Jump to content

Sony PSP


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν αποθηκεύει τa saves στο shattered memories. Πρόβλημα Παιχνιδιου ή καρτας? :(

Λογικά της κάρτας, εμένα μια χαρά το αποθήκευε..

 

Άστο αυτό σου λέω, πέρνα το Origins Χριστιανέ!

 

Επίσης και το Final Fantasy Type-0 αν σου αρέσουν τα δράσης-ρόλων

 

Είναι και μεταφρασμένο στα αγγλικά πλέον

 

Δύο μέρες τώρα.... έχω κολλήσει!

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι είσαι μεγαλύτερός μου οπότε αυτό μου ακούγεται σχεδόν θλιβερό :Ρ

 

Περίεργο μου ακούγεται, εγώ έχω τερματίσει 5

Σιγά τα FF ρε Belle που σου ακούγεται και θλιβερό. Πολύ υπερτιμημένα είναι. Τα έχουν εκθειάσει όλοι, κυρίως οι νοσταλγοί που έπαιζαν από μικρά παιδιά. Εγώ έπαιξα όταν ήμουν λύκειο το 7 που θεωρείται από τους περισσότερους το καλύτερο και στο PSP το Crisis Core και πέραν του σεναρίου (και των γραφικών) που ήταν μια χαρά, το gameplay ήταν πολύ βαρετό. Καλύτερα να τα έβγαζαν σε ταινίες.

 

Υ.Γ. Ασχολούμαι 7 χρόνια με cfw και mods του PSP και το έχω λιώσει πραγματικά. Κάποτε ήμουν και moderator στο PSPGR όταν ήταν ακόμα στις δόξες του. Είχα 2000 και τώρα 3000. Βέβαια σταμάτησα να παίζω όταν πήρα DS. Και στην επόμενη γενιά προφανώς προτίμησα το 3DS από το PS Vita.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Σιγά τα FF ρε Belle που σου ακούγεται και θλιβερό. Πολύ υπερτιμημένα είναι. Τα έχουν εκθειάσει όλοι, κυρίως οι νοσταλγοί που έπαιζαν από μικρά παιδιά. Εγώ έπαιξα όταν ήμουν λύκειο το 7 που θεωρείται από τους περισσότερους το καλύτερο και στο PSP το Crisis Core και πέραν του σεναρίου (και των γραφικών) που ήταν μια χαρά, το gameplay ήταν πολύ βαρετό. Καλύτερα να τα έβγαζαν σε ταινίες.

 

Υ.Γ. Ασχολούμαι 7 χρόνια με cfw και mods του PSP και το έχω λιώσει πραγματικά. Κάποτε ήμουν και moderator στο PSPGR όταν ήταν ακόμα στις δόξες του. Είχα 2000 και τώρα 3000. Βέβαια σταμάτησα να παίζω όταν πήρα DS. Και στην επόμενη γενιά προφανώς προτίμησα το 3DS από το PS Vita.

 

Επιβεβαιώνω ότι ήσουν πολύ καλός mod, βέβαια καμία σχέση δεν έχει αυτό με τα γούστα σου στα παιχνίδια ..

 

Τα FF είναι μία φοβερή σειρά παιχνιδιών, κανείς δεν μπορεί να το διαψεύσει αυτό ... Είναι τα RPG τα οποία τα παίζουν ακόμα και αυτοί που σιχαίνονται τα RPG ... Ότι η Square τώρα τελευταία τα χει κάνει μαντάρα είναι η αλήθεια, τα FF, από το ένα μέχρι και το 12 όμως είναι παιχνιδάρες ... Το να λες το αντίθετο για 12 παιχνίδια που έχουν κυριαρχήσει το καθένα στην εποχή του δεν σε κάνει μοναδικό, πιο πολύ σε εκθέτει ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι υποκειμενικά. Δεν είπα ότι είναι τα χειρότερα παιχνίδια αλλά ούτε και τα καλύτερα. Ίσως τα εκτιμήσω περισσότερο αν τα παίξω τώρα που "μεγάλωσα". Ήσουν mod, admin ή κάτι τέτοιο; Το όνομα kaluas δε μου λέει κάτι πάντως. Πες μου σε pm αν δε θες εδώ.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι υποκειμενικά. Δεν είπα ότι είναι τα χειρότερα παιχνίδια αλλά ούτε και τα καλύτερα. Ίσως τα εκτιμήσω περισσότερο αν τα παίξω τώρα που "μεγάλωσα". Ήσουν mod, admin ή κάτι τέτοιο; Το όνομα kaluas δε μου λέει κάτι πάντως. Πες μου σε pm αν δε θες εδώ.

