Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μετακίνηση από Digital Gadgets για συνένωση με το σωστό thread:)

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Λοιπόν.

Ποια η διαδικασία πού πρέπει να ακολουθήσω για να βάλω αγγελίες στο ebay?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι την πατησα με μια καμερα που τελικα ποτε δεν ηρθε,βεβαια πηρα τα φραγκα πισω απο ebay αλλα περίμενα και ενα μήνα.

ONE PLUS 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια επείγουσα βοήθεια:

Παρήγγειλα από Αγγλία μέσω ebay με πληρωμή με paypal 4 υγρά φακών. Με αυτά βγάζω 1 χρόνο περίπου. Ο πωλητής γράφει για ημερ. λήξης Νοέμβριο 2015.

Τα παρέλαβα σήμερα και έχουν ημ. λήξης Ιανουάριο 2015.

 

Τι κάνω; Πρώτα επικοινωνώ με τον ίδιο και αν ναι, κάνω κάποια κοινοποίηση σε ebay?

ή ανοίγω περίπτωση στο paypal αμέσως?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια επείγουσα βοήθεια:

Παρήγγειλα από Αγγλία μέσω ebay με πληρωμή με paypal 4 υγρά φακών. Με αυτά βγάζω 1 χρόνο περίπου. Ο πωλητής γράφει για ημερ. λήξης Νοέμβριο 2015.

Τα παρέλαβα σήμερα και έχουν ημ. λήξης Ιανουάριο 2015.

 

Τι κάνω; Πρώτα επικοινωνώ με τον ίδιο και αν ναι, κάνω κάποια κοινοποίηση σε ebay?

ή ανοίγω περίπτωση στο paypal αμέσως?

Αυτο σημαινει οτι το item is not as described. Επικοινωνησε πρωτα με τον πωλητη μεσω ebay να τον ενημερωσεις και να δεις τι εχει να σου πει. Μετα ανοιγεις case με αιτιολογια item is not as described ωστε να βρεθει μια λυση. Εννοειται οτι θα βγαλεις και φωτογραφιες με το item. Μην μπλεξεις το paypal. Η λυση θα βρεθει μεσω ebay. Ας σου προτεινει και καποιος φιλος αν εχει καποια αλλη ιδεα.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αυτο σημαινει οτι το item is not as described. Επικοινωνησε πρωτα με τον πωλητη μεσω ebay να τον ενημερωσεις και να δεις τι εχει να σου πει. Μετα ανοιγεις case με αιτιολογια item is not as described ωστε να βρεθει μια λυση. Εννοειται οτι θα βγαλεις και φωτογραφιες με το item. Μην μπλεξεις το paypal. Η λυση θα βρεθει μεσω ebay. Ας σου προτεινει και καποιος φιλος αν εχει καποια αλλη ιδεα.

 

Το case ετσι και αλλιως στο παυπαλ ανοιγει

 

 

Το θέμα ειναι μηπως στην περιγραφή εγραφε την ημερομηνία λήξης

Link to comment
Share on other sites

Το case ετσι και αλλιως στο παυπαλ ανοιγει

Το θέμα ειναι μηπως στην περιγραφή εγραφε την ημερομηνία λήξης

 

μα έγραφε: Νοvember 2015

 

εχω κρατήσει screenshot. Ετσι το έχει εδώ και καιρό.

 

Του έστειλα μήνυμα μέσω ebay και ήρθε μήνυμα "Your request is open in the Resolution Centre". Πρέπει να κάνω κάτι και για το paypal για να μπλοκάρω την πληρωμή;

Edited by fonzareli
Link to comment
Share on other sites

Το case ετσι και αλλιως στο παυπαλ ανοιγει

 

 

Το θέμα ειναι μηπως στην περιγραφή εγραφε την ημερομηνία λήξης

Απο οσα ειπε ο φιλος καταλαβα οτι εγραφε ημερομηνια. Σε μια προσφατη αναλογη περιπτωση το case το ανοιξα απο ebay και οχι απο paypal. Ολα λυθηκαν μεσω ebay και το refund εγινε στον λογαριασμο στο paypal.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

μα έγραφε: Νοvember 2015

 

εχω κρατήσει screenshot. Ετσι το έχει εδώ και καιρό.

