Jump to content

Turbo-X Tablets (by Πλαίσιο)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

απόκτησα πρόσφατα το tablet turbo-x Spice IV 8'' και αντιμετωπίζω πρόβλημα στο πως να εισάγω φωτογραφίες και ταινίες σε αυτό.

Μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως να περάσω φωτογραφίες απο την μηχανή μου στο tablet και ακόμα πως να περάσω ταινίες απο το στικάκι μου;

Μπορεί να είναι πολύ απλό αλλά δε μπορώ να βγάλω άκρη. Οταν συνδέω κάτι απο τα παραπάνω με το tablet δε μου βγάζει κανένα μήνυμα ουτε τα περνάει αυτόματα. Τις ταινίες τις βλέπω στον player αλλά δε μπορώ να τις αποθηκεύσω και όσον αφορά τις φωτό δε τις βρίσκω σε καμία συλλογή.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! έχω και εγώ το turbo-x Spice IV 8 πως μπορώ να του περάσω αλλη ρομ γιατί ετσι οπως ειναι απο το πλαισιο ούτε το play store δν μπορείς να βαλεις! ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ειμαι πολυ καινουργιος στο χώρο.

αγορασα ενα Tablet από το πλαισιο. Το turbo-X HIVE III 3G. εχει λειτουργικό 4.1.1 jelly bean. Δεν εχει google play. δεν εντοπιζει θέση μεσω google maps. θελω να το κανω root μήπως και ξεπεράσω τα διαφορα θεμετακια. Γνωριζει κανενας τη διαδικασία????

 

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! έχω και εγώ το turbo-x Spice IV 8 πως μπορώ να του περάσω αλλη ρομ γιατί ετσι οπως ειναι απο το πλαισιο ούτε το play store δν μπορείς να βαλεις! ευχαριστω!

 

Δεν γίνεται να περάσεις άλλη ROM .. μπορείς να κατεβάσεις από το Internet κάποιo εναλλακτικό Market όπως το http://www.1mobile.com

 

Καλησπέρα,

ειμαι πολυ καινουργιος στο χώρο.

αγορασα ενα Tablet από το πλαισιο. Το turbo-X HIVE III 3G. εχει λειτουργικό 4.1.1 jelly bean. Δεν εχει google play. δεν εντοπιζει θέση μεσω google maps. θελω να το κανω root μήπως και ξεπεράσω τα διαφορα θεμετακια. Γνωριζει κανενας τη διαδικασία????

 

Ευχαριστω!!

Δεν υπάρχει τρόπος να βάλεις Google play. Εχει μέσα το PLAISIO MARKET και μπορείς να βάλεις και κάποιο άλλο όπως το 1mobile από το Internet

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμαστε την παρακατω λυση.(πρεπει να πατησετε εκει που γραφει αξιολογησεις και προς το τελος της πρωτης σελιδας των αξιολογησεων εχει την λυση)

http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/tablets/tablet/Turbo-X-Tablet-Spice-IV-8-Bluetooth.htm

Edited by Terminator
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

απόκτησα πρόσφατα το tablet turbo-x Spice IV 8'' και αντιμετωπίζω πρόβλημα στο πως να εισάγω φωτογραφίες και ταινίες σε αυτό.

Μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως να περάσω φωτογραφίες απο την μηχανή μου στο tablet και ακόμα πως να περάσω ταινίες απο το στικάκι μου;

Μπορεί να είναι πολύ απλό αλλά δε μπορώ να βγάλω άκρη. Οταν συνδέω κάτι απο τα παραπάνω με το tablet δε μου βγάζει κανένα μήνυμα ουτε τα περνάει αυτόματα. Τις ταινίες τις βλέπω στον player αλλά δε μπορώ να τις αποθηκεύσω και όσον αφορά τις φωτό δε τις βρίσκω σε καμία συλλογή.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Λοιπόν κάνε τα εξής:

Συνδέεις μέσω του αντάπτορα που έχει η συσκευασία το USB Stick στο Tablet

Στο Menu των εφαρμογών και στο εικονίδιο "εξερευνητής" βρίσκεις το USB Stick -βρίσκεις την φωτό - κρατάς πατημένη την φωτό - σου βγάζει επιλογή copy και μετά την κάνεις Paste στον εσωτερικό χώρο του tablet

