Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για λίγες μέρες ακόμα θα μπορείς. Μετά πάπαλα...

 

Καλά, ναι. Το ξέρω αυτό. Περισσότερο στο ότι δε λειτουργεί το Skype σε N8 πήγαινε.

 

όπα όπα, το skype που χω εγκατεστημένο στο 808 μου δεν θα λειτουργεί σε λίγες μέρες?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

όπα όπα, το skype που χω εγκατεστημένο στο 808 μου δεν θα λειτουργεί σε λίγες μέρες?

Α, τώρα το πήρες χαμπάρι εσύ; Στέλνουν σταδιακά σε όλους τους χρήστες του skype σε symbian σχετικό email ότι θα πάψει να λειτουργεί σύντομα. Μόνο σε lumia, android και υπολογιστή μετά. Μου το έστειλαν κι εμένα:

 

Skype apps for Symbian are permanently retiring

 

We've noticed that you are, or previously were, signed into Skype on a Symbian phone, and we're sorry to inform you that we are now permanently retiring all Skype apps for Symbian phones. As a result, within the next few weeks, you'll no longer be able to sign in and use Skype on any Symbian phone.

 

You can still stay in touch with friends and family using Skype on an Android device, Nokia Lumia phone or desktop computer. You can sign into them all using the same Skype account. The latest versions of Skype for all your devices are available at http://www.skype.com/download

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Α, τώρα το πήρες χαμπάρι εσύ; Στέλνουν σταδιακά σε όλους τους χρήστες του skype σε symbian σχετικό email ότι θα πάψει να λειτουργεί σύντομα. Μόνο σε lumia, android και υπολογιστή μετά. Μου το έστειλαν κι εμένα:

 

Skype apps for Symbian are permanently retiring

 

We've noticed that you are, or previously were, signed into Skype on a Symbian phone, and we're sorry to inform you that we are now permanently retiring all Skype apps for Symbian phones. As a result, within the next few weeks, you'll no longer be able to sign in and use Skype on any Symbian phone.

 

You can still stay in touch with friends and family using Skype on an Android device, Nokia Lumia phone or desktop computer. You can sign into them all using the same Skype account. The latest versions of Skype for all your devices are available at http://www.skype.com/download

 

Μάλιστα.... παιδιά το χω πει πολλές φορές, από εμένα εδώ και καιρό, ούτε σεντ σε αυτή την εταιρεία. Φεύγω Λονδίνο και είχα σκοπό να έχω το 808 σαν κύριο τηλέφωνο και να δουλεύω whatsapp + skype . Κρίμα

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Φεύγω Λονδίνο και είχα σκοπό να έχω το 808 σαν κύριο τηλέφωνο και να δουλεύω whatsapp + skype . Κρίμα

 

Και εγώ το ίδιο είχα σκοπό να κάνω όταν ανέβηκα αλλά με σχεδόν τσάμπα κλήσεις από Ηνωμένο Βασίλειο για Ελλάδα πχ μισή ώρα από κινητό Αγγλίας σε σταθερό Ελλάδας λίγο πάνω από μισή λίρα (δεν μιλάω για voip ή τίποτα τέτοιο, αλλά για κανονικές κλήσεις) δεν ασχολήθηκα τελικά με skype. Αν θες να σου πω λεπτομέρειες πες μου για να μην βγαίνουμε offtopic. Για μηνύματα πάλι, σταθερά και πάντα whatsapp. Μόνο και μόνο ότι συνεχίζει επίσημα να στηρίζει symbian τα λέει όλα.

 

Πάντως το skype δεν κόβει μόνο το symbian. Και σε linux από προχτές δεν μπορείς να κάνεις login αν δεν έχεις την έκδοση που θέλει.

