Jump to content

Αξία παλαιών νομισμάτων


destiny1983
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προφανώς Symo δεν ασχολείσαι με τη συλλογη νομισμάτων. Τότε γιατι αντιδράς έτσι; Για να λένε κάτι, κάποια άτομα εδω μέσα σημαίνει ότι ασχολούνται και γνωρίζουν κάτι παραπάνω.

Οι πιο πολλές Χρυσές Λίρες Αγγλίας έχουν κάποιες συγκεκριμένες τιμές για τους συλλεκτες (αναλογα το έτος και την κατασταση της λιρας). Φυσικα η τράπεζα τις αγοράζει όλες στην ίδια τιμή. Τα υπολοιπα χρυσα νομίσματα (οχι λίρες), κάποιος που δεν ασχολείται μπορει να τα περάσει για λίρες. Υπάρχουν όμως χρυσα νομισματα που κοστιζουν 75 e και άλλα που κοστίζουν 20000 e. Εγω ζητησα περιγραφή, μήπως και μιλαμε για αλλο νόμισμα και όχι για τις κοινες λίρες Αγγλίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

to fantasthka oti 8a einai o agios gevrgios apla epeidh me rwthsan na perigrapsw akribws tis 2 pleures tou nomismatos gi'ayto to periegrapsa etsi!Opote apo oti katalaba an paw sthn trapeza ths ellados 8a thn agorasoun swsta?

 

Btw (μιας και με βάλατε να αρχίσω να προσέχω σε ποιόν μιλάω :p ), η destiny1983 πότε έγινε elenakiven; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ωπππππ!!!!! σωστος και παρατηρητικος ο Symos:blink: :X :cry: Παντως σε ενα γρηγορο τσεκ γραφουν και αλλου "μαζι" σε διαφορα θεματα........μηπως ειναι τιποτα αδερφια και βιαστηκαμε να βγαλουμε συμπερασματα:X ??????.

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Btw (μιας και με βάλατε να αρχίσω να προσέχω σε ποιόν μιλάω :p ), η destiny1983 πότε έγινε elenakiven; :blink:

 

eixe kanei login h kollhth mou sto laptop mou kai eixe apo8hkeysei ta stoixeia ths me apotelesma na mpw mesa me to diko ths nickname kai na mhn to dw!Exw kai alla nicknames alla den sas ta lew...:lol: :lol: Ti allo 8a akousw...Btw 8a paw shmera sth trapeza ths ellados kai 8a thn dwsw opote kleinei to 8ema gia emena an 8elete sunexiste eseis kai egw to apogeyma 8a sas pw kai poso thn agorasan!

http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς Symo δεν ασχολείσαι με τη συλλογη νομισμάτων. Τότε γιατι αντιδράς έτσι; Για να λένε κάτι, κάποια άτομα εδω μέσα σημαίνει ότι ασχολούνται και γνωρίζουν κάτι παραπάνω.

Οι πιο πολλές Χρυσές Λίρες Αγγλίας έχουν κάποιες συγκεκριμένες τιμές για τους συλλεκτες (αναλογα το έτος και την κατασταση της λιρας). Φυσικα η τράπεζα τις αγοράζει όλες στην ίδια τιμή. Τα υπολοιπα χρυσα νομίσματα (οχι λίρες), κάποιος που δεν ασχολείται μπορει να τα περάσει για λίρες. Υπάρχουν όμως χρυσα νομισματα που κοστιζουν 75 e και άλλα που κοστίζουν 20000 e. Εγω ζητησα περιγραφή, μήπως και μιλαμε για αλλο νόμισμα και όχι για τις κοινες λίρες Αγγλίας.

 

ακριβως...

ουτε εγω ασχολουμαι με χρυσο κ.λ.π. αλλα απο προσωπικη και οικογενειακη εμπειρια ξερω οτι οι τιμες διαφερουν.

π.χ.1: μια ραβδος χρυσου 100γραμμαριων στοιχιζει πολυ φθηνοτερα απο ενα μικροτερου βαρους!και αυτο ειναι αληθεια!

π.χ.2:αλλη αξια εχει μια λιρα που κοπηκε στα βυζαντινα χρονια και διασωζεται μεχρι σημερα και αλλη μια πουτ κοπηκε το 2000

δε λεω οτι η λιρα που για αυτη μιλαμε εδω ειναι βυζαντινη και κανει ενα καρο λεφτα.

αυτο που βλεπεις στο χρηματιστηριο ειναι μια στοιχειωδης τιμη για το χρυσο την στιγμη που το βλεπεις, για το χρυσο που κοβεται τωρα ομως!:)

Link to comment
Share on other sites

me ena grigoro psaksimo sto ebay vrika auto !

