Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry


Spyweirdos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για σας παιδια εχω ένα θεματακι

Ενας φιλος μου πηρε ένα κινητο από το μοναστηράκι το Q10 στο κουτιτου καινουργιο μαλών θα πρέπει να είναι κλεμμένο γιατι το πηρε πολύ φτηνα το πρόβλημα είναι ότι όταν βάζει την κάρτα μεσα το κινητο δουλευει κανονικα και μετα από μια εβδομαδα κλίνει τι γινεται σε αυτην την περιπτωση και τι μπορουμε να κανουμε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για σας παιδια εχω ένα θεματακι

Ενας φιλος μου πηρε ένα κινητο από το μοναστηράκι το Q10 στο κουτιτου καινουργιο μαλών θα πρέπει να είναι κλεμμένο γιατι το πηρε πολύ φτηνα το πρόβλημα είναι ότι όταν βάζει την κάρτα μεσα το κινητο δουλευει κανονικα και μετα από μια εβδομαδα κλίνει τι γινεται σε αυτην την περιπτωση και τι μπορουμε να κανουμε

 

Τι εννοεις κλεινει;

 

Απο μπαταρια; Δεν εχει σημα;

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ σωστό να παρέχεται βοήθεια σε προβλήματα που σχετίζονται με (υποθετικά έστω) κλεμμένες συσκευές.

Ίσως πάλι να αγοράστηκε τόσο φθηνά γιατί είναι ελαττωματική.

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι κλεμμένο, φυσικά και απαγορεύεται να συζητάμε για το τηλέφωνο αυτό.

Ο pavlikass δεν το γνωρίζει ("μάλλον", είπε), είναι πιθανό να πουλήθηκε φθηνά λόγω προβλήματος, ειδικά αφού είναι "του κουτιού" όπως αναφέρει.

 

Για την ώρα κλειδώνω το θέμα, εάν θέλει ο pavlikass μπορεί να μου στείλει ΡΜ ώστε να ξεκαθαριστεί το ζήτημα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σας !

 

Βρίσκομαι στην δυσάρεστη θέση να έχω μείνει απο τηλέφωνο μιάς και το Samsung Galaxy Note 3 Neo μου ράγισε στην οθόνη ... απλά γιατι το ειχα στην τσεπη και έσκυψα ''πιέστηκε'' και ραγισε η οθόνη ... αυτη την φορά λοιπόν προσανατολίζομαι σε κάτι πιο ανθεκτικο , πιο βολικό σε μέγεθος , με απλό λειτουργικό αλλά και εύχρηστο

 

Η χρηση που το θέλω είναι για mail , για τηλέφωνο φυσικά , για μηνύματα , πλοήγηση στο ίντερνετ και εφαρμογές γραφείου , προγράμματα για αναγνωση pdf , μπροστινή camera για skype και αξιοπρεπή κάμερα για φωτογραφίες και βίντεο ... επίσης να πώ ότι θα ήθελα οσο γίνεται να έχει χαμηλό δείκτη SAR ... και κάτι που ελπίζω να μην κολλάει ...

 

Απο αντιπροσωπεία τι κάνω αν το έχω πάρει απο μαγαζί ιντερνετικό ? έχει η Blackberry αντιπροσωπεία στην Ελλάδα?

 

Επειδή δεν είχα ποτέ Blackberry μπορεί κάποιος να με ενημερώσει αν υπάρχει κάποιο τηλέφωνο που να ικανοποιεί όσο το δυνατόν περισσοτερο τις παραπάνω πρωυποθέσεις ? Το λειτουργικό για κάποιον που έχει συνηθίσει Android έχει τι μειωνεκτήματα και τι πλεονεκτήματα ?

 

Η τιμή του τηλεφώνου δεν με απασχολεί τόσο αλλα θα ήθελα να κινηθώ κοντά στα 300 ευρώ .. :)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως θα ήταν καλύτερα να απευθυνθείς στην ενότητα περί επιλογής συσκευής.

 

Οι απαιτήσεις σου υπερκαλύπτονται από όλες τις σύγχρονες συσκευές της BB. Για το sar μόνο δεν ξέρω να σου πω γιατί όπως γνωρίζεις αλλάζει από συσκευή σε συσκευή. Σε ποια επίπεδα θέλεις να κινηθείς;

 

Η Blackberry δεν έχει αντιπροσωπεία προσβάσιμη από τον τελικό χρήστη στην Ελλάδα - για να ακριβολογούμε, δεν έχει γενικώς αντιπροσωπείες στις χώρες που δραστηριοποιείται - και η υποστήριξη των συσκευών της γίνεται από τα επισήμως συνεργαζόμενα κέντρα επισκευής. Από τη στιγμή που θα έχει εγγύηση η συσκευή σου, θα επικοινωνήσεις με την εταιρεία που στην πούλησε ή με τον πάροχό σου για να πάει η συσκευή στο service, αν τυχόν χρειαστεί.