 

Ελπίζω να σε βοήθησα :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σας ειμαι καινουριο μελος στο site και ελπιζω να βρω μια απαντηση που με ενδιαφερει. Εχω το Turbo-x spice III 8'' την εκδoση 4.0.4 και θελω να παω στην 4.1 αλλα δεν ξερω τον τροπο.. το ταμπλετ το εχω κανει root και δεν ξερω αν γινεται η αναβαθμιση.. οποιος μπορει να βοηθησει...! Eυχαριστω :) Edited by fantomas1500
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σας ειμαι καινουριο μελος στο site και ελπιζω να βρω μια απαντηση που με ενδιαφερει. Εχω το Turbo-x spice III 8'' την εκδoση 4.0.4 και θελω να παω στην 4.1 αλλα δεν ξερω τον τροπο.. το ταμπλετ το εχω κανει root και δεν ξερω αν γινεται η αναβαθμιση.. οποιος μπορει να βοηθησει...! Eυχαριστω :)

 

πώς το έκανες root φίλε μου;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Αγόρασα ενα turbo-x λόγω μπάτζετ και ασχετοσύνης...Ψάχνω διάφορα στο ιντερνετ και εχω βρεί προβλημα σε δυο εφαρμογές που προσπαθώ να βάλω γιατι τις χρειάζομαι! Η μια ειναι η saba centra (οπου μου εχουν στείλει το αρχειο με επέκταση .dmg, το οποίο και δεν υποστηρίζει). Απο την έρευνα που εκανα θεωρώ οτι και το centra να μην είναι ισως βολευτώ με το saba meeting. H δεύτερη εφαρμογή ειναι το teamviewer. Οποια βοήθεια θα ήταν ανεκτίμητη!!!!! Απο που μπορώ να τις κατεβάσω είναι η ερώτηση και επίσης το tablet ειναι 7 ιντσων και με 3g. Tο λεω για να καταλάβετε το μοντέλο γιατι δεν το θυμάμαι.. (χωρις σιγουριά calltab πρεπει να λέγεται!)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χρόνια πολλά χριστος ανέστη. Έχω αγορασει εδω και κάποιους μήνες το spice iv. Όλα πηγαίναν πολύ καλά, μέχρι που μετά από φόρτιση που του έκανα όταν το ανοίγω μένει κολλημένο στο logo turbo x και δεν προχωράει παρακάτω. Καμιά ιδέα κανείς?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χρόνια πολλά χριστος ανέστη. Έχω αγορασει εδω και κάποιους μήνες το spice iv. Όλα πηγαίναν πολύ καλά, μέχρι που μετά από φόρτιση που του έκανα όταν το ανοίγω μένει κολλημένο στο logo turbo x και δεν προχωράει παρακάτω. Καμιά ιδέα κανείς?

 

Χρόνια πολλά!

Κουλό μου φαίνεται αυτό που έπαθες...Ετσι ξαφνικά έγινε? Πήρες κανενα τηλέφωμο στο σερβις;

Link to comment
Share on other sites

Το πήγα στο service, το είδαν και αυτοί ότι έκανε αυτό το πράγμα και το έστειλαν στα κεντρικά. Μέχρι το τέλος της εβδομάδας μου είπαν πως θα μ' έχουν πάρει τηλέφωνο να μου πουν, οπότε αναμένω
Link to comment
Share on other sites

Εκανα επιτυχώς root το strike 8 ενός φιλου σημερα κατεβασα και έτρεξα τους adb drivers απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=36523572 το αναγνωρίζει σαν Samsung αλά την δουλειά του την κάνει και για root εβαλα ετρεξα το προγραμμα του arouraios στην σελίδα 3 ελπίζω να βοήθησα
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα tablet turbo-x spice iv 8 το οποιο ξαφνικα αποφασισε να μην ξανανοιξει...

Ουσιαστικα στην εκκινηση, κολλαει στην οθονη android για χρονια...

το μονο που μ'ενδιαφερει ειναι να παρω με καποιον τροπο τα αρχεια μου backup.

