Jump to content

myphone POLL: iPhone 6, Αυτό που περιμένω, αυτό, αυτό;


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Είστε ευχαριστημένοι από τις συσκευές που παρουσιάστηκαν από την Apple;  

919 members have voted

  1. 1. Είστε ευχαριστημένοι από τις συσκευές που παρουσιάστηκαν από την Apple;

    • Ναι, είμαι ευχαριστημένος με όλες τις συσκευές
      82
    • Είμαι ευχαριστημένος με κάποια/κάποιες από αυτές
      217
    • Όχι, δεν είμαι ευχαριστημένος με καμία από αυτές
      453
    • Δεν με ενδιαφέρει/Δεν απαντώ
      167


Recommended Posts

Καταρχήν ξεκινάμε με τραγουδάκι:

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=D_EoOTWPAhg]ΑΝΝΑ ΒΙΣΣΗ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΩ - YouTube[/ame]

 

Στο θέμα μας τώρα. Πριν λίγες μέρες η Apple σε μια ιστορική εκδήλωση, παρουσίασε όχι μια, όχι δύο, αλλά τρεις συσκευές. Έτσι μετά την "αναμενόμενη" νέα έκδοση του iPhone Με αύξοντα αριθμό 6, η Apple σήμανε την είσοδό της σε δύο ιδιαίτερα δημοφιλής κατηγορίες: Άυτη των phablet με το iPhone 6 Plus και αυτή των wearables με την παρουσίαση του iWatch.

 

Οι φήμες και για τις δύο συσκευές έδιναν και έπαιρναν όλη την χρονιά, με αυτές για το iWatch να χρονολογούνται ακόμα πιο πριν, μια και το περιμέναμε από την περυσινή χρονιά. Το phablet πάλι είχε αρχίσει να μας ενδιαφέρει από πέρυσι, με τις φήμες να φουντώνουν όσο περνούσαν οι μέρες. Εν τέλη, και οι τρεις συσκευές "έσκασαν" μαζί, με την Apple να ευελπιστεί να σπάσει κάθε ρεκόρ πωλήσεων αυτή την χρονιά.

 

Και εδώ έρχεται η ερώτηση του poll αυτής της εβδομάδας. Είστε ευχαριστημένοι από τα τρία προιόντα που παρουσίασε η αμερικάνικη εταιρία πριν λίγες μέρες; Πιστεύετε ότι άξιζε η αναμονή ή τελικά οι συσκευές που παρουσιάστηκαν δεν ήταν αυτό που περιμένατε; Περιμένουμε την ψήφο σας και ένα σχόλιο. Καλή ψηφοφορία!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 217
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αυτο το λινκ τα λεει ολα.

 

http://mobiledevicesize.com/compare/#474,460,365,425,434,418,473;1

 

καταφερε το μικρο να ειναι μαλλον πολυ μικρο και να μην του βαλει καν OIS ή 2 gb RAM(αν και ακομα περιμενουμε επιβεβαιωση)

και ΚΑΤΑΦΕΡΕ το μεγαλο που εχει ολα τα καλουδια OIS,fHD αλλες εφαρμογες πιο πλουσιες και σαφως μεγαλυτερη αυτονομια να το κανει ΠΙΟ μεγαλο απο τα ΝΟΤΕ 3/4

 

για μενα το ιδανικο θα ηταν ενα με οθονη 5αρα και μπαταρια εσρω 2400.Βαλε και το OIS και θα το αγοραζα...

τωρα ομως...

ΟΧΙ.

ισως δοκιμασω το μικρο να μου φυγει η καψα

 

Το ρολοι δεν μου αρεσει σαν σχεδιο οποτε και εδω βλεπω αποτυχια τουλαχιστον για μενα.

Το ΜΟΤΟ 360 ειναι πολυ πιο ομορφο για μενα.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Το iPhone 6 δεν με ενδιαφέρει λόγω μεγέθους, ενώ το iWatch το θεωρώ μεγάλη απογοήτευση. Το iPhone 6 Plus πάλι, ήταν για μένα αυτό που περίμενα και δεν με διέψευσε. Η κόντρα των phablet θα δώσει νέα ώθηση στην τεχνολογία.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω πως ηταν αυτο που ηθελα σε σχεδιαση σε χαρακτηρηστικα τουλαχιστον στο 5,5 μπορουσε να βαλει μια καλυτερη καμερα καλυτερα specs γιατι οταν ειναι να δωσεις τουλαχιστον 900 ευρω που ειναι παρα πολλα ζητας κατι παραπανω απο τα υπολοιπα κινητα τηλεφωνα κατι το διαφορετικο που να κανει το μπαμ που λεμε,αλλα στην τελικη ειναι iphone και επειδει ειναι iphone θα πουλησει.
Link to comment
Share on other sites

