Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9506)


fits13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Μιας και είμαι αρχάριος σε ότι εχει να κάνει με το andoid και samsung, όντας για χρόνια fun άλλης/ξεπερασμένης πια πλατφόρμας κινητών, συμβιβάζομαι στην ιδέα να ασχοληθώ ποιο ενεργά με το συγκεκριμένο τηλ. μιας και βλέπω ότι τα specs είναι αρκετά καλά και οι εντυπώσεις σας ικανοποιητικές.

 

Ξοδεύοντας αρκετό χρόνο στις σελίδες και τους οδηγούς του φορουμ, τελικά πιστεύω πως μπερδευτικα με τα τοσα threds και posts που υπάρχουν.:(

 

Γι'αυτό και αποφάσισα να θέσω τις απορίες μου (τις πιο βασικες για αρχή) και να απευθυνθώ στην πολύτιμη βοήθεια/εμπειρία σας. Στο δια ταύτα λοιπόν, θα ήθελα να πληροφορηθώ πιο συγκεκριμένα:

 

1.Αν υπάρχει συμβατότητα μεταξύ των firmwares του 9505 με το 9506. Αν όχι που υπάρχουν για το 06?

2.Τι πρέπει να προηγείται πρώτα, η αναβαθμιση του λογισμικού ή το root?

3.Αν ο οδηγός αυτός ισχύει και για το 06 ή όχι (π.χ. ως προς το CF-Αuto-Root κλπ.)

4.Ποιά η διαφορά αν το αγοράσω από κάποιο skroutzομάγαζο σε σχέση με κάποιο άλλο γνωστό/επίσημο, αφού λογικά θα αναβαθμίσω το firmware στο ελληνικό. Root λογικά και στα δύο χρειάζεται..

5.Για να γίνω un-root σημαίνει ότι πρέπει να κάνω και downgrade to firmware παράλληλα? (Δεν ξέρω, γίνεται αυτό?)

6.Επίσης διαβάζοντας το επίσημο θέμα για το KNOX... μάλλον μπερδεύτηκα. Πρακτικά χρειάζεται ή όχι και στη διαδικασία αυτή γίνεται rollback ή όχι. Πάει μαζί με το rout ή γίνεται με άλλη διαδικασία? Τι κερδίζω με αυτό?

 

Μην θεωρήσετε ότι περιμένω τις απαντήσεις έτοιμες. :(

 

Αυτά για αρχή... ευχαριστώ όσους απαντήσουν!

Edited by dimlou
http://briefcase.pathfinder.gr/download/dimlou/22620/265402/0/logo_aekfanclub.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1) συμβατότητα αν εννοείς αν έχουν το ίδιο firmware όχι έχουν διαφορετικό, παρόλα αυτά μπορούν να δεχθούν τις ίδιες εφαρμογές, ΌΧΙ όμως και τα ίδια custom firmwares

 

2) Εδώ με φαίνεται ότι κάπου έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα, root είναι το ξεκλείδωμα του κινητού, μετά το root το κινητό δεν θα δέχεται εργοστασιακές αναβαθμίσεις καθώς θα έχει πειραχτεί το KNOX μια εφαρμογή που ανιχνεύει αν έχει <<πειραχτεί>> το λογισμικό του κινητού, επίσης χάνεις την εργοστασιακή εγγύηση. Υπάρχει τρόπος να το κάνεις root χωρίς να πειραχτεί το KNOX αλλά πάλι δεν ξέρω αν θα δέχεται επίσημες αναβαθμίσεις μετά, ας σε απαντήσει καλύτερα καποιος που το έχει κάνει αυτό. Οπότε πρίν το κάνεις root καλύτερα να το κάνεις αναβάθμιση πρώτα.

 

3) Ότι θες για διαδικασίες root και custom firmware μπαίνε στο xda developers, για ρουτ διαδικασία στο 9506

 

 

4) Το 9506 δεν εισήχθη επίσημα απο την ελληνική αντιπροσωπεία οπότε δεν πρόκειται να το βρείς σε κανένα επίσημο/γνωστό μαγαζί, κανένα πρόβλημα όμως εγγύηση θα έχεις κανονικά, root δεν είναι απαραίτητο να κάνεις σε καμιά περίπτωση είναι είπαμε κάτι εκτός εργοστασιακών ρυθμίσεων, η αλλαγή γλώσσας στα ελληνικά ΔΕΝ θεωρείται αναβάθμιση firmware

 

5) όχι καμία σχέση το ένα με το άλλο βλέπε το 1) για το τι εστί root

 

6) αν δεν πειραχτεί το KNOX (βλ. 2) και κάνεις unroot μετά τότε το κινητό σου θα είναι πάλι φουλ εργοστασιακό οπότε αν χρειαστεί να το στείλεις αντιπροσωπία για σέρβις δεν θα το καταλάβούν ότι το <<πείραξες>> αυτό κερδίζεις.

