Jump to content

[Προς Κυκλοφορία] Samsung Galaxy S4 (I9500)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://i48.tinypic.com/23vxo5f.jpg

 

Τεχνικά Χαρακτηριστικά

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν δεν πουλήσει σαν ζεστό ψωμί το S4, δε νομίζω να δούμε σύντομα τέτοια features!!

...

...

Κάπως πρέπει να μας δελεάσουν κι εμάς για τη μετάβαση!

:!:

 

Θα πουλησει, ειναι πολλοι οι χαζοι (Ελληνες) που θα θαμπωθουν.

 

Αμε, με δελεασαν να επιστρεψω στην ανανεομενη LG.

Link to comment
Share on other sites

Τρελό εργαλείο ..., αλλά με φοβίζει η διάρκεια της μπαταρίας!! Προβλέπω με βαριά χρήση να θέλει 2 φορές φόρτιση την ημέρα!!:p

Μακάρι να κάνω λάθος!! Το καλό είναι πως ανοίγει το καπάκι και βγαίνει η μπαταρία, οπότε μπορεί κάποιος ν' αγοράσει μια έξτρα!!

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτό το review που φτιάχνει το Flipboard

αλλά και κάπου αλλού το είδα ότι λάγκαρε!

Καλά δεν είναι και τόσο σημαντικό αυτό αν συμβαίνει καμιά φορά.

 

Πάντως η κάμερα είναι καλή και στις φωτό και στο βίντεο.

Η οθόνη σε κλειστούς χώρους θα είναι εντυπωσιακή και στον ελληνικό ήλιο :blink: άστα.

Μπαταρία στη 1 μέρα και κάτι ψιλά (τους είδα στη παρουσίαση να το ψιλομάσανε το 1 γεμάτη μέρα).

Το παντοφλέ μέγεθος το χουμε πάρει πια απόφαση για τα κορυφαία μοντέλα.

Ένα βελτιωμένο (σίγουρα) S3 που θα μπορούσε να ταν και Note αν του χαν οπή να βάζεις μια γραφίδα.

 

Εγώ το σκέφτομαι, όταν με το καλό έρθει, με 2ο το ZL που μπορεί και να μην έρθει με + του 2ου το κουμπί της κάμερας αλλά (σε κλειστούς χώρους) νομίζω με λίγο κατώτερη οθόνη και κάμερα. Το One απογοητεύει νομίζω με την κάμερα του και με την (πλαισίου) τιμή των 729ε.

 

Και αυτό είναι ένα ζήτημα. Το με τι τιμή ακριβώς θα ρθει. Αν π.χ. εμφανιστεί στα πλαίσιοπαμπλίκια με 599ε και συνεχίσει πτωτικά και με τα σκρούτζια τότε το S4 θα σαρώσει τον ανταγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Ιδια μπαταρια σχεδον με το Νοτε αλλα 4πυρηνο και με διπλασια αναλυση? Θεωρω πως ειναι δυσκολα τα πραματα...χρειαζοταν μια 3000 τουλαχιστον...αν χωραει βεβαια...;)
Link to comment
Share on other sites

Μαθαμε τιποτα για το ποτε θα κυκλοφορησει (στο περιπου παντα)? Τελος Απριλιου ειπανε μονο στην παρουσιαση.

1 μηνα στην ουσια πριν κλεισει χρονο το s3. Δεν το βρισκω "φαουλ"

Link to comment
Share on other sites

χάλια μαύρα ατελείωτα, καλά δεν είδαν το HTC ONE η το SONY Z που σχίζουν από εμφάνιση?

 

Σαν να παρουσίασε η fiat το νέο μοντέλο PUNTO που είναι ακριβός το ίδιο με το UNO του 1980 λίγο πιο μεγάλο. Πλάκα μας κάνουν αν η εξελίξεις ήταν έτσι ακόμα θα ήμασταν με κάρα μην ξεχνάμε ότι 1 χρόνος στα ηλεκτρονικά είναι σαν δεκαετία στα αμάξια.

 

Και άντε βγάλανε το s3 με καλύτερα χαρακτηριστικά γιατί τόσο διαφήμιση για την παρουσίαση, γιατί τόσo αποκρυψη? ντρεπονταν?