 

Σχετικά με το λειτουργικό - στα ΒΒ θα βρεις ένα πιο ξεκάθαρο περιβάλλον χρήσης το οποίο, κατά τη γνώμη μου, είναι πιο αποτελεσματικό. Δεν θα βρεις την πλήρη παραμετροποίηση του android, αλλά θα βρεις έξυπνες μεθόδους διαχείρισης της επικοινωνίας σου, όπως είναι το hub. Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει αρκετά εκτεταμένα στο παρελθόν τόσο android όσο και iOS, οι δυνατότητες εξατομίκευσης των οποίων αρχικά μου άρεσαν, αλλά τελικά δεν μου προσέφεραν κάτι ιδιαίτερο. Η υλοποίηση του UI των ΒΒ μου φαίνεται μακράν πιο αποδοτική. Στο θέμα των εφαρμογών, οι τυπικές ανάγκες υπερκαλύπτονται από τον συνδυασμό του BB world και των android apps. Κάποιες εφαρμογές όμως δεν θα παίξουν, θα ήταν καλό να μας δώσεις μια ενδεικτική λίστα αυτών που χρησιμοποιείς.

 

Νομίζω το Z30 με 0,71 sar και τρέχουσα τιμή εκκίνησης στην αγορά τα 280 ευρώ θα σε καλύψει, κι ας είναι μία γενιά πίσω. Οι τελευταίες συσκευές της ΒΒ ξεφεύγουν αρκετά από τα 300 ευρώ που αναφέρεις.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μια "νεα" συσκευή αναμένουμε να κανει την εμφανιση της πιθανότατα κατα τα τέλη του Ιουνίου με την ονομασία "Oslo"

 

Αρχικα ειχε βγει η φημη οτι προορίζεται μονο για την αγορα της Κινας ωστοσο νεοτερες πληροφοριες μιλουν για παγκόσμια διαθεση...εις αναμονη καλυτερων φωτογραφιων και προδιαγραφων.

 

Oτι εχει εμφανείς καταβολές το Passport ειναι ξεκάθαρο....

 

Aς γραφουμε εδω οτιδηποτε σχετικο.

 

Το link της ειδησης: https://www.blackberrycentral.com/news/article/exclusive-first-image-blackberry-oslo/

 

κι εδω: http://crackberry.com/first-image-blackberry-oslo-appears

 

 

http://blackberryczech.cz/wp-content/uploads/2015/04/BB_Oslo_icon-400x242.jpg

 

http://blackberries.ru/wp-content/uploads/2015/04/BlackBerry-Oslo-7.jpg

Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια -επικείμενη- κυκλοφορία για φέτος από τη Blackberry με το Porsche Design P'9984 (codename "Keian")

 

Έως τώρα τίποτα δεν έχει επισημοποιηθεί αν και οι φήμες λένε για κυκλοφορία το Σεπτέμβρη 2015

 

Πανέμορφο αλλα και πανάκριβο αν ισχύουν οι τιμές που γράφονται...:(

 

Specifications

 

4.5" 1440x1440 LCD Screen

13MP Rear Camera, 2MP Front

OS 10.3.2

Leather Backing

$2,000 USD Price Tag

 

ΠΗΓΗ:

https://www.blackberrycentral.com/news/article/exclusive-first-full-image-blackberry-p9984/

 

dbca72b053b2cd0a37fd48a16e4ac7b6.jpg

 

http://crackberry.com/sites/crackberry.com/files/styles/large/public/article_images/2015/04/71678a14gw1erhyeqa221j208p06u74z.jpg?itok=fHaU8WED