Edited by stealth1379
Link to comment
Share on other sites

Απλως με τον τροπο που ανεφερες για root, εχουμε knox void και εγγυηση τελος. Αν θελουμε root χωρις να πειραχτει ο knox αυτο γινεται με towelroot
Link to comment
Share on other sites

αλλο το E330s αλλο το i9506!!!ειναι κορεατικη εκδοση το πρωτο και το αλλο ειναι ευρωπαικη!!!root δεν ξεκλειδωνουμε...Ξεριζωνουμε!!οταν λες ξεκλειδωμα αναφερεσαι σε bootloader!!!υπαρχεις τροπος για root χωρις να πεσει σε 0/1 ο διακοπτης!!!με το towelroot αλλιως με τον πατροπαροδοτο τροπο του chaifire cf-auto-root!!! για unroot ξαναπερνας το filmware μεσω odin και εισαι ετοιμος Edited by ernesto1983
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Απλως με τον τροπο που ανεφερες για root, εχουμε knox void και εγγυηση τελος. Αν θελουμε root χωρις να πειραχτει ο knox αυτο γινεται με towelroot

 

Ναι το ξέρω, με towelroot όπου δεν πειράζεται το knox τι γίνεται μετα με τις εργοστασιακές αναβαθμίσεις τις βρίσκει να τις κάνει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αλλο το E330s αλλο το i9506!!!ειναι κορεατικη εκδοση το πρωτο και το αλλο ειναι ευρωπαικη!!!root δεν ξεκλειδωνουμε...Ξεριζωνουμε!!οταν λες ξεκλειδωμα αναφερεσαι σε bootloader!!!υπαρχεις τροπος για root χωρις να πεσει σε 0/1 ο διακοπτης!!!με το towelroot αλλιως με τον πατροπαροδοτο τροπο του chaifire cf-auto-root!!! για unroot ξαναπερνας το filmware μεσω odin!!

 

οκ το διόρθωσα να μην μπερδευτεί κανείς, με το ξερίζωμα γίνεται στην πράξη και ξεκλείδωμα αρκετών δυνατοτήτων που δεν μπορουσες να έχεις πρίν για αυτό το είπα έτσι

Link to comment
Share on other sites

1) συμβατότητα αν εννοείς αν έχουν το ίδιο firmware όχι έχουν διαφορετικό, παρόλα αυτά μπορούν να δεχθούν τις ίδιες εφαρμογές, ΌΧΙ όμως και τα ίδια custom firmwares

 

2) Εδώ με φαίνεται ότι κάπου έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα, root είναι το ξεκλείδωμα του κινητού, μετά το root το κινητό δεν θα δέχεται εργοστασιακές αναβαθμίσεις καθώς θα έχει πειραχτεί το KNOX μια εφαρμογή που ανιχνεύει αν έχει <<πειραχτεί>> το λογισμικό του κινητού, επίσης χάνεις την εργοστασιακή εγγύηση. Υπάρχει τρόπος να το κάνεις root χωρίς να πειραχτεί το KNOX αλλά πάλι δεν ξέρω αν θα δέχεται επίσημες αναβαθμίσεις μετά, ας σε απαντήσει καλύτερα καποιος που το έχει κάνει αυτό. Οπότε πρίν το κάνεις root καλύτερα να το κάνεις αναβάθμιση πρώτα.

 

3) Ότι θες για διαδικασίες root και custom firmware μπαίνε στο xda developers, για ρουτ διαδικασία στο 9506

 

 

4) Το 9506 δεν εισήχθη επίσημα απο την ελληνική αντιπροσωπεία οπότε δεν πρόκειται να το βρείς σε κανένα επίσημο/γνωστό μαγαζί, κανένα πρόβλημα όμως εγγύηση θα έχεις κανονικά, root δεν είναι απαραίτητο να κάνεις σε καμιά περίπτωση είναι είπαμε κάτι εκτός εργοστασιακών ρυθμίσεων, η αλλαγή γλώσσας στα ελληνικά ΔΕΝ θεωρείται αναβάθμιση firmware

 

5) όχι καμία σχέση το ένα με το άλλο βλέπε το 1) για το τι εστί root

 

6) αν δεν πειραχτεί το KNOX (βλ. 2) και κάνεις unroot μετά τότε το κινητό σου θα είναι πάλι φουλ εργοστασιακό οπότε αν χρειαστεί να το στείλεις αντιπροσωπία για σέρβις δεν θα το καταλάβούν ότι το <<πείραξες>> αυτό κερδίζεις.

