Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Δημητρη σου εχω ξαναπει οτι το ERA το εχει η φιλη μου και την ακουω α ψ ο γ α οσο θορυβο και να εχει διπλα της.

Απλα εμενα δεν μου κανει λογω μπαταριας και οτι εχω συνηθισει τον διαδραστικο αισθητηρα που εχει τo Edge και μπορει να αποδεχτει αυτοματα την κληση μολις φορεσουμε το ακουστικο στο αυτι.

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Φαντάζομαι δεν ξεχνάτε ότι το Era επιτυγχάνει την αποθορυβοποίησή του χάρη στην επαφή του με το οστό της γνάθου (=Jawbone), σωστά; Προφανώς κι αυτή τη μέθοδο δεν είναι δυνατόν να τη φτάσουν 1, 2, 5 μικρόφωνα που κόβουν το θόρυβο, από τη στιγμή που εδώ η ομιλία αναγνωρίζεται κυρίως μέσω των ταλαντώσεων που παράγονται από τη στοματική κοιλότητα και αναμεταδίδονται από το οστό της γνάθου στο ειδικό εξάρτημα του Era που ακουμπάει στο μάγουλο, κοινώς το ακουστικό δεν ακούει απλά την ομιλία μας, αλλά τη "νιώθει" κιόλας. Προφανώς και αυτή η μέθοδος είναι πιο αποτελεσματική, και στη νέα έκδοση του Era (2014) ήρθε ακόμα πιο βελτιωμένη. Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι δεν ξεχνάτε ότι το Era επιτυγχάνει την αποθορυβοποίησή του χάρη στην επαφή του με το οστό της γνάθου (=Jawbone), σωστά; Προφανώς κι αυτή τη μέθοδο δεν είναι δυνατόν να τη φτάσουν 1, 2, 5 μικρόφωνα που κόβουν το θόρυβο, από τη στιγμή που εδώ η ομιλία αναγνωρίζεται κυρίως μέσω των ταλαντώσεων που παράγονται από τη στοματική κοιλότητα και αναμεταδίδονται από το οστό της γνάθου στο ειδικό εξάρτημα του Era που ακουμπάει στο μάγουλο, κοινώς το ακουστικό δεν ακούει απλά την ομιλία μας, αλλά τη "νιώθει" κιόλας. Προφανώς και αυτή η μέθοδος είναι πιο αποτελεσματική, και στη νέα έκδοση του Era (2014) ήρθε ακόμα πιο βελτιωμένη.

 

Σωστός. Αυτό που λες κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Αυτό που λες κάνει.

Πρέπει να είναι εντυπωσιακό το αποτέλεσμα. Θα το δοκιμάσω κι αυτό το ακουστικό κάποια στιγμή.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν υπάρχουν τα προγράμματα της plantronics για windowsphone;

 

Απ' ότι θυμάμαι δεν υπάρχει ακόμα κάτι για wp.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω δοκιμάσει με δυνατή μουσική μέσα στο σπίτι,με την ίδια ένταση μουσικής τα εξής ακουστικά: Motorola hx 500, plt 165, sony mw1 , sony bh 52 και jabra stealth. Με motorola και plt 165, δε καταφερα να συνεννοηθώ με το συνιμιλητή μου. Με τα sony και κυρίως με sbx 52 με άκουγε και τον άκουγα στοιχειωδώς. Με δυσκολία μεν αλλά η επικοινωνία υπήρχε. Με το jabra η επικοινωνία ήταν πιο άνετη αλλά ο θόρυβος συνέχιζε να υπάρχει. Το jabra έκοβε ένα 30% σε σχέση με τα sony αλλά όχι πλήρης εξάλειψη του θορύβου.

Για όσους το noise canceling έχει μεγάλη σημασία, το era μάλλον είναι μονόδρομος χωρίς να το έχω δοκιμάσει.