φανατικος αππλε φαν ψηφησα δεν ειναι ευχαρηστημενος

 

Θα ήθελες να το αναλύσεις περισσότερο?? γιατί εγώ έμεινα ικανοποιημένος με αυτά που παρουσιάστηκαν! Πιο πολύ μου άρεσε το apple watch και μετά τα νέα iphone! Σχεδιαστικά μου αρεσαν τα νέα iphone, μοναδική παραφωνία ο φακός που εξέχει! Εντυπωσιακά γραφικά, ακόμα καλύτερος επεξεργαστής, πολύ καλύτερη αυτονομία ιδιαίτερα στο plus και νέος αισθητήρας στην κάμερα, και νέα retina οθόνη. Θα ήθελα βέβαια μεγαλύτερο διάφραγμα, οπτικά μέρη και αύξηση στα mp του αισθητήρα!

Link to comment
Share on other sites

Και γω ψηφισα για μια συσκευη "ευχαριστημενος"

 

Προσωπικα επειδη ειμαι κατοχος του iPhone4…(παλια καραβανα):cool:

Περιμενα κατι ποιο "μεγαλο"….καποια στιγμη.

Εεεεε τωρα που ηρθε το 6 με 4.7" με εψησε και πιστευω θα ειναι καλη "αναβαθμιση" για μενα μετα απο 4 χρονια!

 

Για το μεγαλο νομιζω οτι ειναι πολυυυυυ μεγαλο για κινητο και συγκεκριμενα για τηλεφωνο (μα μιλας)….. και απτην στιγμη που εχω το iPad mini.

 

Για το ρολοι…….οκ….ομορφο, αλλα εχω ρολοϊ :lol::lol::lol:

 

Το σιγουρο ειναι οτι αν ειμουν κατοχος του iPhone5S, θα περιμενα του χρονου….:ninja::ninja::ninja:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελες να το αναλύσεις περισσότερο?? γιατί εγώ έμεινα ικανοποιημένος με αυτά που παρουσιάστηκαν! Πιο πολύ μου άρεσε το apple watch και μετά τα νέα iphone! Σχεδιαστικά μου αρεσαν τα νέα iphone, μοναδική παραφωνία ο φακός που εξέχει! Εντυπωσιακά γραφικά, ακόμα καλύτερος επεξεργαστής, πολύ καλύτερη αυτονομία ιδιαίτερα στο plus και νέος αισθητήρας στην κάμερα, και νέα retina οθόνη. Θα ήθελα βέβαια μεγαλύτερο διάφραγμα, οπτικά μέρη και αύξηση στα mp του αισθητήρα!

 

ναι βεβαιος

 

1) δεν ειμαι φαν των μεγαλων οθονων και τωρα πλεον δεν εχω επιλογη παρα το 4,7

2) σχεδιαστηκα αυτες οι γραμμες πισω μου εκατσαν στο λαιμο

3) δεν θα εχω ois

4) δεν θα εχω εχτρα λειτουργιες στο sw

5) θα εχω 1gb μνημη και το αλλο 2?

 

και θα δωσω και 850 ευρω?

με τι να ειμαι ευχαριστημενος?

Link to comment
Share on other sites

ναι βεβαιος

 

1) δεν ειμαι φαν των μεγαλων οθονων και τωρα πλεον δεν εχω επιλογη παρα το 4,7

2) σχεδιαστηκα αυτες οι γραμμες πισω μου εκατσαν στο λαιμο

3) δεν θα εχω ois

4) δεν θα εχω εχτρα λειτουργιες στο sw

5) θα εχω 1gb μνημη και το αλλο 2?

 

και θα δωσω και 850 ευρω?

με τι να ειμαι ευχαριστημενος?

ακριβως φιλε μου +1000000

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Η παρουσίαση μου φάνηκε χλιαρή. Δεν μου κάθεται καλά ότι η Apple απαξίωσε οτιδήποτε κάτω των 5,5 ιντσών. Το Watch, όπως και τα περισσότερα 1st gen wearables, θα ξεχαστούν γρήγορα.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Α επισης η αππλε για πρωτη φορα εκανε ενα τεραστιο φαουλ!