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα.εχθές το κινητό μου λειτουργούσε κανονικά. Κάποια στιγμή έσβησε και δεν άναβε,κ άναβοεσβηνε το Κόκκινο λαμπάκι. Σήμερα δεν κάνει τίποτα. Νεκρό τελείως. μπορεί κάποιος να βοηθήσει? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Λέω να πάρω το Q10. Αξίζει; Είμαι καινούριος στα blackberry μετα απο χρόνια Android.
Inventory:Αsus Zenfone 5, Galaxy Note 2 LTE (RIP), HP Pre 3, MacBook Pro Retina 15'', HP TouchPad, Apple TV.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει θέμα για το Q10 στο οποίο μπορείς να βρεις πληροφορίες για το τηλέφωνο αυτό. Μπορείς επίσης να ρωτήσεις εκεί για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς. Το αν αξίζει δεν μπορεί να το απαντήσει κάποιος αν δεν αναφέρεις για τι χρήση το θέλεις. Για παράδειγμα, αν σε ενδιαφέρουν πολύ τα παιχνίδια, μάλλον δεν είναι η κατάλληλη συσκευή για σένα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με αυτή την ανάρτηση θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία που είχα σχετικά με την επισκευή του Blackberry Z10 μου. Καταρχήν στα καλά καθούμενα άρχισε να μην κάνει focus (εστίαση) η πίσω κάμερα. Το κινητό βρίσκεται εντός εγγύησης. Δοκίμασα διάφορα, επανεκκινήσεις, reset κοκ. Μετά απευθύνθηκα στο κατάστημα (σκρουτζομάγαζο) από το οποίο αγοράστηκε το κινητό και με παρέπεμψαν στον πάροχό μου, ο οποίος αναλαμβάνει το service σύμφωνα με την πολιτική της Blackberry.

 

Πήγα λοιπόν στη Vodafone, οι υπάλληλοι της οποίας μου είπαν ότι ευχαρίστως θα πάρουν το κινητό μου και θα επισκευαστεί στο επίσημο service γιατί αυτή είναι η πολιτική της Blackberry στην Ελλάδα. Δυστυχώς η arvato επέστρεψε το κινητό επειδή "δεν ήταν ελληνικό". Ρώτησα επανελειμμένως στη Vodafone πού να απευθυνθώ, ρώτησα στην εξυπηρέτηση πελατών της Blackberry η οποία προσεγγίζεται ΜΟΝΟ μέσω twitter (!!!). Η customer support της Blackberry τελικά με παρέπεμψε στο κατάστημα από όπου το αγόρασα αρχικά, οι οποίοι με τη σειρά τους θα επικοινωνήσουν με τον προμηθευτή τους και κάπως έτσι θα φτάσει το κινητό μου στην αρχική του "πηγή" για να επισκευαστεί.

 

Κατανοείτε ότι έκανα ένα τεράστιο κύκλο για να ξαναγυρίσω στο σημείο από όπου και άρχισα την επιχείρηση "επισκευή". Τελικά μετά από 2-3 συνομιλίες που είχα με το κατάστημα, ανακάλυψαν οι ίδιοι κάτι που δεν ήξεραν μέχρι τότε: ότι αφού δεν με κάλυπτε ο πάροχος μπορούσαν απλά να στείλουν το κινητό στον αντίστοιχο πωλητή τους, ο οποίος εμπορεύεται αγγλικά Blackberry (και ω, τύχη το επίσημο service της Blackberry στην Ευρώπη είναι στην Αγγλία).

 

Έστειλα το κινητό μου με courier στο σκρουτζομάγαζο (δικά μου μεταφορικά ΜΟΝΟ προς το κατάστημα-όχι προς Αγγλία) και μετά από 1 μήνα το είχα στα χέρια μου επισκευασμένο (πήρε τόσο χρόνο γιατί στο μεσοδιάστημα προέκυψαν τα capital controls).

 

Η εναλλακτική σε όλο αυτό που έζησα θα ήταν να πάω σε ένα από τα γνωστά μαγαζιά που επισκευάζουν κινητά και να αλλάξω την camera για 50Ε. Φυσικά επέλεξα να εξαντλήσω τα δικαιώματα που μου έδινε η εγγύησή μου μιας και ποιος ξέρει πότε και τι άλλο μπορεί να προκύψει στο μέλλον.

 

Περιληπτικά: αν έχετε αγοράσει Blackberry από σκρουτζομάγαζο, πρώτα δοκιμάστε στον πάροχό σας (vodafone/cosmote/wind ακόμα κι αν είστε με κάρτα-όπως εγώ!) και αν φάτε άκυρο, επικοινωνείτε με το σκρουτζομάγαζο το οποίο θα προσεγγίsει τον έμπορο από τον οποίο το προμηθεύεται στο εξωτερικό-το κινητό σας θα ταξιδέψει εκεί για να επισκευαστεί και θα επιστρέψει πίσω!

