Jump to content

Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)


the_dynamite
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Από eshop ή από έξω;

Περιμένουμε εντυπώσεις

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε εμένα το m26 από την Κίνα...απλό..αρκετά καλοφτιαγμένο αν και φαίνεται(και είναι )φτινιαρικο...έχει δικό του πρόγραμμα...έχει ένα θέμα με τα ελληνικά άλλα καταλαβαίνεις τι θέλει να σου πει..στα κεφάλαια μια χαρά.

Καμπάνα και Πολύ ποιοτικό το ηχείο.Η θερμοκρασία Που λέει είναι υψηλότερη από ότι πραγματικά...μιλάς άνετα και ακούς καλύτερα αν δεν έχει πολύ φασαρία...ακόμη το ψάχνω με της ειδοποιήσεις

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ, ψάχνω να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο Gear πρώτης γενιάς. Το θέλω μόνο για να έχω επικοινωνία στο αυτοκίνητο όταν οδηγώ. Το feature αυτό με ενδιαφέρει πολύ. Καινούργιο έχει τώρα 120 ευρώ, αλλά ψάχνω για μια τιμή ακόμα πιο οικονομική. Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει pm με την κατάσταση του ρολογιού, το χρώμα του, και φυσικά με την τιμή που το δίνει.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρακαλώ πολύ, θα ήθελα τη βοήθεια σας, τις απόψεις σας, και τα φώτα σας.

Θα ήθελα να αγοράσω ένα smartwatch, από την οικογένεια της Samsung το οποίο θα χρησιμοποιήσω κυρίως για συνομιλίες με ανοιχτή ακρόαση, είτε στο αυτοκίνητο είτε για γρήγορες κλήσεις στο δρόμο. Μέχρι στιγμής είχα στο μυαλό μου το πρώτο Gear επειδή έχει πλέον πολύ δελεαστική τιμή, 120 ευρώ. Στο συγκεκριμένο ρολόι μου αρέσει που είναι μεταλλικό, και έχει και κάμερα, άσχετα αν δεν προβλέπεται να τη χρησιμοποιήσω με τόσο ζήλο όπως την κάμερα του Note 3.

Από την άλλη, αν και είναι εκτός του προϋπολογισμού μου, εκτιμώ κάποια στοιχεία και από το Gear 2 Neo. Όπως πχ ότι έχει μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας, είναι αδιάβροχο, είναι λίγο πιο λεπτό από το πρώτο Gear, είναι επίσης πιο ελαφρύ, και σε μαύρο πλαστικό φαίνεται πιο πολύ "ρολόι" όπου αυτό σημαίνει ότι τραβάει λιγότερο τα βλέμματα και δε θα σε ρωτάνε ή δε θα σε κοιτάνε περίεργα φορώντας το. Δεν με ενδιαφέρουν καθόλου ούτε οι καρδιακοί παλμοί, ούτε ο μετρητής βημάτων, ούτε το ir blaster.

Τι να κάνω; Πιο να επιλέξω; Από τη μια το Gear ήταν η πρώτη ολοκληρωμένη πρόταση της Samsung, βάζοντας μέταλλο και κάμερα, από την άλλη το Gear 2 Neo είναι μια "πετσοκομμένη" έκδοση του πολύ καλού αλλά πανάκριβου Gear 2 το οποίο έχει πολλές χρηστικές ευκολίες, αυτές που είπα ποιο πάνω : αδιάβροχο, ελαφρύ, λεπτό καλύτερη μπαταρία.

Ποιο απ τα δυο έχει την καλύτερη ανοιχτή ακρόαση; Υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα του Tizen έναντι του Android που δεν το ξέρω και θα παίξει καθοριστικό ρόλο στην επιλογή μου; Εσείς πιο θα επιλέγατε και γιατί;

Edited by Hierophant
Link to comment
Share on other sites

Όσο άσχετο και αν ακούγεται εξαρτάται από το ντύσιμο σου (και την δουλειά σου ενδεχομένως). <<Μπορείς>> να κυκλοφορείς με πλαστικό ρολόι; Εγώ θα πλήρωνα το κάτι παραπάνω και θα πήγαινα στο gear 2. Προτείνω να μην συμβιβαστείς γιατί θα τρώγεσαι με τα ρούχα σου.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Όσο άσχετο και αν ακούγεται εξαρτάται από το ντύσιμο σου (και την δουλειά σου ενδεχομένως). <<Μπορείς>> να κυκλοφορείς με πλαστικό ρολόι; Εγώ θα πλήρωνα το κάτι παραπάνω και θα πήγαινα στο gear 2. Προτείνω να μην συμβιβαστείς γιατί θα τρώγεσαι με τα ρούχα σου.

