Jump to content

iCloud


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://images.apple.com/icloud/images/overview_title.jpg

 

 

Η Apple, ταυτόχρονα με την παρουσίαση της νέας έκδοσης iOS 5, μας σύστησε και την νέα υπηρεσία συγχρονισμού iCloud.

 

Στο παρόν θέμα λοιπόν, θα συγκεντρώσουμε όλες τις πληροφορίες που αφορούν το iCloud καθώς και όλες τις απορίες, εμπειρίες και προβλήματα που σχετίζονται με αυτή.

 

Σχετικά θέματα:

 

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 238
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

by doomangel[/member]

 

Όλοι έχετε ακούσει ή έχετε διαβάσει κάπου για την υπηρεσία iCloud της Apple. Οι πιο ψαγμένοι από εσάς ήδη γνωρίζετε ότι θα την θέσει σε λειτουργία επίσημα στις 4 Οκτώβρη στο Let's talk about iPhone event. Τι είναι λοιπόν το iCloud, έτσι για να προετοιμαστείτε λίγο πριν το δείτε στις συσκευές σας;

 

Είναι μια νέα ΔΩΡΕΑΝ υπηρεσία της Apple η οποία σας προσφέρει τις παρακάτω δυνατότητες:

 

 

  • Δημιουργία έως και 3 λογαριασμούς mail ανά συσκευή με την μορφή doomangel@me.com
  • Συγχρονισμό μεταξύ Windows, Mac και iDevice των Ημερολογίων, σελιδοδεικτών, σημειώσεων και επαφών σας. Μέσω "τρίτων" προγραμμάτων, όπως Outlook, Mail, iCal κτλ ή μέσω web access στο icloud.com
  • Θα έχετε πρόσβαση από παντού σε μια επαφή, ένα ραντεβού ή μια σημείωση. Ξεχάστε λοιπόν τα παράπονα για χαμένες επαφές στο iPhone. Με το iCloud θα γίνει πιο εύκολη η διαχείριση τους.
  • Ένα νέο χαρακτηριστικό, το Photo Stream (Ροή φωτογραφιών) το οποίο θα έχει διαθέσιμες τις φωτογραφίες σας στο σύννεφο για να έχετε πρόσβαση άμεσα από οποιαδήποτε συσκευή.
  • Αποθήκευση εγγράφων και δεδομένων στο σύννεφο σε εφαρμογές που το υποστηρίζουν.
  • Για παράδειγμα το iWork για iDevices -που θα κυκλοφορήσει φαντάζομαι επίσης στις 4 Οκτώβρη - θα σας δίνει την δυνατότητα να αποθηκεύσετε ένα έγγραφο Word πχ. μέσω του Pages για να μπορείτε να το βλέπετε αργότερα από τον Η/Υ σας.
  • Στις νέες προσθήκες σημειώστε και το Find my Mac, υπηρεσία εύρεσης του Mac σας, ανάλογη αυτής του Find my iPhone/iPad που συνεχίζει να υπάρχει.
  • Τέλος πολύ σημαντική προσθήκη αποτελεί το backup του iDevice σας απευθείας στο iCloud!

 

Αν αμελήσατε επομένως να το συγχρονίσετε με το iTunes ή απλά είστε από αυτούς που τους φαίνεται «βουνό» η διαδικασία, αυτό το χαρακτηριστικό είναι για εσάς. Κάντε backup απευθείας από την συσκευή σας στο iCloud. Όσοι από εσάς χρησιμοποιείτε προγράμματα δεδομένων (3G), μην αγχώνεστε καθώς έχετε πλήρη έλεγχο της κάθε ρύθμισης, αν θα επιτρέπετε δηλαδή στην συσκευή να σας να κάνει backup ή να ανεβάζει φωτογραφίες στο Photo Stream μέσω 3G ή μόνο μέσω WiFi. Ο χώρος σας θα είναι 5 GB αλλά θα μπορείτε να αγοράσετε επιπλέον χώρο αγοράζοντας το πακέτο επέκτασης που επιθυμείτε.