Link to comment
Share on other sites

Το Γερμανικό Saturn έδωσε τιμή 649 ευρώ, οπότε για εδώ ξεκινάμε το λιγότερο από 699 και βλέπουμε:(:mad:
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

ολοιδιο με το 3 μου φαινεται...τα χαρακτηριστικα ειναι τελεια...περιμενουμε για μια ενδεικτικη τιμη

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

μετα απο σχεδον μια μερα θελω να γραψω τις εντυπωσεις μου απο την χθεσινη παρουσιαση.

 

Το κινητο ηδη εχει καταφερει ενα πραγμα....μια μεγαλη φετα να το θελουν και μια αλλη φετα να το μισουν και να πηγαινουν εναλλακτικα στο ΟΝΕ ,οχι τοσο στο Ζ μια και οποιος παει στο Ζ παει λογω κατασκευης ανθεκτικοτητας περισσοτερο(πραημα που καταλαβαινω)

 

Γιατι ομως αυτο το μισος...;Μηπως ολοι ηθελαν ενα κινητο σαν το Armani,Omnia7 με αλουμινιο;

Ηθελαν αλλο design?

εχουν κουραστει με ενα προιον;

Εγω το καταλαβαινω...οπως ενας εχει κουραστει με ενα πχ iPhone να που τωρα κουραστηκε με την Sammy και το γνωστο touchwiz.

Α! το iPhone! να λοιπον...τα καταφερε η Σαμμυ....εχει κτησει αυτο που ηθελε...με πολυ δουλεια και διαφημιση...εκανε εναν εναλλακτικο παιχτη στο μηλο στα ματια του απλου κοινου...

 

Αρα τωρα για να ξεχωριζει λογικα καποιος απο τα προβατακια πρεπει να εχει ΟΝΕ ,Ζ;

χμμ

για να δουμε λιγο...

βλεπεις τα δυο κινητα s4,s3 και νομιζεις ειναι ομοια...ομως δεν εχουν ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

εχουν ιδια ...φιλοσοφια...αλλα σε ΟΛΑ τα αλλα...το 4αρι ειναι διαφορετικο!

καμερα οθονη μπαταρια βαρος μικροφωνα αισθητηρες επεξεργαστες μνημες πλαστικα κεντρικο πληκτρο γυαλι ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ειναι διαφορετικα...

ειναι σαφως καλυτερα...και πιστευω πλεον το 4αρι ειναι το πιο ωριμο προιον της Σαμμυ...

οσο γελοια ηταν η παρουσιαση...τοσο αρτιο προιον ειναι.

Το 4αρι ειναι κινητο...πανω απο ολα...ειναι ελαφρυ ...σχετικα μικρο σε σχεση με την οθονη του...μαλλον το πιο γρηγορο...με πολυ καλη οθονη και καμερα...και μπαταρια καλητερη απο ολους τους αλλους μεγαλους...

Αρα γιατι τοσο μισος;

Ποτε δεν ηθελα unibody... ποτε δεν ηθελα μονο αλουμινιο...πιστευω η καλυτερη επιλογη θα ηταν κατι σαν το Ομνια7,HD2 με πλαστικο ποιοτικο και καπακι πισω αλουμινιου...

ομως οι τυποι σου λενε...κοιτα με λιγα χρηματα το εχεις κουνουριο...ειναι πιο ελαφρυ...και...το καλοκαιρι ΔΕΝ ΚΑΙΕΙ...

οποιος εχει macbook pro ή ειχε iPad 4 ξερει τι λεω...

 

Για μενα το κινητο αξιζει...δεν ειναι η σειρα 1 της bmw ουτε η A class της Merc αλλα ειναι ενα Γκολφ...

ναι αυτο το Γκολφ που εχει χωρους,εχει καλο πατημα,ειναι απροσωπο,αλλα τα κανει ολα μια χαρα και κοντευει το τελειο.

ειναι δηλαδη all rounder...

ετσι και το Σ4.

εχει οθονη μεγαλη σε μικρο πακετο,μπαταρια μεγαλη ενω ειναι λεπτο,εχει χωρητικοτητα οση θελεις εσυ,δυναμη μεγαλη,ram ddr3,και αν σου πεσει με μικρο κοστος το εχεις καινουριο.Μαζι με ολα αυτα εχεις υποστηριξη απο την κοινοτητα,ΑΛΛΑ και απο την εταιρια μια και το βγαζει ηδη με 4.2.2

 

που θελω να καταληξω...