Θελω να πιστευω οτι θα Υπαρχει καποια λυση...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Εκανα επιτυχώς root το strike 8 ενός φιλου σημερα κατεβασα και έτρεξα τους adb drivers απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=36523572 το αναγνωρίζει σαν Samsung αλά την δουλειά του την κάνει και για root εβαλα ετρεξα το προγραμμα του arouraios στην σελίδα 3 ελπίζω να βοήθησα

 

Το Spice 8 του φίλου σου είναι το IV ή κάποιο άλλο παλιότερο? Γιατί ο arouraios χρησιμοποίησε το cube root για 4.0.3 ενώ το Spice IV φοράει 4.1.1. Κάνει την ίδια δουλειά ή χρειάζεται άλλο προγραμματάκι?

Link to comment
Share on other sites

Το Spice 8 του φίλου σου είναι το IV ή κάποιο άλλο παλιότερο? Γιατί ο arouraios χρησιμοποίησε το cube root για 4.0.3 ενώ το Spice IV φοράει 4.1.1. Κάνει την ίδια δουλειά ή χρειάζεται άλλο προγραμματάκι?

 

Δεν ειναι το Spice 8 αλλά το Strike 8 και έγινε root με το cube root

 

εχω ενα tablet turbo-x spice iv 8 το οποιο ξαφνικα αποφασισε να μην ξανανοιξει...

Ουσιαστικα στην εκκινηση, κολλαει στην οθονη android για χρονια...

το μονο που μ'ενδιαφερει ειναι να παρω με καποιον τροπο τα αρχεια μου backup.

Θελω να πιστευω οτι θα Υπαρχει καποια λυση...:confused:

 

Δοκίμασε να κάνεις dada factory reset μέσα απο το stock recovery ίσως να ξεκολλήσει εγω που εκανα στο strike 8 δεν εχασε τίποτα απο τα dada απο την internal sd όπως φωτογραφίες κλπ παρα μόνο τις εγκατεστημενες εφαρμογές το διευκρινηζω διοτι συνήθως οταν κανεις wipe απο το stock recovery τα σβήνει όλα αυτο στο turbo x δεν συμβαίνει οπως δεν συμβαίνει και οταν κανεις επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων μέσα απο το μενού ρυθμίσεις ειλικρινά δεν κατάλαβα τι πραγματικά επαναφέρει

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το Spice 8 αλλά το Strike 8 και έγινε root με το cube root

 

Sorry δεν είδα καλά. Απ' τη χαρά μου μήπως βρήκα κάποιον που το χει κάνει το πέρασα για Spice. Ξέρει κανείς τη διαδικασία για root στο Spice IV 8''?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για όσους έχουν Turbo-X Spice IV.

Χωρίς να έχω κάνει καμία διαδικασία Root έκανα τα εξής:

1. Κατέβασα το Market και το GMail από εδώ http://www.mediafire.com/?cj4yi2o9392522i

2. Εγκατέστησα πρώτα το GMail και στη συνέχεια το Market (τα υπόλοιπα αρχεία που είναι στο zip δε μας ενδιαφέρουν) χωρίς να τα ανοίξω.

3. Έκανα Reboot και στη συνέχεια άνοιξα το GMail, συνδέθηκα στο λογαριασμό μου και μετά άνοιξα το Market το οποίο δούλευε κανονικά.

4. Κατέβασα τον Apex Launcher ο οποίος στο συρτάρι εφαρμογών εμφανίζει όλες τις εφαρμογές που έχει το tablet σε αντίθεση με τον μανίσιο launcher. Όλως παραδόξως εμφανίστηκε και η εφαρμογή Superuser. Την άνοιξα και επέλεξα την αυτόματη αποδοχή δικαιωμάτων superuser για όσες εφαρμογές το ζητήσουν.

5. Κατέβασα τον ES File Expert και δοκίμασα να απεγκαταστήσω εφαρμογές του συστήματος και να εγκαταστήσω καινούριες που δεν άφηνε πριν. Όλα δούλεψαν ρολόι.