 

http://cgi.ebay.co.uk/1911-GEORGE-V-FULL-GOLD-SOVEREIGN_W0QQitemZ170013322811QQihZ007QQcategoryZ3408QQrdZ1QQcmdZViewItem

 

elpizo na einai to idio nomisma an kai den eimai sigouros

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι που το λεω αλλα κανεις λαθος!

λιρα με λιρα διαφερει πολυ!

υπαρχουν λιρες με αξια 1500ευρω και λιρες με αξια 80ευρω!

 

Ακριβώς έτσι, εξαρτάται από κοπή σπανιότητα μεταξύ άλλων. Η καλύτερη επένδυση είναι ράβδος χρυσού ή ακόμα καλύτερα κάποιο άλλο πολύτιμο μέταλλο (τον χρυσό δεν τον πολυεμπιστεύομαι ως μέσω κερδοσκοπίας σε δύσκολους καιρούς).

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

eixe kanei login h kollhth mou sto laptop mou kai eixe apo8hkeysei ta stoixeia ths me apotelesma na mpw mesa me to diko ths nickname kai na mhn to dw!Exw kai alla nicknames alla den sas ta lew...:lol: :lol: Ti allo 8a akousw...Btw 8a paw shmera sth trapeza ths ellados kai 8a thn dwsw opote kleinei to 8ema gia emena an 8elete sunexiste eseis kai egw to apogeyma 8a sas pw kai poso thn agorasan!

 

τελικα τι εκανες?

τη πουλησες?:confused:

Link to comment
Share on other sites

oxi telika den prolaba na paw logw douleias!Kapoia stigmh 8a paw!Otan einai 8a epanaferw to 8ema gia na mhn aporeite kai eseis!Sas eyxaristw gia tis apanthseis sas!
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
oxi den phga akomh sthn trapeza!thn tetarth 8a paw!pantws mou eipan oti h sygkekrimenh pianei 120-130 eurw!
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εχω αρκετες λιρες μεγαλης αξιας και εχουν περασει στην κατοχη μου τωρα ,οι οποιες χρονολουγουνται πριν 150 χρονια και οι οποιες εχουν εκτιμηθει απο εκτιμητη!.ειναι 96 κοματια και η αξια τους υπολογιζεται κοντα στα 150000 ευρο.βεβαια ουτε σκεψη μου περναει να τις δωσω..γιατι οσο παλιωνουν τοσο ανεβαινει η αξια τους.τωρα αν ερθει καμια δυσκολη στιγμη..μπορει να τις δωσω :p

 

Υ.Γ.επισης οσες ειναι χτυπημενες με αριθμο χανουν πολυ της αξιας τους!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εχω αρκετες λιρες μεγαλης αξιας και εχουν περασει στην κατοχη μου τωρα ,οι οποιες χρονολουγουνται πριν 150 χρονια και οι οποιες εχουν εκτιμηθει απο εκτιμητη!.ειναι 96 κοματια και η αξια τους υπολογιζεται κοντα στα 150000 ευρο.βεβαια ουτε σκεψη μου περναει να τις δωσω..γιατι οσο παλιωνουν τοσο ανεβαινει η αξια τους.τωρα αν ερθει καμια δυσκολη στιγμη..μπορει να τις δωσω :p

 

Υ.Γ.επισης οσες ειναι χτυπημενες με αριθμο χανουν πολυ της αξιας τους!

 

pou meneis eipame???:lol: :p :lol: :p

http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Βαλε τις λιρες σε θυριδα....

σε θυριδα ειναι..αυτο ελειπε να τις ειχα στο σπιτι :lol: :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να τις χερεσαι και ευχομαι νη μην τις χαλασεις ποτε.. να παει απο γενια σε γενια...
Link to comment
Share on other sites

ετσι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις! πρεπει να εισαι πολυ μ******:X για να χαλασεις τετοια παραδοση.οσο και σε δυσκολη στιγμη να βρεθεις..αυτα τα αφηνεις στην απεξω..γιατι αν τα δωσεις θα το εχεις βαρος για ολη την ζωη σου :worry: :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

115 eurw ekane telika!Phge h mama mou shmera kai thn edwse!

Φιλε μου η γνωμη μου ειναι οτι οι λιρες δεν δινονται... Τις κρατας για να αποκτησουν μεγαλυτερη αξια... Για μενα λαθος... Αλλα εσυ ξερεις καλυτερα..

Link to comment
Share on other sites

Μέταλα αγαπητοί,χαλκός,χρυσός και πλατίνα πήρανε τρελά τα πάνω τους εδώ και 2 χρόνια,μακράν το καλύτερο και σταθερότερο χρηματιστήριο αξιών ;)

δεν αξίζει για μικροποσά να πετάμε τέτοια κομμάτια.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...