Sent from my Ulefone Power
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι δεν ξεχνάτε ότι το Era επιτυγχάνει την αποθορυβοποίησή του χάρη στην επαφή του με το οστό της γνάθου (=Jawbone), σωστά; Προφανώς κι αυτή τη μέθοδο δεν είναι δυνατόν να τη φτάσουν 1, 2, 5 μικρόφωνα που κόβουν το θόρυβο, από τη στιγμή που εδώ η ομιλία αναγνωρίζεται κυρίως μέσω των ταλαντώσεων που παράγονται από τη στοματική κοιλότητα και αναμεταδίδονται από το οστό της γνάθου στο ειδικό εξάρτημα του Era που ακουμπάει στο μάγουλο, κοινώς το ακουστικό δεν ακούει απλά την ομιλία μας, αλλά τη "νιώθει" κιόλας. Προφανώς και αυτή η μέθοδος είναι πιο αποτελεσματική, και στη νέα έκδοση του Era (2014) ήρθε ακόμα πιο βελτιωμένη.

 

Αρκετά reviews διαφωνούν με αυτά που λες. Επίσης αρκετοί χρήστες αναφέρουν πρόβλημα στην επαφή του ακουστικού με το μάγουλο με αποτέλεσμα τη δυσλειτουργια αυτής της δυνατότητας. Δεν το έχω απλά λέω τι έχω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, εχω διαβασει οτι δεν λειτουργει σε ολους σωστα.

Παντως στα reviews του Αmazon US τo ERA εχει 3.1 out of 5 stars και το Edge 4.2

Mεγαλη διαφορα.

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Πες το σε εμένα που έχω και τα δύο.

 

Μα εσενα σε ενδιαφερει μονο η ακυρωση θορυβου.

Εκει εχουμε πει ειναι καλο ΑΛΛΑ οχι σε ολους.

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Μετά το Jabra Stealth πήγα στο Plantronics voyager edge. Λοιπόν, πιο βολικό bluetooth από το Jabra Stealth δεν έχω βρει, σκέφτομαι να το ξανά παρω.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Μετά το Jabra Stealth πήγα στο Plantronics voyager edge. Λοιπόν, πιο βολικό bluetooth από το Jabra Stealth δεν έχω βρει, σκέφτομαι να το ξανά παρω.

Ετσι ειναι, τα γουστα δεν ειναι σε ολους μας ιδια και ευτυχως :)

Το Stealth το αγορασα γιατι τρελαθηκα με το design του, αλλα τελικα προτιμησα το Edge.

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω κάνα έρθω σε αντιπαράθεση θα πω αυτά. Όταν αγοράζω ένα bluetooth ΕΓΩ δίνω μεγάλη σημασία στο πως ακούω και με ακούνε. Το ότι απαντάει την κλήση μόνο του ΕΜΈΝΑ δεν μου λέει τίποτα αφού είναι πολύ απλό να πατήσεις το κουμπί όταν το φορέσεις στο αυτί σου. Σε αυτό τον τομέα λέω ότι το jawbone τα πάει καλύτερα. Και στο πως ακούς και στο πως σε ακούνε. Η μπαταρία είναι λίγο καλύτερη στο edge αλλά εγώ έχω πάρει την έκδοση του era με την θήκη μπαταρία. Οπότε δεν με ενοχλεί. Αν έπρεπε να κρατήσω ένα θα κρατούσα σίγουρα το era. Επίσης πήρα και το jabra stealth επειδή είχες αναφέρει ότι είναι κορυφαίο. Σορρυ αλλά δεν είναι . ακούς πολύ καλά σε ακούνε καλά αλλά αν έχει λίγο θόρυβο έχεις πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω κάνα έρθω σε αντιπαράθεση θα πω αυτά. Όταν αγοράζω ένα bluetooth ΕΓΩ δίνω μεγάλη σημασία στο πως ακούω και με ακούνε. Το ότι απαντάει την κλήση μόνο του ΕΜΈΝΑ δεν μου λέει τίποτα αφού είναι πολύ απλό να πατήσεις το κουμπί όταν το φορέσεις στο αυτί σου. Σε αυτό τον τομέα λέω ότι το jawbone τα πάει καλύτερα. Και στο πως ακούς και στο πως σε ακούνε. Η μπαταρία είναι λίγο καλύτερη στο edge αλλά εγώ έχω πάρει την έκδοση του era με την θήκη μπαταρία. Οπότε δεν με ενοχλεί. Αν έπρεπε να κρατήσω ένα θα κρατούσα σίγουρα το era. Επίσης πήρα και το jabra stealth επειδή είχες αναφέρει ότι είναι κορυφαίο. Σορρυ αλλά δεν είναι . ακούς πολύ καλά σε ακούνε καλά αλλά αν έχει λίγο θόρυβο έχεις πρόβλημα.

