Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βλέπουμε λοιπόν από τις δυο διαφορετικές περιπτώσεις (σχετικά με τη διαδικασία και το διάστημα ακύρωσης της φορητότητας) ότι η φορητότητα που γίνεται σε κατάστημα και ακυρώνεται στο κατάστημα με άμεση επιστροφή των σιμ είναι πολύ πιο σύντομη και απλή διαδικασία από τη φορητότητα που γίνεται τηλεφωνικά. Το ίδιο ισχύει και στην κοσμοτέ. Στα καταστήματα, μπορούν με ένα και μόνο κλικ χωρίς να στείλουν ούτε ένα δικαιολογητικό στα κεντρικά να ακυρώσουν οποιοδήποτε αίτημα φορητότητας έχει γίνει στο κατάστημα.

 

Λογικά έτσι είναι, όπως το είπες, σύντομα και απλά, μόνο που επειδή έχεις υπογράψει συμβόλαιο και έχεις παραλάβει sim από το κατάστημα με το νέο πάροχο, μπορεί να βρεθείς χωρίς να το καταλαβεις σε άλλη εταιρία, ενώ τηλεφωνικά είναι σχεδόν απίθανο να γίνει αυτό.

Βέβαια και σε αυτή την περίπτωση μπορείς να ξαναγυρίσεις πίσω, αλλά θα μπεις σε μια διαδικασία ξανά αίτηση φορητότητας κλπ.

Γενιώς από ότι φαίνεται είναι τι θα σου τύχει, τίποτα δεν είναι σίγουρο 100%.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν δεν το ψάξεις λίγο, ανανεώνεις με το διπλό πάγιο από ότι με τον μπαμπούλα της φορητότητας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kala,απο τα 58,πεσανε στα 25;Ετσι απλα;Αμανν;Δηλαδη,εγω πληρωνω κερατιατικα τοσον καιρο;

Θα ρωτησω σε ποιιο προγραμμα ειμαι και θα γραψω αρμοδιως.Εδω δηλαδη.:)

 

Την ίδια ερώτηση τους έκανα κι εγώ.Η απάντησή τους ήταν "ο άλλος συνάδελφος δεν μπορούσε να κάνει μεγαλύτερη προσφορά,δεν είχε πρόσβαση σε περισσότερες πληροφορίες" και άλλες τέτοιες δικαιολογίες.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειχε γινει και σε μενα.με πηρε ενας της cosmote μου εκανε καποιες προσφορες αλλα ηταν μια η αλλη με τη vodafone.ωσπου με καλεσε ενας αλλος απο cosmote και μου εδωσε το cosmote 65 στα 23,5.και εβαλα και οτε και μου εδωσαν αλλο ενα 20% στο παγιο.τωρα ληγει βεβαια τον αλλο μηνα θα κρατησω το ιδιο για 2 χρονια αν μπορεσω
Link to comment
Share on other sites

Η προσφορα ειναι για νεες συνδεσεις 'η αφορα και παλιους δυνδρομητες ;

Απάντησή από την Cosmote στο facebook :

Η προσφορά ισχύει και για υφιστάμενους συνδρομητές με πρόγραμμα COSMOTE PLUS.

Δύο πράγματα σ' αυτή την ζωή δεν έχουν τέλος, το σύμπαν και η ηλιθιότητα των ανθρώπων αν και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα βέβαιος.

Α.Einstein

Link to comment
Share on other sites

Απάντησή από την Cosmote στο facebook :

 

Η προσφορά ισχύει και για υφιστάμενους συνδρομητές με πρόγραμμα COSMOTE PLUS.

 

 

Ποια προσφορά για θύμισε μας...

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

"Και τώρα για να μοιράζεσαι το δωρεάν Ιnternet και από το tablet σου, ΔΩΡΟ μια δεύτερη κάρτα SIM.

Τα 2GB ισχύουν για 3 μήνες και η δεύτερη SIM είναι δωρεάν για πάντα"

 

Πηγή: Cosmote

 

Ποια προσφορά για θύμισε μας...

 

Σε αυτή την προσφορά αναφέρομαι.:whistle:

Δύο πράγματα σ' αυτή την ζωή δεν έχουν τέλος, το σύμπαν και η ηλιθιότητα των ανθρώπων αν και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα βέβαιος.