 

PS. Δεν ξέρω πως και γιατί, αλλά το superuser ήταν ήδη μέσα στο tablet και όπως φαίνεται ήταν ήδη ρουταρισμένο. Αν έχει κι άλλος πρόβλημα με το ρουτάρισμα στο συγκεκριμένο tablet ας κάνει τα παραπάνω για να δούμε αν ήταν περίπτωση το δικό μου ή όχι. Ξαναλέω ότι δεν έκανα καμία προσπάθεια για root με κανένα τρόπο. Το tablet το πήρα χθες ολοκαίνουριο και δεν το συνέδεσα καν στο PC, απλώς προσπαθούσα να βάλω για αρχή το Google Market. Όλα τα υπόλοιπα μου βγήκαν τυχαία.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για όσους έχουν Turbo-X Spice IV.

Χωρίς να έχω κάνει καμία διαδικασία Root έκανα τα εξής:

1. Κατέβασα το Market και το GMail από εδώ http://www.mediafire.com/?cj4yi2o9392522i

2. Εγκατέστησα πρώτα το GMail και στη συνέχεια το Market (τα υπόλοιπα αρχεία που είναι στο zip δε μας ενδιαφέρουν) χωρίς να τα ανοίξω.

3. Έκανα Reboot και στη συνέχεια άνοιξα το GMail, συνδέθηκα στο λογαριασμό μου και μετά άνοιξα το Market το οποίο δούλευε κανονικά.

4. Κατέβασα τον Apex Launcher ο οποίος στο συρτάρι εφαρμογών εμφανίζει όλες τις εφαρμογές που έχει το tablet σε αντίθεση με τον μανίσιο launcher. Όλως παραδόξως εμφανίστηκε και η εφαρμογή Superuser. Την άνοιξα και επέλεξα την αυτόματη αποδοχή δικαιωμάτων superuser για όσες εφαρμογές το ζητήσουν.

5. Κατέβασα τον ES File Expert και δοκίμασα να απεγκαταστήσω εφαρμογές του συστήματος και να εγκαταστήσω καινούριες που δεν άφηνε πριν. Όλα δούλεψαν ρολόι.

 

PS. Δεν ξέρω πως και γιατί, αλλά το superuser ήταν ήδη μέσα στο tablet και όπως φαίνεται ήταν ήδη ρουταρισμένο. Αν έχει κι άλλος πρόβλημα με το ρουτάρισμα στο συγκεκριμένο tablet ας κάνει τα παραπάνω για να δούμε αν ήταν περίπτωση το δικό μου ή όχι. Ξαναλέω ότι δεν έκανα καμία προσπάθεια για root με κανένα τρόπο. Το tablet το πήρα χθες ολοκαίνουριο και δεν το συνέδεσα καν στο PC, απλώς προσπαθούσα να βάλω για αρχή το Google Market. Όλα τα υπόλοιπα μου βγήκαν τυχαία.

δεν ρωτας το πλαισιο απο περιεργεια αν ολα τα turbox tablets ειναι ρουταρισμενα?αν οχι ρωτα για το δικο σου ειδικα !
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για όσους έχουν Turbo-X Spice IV.

Χωρίς να έχω κάνει καμία διαδικασία Root έκανα τα εξής:

1. Κατέβασα το Market και το GMail από εδώ http://www.mediafire.com/?cj4yi2o9392522i

2. Εγκατέστησα πρώτα το GMail και στη συνέχεια το Market (τα υπόλοιπα αρχεία που είναι στο zip δε μας ενδιαφέρουν) χωρίς να τα ανοίξω.

3. Έκανα Reboot και στη συνέχεια άνοιξα το GMail, συνδέθηκα στο λογαριασμό μου και μετά άνοιξα το Market το οποίο δούλευε κανονικά.

4. Κατέβασα τον Apex Launcher ο οποίος στο συρτάρι εφαρμογών εμφανίζει όλες τις εφαρμογές που έχει το tablet σε αντίθεση με τον μανίσιο launcher. Όλως παραδόξως εμφανίστηκε και η εφαρμογή Superuser. Την άνοιξα και επέλεξα την αυτόματη αποδοχή δικαιωμάτων superuser για όσες εφαρμογές το ζητήσουν.

5. Κατέβασα τον ES File Expert και δοκίμασα να απεγκαταστήσω εφαρμογές του συστήματος και να εγκαταστήσω καινούριες που δεν άφηνε πριν. Όλα δούλεψαν ρολόι.