 

Και βεβαια οχι, συζητηση κανουμε. :)

Μα το ειπα και πιο πανω, δεν μπορουμε να εχουμε ολοι τα ιδια γουστα.

Αν εχεις προβλημα στο πως ακους και σε ακουνε με το Edge τοτε μαλλον εχεις πεσει σε ελλατωματικο.

 

Το ΕRΑ πρεπει να το εχεις συνεχεια στην θηκη της μπαταριας. Το βλεπω καθημερινα στην φιλη μου και ειναι ο μονος λογος που γκρινιαζει.

Οσο για το Stealth και βεβαια ειναι ενα καλο ΒΤ αλλα οχι της κατηγοριας των αλλων δυο. Αν ηταν θα κρατουσα αυτο λογω design και οχι το Edge.

Edited by Jig
ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια οχι, συζητηση κανουμε. :)

Μα το ειπα και πιο πανω, δεν μπορουμε να εχουμε ολοι τα ιδια γουστα.

Αν εχεις προβλημα στο πως ακους και σε ακουνε με το Edge τοτε μαλλον εχεις πεσει σε ελλατωματικο.

 

Το ΕRΑ πρεπει να το εχεις συνεχεια στην θηκη της μπαταριας. Το βλεπω καθημερινα στην φιλη μου και ειναι ο μονος λογος που γκρινιαζει.

Οσο για το Stealth και βεβαια ειναι ενα καλο ΒΤ αλλα οχι της κατηγοριας των αλλων δυο. Αν ηταν θα κρατουσα αυτο λογω design και οχι το Edge.

 

Μιχάλη (νομίζω) δεν έχω πρόβλημα στο πως ακούω με το Plantronics.. Συγκριτικά με το άλλο λέω πάντα. Δημήτρης..

Link to comment
Share on other sites

Μα εσενα σε ενδιαφερει μονο η ακυρωση θορυβου.

Εκει εχουμε πει ειναι καλο ΑΛΛΑ οχι σε ολους.

 

Χωρίς να θέλω κάνα έρθω σε αντιπαράθεση θα πω αυτά. Όταν αγοράζω ένα bluetooth ΕΓΩ δίνω μεγάλη σημασία στο πως ακούω και με ακούνε.

 

Συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά αυτό δε θα έπρεπε να είναι το πρώτο ζητούμενο, δηλαδή η ακουστική; Γι' αυτό δεν κάνουμε την παραχώρηση να κουβαλάμε μια έξτρα συσκευή μαζί μας, για να έχουμε εφάμιλλη ή καλύτερη ακουστική σε σχέση με αυτή του κινητού, και ταυτόχρονα να μην τρώμε ακρινοβολία; :what:

 

 

Τι πρόβλημα έχει το era; Δε δουλεύει με όλους το Noise Assassin; :worry:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη (νομίζω) δεν έχω πρόβλημα στο πως ακούω με το Plantronics.. Συγκριτικά με το άλλο λέω πάντα. Δημήτρης..

 

Σωστά Δημήτρη!

αα ok, συγκριτικά μίλαγες.

Any way, αφού εχω δοκιμάσει μερικά απο τα καλά ΒΤ του '14 αυτό που έχω κρατήσει είναι το Edge.

Αυτό σημαίνει ότι για τα δικά μου γούστα είναι το καλύτερο.

Ακούω και με ακούνε τέλεια!

