Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως η πωλήτρια προσπάθησε απλά να σου πουλήσει την υπηρεσία public safety net (ή κάπως έτσι τέλος πάντων)?

 

Η εγγύηση της συσκευής είναι σίγουρα 24 μήνες -αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο.

Μάλλον.

Απλώς τους υπάλληλους με τους μισθούς μνημονίου τους κάνουν και εκπαίδευση μνημονίου.:(

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, το άνοιξα με 45% μπαταρία και το έβαλα να φορτίσει όταν πήγε στο 15%. Κοιτάζω να δω στατιστικά μπαταρίας, και είχα screen on time 1 ώρα και 35 λεπτά... Πάρα πολύ καλά αποτελέσματα. Δηλαδή χονδρικά αν το έχεις στο 100% και κάνεις 3 φορές τέτοια χρήση για να πάει στο 10% θα έχεις 4 ώρες και 45 λεπτά. Για αυτά που είχα συνηθίσει είναι μια χαρά. Να πω πως είχα κλειστά data και το δίκτυο στο 2G και για τις 2 SIM και δούλευα μόνο με wi-fi.

 

Παιδιά το update για το ράδιο που περιγράφετε πιο πάνω, από που γίνεται; Πήγα να δω στις ρυθμίσεις και στην ενημέρωση συστήματος δεν βρίσκει κάτι καινούριο(και στο ράδιο από ότι είδα δεν έχει άλλες ρυθμίσεις. παίζει μόνο στα ακουστικά).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το άνοιξα με 45% μπαταρία και το έβαλα να φορτίσει όταν πήγε στο 15%. Κοιτάζω να δω στατιστικά μπαταρίας, και είχα screen on time 1 ώρα και 35 λεπτά... Πάρα πολύ καλά αποτελέσματα. Δηλαδή χονδρικά αν το έχεις στο 100% και κάνεις 3 φορές τέτοια χρήση για να πάει στο 10% θα έχεις 4 ώρες και 45 λεπτά. Για αυτά που είχα συνηθίσει είναι μια χαρά. Να πω πως είχα κλειστά data και το δίκτυο στο 2G και για τις 2 SIM και δούλευα μόνο με wi-fi.

 

Παιδιά το update για το ράδιο που περιγράφετε πιο πάνω, από που γίνεται; Πήγα να δω στις ρυθμίσεις και στην ενημέρωση συστήματος δεν βρίσκει κάτι καινούριο(και στο ράδιο από ότι είδα δεν έχει άλλες ρυθμίσεις. παίζει μόνο στα ακουστικά).

Από το play store αναβαθμίζεται η εφαρμογή.

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το SAR κι επειδή δεν ήταν σαφές, επικοινώνησα με τη Μοτορόλα και έλαβα την εξής απάντηση:

 

Θέμα

Moto G Dual SIM 2nd Gen - SAR

 

Νήμα συζήτησης

Απόκριση Μέσω email (Vladimiros) 10/01/2014 02:08 PM

Κωδικός πελάτη: ******-***261

 

Αγαπητέ κύριε ****,

 

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με την Μοtorola.

 

Σε συνέχεια της τηλεφωνικής επικοινωνίας μας, σε αυτό το email θα βρείτε τις πληροφορίες που μου ζητήσατε σχετικά με την SAR εκπομπή του κινητού σας Moto G 2nd Generation.

 

Οι SAR τιμές είναi:

 

Κεφάλι - Head SAR - 1.52 W/kg

 

Σώμα - Body-worn SAR - 0.894 W/kg

 

This product meets the applicable national or international RF exposure guidance (SAR guideline) when used normally against your head or, when worn or carried, at a distance of 1.5 cm from the body. The SAR guideline includes a considerable safety margin designed to assure the safety of all persons, regardless of age and health.

 

Αυτή η συσκευή πληροί όλες τις Διεθνείς οδηγίες ως προς την έκθεση σε ραδιοσυχνότητες όταν χρησιμοποιείται σωστά.

Σε επαφή με το κεφάλι, όταν το φοράτε ή το μεταφέρετε σε απόσταση 1,5 εκατοστά από το σώμα. Η SAR οδηγία περιλαμβάνει και το οριακό περιθώριο ασφαλείας που είναι σχεδιασμένο να διασφαλίζει την ασφάλεια όλων των ατόμων ανεξαρτήτως ηλικίας, φύλου ή κατάστασης υγείας.

 

Σας ευχαριστώ για την υπομονή και την κατανόησή σας, καθώς και την προτίμησή σας στα προϊόντα Motorola Mobility!

 

Να έχετε μια υπέροχη μέρα!