Α.Einstein

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετά απο 17 χρόνια , φεύγω απο COSMOTE για να παω Vodafone.

Μου έκανε προσφορά για 4 κινητά και 2 σταθερά με ιντερνετ στα 145 ευρώ , (4 RED1 , και 2 double play 24aria ιντερνετ με απεριόριστα σταθερά και 5ωρες κινητά)

Πιστέυω είναι καλή προσφορά.

 

Λέτε να νιαστεί ο ΟΤΕ για μένα και να με πάρει για αντιπρόταση!? και αν με πάρει για αντιπρόταση... πως να πάω πάλι στον ΟΤΕ αφού έχω ΗΔΗ υπογράψει τα συμβόλαια με την Vodafone σε κατάστημα τους.

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετά απο 17 χρόνια , φεύγω απο COSMOTE για να παω Vodafone.

Μου έκανε προσφορά για 4 κινητά και 2 σταθερά με ιντερνετ στα 145 ευρώ , (4 RED1 , και 2 double play 24aria ιντερνετ με απεριόριστα σταθερά και 5ωρες κινητά)

Πιστέυω είναι καλή προσφορά.

 

Λέτε να νιαστεί ο ΟΤΕ για μένα και να με πάρει για αντιπρόταση!? και αν με πάρει για αντιπρόταση... πως να πάω πάλι στον ΟΤΕ αφού έχω ΗΔΗ υπογράψει τα συμβόλαια με την Vodafone σε κατάστημα τους.

αυτό ρωτάω και εγώ. η υπαναχωρηση εντός 14 ημερών ισχύει ΜΌΝΟ για τηλεφωνικές αιτήσεις συμβολαίων; όχι από καταστήματα;

Link to comment
Share on other sites

αυτό ρωτάω και εγώ. η υπαναχωρηση εντός 14 ημερών ισχύει ΜΌΝΟ για τηλεφωνικές αιτήσεις συμβολαίων; όχι από καταστήματα;

 

Να συμπληρώσω ότι πήρα κανονικά και SIM και όλα.

 

Γενικά είναι καλή προσφορά αυτή η αρχική που μου έκαναν;

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι πήρα κανονικά και SIM και όλα.

 

Γενικά είναι καλή προσφορά αυτή η αρχική που μου έκαναν;

καλή φαίνεται αφού το κάθε σταθερό το δίνουν 17 ευρώ οπότε το κάθε Red 1 σου βγαίνει 27.7 περίπου. βέβαια έχω διαβάσει εδώ μέσα και για κάτι 17 ευρώ για Red 1!

Link to comment
Share on other sites

καλή φαίνεται αφού το κάθε σταθερό το δίνουν 17 ευρώ οπότε το κάθε Red 1 σου βγαίνει 27.7 περίπου. βέβαια έχω διαβάσει εδώ μέσα και για κάτι 17 ευρώ για Red 1!

 

+ Δωρο τα τέλη ενεργοποίησης απο 35€ για τα τέλη ενεργοποίησης

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θα ήθελα τη συμβουλή σας

 

Αυτή τη στιγμή έχω Vodafone ένα παλιό πρόγραμμα και δεν έχω ασχοληθεί χρόνια για αλλαγή προγράμματος (μεγάλη βλακεία μου)

Τώρα θέλω να πάω σε Cosmote γιατί η Vodafone δεν έχει σήμα στη νέα μου δουλειά.

 

Θα ήθελα να μου πείτε πια να είναι η τακτική μου για να πετύχω καλύτερη τιμή από την Cosmote.

 

Απ’ ότι καταλαβαίνω πρέπει να πάρω πρώτα προσφορά από Cosmote (η οποία μάλλον δεν θα είναι και ό,τι καλύτερο), να γίνει αίτηση φορητότητας, να με πάρει η Vodafone να μου κάνει τη δική της πρόταση και να δεχτώ, και μετά να με πάρει πάλι η Cosmote για καλύτερη τιμή και να συμφωνήσω

 

Α) Αν κάνω κάτι λάθος στα παραπάνω πείτε μου

Β) Που είναι καλύτερα να ζητήσω προσφορά από cosmote? Τηλεφωνικά ή να πάω σε κατάστημα ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θα ήθελα τη συμβουλή σας

 

Αυτή τη στιγμή έχω Vodafone ένα παλιό πρόγραμμα και δεν έχω ασχοληθεί χρόνια για αλλαγή προγράμματος (μεγάλη βλακεία μου)

Τώρα θέλω να πάω σε Cosmote γιατί η Vodafone δεν έχει σήμα στη νέα μου δουλειά.

