Jump to content

myphone POLL: iPhone 6, Αυτό που περιμένω, αυτό, αυτό;


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Είστε ευχαριστημένοι από τις συσκευές που παρουσιάστηκαν από την Apple;  

919 members have voted

  1. 1. Είστε ευχαριστημένοι από τις συσκευές που παρουσιάστηκαν από την Apple;

    • Ναι, είμαι ευχαριστημένος με όλες τις συσκευές
      82
    • Είμαι ευχαριστημένος με κάποια/κάποιες από αυτές
      217
    • Όχι, δεν είμαι ευχαριστημένος με καμία από αυτές
      453
    • Δεν με ενδιαφέρει/Δεν απαντώ
      167


Recommended Posts

Χωρίς καμιά διάθεση να γίνει ένα vs θα πω ότι στο note 4 είδαμε καινοτομίες στο edge και το vr. Να πω ότι "λείπουν" με την έννοια ότι είναι απαραίτητα όχι δεν λείπουν αλλά το ίδιο θα μπορούσα να πω πέρσι για τον fingerprintscanner και την 64bit αρχιτεκτονική του 5s. Ανοίγουν όμως νέες προοπτικές και πιθανόν νέες ευκολίες χρήσης. Θεωρώ όμως ότι οι περισσότεροι όταν αναφέρονται σε καινοτομίες ουσιαστικά εννοούν ότι περίμεναν μεγαλύτερο update σε σχέση με το 5s πέρα του μεγέθους.

 

Πέρα από αυτό εγώ κατακρίνω και την προσπάθεια διαφόρων φανς που και εσύ είσαι βέβαια στο να δίνουν άλλοθι στα κακώς κείμενα συνεχώς και ουσιαστικά είναι αυτοί που δίνουν το δικαίωμα στις εταιρείες να αισχροκερδούν σε βάρος των καταναλωτών. Ελεγες πχ πριν ότι είσαι αγοράζεις 32αρα έκδοση άρα η κατάργησή της σου δίνει 64GB στα ίδια χρήματα και δεν είχε λόγο να ξοδευτεί η apple αφού τα 16 είναι αρκετά για τους άλλους? Δηλαδή η apple δεν είχε λόγο να κάνει σπατάλη και να δώσει 32 σε κάποιον που του φτάνουν τα 16 αλλά εσύ που παίρνεις τα 32 έχεις λόγο να κάνεις σπατάλη και να πάρεις 64? Πριν βέβαια πεις ότι τα δίνει στην ίδια τιμή που έδινε πέρσι τα 32 δες πόσο κοστολογούν οι υπόλοιποι αυτή τη διαφορά. Τα ίδια μπορώ να πω και για διάφορα άλλα που βλέπω να δικαιολογούνται από φανς. Πχ η μπαταρία που θα μπορούσε να είναι πιο μεγάλη. Εγώ δέχομαι ότι μπορεί να βγάζει 1 ή και παραπάνω μέρα στη νορμάλ χρήση. Όταν όμως άλλοι κατασκευαστές δίνουν μεγαλύτερες μπαταρίες γιατί να μην το απαιτώ και να έχω ακόμη μεγαλύτερη αυτονομία? Και όλα αυτά ισχύουν και για διάφορα άλλα κακώς κείμενα και φυσικά για όλους τους φαν ανεξαρτήτου στρατοπέδου. Είναι λυπηρό ως καταναλωτές ειδικά στην Ελλάδα της κρίσης όχι απλά να μην απαιτούμε αλλά να προσπαθούμε και να δικαιολογούμε εταιρείες που μας πουλούν προιόιντα ειδικά σε τέτοιες τιμές.

 

Σε ευχαριστούμε για την απόψη σου :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 217
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρουμε το υλικό του κρυσταλλου της οθόνης και ελπίζω να μην είναι σαν αυτο των ipad air και 5s που χαρασεται με τα μάτια.

 

Κάτσε γιατι θα μας τρελάνεις τωρα. Εχω και τις δυο συσκευές και ουδεμία γρατζουνιά δεν εχουν απο τη πρωτη μέρα κυκλοφοριας τους και κανένα παράπονο απο φίλους που εχουν τις ίδιες συσκευές.