 

Αν έχετε Mac, οι ρυθμίσεις θα είναι κάπως έτσι:

 

http://content.myphone.gr/photo/full/1354/icloudmac1.png

 

Εδώ βλέπετε τα προγράμματα αγοράς έξτρα χώρου που αναφέραμε παραπάνω.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/1356/icloudmac3.png

 

Εγώ έκανα ήδη ένα Backup από το iPhone μου το οποίο όπως βλέπετε και από κάτω κατέλαβε 1.7GB.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/1355/icloudmac2.png

 

 

Όσοι έχουν Windows θα συναντήσουν αντίστοιχες λειτουργίες:

 

Καταρχάς θα πρέπει να εγκαταστήσετε το αντίστοιχο πακέτο μόλις γίνει διαθέσιμο.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/1357/icloudwindows1.png

 

Εισαγωγή των στοιχείων του λογαριασμό.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/1358/icloudwindows2.png

 

Ο συγχρονισμός επαφών, ημερολογίων, σελιδοδεικτών που αναφέραμε πιο πάνω.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/1359/icloudwindows3.png

 

Διαχείριση του λογαριασμού μέσα από το περιβάλλον των Windows.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/1360/icloudwindows4.png

 

Αυτά τα ολίγα, για αρχή. Τα υπόλοιπα στην πράξη, μετά τις 4 Οκτωβρίου, όταν και θα έχουμε οι περισσότεροι το iOS 5 και την υπηρεσία iCloud στις συσκευές μας.

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=316793

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα χθες βράδυ την GM έκδοση του 10.7.2 για OS Lion. Η υπηρεσία iCloud είναι ενσωματωμένη στα System Preferences (στα windows είναι μια διαφορετική εφαρμογή που πρέπει να κατεβάσετε στο PC).

Μου συγχρόνισε Contacts, Mail, Calendar και Photos (απο το Photo Stream του κινητού/iPad) άριστα!

 

Αυτό που δεν ξέρω ακόμα είναι εαν 5GB θα είναι αρκετά για κάποιον που έχει πάνω απο μια iσυσκευή, μιας και μαζεύει ολα τα backup όλων των συσκευών στα 5GB... (εννοείτε πως οι συσκευές έχουν το ιδιο Apple ID για log in).

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε μία αρχή!!!

 

Άνοιξε δια το κοινό το icloud.com ;)

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

To mail σε εσας δουλευει; Εμενα κανει loading και λεει δεν μπορει να το φορτώσει και οτι ο κωδικός είναι λάθος (αλλα σωστος ειναι). Επίσης, στο icloud.com που μπορώ να δώ τις φωτογραφίες κτλ που ανέβασα απο το κινητο; Χανω κάτι... ;

 

το email είναι της μορφής username@me.com ?

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

μα καλα το icloud δεν εχει επιλογη για import ημερολογια και επαφες;

εμεις που τα ειχαμε σε gmail πως θα τα μεταφερουμε, χειροκινητα;

 

edit:

τελικα μεγαλο fail το icloud

- αν ειχες πριν Gmail, σου ειναι αχρηστο το mail, contacts, calendar, αφου δεν μπορεις να τα κανεις import στο icloud

- το iwork (documents) ειναι επι πληρωμη (fail)

τι μενει;

- find my phone

και τα backup που παιρνει για τα settings και τα bookmarks (για τα οποια δεν βλεπω και πουθενα επιλογη για restore)

 

πολυς ντορος για το τιποτα

Edited by zzzzz
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδια!

Εχθες εφτιαξα ενα νεο λογαριασμο (...)@me.com μεσω του mac μου...

Εχω ομως εναν παλιοτερο(τον ειχα φτιαξει πριν παρω τον mac-οταν ειχα πρωτοπαρει το iphone) που με ενδιαφερουν οι εφαρμογες που εχει κρατησει στη μνημη (που μου λεει δλδ ποιες εχω/ειχα κατεβασει).

Γινεται να τις μεταφερω στο νεο λογαριασμο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ρε παιδια δεν ξερω πως αλλα σε εμενα εκανε κανονικα συνχρονισμο το gmail και το ημερολογιο του και τα περασε και στο iphone 4s και στο icloud!!!Θα το ψαξω και θα σας πω

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Kαλημερα παιδια!

Εχθες εφτιαξα ενα νεο λογαριασμο (...)@me.com μεσω του mac μου...

Εχω ομως εναν παλιοτερο(τον ειχα φτιαξει πριν παρω τον mac-οταν ειχα πρωτοπαρει το iphone) που με ενδιαφερουν οι εφαρμογες που εχει κρατησει στη μνημη (που μου λεει δλδ ποιες εχω/ειχα κατεβασει).