ολοι το βριζουμε...αντε και εγω σε καποια σημεια...αλλα ακομα και αν παρουμε αλλο μεσα μας ξερουμε οτι ειναι το καλυτερο...γιατι απλα ισχυει.

 

δεν εχω χρηματα για να το αγορασω αμεσως μολις βγει,ομως αν διεθετα αυτο θα αγοραζα.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Ιδια μπαταρια σχεδον με το Νοτε αλλα 4πυρηνο και με διπλασια αναλυση? Θεωρω πως ειναι δυσκολα τα πραματα...χρειαζοταν μια 3000 τουλαχιστον...αν χωραει βεβαια...;)

Προφανώς εννοείς το note 1 και όχι το 2.Το note 1 έχει 2500mah μπαταρία και το note 2 3100mah και η αυτονομία του δεύτερου με αναβαθμισμένα όλα τα χαρακτηριστικά πλην της λιγο μικρότερης ανάλυσης οθόνης 1280*720 αντι 1280*800 έχει την διπλάσια αυτονομία.Επισης το s3 με 4πυρηνη cpu,περίπου 10% μικρότερη μπαταρία από το note 1 έχει καλύτερη αυτονομία.Πιθανολογώ λοιπόν ότι το s4 θα έχει καλύτερη αυτονομία.Ναι ισως δε θα φτάνει το note 2 αλλά θα ειναι πάνω από τον ανταγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

http://techblog.gr/mobile/samsung-galaxy-s-4-snapdragon-600-7070/

Δείτε αυτό και βγάλτε μόνοι σας το συμπέρασμα, νομίζω ότι η σαμυ άρχισε να κάνει Μ@ και να έχει πελάτες δυο κατηγοριών μεγάλο ξενερωμα για μένα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αν σας περισσεύουν λεφτά και βαριέστε να γράψετε σε ένα χαρτί ή στο excel το βάρος σας και τις σφίξεις σας μπορείτε να αγοράσετε και αυτά τα αξεσουάρ.

 

http://mobihealthnews.com/20853/samsung-previews-health-app-new-trackers-with-s4-launch/

Link to comment
Share on other sites

μετα απο σχεδον μια μερα θελω να γραψω τις εντυπωσεις μου απο την χθεσινη παρουσιαση.

 

Το κινητο ηδη εχει καταφερει ενα πραγμα....μια μεγαλη φετα να το θελουν και μια αλλη φετα να το μισουν και να πηγαινουν εναλλακτικα στο ΟΝΕ ,οχι τοσο στο Ζ μια και οποιος παει στο Ζ παει λογω κατασκευης ανθεκτικοτητας περισσοτερο(πραημα που καταλαβαινω)

 

Γιατι ομως αυτο το μισος...;Μηπως ολοι ηθελαν ενα κινητο σαν το Armani,Omnia7 με αλουμινιο;

Ηθελαν αλλο design?

εχουν κουραστει με ενα προιον;

Εγω το καταλαβαινω...οπως ενας εχει κουραστει με ενα πχ iPhone να που τωρα κουραστηκε με την Sammy και το γνωστο touchwiz.

Α! το iPhone! να λοιπον...τα καταφερε η Σαμμυ....εχει κτησει αυτο που ηθελε...με πολυ δουλεια και διαφημιση...εκανε εναν εναλλακτικο παιχτη στο μηλο στα ματια του απλου κοινου...

 

Αρα τωρα για να ξεχωριζει λογικα καποιος απο τα προβατακια πρεπει να εχει ΟΝΕ ,Ζ;

χμμ

για να δουμε λιγο...

βλεπεις τα δυο κινητα s4,s3 και νομιζεις ειναι ομοια...ομως δεν εχουν ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

εχουν ιδια ...φιλοσοφια...αλλα σε ΟΛΑ τα αλλα...το 4αρι ειναι διαφορετικο!

καμερα οθονη μπαταρια βαρος μικροφωνα αισθητηρες επεξεργαστες μνημες πλαστικα κεντρικο πληκτρο γυαλι ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ειναι διαφορετικα...