 

Θα ήθελα να μου πείτε πια να είναι η τακτική μου για να πετύχω καλύτερη τιμή από την Cosmote.

 

Απ’ ότι καταλαβαίνω πρέπει να πάρω πρώτα προσφορά από Cosmote (η οποία μάλλον δεν θα είναι και ό,τι καλύτερο), να γίνει αίτηση φορητότητας, να με πάρει η Vodafone να μου κάνει τη δική της πρόταση και να δεχτώ, και μετά να με πάρει πάλι η Cosmote για καλύτερη τιμή και να συμφωνήσω

 

Α) Αν κάνω κάτι λάθος στα παραπάνω πείτε μου

Β) Που είναι καλύτερα να ζητήσω προσφορά από cosmote? Τηλεφωνικά ή να πάω σε κατάστημα ;

 

Ευχαριστώ

 

Σήμερα σε κατάστημα cosmote που πήγα να ρωτήσω για να ανεβάσω το πρόγραμμα μου απο cosmote απεριόριστο 35 σε 45 plus, με ρώτησε ο υπάλληλος αν έχω κάποιο άλλο ενεργό αριθμό άλλης εταιρίας και το μεταφέρω στην cosmote μπορούσε να μου δώσει το plus 65 στα 29 ευρώ τελική τιμή. Έχω ένα καρτοκινητο Vodafone στο συρτάρι που δεν το δουλεύω καθόλου αλλά επειδή δεν είμαι σε φάση να αλλάξω αριθμό δεν δέχτηκα. Η προσφορά ισχύει για αιτήσεις μέχρι και σήμερα 30-9-2014.αν έχεις χρόνο πήγαινε και ρώτα σε ένα κατάστημα σήμερα για φορητοτητα. Νόμιζα είναι καλή τιμή 29 ευρώ για το plus 65.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα σε κατάστημα cosmote που πήγα να ρωτήσω για να ανεβάσω το πρόγραμμα μου απο cosmote απεριόριστο 35 σε 45 plus, με ρώτησε ο υπάλληλος αν έχω κάποιο άλλο ενεργό αριθμό άλλης εταιρίας και το μεταφέρω στην cosmote μπορούσε να μου δώσει το plus 65 στα 29 ευρώ τελική τιμή. Έχω ένα καρτοκινητο Vodafone στο συρτάρι που δεν το δουλεύω καθόλου αλλά επειδή δεν είμαι σε φάση να αλλάξω αριθμό δεν δέχτηκα. Η προσφορά ισχύει για αιτήσεις μέχρι και σήμερα 30-9-2014.αν έχεις χρόνο πήγαινε και ρώτα σε ένα κατάστημα σήμερα για φορητοτητα. Νόμιζα είναι καλή τιμή 29 ευρώ για το plus 65.

 

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θα ήθελα τη συμβουλή σας

 

Απ’ ότι καταλαβαίνω πρέπει να πάρω πρώτα προσφορά από Cosmote (η οποία μάλλον δεν θα είναι και ό,τι καλύτερο), να γίνει αίτηση φορητότητας, να με πάρει η Vodafone να μου κάνει τη δική της πρόταση και να δεχτώ, και μετά να με πάρει πάλι η Cosmote για καλύτερη τιμή και να συμφωνήσω

Α) Αν κάνω κάτι λάθος στα παραπάνω πείτε μου

Ευχαριστώ

Μέχρι το σημείο που παίρνει η vodafone και κάνει καλύτερη προσφορά για να παραμείνεις στο δίκτυό της είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα γίνει.

Το επόμενο όμως δεν είναι σίγουρο ότι θα γίνει, ούτε ότι αν γίνει αντιπροσφορά από vodafone θα έιναι καλύτερη.

