Jump to content

Ενσύρματα ακουστικά (Hands free)


greek_aeras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτα τα pistons, εχουνε διαφορα απο τα κλασικα?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 577
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ρε παιδια να ρωτησω κατι, σε βυσμα 3.5mm υπαρχει διαφορετικη διαταξη απο κινητο σε κινητο? εχω κατι ακουστικα απο SE x10 mini pro και δεν παιζουν σε ενα THL που εχω, και τα ακουστηκα του THL δεν παιζουν στο SE (ακουγετε ψαλιδισμενος ο ηχος) εχουν αλλη διαταξη? επισεις του SE δεν παιζουν και σε υπολογιστη, μονο αμα ειναι το μισο βυσμα μεσα και οχι ολο.. Αν αυτα του SE εχουν αλλο ονομα, πως λεγονται? γιατι ψαχνω και για ενα CUBOT που εχει τετοια (παιζουν του SE και οχι του THL) και θελω να παρω καινουρια γιατι τα μαματα ειναι χαλια για μουσικη και δεν ξερω πως να τα ζητησω.
Link to comment
Share on other sites

Ναι συμβαινει αυτο. Τα πιστονς πχ εχουν κουμπια που δουλεύουν στις κλησεις και ρυθμίζονται κιολας, αλλα μονο σε Xiaomi. Άλλα ακουστικα παίζουν εκει που θες και άλλα δεν παιζουν, ειναι εν πολλοις στην τυχη. Πρεπει να ρωτας στο θεμα της καθε συσκευης ή να βλεπεις reviews απο το site που τα παιρνεις

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να ρωτησω κατι, σε βυσμα 3.5mm υπαρχει διαφορετικη διαταξη απο κινητο σε κινητο? εχω κατι ακουστικα απο SE x10 mini pro και δεν παιζουν σε ενα THL που εχω, και τα ακουστηκα του THL δεν παιζουν στο SE (ακουγετε ψαλιδισμενος ο ηχος) εχουν αλλη διαταξη? επισεις του SE δεν παιζουν και σε υπολογιστη, μονο αμα ειναι το μισο βυσμα μεσα και οχι ολο.. Αν αυτα του SE εχουν αλλο ονομα, πως λεγονται? γιατι ψαχνω και για ενα CUBOT που εχει τετοια (παιζουν του SE και οχι του THL) και θελω να παρω καινουρια γιατι τα μαματα ειναι χαλια για μουσικη και δεν ξερω πως να τα ζητησω.

 

Ναι υπαρχει διαφορετικη διαταξη. Διαφορετικα προτυπα για την ακριβεια.

Συνηθως ειναι OMTP ή CTIA. Δες τις διαφορες τους παρακατω.

 

Αρα πρεπει να βρεις πιο προτυπο χρησιμοποιει καθε κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπαρχει διαφορετικη διαταξη. Διαφορετικα προτυπα για την ακριβεια.

Συνηθως ειναι OMTP ή CTIA. Δες τις διαφορες τους παρακατω.

 

Αρα πρεπει να βρεις πιο προτυπο χρησιμοποιει καθε κινητο.

 

Που μπορω να μαθω ποιο απο τα 2 εχει το x10 mini pro? γιατι αυτα δουλευαν μια χαρα και στο cubot οποτε αυτα θελω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

θέλω τα φώτας, θέλω να πάρω ακουστικά (hands free) για το κινητό μου (oneplus one) και είδα πως η εταιρία θα λανσάρει τα δικά της. Δεν ξέρω αν σαν κατοχος του κινητού υπάρχει καμια πιθανότητα να μου στείλει τα ακουστικά δωρεάν :-D (πραγμα απιθανο). Επειδή, έχω δει αρκετά earphones-hands free όπως τα xiaomi pistons (σχέδον 20 ευρω) ψηθηκα να τα πάρω αλλά και της oneplus είναι ωραία.Είδα τα χαρακτηριστήκα τους και τα συγκρινα και με τα razer hammerhead(πλ πιο ακριβά) αλλά δεν είμαι γνώστης και δεν κατάλαβα τις διαφορές.Ποια είναι η αποψή σας και τι άλλο μου προτείνεται για αυτά τα λεφτά (μεχρι 20 ευρώ).