ηξερε οτι τα 16 gb δεν ειναι αρκετα πλεον και αντι να δωσει τα 32-64-128 στα αντιστοιχα 16-32-64 εκοψε τα 32 και σε αναγκαζει να πας στα 64 και να δωσεςι το κατοσταρικο!

 

ΑΛΛΑ αυτο που ειναι EPIC FAIL ειναι οτι εδωσε 100 εκτ δολαρια σους U2 για να δωσει δωρο το album και να το παιξει μουρη και δεν κρατησε αυτα τα λεφτα για να δωσει τα 32gb στην τιμη των 16gb :(

Link to comment
Share on other sites

εμένα με εκνεύρισε το γεγονός ότι αφήσανε το 32άρι μοντέλο και πήγαν κατευθείαν στο 64άρι

δηλαδή αγοράζεις 64άρη στην τιμή του 32αριού πλέον, όμως το 16άρι θα έπρεπε να είχαν καταργήσει, και να είχαν αφήσει το 32άρι στην τιμή του 16αριού.:wacko: (εδώ χρειάζεται ένα γερό χαστούκι στα αποτελέσματα των πωλήσεων)

με λίγα λόγια αισθάνομαι ότι με κοροιδεύει η apple γιατί για τα χρήματα που ζητάει πλέον είναι πολύ πιο δυσανάλογο το προιόν που παίρνεις. (άποψή μου)

μεγαλύτερη αναβάθμιση ήταν από 4s σε 5 παρά από 5s σε 6..... μιλάω πάντα για το μοντέλο των 4.7"

για το μοντέλο 5.5" εντάξει, δεν ξερω καν αν υπάρχει σύγκριση με το note 4 που νομίζω είναι κυρίαρχος των phablet.

 

αλλά ας δούμε λίγο πως πάνε στην πράξη αυτά, τι αίσθηση έχουν στο χέρι, τα benchmarks των νέων επεξεργαστών και της κάρτας γραφικών τους και την κυρίως την απόδοση τους στην πράξη. (αυτά περί throatling του επεξεργαστή που λένε ότι έχει σταθερή απόδοση σε όλες τις περιπτώσεις)...

 

και που είναι η beats audio και η συνεργασία τους που λέγανε? δεν αναφέρανε τίποτα.....

 

τέλος στο 4.7" η αυτονομία λογικά θα είναι στα ίδια επιπεδα με του 5s.... ένας τόσο σημαντικός παράγοντας αγοράς κινητού πήγε στον βρόντο.... με λίγα λόγια κενοτομία 0.

 

λέγανε ότι κάθε 2 χρόνια (παράλογο) βγάζει καλό κινητό η apple ε φέτος απογοητεύτηκα λίγο από το 4.7" μοντέλο. έπρεπε να δώσουν OIS και καλύτερη μπαταρία. ποιος θέλει 5.5" τηλέφωνο μεγαλύτερο και από το note 4 στην τσέπη του? στην τιμή πάντα που το ζητάνε εκεί είναι το πρόβλημα.

 

 

οι Αμερικάνοι δεν βλέπω τον λόγο να μην το πάρουν στην τιμή που το δίνουν τα 2ετής συμβόλαιά τους.... αλλά οι Ευρωπαίοι.....

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

http://www.gsmarena.com/iphone_6_a8_gpu_benchmark_suggests_its_behind_the_curve-news-9630.php

 

καλυτερα να μην σχολιασω.

και δεν θελω σχολια οτι το iOS παει τελεια παντα.

Εχω βαρεθει το Air να κανει reload τα tabs

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο καιρό υπάρχει ένα poll που ρωτούσε ποια συσκευή περιμένουμε με ανυπομονησία τον Σεπτέμβρη. Είχα πει καμία, διότι πίστευα ότι κάνεις δεν θα παρουσιάσει τίποτε το ενδιαφέρον. Τελικά επιβεβαιώθηκαν και αυτό που είδαμε (από όλους) ήταν απλά μια βαρετή φυσική εξέλιξη με το σταγονόμετρο. Μόνο το iwatch είχε τα φόντα να δείξει κάτι, αλλά και εκεί λίγα πράγματα...
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Γενικοτερα ειμαι πολυ Ευχαριστημενος απο την apple, αλλα ψηφισα δεν ειμαι ευχαριστημενος γιατι μεγαλωσαν αρκετα τις συσκευες της,κατι που δεν μου αρεσει.θεωρω το μεγεθος του 5s αλλα με ελαχιστα bezels το ιδανικο μεγεθος.