 

Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Άρα λοιπόν από όσα καταλαβαίνω, αν υποθέσουμε ότι πάμε στην περίπτωση που πετύχουμε το root χωρίς να πειράξουμε το KNOX, για να βάλουμε κάποιο updated firmware πρέπει να κάνουμε un-root, update και μετά πάλι root.:O

 

Και επίσης όσοι εχουν κάνει root και έχει πειραχτεί το ΚΝΟΧ, αυτόματα αποκλείονται από τη δυνατότητα νέας αναβάθμισης......Αναρωτιέμαι αν είναι επιθυμητό αυτό....δηλ, να μην μπορείς να έχεις αναβαθμίσεις και εγγύηση μόνο και μόνο αποκτώντας έξτρα πρόσβαση σαν super user? :blink:

 

Και κάτι τελευταίο: Κοιτάζοντας στο επίσημο θρεντ με την αναβάθμιση για το 05, βλέπω ότι υπάρχουν διαφορετικά firmware για EU,cosmote, vodafone κλπ. Τι διαφορά έχουν όλα αυτά μεταξύ τους. Έστω παράδειγμα ότι το κινητό είναι απο σκρουτζομάγαζο και έχει vodafone..:(

Edited by dimlou
http://briefcase.pathfinder.gr/download/dimlou/22620/265402/0/logo_aekfanclub.gif
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κανεις αναβαθμισεις και οποιδηποτε επισημο sw χωρις να εχεις προβλημα εγγυησης ( δεν πειραζεται ο knox ) μεσω odin. Μην σας ανυσηχουν οι ΟΤΑ αναβαθμισεις, ειναι το τελευταιο που πρεπει να σας απασχολει.

 

Με root οι ΟΤΑ παπαλα αλλα μικρο το κακο;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει συγκρίνει κανεις το 9506 με Lg g3? Σε εμπειρία χρήσης πιο είναι καλύτερο-γρήγορο;;Οι τιμές τους είναι πολύ κοντά...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ιδού το προβλημα... Μου χαλαει τη γραμματοσειρα σε ολο το μενου. Τι παιζει; http://imageshack.com/a/img673/7831/1zqgzn.png Edited by mpanos
mpanos
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανει τιποτα το κινητο ειναι τελείως εργοστασιακό... ουτε καν ρουτ δεν εχω κανει ποτε
mpanos
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανει τιποτα το κινητο ειναι τελείως εργοστασιακό... ουτε καν ρουτ δεν εχω κανει ποτε

Φαντάζομαι τα τυπικά όπως επανεκκίνηση κλπ τα δοκίμασες?

Μπορείς να δοκιμάσεις να αλλάξεις γραμματοσειρά από τις ρυθμίσεις - Προβολή αν θυμάμαι καλά μήπως ξεκολλήσει ειδάλλως θα σου συνιστούσα Επαναφορά Εργοστασιακών Ρυθμίσεων (προσοχή θα σου διαγράψει προσωπικά δεδομένα όπως μηνύματα, επαφές κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Μα κανω αλλαγή γραμματοσειρας απο την κλασική σε κάποια αλλη και ξεκολλάει. Η με επανακινηση ξεκολλάει. Το θεμα ειναι οτι μου το κανει ανα τακτα χρονικα διαστήματα. Όπως αυτο με το widget του καιρου. Κατι παίζει αλλά τι;
mpanos
Link to comment
Share on other sites

Μα κανω αλλαγή γραμματοσειρας απο την κλασική σε κάποια αλλη και ξεκολλάει. Η με επανακινηση ξεκολλάει. Το θεμα ειναι οτι μου το κανει ανα τακτα χρονικα διαστήματα. Όπως αυτο με το widget του καιρου. Κατι παίζει αλλά τι;

 

Εμενα αυτο με τον καιρο δεν επανηλθε εκανα wipe ολα συνηλθε επειτα εγινε ο καθρος παλι μαυρος και μετα αυτοματα επανηλθε πιθανολογω οτι φταιει η αναβαθμιση. Για μην αναφερω οτι καμερα μου δεν μπορει να εστιασει ουτε πριν ουτε τωρα. Ε οτι προβληματα εχουν οι κυριοι του i9505 τα εχουμε και εμεις :-)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το wizard του καιρού μου το έκανε προχθες για πρώτη φορά.