ειναι σαφως καλυτερα...και πιστευω πλεον το 4αρι ειναι το πιο ωριμο προιον της Σαμμυ...

οσο γελοια ηταν η παρουσιαση...τοσο αρτιο προιον ειναι.

Το 4αρι ειναι κινητο...πανω απο ολα...ειναι ελαφρυ ...σχετικα μικρο σε σχεση με την οθονη του...μαλλον το πιο γρηγορο...με πολυ καλη οθονη και καμερα...και μπαταρια καλητερη απο ολους τους αλλους μεγαλους...

Αρα γιατι τοσο μισος;

Ποτε δεν ηθελα unibody... ποτε δεν ηθελα μονο αλουμινιο...πιστευω η καλυτερη επιλογη θα ηταν κατι σαν το Ομνια7,HD2 με πλαστικο ποιοτικο και καπακι πισω αλουμινιου...

ομως οι τυποι σου λενε...κοιτα με λιγα χρηματα το εχεις κουνουριο...ειναι πιο ελαφρυ...και...το καλοκαιρι ΔΕΝ ΚΑΙΕΙ...

οποιος εχει macbook pro ή ειχε iPad 4 ξερει τι λεω...

 

Για μενα το κινητο αξιζει...δεν ειναι η σειρα 1 της bmw ουτε η A class της Merc αλλα ειναι ενα Γκολφ...

ναι αυτο το Γκολφ που εχει χωρους,εχει καλο πατημα,ειναι απροσωπο,αλλα τα κανει ολα μια χαρα και κοντευει το τελειο.

ειναι δηλαδη all rounder...

ετσι και το Σ4.

εχει οθονη μεγαλη σε μικρο πακετο,μπαταρια μεγαλη ενω ειναι λεπτο,εχει χωρητικοτητα οση θελεις εσυ,δυναμη μεγαλη,ram ddr3,και αν σου πεσει με μικρο κοστος το εχεις καινουριο.Μαζι με ολα αυτα εχεις υποστηριξη απο την κοινοτητα,ΑΛΛΑ και απο την εταιρια μια και το βγαζει ηδη με 4.2.2

 

που θελω να καταληξω...

ολοι το βριζουμε...αντε και εγω σε καποια σημεια...αλλα ακομα και αν παρουμε αλλο μεσα μας ξερουμε οτι ειναι το καλυτερο...γιατι απλα ισχυει.

 

δεν εχω χρηματα για να το αγορασω αμεσως μολις βγει,ομως αν διεθετα αυτο θα αγοραζα.

+10000000000

Πολυ καλη προσέγγιση στο ολο θεμα...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός για root με το που το πάρω στα χέρια μου. :D

 

http://techblog.gr/mobile/samsung-galaxy-s-4-snapdragon-600-7070/

Δείτε αυτό και βγάλτε μόνοι σας το συμπέρασμα, νομίζω ότι η σαμυ άρχισε να κάνει Μ@ και να έχει πελάτες δυο κατηγοριών μεγάλο ξενερωμα για μένα αυτό.

 

Κάθε χρόνο λένε πως το καινούριο Galaxy δεν θα έχει Amoled και δεν θα έχει τον Exynos επεξεργαστη. Και κάθε χρόνο αποδεικνυέται το αντίθετο.

 

Edit: Τζάμπα κράξιμο έριξα. Πάντως θεωρώ το techblog αρκετά αναξιόπιστο. Για να παίρνει views ανεβάζει ό,τι κάτσει.

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

σας παρακαλώ, αν ποτέ κανείς το δει σε οποιοδήποτε μέρος και μαγαζί αυτού του κόσμου την έκδοση με τις δυο (2) κάρτες ΣΙΜ να το αναφέρει κατευθείαν γιατί έχω ψηθεί τρελά με το κινητό. Και μιας το δίκαρτο είναι αυτό που με ενδιαφέρει και το ψάχνω, ένα ποστ, ένα λινκ και θα σας ήμουν ευγνώμων.

 

Ευχαριστώ,

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός για root με το που το πάρω στα χέρια μου. :D

 

 

 

Κάθε χρόνο λένε πως το καινούριο Galaxy δεν θα έχει Amoled και δεν θα έχει τον Exynos επεξεργαστη. Και κάθε χρόνο αποδεικνυέται το αντίθετο.