Edited by matersci
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.... παιδιά το χω πει πολλές φορές, από εμένα εδώ και καιρό, ούτε σεντ σε αυτή την εταιρεία. Φεύγω Λονδίνο και είχα σκοπό να έχω το 808 σαν κύριο τηλέφωνο και να δουλεύω whatsapp + skype . Κρίμα

Συμφωνώ απόλυτα. Μόνο και μόνο για τον πόλεμο που κάνει η Μάικροσοφτ στη Νοκια, δεν αξίζει να δώσουμε φράγκο στα κινητά που θα βγάλει. Όσο για το Whatsapp μόλις αυτές τις μέρες πήρε κι αλλη αναβάθμιση στο symbian και μελλοντικά θα πάρουν και Fring και Nimbuzz, που υποστηρίζουν από όσο ξέρω βίντεοκλήση. Οπότε υπάρχουν εναλλακτικές ακόμα...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Μόνο και μόνο για τον πόλεμο που κάνει η Μάικροσοφτ στη Νοκια, δεν αξίζει να δώσουμε φράγκο στα κινητά που θα βγάλει. Όσο για το Whatsapp μόλις αυτές τις μέρες πήρε κι αλλη αναβάθμιση στο symbian και μελλοντικά θα πάρουν και Fring και Nimbuzz, που υποστηρίζουν από όσο ξέρω βίντεοκλήση. Οπότε υπάρχουν εναλλακτικές ακόμα...

 

Εναλλακτικές υπάρχουν, αλλά ποιος έχει Fring και Nimbuzz τώρα; Όλοι Skype έχουν! Κι εμένα προχθές μου ήρθε μηνυμα απ' το Skype! Μόνο το whatsapp λειτουργώ τώρα και λίγο Viber!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί από κάποια μέλη πως μπορούμε χειροκίνητα στο nokia internet radio να περάσουμε τους σταθμούς που θέλουμε μέσω αυτού του website. Το έψαξα αρκετά αλλά δεν έβγαλα άκρη, μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιες οδηγίες? Ευχαριστώ :)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί από κάποια μέλη πως μπορούμε χειροκίνητα στο nokia internet radio να περάσουμε τους σταθμούς που θέλουμε μέσω αυτού του website. Το έψαξα αρκετά αλλά δεν έβγαλα άκρη, μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιες οδηγίες? Ευχαριστώ :)

Χμμ... Νομίζω εγώ το είχα βάλει αυτό το παράδειγμα. Είναι η διεύθυνση του Rock FM. Το Nokia Internet Radio όπως και άλλα παρεμφερή προγράμματα, χρησιμοποιούν καταλόγους με διευθύνσεις αναμετάδοσης. Μέσα από τέτοιους καταλόγους βρήκα και την συγκεκριμένη διεύθυνση. Κάθε σταθμός έχει μια διεύθυνση αναμετάδοσης π.χ. για τον Rock FM είναι http://91.132.6.21:8003/ (δηλαδή η παραπάνω διεύθυνση). Αν βάλεις την διεύθυνση χειροκίνητα στο πρόγραμμα της Νοκια, τότε θα παίξει ο συγκεκριμένος σταθμός. Για να το αποθηκεύσεις, εκτός από την διεύθυνση, μπορείς να βάλεις και το όνομα του σταθμού. Δυστυχώς, το να βάλεις με αυτόν τον τρόπο όλους τους αγαπημένους σου σταθμούς, είναι ζόρι, αλλά τώρα πια είναι ο μόνος τρόπος. Για να βρεις αυτές τις διευθύνσεις άλλων σταθμών, θέλει λίγο ψάξιμο βέβαια. Είχα βρει πριν καιρό μια τεράστια λίστα, αλλά έκανα το λάθος να μην την αποθηκεύσω στον υπολογιστή. :(

 

Άλλες λίστες που έχω βρει είναι:

 

http://www.radiofono.gr/live

http://www.listenlive.eu/greece.html

http://www.radiolist.net/greece

 