 

Το κάτι παραπάνω είναι 100 ευρώ (δηλαδή ένα ολόκληρο Samsung Gear για τη γυναίκα μου), και 300 ευρώ δε δίνω για ρολόι. Το συγκεκριμένο gadget δεν το βλέπω σαν status symbol. Το θέλω για συγκεκριμένα πράγματα : Να μην χάνω κλήσεις όταν κάνω μπάνιο (πόσες φορές μας έχουν καλέσει όταν είμαστε στο μπάνιο), όταν οδηγώ (για λόγους ασφαλείας), όταν φορτίζει σε μια άσχετη πρίζα στο σπίτι και εγώ είμαι μακριά ή πλένω τα πιάτα ή βάζω σκούπα και δεν το ακούω, όταν πετάω το κινητό στο τσαντάκι και βαριέμαι τη διαδικασία να το βρω, και άλλες παρόμοιες καταστάσεις. Για απόλυτα πρακτικούς λόγους δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy Gear 2 Neo, αξίζουν τα παραπάνω που έχει, είναι πολύ πιο κομψό σε όλα του, μέχρι και το μέγεθος της κάμερες είναι τόσο μικρό που δεν την διακρίνεις εύκολα. Επίσης, το ότι παρέχει προστασία από την έκθεσή του στο νερό, είναι στα συν του, αφού μπορείς να το φοράς παντού, όπου και αν βρεθείς. Από αυτονομία, όλα σχεδόν μα όλα βγάζουν περίπου 1,5 ημέρα, κανένα δεν ξεχωρίζει σε αυτό το θέμα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε θες ένα water resistant Bluetooth headset. Γιατί να πληρώσεις για πολλά features που δεν θα χρησιμοποιείς?

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Το κάτι παραπάνω είναι 100 ευρώ (δηλαδή ένα ολόκληρο Samsung Gear για τη γυναίκα μου), και 300 ευρώ δε δίνω για ρολόι. Το συγκεκριμένο gadget δεν το βλέπω σαν status symbol. Το θέλω για συγκεκριμένα πράγματα : Να μην χάνω κλήσεις όταν κάνω μπάνιο (πόσες φορές μας έχουν καλέσει όταν είμαστε στο μπάνιο), όταν οδηγώ (για λόγους ασφαλείας), όταν φορτίζει σε μια άσχετη πρίζα στο σπίτι και εγώ είμαι μακριά ή πλένω τα πιάτα ή βάζω σκούπα και δεν το ακούω, όταν πετάω το κινητό στο τσαντάκι και βαριέμαι τη διαδικασία να το βρω, και άλλες παρόμοιες καταστάσεις. Για απόλυτα πρακτικούς λόγους δηλαδή.

 

Samsung Galaxy Gear 2 Neo, αξίζουν τα παραπάνω που έχει, είναι πολύ πιο κομψό σε όλα του, μέχρι και το μέγεθος της κάμερες είναι τόσο μικρό που δεν την διακρίνεις εύκολα. Επίσης, το ότι παρέχει προστασία από την έκθεσή του στο νερό, είναι στα συν του, αφού μπορείς να το φοράς παντού, όπου και αν βρεθείς. Από αυτονομία, όλα σχεδόν μα όλα βγάζουν περίπου 1,5 ημέρα, κανένα δεν ξεχωρίζει σε αυτό το θέμα.

 

Τότε αυτό είναι μονόδρομος.

 

 

Όχι.

 

Ε τότε θες ένα water resistant Bluetooth headset. Γιατί να πληρώσεις για πολλά features που δεν θα χρησιμοποιείς?