 

Edit: Τζάμπα κράξιμο έριξα. Πάντως θεωρώ το techblog αρκετά αναξιόπιστο. Για να παίρνει views ανεβάζει ό,τι κάτσει.

 

http://www.gsmarena.com/samsung_i9500_galaxy_s4-5125.php

Τπ ιδο λεει και εδω δες το στο CPU...CPU Quad-core 1.6 GHz Cortex-A15 & quad-core 1.2 GHz Cortex-A7

Να δούμε που θα κυκλοφορήσει το ένα και που το άλλο... όπως το νοτε με δυο κάρτες δεν ήρθε ποτέ στην ευρωπη.. είμαστε μικρή αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

σας παρακαλώ, αν ποτέ κανείς το δει σε οποιοδήποτε μέρος και μαγαζί αυτού του κόσμου την έκδοση με τις δυο (2) κάρτες ΣΙΜ να το αναφέρει κατευθείαν γιατί έχω ψηθεί τρελά με το κινητό. Και μιας το δίκαρτο είναι αυτό που με ενδιαφέρει και το ψάχνω, ένα ποστ, ένα λινκ και θα σας ήμουν ευγνώμων.

 

Ευχαριστώ,

 

Καλημέρα. Το ανακοίνωσαν στο etotalk και από κάτω στα review το επιβεβαιώνουν ως dual sim (το 9502) και ότι θα κυκλοφορήσει μέσα στον Μάιο. (Στο ίδιο site έχουν διαθέσιμο και το note II dual sim N7102, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να πάρεις τόσο ακριβή συσκευή, και να μην έχεις εγγύηση. Ίσως αν περίμενες να έρθει εδώ στην Ελλάδα ή τουλάχιστον Ευρώπη για να έχεις και εγγύηση, να είναι καλύτερα)

Edited by fasteagle
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην κολλάτε στο θέμα επεξεργαστή με τόσο λάθος τρόπο (λέω λάθος σε σχέση με την κριτική που κάνετε σε διάφορα forae/sites). Το κινητό θα φέρει 2 τύπους επεξεργαστών, τον Exynos Octa με υποστήριξη 3G δικτύων και τον Snapdragon 600 με υποστήριξη 4G LTE. Κατά πάσα πιθανότητα και επειδή ακόμα και στην Ελλάδα μπήκαμε στον χορό του LTE θα δούμε στην Ευρώπη μόνο την έκδοση με τον Snapdragon και όχι με τον Exynos. Δεν ξέρω βέβαια τί μπορεί να αλλάξει μέχρι τον Απρίλιο αλλά κατά πάσα πιθανότητα έτσι θα έχουν τα πράγματα. Κι εγώ δεν καταλαβαίνω βέβαια γιατί θα βάλουν τον "οκταπύρηνο", που θεωρητικά είναι πιο οικονομικός από ενεργειακή άποψη, να υποστηρίζει 3G δίκτυα μόνο αλλά φαντάζομαι πως η Samsung ξέρει καλύτερα τις δυνατότητες του κάθε επεξεργαστή.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Το μοντελο GT - i9500 με τον Exynos Octa δεν έχει 4G (LTE) και δεν θα κυκλοφορίσει Ελλάδα.

 

Το μοντέλο που θα έρθει στην Χώρα μας είναι το GT - i9505 με τον Snapdragon 600 και 4G (LTE)

Στις αγορες Γερμανιάς και Αγγλίας εμφανίστηκε το συγκεκριμένο μοντελο 4G (LTE) για προπαραγγελια.

 

Οσο για τις επιδόσεις σε κάποια reviews που είδα που τέσταραν και τα 2 μοντέλα (Exynos Octa,Snapdragon 600) ο Snapdragon είχε καλύτερες επιδόσεις στα Benmarks.

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλλω πως θα κυκλοφορήσει ο snap στην Ελλάδα. Έχουμε παράδοση στον Exynos. Δεν έχετε βαρεθεί κάθε χρόνο τις ίδιες θεωρίες;

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έδωσε την εντύπωση ενός S3 Plus. Ότι θα πουλήσει, θα πουλήσει αλλά μπορούσε πιστεύω να έχει κάνει κάτι στο σχεδιασμό έστω και λίγο διαφορετικό..
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...