηστες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν το ειχα ποτε αυτο το προβλημα, μπορει να αφησω το τηλεφωνο 5-6 ωρες χωρις να το χρησιμοποιησω και να εχει πεσει 1%. Βεβαια ξηλωσα καμποσες εφαρμογες απο τη cm που δε χρησιμοποιω (theme provider, cm updater, και καποια αλλα), επισης καθαρισα το build.prop που ειχε καποιες διπλες εγγραφες με διαφορετικες τιμες. Αρα δε μπορω να σου πω στα σιγουρα αν βελτιωθηκε (στο xda λενε οτι ειναι καπως καλυτερα). Ισως καποια απο τις εφαρμογες αυτες που εβγαλα να κανει τη ζημια

 

Η γνωμη μου ειναι οτι καλυτερα να το φορτιζω λιγο συχνοτερα αλλα να λειτουργει γρηγορα και απροβληματιστα, παρα να κραταει δυο-τρεις μερες και καθε λιγο να θελει επανεκκινηση γιατι δε με ακουνε, ή να χανω μηνυματα, ή ολα τα αλλα που αναφερουν διαφοροι χρηστες.

Καλα 1% 5-6 ωρες ειναι παντελως απιθανο μαλλον θα μπερδευτηκες! :-) Εμενα πλεον με σωστη εγκατασταση kk stock (δηλαδη ξανα f.reset κατευθειαν μετα την εγκατασταση της kk) ολα οκ.Θα δω.Αν καποτε λυσουν το θεμα του battery drain της CM11 θα την ξαναβαλω! :-)

Link to comment
Share on other sites

Οσοι δεν χρησιμοποιειτε ραδιοφωνο και υπερυθρες μην ταλαιπωρειστε αδικα. Βαλτε cm11 ή paranoid να ξενοιασετε απο τις βλακειες της LG. Ουτε χαμενα μηνυματα, ουτε κλησεις που δεν ακουγονται, ουτε εφαρμογες που κλεινουν λογω ελειψης μνημης, ουτε περιορισμοι χρησης της sd. Εδω και τρεις μηνες εχω βρει την υγεια μου, χωρις την παραμικρη σκεψη να γυρισω πισω.

Προτείνεις paranoid ή cm11;

Το overclock του κερνελ της paranoid δουλεύει/αξιζει;

 

Έλεγα να μείνω στοκ αλλά τελικά το flashing είναι αρρώστια.... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα.έχω το κινητό ένα μήνα σχεδόν και.τελευταία μου κάνει το εξής,Όταν με καλούν η τους καλέσω δεν με ακούν και δεν ακούω τίποτα.μέχρι να το κάνω επανεκκίνηση και να λειτουργήσει κανονικά και πάλι.έχει κάνεις το ίδιο πρόβλημα?τελευταία το κάνει πιο.συχνά. έχω την 4.4 πάνω.Την τελευταία αναβάθμιση.Ευχαριστώ

 

Άρχισε να μου το κάνει κ μένα τώρα... Απ' το κακό στο χειρότερο πάμε...

Link to comment
Share on other sites

Προτείνεις paranoid ή cm11;

Το overclock του κερνελ της paranoid δουλεύει/αξιζει;

 

Έλεγα να μείνω στοκ αλλά τελικά το flashing είναι αρρώστια.... :cool:

 

Εγω τη cm11 εβαλα, ειδα οτι δουλευε καλα και δε δοκιμασα την paranoid. βασικα και η paranoid στη cm βασιζεται στο δικο μας τηλεφωνο, αρα πανω κατω την ιδια αποκριση θα εχει. Το overclock απο αυτα που εχω διαβασει δουλευει, αλλα κατα τη γνωμη μου δε χρειαζεται να καταπονεις τον επεξεργαστη/να ζεσταινεις τη συσκευη/να καταναλωνεις επιπλεον μπαταρια, εφοσον το τηλεφωνο μια χαρα δουλευει και χωρις.

 

Ναι, το flashing ειναι αρρωστια :)

Link to comment
Share on other sites

Άρχισε να μου το κάνει κ μένα τώρα... Απ' το κακό στο χειρότερο πάμε...