Σε αυτές, αν τοποθετήσεις τον δείκτη πάνω στην αναμετάδοση (kbps) του κάθε σταθμού, θα σου εμφανίσει μια διεύθυνση. Την αντιγράφεις στο Nokia Internet Radio με το όνομα του σταθμού και την αποθηκεύεις στους αγαπημένους σταθμούς. Πάντως δεν υποστηρίζονται όλες οι διευθύνσεις από όσο γνωρίζω...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Νομίζω εγώ το είχα βάλει αυτό το παράδειγμα. Είναι η διεύθυνση του Rock FM. Το Nokia Internet Radio όπως και άλλα παρεμφερή προγράμματα, χρησιμοποιούν καταλόγους με διευθύνσεις αναμετάδοσης. Μέσα από τέτοιους καταλόγους βρήκα και την συγκεκριμένη διεύθυνση. Κάθε σταθμός έχει μια διεύθυνση αναμετάδοσης π.χ. για τον Rock FM είναι http://91.132.6.21:8003/ (δηλαδή η παραπάνω διεύθυνση). Αν βάλεις την διεύθυνση χειροκίνητα στο πρόγραμμα της Νοκια, τότε θα παίξει ο συγκεκριμένος σταθμός. Για να το αποθηκεύσεις, εκτός από την διεύθυνση, μπορείς να βάλεις και το όνομα του σταθμού. Δυστυχώς, το να βάλεις με αυτόν τον τρόπο όλους τους αγαπημένους σου σταθμούς, είναι ζόρι, αλλά τώρα πια είναι ο μόνος τρόπος. Για να βρεις αυτές τις διευθύνσεις άλλων σταθμών, θέλει λίγο ψάξιμο βέβαια. Είχα βρει πριν καιρό μια τεράστια λίστα, αλλά έκανα το λάθος να μην την αποθηκεύσω στον υπολογιστή. :(

 

Άλλες λίστες που έχω βρει είναι:

 

http://www.radiofono.gr/live

http://www.listenlive.eu/greece.html

http://www.radiolist.net/greece

 

Σε αυτές, αν τοποθετήσεις τον δείκτη πάνω στην αναμετάδοση (kbps) του κάθε σταθμού, θα σου εμφανίσει μια διεύθυνση. Την αντιγράφεις στο Nokia Internet Radio με το όνομα του σταθμού και την αποθηκεύεις στους αγαπημένους σταθμούς. Πάντως δεν υποστηρίζονται όλες οι διευθύνσεις από όσο γνωρίζω...

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Βασικά τις διευθύνσεις μετάδοσης δεν ήξερα που να βρω. Όλοι και Όλοι δέκα σταθμοί δεν είναι, την δουλειά μου να κάνω θέλω στο εξωτερικό. Ευχαριστώ και πάλι

, ότι βρω θα το ποσταρω.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Βασικά τις διευθύνσεις μετάδοσης δεν ήξερα που να βρω. Όλοι και Όλοι δέκα σταθμοί δεν είναι, την δουλειά μου να κάνω θέλω στο εξωτερικό. Ευχαριστώ και πάλι

, ότι βρω θα το ποσταρω.

Να σαι καλά. Πάντως το να βάλεις λίγους αγαπημένους σταθμούς στο Nokia Internet Radio, είναι ίσως το καλύτερο, αφού και πολύ καλή ποιότητα έχει στους περισσότερους σταθμούς (σε αντίθεση με το Grabradio) και είναι το μοναδικό με widget στην αρχική οθόνη για ευκολία. Κι εγώ αν βρω κι άλλες λίστες, ίσως κι εκείνο το αρχείο που ανέφερα, θα τα αναρτήσω εδώ. Το shoutcast, delicast κλπ έχουν σταθμούς από όλο τον κόσμο και φυσικά μπορείς και από εκεί να αναζητήσεις κάποιον αγαπημένο.

 

http://www.shoutcast.com/

http://delicast.com/radio/Greece

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Βασικά τις διευθύνσεις μετάδοσης δεν ήξερα που να βρω. Όλοι και Όλοι δέκα σταθμοί δεν είναι, την δουλειά μου να κάνω θέλω στο εξωτερικό. Ευχαριστώ και πάλι

, ότι βρω θα το ποσταρω.

 

Έχω φτιάξει και εγώ μια λίστα (για άλλο πρόγραμμα, καμία σχέση με τηλέφωνα). Πες μου ποιους σταθμούς θες μήπως τους έχω.

Αν είναι να βάλεις τους σταθμούς μόνος σου πάντως, στο cuteradio είναι πιο εύκολο. Απλά όπως είπαμε πρέπει να πάμε στην προηγούμενη έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Για όποιον ενδιαφέρεται, έχω βρει τρόπο να κάνω το gravity (την τελευταία του έκδοση) να δουλεύει (σε hacked συσκευές)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται, έχω βρει τρόπο να κάνω το gravity (την τελευταία του έκδοση) να δουλεύει (σε hacked συσκευές)