Το link για τα earphones του oneplus είναι:

http://oneplus.net/oneplus-silver-bullet-earphones

http://www.outofbit.it/wp-content/uploads/2014/09/OnePlus-Silver-Bullet-Earphones-cuffie-5.jpg?f621ec

Τα xiaomi pistons :

http://www.xiaomiworld.com/original-xiaomi-piston-earphone-updated-version-brown.html

http://i00.i.aliimg.com/wsphoto/v5/1131104654_1/FreeShipping-100-Original-XIAOMI-Piston-Earphone-Headphone-with-Remote-Mic-For-Mainstream-Android-Devices-and-ISO.jpg

Τα razer hammerhead:

http://www.razerzone.com/gaming-audio/razer-hammerhead-pro

http://assets.razerzone.com/eeimages/products/13549/hammerheadpro-01.jpg

Edited by MrGeo
Ψάχνω carbon original case για το oneplus 3/3t.
Link to comment
Share on other sites

Που μπορω να μαθω ποιο απο τα 2 εχει το x10 mini pro? γιατι αυτα δουλευαν μια χαρα και στο cubot οποτε αυτα θελω.

 

Στα Xperia η αλλαγή έγινε το 2012 νομίζω. Οπότε το x10 mini pro λογικά έχει OMTP και αν ενδιαφέρεσαι για handsfree της SONY τσέκαρε το MH1 (προσοχή γιατί υπάρχει και MH1C (CTIA), αλλά είναι πολύ ακριβότερο).

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπαρχει διαφορετικη διαταξη. Διαφορετικα προτυπα για την ακριβεια.

Συνηθως ειναι OMTP ή CTIA. Δες τις διαφορες τους παρακατω.

 

Αρα πρεπει να βρεις πιο προτυπο χρησιμοποιει καθε κινητο.

Εγω,χωρις να το πολυσκεφτω,παρηγγειλα τα Πιστονς,μετα απο τις κουβεντες εδω,για να τα βαλω πανω στο SBH-50 , ΒΤ, που εχω,ξεχνωντας οτι το μικροφωνο και τις ρυθμισεις του ηχου, τα εχει το ΒΤ,και οχι τα όποια ακουστικα βαλω,(αφου ειναι με βυσμα και μπορω να τα αλλαζω κατα βουλησιν).

Θα δουλεψουν άραγε,ή θα τα "προωθησω" στον ανηψιο;:confused:

Edit.

Υπαρχει αραγε καποιο adaptor,που να επιτρεπει σε ακουστικα με μικροφωνο,να μπορουν να παιξουν σε συσκευες που δεν εχουν υποδοχη που να απαιτει μικροφωνο;

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εγω,χωρις να το πολυσκεφτω,παρηγγειλα τα Πιστονς,μετα απο τις κουβεντες εδω,για να τα βαλω πανω στο SBH-50 , ΒΤ, που εχω,ξεχνωντας οτι το μικροφωνο και τις ρυθμισεις του ηχου, τα εχει το ΒΤ,και οχι τα όποια ακουστικα βαλω,(αφου ειναι με βυσμα και μπορω να τα αλλαζω κατα βουλησιν).

Θα δουλεψουν άραγε,ή θα τα "προωθησω" στον ανηψιο;:confused:

Edit.

Υπαρχει αραγε καποιο adaptor,που να επιτρεπει σε ακουστικα με μικροφωνο,να μπορουν να παιξουν σε συσκευες που δεν εχουν υποδοχη που να απαιτει μικροφωνο;

Δεν ξέρω αν υποστηρίζει το συγκεκριμένο BT, αλλά γενικά, δεν είναι θέμα αντάπτορα, αν το θηλυκό βύσμα τις συσκευής δεν έχει κατασκευαστεί ώστε να δέχεται σήμα μικροφώνου ή/και κοντρόλς, τότε ότι και να του βάλεις, προφανώς δεν θα παίξει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα...για ακόμα μια φορά θέλω βοήθεια... Έχω το lg nexus 4 το οποίο δεν έχει ραδιόφωνο κ έμαθα για κάτι ακουστικά με ενσωματωμένο ραδιόφωνο κ συνδέονται κ στο κινητό για να δέχεσαι κλήσεις...ψάχνοντας κατεληξα στο nokia digital radio headset cu-17a dub ice..το ξέρει κανεις?γνωρίζει κάποιος αμα είναι συμβατο κ με το κινητό αυτο?αν κ απο οτι είδα έχει ίδιο βισμα στη θέση που φορτίζει αλλά δεν ξέρω αν θα λειτουργει...έχει κάποιος να προτείνει κάτι?
Link to comment
Share on other sites