Λογικά μετά την καλύτερη πρόταση της Vodafone θα κάνεις ακύρωση της φορητότητας στην Cosmote και εκεί είναι το θέμα.

Θα ακυρώσει το αίτημα η cosmote και πας vodafone ή θα σου κάνει καλύτερη η cosmote?

Στη δική μου περίπτωση αλλά με αντιστροφα τις εταιρίες, ήμουν cosmote, πήρα καλυτερη προσφορά από vodafone, αίτηση φορητότητας προς vodafone, , πολυ δελεαστική προσφορά από cosmote να παραμείνω, αίτηση ακύρωσης της φορητότητας στη vodafone, νέα προσφορά από vodafone αλλά όχι τόσο καλή όσο της cosmote αν και τους είπα ποσά, και τελικά έμεινα cosmote.

 

Σε κάθε περίπτωση ξεκίνα τη διαδικασία και όπου και να καταλήξεις, σίγουρα θα είναι οικονομικότερο από το να μην μπεις καθόλου σε αυτο το παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια σημερα με πηραν τηλ απο vodafon και μου εκαναν προσφορα 25ευρω το red1 για δυο αριθμους και μου ειπα οτι θα στειλουν με κουριερ τα συμβολαια.!εγω αυτα αν τα υπογραψω θα μπορω τελικα να κανω υπαναχώρηση αν μου κανει καλύτερη προσφορα η κοσμοτε??και αν δεν τα υπογραψω πως θα μαθει η κοσμοτε οτι θελω να φυγω για να μου κανει αντιπροσφορα??
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια σημερα με πηραν τηλ απο vodafon και μου εκαναν προσφορα 25ευρω το red1 για δυο αριθμους και μου ειπα οτι θα στειλουν με κουριερ τα συμβολαια.!εγω αυτα αν τα υπογραψω θα μπορω τελικα να κανω υπαναχώρηση αν μου κανει καλύτερη προσφορα η κοσμοτε??και αν δεν τα υπογραψω πως θα μαθει η κοσμοτε οτι θελω να φυγω για να μου κανει αντιπροσφορα??

 

Για να σου έρθουν με κούριερ τα συμβόλαια και να τα υπογράψεις, θα πρέπει πρώτα να τους δώσεις τηλεφωνικά τα στοιχεία σου έτσι ώστε να σου έρθουν συμπληρωμένα προς υπογραφή.

Συνήθως με το που συμφωνείς τηλεφωνικά και δίνεις τα στοιχεία σου (ονομα, αριθμούς, διεύθυνση, ΑΦΜ κλπ), ο πάροχος (vodafone) κάνει το αίτημα για φορητότητα στην άλλη εταιρία (σε εμένα έγινε αυθημερόν), και μέχρι να σου έρθει το κούριερ έχει ήδη επικοινωνήσει μαζί σου για αντιπροσφορά ο πάροχος που είσαι τώρα (cosmote).

Link to comment
Share on other sites

Για να σου έρθουν με κούριερ τα συμβόλαια και να τα υπογράψεις, θα πρέπει πρώτα να τους δώσεις τηλεφωνικά τα στοιχεία σου έτσι ώστε να σου έρθουν συμπληρωμένα προς υπογραφή.

 

Συνήθως με το που συμφωνείς τηλεφωνικά και δίνεις τα στοιχεία σου (ονομα, αριθμούς, διεύθυνση, ΑΦΜ κλπ), ο πάροχος (vodafone) κάνει το αίτημα για φορητότητα στην άλλη εταιρία (σε εμένα έγινε αυθημερόν), και μέχρι να σου έρθει το κούριερ έχει ήδη επικοινωνήσει μαζί σου για αντιπροσφορά ο πάροχος που είσαι τώρα (cosmote).

 

 

Για να γίνει το αίτημα για φορητότητα από τους παρόχους δεν πρέπει πρώτα να υπογράψουμε το συμβόλαιο ;;; Αν υπογράψουμε μπορούμε να υπαναχωρησουμε ;

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση προς ολους που ρωτάνε αν υπογράψουν μπορουν να το ακυρώσουν

Λοιπόν παιδια 3 φορες εχω υπογράψει συμβόλαιο για φορητότητα μου εχουν ερθει οι κάρτες και τελικα μετα απο αντιπροσφορά ακύρωσα τη φορητότητα πέταξα τις κάρτες στα σκουπίδια και ολα μια χαρά.Ολα αυτα χωρις επιδοτήσεις συσκευής.