 

Δεν είναι κακή ιδέα.

 

 

Παιδιά εγώ κατά 99% θα πάρω το sony smartwatch 2 από συμφορουμίτη. Αξίζει λέτε; Από εφαρμογές τι παίζει;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Note 2 και θέλω να πάρω ένα καλό smartwatch που να συνεργάζεται άψογα με το συγκεκριμένο τηλέφωνο.

Έχω βάλει σαν πρώτη επιλογή το Sony smartwatch 2 και μετά το Galaxy Gear.

Εσείς τι προτείνετε; Και αν το πάρω από Birdphone π.χ θα έχει διαφορές το ρολογάκι σε σχέση με το πλαίσιο που το έχουν ένα πενηντάρικο ακριβότερα;

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε αν το gear υποστηρίζει note 2 πρώτα.

http://www.public.gr/product/aksesoyar/kiniton/smart-watches/smartwatch-samsung-galaxy-gear-2-neo-gkri/prod5920047pp/

Σε αυτή την σελίδα τελειώνοντας το αφιέρωμα αφήνει να εννοηθεί ότι το υποστηρίζει το Note 2.

Στην πράξη όμως μόνο ένας που το χρησιμοποίησε θα μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ, θα ήθελα τη βοήθεια σας, τις απόψεις σας, και τα φώτα σας.

Θα ήθελα να αγοράσω ένα smartwatch, από την οικογένεια της Samsung το οποίο θα χρησιμοποιήσω κυρίως για συνομιλίες με ανοιχτή ακρόαση, είτε στο αυτοκίνητο είτε για γρήγορες κλήσεις στο δρόμο. Μέχρι στιγμής είχα στο μυαλό μου το πρώτο Gear επειδή έχει πλέον πολύ δελεαστική τιμή, 120 ευρώ. Στο συγκεκριμένο ρολόι μου αρέσει που είναι μεταλλικό, και έχει και κάμερα, άσχετα αν δεν προβλέπεται να τη χρησιμοποιήσω με τόσο ζήλο όπως την κάμερα του Note 3.

Από την άλλη, αν και είναι εκτός του προϋπολογισμού μου, εκτιμώ κάποια στοιχεία και από το Gear 2 Neo. Όπως πχ ότι έχει μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας, είναι αδιάβροχο, είναι λίγο πιο λεπτό από το πρώτο Gear, είναι επίσης πιο ελαφρύ, και σε μαύρο πλαστικό φαίνεται πιο πολύ "ρολόι" όπου αυτό σημαίνει ότι τραβάει λιγότερο τα βλέμματα και δε θα σε ρωτάνε ή δε θα σε κοιτάνε περίεργα φορώντας το. Δεν με ενδιαφέρουν καθόλου ούτε οι καρδιακοί παλμοί, ούτε ο μετρητής βημάτων, ούτε το ir blaster.

Τι να κάνω; Πιο να επιλέξω; Από τη μια το Gear ήταν η πρώτη ολοκληρωμένη πρόταση της Samsung, βάζοντας μέταλλο και κάμερα, από την άλλη το Gear 2 Neo είναι μια "πετσοκομμένη" έκδοση του πολύ καλού αλλά πανάκριβου Gear 2 το οποίο έχει πολλές χρηστικές ευκολίες, αυτές που είπα ποιο πάνω : αδιάβροχο, ελαφρύ, λεπτό καλύτερη μπαταρία.

Ποιο απ τα δυο έχει την καλύτερη ανοιχτή ακρόαση; Υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα του Tizen έναντι του Android που δεν το ξέρω και θα παίξει καθοριστικό ρόλο στην επιλογή μου; Εσείς πιο θα επιλέγατε και γιατί;

 

Gear 2/Gear 2 neo ειναι ακριβως οι ιδιες συσκευές με μονη διαφορα την καμερα και το μεταλλικό πλαίσιο που για μενα δεν αξιζουν τα 100 παραπάνω. Κατα τ αλλα εσωτερικά ειναι ακριβως οι ιδιες συσκευές.