 

Όλα είναι υποκειμενικά, αλλά υπάρχει σε όλα μια σταθερά, δεν κινούνται όλα σε αόριστες γραμμές .. Αν αρχίζεις και λες ότι σου αρέσουν οι φακές και ότι απεχθάνεσαι το παστίτσιο, δεν θα σε παίρνουν και πολύ στα σοβαρά κάθε φορά που λες κριτική για ένα εστιατόριο παραδείγματος χάριν ... Εν πάσει περιπτώσει, τα Final Fantasy δεν είναι καθόλου υπερεκτιμημένη σειρά, έχει όντως χτίσει ένα βαρύ όνομα και κατά συνέπεια κάθε μετέπειτα παιχνίδι θα φοράει "βαριά φανέλα", αλλά την σειρά στο σύνολο υπερεκτιμημένη δεν την λες ..

 

Υ.Γ. Ήμουν mod .. Karmaki ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Σιγά τα FF ρε Belle που σου ακούγεται και θλιβερό. Πολύ υπερτιμημένα είναι. Τα έχουν εκθειάσει όλοι, κυρίως οι νοσταλγοί που έπαιζαν από μικρά παιδιά. Εγώ έπαιξα όταν ήμουν λύκειο το 7 που θεωρείται από τους περισσότερους το καλύτερο και στο PSP το Crisis Core και πέραν του σεναρίου (και των γραφικών) που ήταν μια χαρά, το gameplay ήταν πολύ βαρετό. Καλύτερα να τα έβγαζαν σε ταινίες.

 

Κουζινομάχαιρο, το "θλιβερό" προφανώς και το είπα για αστειάκι, γι'αυτό και η φατσούλα.. Ριλάξ..

 

Υπήρχε κάποτε μια εποχή, που τα παιχνίδια δεν χρειάζονταν καλά γραφικά και περίπλοκα/δήθεν ψαγμένα σενάρια για να πετύχουν.. Το πρώτο FF έσωσε την Square από σίγουρη πτώχευση, άρα με βάση αυτό και τις τεράστιες πωλήσεις των επόμενων FF, θεωρώ ότι η φράση σου "σιγά τα FF" πολύ απλά δεν στέκει

 

Το Crisis Core ως προς το gameplay ήταν απλά λίγο μπερδεμένο και επαναλαμβανόμενο.. Είχε θυμάμαι και κάτι side quests πολύ σαχλά.. Γενικά όμως ήταν μια χαρά παιχνίδι, σίγουρα όχι το καλύτερο στο PSP και ούτε ισάξιο του VII, αλλά καλό.

 

Κάποια από τα πρώτα και τα τελευταία FMV, μαζί με μερικές προσθήκες, θα μπορούσαν άνετα να γίνουν πολύ καλή ταινία

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα έβαλα και τα 2 (origins & ff) στην 4αρα κάρτα και παίζουν μια χαρά.

Άρα έχει θέμα η 32αρα πιστεύω η ο ανταπτορας

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα έβαλα και τα 2 (origins & ff) στην 4αρα κάρτα και παίζουν μια χαρά.

Άρα έχει θέμα η 32αρα πιστεύω η ο ανταπτορας

ισως να πρεπει να εχεις ιδιου μεγεθους καρτες στον ανταπτορα...εγω εχω 2 16αρες και μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ολα οκ τελικα! Σιγουρα εχει προβλημα η 32αρα καρτα.

 

Δε θυμαμαι αν εχω ρωτησει και παλιοτερα, αλλα πως περναμε βιντεο στο πσπ? Υπότιτλους εξωτερικους srt αναγνωριζει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κατι με ειπες τωρα :p

 

για ξηγα το :)

 

 

πως θα παιξω psx games?

 

οποιο και να βαλω γραφε: the game could not be started (XXXXXXXX)

Link to comment
Share on other sites

Τα μετέτρεψες με το PSX2PSP ?? Τα μετατρέπεις με αυτό το πρόγραμμα από .iso σε EBOOT.PBP, περνάς το αρχειάκι αυτό (μαζί με οτιδήποτε άλλο αρχειάκι προκύψει σε έναν δικό σου φάκελο, τον οποίο τον ονομάζεις όπως θες, και αυτόν τον φάκελο τον πετάς στον φάκελο GAME μέσα στην κάρτα μνήμης .. Ο φάκελος GAME βρίσκεται μέσα στον φάκελο PSP ...