νομίζω (ας με διορθώσει κάποιος εάν κάνω λάθος) ότι το συγκεκριμμένο που αναφέρεις είναι για dab κοινώς για ψηφιακό ραδιόφωνο και όχι για τους ''κανονικούς'' fm σταθμούς...

 

λογικά ψάχνεις κάτι τέτοιο....

 

https://www.skroutz.gr/s/3385938/Sony-SBH50.html

Link to comment
Share on other sites

Ναι για ψηφιακό είναι?δεν γνωρίζω κ εγώ...αυτό που λες καλη περιπτωση..είναι κ bluetooth δεν θα μπλεκομαι με καλώδια...μήπως ξέρεις τι ισχύ σήματος απο το κινητό έχει?σευχαριστω πάντως για την πρόταση σου..

 

----- προσθήκη μηνύματος 88 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θέλω να πω ποσο κοντά πρεπει να είναι το κινητό για τις κλήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια? Αρα δεν υπάρχει λογικά κάποιο θέμα σε αυτά εκτός απο την τιμή...?!καποια αλλη λύση για ράδιο στο κιν δεν υπάρχει?
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως, τα nexus 4 kai 5 κινητα δεν εχουν FM radio.

 

H μοναδικη λυση σε τετοια περιπτωση ειναι οπως ειπατε τα bluetooth ακουστικα που υποστηριζουν ραδιο.

 

Εγω ξερω αυτα:

Sony SBH-52

Sony SBH-50

 

Υ.Γ: Ξερω οτι το μοντελο 50 δεν υποστηριζει αποθηκευση σταθμων, δηλαδη να δημιουργησεις 'μνημες'. Αυτο το κανει κουραστικο στην αλλαγη σταθμων. Το μοντελο 52 δεν ξερω αν υπόστηριζει την αποθηκευση σταθμων.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Που μπορω να μαθω ποιο απο τα 2 εχει το x10 mini pro? γιατι αυτα δουλευαν μια χαρα και στο cubot οποτε αυτα θελω.

 

Χρειαζεσαι αυτα:

Sony Ericsson MH650

 

Μη παρεις τα MH650C, ειναι για το αλλο προτυπο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κ εγώ αφού το πήρα το έμαθα γιατί μέχρι πριν θεωρούσαν οτι όλα τα ακριβά κινητά θα έχουν κ ραδιόφωνο κ ακουστικά κ έτσι δεν το εψαξα καν σε αυτό..διάβασα πως το sbh52 αποθηκεύει σταθμούς...έτσι τουλαχιστον γράφει στα χαρακτηριστικά...απλα είναι ακριβό κ με ενδιαφέρει να είναι κ καλό μην την πατήσω παλι όπως το κιν.φαντάζομαι θα κανει τη δουλεια του..δηλαδή αυτό κ χωρίς να το συνδεσω στον κιν.το ραδιόφωνο λειτουργει κανονικά έτσι?σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας...
Link to comment
Share on other sites

Τα sbh52 δεν αποθηκεύουν σταθμούς παιδιά

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Θελω να βρω ενσυρματα ακουστικά handsfree με προτυπο CTIA αντι για το παλαιοτερο OMTP.

Στο ebay υπαρχει καλη ποικιλια μεν, και σε καλες τιμες, αλλα...

Το ζητημα ειναι οτι εγω προτιμω τα 'κλασικα' ακουστικα με το πλεγματάκι, κι οχι αυτα τα καινουρια 'χωνάκια',

κι επιπλεον, θελω να μην ειναι το πανω μερος του βυσματος, ορθιο σαν παλουκι(και πιο ευκολα χαλάει, και η θυρα πιεζεται απο αδεξιες κινησεις), αλλα να ειναι σε γωνία, δηλαδη σε σχημα Γ.