Πραγματικά αυτή η εφαρμογή είναι δείγμα του τι θα μπορούσε να επιτέυξει κανείς στο symbian με λίγη σοβαρή δουλειά σε καλογραμμένες εφαρμογές. smooth όσο ios, ελαφριά και βασικότατο, δε τρώει πολύ μπαταρία. Τρομερή εφαρμογή και άξιζε (όταν ζούσε το symbian) τα λεφτά της.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι και τι ακριβώς κάνει το gravity;

 

http://lmgtfy.com/?q=gravity+symbian

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται, έχω βρει τρόπο να κάνω το gravity (την τελευταία του έκδοση) να δουλεύει (σε hacked συσκευές)

Ποια είναι η τελευταία έκδοση του Gravity? Χρησιμοποιώ συνήθως το fMobi, αλλά και το Gravity είναι πολύ καλό και βάζεις όλα τα κοινωνικά δίκτυα μέσα. Δεν έχω δει στα παράθυρα κάτι αντίστοιχο... Εγώ έχω την έκδοση 2.85, εσύ ποια έχεις;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η τελευταία έκδοση του Gravity? Χρησιμοποιώ συνήθως το fMobi, αλλά και το Gravity είναι πολύ καλό και βάζεις όλα τα κοινωνικά δίκτυα μέσα. Δεν έχω δει στα παράθυρα κάτι αντίστοιχο... Εγώ έχω την έκδοση 2.85, εσύ ποια έχεις;

 

Έκδοση 2.85, build 7307

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Έκδοση 2.85, build 7307

Α, οκ κι εγώ αυτήν έχω. Δεν θυμάμαι πάντως αν είχα κάνει κάτι για να λειτουργεί... Έχω τόσες εφαρμογές και αρκετές θέλουν κόλπα για την εγκατάσταση, οπότε δεν θυμάμαι για την καθεμιά τι χρειάζεται! Ευτυχώς έχω την ελαφριά PureSlim, αλλιώς το κινητό θα τα είχε παίξει! :p

 

Το Gravity πράγματι είναι μια πολύ ολοκληρωμένη εφαρμογή που δεν την έχω δει αλλού... Και στα παράθυρα δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο (Μόνο για τους ενημερωμένους χάρτες της Νοκια αξίζουν τελικά και για τις εφαρμογές γραφείου). Το Symbian ήταν μακράν ανώτερο λειτουργικό...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση για το viber. Ξερει κανεις γιατι δεν μου δειχνει τις εικονες των επαφων μου??? (πριν μου τις εδειχνε κανονικα)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τωρα που θα κλείσουν τα Νοκια Social μπορουμε να τα διαγραψουμε απο το κινητο ή πρεπει να το ρουτάρω πρώτα?

http://www.allaboutsymbian.com/flow/item/20148_Nokia_Social_to_stop_working_o.php?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

 

Στο Gravity πως ψάχνω να βρω π.χ. ένα λογαριασμο/group/page στο facebook που δεν ειναι συνδεδεμενος ήδη με το δικό μου?

youtube και foursquare λειτουργουν κανονικά σε σας μεσα απο το gravity?

Link to comment
Share on other sites

foursquare ναι, youtube δεν έχω συνδέσει.

 

Να το διαγράψουμε δεν γίνεται νομίζω, όπως και με τον καιρό που μας έχει μείνει με το ζόρι.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω εδω μιας και αν το γράψω στη σωστή ενότητα δεν το το διαβάσω ούτε εγώ.....

Υπήρχε μια εφαρμογή στο s60 (N95) όπου διάβαζες τα μηνύματα μιας αξιόπιστης συσκευής μέσω Bluetooth. Θυμάται κάποιος? Μήπως Bluetooth hack?

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

foursquare ναι, youtube δεν έχω συνδέσει.

 

Να το διαγράψουμε δεν γίνεται νομίζω, όπως και με τον καιρό που μας έχει μείνει με το ζόρι.

Στα αυθεντικά Belle, αφού έχουν εγκαταλειφθεί και δεν υπάρχει κάποιος να διορθώσει τα bugs, έστω ακόμη κι αν διαγράψει αυτές τις εφαρμογές, λογικά θα μείνουν σαν τον καιρό...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

To foursquare μεσα απο το gravity μου βγάζει "4sq error http 410"

 

Στο youtube αν πατήσω Watch μου βγάζει "video broken" , αν πατήσω να το ανοίξει ο Browser του gravity το ανοιγει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...