Σήμερα εκανα full wipe με τα πλήκτρα του κινητού και όχι μέσα από το λειτουργικό (δεν ξέρω αν έχει σημασία) και όλα καλά μέχρι τώρα.

Αυτό με την εστίαση της κάμερας ούτε το είχα ούτε το έχω.

Μιλάω πάντα για το τελευταίο firmware Nordic.

 

15444998901_2093407fbb_z.jpg

 

edit.

Τελικά το πρόβλημα με το widget του καιρού επανήλθε.

Edited by jonos

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας, επενέρχομαι και πάλι στο Forum για το ίδιο πρόβλημα που ανέφερα εδώ. Αφού έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δεν αντιμετώπισα ξανά αυτό το πρόβλημα μέχρι χτες που ξεκίνησε και πάλι (μετά από restart). Δεν εγκατέστησα τίποτα καινούργιο δεν έκανα root δεν πείραξα το CSC.. γενικά του κάνω μόνο απλή χρήση. Σίγουρα κάποια εφαρμογή του προκαλεί το πρόβλημα αλλά πως μπορούμε να το ανακαλύψουμε?? Δεν είναι βολικό να κάνουμε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων κάθε λίγο και λιγάκι.

Σκέφτηκα να αλλάξω το CSC από DTM (Τ-Mobile Γερμανίας) σε EUR(Ελλάδα) ή COS (Cosmote) ή VGR (Vodafone GR) για να κανω αναβάθμιση σε 4.4.2 γιατί τώρα είμαι στην 4.3 και δεν βλέπω την T-Mobile να βγάζει αναβάθμιση. Τι λέτε εσεις? Τι CSC να βάλω και πως θα το κάνω αυτό? Σας ευχαριστώ όλους

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Σκέφτομαι κι εγώ να προχωρήσω σε αγορά του S4 9506, αφού με υπερκαλύπτει 100% από χαρακτηριστικά και είναι διαθέσιμο σε πολύ λογική τιμή. Το μόνο πράγμα που με προβληματίζει και με κρατάει προς το παρόν είναι ότι δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει υποστήριξη της συγκεκριμένης συσκευής από την κοινότητα, όσον αφορά custom rom κλ. Έχει δοκιμάσει κανείς κάποια custom rom; Εντυπώσεις; Το σενάριο Unified Development για όλα τα S4 τελικά λειτουργεί στην πράξη;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας, επενέρχομαι και πάλι στο Forum για το ίδιο πρόβλημα που ανέφερα εδώ. Αφού έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δεν αντιμετώπισα ξανά αυτό το πρόβλημα μέχρι χτες που ξεκίνησε και πάλι (μετά από restart). Δεν εγκατέστησα τίποτα καινούργιο δεν έκανα root δεν πείραξα το CSC.. γενικά του κάνω μόνο απλή χρήση. Σίγουρα κάποια εφαρμογή του προκαλεί το πρόβλημα αλλά πως μπορούμε να το ανακαλύψουμε?? Δεν είναι βολικό να κάνουμε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων κάθε λίγο και λιγάκι.

Σκέφτηκα να αλλάξω το CSC από DTM (Τ-Mobile Γερμανίας) σε EUR(Ελλάδα) ή COS (Cosmote) ή VGR (Vodafone GR) για να κανω αναβάθμιση σε 4.4.2 γιατί τώρα είμαι στην 4.3 και δεν βλέπω την T-Mobile να βγάζει αναβάθμιση. Τι λέτε εσεις? Τι CSC να βάλω και πως θα το κάνω αυτό? Σας ευχαριστώ όλους

Μην αλλάξεις τίποτα, μην πειράξεις τίποτα, η συσκευή σου θέλει service. Δεν φταίει κάποια εφαρμογή πρόκειται για πρόβλημα hardware, αν έχεις εγγύηση το πηγαίνεις στο service.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω αν έχει παρατηρήσει κάποιος μετά από την αναβάθμιση του firmware της ΝΕΕ από I9506XXUCNG3 σε I9506XXUCNI1 πτώση στην ευαισθησία λήψης σήματος του τηλεφώνου, δηλαδή από όταν αναβάθμισα μέσω ΟΤΑ το firmware και χωρίς να κάνω επαναφορά του τηλεφώνου μετά παρατηρώ πως σε σημεία που πριν την αναβάθμιση έπιανα Η+ με 2-3 μονάδες τώρα πιάνω μόνο Ε. Αναρωτιέμαι αν είναι τυχαίο και συνέπεσε με αλλαγές που έκανε η Wind στην περιοχή μου ή το καινούργιο firmware έχει κάποιο πρόβλημα στο θέμα αυτό.
Link to comment
Share on other sites

factory reset οπωσδηποτε φιλε μου!!!δν τα ρωταμε καν αυτα!!!αφου εχει περαστει πανω στο αλλο το update!!η cache δεν εχει εκκαθαριστει!!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Μην αλλάξεις τίποτα, μην πειράξεις τίποτα, η συσκευή σου θέλει service. Δεν φταίει κάποια εφαρμογή πρόκειται για πρόβλημα hardware, αν έχεις εγγύηση το πηγαίνεις στο service.