 

 

Για περισσότερες πληροφορίες μην διστάσετε να επικοινωνήσετε ξανά μαζί μας αναφέροντας τον κωδικό πελάτη. Μπορείτε να μας καλέσετε στο 211 1980692 και να συζητήσετε το θέμα σας πιο διεξοδικά με τους έμπειρους τεχνικούς μας. Παρακαλούμε καλέστε μας 09:00 με 17:00 από Δευτέρα εώς Παρασκευή.

 

Με φιλικούς χαιρετισμούς,

 

Βλαδίμηρος

 

Μotorola Mobility

Link to comment
Share on other sites

Και στο Moto G 1st gen έγινε update στην εφαρμογή του ραδιοφώνου αλλά δεν πρόσθεσαν αυτή τη δυνατότητα ακόμα (που υπάρχει και στο Moto E). Ελπίζω να το διορθώσουν στην επόμενη..
Link to comment
Share on other sites

το κινητό μετά απο 5 μέρες λειτουργίας οφείλω να ομολογήσω οτι ειμαι παρα πολύ ευχαριστημένος.

Οντως αρνητικό το fade in του ήχου. Σε facebook μηνύματα, viber κτλ, τα βλέπω μετά απο πολύ ώρα. Δεν ακούγεται ο ήχος.

 

Η ερωτήση μου ειναι η εξής.

Δεν ειχα ποτε δικαρτο κινητό. Εχω μια vodafone σύνδεση μέσα. Σκέφτομαι να βάλω μια καρτα whatsup μέσα, άλλα δεν ξέρω κατά πόσο θα επιρρέασει την μπαταρία του. Θα έχει λέτε αρκετό θέμα κατανάλωσης λόγω δεύτερου δικτύου;

 

ευχαριστώ

iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το SAR κι επειδή δεν ήταν σαφές, επικοινώνησα με τη Μοτορόλα και έλαβα την εξής απάντηση:

Το βιβλιαράκι πάντως άλλα λέει.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια επειδη λεω να το παρω, αφου το παρω πρεπει να το φορτισω ή να του τελειωσω ολη τη μπαταρια πρωτα;;
Nokia 6101 - Sony Ericsson W100i - Nokia C2-05 - Nokia C2-02 - Motorola Moto G 4G
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια επειδη λεω να το παρω, αφου το παρω πρεπει να το φορτισω ή να του τελειωσω ολη τη μπαταρια πρωτα;;

 

Καλά θα κάνεις τις 3 πρώτες φορές να το αφήσεις να κλείσει και μετά να φορτώσεις 100%.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Φάε τη μπαταρία και μόλις πάει 20-15% βάλε το για φόρτιση. Γενικά νομίζω πως είναι καλό να το φορτίζεις νωρίς πριν αδειάσει, και μόνο μια φορά το μήνα να το ξελιγώνεις.

 

Κάτι ψιλοαρνητικό που είχα διαβάσει είναι πως η ποιότητα του ήχου από τα ηχεία δεν είναι και ότι καλύτερο σε υψηλές εντάσεις. Όντως από τα πρώτα λεπτά που το λειτούργησα αυτό ήταν κάτι που παρατήρησα. Παίζοντας με τις ρυθμίσεις πριν λίγο που βρήκα χρόνο, είδα ότι έχει ισοσταθμιστή που επενεργεί ξεχωριστά για τα ηχεία και για τα ακουστικά. Για τα ακουστικά από ότι βλέπω σε αφήνει να κάνεις ότι θέλεις, αλλά για τα ηχεία έχει ορισμένα presets που μπορείς να αλλάξεις χωρίς ωστόσο να μπορείς να φτιάξεις τη δικιά σου ρύθμιση. Τα δοκίμασα όλα και μου φαίνεται πως αν το βάλουμε στο "Ανεβασμένα πρίμα" ακούγεται όσο καλύτερα γίνεται χωρίς να παραμορφώνει και τόσο. Αν θέλει κανείς να το δοκιμάσει ας πάει ρυθμίσεις => ήχος => ηχητικά εφέ => και επιλέγει εκεί που γράφει ισοσταθμιστής.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Σκέφτομαι να πάρω και εγώ το κινητό ,μήπως υπάρχει κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα να το παραγγείλω φθηνότερα?
Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω στο skroutz καμιά δεκαριά € φθηνότερα έρχεται. Κάτσε και ζύγισε αν αξίζει και το ενδεχόμενο να είναι καμιά παραεισαγωγή.
Link to comment
Share on other sites

Το βιβλιαράκι πάντως άλλα λέει.

 

Το δικο μου βιβλιαράκι δεν έγραφε σχετικα με το sar και γι αυτό επικοινωνησα μαζί τους.. Απο public το πήρα, μάλλον την πρωτη μέρα της κυκλοφοριας του. Πάντως απο το serial μου ειπαν οτι είναι εισαγωγή απο Γερμανία, αλλά αν έχει όντως έτσι είναι αρκετά υψηλό. Ας επικοινωνήσει κάποιος άλλος κάτοχος μαζί τους να επιβεβαιώσουμε..