 

Του έστειλα μήνυμα μέσω ebay και ήρθε μήνυμα "Your request is open in the Resolution Centre". Πρέπει να κάνω κάτι και για το paypal για να μπλοκάρω την πληρωμή;

 

Σορρυ δεν ειχα δει την ημερομηνία

 

Οχι δεν πρεπει να κανεις τίποτα αλλο, περιμένεις να σου απαντήσει ο πωλητής, αν δεν απαντήσει προχωράς το case σε claim (εχεις μαξ 20 μέρες προθεσμία)

 

Αν σου απαντήσει τότε πρέπει να δούμε τι θα σου πει

Link to comment
Share on other sites

μα έγραφε: Νοvember 2015

 

εχω κρατήσει screenshot. Ετσι το έχει εδώ και καιρό.

 

Του έστειλα μήνυμα μέσω ebay και ήρθε μήνυμα "Your request is open in the Resolution Centre". Πρέπει να κάνω κάτι και για το paypal για να μπλοκάρω την πληρωμή;

 

Για να καταλαβουμε τι γινεται. Ανοιξες case στο ebay μεσω του resolution center ή απλως του εστειλες μηνυμα? Αν ανοιξες case λογικα σου ηρθε email απο ebay με αναλυτικες οδηγιες με το τι πρεπει να κανεις. Οπως ειπε ο φιλος πιο πανω περιμενεις 3-4 ημερες μεχρι να σου απαντησει. Αν δεν σου απαντησει ή η λυση που προτεινει δεν σε ικανοποιει κανεις escalate case και μετα αποφασιζει το ebay για το τι θα γινει. Το paypal δεν το ανακατεβεις, τα χρηματα τα εχει παρει ο πωλητης.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που έλεγε contact seller νομίζω πήγα. Διάλεξα την περίπτωση που έλεγε ότι δεν έλαβα την παραγγελία αλλά στο μήνυμα έγραψα αναλυτικά το τι έγινε. Αυτό διότι όταν επέλεγα ότι το αντικείμενο δεν είναι σύμφωνο με την περιγραφή μου έδινε μόνο επιλογή να επιστρέψω το αντικείμενο κάτι που δεν προτίθεμαι να κάνω με δικά μου έξοδα αφού είναι δικό τους λάθος.

Το μήνυμα που πήρα από το ebay είναι το ακόλουθο:

 

Your request is open in the Resolution Centre

Hello .....................,

Here's what happened:

We're sorry to hear that you haven't received "BOSTON SIMPLUS CONTACT LENS SOLUTION 240ml or 480ml Bausch and Lomb ". You've opened a request and we've notified the seller that you've requested a refund for the item.

Here's what you have to do next:

Please allow a few days for the seller to respond to your request in the eBay Resolution Centre.

If the seller doesn't respond or if you aren't satisfied with the seller's response to your request by 16 Oct, 2014, please let us know. On that date, you can escalate your request to eBay Customer Support. A customer support agent will then review your request and get back to you with a decision within 48 hours.

What you should know:

If we don't hear from you by 07 Nov, 2014, we'll assume that things have been resolved, and your request will be closed. Note that once a request is closed, you won't be eligible for a refund through eBay Money Back Guarantee for the item.

Edited by fonzareli
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που έλεγε contact seller νομίζω πήγα. Διάλεξα την περίπτωση που έλεγε ότι δεν έλαβα την παραγγελία αλλά στο μήνυμα έγραψα αναλυτικά το τι έγινε. Αυτό διότι όταν επέλεγα ότι το αντικείμενο δεν είναι σύμφωνο με την περιγραφή μου έδινε μόνο επιλογή να επιστρέψω το αντικείμενο κάτι που δεν προτίθεμαι να κάνω με δικά μου έξοδα αφού είναι δικό τους λάθος.