 

Παράδειγμα, έστω ότι μετατρέπεις το Gran Turismo 2 .. Η διαδρομή είναι η εξής: ms0:/PSP/GAME/New Folder/EBOOT.PBP ..

Ξαναλέω, το New Folder μπορείς να το ονομάσεις "Gran Turismo", "Amaksia", "Sex" ή όπως αλλιώς θες για να ξεχωρίζεις τα παιχνίδια όταν είσαι με έναν File Manager ...

 

Δυστυχώς κανένα Resident Evil από αυτά που δοκίμασα να μετατρέψω δεν μου παίζει, σε κανένα firmware άνω του 6.xx .. Υποθέτω προβλήματα συμβατότητας ... Τα πέρασα στο Xperia Play μου ...

 

Άρα, ο μόνος τρόπος να παίξεις τα παιχνίδια Resident Evil στο PSP είναι να αγοράσεις το Resident Evil Pack από το PSN, έχει τα Resident Evil 1, 2, 3 σε τιμή 15 ευρώ ...

 

Υ.Γ. Κάπου διάβασα θα σταματήσει η υποστήριξη του PSP από το PSN μέσα στον μήνα ...

Edited by kaluas

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έφταιγε η έκδοση του cfw που φορούσα.

Τα έχω βρει ετοιμα σε φακέλους, όπως πρέπει να ναι.

Έβαλα τα coolboarders 1,2,3 αλλά δε μπορώ να κάνω κολπάκια με τη σανίδα. Δε βρίσκω τα σωστά πλήκτρα.

Θα δοκιμάσω και άλλα games όταν μπορέσω.

Κατάλαβα, δε παίζει να παίξω resident στο PSP.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τα coolboarders 1,2,3 αλλά δε μπορώ να κάνω κολπάκια με τη σανίδα. Δε βρίσκω τα σωστά πλήκτρα.

Θα δοκιμάσω και άλλα games όταν μπορέσω.

 

Εμμμ, σε περίπτωση που σου διέφυγε, το κανονικό χειριστήριο του PS έχει 4 σκανδάλες, L1, R1, L2, R2 ενώ του PSP έχει 2, L & R ..

Σε κάποια παιχνίδια δεν θα έχεις κανένα θέμα, σε κάποια άλλα δεν θα μπορείς γιατί θα είναι απαραίτητα όλα τα διαθέσιμα κουμπιά, σε κάποια συγκεκριμένα όμως θα πρέπει να επαναπροσδιορίσεις όλα τα κουμπιά προκειμένου να τα βολέψεις όλα για χρήση σε PSP ...

 

Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο, θα σου πάρει ένα 20λεπτο στην χειρότερη αλλά μετά θα τα παίζεις κανονικά χωρίς προβλήματα ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλή σας μέρα και καλή βδομάδα παιδιά.

 

Χθες έπεσε στα χέρια μου (για τον 9χρονο γιο μου) ένα PSP-1004 από ένα φιλαράκι.

Το PSP ήταν ήδη σπασμένο και έπαιζε κάποια παιχνίδια που ήταν περασμένα στην κάρτα μνήμης.

Κατέβασα το FIFA2014 για τον μικρό που του αρέσει αλλά όταν πάει να τρέξει βγάζει ένα μήνυμα (The game could not be started.(80020148))

Κάθησα αν και δεν τα πολυκαταφέρνω με αυτά και διάβασα διάφορα και εκεί που κατέληξα είναι ότι μάλλον πρέπει να του περάσω πιο σύγχρονη έκδοση σπασίματος.

 

Επειδή φοβάμαι μήπως κάνω καμιά ζημιά και χάσω και αυτό το σπάσιμο που ήδη έχει (και δεν υπάρχουν παιδιά χρήματα για πέταμα) μπορείτε να μου πείτε τι να κάνω και με ποια σειρά αλλά να είναι δοκιμασμένο να μην πάθω καμιά ζημιά; ( σόρρυ για την ανασφάλεια απλά δεν κατέχω καλά το θέμα).