 

 

:lol:

 

Γιατί κάθε κίνητρο κρίνετε καχύποπτα. Οι χρήστες που έως τώρα τους αρκούσε αποθηκευτικός χώρος των 16 GB θα συνεχίσουν με 16. Εάν θέλουν επιπλέον χώρο, αγοράζουν iCloud Drive. Αυτός που αγόραζε 32GB, όπως ο υποφαινόμενος, μου δίνει διπλάσιο χώρο στη ίδια τιμή. Που το παράλογο και το ύποπτο;

 

Ούτε εγω καταλαβαίνω, με τα ίδια χρήματα αντί να πάρουν 32GB παίρνουν 64GB χωρητικότητα. Εχω αρχίσει και πιστευω πως οτι και να κανει η Apple παλι στην ίδια γκρίνια θα την εχουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι χρήστης iPhone Kai ipad εδώ και αρκετά χρόνια. Εχω βολευτεί και γίνεται η δουλειά μου. Ειμαι επαγγελματιας και το iPhone με βοηθάει πολύ.

Όμως δεν μπορω να μην αναγνωρίσω οτι η εταιρία (Apple) υπολείπεται σε τεχνολογία απο πολλές συσκευές της αγοράς. Όταν οι πωλήσεις θα αρχίσουν να μειώνονται, τοτε ιςως να πατήσει "γκάζι" και να γίνει περισσότερο ανταγωνιστική. Οταν όμως δεν συμβαίνει αυτο, γιατί να το κανει;;

Επισης πιστεύω οτι το 6αρι θα ειναι ιςως η παγίδα που θα πιαστεί η ίδια η εταιρία μεσα. Θα γνωρίσει τους apple users την μεγαλύτερη οθόνη και μετά ειναι πιθανόν να ειναι πιο εύκολος ο οπογαλακτισμός αυτών απο την apple.

 

Προσωπικά, δεν ενδιαφέρομαι για μεγαλύτερη οθόνη και θα παραμένω απο οτι φαινεται για καιρό στο 5αρι μου, το οποιο με καλύπτει.

 

 

Καλό βράδυ. :)

 

 

 

ΥΓ.

Ποτέ η Apple δεν ηταν μία εταιρία με προιοντα για το ευρύ κοινό βεβαια. Επισης, εαν οι εταιρίες εχρηζαν ψυχολογικής ανάλυσης και υποστήριξης, η Apple θα ηταν η πρώτη με διαφορά στον ιατρό. Τα κολλήματα της, όπως radio, Bluetooth, flash κλπ δεν μπορει να τα ξεπεράσει. :)

Edited by dnik
It's nice to be important, but it's more important to be nice...
Link to comment
Share on other sites

έχω το galaxy s4 δεν κολάι και είναι ταχύτατο και έχω και πολλές εφαρμογές, έχω και το iPhone 5 που είναι ακόμα ταχύτατο δεν βλέπω τον λόγο να το αλλάξω και να πάρω το 6 βγάλαν μια συσκευή μεγαλύτερη με τα χαρακτηριστικά του 5 ε περαστικά τους. :mad:

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

μιλώντας για καινοτομίες, εμένα μου άρεσε πάρα πολύ η υλοποίηση του apple pay. Είναι πραγματικά κάτι το οποίο θα βελτιώσει την καθημερινότητά μου (να μην κουβαλάω ένα μεγαλύτερο από phablet πορτοφόλι...που είναι και συνήθως άδειο). Σαν μέσος χρήστης, δεν βρίσκω ιδιαίτερες διαφορές ανάμεσα στα δυο οικοσυστήματα (εκτός των τιμών του μήλου) και διάφορα fingerprint scanners,κυρτές οθόνες, 64bit επεξεργαστές,heart rate sensors είναι απλά add-ons. Το κακό είναι ότι το apple pay θα διαδοθεί στην χώρα μας όταν βάλει κάτι αντίστοιχο μέχρι και το feature phone της γιαγιάς μου. Και μπορεί να το τρέχει καιρό τώρα η google, αλλά είναι σίγουρο ότι θα γίνει hype με το μήλο.