Όσο άσχετο και αν ακούγεται εξαρτάται από το ντύσιμο σου (και την δουλειά σου ενδεχομένως). <<Μπορείς>> να κυκλοφορείς με πλαστικό ρολόι; Εγώ θα πλήρωνα το κάτι παραπάνω και θα πήγαινα στο gear 2. Προτείνω να μην συμβιβαστείς γιατί θα τρώγεσαι με τα ρούχα σου.

 

Σαφέστατα μπορείς. Παει με καθε ντύσιμο ακομα και με κουστούμι ειναι πολυ κομψό.

Samsung Galaxy Gear 2 Neo, αξίζουν τα παραπάνω που έχει, είναι πολύ πιο κομψό σε όλα του, μέχρι και το μέγεθος της κάμερες είναι τόσο μικρό που δεν την διακρίνεις εύκολα. Επίσης, το ότι παρέχει προστασία από την έκθεσή του στο νερό, είναι στα συν του, αφού μπορείς να το φοράς παντού, όπου και αν βρεθείς. Από αυτονομία, όλα σχεδόν μα όλα βγάζουν περίπου 1,5 ημέρα, κανένα δεν ξεχωρίζει σε αυτό το θέμα.

 

Οχι ολα. Τα gear βγαζουν 4 μερες minimum και με μετρια χρήση και κλεισιμο το βραδυ, φτανεις ανετα την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα gear ειναι συμβατα και με αλλα κινητα, ή μονο με Samsung??
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Μονο με Samsung

Εκτος απο gear και Sony (αυτο εχω) τι αλλο καλο παιζει αυτη την εποχη?

Ειδα και το moto360, αλλα ακριβουτσικο ειναι.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο gear και Sony (αυτο εχω) τι αλλο καλο παιζει αυτη την εποχη?

Ειδα και το moto360, αλλα ακριβουτσικο ειναι.

 

Πολλά. Είναι το νεο trend και όλοι βγάζουν κι απο ενα smartwatch ομως για μενα μονο gear & sony αξίζουν οπότε δεν εχω να σου προτείνω κάποιο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο gear και Sony (αυτο εχω) τι αλλο καλο παιζει αυτη την εποχη?

Ειδα και το moto360, αλλα ακριβουτσικο ειναι.

 

εχει και η lg 2 smartwatch, και εχει και η σαμμυ ενα gear το οποιο ειναι για ολες τις android συσκευες 4.3+

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

εχει και η lg 2 smartwatch, και εχει και η σαμμυ ενα gear το οποιο ειναι για ολες τις android συσκευες 4.3+

 

Κανένα απ αυτά δεν εχει ελληνικά, μητε συνδέονται με bluetooth και γενικότερα εχουν αρκετα θεματα λογο android wear

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως γλυκοκοιτάζω αυτό με 60 ευρώ περίπου.. φαίνεται καλό. σίγουρα δεν έχει τις ικανότητες του android wear αλλά κάνει τα βασικά

 

και ένα review

 

το έχει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως γλυκοκοιτάζω αυτό με 60 ευρώ περίπου.. φαίνεται καλό. σίγουρα δεν έχει τις ικανότητες του android wear αλλά κάνει τα βασικά

 

και ένα review

 

το έχει κανείς?

 

Κ εγώ αυτό κοιτάζω...Έμαθα ότι με το τελευταίο update αναγνωρίζει ελληνικούς χαρακτήρες εκτός από 2 (δεν θυμάμαι ποιους) που τους δείχνει λίγο χαζά...

Αλλά πολύ τίμια πρόταση...

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Κανένα απ αυτά δεν εχει ελληνικά, μητε συνδέονται με bluetooth και γενικότερα εχουν αρκετα θεματα λογο android wear

Για την γλώσσα είναι υποκειμενικό.

 

Αν δεν συνδέονται με bt με τι συνδέονται? :confused:

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Για την γλώσσα είναι υποκειμενικό.

 

Αν δεν συνδέονται με bt με τι συνδέονται? :confused:

 

Δεν συνδέονται με bluetooth headset. Εγω το έγραψα λάθος και δεν εγινε κατανοητό.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...