 

PS. Δεν ξέρω πως και γιατί, αλλά το superuser ήταν ήδη μέσα στο tablet και όπως φαίνεται ήταν ήδη ρουταρισμένο. Αν έχει κι άλλος πρόβλημα με το ρουτάρισμα στο συγκεκριμένο tablet ας κάνει τα παραπάνω για να δούμε αν ήταν περίπτωση το δικό μου ή όχι. Ξαναλέω ότι δεν έκανα καμία προσπάθεια για root με κανένα τρόπο. Το tablet το πήρα χθες ολοκαίνουριο και δεν το συνέδεσα καν στο PC, απλώς προσπαθούσα να βάλω για αρχή το Google Market. Όλα τα υπόλοιπα μου βγήκαν τυχαία.

εχω ενα tablet turbo-x spice iv 8 το οποιο ξαφνικα αποφασισε να μην ξανανοιξει...

Ουσιαστικα στην εκκινηση, κολλαει στην οθονη android για χρονια...

το μονο που μ'ενδιαφερει ειναι να παρω με καποιον τροπο τα αρχεια μου backup. Μπορω?

Θελω να πιστευω οτι θα Υπαρχει καποια λυση...

Link to comment
Share on other sites

δεν ρωτας το πλαισιο απο περιεργεια αν ολα τα turbox tablets ειναι ρουταρισμενα?αν οχι ρωτα για το δικο σου ειδικα !

 

Υποψιάζομαι ότι όλα είναι ρουταρισμένα αλλά με τον μανίσιο launcher δεν μπορείς να το καταλάβεις γιατί δεν σου εμφανίζει το superuser app. Κάτι που ενισχύει την υποψία μου είναι ότι η ROM που φοράει δεν είναι Custom οπότε για να βγάλανε το Google Play το GMail και άλλες τόσες εφαρμογές που είναι προεπιλεγμένες στις επίσημες Android ROMs θα πρέπει να το κάνανε Root από το Πλαίσιο. Γι αυτό και δεν μπορείς να απεγκαταστήσεις το Plaisio Market, γιατί την έχουν βάλει στα system apps το οποίο δεν γίνεται χωρίς Root. Τώρα μένει να αποδειχθεί και από άλλους...

 

εχω ενα tablet turbo-x spice iv 8 το οποιο ξαφνικα αποφασισε να μην ξανανοιξει...

Ουσιαστικα στην εκκινηση, κολλαει στην οθονη android για χρονια...

το μονο που μ'ενδιαφερει ειναι να παρω με καποιον τροπο τα αρχεια μου backup. Μπορω?

Θελω να πιστευω οτι θα Υπαρχει καποια λυση...

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το πας στο Service του Πλαισίου. Πιστεύω ότι θα μπορούν να σου πάρουν τα δεδομένα και να σου ξαναπεράσουν τη ROM απ' την αρχή. Ειδικά αν έγινε έτσι ξαφνικά όπως λες και δεν έχεις καμία ευθύνη τότε είναι και μέσα στην εγγύηση και είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ψάξει κανείς για κανένα Screen Protector για το Spice IV? Το πλαίσιο δεν έχει τίποτα για τα μοντέλα Turbo-X και στο ebay δεν μπορώ να βρω κανένα που να ταιριάζει στις διαστάσεις ακριβώς.
Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω το spice iv και εχει κολησει στην αρχικη οθονη που βγαζει την λεξη android και επειδη βλεπω πολους οτι το εχουν παθει αρα ειναι γενικο το κακο, μια απο αυτεσ τις μερες θα τους το παω κ γω να τους το κοτσαρω στην μουρη. Οι προλαλησαντες με το ιδιο προβλημα που το πηγαν πλαισιο ας μας πουν τι τους ειπαν απο πλαισιο. Πληροφοριακα το spice iv επειδη βλεπω ρωτατε μερικοι ειναι ρουταρισμενο απο το πλαισιο εξ αρχης Edited by Ippotas
Link to comment
Share on other sites

Οι προλαλησαντες με το ιδιο προβλημα που το πηγαν πλαισιο ας μας πουν τι τους ειπαν απο πλαισιο. Πληροφοριακα το spice iv απο το πλαίσιο επειδη βλεπω ρωτατε μερικοι ειναι ρουταρισμενο απο το πλαισιο εξ αρχης

 

Από που είπες ότι το πήρες;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...