 

παρ'ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος με το android , θα δω πως θα έχει προχωρήσει η υλοποίησή του σε κανά χρόνο και κάτι, και ίσως επιστρέψω στην εξαποδω.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατι θα μας τρελάνεις τωρα. Εχω και τις δυο συσκευές και ουδεμία γρατζουνιά δεν εχουν απο τη πρωτη μέρα κυκλοφοριας τους και κανένα παράπονο απο φίλους που εχουν τις ίδιες συσκευές.

 

Δηλαδή η οθονη του iPad Air σου αφήνει καλή αίσθηση στο χέρι ;

Σου φαίνεται ανθεκτική ;

Αν ναι ,τότε και εγώ και ο κουνιαδος μου πέσαμε σε ελαττωματικες συσκευές ...

Link to comment
Share on other sites

η απορια μου ειναι γιατι στο 6 εχουν μικροτερη σε πιξελ καμερα και τα ιδια περιπου χαρακτηριστικα με το 5s εκτος του μεγεθους οθονης .η κανω λαθος? γιατι κατι χαζο pay apps κλπ λιγους ενδιαφερουν
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η οθονη του iPad Air σου αφήνει καλή αίσθηση στο χέρι ;

Σου φαίνεται ανθεκτική ;

Αν ναι ,τότε και εγώ και ο κουνιαδος μου πέσαμε σε ελαττωματικες συσκευές ...

σε καμία περίπτωση δεν είναι ανθεκτική του ipad οθόνη (κάτι ξέρω που το λέω) και θα προτιμούσα να μην αλλάξει τπτ σε αυτό το θέμα (πάλι κάτι ξέρω που το λέω :p)

Link to comment
Share on other sites

σε καμία περίπτωση δεν είναι ανθεκτική του ipad οθόνη (κάτι ξέρω που το λέω) και θα προτιμούσα να μην αλλάξει τπτ σε αυτό το θέμα (πάλι κάτι ξέρω που το λέω :p)

 

 

Ε πες μας κι εμάς τι ξέρεις :p

Γιατι να μην αλλάξει τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

σε καμία περίπτωση δεν είναι ανθεκτική του ipad οθόνη (κάτι ξέρω που το λέω) και θα προτιμούσα να μην αλλάξει τπτ σε αυτό το θέμα (πάλι κάτι ξέρω που το λέω :p)

 

Πολύ γρίφος ρε παιδί μου. :X

“Bitcoin is Cash with Wings” - Charlie Shrem :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Πολύ γρίφος ρε παιδί μου. :X

χάχα απλός είμαι τεχνικός σε μια εταιρεία που ασχολείται με αυτά)(για προφανους λόγους δεν αναφέρω κάτι να μην θεωρηθεί σαν διαφήμιση :p)

 

έτσι ξέρω κάτι παραπάνω από αρκετά για εντοσθια των μήλο προϊόντων

Link to comment
Share on other sites

χάχα απλός είμαι τεχνικός σε μια εταιρεία που ασχολείται με αυτά)(για προφανους λόγους δεν αναφέρω κάτι να μην θεωρηθεί σαν διαφήμιση :p)

 

έτσι ξέρω κάτι παραπάνω από αρκετά για εντοσθια των μήλο προϊόντων

 

E γιατί όμως είναι προτιμότερο να ΜΗΝ αλλάξει κάτι;

“Bitcoin is Cash with Wings” - Charlie Shrem :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το iPhone 4,7" εμένα προσωπικά μου άρεσε σχεδιαστικά. Αυτό με τις γραμμές στο πίσω μέρος κάπως φαίνονται στο μάτι, γι'αυτό προτιμώ το space gray χρώμα που οι γραμμές πιστεύω ταιριάζουν απόλυτα.

Το iOS 8 αναμένεται να το δούμε με τα καινούργια καλούδια.

Το Plus χωρίς κάποιου είδους stylus/pen δεν μου φαίνεται και πολύ βολικό.

Όσο έχει να κάνει με τα 16GB και τα 64GB. Πέρυσι δεν θα σκεφτόταν πολλοί να πάνε σε 64 όμως τώρα πας στο 64άρι με την ίδια περσινή τιμή(10€ παραπάνω) του 32άρι.

Καλή κίνηση, πιστεύω πολλοί θα πάνε στα 64GB.