Link to comment
Share on other sites

Παρατεταμένη πίεση σε κενό μέρος της αρχικής οθόνης και έχεις 2 επιλογές για ταπετσαρία και widgets. Αν θέλεις να βάλεις και widgets στην οθόνη κλειδώματος θα πρέπει να πας ρυθμίσεις => ασφάλεια και τικ στο Ενεργ/ση γραφικών στοιχείων.
Link to comment
Share on other sites

Παρατεταμένη πίεση σε κενό μέρος της αρχικής οθόνης και έχεις 2 επιλογές για ταπετσαρία και widgets. Αν θέλεις να βάλεις και widgets στην οθόνη κλειδώματος θα πρέπει να πας ρυθμίσεις => ασφάλεια και τικ στο Ενεργ/ση γραφικών στοιχείων.

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

 

κάτι άλλο, μπορώ να μικρύνω τα εικονίδια στην αρχική οθόνη γιατί είναι τεράστια;;;

Edited by sado
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!!

 

κάτι άλλο, μπορώ να μικρύνω τα εικονίδια στην αρχική οθόνη γιατί είναι τεράστια;;;

 

Δυστυχώς όχι.. Απλά βάλε Nova Launcher και μπορείς να τα κάνεις ότι θέλεις και να βάλεις και ότι εικονίδια θέλεις, πχ εγώ τώρα έχω του LG G3...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι.. Απλά βάλε Nova Launcher και μπορείς να τα κάνεις ότι θέλεις και να βάλεις και ότι εικονίδια θέλεις, πχ εγώ τώρα έχω του LG G3...

 

είναι ελαφρύς ή θα βαρύνει το σύμπαν;;

Link to comment
Share on other sites

είναι ελαφρύς ή θα βαρύνει το σύμπαν;;

 

Οχι απλά δεν θα βαρύνει αλλά θα γίνει και ακόμα ποιο smooth...

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα κουλά σε μένα μου φαίνεται! Ρε παίδες πήρα μια 16αρα kingstone sdhc για το κινητό. Όλα καλά και ωραία, πέρασα τις εφαρμογούλες μου στην sd και μια χαρά. ΑΛΛΑ.... όταν κάνω επανεκκίνηση το κινητό, μου σβήνονται από την "επιφάνεια εργασίας" όλες οι συντομεύσεις από τις εφαρμογές που είναι περασμένες στην sd και πρέπει να μπω στο μενού εφαρμογών και να τις ξαναβγάλω μια μια έξω. Γιατί συμβαίνει αυτό?? Τόσα android τηλέφωνα έχω αλλάξει, τέτοιο πράγμα πρώτη φορά μου συμβαίνει. Μπορείτε σας παρακαλώ αν κάποιος από εσάς έχει sd card στο κινητό να το τσεκάρετε αν σας το κάνει και εσάς?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω πολύ χώρο στην sd μιας και την έβαλα όπως την είχα γεμάτη τραγούδια, μετακίνησα μόνο μια εφαρμογή σε αυτήν (google earth) και την έκανα συντόμευση στην αρχική οθόνη. Μετά την επανεκκίνηση παρουσιάζει τη συμπεριφορά που περιγράφεις. Εξαφανίστηκε η συντόμευση, παρόλο που η εφαρμογή υπάρχει κανονικά στο συρτάρι.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω πολύ χώρο στην sd μιας και την έβαλα όπως την είχα γεμάτη τραγούδια, μετακίνησα μόνο μια εφαρμογή σε αυτήν (google earth) και την έκανα συντόμευση στην αρχική οθόνη. Μετά την επανεκκίνηση παρουσιάζει τη συμπεριφορά που περιγράφεις. Εξαφανίστηκε η συντόμευση, παρόλο που η εφαρμογή υπάρχει κανονικά στο συρτάρι.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που το δοκίμασες γιατί είχα αρχίσει να τρελαίνομαι με την κουλή συμπεριφορά του κινητού μου. Έχει κανείς ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό? Άραγε αν βάλω τον Nova που σκέφτομαι να περάσω, θα υπάρχει και εκεί το ίδιο θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι θέμα του λειτουργικού λογικά δεν θα διαφέρει κάτι σε αυτό με αλλαγή launcher. Δοκίμασέ το, δεν χάνεις κάτι. Αλήθεια όμως, τι θα κερδίσουμε με τη μετακίνηση στην κάρτα; Μιλάμε για την περίπτωση που έχουμε πολλές και τεράστιες;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...