Γινεται να τις μεταφερω στο νεο λογαριασμο?

 

Καλησπέρα φίλε μου...Είχα και εγώ αντίστοιχο πρόβλημα και μετά από επικοινωνία με Apple (Live Chat) μου είπαν ότι δεν γίνεται μεταφορά (ένωση λογαριασμών). Πάντως ήταν εξυπηρετηκότατοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 5 weeks later...
Σε περιπτωση που εχεις κανει το iphone jailbreak τιθεται κανενα θεμα οσον αφορα τις εφαρμογες που εχεις κατεβασει παρανομα απο το apptrack ωστε να τις ανεβασεις στο icloud ?? μπορει να δεχεται μονο τις αυθεντικες ή ολες ???
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πλέον χρησιμοποιώ μόνο iCloud (εκτός από apps backup που είναι στο itunes library)

 

Συγχρονίζει άμεσα τις Contacts, Calendar, Reminders του iphone και επιπλέον έχεις mail και findmyiphone.

 

Το μόνο που δεν εχω καταφέρει να συγχρονίσω είναι το iWork. Δδλ έχω κάνει upload αρχεία στο Pages, Keynote (iCloud) καθώς επίσης έχω περάσει αρχεία μέσω itunes στις αντίστοιχες εφαρμογές για το iphone... αλλά συγχρονισμός γιοκ!

 

Υ.Γ. Ολα γίνονται μέσω browser δεν έχω τρέξει κάποιο iCloud exe στο PC.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Πλέον χρησιμοποιώ μόνο iCloud (εκτός από apps backup που είναι στο itunes library)

 

Συγχρονίζει άμεσα τις Contacts, Calendar, Reminders του iphone και επιπλέον έχεις mail και findmyiphone.

 

Το μόνο που δεν εχω καταφέρει να συγχρονίσω είναι το iWork. Δδλ έχω κάνει upload αρχεία στο Pages, Keynote (iCloud) καθώς επίσης έχω περάσει αρχεία μέσω itunes στις αντίστοιχες εφαρμογές για το iphone... αλλά συγχρονισμός γιοκ!

 

Υ.Γ. Ολα γίνονται μέσω browser δεν έχω τρέξει κάποιο iCloud exe στο PC.

 

τα ημερολόγια πως τα πέρασες στο icloud; γιατί δεν νομίζω να τα δημιούργησες από μηδενική βάση

Link to comment
Share on other sites

τα ημερολόγια πως τα πέρασες στο icloud; γιατί δεν νομίζω να τα δημιούργησες από μηδενική βάση

 

5-6 υποχρεώσεις είχα. Πήγα στην σελίδα τις πέρασα & με το που άνοιξα το Calendar στο iphone (με ανοιχτό wifi) τις συγχρόνισε. Αλλά έχω δοκιμάσει και το ανάποδο δηλαδή να προσθέσω υποχρέωση στο iphone και με ενα refresh του browser μου την εμφανίζει κανονικά και στην σελίδα. Πρόσφατα που έκανα restore με sign in στο icloud του iphone ότι είχα στην σελίδα (contacts,calendar,reminder,bookmarks,notes) μεταφέρθηκε άμεσα. Με λίγα λόγια στο iCloud του iphone έχω τα πάντα στο on εκτός από photo stream, documents και storage n backup μιας και τα υπολοιπα (εφαρμογές,tones,photos,movies) τα κάνω backup στο Library του itunes. il.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

5-6 υποχρεώσεις είχα. Πήγα στην σελίδα τις πέρασα & με το που άνοιξα το Calendar στο iphone (με ανοιχτό wifi) τις συγχρόνισε. Αλλά έχω δοκιμάσει και το ανάποδο δηλαδή να προσθέσω υποχρέωση στο iphone και με ενα refresh του browser μου την εμφανίζει κανονικά και στην σελίδα. Πρόσφατα που έκανα restore με sign in στο icloud του iphone ότι είχα στην σελίδα (contacts,calendar,reminder,bookmarks,notes) μεταφέρθηκε άμεσα. Με λίγα λόγια στο iCloud του iphone έχω τα πάντα στο on εκτός από photo stream, documents και storage n backup μιας και τα υπολοιπα (εφαρμογές,tones,photos,movies) τα κάνω backup στο Library του itunes. il.

