Jump to content

TomTom: Ελληνικοί χάρτες / μενού


stratus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταφερα να τρεξω στο Jajsar μου το TomTom με ελληνικους χαρτες.

Λοιπον πρωτα κατεβαζουμε τους χαρτες απο τα link που υπαρχουν εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=52829&page=35

Υστερα κατεβαζουμε το προγραμμα απο εδω

 

Σε μενα τρεχει μια χαρα αλλα καθυστερει

Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 96
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Exει και Αττικη και διαφορες αλλες πολεις χωρις μεγαλη αναλυση αλλα για τεσταρισμα καλος ειναι.Παντως μπορει να σε παει απο Ελλαδα και εξωτερικο
Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

To έχω δοκιμάσει στο palm αλλά στο mio 168 δεν μπόρεσα να εγκαταστήσω τους χάρτες στην κάρτα μνήμης και να του δει πωε γίνεται αυτό?

 

Γενικά οι χάρτες δεν λένε πολλά έως τίποτα, μόνο πολύ βασικούς δρόμους στην αθήνα και επίσης περιλαμβάνει και το major roads of Europe.

Link to comment
Share on other sites

To έχω δοκιμάσει στο palm αλλά στο mio 168 δεν μπόρεσα να εγκαταστήσω τους χάρτες στην κάρτα μνήμης και να του δει πωε γίνεται αυτό?

 

Γενικά οι χάρτες δεν λένε πολλά έως τίποτα, μόνο πολύ βασικούς δρόμους στην αθήνα και επίσης περιλαμβάνει και το major roads of Europe.

Τους χαρτες τους εκανα απλη αντιγραφη

Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Τους χαρτες τους εκανα απλη αντιγραφη
Θα το ψάξω..

η έκδοση των χαρτών που έχεις είναι η 608?

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω πως το εννοειται οταν λετε: "Οι χαρτες δεν λενε και πολλα, εχουν ΜΟΝΟ τους βασικους δρομους",

γιατι εγω που κατεβασα αυτα τα αρχεια, εχουν λεπτομεροστατα ΚΑΘΕ στενο που δε χωραει ουτε παπακι... και οχι μονο για Αθηνα, αλλα Θεσσαλονικη, Λαρισα, Πατρα που δοκιμασα το ιδιο...

Ολα αυτα με το Νοκια 6600, αν και δε νομιζω που το εγκαθιστας. Το τονιζω οτι κατεβασα τα αρχεια που δινονται λιγο πιο πανω απο το rapidshare...

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Ενα link με τους αναλυτικους χαρτες????Γιατι ακομα και μαιλ που εστειλα στην τομ τομ Ελλαδα δεν υποστηριζουν οι χαρτες της.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το παιδι που ανοιξε αυτο το θεμα, εδωσε με το πρωτο κι ολας ποστ του το λινκ για τον χαρτη.

 

Ειναι 4 αρχεια που πρεπει να κατεβουν απο το rapidsphare ενω ολους τους υπολοιπους χαρτες και το προγραμμα τα κατεβασα απο το Μιρκ.

 

Πειτε μου πως μπορω να βγαζω φωτογραφιες απο το κινητο (συνδυασμος πλητκρων) δωστε μου και το στενο που μενετε να σας το δειξω. Δεν εχω την ορεξη να αποδειξω οτι ΔΕΝ ειμαι ελεφαντας!

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το παιδι που ανοιξε αυτο το θεμα, εδωσε με το πρωτο κι ολας ποστ του το λινκ για τον χαρτη.

 

Ειναι 4 αρχεια που πρεπει να κατεβουν απο το rapidsphare ενω ολους τους υπολοιπους χαρτες και το προγραμμα τα κατεβασα απο το Μιρκ.

 

Πειτε μου πως μπορω να βγαζω φωτογραφιες απο το κινητο (συνδυασμος πλητκρων) δωστε μου και το στενο που μενετε να σας το δειξω. Δεν εχω την ορεξη να αποδειξω οτι ΔΕΝ ειμαι ελεφαντας!

Τουλάχιστον σε μένα ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ εκτός Αθήνας (π.χ. Μαρκόπουλο που μένω) τους έχει ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ. Άσε που η χάραξή τους είναι 3 λαλούν και 2 χορεύουν. Για παράδειγμα έχει την Λ. Μαρκοπούλου από Μαρκόπουλο προς Παιανία (φυσικά σαν Unnamed Road) σαν μια ευθεία όπως ήταν δηλαδή ο δρόμος πριν 7 χρόνια. Μην τρελαθούμε κιόλας!!!

Και όλα αυτά με έναν πρόχειρο έλεγχο (μην επεκταθούμε σε μονοδρομήσεις κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Οντως...

 

3 λαλουν και 2 χορευουν...