Το μήνυμα που πήρα από το ebay είναι το ακόλουθο:

 

Your request is open in the Resolution Centre

Hello .....................,

Here's what happened:

We're sorry to hear that you haven't received "BOSTON SIMPLUS CONTACT LENS SOLUTION 240ml or 480ml Bausch and Lomb ". You've opened a request and we've notified the seller that you've requested a refund for the item.

Here's what you have to do next:

Please allow a few days for the seller to respond to your request in the eBay Resolution Centre.

If the seller doesn't respond or if you aren't satisfied with the seller's response to your request by 16 Oct, 2014, please let us know. On that date, you can escalate your request to eBay Customer Support. A customer support agent will then review your request and get back to you with a decision within 48 hours.

What you should know:

If we don't hear from you by 07 Nov, 2014, we'll assume that things have been resolved, and your request will be closed. Note that once a request is closed, you won't be eligible for a refund through eBay Money Back Guarantee for the item.

Οποτε ανοιξες case οπως βλεπω. Νομιζω τα εξοδα αποστολης στα καλυπτει το ebay, αλλα δεν ειμαι και σιγουρος, διαβασε στο customer support του ebay εχει αναλυτικες οδηγιες. Τωρα περιμενε να δεις τι θα σου απαντησει ο πωλητης, αν και νομιζω επρεπε να επιλεξεις οτι το παρελαβες και δεν ταιριαζει η περιγραφει γιατι αν κανεις escalate case αυτο ισως παιξει ρολο στην αποφαση του ebay. Αυτο μπορεις να το αλλαξεις ομως αργοτερα.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μόλις απάντησε:

"Hi, sorry I sent you the wrong item. Are you willing to return the item to me if I pay the return postage cost? If so how soon can you return the item if I send the return postage cost to your Paypal account? Do you want a refund or a replacement item? Kind regards,"

Του είπα να στείλει τα ταχυδρομικά για να του το επιστρέψω και να ξαναστείλει με τη σωστή ημερομηνία.

Edited by fonzareli
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Αμερική μέσω Global Shipping Policy και το προϊόν που φτάνει δεν είναι αυτό της καταχώρησης. Στην αρχή τσίνισε ο πωλητής αλλά με τα πολλά συμφώνησε για επιστροφή και αποζημίωση. Και εδώ ξεκινούν οι απορίες μιας κ πρωτάρης:

 

Είχαμε επικοινωνία μέσα από ebay case

 

Α) Ζήτησε επιστροφή με tracking number, και μόλις παραλάβουν θα κάνει το refund. Το δέχομαι;

Β) Θα κάνει refund μονο το αντίτιμο του αντικειμένου, μιας και τα μεταφορικά πήγαν σε ιδιωτική εταιρία που ανέλαβε κ εκτελώνισμούς κλπ; Τον ρώτησα αλλά δεν απάντησε. Τι να περιμένω/δικαιούμαι;

Γ) Να ανοίξω και Paypal case, just in case, ή δεν μπορώ ακόμα;

 

θα ανοίξεις case στο παυπαλ και αφου το στείλεις με αριθμο καταδίωξης και το παραλάβει θε σου επιτρέψει οσα ακριβως πλήρωσες οταν το αγόρασες μαζι με τα τοτε ταχυδρομικά

 

Τα τωρινά ταχυδρομικά ειναι δικα σου οπως και οτι έξτρα εχεις πληρώσει δλδ τελωνεία κλπ.

 

Τελικά αποφάσισα να κρατήσω το αντικείμενο, μιας και παρολο που ήταν διαφορετικών προδιαγραφών, με καλύπτει και ήθελα να αποφύγω την ταλαιπωρία και την αναμονή. Δέχτηκα ένα partial refund για την διαφορά των 2 μοντέλων (όχι όση απαιτούσα εξ αρχής αλλά τελος πάντων) και έκλεισα το case.