 

Κάπου διάβασα και ότι να προσέξω άλλο το PSP-E1004 κι άλλο το δικό μου που είναι το PSP-1004 χωρίς το e...

Πήγα στα setting και μου έδειξε System Software 3.71 M33-4

 

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να αγορασω για τον μικρο ενα μεταχεισμενο psp 3004 χακαρισμενο , απο αγγελιες η τιμη τους ειναι γυρο στα 100 -150 ευρο αξιζει το κοστος ;

ειμαι και λιγο ασχετος :( σχετικα με το psp θα τα παιζει τα περισσοτερα παιχνιδια που κατεβαζεις ;

 

ευχαριστω

Xiaomi Redmi Note 8T 64G
Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα και καλή βδομάδα παιδιά.

 

Χθες έπεσε στα χέρια μου (για τον 9χρονο γιο μου) ένα PSP-1004 από ένα φιλαράκι.

Το PSP ήταν ήδη σπασμένο και έπαιζε κάποια παιχνίδια που ήταν περασμένα στην κάρτα μνήμης.

Κατέβασα το FIFA2014 για τον μικρό που του αρέσει αλλά όταν πάει να τρέξει βγάζει ένα μήνυμα (The game could not be started.(80020148))

Κάθησα αν και δεν τα πολυκαταφέρνω με αυτά και διάβασα διάφορα και εκεί που κατέληξα είναι ότι μάλλον πρέπει να του περάσω πιο σύγχρονη έκδοση σπασίματος.

 

Επειδή φοβάμαι μήπως κάνω καμιά ζημιά και χάσω και αυτό το σπάσιμο που ήδη έχει (και δεν υπάρχουν παιδιά χρήματα για πέταμα) μπορείτε να μου πείτε τι να κάνω και με ποια σειρά αλλά να είναι δοκιμασμένο να μην πάθω καμιά ζημιά; ( σόρρυ για την ανασφάλεια απλά δεν κατέχω καλά το θέμα).

 

Κάπου διάβασα και ότι να προσέξω άλλο το PSP-E1004 κι άλλο το δικό μου που είναι το PSP-1004 χωρίς το e...

Πήγα στα setting και μου έδειξε System Software 3.71 M33-4

 

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

 

 

καποια βοηθεια παιδια;

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα και καλή βδομάδα παιδιά.

 

Χθες έπεσε στα χέρια μου (για τον 9χρονο γιο μου) ένα PSP-1004 από ένα φιλαράκι.

Το PSP ήταν ήδη σπασμένο και έπαιζε κάποια παιχνίδια που ήταν περασμένα στην κάρτα μνήμης.

Κατέβασα το FIFA2014 για τον μικρό που του αρέσει αλλά όταν πάει να τρέξει βγάζει ένα μήνυμα (The game could not be started.(80020148))

Κάθησα αν και δεν τα πολυκαταφέρνω με αυτά και διάβασα διάφορα και εκεί που κατέληξα είναι ότι μάλλον πρέπει να του περάσω πιο σύγχρονη έκδοση σπασίματος.

 

Επειδή φοβάμαι μήπως κάνω καμιά ζημιά και χάσω και αυτό το σπάσιμο που ήδη έχει (και δεν υπάρχουν παιδιά χρήματα για πέταμα) μπορείτε να μου πείτε τι να κάνω και με ποια σειρά αλλά να είναι δοκιμασμένο να μην πάθω καμιά ζημιά; ( σόρρυ για την ανασφάλεια απλά δεν κατέχω καλά το θέμα).

 

Κάπου διάβασα και ότι να προσέξω άλλο το PSP-E1004 κι άλλο το δικό μου που είναι το PSP-1004 χωρίς το e...

Πήγα στα setting και μου έδειξε System Software 3.71 M33-4

 

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

δες εδω http://www.pspgr.net/viewtopic.php?f=147&t=18774

σκεφτομαι να αγορασω για τον μικρο ενα μεταχεισμενο psp 3004 χακαρισμενο , απο αγγελιες η τιμη τους ειναι γυρο στα 100 -150 ευρο αξιζει το κοστος ;

ειμαι και λιγο ασχετος :( σχετικα με το psp θα τα παιζει τα περισσοτερα παιχνιδια που κατεβαζεις ;

 

ευχαριστω

που το βλεπεις 100-150?

πολλα ειναι τα χρηματα. με 50-60 βρισκεις αξιολογες συσκευες!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...