 

1ον) Γραφω: αναλυτικα για Αθηνα, Πατρα, Λαρισα, Θεσσαλονικη που τεσταρα...

Το Μαρκοπουλο "μαλλον" ΔΕΝ ανηκει Αθηνα... Δε ξερω και καλα μιας και ΔΕΝ ειμαι απο Αθηνα, αλλα και ο ιδιος το λες, οτι το Μαρκοπουλο ειναι ΕΚΤΟΣ Αθηνας. Και ανεφερα κι ολας οτι για τα υπολοιπα εχει το κεντρικο δικτυο. Και πιστεψε με ΔΕΝ ειναι παραληψη που δε σου γραφει: L. Markopoylou ή οτι αλλο, καθοτι η Σιφνου με Μηλου που μενω στη Θεσσαλονικη δεν ειναι μακρυτερη, ολη η οδος, απο 60 μετρα και την εχει! απλα το Μαρκοπουλο πιθανον να μην ανηκει στις μεγαλεις πολεις της Ελλαδας. Αλλο αυτο και αλλο ΔΕΝ υπαρχει χαρτης για Ελλαδα, δεν λετουργει σωστα, δεν εχει ονοματα για το μαρκοπουλο.

Και για την Αθηνα θα εχει λαθη, οπως εχει ΚΑΘΕ προγραμμα λαθη για ολες τις πολεις του κοσμου!

 

2ον) Το παιδι γραφει πιο πριν και αμφιβαλλει οτι υπαρχει ΚΑΝ χαρτης, καθοτι η ΤομΤομ Ελλαδας του εγραψε οτι ΔΕΝ υπαρχει καλυψη... Και εγω τι στου φ...τσ... βλεπω μπροστα μου;

 

3ον) Το εγραψα και αλλου, το συστημα πλοηγησης ειναι για να σας καθοδηγει σε δρομους και πολεις που ΔΕΝ ξερετε πως να πατε γιατι πιθανον να πηγαινεται για 1η φορα και ΟΧΙ για να τεσταρετε τις γνωσεις σας σε γειτονιες που μενουμε/τε 20 χρονια.

 

4ον) Τα χρησιμοποιω και τα 2 προγραμματα εδω και 2 χρονια στη Γερμανια και γενικοτερα στη κεντρικη ευρωπη και ΠΑΝΤΟΥ υπαρχουν ΠΑΝΤΑ λαθη καθοτι καπου καπου γινονται και νεες χαραξεις, αλλαζουν οι δρομοι, κλπ κλπ κλπ...Οταν εγκαθισταται το προγραμμα, σε καποια φαση σας ρωταει αν συμφωνειτε με κατι... το διαβασατε ποτε αυτο; γραφει οτι η πλοηγηση ειναι βοηθητικο προγραμμα και ΔΕΝ σας εγγυατε οτι θα σας παει εξω απο τη πορτα! Προταρχικη καθοδηγη, γραφει, θα εχετε εσεις, οι πινακιδες και οχι ενα software. Την ΙΔΙΑ ανακοινωση, διαβαζουν και αυτοι που σταζουν σχεδον 800ευρω για να εχουν το ΤομΤομ 700, το καλυτερο ΜΑΚΡΑΝ συστημα πλοηγησης στην Ευρωπη, την ιδια ανακοινωση γραφει και στο Destinator kai sto Route66 και παντου! Και το ξαναλεω, εγω με το χαρτη που κατεβασα, και τεσταρα με πηγε απο τη Μηλου με Σιφνου γωνια στη Θεσσαλονικη στη Σκυδρα. 76.3χλμ. Αν αυτο ΔΕΝ σας ικανοποιει τοτε απλα ΔΕΝ εχετε καταλαβει ποια ειναι η εφαρμογη ενος συστηματος πλοηγησης σε αυτοκινητο με ακριβεια τα 50 μετρα και 20 μετρα διορθωση σφαλματος!

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις χρησιμοποιήσει το Destinator με τους ελληνικούς χάρτες από NGI; Τότε θα καταλάβεις γιατί λέω "3 λαλούν και 2 χορεύουν" για τον χάρτη της TomTom.

 

Υ.Γ. Τα 50m και 20m ακρίβειας που αναφέρεις είναι προ Clinton εποχής... Το 1994 αλλάξανε τα πράγματα. Τώρα είναι 10m και 5m με DGPS.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, ήρεμα... αφήστε να το εγκαταστήσουμε και το κρίνουμε όλοι. Δεν παίρνει κανένας μίζα από τα προγράμματα... Άκρη θέλουμε να βγάλουμε...