Το Apple watch μου άρεσε και σαν σχέδιο και σαν σχήμα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολλά λέγονται και ανακυκλώνονται, παραθέτω τα παρακάτω τρία links (αν και είναι από review άλλου τηλεφώνου) για να έχουμε μια βάση σε αυτά που συζητάμε:

 

http://www.anandtech.com/show/8441/nokia-lumia-930-review/3

http://www.anandtech.com/show/8441/nokia-lumia-930-review/4

http://www.anandtech.com/show/8441/nokia-lumia-930-review/5

Link to comment
Share on other sites

Με το lg l9 ii με 150 ευρο εχω ακριβως ιδια χαρακτηριστικα συν ραδιο καρτα μνημης bluetooth υπερυθρες καλυτερη μπαταρια καλυτερο δεικτη ακτινοβολιας και flashplayer :-)
Link to comment
Share on other sites

Με το lg l9 ii με 150 ευρο εχω ακριβως ιδια χαρακτηριστικα συν ραδιο καρτα μνημης bluetooth υπερυθρες καλυτερη μπαταρια καλυτερο δεικτη ακτινοβολιας και flashplayer :-)

 

 

Απίστευτο! Βρήκαμε το iPhone 6 killer!! Ειναι το Lg L9 ii!!!

:)
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολλά λέγονται και ανακυκλώνονται, παραθέτω τα παρακάτω τρία links (αν και είναι από review άλλου τηλεφώνου) για να έχουμε μια βάση σε αυτά που συζητάμε:

 

 

 

http://www.anandtech.com/show/8441/nokia-lumia-930-review/3

 

http://www.anandtech.com/show/8441/nokia-lumia-930-review/4

 

http://www.anandtech.com/show/8441/nokia-lumia-930-review/5

 

 

Μιλάμε για τον τύπο που προσέλαβε η apple έτσι;

Όλοι έχουμε μαζευτεί παρέα για να δούμε ταινία σε κάποιο φιλικό σπίτι.Όλοι έχουμε βαρεθεί να μαλώνουμε για το ποια ταινία θα δούμε.Για αυτό δημιουργήσαμε το Buddy Movie Night Reviews ένα blog με reviews σφηνάκια.

http://buddymovienight.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο! Βρήκαμε το iPhone 6 killer!! Ειναι το Lg L9 ii!!!

 

Παλαιότερα ίσως είχε νόημα να ψάχναμε το killer του(εκάστοτε) iphone. Σήμερα που πρακτικά είναι κατώτερο από όχι ένα και δυο αλλά πλέον τα περισσότερα (!) τηλέφωνα της αγοράς, δεν έχει ιδιαίτερο νόημα, είναι thing of the past. Όλη η αγορά είναι γεμάτη "iphone killers", δεν είναι είδηση να πεις ότι είναι και το τάδε τηλέφωνο.

 

btw

http://www.phonearena.com/phones/size/#/phones/size/Apple-iPhone-6,LG-Optimus-L9-II/phones/8346,7878

Edited by alx1
Link to comment
Share on other sites

E γιατί όμως είναι προτιμότερο να ΜΗΝ αλλάξει κάτι;

θα συνεχίσουν να σπάνε σαν ψεύτικα, θα συνεχίσουμε να τα επισκευαζουμε θα συνεχίσουμε να βγάζουμε $$$ :p

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η οθονη του iPad Air σου αφήνει καλή αίσθηση στο χέρι ;

Σου φαίνεται ανθεκτική ;

Αν ναι ,τότε και εγώ και ο κουνιαδος μου πέσαμε σε ελαττωματικες συσκευές ...

Το Air μάλλον έχει απλό κρύσταλλο. Χαράσσεται με τα μάτια.

Αυτό που έχω αγοράσει από φίλο συμφορουμιτη, είναι λιγότερο από 2 μηνών και με ελάχιστη χρήση.

 

Απέκτησε μια γρατζουνιά 5 εκατοστών χωρίς καν να ξέρει ο κάτοχος του πως έγινε. Και μιλάμε για άτομο που δεν το έβαζε από το κουτί του πριν παραλάβει θήκη. Αυτή η γρατζουνιά είναι ο λόγος που το έδωσε.