Μην απογοητευεστε παιδια.καντε οτι εκανα εγω και εστρωσε.Τα λεω λιγο πιο πριν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηθελα να περάσω custom rom γιατί με το RAZR που είχα πέρναγα καθε βδομάδα και αναβάθμιση γιατί πάντα κάτι δεν δούλευε σωστά. Πλέον νομίζω είναι μονόδρομος... Θα δοκιμάσω όταν έχω χρόνο. Πάντως απαράδεκτη η δουλειά που έχει κάνει η LG στο software. Δεν το δοκίμασε πριν το πετάξει στα κινητά μας; Υποτίθεται είναι midrange συσκευή και συμπεριφέρεται σαν low range.
Link to comment
Share on other sites

Καλα 1% 5-6 ωρες ειναι παντελως απιθανο μαλλον θα μπερδευτηκες! :-) Εμενα πλεον με σωστη εγκατασταση kk stock (δηλαδη ξανα f.reset κατευθειαν μετα την εγκατασταση της kk) ολα οκ.Θα δω.Αν καποτε λυσουν το θεμα του battery drain της CM11 θα την ξαναβαλω! :-)

 

καθολου απιθανο οταν η συσκευη μπαινει σωστα σε deep sleep

Link to comment
Share on other sites

Άρχισε να μου το κάνει κ μένα τώρα... Απ' το κακό στο χειρότερο πάμε...

Μην απογοητευεστε παιδια.καντε οτι εκανα εγω και εστρωσε.Τα λεω λιγο πιο πριν.

Link to comment
Share on other sites

Slim mode. δεν ειναι ρομ....οπως φλασαρες την 4.4 europe open βαζεις στην sd τ slim mode κ τ φλασαρεις κ αυτο

 

προφανως απο την μαμα rom αφαιρει καποιες εφαρμογες?

μενεις ομως με cwm και οτι καλα/κακα εχει?

 

Γενικά μετάνιωσα την αγορά αυτού του κινητού. Εγκατέστησα facebook, messenger, viber, whatsapp, outlook από εφαρμογές που δουλεύουν μόνιμα και επειδή δεν αρκεί η ram λόγω των προγραμμάτων της lg (στο προηγούμενο κινητό μου με παρόμοια specs και 1 gb ram δεν είχα θέμα) μου κλείνει συνέχεια εφαρμογές, μέχρι και το home screen. Πέρα απ το ότι μερικές φορές κλείνει το app της μουσικής ενώ ακούω, πριν λίγο πήγα να τραβήξω βίντεο και στα 2 φορές crashare στα 6-7 δευτερόλεπτα κ πέταξε error. Έβαλα και το greenify αλλά μάταια. Καμία διαφορά. Θα δοκιμάσω και το slimod και θα δω. Επόμενο βήμα κάποια custom rom αλλά το κινητό δεν βλέπω να το κρατάω πολύ ακόμα.

 

Εγω παντως οτι κινητο εχεω παρει(μεσο κοστος 150€ ) τα ιδια προβληματα αντιμετωπιζω.Στην αρχη πεταει ,στο 3μηνο αρχιζει τα δικα του,στο 6μηνο σερνεται και αρχιζω τα hard reset ,flash κλπ.

Αρχιζω να πιστευω οτι ειναι παγια τακτικη τoy android ποια.Ασε που ενω ξεκινσηε σαν ενα πληρες υποσχομενο λειτουργικο εχει καταντησει ενα τηλ.με 2 g ram να θεωρειται απαραιτητο για να κανεις 2-3 βασικες λειτουργιες.Αποκορυφωμα βεβαια οι 10 σαβουρες προγραμματα google tade google εκεινο και αλλες 10 της καθε εταιρειας προμοσιον.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