 

 

ps

Aφου λοιπόν έχουμε μιλήσει για τα τρία καλύτερα, αυτής της περιόδου, in-ear BT και έχουν ακουστεί οι απόψεις μας ας βάλουμε εδώ και τα manuals ...

... με αλφαβητική σειρά :p

 

Edge

http://www.plantronics.com/media/media-resources/literature/user_guides/voyager-edge_ug_en-us.pdf

ERA

http://content.jawbone.com/static/www/pdf/manuals/newera/jawbone-newera-manual.pdf

Stealth

http://www.jabra.com/~/media/Product%20Documentation/Jabra%20Stealth/User%20Manuals/Jabra_Stealth_User_Manual_EN.pdf

Edited by Jig
ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Για μένα πάντως μεγάλη βαρύτητα,ίσως τη μεγαλύτερη,έχει η ακύρωση θορύβου. Ούτως ή άλλως ακόμη και με φτηνα σκουστικά ακούω και με ακούν ικανοποιητικά. Τώρα το αν ακούγομαι πολύ καλά ή τέλεια μικρό ρόλο παίζει απο τη στιγμή που η επικοινωνία είναι απροβλημάτιστη. Επειδή όμως ζούμε σε αστικό περιβάλλον όπου οι θόρυβοι είναι αναπόφευκτοι, η ακύρωση θορύβου για μένα τουλάχιστο,έχει πρωταρχική σημασία. Και η μπαταρία επίσης είναι σημαντική, αλλά επειδή δε μιλάω τοσο πολύ σε καθημερινή βάση, ενα τετράωρο που δίνει το jawbone με υπερκαλύπτει αφού στη χειρότερη περίπτωση να μιλήσω ένα δίωρο μέσα στην ημέρα. Στο amazon πάντως δε διαβάζω και τα καλύτερα σχόλια για το jawbone και προβληματίζομαι ιδιαίτερα κατά πόσο θα πρέπει να προχωρήσω τώρα στην αγορά του ή να το αφήσω για αργότερα εως ότου λυθούν τα όποια προβλήματα αναφέρονται.
Sent from my Ulefone Power
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για το καινούργιο 2014 κανένα πρόβλημα δεν μου έχει βγάλει. Το έχω πάρει από play 247 αν και δεν παίζει ρόλο..
Link to comment
Share on other sites

Εσείς που έχετε ψαχτεί πολύ με αυτά, τι συμπέρασμα έχετε βγάλει ;

H εμβέλεια από τι εξαρτάται κυρίως ; Από τo bt ή από την συσκευή τηλεφώνου ;

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον απο το bt.. Εχω δοκιμασει 4-5 και ειναι ολα σχεδον το ιδιο..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Plantronics M165. ξέρει κάποιος τι τροφοδοτικό πρέπει να βρω( πόσα volt/amp) γιατί μόνο το Usb δε με βολεύει,δεν έχω παντού ένα pc. όσο και να έψαξα πουθενά δεν λένε πόσα volt πρέπει να είναι, παρά μόνο ότι με το καλώδιο μπορείς να φορτίζεις και το κινητό ταυτόχρονα..είναι δηλαδή 5v? γιατί ένα samsung που έχω είναι 4,75v/0,55A.
Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Plantronics M165. ξέρει κάποιος τι τροφοδοτικό πρέπει να βρω( πόσα volt/amp) γιατί μόνο το Usb δε με βολεύει,δεν έχω παντού ένα pc. όσο και να έψαξα πουθενά δεν λένε πόσα volt πρέπει να είναι, παρά μόνο ότι με το καλώδιο μπορείς να φορτίζεις και το κινητό ταυτόχρονα..είναι δηλαδή 5v? γιατί ένα samsung που έχω είναι 4,75v/0,55A.

 

Θες να έχει έξοδο 5V, και από ampere, κάπου στα 500-600mA είναι ό,τι πρέπει.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τα bt εχουν μικρη μπαταρία, συνηθως εχουν 0,3 Α φορτιστες

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...