Edited by mourouzis2005
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Καλησπέρα,μου φέρανε δώρο ένα ββ q10 Sqn 100 2.αυτο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν στο συγκεκριμένο μοντέλο θα αναγνωρίζονται σιμ cosmote vodafone etc,για τηλέφωνα εννοώ.και επίσης τι παίζει με το 4g σε sqn 1 2 3.
Link to comment
Share on other sites

To Q10 SQN 100-2 ειναι για την αμερικανικη verizon.το μονο μειονέκτημα ειναι οτι δεν υποστηριζει τις ευρωπαικες μπαντες για 4G και αρα δεν θα εχεις 4G στην ελλαδα.To μοντελο που απευθυνεται στην ευρωπαικη αγορα ειναι το sqn 100-3.Μονο με το SQN 100-3 θα εχεις 4G ελλαδα.

Ειμαι κατα 99,999% σιγουρος οτι θα παιζει μια χαρα με sim cosmote και vodafone.Για wind δεν ξερω ποτε μου δεν ειχα wind για να ξερω απο πρωτο χερι.

Ο μονος σιγουρος τροπος για να μαθεις ειναι να βαλεις sim της εταιριας που θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησης σου.απλα με ενδιαφέρει για τα τηλέφωνα να δεχεται τις σιμ(λόγω απεργίας δεν μπορώ να αγοράσω σήμερα βλέπεις)πάντως ελληνικό μενού έχει κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησης σου.απλα με ενδιαφέρει για τα τηλέφωνα να δεχεται τις σιμ(λόγω απεργίας δεν μπορώ να αγοράσω σήμερα βλέπεις)πάντως ελληνικό μενού έχει κανονικά.

 

Δεν θα εχεις κανενα προβλημα με το κινητο εκτος απο το 4G.Αντε και σε καλη μερια τσαμπε Q10...:)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε μου α και κάτι τελευταίο.ο φορτιστής είναι ο αμερικανικός και όπως καταλαβαίνεις το φορτίσω από το pc,μπορείς να μου προτείνεις κανά φορτιστη ευρωπαϊκό να αγοράσω?κανα Λίνκ από μαγαζί αν έχεις την καλοσύνη.
Link to comment
Share on other sites

Οποιοσδήποτε usb φορτιστης είναι μια χαρά. Αν έχεις από άλλο κινητό ακόμα καλύτερα να μην μπαίνεις σε έξοδα.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα! Πριν μερικες μερες μου εκλεψαν το BlackBerry Z10 μου και ηρθε η ωρα να αγορασω ενα κινητο. Ειμαι αναμεσα στα BlackBerry Q10 και Ζ30, τα εχω βρει μεταχειρισμενα και τα δυο 150€ και δε ξερω ποιο να διαλεξω. Σε θεμα desing μου αρεσουν και τα δυο το ιδιο. Οι επιδοσεις τους δεν εχουν και μεγαλες διαφορες οποτε δε εχω προβλημα.Οι βασικες διαφορες ειναι το φυσικο πληκτρολογιο οπου δεν εχω δοκιμασει ποτε αλλα πολυ θα ηθελα, και η 5'' οθονη. Η βασικη χρηση που το θελω ειναι social media, e-mail, browsing, κλησεις. Βιντεο δε βλεπω συχνα στο κινητο και παιζω σπανια. Θελω να ρωτησω καποια πραγματα λοιπον μπας και παρω καποια στιγμη μια αποφαση.

 

1) Ποιο απο τα δυο εχει καλυτερη ποιοτητα σαν συσκευη;

2) Το Q10 εχει auto-correct οπως ειχε το Z10 που ειχα;

3) Οσοι εχετε χρησιμοποιησει και τα δυο (Q10-Z30) , με ποιο γραφατε πιο γρηγορα;

 

Γενικα σαν συσκευη για καθημερινη χρηση εσεις ποιο θα προτεινατε;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

ποιότητα και τα 2 φοβερή,αν και μετα απο καιρο τα νουμερα-γραμματα στο keyboard του q10 θα ατονισουν.autocorrect εχουν και τα 2.πιο γρηγορα πιστευω με το q10 αναλογα το μέγεθος του χεριου σου.εγω δεν μπορω να γραψω ουτε καλημερα χωρις να το διορθωσω 3 φορες....απο z30 πηγα σε meizu mx4 pro.q10 εχει η γυναικα....
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τη γρηγορη απαντηση! Δεν εχω πολυ μεγαλα χερια οποτε δεν νομιζω να εχω θεμα.

Οποιαδηποτε απαντηση και απο αλλους ειναι ευπροσδεκτη. :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...