:cry:σημερα ξεχαστηκα και δεχτηκα την αναβαθμηση που προτεινε το τηλ.ενω ειχα 4.1.2 ρουταρισμενη.αποτελεσμα να κανει ρεμπουτ και να μπαινει στο ρεκοβερυ.ειχα ενα μπακαπ το ετρεξα τα ιδια,εκανα επανηλειμενα wipe ,παλι το ιδιο,στο τελος εκανα τα βηματα που εχει ο pavlos 1908 και ευτηχως επανηλθε.το γραφω σαν πληροφορια για οποιον την πατηση σαν εμενα.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μετά από κάποιο διάστημα βαραίνουν τα apps, το facebook έχει φτάσει να θέλει 100+mb κάποιες φορές. Όσο εξελίσσονται και αυξάνονται οι δυνατότητες στα hardware τόσο θα αυξάνονται και οι απαιτήσεις στο software όπως ξέρουμε από παλιά με τα pc. Αυτό λογικό. Αλλά όχι να μην μπορεί να διαχειριστεί τις βασικές λειτουργίες. Να πας να τραβήξεις ένα βίντεο και τις 2 στις 3 να σου πετάει error. Να πατάς το messenger να απαντήσεις σε μήνυμα και να ανοίγει για 1 δευτερολεπτο κ να κλείνει κ πάλι απ την αρχή 3-4 φορές μέχρι μετά από 2 λεπτά να καταφέρει να ανοίξει χωρίς να κλείσει.
Link to comment
Share on other sites

παιδια SOS

το κινητο μου δεν δεχεται ολα τα μηνυματα που μου στελνουν,τι να κανω? εχει καταντησει αηδια αυτο το πραγμα...αλλαξα ακομα και SIM γιατι ηταν λιγο παλια αυτη που ειχα αλλα τιποτα...εχω παρατητησει οτι καποιες φορες το κινητο χανει το σημα του για 1-2 δευτερολεπτα και μετα παλι φουλαρει...μηπως οταν μου στελνουν εκεινη την στιγμη μηνυμα το χανω?? τι να κανω ρε παιδια?

Nokia 3310,Nokia 3510i,Nokia 6820,SE K700,Motorola SLVR L7,SE W700,SE K770,LG GT505,HTC Wildfire,SE Xperia neo V,LG Optimus L9 II,Samsung Galaxy S3 Neo,Xiaomi Redmi 4X,Honor Play,Xiaomi Redmi Note 9 Pro,Apple iPhone 12

Link to comment
Share on other sites

παιδια SOS

το κινητο μου δεν δεχεται ολα τα μηνυματα που μου στελνουν,τι να κανω? εχει καταντησει αηδια αυτο το πραγμα...αλλαξα ακομα και SIM γιατι ηταν λιγο παλια αυτη που ειχα αλλα τιποτα...εχω παρατητησει οτι καποιες φορες το κινητο χανει το σημα του για 1-2 δευτερολεπτα και μετα παλι φουλαρει...μηπως οταν μου στελνουν εκεινη την στιγμη μηνυμα το χανω?? τι να κανω ρε παιδια?

Και γω σημερα παλι εχασα ενα μηνυμα.Πολλοι κατεβασαν το textra sms και ειπαν ολα ΟΚ.Το κατεβασα σημερα και γω.Για να δουμε.(Εως τωρα ειχα το handcent sms.Εχασα και με αυτο μηνυματα,πληροφοριακα σας το λεω).

Link to comment
Share on other sites

Και γω σημερα παλι εχασα ενα μηνυμα.Πολλοι κατεβασαν το textra sms και ειπαν ολα ΟΚ.Το κατεβασα σημερα και γω.Για να δουμε.(Εως τωρα ειχα το handcent sms.Εχασα και με αυτο μηνυματα,πληροφοριακα σας το λεω).

 

το κατεβασα κι εγω,για να δουμε...

 

 

ξερουμε μηπως κανενα τροπο να βρουμε τα χαμενα μηνυματα??

Nokia 3310,Nokia 3510i,Nokia 6820,SE K700,Motorola SLVR L7,SE W700,SE K770,LG GT505,HTC Wildfire,SE Xperia neo V,LG Optimus L9 II,Samsung Galaxy S3 Neo,Xiaomi Redmi 4X,Honor Play,Xiaomi Redmi Note 9 Pro,Apple iPhone 12

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...