ισως το iphone 7 αν μεινει στις 4.7 ιντσες αλλα μειωσει το μεγεθος του να ειναι το ιδανικο τηλεφωνο.

 

καλα για το 6 plus δεν το συζητω,μου φαινονται αστεια τετοια τηλεφωνα στα χερια ανθρωπων και ακομα πιο αστεια οταν ειναι στ αυτια τους!

 

το ρολοι παλι εχει καποια ενδιαφεροντα πραγματακια, ΑΛΛΑ αν δεν γινει αδιαβροχο δεν το βλεπω..(ανεπιτρεπτο fitness ρολοι να ειναι μονο για τρεξιμο ποδηλασια και αναρριχηση αλλα οχι για κολυμβηση ) τραγικο να φορτιζεις το ρολοι καθε βραδυ,

επισης μου φανηκε φτηνο μαρκετινιστικο κολπο το γεγονος πως δεν ειναι αδιαβροχο δεν αναφερθηκε, παρα μονο δεν εδειχνε κολυμβηση στα σπορ, και οτι δεν ειπαν τη διαρκεια της μπαταριας, αλλα ο Τιμ κουκ το παρουσιασε σαν κατι τρομερο τον μαγνητικο φορτιστη και πεταξε και ενα ,για να το φορτιζεις καθε βραδυ.

Edited by Pasalimani
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

http://www.gsmarena.com/iphone_6_a8_gpu_benchmark_suggests_its_behind_the_curve-news-9630.php

 

καλυτερα να μην σχολιασω.

και δεν θελω σχολια οτι το iOS παει τελεια παντα.

Εχω βαρεθει το Air να κανει reload τα tabs

 

πιστευω ειναι τρελο fake

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά δεν το περίμενα το 5,5" μοντέλο να είναι μεγαλύτερο σε μέγεθος και από το Note 3, και το Note 3 είναι πραγματική παντόφλα!! με το ζόρι χωράει στη τσέπη μου..

 

Το μόνο που είμαι ευχαριστημένος (ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ) είναι ότι έδωσα 435 ευρώ για το Note 3 και δεν περίμενα αυτό που όλοι είδαμε και δεν μας άρεσε στις 5,5".. Επίσης κινητό με 16GB ΜΟΝΟ αποθηκευτικό χώρο ΔΕΝ ξαναγοράζω, αρκετά με κούρασε το iPhone 4 σε αυτό το τομέα να βάζω - βγάζω πράγματα στο iTunes...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγώ ψήφισα πως δεν είμαι ευχαριστημένος με καμία χωρίς να σημαίνει όμως ότι δε πρόκειται να αγοράσω και καμία (πραγματικά αυτό μόνο η Apple θα μπορούσε να το καταφέρει! ) ...

Καθαρά από θέμα εμφάνισης ,γιατί δε τα έχω πιάσει στα χέρια μου και θα είμαι άδικος αν είμαι απόλυτος, τα 2 iphone είναι μακράν τα ασχημότερα που έχει βγάλει. Αυτές οι γραμμές και η κάμερα "κέρατο" είναι μεγάλο φάουλ για μένα, σίγουρα είναι όμως κατι που συνηθίζεται ειδικά με τη τρελή διαφήμιση που θα πέσει, οπότε δε θα μου κάνει εντύπωση αν σε 1-2 μήνες ξαφνικά πω οτι μου αρέσουν!

Στα ενδότερα τώρα... εντάξει όλες οι αναβαθμίσεις καλοδεχούμενες δε λέω αλλά δεν είχαν αυτό το κάτι που θα τα κάνει να ξεχωρίσουν (πέρυσι δλδ πιο πολύ μου έκανε εντύπωση το 5s με το touch id γιατί ήταν κάτι που ξεχώριζε απο τα άλλα κινητά) . Για να τα κάνουν πολύ λεπτά θυσίασαν άλλα πιο σημαντικά πράγματα όπως η μπαταρία για να μην αναφέρω πάλι τη κάμερα!