 

Οσον αφορα το να ειναι τεχνολογια CTIA και στρογγυλα με πλεγμα, εχω βρει και σε καλη τιμη.

Αλλα την προϋποθεση να ειναι σε σχημα Γ το βυσμα, δεν την εχω καλυψει.

Μπορειτε να μου πειτε πως το ονομαζουν αυτο, ωστε να δω μηπως αποδωσει μια τετοια αναζητηση, ή δωστε μου ακομη καλυτερα και καποιο link σε ebay?

Link to comment
Share on other sites

Θελω να βρω ενσυρματα ακουστικά handsfree με προτυπο CTIA αντι για το παλαιοτερο OMTP.

Στο ebay υπαρχει καλη ποικιλια μεν, και σε καλες τιμες, αλλα...

Το ζητημα ειναι οτι εγω προτιμω τα 'κλασικα' ακουστικα με το πλεγματάκι, κι οχι αυτα τα καινουρια 'χωνάκια',

κι επιπλεον, θελω να μην ειναι το πανω μερος του βυσματος, ορθιο σαν παλουκι(και πιο ευκολα χαλάει, και η θυρα πιεζεται απο αδεξιες κινησεις), αλλα να ειναι σε γωνία, δηλαδη σε σχημα Γ.

 

Οσον αφορα το να ειναι τεχνολογια CTIA και στρογγυλα με πλεγμα, εχω βρει και σε καλη τιμη.

Αλλα την προϋποθεση να ειναι σε σχημα Γ το βυσμα, δεν την εχω καλυψει.

Μπορειτε να μου πειτε πως το ονομαζουν αυτο, ωστε να δω μηπως αποδωσει μια τετοια αναζητηση, ή δωστε μου ακομη καλυτερα και καποιο link σε ebay?

Μονο με φωτογραφιες θα δειξεις τι ακριβως λες.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μονο με φωτογραφιες θα δειξεις τι ακριβως λες.

 

Ωραια λοιπον.

Θελω handsfree που να ειναι

http://i60.tinypic.com/2e4w41v.jpg

http://i60.tinypic.com/24zwtva.jpg

 

και ΟΧΙ

http://i57.tinypic.com/2qsv6f4.jpg

http://i58.tinypic.com/1sz5ft.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,απο την πειρα που εχω με τα ακουστικα,θα σου πω οτι για κινητο,το καλυτερο σχημα,για το αυτι,το εχουν αυτα τα JVC,που γραφω κατω κατω ,γιατι ειναι λοξα τα λαστιχακια,και δε φευγουν ποτέ απο το αυτι.

Εγω,τα χρησιμοποιω στη θεση των οριτζιναλ της Σονυ,που βρισκονταν μαζι με το ΒΤ, SBH-50,και που δεν μου αρεσαν,αλλα απο ο,τι εχω διαπιστωσει,παιζουν μια χαρα οταν τα εβαλα κατ ευθειαν πανω στο Νote 3 που εχω.

Η ποιοτητα τους ειναι πολυ καλη,ειδικα αμα σκεφτεις τα λεφτα που κανουν.Εγω,τα πηρα,αν θυμαμαι καλα,16€.

Το μονο που μπορει να μη σου αρεσουν,ειναι τα κοκκινα καλωδια που εχουν.

Δες και πως ειναι στο βιντεακι.https://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_279653&feature=iv&src_vid=EX7ivN5fHAU&v=kTIUQzR6V9c

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,απο την πειρα που εχω με τα ακουστικα,θα σου πω οτι για κινητο,το καλυτερο σχημα,για το αυτι,το εχουν αυτα τα JVC,που γραφω κατω κατω ,γιατι ειναι λοξα τα λαστιχακια,και δε φευγουν ποτέ απο το αυτι.

Εγω,τα χρησιμοποιω στη θεση των οριτζιναλ της Σονυ,που βρισκονταν μαζι με το ΒΤ, SBH-50,και που δεν μου αρεσαν,αλλα απο ο,τι εχω διαπιστωσει,παιζουν μια χαρα οταν τα εβαλα κατ ευθειαν πανω στο Νote 3 που εχω.

Η ποιοτητα τους ειναι πολυ καλη,ειδικα αμα σκεφτεις τα λεφτα που κανουν.Εγω,τα πηρα,αν θυμαμαι καλα,16€.