 

ναι αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα με το icloud, αν έχεις πολλά ημερολόγια και ειδικά shared, δεν μπορείς να τα κάνεις import

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

sos!!! όποιος ξέρει, παρακαλώ ας βοηθήσει.

 

Αναβάθμισα σε 5.1 χθες και έκανα copia στο icloud. Κατόπιν αναβάθμισα και το 3gs χωρίς icloud (ίδιο ID άλλο περιεχόμενο) Κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα, 24 ώρες μετά, που έχασα τις επαφές μου οι οποίες αντικαταστάθηκαν από τις περισσότερες που υπήρχαν στο 3gs. Τι μπορώ να κάνω για ανάκτηση; Η όλη ζημιά έγινε όταν πέρασα μια φωτογραφία σε επαφή.

Link to comment
Share on other sites

sos!!! όποιος ξέρει, παρακαλώ ας βοηθήσει.

 

Αναβάθμισα σε 5.1 χθες και έκανα copia στο icloud. Κατόπιν αναβάθμισα και το 3gs χωρίς icloud (ίδιο ID άλλο περιεχόμενο) Κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα, 24 ώρες μετά, που έχασα τις επαφές μου οι οποίες αντικαταστάθηκαν από τις περισσότερες που υπήρχαν στο 3gs. Τι μπορώ να κάνω για ανάκτηση; Η όλη ζημιά έγινε όταν πέρασα μια φωτογραφία σε επαφή.

 

Διαβασε εδω https://discussions.apple.com/thread/3375035?start=0&tstart=0

και εδω http://www.seangw.com/wordpress/2011/10/ios-5-upgrade-lost-my-contacts/

μηπως και τα καταφερεις

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, δεν κατάφερα τελικά να τις ξαναβρώ. Στο μεταξύ και στο itunes ήταν επιλεγμένος ο συγχρονισμός σε icloud, οπότε δεν υπήρχε προηγούμενο back up. Κατάλαβα πάντως ότι δεν είμαι ο μόνος που του έχει συμβεί και ότι υπάρχει κάποιο bug. Όπως και να χει, ξαναπέρασα τις περισσότερες με το χέρι αλλά με προβληματίζει ότι στο icloud δεν φαίνονται.
Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω πως παλιοτερο backup δεν υπαρχει εννοω προ icloud, itunes - preferences - general - device
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπερα στην κοινοτητα και καλη μεγαλοεβδομαδα σε ολους!

 

στο θεμα:

εχω ενα iphone 4 και ενα ipad 2 !

μεχρι τωρα ειχα ενεργοποιημενο το συνεφο μονο στο κινητο! αποφασησα λοιπον να το πουλησω και θελω να το σεταρω σαν καινουριο!

ενεργοποιησα λοιπον με το ιδιο ID ( itunes app store ID ) και την ταμπλετα και μετεφερα τις επαφες μου εκει... μεχρι εδω ολα καλα!

τωρα πως προχωραω για να μην χασω τις επαφες μου?

κανω κανονικα ρεσετ στο κινητο και απλα στο νεο κινητο 4s δινοντας το ID θα κατεβουν αυτοματα οι επαφες?

 

σημειωση: μονο οι επαφες βασηκα με ενδιαφερουν

ξερω οτι θα μπορουσα ανετα να παω μεσω καποιου contact manager, αλλα θα ηθελα να το κανω μεσω του συνεφου !

 

και κατι ασχετο...

επειδη πιθανοτητα το καινουριο κινητο iphone 4s που θα παραλαβω θα φοραει την 5.1...

υπαρχει j/b?

Link to comment
Share on other sites

@erotokritos27

Καλημέρα και καλή Μεγάλη Εβδομάδα.

Από την στιγμή που οι επαφές υπάρχουν στο icloud τότε μόλις ρυθμίσεις τον λογαριασμό σου στο 4S και επιλέξεις να συγχρονίσεις τις επαφές θα κατεβούν αυτόματα στο κινητό σου. Δεν υπάρχει ακόμα untethered jb για την 5.1, υπάρχει μόνο

tethered jb.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση! :thanks:

 

απλα για ενημερωση...

 

ολα καλα με το Icloud δουλεψε αψογα...

 

και η συσκευη φοραει iOS 5.0.1

 

οποτε την βγαλαμε παλι !!!!

 

:dance:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • The title was changed to iCloud
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...