 

Δε νομίζω οτι αγγίζει το Destinator σε ποιότητα, αλλά ίσως αποτελεί μια καλή εναλλακτική από ότι διαβάζω. Κατέβασα τον 3ο χάρτη και πάω για τον τέταρτο.. Θα τα πούμε τοτε... :)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, ήρεμα... αφήστε να το εγκαταστήσουμε και το κρίνουμε όλοι. Δεν παίρνει κανένας μίζα από τα προγράμματα... Άκρη θέλουμε να βγάλουμε...

 

Δε νομίζω οτι αγγίζει το Destinator σε ποιότητα, αλλά ίσως αποτελεί μια καλή εναλλακτική από ότι διαβάζω. Κατέβασα τον 3ο χάρτη και πάω για τον τέταρτο.. Θα τα πούμε τοτε... :)

Περιμένουμε σχόλια και από σένα Mythozz...

Link to comment
Share on other sites

ρε μας θυμηθηκε η ΤΟΜ ΤΟΜ?????????θΑΥΜΑ ΕΓΙΝΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ????Μπα για αυτο εχει τοσα λαθη. Ναι να πληρωσω ενα προγραμμα αλλα το tom tom με αυτον τον αθλιο χαρτη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ελεος

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για τα λεφτα της καθε εταιρειας θα μαλωσουμε;Εγω εβαλα το προγραμμα για να το δοκιμασουμε.Σιγουρα δεν εχει τους καλους χαρτες του D3 αλλα μπορει να σε παει και απο Ελλαδα εξωτερικο και νομιζω οτι ειναι λιγο καλυτερο σε επαρχιακους δρομους.Τελος παντων οτι θελει ο καθενας το κανει.Εγω το εχω σαν εναλλακτικη λυση
Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Σε iPAQ 2790 δεν παίζει:( .

 

Δεν το ζορίζω περισσότερο στην παρούσα φάση λόγω έλλειψης χρόνου, δεν είμαι για reset αυτό τον καιρό.

 

Θα του δώσω μια ακόμα ευκαιρία σε 10 μέρες.

 

Btw το Route Planner (όπως λεγόταν το πρόγραμμα πριν το εξαγοράσει η TomTom) είχε την Ελλάδα σε επίπεδο κεντρικών αρτηρίων και μεγάλων δρόμων εν έτει 1999....

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε iPAQ 2790 δεν παίζει:( .

 

Δεν το ζορίζω περισσότερο στην παρούσα φάση λόγω έλλειψης χρόνου, δεν είμαι για reset αυτό τον καιρό.

 

Θα του δώσω μια ακόμα ευκαιρία σε 10 μέρες.

 

Btw το Route Planner (όπως λεγόταν το πρόγραμμα πριν το εξαγοράσει η TomTom) είχε την Ελλάδα σε επίπεδο κεντρικών αρτηρίων και μεγάλων δρόμων εν έτει 1999....

Το ειχα και εγω αλλα δυστυχως οι χαρτες δεν ειχα καθολου καλη ακριβεια

Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει όμως σαν εφαρμογή να είναι πολύ ανώτερο του Destinator. Η όχι; Γενικότερα, εδώ και "χρόνια" η TomTom "ετοιμάζει" χάρτες, και τελικά το μόνο που κάνει είναι να πουλάει σε "mainstream" τόπους, όπως η κεντρική και βόρεια Ευρώπη, τα ολοκληρωμένα μηχανάκια της.:confused:

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει όμως σαν εφαρμογή να είναι πολύ ανώτερο του Destinator. Η όχι; Γενικότερα, εδώ και "χρόνια" η TomTom "ετοιμάζει" χάρτες, και τελικά το μόνο που κάνει είναι να πουλάει σε "mainstream" τόπους, όπως η κεντρική και βόρεια Ευρώπη, τα ολοκληρωμένα μηχανάκια της.:confused:

Σαν εφαρμογη ειναι καλυτερη.Εξαλλου στην νεα εκδοση το Destinator μιμειται αρκετα το TomTom

Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Σε S100 δουλεύει ΟΚ. Βέβαια δεν έχει αρίθμηση σε κεντρικότατους δρόμους της Αθήνας... Το Destinator μοιάζει καλύτερο σε χάρτες, αν σε ενδιαφέρει μόνο η Ελλάδα. Μου άρεσε πολύ το interface του πάντως...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

πως κανεις εγκατασταση του προγραμματος και των χαρτων? και ποσο πιανει στην καρτα?
ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα και εγώ τους χάρτες να κάνω τις δοκιμές μου αλλά μετά παρατήρησα οτι δεν έχω χώρο στην κάρτα!:p

Οπότε οι δοκιμες αναβάλλονται!

Link to comment
Share on other sites

πως κανεις εγκατασταση του προγραμματος και των χαρτων? και ποσο πιανει στην καρτα?

Eγω περασα ολους τους φακελους που κατεβασα στην καρτα και ετρεξα τα cab απο εκει.

Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...