 

Έχει ακόμα βάση μια αρνητική κριτική; Με σκεπτικό το ψεύτικο listing και την παραπλάνηση των υποψήφιων αγοραστών;

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος. Αγόρασα από το ΕΒΑΥ κάτι φθηνό γύρω στα 5 ευρώ το οποίο βγήκε χαλασμένο. Συμφωνήσαμε με τον πωλητή να μου επιστρέψει τα χρήματα χωρίς επιστροφή του αντικειμένου κι εγώ θα του δώσω θετικό feedback για την εξυπηρέτηση. Η επιστροφή των χρημάτων έγινε στην κάρτα μου αλλά το αντικείμενο μπήκε σαν unpaid item. Θα το αφήσω έτσι ή θα πρέπει να κάνω κάποια ενέργεια? Υπάρχει περίπτωση αργότερα να μου ζητήσουν τα χρήματα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μην σε ανησυχεί . Όλα είναι εντάξει .

Δεν υπάρχει περίπτωση να σου ζητήσουν τα χρήματα.

Αλλά κανονικά ο πωλητής έπρεπε να ακυρώσει την συναλλαγή για να μην πληρώσει προμήθειες.

Εσύ δεν μπορείς να το ακυρώσεις .

Επιπλέον ο μόνος που μπορεί να ζητήσει τα χρήματα είναι ο πωλητής, με τον οποίο συμφώνησες, άρα λογικά δεν θα το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν υπάρχει κάποιο χρονικό όριο ως πότε θα έχει το δικαίωμα να μου ζητήσει αυτά τα χρήματα? Και πως θα φύγει από το "MY EBAY" σαν εκκρεμότητα αυτό (εκτός από την απόκρυψη)?
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο συμβαινει και με εμενα. Δεν ειχα συμφωνησει με τον πωλητη, ανοιξα case οπου με δικαιωσε το ebay και εγινε refund απο τον πωλητη. Εδω και μια βδομαδα στο my ebay φαινεται σαν unpaid item. Εχει υποσημειωση ομως απο κατω οτι case closed.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σε 60 ημέρες ο Πωλητής δεν θα το βλέπει ποια

Εσύ θα το βλέπεις νομίζω 3 χρόνια .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω ανοίξει case γιατί υποτίθεται ότι κάναμε συμφωνία και τα βρήκαμε. Εδώ μου έλεγε ότι θα μου δώσει τα λεφτά αρκεί να του δώσω θετικό feedback. Τα λεφτά τα γύρισε, feedback ακόμα δεν του έδωσα γιατί το ψάχνω ως και αυτή την στιγμή. Φοβάμαι μήπως όταν πάρει το θετικό feedback μου αρχίσει τα περίεργα.
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου ,

Ακόμα και αν σου ζητήσει χρήματα ΔΕΝ είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις .

Εκτός αν θεωρείς ότι θα σου στείλει δικαστικό επιμελητή.... για 5 ευρώ....

Εν πάσει περιπτώσει , ζήτησε του να ακυρώσει την συναλλαγή.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Σου έκανε refund και ακόμα να του δώσεις θετικό feedback; Έλεος...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.τι μπέρδεμα είναι αυτό το ebay, βασικά πουλάει η σαρα και η μαρα και μετά είμαστε εμείς οι κακοί που ζητάμε refund. Πρώτη φορά που παρήγγειλα αρχές Σεπτεμβρίου κινητό από top rated πωλητή ποτέ δεν παρέλαβα και στις 30 μέρες φυσικά άνοιξα case. Στη δεύτερη προσπάθεια μου ένας κορεατης μου είπε αποστολή σε 3 μέρες από την πληρωμή και έχουν περάσει 7. Με βλέπω για δεύτερο refund στη σειρά. Δυστυχώς δεν έχουμε ένα μαγαζί στην Ελλάδα να φέρνει κορεατικες εκδόσεις κινητών και στηριζόμαστε σε μπακαλιδες. Έως στιγμής μόνο με το merimobiles έχω μείνει ικανοποιημένος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...