 

Εντελώς πληροφοριακά, πήγα το τηλέφωνο χτες στην OMNITECH για να τους αναφέρω το πρόβλημα. Μόλις τους το είπα το παίρνει ο τεχνικός και μου λέει, πριν καν το ανοίξει, ότι έβαλα το πρόγραμμα καταγραφείς κλήσεων (All call recorder). To κάνει απεγκατάσταση και μέχρι τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Σκέφτομαι κι εγώ να προχωρήσω σε αγορά του S4 9506, αφού με υπερκαλύπτει 100% από χαρακτηριστικά και είναι διαθέσιμο σε πολύ λογική τιμή. Το μόνο πράγμα που με προβληματίζει και με κρατάει προς το παρόν είναι ότι δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει υποστήριξη της συγκεκριμένης συσκευής από την κοινότητα, όσον αφορά custom rom κλ. Έχει δοκιμάσει κανείς κάποια custom rom; Εντυπώσεις; Το σενάριο Unified Development για όλα τα S4 τελικά λειτουργεί στην πράξη;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις.

 

Καμία εμπειρία από custom roms...; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν custom rom διαθεσιμες εκτος απο καποιες προσπαθειες για cyanogen carbon κλπ που πρεπει να ανατρεξεις στο xda για παραπανω λεπτομερειες. Αν θελεις κινητο με μεγαλη υποστηριξη το 9506 δεν σου κανει. Αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος λογος για αλλαγη rom αφου την υπαρχουσα αφου γινει root μπορεις να κανεις παπαδες με xposed, wanam, gravity box κλπ και να την φερεις ακριβως στα μετρα σου διαγραφοντας και οτι δεν σου αρεσει απο stock samsung apps. Εγω ετσι εχω κανει και το κινητο παει σφαιρα. Σε καμμια περιπτωση δεν θα αλλαζα rom ετσι οπως εχω στησει το κινητο μου. Μονο απλα αν ηθελα να δοκιμασω κατι αλλο αλλα και παλι δεν εχει νοημα.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο Samsung Galaxy S4 (I9506) θα ήθελα να ρωτήσω πώς μπορώ να καταλάβω εάν έχει πειραχθεί και έχει γίνει root ώστε να χαθεί μετά η εγγύηση της επίσημης αντιπροσωπείας ???

 

Τί άλλες παγίδες μπορεί να κρύβει ώστε να ψαχτώ και να μην την πατήσω ???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρω για τη βοήθεια που θα προσφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς πληροφοριακά, πήγα το τηλέφωνο χτες στην OMNITECH για να τους αναφέρω το πρόβλημα. Μόλις τους το είπα το παίρνει ο τεχνικός και μου λέει, πριν καν το ανοίξει, ότι έβαλα το πρόγραμμα καταγραφείς κλήσεων (All call recorder). To κάνει απεγκατάσταση και μέχρι τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Σου απάντησα βασισμένος στα δικά σου λεγόμενα όπου έγραψες πως είχες το ίδιο πρόβλημα ακόμη και μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων χωρίς να περάσεις κάποια εφαρμογή.

Αφού έγινε η δουλειά σου χωρίς να χρειαστεί service ακόμη καλύτερα.

 

@George1966 Να ελέγξεις στις ρυθμίσεις της συσκευής, στις πληροφορίες εάν γράφει κάπου για Knox κλπ αν θα είναι 0χ0.

Αν δεν γράφει κάτι σχετικό θα πρέπει να μπεις σε Download mode (κάτω πλήκτρο έντασης και πλήκτρο κλειδώματος πατημένα παρατεταμένα μέχρι να μπεις στο συγκεκριμένο mode) όπου εκεί θα δεις Knox counter. Αν είναι 0χ1 είναι εκτός εγγύησης.

Επίσης δοκιμάζεις τα βασικά, κάμερα, ακουστικό, ηχείο, κλήσεις.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9506)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...