 

Ήταν το δεύτερο γι αυτόν, το πήρε σε αντικατάσταση του προηγούμενου που είχε άλλο πρόβλημα αλλά είχε κάνει κι εκείνο γρατσουνιές.

 

Εγώ παράγγειλα ήδη tempered glass..

Το iPad 2 που κοντεύει 3,5 χρόνια στα χέρια μου, δεν έχει τίποτα εκτός από ελάχιστες πολύ μικρές γραμμουλες που φαίνονται με κλειστή οθόνη και τις απέκτησε από την κόρη μου.

 

Αν τα βάλεις δίπλα δίπλα, φαίνεται ότι η ποιότητα δεν είναι πια αυτή που είχαν τα πρώτα iPad.

Στο βωμό του μικρότερου βάρους η ποιότητα έρχεται δεύτερη.

 

Όμως για το κρύσταλλο δεν έχουν καμία δικαιολογία, εκτός και αν δεν μπορεί να κατασκευαστεί gorilla 3 σε τόσο λεπτό πάχος.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

θα συνεχίσουν να σπάνε σαν ψεύτικα, θα συνεχίσουμε να τα επισκευαζουμε θα συνεχίσουμε να βγάζουμε $$$ :p

 

καταλαβες τωρα??:clap::down:

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο! Βρήκαμε το iPhone 6 killer!! Ειναι το Lg L9 ii!!!

Τι ακριβως εννοεις αντικαταστατη αγορινα;Ειχε ποτε το iphone καμια διακριση σε σχεση με τα αλλα,ετσι ωστε να το αντικαταστησουν τωρα τα android ως καλυτερα;;; :-) Ελα ας σοβαρευτουμε τωρα.Τα specs μιλανε οχι εγω! :-) Εγω για σας το λεω φιλοι μου δεν εχω κολληματα σαν καποιους που δημιουργουν εχθρες μεταξυ androidακηδων και iphoneακηδων!Αφου δινετε που δινετε τα λεφτα παρτε κατι που εχει τα ΠΑΝΤΑ μεσα και ειναι full customisable και οχι ολα κλειδωμενα!Αν ειναι φιλαρακο μου το δικο μου με 150 ευρο πιο λειτουργικο απο ενα iphone με 750 ευρο,σκεψου το LG G3 που παλι ειναι καμια 300αρα + πιο φτηνο!!!Δεν πιστευω να υπαρχει καν θεμα συγκρισης για κανενα λογο... Φιλικα παντα εεεε;;!!! :-)

*Στα specs ξεχασα να πω και για την πολυυυυ μεγαλυτερρη εμβελεια wifi :-)

Edited by kostas_kanal0011
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως για εμας που θελουμε πιο compact smartphone εφυγε και η επιλογη αυτη απο την apple.Θεωρω πως το 6 πρεπει να εχει και ois και 2gb και να αφηνε το δικαιωμα της επιλογης αναλογα με το μεγεθος που προτιμαει ο καθενας.Λογικα η αναβαθμιση μου θα ειναι ενα 5s γιατι δυσκολα θα φυγω απο ios.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως για εμας που θελουμε πιο compact smartphone εφυγε και η επιλογη αυτη απο την apple.Θεωρω πως το 6 πρεπει να εχει και ois και 2gb και να αφηνε το δικαιωμα της επιλογης αναλογα με το μεγεθος που προτιμαει ο καθενας.Λογικα η αναβαθμιση μου θα ειναι ενα 5s γιατι δυσκολα θα φυγω απο ios.

Για μενα παντως το καλυτερο και πιο μαζεμενο ολων παραμενει το 4s.Για οποιον ειναι ικανοποιημενος με ios και δεν εχει αναγκη τα extra του android (εγω προσωπικα δεν μπορω να μιλαω χωρις bluetooth) τοτε πιστευω ειναι η καλυτερη επιλογη διοτι επεσε κιολας αρκετα η τιμη! :-)

Link to comment
Share on other sites

Πόσο βγαίνει τώρα καινούργιο το 4s? Εδώ πάνω (Ελβετία) το πουλάνε 350 φράγκα (περίπου 300 ευρώ), τα οποία τα θεωρώ αρκετά υψηλή τιμή για την ηλικία του τηλεφώνου.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...