Το μονο που μπορει να μη σου αρεσουν,ειναι τα κοκκινα καλωδια που εχουν.

Δες και πως ειναι στο βιντεακι.https://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_279653&feature=iv&src_vid=EX7ivN5fHAU&v=kTIUQzR6V9c

 

Δυστυχως δεν με βολευουν καθολου αυτου του τυπου.

Υποκειμενικο βεβαια το θεμα, το τι βολευει τον καθενα.

Εμενα μου φαινεται οτι μου 'μπουκωνουν' τα αυτια, μετα απο λιγο πεφτουν γιατι δεν 'σφηνωσαν' καλα κλπ.

Δεν θα μου κανει εντυπωση αν μετα απο χρονια αυτο το design το χει φαει η μαρμαγκα, δεν το βρισκω καθολου βολικο, πιστευω δεν ειμαι ο μονος...

 

Οπως και να χει, ξερει κανεις με ποια ορολογια αναζητω αυτα που θελω, για να μην ψαχνω μες τα χιλιαδες αποτελεσματα αυτο που θελω, οταν θελω αυτα τα συγκεκριμενα;

Με το πλεγμα, με τεχνολογια CTIA, και με 'καρφακι' βυσμα σε γωνια Γ.

Πως να το γραψω, για να φερει μονο τετοια αποτελεσματα στο ebay?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν με βολευουν καθολου αυτου του τυπου.

Υποκειμενικο βεβαια το θεμα, το τι βολευει τον καθενα.

Εμενα μου φαινεται οτι μου 'μπουκωνουν' τα αυτια, μετα απο λιγο πεφτουν γιατι δεν 'σφηνωσαν' καλα κλπ.

Δεν θα μου κανει εντυπωση αν μετα απο χρονια αυτο το design το χει φαει η μαρμαγκα, δεν το βρισκω καθολου βολικο, πιστευω δεν ειμαι ο μονος...

 

Οπως και να χει, ξερει κανεις με ποια ορολογια αναζητω αυτα που θελω, για να μην ψαχνω μες τα χιλιαδες αποτελεσματα αυτο που θελω, οταν θελω αυτα τα συγκεκριμενα;

Με το πλεγμα, με τεχνολογια CTIA, και με 'καρφακι' βυσμα σε γωνια Γ.

Πως να το γραψω, για να φερει μονο τετοια αποτελεσματα στο ebay?

Πριν παρεις αποφαση,τα κοιταξες καλα;Δεν ειναι σαν αυτα που εβαλες στις φωτογραφιες,το ακρο,που κουβαλαει το λαστιχακι,ειναι λοξο,και οταν ,μπει καλα στο αυτι.δε βγαινει ουτε με σφαιρες.

Το μονο,οτι πραγματι,αμα τα στουμπωσεις καλα,τα νοιωθεις,και μπορει αυτο να μην σου αρεσει.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια λοιπον.

Θελω handsfree που να ειναι

 

Sony. Stereo Headset MH410c

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι κ εγώ αφού το πήρα το έμαθα γιατί μέχρι πριν θεωρούσαν οτι όλα τα ακριβά κινητά θα έχουν κ ραδιόφωνο κ ακουστικά κ έτσι δεν το εψαξα καν σε αυτό..διάβασα πως το sbh52 αποθηκεύει σταθμούς...έτσι τουλαχιστον γράφει στα χαρακτηριστικά...απλα είναι ακριβό κ με ενδιαφέρει να είναι κ καλό μην την πατήσω παλι όπως το κιν.φαντάζομαι θα κανει τη δουλεια του..δηλαδή αυτό κ χωρίς να το συνδεσω στον κιν.το ραδιόφωνο λειτουργει κανονικά έτσι?σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας...

 

Εγώ κάπου διάβασα ότι αποθηκεύει μόνο ένα σταθμό!'You can save one radio station by pressing and holding both the skip forward and skip backwards keys at the same time'.

 

Το ραδιόφωνο θα δουλεύει και χωρίς να είναι συνδεδεμένο με το κινητό.

 

Εδώ είναι το manual, θα σου πρότεινα να το διαβασεις πριν το αγορασεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...