Το 6+ το έβγαλαν για να πουν ότι έβγαλαν Phablet και να μη γκρινιάζουν όσοι ήθελαν μεγάλη οθόνη, δε βρίσκω άλλο λόγο υπαρξης. Υποστήριξη 0 από θέμα software (και μη μου πείτε για τη διαφορετική εμφάνιση στα μηνύματα και τα mail...). Πολύ λίγοι θα το αγοράσουν και αυτοί λόγο καλύτερης μπαταρίας.

Το ρολόι με αφήνει παντελώς αδιάφορο. Εντυπωσιακό το ντιζάιν και τα υλικά κατασκευής αλλά μέχρι εκεί (δε σχολιάζω καν τη τιμη), όλες οι εφαρμογές που παρουσίασαν ήταν φρου φρου και αρώματα. Γενικα δε βρίσκω λόγο ύπαρξης των smartwatches αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...

Εν κατακλείδι , αν αγοράσω κάποιο αυτό θα είναι το i6 και αυτό καθαρά λόγο οθόνης αλλιώς άνετα πήγαινα στο 5s ειδικά τώρα που θα πέσει κι αλλο η τιμή του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καμια καμια καινοτομία που να αξίζει να δώσει κάποιος μια μικρή περιουσία για αυτες τις συσκευές ειδικά για το <μικρό> ,ασε που τελείωσε και το απο δω ως εδώ. Στα του πλας με τα μισα λεφτα σε αντροιτ παίρνεις τουμπανακι που σε καλύπτει σε όλα.
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να δω τι θα δώσει το iOS 8 κι αν θα κάνει καμιά έκπληξη με Multiwindow/multitasking ας είναι και για τις built-in εφαρμογές της Apple και μετά θα δω αν θα πάρω το μικρό ή το μεγάλο.

 

Δεν την παλεύω άλλο με τα λαγκαρίσματα του Android, με κούρασε η εναλλαγή συσκευών με 2-4 πυρήνες που κολλάνε ακόμα και στον dialer. iPhone για να ησυχάσω κι ας το χρυσοπληρώσω.

Link to comment
Share on other sites

Επέλεξα τη δεύτερη επιλογή γιατί αν και έμεινα προσωπικά ευχαριστημένος με τα iPhones ομολογώ ότι περίμενα κάτι πολύ καλύτερο από το ρολόι. Πάντως είναι αναμενόμενα τα αποτέλεσματα του poll. Υπάρχει τεράστιο hate για την Apple στο forum

ΥΓ. Μην ξεχνάμε ότι οι μεγάλες αλλαγές έρχονται με το iOS 8 το οποίο είδαμε τι κάνει τον Ιούνη.. Δεν ξέρω τι περίμεναν δηλαδή κάποιοι σε hw level όταν ήδη ξέραμε πώς θα είναι η συσκευή από leaks

Edited by bahamut_zero

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να δω τι θα δώσει το iOS 8 κι αν θα κάνει καμιά έκπληξη με Multiwindow/multitasking ας είναι και για τις built-in εφαρμογές της Apple και μετά θα δω αν θα πάρω το μικρό ή το μεγάλο.

 

Δεν την παλεύω άλλο με τα λαγκαρίσματα του Android, με κούρασε η εναλλαγή συσκευών με 2-4 πυρήνες που κολλάνε ακόμα και στον dialer. iPhone για να ησυχάσω κι ας το χρυσοπληρώσω.

 

Αυτό ακριβώς. Είναι τραγικό 4πύρηνα τηλέφωνα να λαγκάρουν σαν τρελά. Από S4 πήγα σε 4S μόνο και μόνο επειδή δε κολλάει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ειναι iwatch. Ειναι apple watch. Ηταν σε δικαστικες διαμαχες με την swatch που εχει πατενταρει το ονομα iswatch και θα το χρησιμοποιησει για δικο της προιον. Για να μην εχει προβληματα επειδη θα ηταν παρομοιο προιον (λογικα smartwatch) η apple εκανε πισω.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

το 4.7 ισως το δοκιμασω , αντροιντ βεβαια ποτε ξανα γιατι ειχα παρει το s1 και κολουσε , λογικα ακομα ετσι 8α ειναι μετα απο 4 χρονια...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Είναι τραγικό 4πύρηνα τηλέφωνα να λαγκάρουν σαν τρελά. Από S4 πήγα σε 4S μόνο και μόνο επειδή δε κολλάει.

 

Δυστυχώς φίλε μου έκανες το λάθος να πας σε Samsung.. Το s4 είναι κανονικό lagfest

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...