Οποτε μην αγχώνεστε αν σας κανουν αντιπροσφορά μπορείτε να ακυρώσετε την φορητότητα χωρις κανενα κόστος κσι να πετάξετε και τις κάρτες .

Αν δεν εχεις πάρει συσκευή μπορείς να φυγεις οποτε θελεις απλά θα πληρώσεις την εκπτωση παγίου που σου εχουν κανει για καθε μηνα που εισαι στο συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει το αίτημα για φορητότητα από τους παρόχους δεν πρέπει πρώτα να υπογράψουμε το συμβόλαιο ;;; Αν υπογράψουμε μπορούμε να υπαναχωρησουμε ;

 

Το αίτημα μπορεί να γίνει και τηλεφωνικά, όπου σε ηχογραφούν ότι κάνεις αίτηση για το τάδε συμβόλαιο κλπ κλπ, δίνεις στοιχεία, και μετά από 2-3 μέρες σου στέλνουν με κουριερ έτοιμα προς υπογραφή τα συμβόλαια.

Συνήθως μετά το τηλεφωνικό αίτημά σου, ζητάνε και τη φορητότητα από τον άλλο πάροχο και τότε έρχεται η αντιπροσφορά από τον άλλο για να μείνεις.

Link to comment
Share on other sites

Το αίτημα μπορεί να γίνει και τηλεφωνικά, όπου σε ηχογραφούν ότι κάνεις αίτηση για το τάδε συμβόλαιο κλπ κλπ, δίνεις στοιχεία, και μετά από 2-3 μέρες σου στέλνουν με κουριερ έτοιμα προς υπογραφή τα συμβόλαια.

Συνήθως μετά το τηλεφωνικό αίτημά σου, ζητάνε και τη φορητότητα από τον άλλο πάροχο και τότε έρχεται η αντιπροσφορά από τον άλλο για να μείνεις.

Απλα εαν τηλεφωνικα γινουν ολα και ερθει ο courier σε μια εβδομαδα απο τη φορητοτητα ισως δεν προλαβει καποιος να την ακυρωσει στη συνέχεια!

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Απλα εαν τηλεφωνικα γινουν ολα και ερθει ο courier σε μια εβδομαδα απο τη φορητοτητα ισως δεν προλαβει καποιος να την ακυρωσει στη συνέχεια!

 

Αν κάνεις αίιτηση τηλεφωνικά και μετά από μια εβδομάδα που ας υποθέσουμε έρθει το κουριερ δεν επικοινωνήσει κανείς μαζί σου για αντιπροσφορά, ε τότε είναι ακόμα ποιο απλά τα πράγματα.

Η υπογράφεις τα συμβόλαια και αλλάζεις πάροχο, (αν και πολλοί ακύρωσαν ακόμα και μετά την παραλαβή σιμ και υπογραφής συμβολαίου) ή λες τον κουριερ φύγε όπως είσαι μετάνοιωσα και κάνεις τηλεφωνικά και με φαξ αίτηση ακύρωσης της φορητότητας.

Χωρίς υπογεγραμμένα συμβόλαια και χωρίς να έχεις παραλάβει σιμ δεν τίθεται θέμα προλαβαίνω ή όχι για ακύρωση.

Βέβαια υπάρχουν και ελάχιστες περιπτώσεις που έγινε αλλαγή πάροχου χωρίς να έχει παραλάβει ο πελάτης σιμ αλλλά αυτό είναι πολύ σπάνιο και καθαρά λόγω λάθους και χαμού που γίνεται με τις τόσες αιτήσεις και ακυρώσεις, και καθαρά στα πλάισια του ελάχιστου ρίσκου του "παίζω με την απειλή της φορητότητας" για να πετύχω καλό συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ποσο σας δινουν το πλας 65? Εμενα μου το δινουν 25,48€ ,3 παγια δωρο και μια δευτερη sim για 3 μηνες με 2gb ιντερνετ.

Ειναι καλη τιμη η να παω προς βοντα με 2 παγια δωρο και 22,94€/μηνα?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...